PLAATSELIJK NIEUWS. hebben. Hij stemt Voorz. toe, dat de deel neming gering was, maar wat is er ook voor gedaan Wie leest er eene publicatie aan de borden Zoo'n publicatie acht Spr. niet voldoende. Als er met de onderwijzers over gesproken wordt, dan kunnen dezen het den kinaeren mededeelen. De heer Rezelman zegt, dat dan dit jaar de kosten uit de gemeentekas kunnen betaald worden, en daarna krijgen we subsidie van het Rijk. Voorz. belooft den heer R., dat de gewone oproeping zal worden gedaan, doch dat hij bovendieu den Bode naar de Hoofden der Scholen zal zenden. De heer De Graaf heeft nog iets over 't onderwijs. Hij meent, dat akte voor vreemde taal hooger salaris geeft. Hij vraagt, of er dan ook gelegenheid is om les te nemen. V oarz. antwoordt, dat alleen MejEranx acte Fransch hééft, doch deze gaat vertrekken. Hierna had geen der heeren meer iets, en werd de openbare vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente OUDE NIEDORP, op Dinsdag 15 October 1901, voormiddags 11 uur. Afwezig de heer Kriller. Voorz. de heer A. Wonder Pz., Burgem. De Voorz. opent de vergadering, en doet de werkzaamheden aanvangen met het lezeu van de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat op 23 September 1.1. de boeken en kas van den gemeente-ont vanger zijn onderzocht en in orde bevonden. In kas was f1937.695. Naar aanleiding van het feit, dat met 1 Januari 1902 de termijn van 5 jaar verstreken is, waarvoor vrijstelling was verleend van het geven van onderwijs in vak j, „vrije- en orde-oefeningen", wordt voorgesteld aan H. H. Gedeputeerde Staten, evenals in 1896, voor 5 jaar vrijstelling te vragen, op grond, dat de voor dat onderwijs vereischte verbouwing of uitbreiding der schoollokalen financieel te bezwarend is. Algemeen wordt goedgevonden de voorge stelde vrijstelling aan H.H. Gedeputeerde Staten te vragen. Hierop wordt in behandeling genomen de in de vorige vergadering aangehouden rege ling van de onderwijzers-jaarwedden. De Voorz. deelt nog eens het voorstel van B. en W. dienaangaande mede. Dat voorstel behelst Voor de hoofden der scholen een aanvangs- jaarvvedde van f 750.met 4 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 50.tot ten hoogste f 950.- met vrije woning en tuin (het wet telijk minimum), en voor de onderwijzers een aanvangsjaarwedde van f 550.met 4 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 50. tot ten hoogste f 750.— voor bezit der hoofdacte wordt bovendien f 100.— per jaar gegeven, en aan een gehuwd onderwijzervan 28 jaar of ouder bovendien f 60.per jaar als tegemoetkoming in de huishuur (de jaar wedden dus f 50.- boven het wettelijk minimum.) De heer Van der Oord vraagt, of het niet wenschelijk is, de tegemoetkoming in de huishuur ook aan weduwnaars toe te kennen. Spr. vindt, dat een gehuwd onderwijzer na het overlijden zijner vrouw de f 50.tege moetkoming nog meer noodig zal hebben dan anders. De heer Over is het daarmee eens. Wat Spr. echter reeds In de vorige vergadering heeft bevreemd, valt hem ook nu weer op, n.1. dat de jaarwedden van' de hoofden der scholen zijn voorgesteld op het bij de wet bepaalde minimum, en die der onderwijzers en onderwijzeressen f 50.boven dat mini mum. Spr. vindt het wenschelijker, beide categorieën in dat opzicht gelijk te stellen, hetzij beiden boven, of beiden op het mi nimum. De heer Hille zegt,dat het door den heer Over bedoelde verschil in den regel der belooning, aldus door B. en W. is voorgesteld naar aan leiding van de door Spr. in genoemd college daarvoor aangevoerde gronden. Spr. meent en heeft dit ook bij B. en W. in het midden gebracht, dat het verschil tusschen de minimum-jaarwedden der hoofden van scholen en der onderwijzers veel te groot is in ver houding tot de werkzaamheden, door beiden te verrichten. Zooals de toestand nu zou worden, hebben de hoofden f 250.hooger jaarwedde dan de onderwijzers. Daar komt de vrije woning van f 150.bij, is f 400.plus nog ongeveer f 60.voor het harhalings- onderwijs, is tezamen f 460.