Zeer vele Toezicht op uitvoer van Eaiflvee MM nverziebt der »eek. Algemeens Waardeering i Zondag 13 October 1901. 45ste Jaargang No. 3670. EERSTE BLAD. Gemeente Sc ha gen. Bebendotakingieii. |k Kennisgeviug. naar België. Buitenlandsch Nieuws. Biorierilaiidsch Nieuws. Hk?™°DOT,nm"kt BEOEK 0P Al AAIT. Aiwteitis- LuHiniliL en Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Mnreau ïniaj», 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26 iedere regel meer 5 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DU nummer bestaat uit drie bladen. dames hebben zich reeds geabonneerd op HET NIEUWE MODEBLAD, tegen den fabelachtig lagen prijs van f O.Ê>*» per drie maandeD, (t 0.80 franco per post). onderviudt S 3et Nieuwe Mode blad onder alle standen, we gens de fraaie, doch vooral doelmatige toiletten, daarin weergegeven, alsmede do gravures van handwerken daarin op genomen. Met Ho. 1 is het nieuwe kwartaal van HET NIEUWE MODEBLAD met 1 October aangevangen. Aan elk nummer wordt toe gevoegd een gedeelte van een roman in boekformaat. Zij, die zich willen verschaffen een bij uitnemendheid practisch, zeer fraai en uiterst goedkoop Modeblad, abonneeren zich thans bij den Uitgever. Vergadering van den Raad der gemeente SC HAGEN, op Dinsdag 15 October 1901, des voormiddags ten 10 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding suppletoire begrooting 1901. 3. Idem Gemeentebegrooting 1902. 4. Adres Algemeen Belang", om vergunning tot beplanting van een terrein aan den Stationsweg. 5. Regeling jaarwedden onderwijzend personeel aan de gemeente-school, Schagen, 10 October 1901. De Burgemeester, H J. POT. De Burgemeester van Schagen brengt, ingevolge daaromtrent ontvangen aanschrijving van der heer Com missaris der KoniDgin in de provincie Noord-Holland, ter kennis van belanghebbenden, dat op alle spoor wegstations in Nederland geen rundvee mag worden aangenomen, bestemd voor België, of naar de Neder - landsche stations Sas van Gent, Hulst, Vlake, Bergen- op-Zoom, Roosendaal, Baarlenassau, Valkenswaard, Budel, Roermond, Maasbracht, Echt, Susteren, Sittard, Geleen, BeekElsloo, Bunde, Maastricht, Gronsveld en Eijsden, tenzij voor elk stnk vee aan den betrokken beambte of bediende van den Spoorwegdienst worden ter hand gesteld twee door een geëxamineerden veearts inge vulde en oDderteekende,gelijkluidende certificaten,volgens daarvoor vastgesteld model, welke, blijkens bet daarop vermelde tijdstip van afgifte, niet langer dan 12 uren voor bet tijdstip der aanbieding ten Tervoer zjjn afgegeven, zullende de in die certificaten voorkomende wijzigingen of doorhalingen door den betrokken veearts moeten worden gewaarmerkt en bij verzuim daarvan bet certificaat ongeldig zijn. Schagen, 8 October 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. In 1850 sloten de heeren Clayton en Bulwer eene overeenkomst, waarbij de Vereenigde Staten en Engeland zich ver bonden, om geen grondgebied in Centraal- Amerika in bezit te nemen, noch het uit sluitend gezag over een inter-oceanisch kanaal uit te oefenen. Sedert dien tijd zijn de toestanden geheel veranderd. Amerika heeft zich langzamerhand tot een groote mogendheid opgewerkt. Het is in vele opzichten de meerdere van Engeland geworden en daarom kan en wil het zich in dejNieuwe Wereld door geen Europeesche mogendheid meer aan banden laten leggen. Het Clayton-Bulwer-tractaat was derhalve langzamerhand een „sta-in-den-weg" gewor den, die bjj de eerste de beste gelegenheid opgeruimd moest worden. Uit Washington komt nu het bericht, dat bovengenoemde overeenkomst met wederzjjdsch goedvinden is ontbonden. De heeren diplomaten zijn zelfs nog verder gegaan, door aan Amerika het uitsluitend recht op een inter-oceanisch kanaal toe te kennen. Als voorwaarde heeft Engeland gesteld, dat een dergelijk