TRANSVAAL PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. „100.- „150.— „160. 80.- 8.— 18.— 12.— Barbaarse h. Marktbericht van WINKEL van 10 October 1901. Bieten f 0.65, roode kool f 2.60 a 3.50, gele idem t 2.60 a 2.75, witte idem f2.60 a 3.per 100. Uien f 1.10, nep f 1.10 per baal. Wortelen t 0.40 a 0.45 per zak. S'aboouen f 0.30 a 0.45 per 1000. Repen t 1.25 per 100. Blauwe aardappelen f 0.80 per 35 K.G. Kloiperen f 1.40 a 1.60, knolperen f 2.gratiolis f 1.75 Gelde,r- sche Bellefleurs f'2.Saint-Germain f 1.50, Baurrée Clargean f 1.35, Smidjes f 1.15, Bun Louis f 4.50 per mand. „ONS BELANG", station Heer- Hugowaard. Woensdag 9 Oct. vang-voerd 19400 stuks kool. Roode kool f 3.a t 4.—, gele t 3.-- a f 3.75, witte f'2.a f2.50 p. 100. Donderdag 10 Oct. Aanvoer 22500 stuks kool. Roode kool f 3.a f 3.75, ge'e f' 3.a f3.25, witte f2.50 a f3.25 p. 100. Vrijdag 11 Oct. Aanvoer 31700 stuks kool. Roode kool f 3.a f 4.—, gele f 3.a f3.75, witte f2.50 a f3.p. 100. Nep f 1.25 per 50 K.G. „NIEUWLEVEN," statonNoord- Scharwoude. Woensdag 9 Oct., aanvoer ruim 20000 stuks kool. Roode kool f 2.70 a f 4.—, kleinere f 0.55 a 2 20, gele f 2.80 a 3.25, kleinere t 1.25 a 2.40, witte f 1.50 a 2.10, bloemkool f 5.25. Donderdag 10 Oct., aanvoer 27345 stuks kool. Roode kool f 3.25 a 3.75, kleinere t 2. a 2.70, gele f 3.— a 3.50. kleinere f 1.— a 2.20, witte f 2.50 a 3.— Vrijdag 11 Oct., aanvoer 25646 stuks kool. Roode kool f 3.— a 3.75, kleinere f 1.25 a 2.20, gele 1 3.— a 3.50, kleinere f 1.15 a 2.50, witte f2,60 a 3.50, kleinere f 1.10. Uien f 1.-- per 50 K.G. OUDKARSPEL. 7 Octb. Uien f 0.90 a f 1.05. Nep f 1.30 a f 1.40. 9 Oct. Uien f 1.10. 11 Oct. Nep f 1.30. KOLHORN, 11 October. Hedenavond werd alhier de eerste openbare vergadering gehouden van de Afdeeling Kol- horn van den Bond voor Staatspensionneering. In aanmerking genomen, dat er geen maan en de avond duister was, was de opkomst zeer bevredigend. De vergadering werd geopend door den Voorzitter der afdeeling, die er op wees, dat zoovele niet-leden aanwezig waren, wat als belangstelling in deze beweging was aan te merken. Met den wenscb, dat bet spreker zou gelukken, die belangstelling te doen toene men en velerlei onjuiste beschouwingen omtrent het wezen en doel van den bond te doen afnemen, werd het woord gegeven aan den spreker voor dezen avond, Ds. P. A. Vis, te Beemster. In helderen en aangenamen betoogtrant, schetste spreker de huidige maatschappij, en het treurig lot, den ellendigen toestand van zoo talrijke ouden van dagen, en bracht hulde aan de mannen, thans Hoofdbestuurders van den Bond voor Staatspensionneering, die den moed hadden een middel tot opheffing van dezen toestand aan te geven, een middel zoo eenvoudig en alleszins doeltreffend, wanneer het gemeenschapsgevoel van elk mensch ware als het hunne. Edoch, zulks blijkt niet het geval te zijnhet ieder-voor-zich en God-voor-allen schijnt wel de leuze van de Nederlanders in het bijzonder. Glashelder werd aangetoond, dat staatspensionneering, zooals de Bond dit wenscht, geheel in harmo nie is met 's lands wetten en niet in strijd met de bestaande orde dat het is eene onderlinge verzekering tegen broodsgebrek op den ouden dag, passend in het kader der staatsbemoeiing. Met een opwekking om lid te worden, werd deze rede besloten. In debat traden de heeren Verweij, van Aartswoud, en Helder, van Kol- horn. De eerste stelde de Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij boven dezen Bond. Met een woord van dank aan de opgeko- menen voor de onverdeelde aandacht, aan spre ker geschonken, alsook met eene