—. Dat verschil acht Spr. buiten verhouding groot. En het blijft nog te groot, ook al rekent men de f 60.van het herhalingsonder wijs niet, om dat het hoofd daar alleen voor staat. Van daar, dat door B. en W. is voorgesteld, de jaarwedden der hoofden te bepalen op het minimum en die der onderwijzers op f 50. boven 't minimum. De heer Llgthart brengt in 't midden, dat een onderwijzer met hoofdacte toch weer f 100 meer heeft en de heer Over, dat overal in de wereld niet alleen naar de te verrich ten werkzaamheden, maar ook naar de ver eischte bekwaamheid beloond wordt, en on getwijfeld toch moet een hoofd der school meer weten dan een gewoon onderwijzer. De heer Hille zegtgoed, maar als de on derwijzer hoofdacte heeft, staan beiden toch zeker gelijk en dan is het verschil in jaar wedde nog f 300dat is nog veel te veelen als zooals de heer Ligthart nog opmerkt de onderwijzer van 28 jaar of ouder f 50 tegemoetkoming in de huishuur geniet, dan blijft nog altijd en dit is dan het gunstigste geval een verschil van f 250, en öök dat verschil is dan nog ongerechtvaardigd. De heer Van der Oord meent, dat het moeilijk is, om van een slecht onderwijzer, dieniet bevalt, af te komen als de jaarwedde hooger is, dan op andere plaatsen. Spr. zou daarom de jaarwedde liever niet boven 't wettelijk minimum stellen. Heeft men een goed onderwijzer, dien men graag houdt, dan kan hem altijd een gratificatie worden ver leend. In verband met het door den heer Van der Oord gesprokene, doet de Voorz. op merken, dat ofschoon het voorstel dienaan gaande niets inhoudt, in de vorige vergade ring door B. en W. ook is gewezen op de bevoegdheid om gratificatiën toe te kennen. Wat overigens de zaak zelf betreft, nu de heer Hille reeds heeft te kennen gegeven, dat B. en W., wat betreft het verschil in de regeling der beloóning niet homogeen waren, kan Voorz. verklaren, dat hij zelf niet voor dat verschil was. Naar sprekers meerling is het voor een Hoofd der school nog haast nioeiljjker om van f 800 te leven, dan voor een onderwijzer om dat van f 550 te doen. Een H. d. S, is nu eenmaal hoofd der school, heeft de verantwoordelijkheid, de ad ministratie enz., en hem worden hoogere eischen ook levenseisclien gesteld dan een onderwijzer. Voorz. acht het daarom billijk, niet alleen de ouderwijzers, maar ook do hoofden der scholen f 50 boven het wette lijk minimum der jaarwedden toe te kennen. Dan is voor hoofden der scholen de aanvangs jaarwedde f 800, die met 4 vijf-jaarlijksche verhoogingen klimt tot f 1000. De heer Over is het met Voorz. eens; een h. dL sch., men ziet het overal en ook hier leeft en beweegt zioh in andere kringen,dan een gewoon onderwijzer, en hij is eigenlijk haast verplicht dit te doen. Ook moet oen h. d. scheene woning betrekken van f 150. per jaar, terwijl een onderwijzer gewoonlijk niet meer dan f 100.verwoont. Voor den heer Hille is het „stand ophou den" geen argument. Als men daaraan toe geeft, komt er nooit een eind. En