kanaal voor alle natiën gelijk opengesteld moet worden, terwijl het in oorlogstijd aan de zorg van Ame rika overgelaten zal zijn. Uit de diplomatieke onderhandelingen blijkt, dat eene verbinding tusschen den Atlantischen Oceaan en de Groote Stille Zuidzee een kwestie van den dag is. Niet alleen voor handelsdoeleinden, maar ook uit een strategisch oogpunt is een inter-oceanisch kanaal noodig. Eene korte verbinding tusschen beide zeeën is voor de Amerikaansche vloot hoogst noodzakelijk, vooral nu de Vereen. Staten te Honoloeloe en te Manilla groote belangen hebben te behar tigen. Wij kunnen gerust voorspellen, dat de handen weldra met kracht aan den ploeg zullen geslagen worden. Over de richting zijn de beeren ingenieurs het nog niet geheel eens. Het Nicaragua-kanaal begint al meer en meer op grooten tegen stand te stuiten. Uit nadere berekeningen is gebleken, dat de uitgaven veel meer zullen bedragen, dan was voorgesteld. In- stede van 45 millioen, komt men thans tot een bedrag van 130 millioen dollars. De aandacht wordt thans opnieuw op het halfvoltooide Panama-kanaal gevestigd. Daar de Panama-maatschappij aan de Amerikaansche regeering zeer aannemelijke voorwaarden heeft aangeboden, schijnt er kans te zijn, dat dit werk voor Ameri kaansche rekening zal worden voortgezet. Voor de houders van Panama-aandeelen zeker een ongedacht buitenkansje. Als het eenmaal voltooide Panama-kanaal in oorlogstijd aan de zorg van Amerika zal worden overgelaten, kan het niet anders of Amerika moet te Panama,en Aspinwall vasten voet hebben, zoodat Columbia een deel van zijn grondgebied zal moeten afstaan. Met deze gegevens verschijnt de twist tusschen Venezuela en Columbia in een helder licht. Zooals wij in het vorig overzicht opmerkten, wordt het geschil tusschen beide staten door de Vereenigde Staten krachtig aangewakkerd, natuurlijk met de bedoeling, om bij een oorlog voor de veiligheid van den Panama-spoorweg te waken, of, liever gezegd, onder het eene of andere voorwendsel de Landengte van Panama te bezetten. Heeft de Zuid-Amerikaan scha kwestie een kalm verloop, waarop alle kans bestaat, dan nog vreezen, wij, zal Columbia op de eene of andere wijze zich met Amerika moeten verstaan. Wanneer een groote en machtige staat de weermiddelen voor den 3trijd om het bestaan bij eene kleine of verzwakte mogendheid meent te kunnen vinden, dan zal hij elk middel aangrijpen om die wapenen in bezit te krijgen. Dat is ook de hoofdreden, dat Turkije, recht streeks of middellijk, in 't openbaar of in 't geheim, door de Europeesche mogendheden wordt gevleid of gekastijd. Er is onder „de zes" niet een, of hij meent in Turkije belangen te moeten verdedigen, die voor zijne economische, staatkundige of militaire ontwikkeling hoogst belangrijk zijn. De Korveit-kwestie kan ook al door dezen bril bekeken worden.Zien wij goed, dan loopt de strijd tusschen Engeland en Duitschland over het bezit van den kortsten handelsweg naar de landen om de Perzische Golf en de Arabische Zee. Duitschland heeft van den Sultan de concessie voor een spoorweg van Smyrna, aan de Middel- landsche Zee,tot Basra, aan de samenvloeiïDg van Eupkraat en Tigris, verkregen. De ijzeren lijn zal door geheel Klein-Azië loopen en Europa rechtstreeks verbinden met Perzië en de kuststaten van Arabië. Het spreekt, dat, zoodra de spoorweg voltooid is, een Duitsche stoomvaartdienst op de Perzische Golt zal worden georgani seerd. Met ver-zienden blik hebben de Engelsche staatslieden deze plannen door grond, terwijl ze er tevens op bedacht zijn geweest, door de bezetting van belangrijke punten aan de Perzische Golf, de Duitsche plannen te dwarsboomen. Waar nu Engeland heeft getracht het protectoraat over Korveit af te kondigen, daar heeft Duitschland gepoogd de rechten van den Sultan te