dankzeg ging namens de geheele vergadering aan spreker, voor zijn welwillend optreden, en voor de warmte, waarmede de belangen der oudjes werden verdedigd, werd deze eerste openbare en welgeslaagde vergadering ge sloten. De hoop van den Voorz., in dit sluitings woord geuit, dat eene mededeeling in het eerstvolgend bondsorgaan, dat de afdeeling Kolhorn na deze verg. met een flink getal leden vooruitging, de schoonste voldoening voor den spreker mocht zijn, vihde ook in dit verslag eene plaats. Woensdag j. 1. had, ten over staan van Notaris Sloos, de veiling plaats van 3 boerenplaatsen, respectievelijk groot a. 18.39.90 H. A., b. 12.18.13 II. A. en c. 13.37.10 H. A., totaal groot 43.95.13 H. A., nagelaten door den heer Jb. Pluister Cz., in het lokaal van den heer A. Wit te WINKEL. De uitslag is als volgt a. In 10 perceelen1. Huis en erf, boom gaard, boet en laan, in de Weere, sectie A, nos. 839, 274 en 1333, groot .77.70 H. A., aan K. Wit Jr. voor f 3000.— 2. 1.02.70 H.A. weiland, A, no. 278, aan S. Over voor f 2526.423. 2.33.60 H. A. weiland, A, no. 268, aan P. Pluister Jbz. voor f5653.12; 4. 1.98.90 H.A. weiland, A, no. 267, aan S. Over voor f 4574.70 - 5. 2.45.90 H.A. •weiland, A, no. 266, aan S. Over voor f 4632.76 6. 2.67.40 H.A. weiland, A, no. 265, aan K. Wit Jr. voor f 4545.80; - 7. 1.70.50 H.A. weiland, A, no. 264, aan Jb. Pluister voor f 2864.40 8. 1.43.60 H.A. weiland, A, no. 263, aan K. Wit Jr. voor f 2469.92 9. 2.45.60 H.A. weiland, A, no. 262, aan P. Pluister voor f 4862.8810. 1.54. H.A. weiland, A no. 261, aan J. Muijs te Alkmaar voor f 3110.80. Totaal opbrengst f 38240.80. b. Huismanswoning met erf, boet en tuin, in de Weere, en 1 perceel bouwland en 6 perceelen weiland, tezamen groot 12.18.13 H.A., aan S. Pluister voor f 23788. c. Huismanswoning met erf en boet, in Zontkaag, gem. Winkel, met 6 perceelen Weiland, tezamen groot 13.37.10 H.A., aan D. Pluister voor f22060.—. Totaal f84038.80. HEER-HUGOWAARD. D e R e d e r ij kerskamer Harmonie zal in 't laatst der volgen de maand haar 25-jarig bestaan vieren, 't Voor nemen bestaat, aan de uitvoering in die maand een feestelijk karakter te geven. In studie zijn gonomen „De Vloek", oorspronkelijk too- neelspel, en „Pakketten voor dames" van Justus van Maurik. Aan eenige oud-leden der kamer zal 't verzoek worden gericht mede een stukje ten beste te geven, terwijl zoo mo gelijk eenige tableaux-vivants ter afwisseling zullen worden gegeven. De nog in leven zijnde oprichters van Harmonie, alsmede de leden van rederijkerskamers uit omliggende plaatsen, zullen worden uitgenoodigd de fees telijkheid by te wonen. WINKEL. De eerste klasse van den Landbouwcursus alhier is dit jaar begonnen met acht leerlin gen. Een record. Het record van den Harlinger Schoolopziener, die zijn 1000ste waarschuwing wpgens overtreding van de leerplichtwet verzond, wordt „schitterend geslagen door den Schoolopziener in het arron dissement HOOGEZAND, die er reeds een kleine 1500 verzond. HEER HUGOWAARD. In 't onderstaande bieden we den land bouwers, meer speciaal den koolbouwers, onder de lezers dezer courant, eenige cijfers aan ten opzichte der veilingen, door de ver- eeniging „Nieuw Leven" in de maand Sep tember gehouden. Menige klacht is in die maand gehoord, omdat de prijzen der producten niet zoo hoog waren als men dat wel wenschte. Met vreugde zullen vele belangstellenden in de markt vernemen, dat vele bouwers, die men 't vorige jaar zoo te hooi en te gras eens op de markt zag verschijnen, in deze maand September vrij geregeld hebben ge veild. Op de 25 marktdagen van