wat we te Zijdewind en trouwens bijna overal waar nemen, is, dat in den regel de onderwij zers door hunne grootere gezinnen het geld nog beter kunnen gebruiken dan de hooiden van scholen. De heer Ligthart merkt nog op, dat de gemeente onder de werking vau de nieuwe wet grooter bijdrage van het Rijk krijgt en dus zonder bezwaar hooger jaarwedden kan geven, waarop de andere heeren antwoorden, dat reeds hooger jaarwedden worden ge geven. Ten slotte stelt de heer Van der Oord, die voor ouderwijzers en hoofden van scholen, een gelijken regel wenscht, voor, beide jaar wedden o p het wettelijk minimum vast te stellen. Is verhooging wenschelijk, dan kan die bij gratificatie verleend worden. Do voorstellen van B. en W. (hoofden van scholen 't minimum en onder-wijzers f50. boven 't minimum) en van den heer Van der O ord (beiden 't minimum) worden nu in stemming gebracht. Vóór het eerste stemmen de heeren Stam, Hille en Strijbis, en voor het laatste de heeren Ligthart, Over en Van der Oord. Alzoo heeft staking van stemmen plaats en wordt (door de onvoltalligheid der verga dering) de beslissing tot een volgende verga dering verdaagd. Tevens vindt men goed, in die vergadering dan ook te besluiten, of de verhooging der jaarwedden voor het bezit der hoofd acte en de tegemoetkoming in de huis huur boven of op de wettelijke minima (van respectievelijk f 100.— en f50.—) zullen worden bepaald, en of in het laatste ook de weduwnaars zullen deelen. Thans is aan de orde de behandeling der gemeente-begrooting voor 1902, in de vorige vergadering aangeboden. Ónder de geraamde ontvangsten komt voor Het saldo van 1900 ad f 1864.385 (zoo buitengewoon hoog door de opruiming der stierenhouderij)landhuur f 2042.40rente van kapitaal f 60.veertig opcenten op de gebouwde eigendommen f 510.92tien opc. ongeb. eigend. f 336.08dertig perso- neele opc. f 335.40hoofd, omslag f 1050. hondenbelasting f100.—belasting op tooneel- vertooningen f 75.—vergunningsrechten f 150.schoolgelden f 150.Rijksvergoe- ding in de kosten van het lager onderwijs f 1500.— (vroeger f 1100)vroeger 4/s opbrengst pers. bel. f 2720.025; Rijksbijdrage voor de jaarwedden van Burg. en becret. f 187.50 en de bijdrage van het polderdistrict f 400.-. De uitgaven vermelden jaarwedde vau den burgemeester f 400.— id. secretaris f350. id. wethouders f 50.— (tezamen)id. bode f 50. - bureau-behoeften f 150.onderhoud en schoonhouden van het raadhuis f 150.— onderhoud huizen, torens, enz., f800.(vroe ger f 200.thans verhoogd met het oog op de reparatie aan den toren te O. Niedorp) grondbelasting f 110.polder-lasten f200. jaarwedde van den veldwachter f 275.id. onderwijzend personeel f 3800. kosten her- halingsonderwijs f 87.40 onderhoud school lokalen en onder wijzers woningen f 250. leermiddelen f 200.— verlichting en verwar ming schoollokalen f 300.subsidie aan het Algem. Armbestuur f 1200.bijdrage aan het. polderdistrict voor onderhoud der wegen f 250.- aankoop van rentegevend goed f 1000. (met het oog op belegging van het saldo van 1900)onvoorziene uitgaven f 428.545 (tegen f 325.78 voor 1901.) De begrooting wordt post voor post voor gelezen, waar noodig door den Voorz. toege licht en vervolgens met algemeene stemmen op de door B. en W. voorgestelde bedragen vastgesteld. Bij de rondvraag deelt de heer Over mede, dat zijne principale, mej. P. Over, op de door den Raad gestelde voorwaarden geen ruiling van land wenscht aan te gaan. Zij is echter wel bereid, tegen ruim berekenden prijs het stukje van de gemeente te koopen. Op de vraag van den Voorz., hoe hoog die prijs dan is, antwoordt de heer Overf 2500.