versterken. In Duitsch land weet men zeer goed, dat in de toe komst Turkije gemakkelijker uit het Arabi sche kustgebied verdrongen zal kunnen wor den, dan Engeland, en daarom moet Korveit voorloopig eene Turksche vazalstaat blijven. Engeland durft Turkije, met Duitschland in den rug en Rusland op den achtergrond, omtrent deze kwestie niet al te hard aan te pakken. Rusland zou veel lust hebben het geschil aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage te Den Haag te onderwerpen, doch voor die rechtbank is Engeland thans uitermate bevreesd. Uit het een zou het ander kunnen komen, wat, met het oog op Zuid-Afrika, heel ongewenscht kon zijn. Wie een boos geweten heeft, ziet overal spoken. Zoeken Engeland en Duitschland, hunne positie ten koste van Turkije te verbeteren, ook van Frankrijk en Rusland kan men zeggen, dat zij een dergelijk doel najagen. Het geschil tusschen Frankrijk en Turkije over de kaden-quaestie en de schadeloosstelling aan de familie Lorando, die voor eenige jaren den Sultan in zijn geldnood bijsprong, doch tot heden tever geefs op afdoening der schuld aandrong, geeft Frankrijk aanleiding om verschillende eischen te stellen. Zoo deukt thans de regeering derFransche Republiek eraan, om de goedkeuring van den Sultan over het Bardo-tractaat te erlangen. Dit tractaat werd gesloten tusschen den Beij van Tunis en Frankrijk en bevat in hoofdzaken, dat Frankrijk sommige steden in Tunis mocht bezetten, dat de Fransche regeering den Beij diplomatiek zal ver tegenwoordigen, en dat een Fransche mi nister-resident aan het hot te Tunis, namens den Beij, met de regeeringszaken belast zal worden. De Sultan heeft, als suzerein van Tunis, dit protectoraat nooit willen erkennen, doch zou nu, wegens de bedreven misslagen, dit zoenoffer moeten brengen. Waar zoo druk gehengeld wordt, heeft ook Rusiand zijn viscksnoer uitgeworpen. Wel licht kunnen we een volgende week mede- deelen, welk vischje de Czaar heeft ge vangen. De kermis te St. MAARTENS BRUG. Deze kermis kenmerkte zich. dit jaar door onstuimigheid, zoowel wat het weder, als den omgang der jonggezellen onderling be treft. Het gure weer, van regen en wind vergezeld, was dan ook oorzaak, dat het ker misterrein alle drie dagen weinig bezoekers telde. Liefhebbers van en nieuwsgierigen naar de kermispret zag men na hunne aankomst spoedig in de heide herbergen verdwijnen, waar vroolijke pret, luidruchtige kout en zwierige dans elkander afwisselden. Menig bezoeker verlustigde zich in het aan schouwen van de gymnastische bewegingen, waardoor de dans zich thans begint te kenmerken. Nette passen bij gepaste armbe weging vormen een grondslag, waardoor varia tie bij het dansen kan worden aangebracht, en dan ook zal de dansbeweging minder ver moeiend, minder ongezond zijn en bovendien een meer beschaafd karakter aannemen. Binnen dus vroolijkheidbuiten een 20-tal kramen, waar men steeds tevergeefs naar bezoekers uitkeek en de omzet dus zeer gering was. Door het ruwe weder gingen de lampen uit, zoodat menig kramer genoodzaakt was, zijn kraam reeds in den vroegen avond te sluiten. Maandag begon men reeds den draaimolen, waarvan de kap zeer beschadigd was, af te breken, terwijl de eigenaar den eersten kermisdag slechts elf stuivers had ontvangen. Ook de luchtschommel was den tweeden dag reeds van her, tooneel verdwenen, terwijl geen enkel schuitje de lucht had doorkliefd. "Was de kermis dus in alle opzichten ongunstig te noemen, het gezelschap van den heer Ter Hall, dat Maandagavond alhier optrad in de zaal van den heer J. Swarthof, bracht hierin geene verandering, daar de bezoekers niet heel voldaan de zaal verlieten. Mocht men hier weer optreden, laat men dan vooral bedenken, dat kieschheid in de eerste plaats als eisch mag worden gesteld aan een gezelschap, dat komt om een publiek aangenaam en net bezig te houden. Van harte wenschen wij 't Zand hetere kermisdagen toe. De vooruitzichten zijn alvast niet kwaad. Benoemd tot onderw ij zer aan de O. L. School te KOEGRAS, gemeente Helder, de heer H. Boerdijk te Helder. Dezer dagen werd te HOORN een hengelwedstrijd gehouden door de veree- niging De Baars. 