September werd door 133 personen van verschillende plaatsen sluitkool ter veiling gepresenteerd, terwijl door nog 14 personen allerlei andere pro ducten, zij 't dan ook in kleine partijen, wer den aangevoerd. De totaal aanvoer van sluitkool beliep deze maand 365.714 stuks, nl. 244.560 roode, 88.189 gele en 32.965 witte kooien. Deze duizendtallen hebben te zamen de som van bijna 12.500 gld. opgebracht, wat dooreen gerekend vrijwel gesteld kan worden op 3.40 gld. per 100 stuks. Voor roode kool mag in de maand September, waarin van alle zijden groote hoeveelheden worden aan gevoerd, zeker wel niet op hoogeren prijs worden gerekend gele en vooral witte kool had wat meer prijshoudend moeten zijn. Voor hoogst enkele partijen werd door den Marktmeester 2 ontvangen, wat afgeleid kan worden uit de totaalsom der marktgelden voor geveilde sluitkool ontvangen, nl. even 125 gld., wat gemiddeld per marktdag op 5 gld. komt, terwijl dan nog een luttel bedrag, 2.07 gld., aan marktgeld werd ontvangen van de volgende aangevoerde artikelen: 11 zak blauwe aardappelen, 77 baal uien, 66 haal nep, 18.000 slaboonen, 160 snijboonen, 395 bos wortelen en 60 bloemkoolen. De totaal opbrengst der producten buiten de sluitkool bedroeg f 203.32, zoodat de markt in haar geheel gedurende de September liep over een bedrag van 12.629.655, waarvan ontvangen werd 1.27 gld. 11c. marktgeld.— Vergadering van don gemeen teraad van OUDKARSPEL, van 11 October 1901, half tien. Voorz. de heer E. F. F. Euhrhop, Burgem. Aanwezig alle leden, behalve de heer C. Eecen, die met kennisgeving afwezig is. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van eenige ingekomen stukken, waar onder één betreffende het rijden met licht aan de rijtuigen, één betreffende de tractements- regeling der onderwijzers en vergoeding voor huishuur, van Gedeputeerden een adres van de afdeeling H.-Hugowaard van den Bond van Ned. Onderwijzers, betreffende de vast te stel len tractements-regeling der Onderwijzers, en een van de afd. St. Pancras van het N. O. G., aangaande hetzelfde punt. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling der nieuwe verordening, regelende de sala rissen der onderwijzers, met ingang van 1 Januari 1902. De voorz. deelt den Raad mede de door de wet vastgestelde minima, en stelt daarna voor, in verband met plaatselijke omstandigheden, de salarissen als volgt te regelen Voor het Hoofd der school f 900.met opklimming om de 10 jaar van f 50.tot een maximum van f 1000.—. Voor de onderwijzers, die het Hoofd der school bijstaan, f 600, met opklimming om de 10 jaar van f 50 tot een maximum van f 700. Na eenige discussie wordt besloten het sa laris van het Hoofd der school te bepalen overeenkomstig het voorstel van den voorz., en dat van de onderwijzers van bijstand op een minimum van f 550 ;boven vijf en min der dan tien jaren dienst op f 600met tien tot twintig dienstjaren op f 650 boven de twintig dienstjaren op f 700. Vastgesteld werd, de onderwijzers in het bezit der hoofdakte een aanvangssalaris van f 660 toe te kennen en dat om de tien jaren met f 50 te verhoogen, tot een maximum van f 750. Verder werd bepaald, het Hoofd der school vrije woning met tuin te doen genieten, de woning geschat op f 300, en bij onbewoon baarheid ervan dan een vergoeding van f 25 per maand toe te kennen. Verder werd besloten aan gehuwde onder wijzers en weduwnaars boven den 28-jarigen leeftijd eene tegemoetkoming in de woning- huur toe te kennen van f50 per jaar. Een voorstel van den voorzitter, om dat op f 60 te bepalen, werd verworpen, nadat men nog had in het midden gebracht, dat het Rijk van deze f 50 f 25 vergoedt, waarop door den her Butter werd gezegd, dat hij meende, dat het Rijk in deze te veel op de schouders der ge meenten laadde. Thans wordt besloten de vergoeding voor het geven van handwerk-onderwijs te bepalen op f 100.