— voor het geheele stukje, dat 1.25.H.A. groot is. De andere heeren oordeelen dien prijs niet zoo hoog, dat verkoop in het belang der gemeente plicht is. Men besluit echter over de zaak na te denken. De vergadering wordt hierna gesloten. Met ingang van 16 dezer is tot postbode te Beemster benoemd S. Swa- german te Oude Niedorp. Raadsvergadering te HARING- CARSPEL, 15 Oct. Tegenwoordig alle leden. Na opening der Vergadering door den Voorzitter en voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, wordt medegedeeld Dat bij de verificatie der kas van den ont vanger dezer gemeente op 25 September jl. in kas is bevonden eene som van f 376.85. Dat de gemeenterekening over 1900 van Ged. Staten goedgekeurd is terugontvangen. Dat bericht van ontvangst is ingekomen van de in de vorige vergadering vastgestelde herzieningsverordening. Dat voor de rattenverdelging tot heden is betaald f 88.40. Dankbetuiging van het bestuur der Aik- maarsche Huishoud- en Industrieschool, voor de toegezegde jaarlijksche bijdrage. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van de door B. en W. ontworpen verorde- fiing tot regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel in deze gemeente. Het ontwerp bepaalt De jaarwedden zullen bedragen: 1. Voor de hoofden met minder dan 10 dienstjaren f 900.—, met 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren f 950.—, met 16 en meer dienstjaren f 1000.—. 2. Voor de onderwijzers en onderwijzeressen met minder dan 10 dienstjaren f 650.mèt 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren f 600.—, met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f 650.—, met 20 en meer dienst jaren f 700. Voor 't bezit der hoofdacte f 100.meer. Hoofden van Scholen genieten bovendien vrne woning, zoo mogelijk met een tuin. Onderwijzers boven 28-jarigen leeftijd, die gehuwd zijn, of geweest zijn, genieten als tegemoetkoming in de huishuur eene vergoe ding van f 50.— 'sjaai-s. Boven deze jaarwedden wordt aan do onder wijzers, belast met het herhalingsonderwijs, eene belooning toegekend van 60 ets. per lesuur. Deze regeling lokt weinig discussie uit en wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een verzoek van de hoofden van scholen om bij de regeling hunner jaarwedden, ook de huurwaarde hunner woningen aan eene herziening te onderwerpen in dien zin, dat deze bepaald worde op f 300.vindt bij de vergadering geen bezwaar, zoodat een daartoe strekkend voorstel aan H.H. Ged. Staten zal worden gedaan. Aan den heer J. Bakker wordt op zijn verzoek ontslag verleend uit zijne betrekking van lid der commissie tot wering van school verzuim te Waarland. In zijne plaats wordt benoemd de heer S. Ligthart, die met zijne benoeming zal worden in kennis gesteld. Volgt het onderzoek der gemeente-begroo- .tiug voor 1902. Den heer De Jongh komt de post van f 100.voor het herhalingsonderwijs wat laag voor en hij vraagt, of voor het herhalingsonder wijs reeds eene regeling is gemaakt. De Voorzitter zegt, dezen post, die aanvan kelijk geraamd was op f200.tot op f 100. te hebben verminderd, omdat B. en W„ wat het herhalingsonderwijs betreft, althans voor dezen winter nog eene afwachtende houding hadden willen aannemen, omdat de Rijks vergoeding voor de kosten van dat onderwijs eerst ingaat op 1 November 1902. Op voorstel van den heer De Jongh wordt echter de post op f 200.