41 Leden haalden onder stormweer in 4 uur tijds op 1271 baarzen. De prijswinner had er 179 gevangen. Een nieuwe w ij ze van aardap- pelenrooien. Een landbouwer te APPELSCHA heeft eene proef genomen met eene machine om aardappelen te rooien. De proef is niet geheel geslaagd, maar zal herhaald worden. Deze machine eischt namelijk, dat de aard appelen in rijen worden gepoot; deze rijen moeten 50 centimeter van elkander liggen en van weerszijden flink worden aangeaard. Daarbij dient de grond vóór het uitpoten der aardappelen zooveel mogelijk van allerlei on kruiden te worden gezuiverd. Achter aan de machine is een soort van ploegijzer, dat de aardappelen loswerkt, welke verder door een snel ronddraaiend rad, met vorkvormige spaken over den akker wor den geworpen. Tot het voorttrekken van de machine zijn twee paarden noodig en op die wijze kan er per dag een bunder land mede gerooid worden. HARDINGEN. De Donderdag gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Harlingen, noo dig geworden nadat een vorige verkiezing was nietig verklaard, omdat de burgemeester ten onrechte een lijst geweigerd had, waarop de candidatuur-Zeilmaker werd gesteld, heeft tot uitslag gehad, dat wederom is gekozen de heer mr. J. Schokking (antirev.), ditmaal met 2923 stemmen. De heer De Kanter (lib.) verkreeg 1235, de heer Zeilmaker (Volksparty) 823 stemmen. —O p het Waardje onder OUDCAR- SPEL zijn j.I. Dinsdag bij het ruwe weer twee schuiten met kool gezonken. De opva renden wisten aan wal te komen, maar de kool is verloren gegaan. Oude liefde roest niet! Voor een jaar of twaalf trok zekere K., die te UTRECHT woonde, stilletjes er tus schen uit. Vrouwlief liet hij alleen achter, onverzorgd en wel, en de man ging uit op heldendaden. Hij nam dienst in 't Pransche leger en liet niets van zich hooren. Maar gisteren kwam hij opeens boven water. In de sierlijke en opzichtige Fransche uniform gekleed, met den wijden rooden broek, meldde hij zich aan in een huis op den Tolsteegsingel, waar vrouwlief nu in betrek king was. Maar deze was de oude liefde vergeten en al was de zijne nog niet geroest, vrouwlief was volstrekt niet op het bezoek gesteld. En zij beduidde hem maar zoo spoedig mo gelijk te vertrekken: „ga naar je apenland, daar hoor-je'k Wil niets meer met je te maken hebben." Apenland La belle Erance Enfin, onze krijgsman is weggetrokken, met een heel rist nieuwsgierigen achter zich om de vreemde kleedij. Maar hij komt terug, he^ft hij gezegd R o o msch-Katholieke bevolking. Een 50 jaren geleden nog was men gewoon, in rond cijfer, te zeggen dat twee-vijfden der bevolking van Nederland (dus 40 procent) Roomsch-Katholiek was. Dit percentage was in 1869 gedaald tot 35 terwijl in de jaren 18691899 de bevol king toenam met 12 a 13 en het getal Katholieken vermeerderde met 10 a 12 De bevolking nam dus toe van 1000 tot 1425, het getal Katholieken, daarin begrepen, vermeerderde van 350 tot 480. Het percentage is dus nu 33 en twee derden of ruim een derde. Een verschil ten nadeele der Katholieken is derhalve blijven bestaandoch het verschil in de toeneming van het totaal is meer dan de helft kleiner geworden. De oorzaken van die minder snelle toene ming der Katholieke bevolking zijn volgens „De Tijd" lo. dat vooral bij de vlottende bevolking onzer groote steden voortdurend een getal personen voor de Kerk verloren gaan 2o. de mindere welvaart der Katholieke provinciën Brabant en Limburg 3o. het cmlibaat der R.