— 'sjaars. Ten opzichte van het herhalingsonderwijs wordt het volgende bepaald. In het algemeen was men voor eene belooning met 60 cent per lesuur. De Voorz., die meende, dat, waar men recht meende te mogen hebben goed onderwijs te verlangen, ook goed diende be zoldigd te worden, vond eene belooning van 60 cent per lesuur te min en stelde daarom voor, die op 75 cent te brengen, wat na breedvoerige discussie met algemeene stemmen werd aangenomen. Het aantal lesuren werd bepaald op 192 en in beginsel besloten tot een cursus voor jongens en meisjes afzonderlijk. De heer Hart zou nog wel een cursus voor achterlijke kinderen wenschen, wat ook de Voorz. zou toejuichen en mogelijk achten, mits dan tot aanstelling van nog een onder wijzer werd overgegaan, wat echter niet in 's Raads bedoeling lag. Verder wordt mededeeling gedaan van een aan Ged. St. ingezonden request tot vrijstelling opnieuw van het onderwijs in vrije- en orde oefeningen voor 6 jaar. Hierna sluiting. gen handel tot f25.50, wat in de laatste we ken zelden gebeurde. Dat de markt zeer goed was, blijkt uit het feit, dat voor dezelf de markt den dag daarop te Hoorn een gul den minder besteed werd. Vette koeien kwa men zeer goed tot den prijs. Prima kwaliteit werd tot 33 cent verkocht. Ook in het ma gere vee en in kalfkoeien werd een levendige handel gedreven. De aankoopen geschiedden voornamelijk voor rekening onzer polder boeren. In zuivel-artikelen en eieren vertoon de zich opnieuw een neiging tot verhooging. Boter bereikte andermaal een prijs van f 1.40, terwijl de eieren met ruim '/i cenf omhoog gingen. Als een bewijs van welke beteekenis onze markt is, kan het volgende dienen Donderdag werden 24 wagons vee bevracht naar het Zuiden. Dertien ervan bevatten schapen, bestemd, voor Rotterdam en Hoek van Holland. De overige 'elf waren geladen met vette koeien, voornamelijk bestemd voor Amsterdam. Bij den vleeschverkoop brachten de 560 K.G. door elkaar 20 cent op. Sinds eenige dagen vertoeft in onze gemeente een Duitsch echtpaar, Dr. Cleve en zijne vrouw, die eiken dag naar buiten gaan om studies te maken, of te schil deren. Dr. Cleve roemt zeer de schoone tinten en vergezichten van Hollands Noorderkwar tier. Vooral de omgeving van Zijdewind vindt hij hoogst schilderachtig en „farben- reich." Schagen, 12 October 1901. Met uitzondering van vette varkens, was de markt van Donderdag j.1. goed bezet. De aanvoer van vette koeien werd alleen door de markt van 6 September overtroffen, hetwelk mede op dien datum met vette schapen het geval was. De prijzen voor beide al'deelingen leverden mede stof tot te vredenheid. Vette schapen liepen met vlug- 11 October was een dag van beteekenis, het was toen twee jaar geleden, dat de oorlog feitelijk was begonnen, want op 11 October 1899 vielen de Boeren een gepantserden trein aan hij Kraaipan; 12 October gaf de Boeren- regeering aan de mogendheden kennis, dat de oorlogstoestand bestond. Nu heerscht de oorlog dus 2 jaar, maar wat zijn de Engelschen verder gekomen Engeland zag zijn beste soldaten verslagen en gedood. Zijn beste generaals gaven één voor één het werk op, en keerden naar huis, de beroemdsten niet uitgezonderd. Zijn prestige in de wereld is geschokt, zijn crediet gedaald,de financiën zijn verminderd,de schulden verzwaard, de belastingen verhoogd. Maar het einde van den oorlog zag Enge land niet. Neen, de toestand is zelfs verslechtop 11 October 1899 stond Engeland tegenover Oranje-Vrijstaat en Transvaalnu tegenover geheel Znid-Afrika. 