— gebracht en de toezegging gedaan, dat door B. en W., in overleg met de hoofden van scholen, eene regeling voor het herhalingsonderwijs zal worden ontworpen en in de eerstvolgende vergadering ingediend. De begrooting wordt daarna in haar geheel vastgesteld is ontvangst en uitgaaf op f 16512.78, met een post voor onvoorziene uit gaven van f 432.78. Voor de regeling van een suppletoir kohier van den hoofdei, omslag gaat de Raad in comité. Na heropening wordt het kohier vastgesteld op f 36.34. De Voorz. brengt ter tafel een schrijven vau het bestuur van den polder Schagerwaard, houdende mededeeling, dat genoemd bestuur niet genegen is bij te dragen in de kosten van herstelling van de voetbrug tusschen do polders Schagerwaard en Slootgaard. De heer De Jongh betreurt het, dat het bestuur van de Schagerwaard, alleen omdat het van oordeel is dat de brug voor de Ingelanden van geen belang is, zich kan onttrekken aan den onderhoudsplicht, dien het vroeger steeds vrijwillig op zich nam. Hij stelt voor Ged. Staten met dezen toestand op de hoogte te stellen, en zoo mogelijk door hunne tusschenkomst genoemd bestuur te verplichten tot het bijdragen in de herstellingskosten. Wat de postbode betreft, zegt de Voorz., is het ongerief wel op te heffen. C. Limmen heeft aangeboden voor f 10.'s ja ars den postbode dagelijks over te varenhet Rijk betaalt voor dergelijke overzetveeren in den regel f 5.wanneer nu de gemeente de rest aanzuiverde, dan was de postbode althans geholpen. Dit wordt echter slechts een halven maat regel geacht, omdat het publiek daarmede niet gebaat is, en na breedvoerige discussie wordt tenslotte het voorstel van den keer De Jongh aangenomen. Aan mej. Plaatsman, die gedurende de ongesteldheid van Mej. Sclxaafsma onderwijs heeft gegeven in de nuttige handwerken aau de school te Waarland, wordt daarvoor eene belooning toegekend van f 25.—. Bij de nu volgende rondvraag vestigt de heer De Jongh er de aandacht op, dat enkele bepalingen van de" politie-verordening slecht worden nageleefd. Zoo worden langs de wegen, in strijd met de verordening, puntdraad-afrasteringen gemaakt op verschillende perceelen.; voor het maken van stoepen worden de wegen beschadigd, en op vele plaatsen schijnt des avonds het licht over den weg. Wat de laatste p*mten betreft, belooft de Voorz. scherp politietoezicht en wat de andere overtreding aangaat, zul len de betrokken eigenaren worden aange schreven, hunne hekken met puntdraad weg te nemen en te vervangen door andere. Met een woord van dank aan de leden voor de opkomst en medewerking, sluit de Voorz. de vergadering. Vr ij dagavond 11 Oct. hield de Harmonievereeniging „Concordia" te OUDE- SLUIS haar eerste jaarvergadering. Aanwezig waren alle leden. Aan de orde warenrekening en verant woording. Herziening en wijziging van het reglement, en benoeming van een Voorzitter, wegens periodieke aftreding. De Voorzitter, de heer P. Hooij, opent de vergadering, met een woord van dank voor de trouwe opkomst, den wensch uitende, dat de vereeniging steeds in bloei moge toenemen, waarna hij den Secretaris verzoekt, de notulen voor te lezen, welke na eenige kleine aan merkingen worden goedgekeurd, waarop hem door den Voorz. een woord van dank wordt gebracht wror zijn nauwgezetheid, in deze betoond. Daarna wordt door den Penningmeester de rekening overgelegd en door twee rapporteurs nagezien en goedgekeurd. Uit het rapport bleek, dat het batig saldo was f 59.145. Het aantal kunstlievende leden bedraagt 