-K. geestelijkheid en vooral de talrijke kloosterbevolking, die geschat wordt op 11.150 religieuzen en 16.500 kloosterlingen, waarbij komt het personeel der wereldlijke geestelijkheid van veel meer dan 2000 personen, zoodat ruim 1 van de Katholieke bevolking om redenen van gods- dienstigen aard den maagdelijken staat heeft omhelsd, een percentage, groot genoeg om op den aanwas der bevolking een merkbaren invloed te oefenen. Dat niettemin het verschil in snelheid van vermeerdering steeds afneemt, schrijft „De Tijd" hieraan toe, dat de Katholieken lang zamerhand, wat welvaart betreft, met hun overige landgenooten op gelijke hoogte komen, en dat het neo-malthusianisme bij hen minder ingang vindt. Te WINSCHOTEN werd dezer dagen door de rechtbank behandeld een aanvraag om echtscheiding, door de vrouw gedaan. De man werd beschuldigd van misbruik te maken van sterken drank. Als getuige werd gehoord een caféhouder. Deze zei op de vraag of de man een dronkaard was „Ja meneer, de president, wat zal ik daarvan zeggen. Drinken en drinken zijn twee. Ik onderscheid beroeps-drinkers, amateur-drinkers en gezel- schaps-drinkers. De man in quaestie is een amateur-drinker. Spoorwegen in Nederland. Aantal. Lengte in Locomo- Pers.- Kilom. tieven. wagens. 1891 4724 715 1833 1892 5011 1893 5175 1894 5219 1895 5236 1896 5298 822 781 2011 807 2076 803 2083 814 2100 2108 Goeder wagens, 9860 10096 11383 11779 12410 12575 Ontv.in duizend i. gulden. 29814 29620 31169 31336 33580 34581 Veeleischend. In een der bladen vinden we de volgende advertentie „Een jonge man is, tengevolge van een jaren lang consequent doorgevoerde onthouding van het weerzinwekkend banale gezelschapsleven onzer vooze maatschappij, in een toestand van isolement geraakt, die hem even onhoudbaar is geworden. Hoewel met tegenzin dit middel aanwendend, gaat hij er toe over te beproeven langs den weg der publiciteit tot de eenig nor male en gewenschte oplossing te geraken en datgene te ontdekken, waarvan de verschijning in den engen kring van het dagelijksch verkeer hem met den dag hopeloozer toeschijnteene onafhankelijke jonge vrouw,van ernstige litte- rair-artistieke levensrichting, eene die,het lijden en streven van dezen tijd begrijpend en deelend, met de intuitie van een fijnen en hoogwillen- den geest, tevens een ideaal van persoonlijk le vensgeluk stelt in een mooie en harmonische bevrediging van eigen warm en rijk vrouwelijk temperament. Uiterlijk droomt hij haar als eene blonde, bloeiende persoonlijkheid van slanke gratie en hooge distinctie. Wellicht dat ook zulk eene, in fiere afzondering, het lot van schrij ver dezes deelt en het door hem begeerde con tact zoekt, als onmisbaren factor van een waar achtige en vruchtbare ontplooiing van eigen jong en rijk leven, er niet in willende berusten, dat dit in zjjn vrijen en zelfbewusten opbloei zou worden verkracht door absurde conventies van een ontaarde samenleving Zou zij dan, bekrompenheid en vooroordeel trotseerend, er in toestemmen met steller dezes kennis te ma ken, in de verwachting dat dit, bij wederzijd- sche sympathie, tot een ernstige verbintenis zou kunnen leiden, zoo wende zij zich tot hem met vrijmoedigheid en vertrouwen. Zijn ridder lijk eerewoord waarborgt in alle opzichten de strengste discretie. Dames, die hem de eer mochten aandoen op deze wijze met hem in relatie te treden, wordt echter uitdrukkelijk verij zocht haar leeftijd daarbij met juistheid te ver melden, terwijl ook alleen duidelijk ondertee- kende brieven als seriëns zullen worden be schouwd. Ten slotte, ter voorkoming van mis verstand of teleurstellingMeisjes, die gewoon zijn van zoogen. „huwelijksadvertenties" nota te nemen, of die op „een goede partij" azen, worden verzocht hierop niet te reflecteeren. Tot deze categorie is mijne openbaarmaking allerminst gericht