't Is een eigenaardige en voor Engeland een wreede samenloop van omstandigheden, dat op den tweeden jaardag van den oorlog de krijgswet moet worden afgekondigd voor de geheele Kaapkolonie, zelfs voor Kaapstad. Lord Kitchener, die daarop reeds een paar maal had aangedrongen, heeft zijn zin ge kregen, tegen de meening van de Kaapsche regeering in. Deze maatregel is een ware wanhoopsdaad, 't Is Engeland gelukt, in die twee jaar oorlog de loyale bevolking van de Kaap van zich te vervreemden, alleen door die door de bevol king vervloekte krijgswet, en nu zal men 't laatste deel. dat nog overbleef, ook in die ellende doen deelen. Maar Kitchener heeft het gewild, de Koning heeft zijn macht doen gelden op de onwillige regeering en nu is de „moordenaar van Soedan" opperheerscher over alle steden, dorpen en velden van Zuid-Afrika, waar de Boeren niet zijn. Hij kan naar hartelust verraders en rebellen laten ophangen en het schrikbewind op zijn vreeselijkste wijze doen gelden. Het derde jaar wordt een jaar van enkel dood en vuur, en Europa zal niet veel hooren, want de censor zal alle berichten wel achterwege honden. Maar ondanks al die Alva-maatregelen, ondanks al dat beulenwerk, zal het Holland- sche ras den nek niet buigen en zullen de afstammelingen dier helden, die eens Spanje overwonnen, hun zaak van recht en vrijheid zien zegevieren en zal het worden één ver- eenigd Zuid-Afrika. Van den aanval der Boeren op het kamp van den Engelschen kolonel Kekevich en op de forten Itala en Prospect komen nu eenige bijzonderheden, die het lezen wel waard zijn. We laten die over den aanval op het fort Itala volgen Het blijkt, dat eerst in den namiddag majoor Chapman vernam, dat de Boeren hem de eer van een bezoek hadden waardig gekeurd. Hij hoorde, dat het Boeren-commando aan de grens, onder Dachauser, versterkt was door twee sterke commando's, en des avonds werd hem bericht, dat de vijand langs twee paral lelwegen op Itala aanrukte. Majoor Chapman had onder zijn bevel de 5e divisie hereden infanterie, twee kanonnen en één Maxim. Een afdeeling onder twee officieren had het hoogste punt van Itala, op een mijl af- stands van het kamp, bezet. Te middernacht openden de Boeren het vuur op dezen post. Na vijf kwartier schie- tens werd de stelling bestormd en genomen. Slechts enkele verdedigers ontkwamen naar de hoofdmacht van majoor Chapman. De Boeren vielen daarop het kamp van drie zijden aan, Chris Botha en Scholtz uit het westen met 800 manOpperman met 500 uit het zuidoosten en Potgieter met 600 uit het noorden. Het kruispunt van de we gen van Melmoth en Nkandhla was door 200 man bezet. Louis Botha bestuurde den aanval door middel van heliographische be velen en estafetten. De Boeren zetten den aanval met groote geestkracht door, lijken van hunne gesneu velden werden later binnen twee of drie yards van de schansen gevonden. Om vier uur hield het vuren opde En gelschen dachten toen, dat de Boeren waren afgetrokken. Kort na het aanbreken van den dag echter werd luitenant Fielding, die naar den heuvel ging om naar de gewonden te zien, gevangen genomen door den vijand, die hem preste zijn gewonden te helpen wegvoeren. Dadelijk daarop werd de aanval hervat en met onverzwakte kracht doorgezet tot half acht in don avond van den 27en. Het garni zoen moest onder het hevig vuur zonder eten of drinken blijven. Daar uur na uur verstreek en er al heel wat