35. Vervolgens is aan de orde herziening en wijziging van het reglement. Er wordt echter besloten, dat dit door het Bestuur zal ge schieden, waarna het den leden ter inzage zal worden aangeboden. Door den Directeur wordt voorgesteld, om ook jongere personen als thans het geval was, als werkend lid der vereeniging aan te nemen, b.v. vanaf 16-jarigen leeftijd, hetgeen met bijna algemeene stemmen wordt aange nomen. Door een der leden wordt den wensch ge opperd, dat ook de Directeur, de heer C. F. W. Wernecke, als bestuurslid der vereeniging zal worden erkend, hetgeen na eenige discussie werd aangenomen. Thans wordt tot stemming voor een Voorz. overgegaan, waarop de heer C. Slikker Jz. met meerderheid van stemmen wordt gekozen, hetgeen door hem wordt aangenomen. Wegens het vergevorderd uur sluit de Voorz. de vergadering. HET ZAND, 14 October 1901. Maandag, den 14den October, heeft alhier dé jaarlijksche harddraverij plaats gehad, welke uitstekend geslaagd mag heeten. Vele belangstellenden hebben (het prachtige weder droeg hiertoe bij) van 't begin tot 't einde den wedstrijd bijgewoond. 15 Paarden, waaronder zeer iiirike dravers, namen deel. De le prijs, f30.—werd behaald door Jans, eigenaar P. Klaver, te Zijpe, be rijder A. Klaverle premie, f 20.—, door Adam, van J. de Wit Cz., te Zijpe, berijder J. de Wit Jz.2e premie, f 10.—, door Maximiliaan, van J. Zander, te Callantsoog, berijder P. Zander. Troostprijzen le prijs, f 20.door Jacob, van G. Veldman, te Nieuwe Niedorp, berijder D. de Wit Pz. 2e prijs f 10.—, door Roos, van C. Hoedjes, te Zijpe, berijder dezelfde. Zaterdagavond j.1. was er ten huize van den heer J. van Zalingen te OUD- CARSPEL eene bijeenkomst, die door ruim 20 personen was bezocht. Het doel van die vergadering was het oprichten van een gym- nastiekvereeniging. Do heer Prijs leidde de vergadering en de heer Dikstaal zette het doel en het nut eener gymnastiek vereeniging uiteen. Een door den heer Dikstaal ontworpen reglement werd behandeld en na kleine wij ziging goedgekeurd. Het inleggeld werd be paald op f per jaar en de contributie op f 0.10 per week. De naam van de nieuwe vereeniging zal zijn „Hercules." Als uniform werd aangenomen blauwe pet, met trico, waarop de naam „Hercules", roode sjerp met goud galon, witte pantalon. Tot voorzitter werd gekozen de hr. A Prijs, tot directeur de heer K. Dikstaal, tot secre taris de heer H. van Loo, tot penningmeester de heer J. Dresselhuizen, tot commissarissen van orde de heeren D. Kuiper en Jn. Balder, terwijl tot eere-voorzitter werd gekozen de heer F. F. F. Fuhrhop, burgemeester. Over oefeningslokaal en oefeningsdagen en -uren zal in de volgende vergadering beslist worden. Men schrijft ons uit KOfJIORN: De haast, waarmede het verslag der ver gadering van den „Bond voor Staatspension- neering te Kolhorn" moest worden gereed gemaakt, om nog in het Zondagnummer een plaatsje te erlangen, deed mij slechts vluchtig het debat vermelden. Hierin zou allicht een gemis van waar deering worden gezien, wat het geval niet is, waarom alsnog eenige toelichting De heer P. Verweij vond den Bond en zijn bedoelingen alleszins goed, en het streven schoon en edelalleen hij vond de partij, door hem voorgestaan, beter en meer doe ltreffend. Overigens was zijn oordeel, dat de boud niet, zooals de spreker had beweerd, buiten de politiek stond. De heer Helder stelde zich tegenover den heer Verweij. wat de Sociaal-Democra tische Partij betreftmet den heer Verweij was hij van