Een vreemde sollicitant. Een inwoner der gemeente AMSTERDAM, die een advertentie had geplaatst, ontving daarop o.a. een sollicitatie-briefkaart, waar van het adres alleen luidde Amzter Dam haarlemmerDiek no En de inhoud luidde 24 julie WoenzDag 1901 Hooren mein heer ik heeft vernoomen uit De korant Dat u een jonkmenz kon plaatzen, nu heev ik De pen op genoomen om u een letjege- zrgeeven mein heer ik ben een jaar beij een bierbotlaarreij guweezt bei onz en nu wauw ik graag een anDer betrekkeng heben mein heer neem Mein Niet kwaalleik Dat ik zoo raar zrgeiw want ik hat geen teit u begreipt wel hoe Drukov het iz mein heer ik ben ,een knap par zoon vrei van zterke Drank en op mein werk goet lette en als u er ge tuigen zien wil Dan kan ik ze ook kreigen Dus mein heer zreiv u mein een lettertje terug Dan weet ik hoe ov wat mein aderez. (Volgt de onderteekening.) Een preek die te lang duurde. Zondag werden in zekere kerk op ZUID- BEVELAND, waar de godsdienstoefeningen in den regel anderhalf uur duren, de hoor ders ongeduldig omdat het tweede volle uur reeds was verstreken en nog niets werd ge merkt van het einde der predikatie. Men nam de vrijheid den voorganger attent te maken op den langen duur der voorlezing. Deze kwam toen tot de ontdekking dat hij twee bladen tegelijk had omgeslagen, waar door hij ongemerkt een tweede leerrede had vastgekregen. ^D onderdagavond werd te SINT PANKRAS iemand uit Alkmaar door drie personen aangevallen. Volgens den man had hij eenigen tijd te Broek o. L. in een herberg vertoefd en werd hij bij het heengaan door drie jongelui gevolgd, die hem bij de kerk te St. Pankras aanpakten en hem met een scherp voorwerp een diepe hoofdwonde toebrachten. De man kende de aanvallers niet. Men meldt: Na het overlijden van zekeren V. in de ge meente SCHOTERLAND, ging het gerucht dat deze zijn 32-jarige, simpele dochter uit het eerste huwelijk, gedurende de twee laatste jaren geheel verwaarloosd had. Zijne tweede vrouw zon hem daarin geholpen hebben, om dat zij de ongelukkige stiefdochter niet kon nitstaan.Het meisje zou bij dag en bij nacht op den zolder opgesloten zijn gehouden en slecht en weinig voedsel haar zijn toegediend. Het armbestuur stelde een onderzoek in en vond het meisje in een deerniswaardigen toe stand. Door verzwakking kon zij niet gaan, zoodat zij per rijtuig naar het armhuis moest vervoerd worden. Het gewicht van het meisje bedroeg nog geen 24 kilo. Dank zij de zorgvolle verpleging, die het ongelukkige meisje nu vond, neemt zij bij den dag in lichaamsgewicht toe en is zij reeds in staat door het verplegingshuis te wandelen. WINKEL. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. v. Essen, thans brieven- en telegrambesteller te Zeist, is met ingang van 1 Nov. e.k. benoemd tot adsistent der posterijen ten postkantore te Den Helder. Te BROEK OP LANGEN DIJK is onder leiding van den heer T. Porte te Winkel de winterlandbouwcursus weder begonnen. De lessen worden des Woensdags gegeven in de openbare school. Met den hevigen storm van Woensdag 1.1. zijn aan den Langed^jk weder eenige schuiten met kool gezonken. Het scheelde weinig, of de bouwer B. te BROEK LANG ENDIJK had er het leven bij inge schoten. J 9 Oct.1600 bos wortelen f2.a 2.80 bos' 19000 bloemkoolen f 1.60 a 7 75 7000 roode kooien f2.50 a 4.25, 3000 gele o°Itn ,7"' 9000 witte kooien f2.50 ?«wV 1L10°! 25 balen nep f 1.30 a 1.35p.50 K G 1300 rammenassen f6.75 a 7.— per 1000. 10 Oct.1700 bos wortelen f 2.80 a 3.40 per 100 bos, 7o00 bloemkoolen f2 a 9 23000 roode kooien f 2.50 u 4.25, 1500 gele im on\f' °°?1 onttc f 2-60 a 375 Per 100, 20 balen nep f 1.30 per 50 K.G. 11 Oct.14000 bloemkoolen f 2.— a 8.25 wirtf f °o°in 2'5°oc 425' Sele f 2.50 a 4.2öj witte f 2.50 a 4.26 per 100.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1