munitie was verschoten, werd bevel gegeven spaarzaam te zijn met de rest van den krijgsvoorraad. De kanonnen vuurden alleen in den aanvang van het gevecht, daar bleek dat zjj eeD te groote aantrekkingskracht op des vijands geweren uitoefenden. Te tien minuten over half acht trokken de Boeren af, en majoor Chapman, vreezende dat zij den aanval zouden hervatten, verliet te middernacht zijn stelling. Een officier met 20 man werd achtergelaten met ver bandmiddelen en draagbaren. Botha en De Wet moeten volgens berichten opereeren in of nabij Natal. Het Hbld. heeft daarover van een Afrikaner gehoord, dat Botha eenerzijds en De Wet anderzijds met 3000 man in Natal zitten. Zij bewegen zich daar in eene smalle landstreek, aan belde zijden begrensd door Kafferlanden, wier bewo ners de Boeren vijandig zijn gezind. Die smalle landstrook is ten Zuiden, aan de Durban Maritsburgstreek, begrensd door een positief Engelschgezinde bevolking, een voldoend leger, en tot besluit de zee. Ten Noorden concentreert zich, achter Botha en De Wet, een meer en meer overwegende Engelsche legermacht. Dus meent de Afri kaander, dat men over den inval in Natal niet te veel illusies moet maken, daar die zeer gevaarlijk is. 't Doet ons dan ook bepaald genoegen te vernemen, dat het Botha is gelukt, zich van de hem omringende Engelsche legermachten los te maken. Lord Kitchener heeft ons dat, hoewel niet heel erg duidelijk, gezegd. Het telegram sprak van het wegtrekken van de helft van Botha's legeren het breken door het binnenste cordon van het Engelsche leger. Voor ons duidelijk genoeg wat daarmede wordt bedoeld. Om nog even op den aanval op het fort Itala terug te komen. De verliezen, daarvan opgege ven, zijn volgens de verliezenlijst nog vergroot. Wij telden 24 gesneuvelden en 59 gewon den, een belangrijke verhooging alweder bij lord Kitchener's vorige opgaaf van elf man gesneuveld en 38 gewond. Volgens de Engelschen is Scheepers' coim mando in de Kaapkolonie gedemoraliseerd door de herhaalde aanvallen van twee Engel sche colonnes. Het commando is nu gesplitst in kleine klompjes, die zich verborgen houden in de kloven van Krantz en Witteberg, daar zij systematisch door de Engelsche troepen worden opgejaagd. Onder de Kaffers in Rhodesia is een op stand uitgebroken. Zij zijn woedend over de dwangmaatregelen, welke men tegen hen neemt. Een hunner hoofden, Mapouduca, die eenige maanden geleden naar Portugeesch grondgebied was verdreven, is thans terug gekomen en verspreidt schrik en ontzetting overal waar hij zich vertoont. Kleine afdee- lingen politie werden door hem in de pan gehakt. Omtrent het fusilleeren te Colesberg van tot Lotter's commando behoorende rebellen, schrijft de correspondent der Daily News, dat die mannen zich prachtig hielden en zeer weinig vrees toonden. Men bracht hen in een ambulance-wagen naar de strafplaats en zoodra zij waren uitgestegen, bond men hen met touwen aan stoelen vast. De stoelen stonden op ongeveer 12 voet af- stands van elkaar. Teder gevangene kreeg zeven man tegenover zich. Toen het bevel „vuur!" weerklonk, gingen de 21 geweren als met één enkel schot af, en toen de arts de hemden opende om den dood te consta- teeren, zag de correspondent, dat alle zeven schoten getroffen hadden en niet meer plaats besloegen dan de palm der hand. Hf Hf Middelburg (Kaapkolonie), 11 Oct. Com mandant Lotter is schuldig bevonden ea ter dond veroordeeldbet vonnis is door Kitchener bekrachtigd. Vijf andere leden van Lotter's commando zijn ook ter dood veroordeeld, maar voor ben is het vonnis veranderd in levenslangen dwangarbeid. Dundee, 8 Oct. Het ge,vecht van Zondag ten Oosten van Vrijheid met Botha's leger, dat op 2000 man wordt geraamd, duurde den geheelen dag. Ten slotte ontruimden de Boeren hun stel'ing en trokken naar het Noorden terug op de Baviaansrivier. Er is in ons land een groote werkstaking op til ten gunste der Boeren. Men zou geen Eigelsch schip, van een bepaalden dag af, in de havens waar raei dit idéé wordt gesympathiseerd lossen of laden. Spoedig meer bijzonderheden. UC 4 4 1901. Aangev. f 80.