meening, dat de Bond op den duur niet neutraal (buiten de politiek) kan blijven. Beide debatters werden door den spr. beant woord, (repliek kon het niet heeten, want spreker vond in zijne rede niet de minste aanleiding tot een politiek debat.) De woordenwisseling was overigens waar dig en niet heftig of onverkwikkelijk. Het optreden van den heer Verweij heeft beter dan iets aangetoond, dat dé Bond voor Staatspensionneering niet is sociaal democratisch. zooals velen nog meenen. Integendeel,het doel van den bond, ouden van dagen te vrijwaren tegen broodsgebrek, aan elk mensch eene zekere toekomst te ver schaffen, moet noodwendig aan die partij niet ten goede komen, die partij breidelen. Hippische feesten te BERGEN. Voor de harddraverij te Bergen op Zondag, 20 October zijn, wat betreft de draverijen, 60 paarden ingeschreven, en voor de draverij van ponney's 40, alzoo te zamen 100 stuks. Het is te hopen, dat a.s. Zondag het weder medewerkt, een druk bezoek zal dan zeker niet uitblijven, te meer nu de entree voor het paddock veel lager is gesteld, n.1. fl voor heeren en f0.50 voor dames. De zeer groote inschrijving geven overtuigend blijk, dat de eigenaars van paarden de baan te Bergen zeer hoog stellen. Vertrouwd mag worden, dat in dit al late seizoen weinig paarden zullen wegblijven, zoodat weer interessante courses verwacht mogen worden. De pon- ney-ren over hindernissen zal zeker tot de aar digste nummers behooren, waar de ruiter zijne beste krachten bij deze course moet ontwikkelen. Men meldt uit WORMERVEER: Onlangs werd gemeld, dat eene vrouw het paleis van de Koningin in Den Haag trachtte binnen te dringen om Hare Majesteit te spreken. Zij is tengevolge daarvan opgenomen in een krankzinnigengesticht. Naar aanleiding van dit bericht vervoegde zich bij den inspecteur van politie alhier eene inwoonster dezer plaats, die als haar vermoe den te kennen gaf, dat die vrouw misschien hare moeder was; en hem verzocht pogingen aan te wenden om haar uit het gesticht te rug te krijgen. Zij verklaarde, dat hare moe der in de gemeente Joure in Friesland woonde en vóór eenigen tijd bij haar te logeeren was geweest. Haar naam is weduwe De Vries en zij is koopvrouw van beroep. Gedurende den tijd, dat zij bij haar logeerde, had ze voortdu rend gezeurd over een erfenis, die ze wach tende was. Zij was daarop naar Den Haag gereisd, en het was heel wel mogelijk, dat zij naar de Koningin was gegaan om met Hare Majesteit over die erfenis te praten. De inlichtingen, die genoemde inspecteur inwon bij den hoofdcommissaris van politie in Den Haag, bewezen, dat het vermoeden van de vrouw juist was. Er zullen nu pogingen aangewend worden om de oude vrouw terug te krijgen, daar de krankzinnigheid niet van dien aard is, dat opsluiting in een gesticht noodzakelijk moet geacht worden. TESSEL, 11 October. Een voor- loopige concessie, voor den tijd van zes maan den, is door den Gemeenteraad verleend aan den heer D. de Leeuw te Callantsoog, voor den aanleg van een tram van de haven alhier over den Burg naar de Waal. Het nieuwe stoomgemaal in den GROETPOLDER, het vorig jaar afge brand, en thans geheel van ijzer opgetrokken, heeft dezer dagen proef gemalen en aan alle vereischten voldaan. Het gebouw is geheel gereed, alleen een kolenbergplaats (ook geheel van ijzer) is nog in aanbouw. ANNA PAULOWNA. Bij de koolveiling, jl. Zaterdagmiddag in Veerburg gehouden, is slechts l'/j bunder kool verkocht van den heer J. Blaauboer. Evenwel zijn verscheidene