— a 200.— 60.- „160.- 85.— 250.— 80.— a 120.- 4.— a 12.— a .48 a 8.a —.20 a —.30 a .50 a 1.30 a —.30 a 4.— a 3.40 a a 170.- a 245.— a 240.— a 130.— a 18.— a 25.50 a 17.— a 17.— a 6. a 16.— 15.— 1.— 1.20 - .85 1.40 —.35 5. prijs f 29.—. SCHAGEN, 10 Oct. 8 Paarden 8 Veulens Ossen Stieren 145 Gelde Koeien 96 Vette Koeien 80 Kalfkoeien 35 Vaarzen ot Pinken 25 Nuchtere Kalveren 700 Schapen, vette 120 Idem (magere) 200 Lammeren 3 Bokken en Geiten 11 Varkens (magere) 4 Idem (vette) p.K.G. 35 Biggen 40 Konijnen 200 Kippen 25 Eenden 450 Ki'iogr. Boter 300 kilogram Kaas 4000 Kipeieren 300 Eendeieren per 100 HOORN, 10 Oct. 1901. Kleine kaas, hoogste Commissie f 29.—, Middelbare 1 aangev. 237 stapels, wegende 71542 kilo. ALKMAAR, 11 Oct. Kaas. Aange voerd 475 partijen, wegende 165 000 K.G. Kleine f 29.— Commissie f29.50, Middel bare f 29.50. Handel goed. ALKMAAR, 11 Oct. Granen. Tarwe 1 6.50 a 7.50 Rogge f 5.30 a 5.60. Gerst f .--- a id. Chev. f 5.— a 5.40. Haver f 3.a 3.60. Bruine boenen f 7.75 a 9.id. Paarde f 6.25 a 6.50. Citroen id. f 10.a Duiven id. 7.50 a Witte id. f 11.--- a 12.—. Mosterd zaad rood f 15.a 15.60, id. geel f 11. a Kanariezaad f 6.50. Karwjjzaad f 10.75 a 10.80. Blaauw Maanzaad f 12. a Erwten. Groene f 8.75 a 16.50. Grauwe f 12.375 a 20.—. Vale id. f 8.50 a 13. ENKHUIZEN, 9 Oct. 1901. De prijzen der zaden waren als volgt: Karwjjzaad f 10.75 a Mosterdzaad f 16.75 a 17..Maanzaad f'11.a 11.60. Groene erwten f 9.a 11.50. Vale f 13. a 16.—. Wijker Vale f 9._- a 10.—. Grauwe erwten f 14.a 17.50. Bruine boonen f 6.50 a f 7.75. Paardenboonen f 5.a 6.—. Gerst f 4.75 a 5.25. Haver f 3.50 a 4. Aangevoerd Vette Varkens f .20 a .26 per'/, K.G. Magere Varkens f 15. a 24.—. 13 Biggen f 7.— a 11.50. Scha pen fa .20 Konijnen f .60 a 1.25. 43 Kippen f 1.al.50. Eieren f 4.75 a 5. per 100 stuks. Boter f.72* a .76 per kop. 14 stapels kaas, f 28—. p. 50 K.G. Te Brynammau (Carrnar- tenshire) is Vrijdagavond een leeuw ont snapt uit et n menagerie. Natuurlijk ont stond er oen geweldige paniek iu hot dorpalle inwoners sloten zich in de kerk op. Het beest liep evenwel ni t Ver weg. Nadat het een kermisgast vrij ern stig had gewond, slaagde de temmer er in, den leeuw met een lasso te vargen en weer in de kooi te brengen. Zakdoeken. Waarom zijn de zakdoeken vierkant Aan een Duitsch blad wordt hierover uit Parijs gegcheveu vermoedelijkeen Fraosch biad ontleend dat op 23 September 1784 een Koninklijk besluit van Lodewijk XVI verscheen, oor- schrijvende „De lengte der iu ons rijk vervaardigde zakdoeken moet gelijk zijn aan hun breedte". En sedert dien tijd zijn de vierkante zakdoeken regel ge worden en gebleven. President Roos o vei t, sportliefhebber. President Theodoor Roosevelt, die met zijn gezond en sterk gestel als eet. groot liefhebber van sport en lichaams beweging bekend staat, heeft zich vooral als jag. r door zijn jachten op wilde dieren, voornamelijk beren, bekend gemaakt De groote eigenschappen voor dergelijke jachten, een zekeren blik, koelbloedigheid, uithoudingsvermogen eu wilskracht, bezit president Roosevelt h 'tooge mate. Meermalen werd hij door beren aangevallen, doch zijn tegenwoor digheid van geest verliet hem nooit en met slechts enkele weinig beduidende wonden kwam hij als overwinnaar uit, den strjjd. Do beschrijvingen van zij talrijke jacht- en reisavonturen zijn hoogs interessant. Chamberlain heeft nu ook een nederlaag geleden in Malta, waar hij, tegen don beslisten volkswil ut, de Engelsche taal de Italiaansche wilde laten vervangen. Men weet, dat de be volking zich zeer verbolgen toonde en het, verzet tegen den oubandigen maat regel alle kans had, tot daadwerkelijk heden over te slaan. Chamberlain heeft eieren voor zijn geld gekozen en meêge- deeld, dat het taalbesluit eerst over vijf tien of twintig jaar in kracht zou tredeD, Tegen dien tijd zal Engeland zijn minister van koloniën denkelijk wel kwijt zijn. Een kenteeken. Een Acne- rikaansch apotheker heeft om een bedien de geadverteerd met de bijvoeging! „al leen zij die hun scheiding op zij dragen, behoeven zich aan te meiden." Gevraagd waarom, zeide hij, bij ondervinding te weten, dat een scheiding in 't midden „steeds samenging met sigaretten, opzich tige vesten en gemaaktheid." Over kale tïienschen schijnt bij zich niet te hebben uitgelaten. Voor 't gerecht te Poitiers (Fr.) wordt - en zeer geruchtmakende zaak behandeld. Een zekere Marcel Monnier wordt be schuldigd, gedurende 25 jaar zijn zuster Bïanche te hebben opgesloteu gehouden i r; haar aan de vreeselijkste vervuiling ten prooi te hebben gelaten. Deze euvel daad moet de broeder hebben bedreven in vereeniging met en volgens hem op last van zijn moeder, die inmiddels is over leden. Uit het proces-verbaal kan men zien, in weiken vreeselijken toestand de ong"- lukkige verkeerde, toen de politie tus- schenbeide kwam zij was geheel naakt, lag op een bed van verrot stroo, onder een verschrikkelijk vuil dek, omringd door een hoop vuil, bestaande uit uit werpselen en overblijfselen van half ver gane levensmiddelen, waarin hec wemelde van wormen. Het dichte, lange haar, •lat geheel vervuild was, zat vol onge dierte de nagels waren verscheiden cen timeters langbet lichaam was zoo ver- 1 zwakt en vermagerd, dat het nog maar 25 Va K.G. woog en mejuffrouw Monnier zich niet meer kon oprichten. Wat Marcel Monnier betreft, is de I algemeene opinie, dat bij, niettegenstaande i zijn doctoraat in de rechten en zijn sous- prefectschap, slechts een idioot iszijn zuster is krankzinnig, zijn moeder was excentriek en zijn grootmoeder van va derszijde is in een krankzinnigengesticht overleden; zijn grootvader van moeders zijde heeft zich de laatste tien jaren van leven vrijwillig in zijn kamer opgeslotenhij wilde niemand den on was een menschenhater. Ma cel Monnier heeft geen wilskracht zijn geest en zijn karakter zijn beide even zwak Evenals zijn moeder en zus ier, heeft hij een zucht naar vuilheid. Een van de getuigen vertelde van hem j Monnier heeft, behalve dat hij totaal geen reukvermogen heeft en grenzenloos smerig moet zijn, nog de allerzonderlingste hebbelijkheid verschrikkelijk veel van Sèvres-vazen te houden. Als hij een mooi exemplaar ontdekt heeft, is hem dat niet tneer uit zijn handen te krijgenhij loopt er meê door huis, gaat er meê naar bed, en wee dengeen, die eraan zou durven raken Zijn bed mag nooit gelucht worden, j en schoone lakens komen er nooit op. I Smaak heeft hij ook niet. Een keuken meid liet hem aangebrande soep eten, en bij merkte et niets van een grappig familielid liet hem eens gesucreerde gei* tekeutels eten, en hij at ze op voor heerljjke aardbeien. Daarenboven ia Mon-

Schager Courant | 1901 | | pagina 2