perceelen daarna uit de hand verkocht. In de gemeente WILNIS werd door het college van B. en W. aan den Raad voorgesteld de belooning voor den onderwijzer, belast met het herhalingsonderwijs, te bepalen op 60 cent per lesuur. Een der wethouders vond het met het oog op de weinige deelname (2 k 3 leerlingen) een dure liefhebberij, immers voor het mel ken van 2 of 4 koeien geeft men minder dan voor 8 of 10. Nadat de voorzitter hem er op gewezen had dat de vergelijking met koeien in deze niet opging, bleek, dat de andere wethouder het volkomen met den voorzitter eens was, want, zoo zoide hij, als je 2 of 3 koeien ge molken hebt, ga je doodeenvoudig naar huis en de meester moet die uren blijven. De wethouder van de koeien vond geen steun, dus meester kreeg de hem toegedach te belooning. Amerikaansche journalistiek! Een te AMSTERDAM vertoevend Ameri kaan heeft den open brief, dien de heer Ch. Boissevain, hoofdredacteur van hot Handels blad, tot president Roosevelt heeft gericht aan een blad, waarvan hij medewerker is, in zijn geheel overgeseind. Het telegram, waarvoor verlaagd tarief was toegestaan, omdat het voor een dagblad bestemd was, kostte de kleinigheid van f9000. Van heimwee gestorven. Uit de gemeente BARRADEEL (Fr.) ver trok voor eenige jaren een boerenzoon naar Amerika. Sedert dat vertrek kwijnde de moeder en drong er steeds op aan, ook naar het verre westen te vertrekken. De vader had daartegen bezwaar, doch stemde dézer dagen toe. Fluks werd de reis aanvaard, doch door te groot verlangen wellicht werd de arme moeder op "de hoot ziek en stierf vóór Amerika bereikt te hebben. liet 7. al zeker n i e t o v e r- bodig zijn, belanghebbenden te herin, neren aan het bepaalde bij art. 5 van het K. B. van 14 Aug. 1.1., ter uit- voering der Wet op de Paardenfokkerij luidende als volgt De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, js verplicht daarvan tenminste 3 weken vóór de, keuring vrachtvrij eene sch rif. teljjke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der betrokken provinciale regelings-commissie, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar of houder. b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst benevens, indien deze in hot stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek- nummer. o. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders als van moedors zijde, en naam en woonplaats van den fokker. Een hengst, na bovenvermelden ter mijn aangegeven, wordt van do keurin" uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag dei- keuring eene som van f 10.bij voor noemden Secretaris stort. Voor deze provincie worden keuringen gehouden: 11 November te Hoofddorp, 12 November te Schagen en 13 No vember te Beverwijk. Aangifte-biljetten zijn verkrijgbaar bij den Secretaris der regelings-commissie den heer W. Teengs te Alkmaar. Marktbericht van WINKEL van 15 Oct. 1901. Witte kool f 2.60, gele kool f 2.60 a f 2.75, bieten f 0.50 a 0.80 per 100, wor telen f 0.35 per zak, andijvie f 0.65 per 100 bos, uien f 1.125 a 1,25 per haal, klei- paren f 1.40 a 1.65, smidjesperen f 1.10. zoete reine d'or f 2.bellefleur f '2.40 a 2.50, bergamotte f 1.50, witte mandjes f 2.-— a 2.05, streepzuur f 2.40. Groentenmarkt te BROEK OP LANGEN DIJK. 12 October. 500 bos wortelen f 3.pe r 100 bos, 20000 bloemkooien f 2.a 9.75, 52000 roode kooien f 2.50 a 4,25, 11000 gele f 2.50 a 4.25, 28000 witte f 2.50 ,r 4.75 per 100, 15 balen nep f 1.30 a 1.40, 15 balen uien f 1.05 a 1.15 per 50 K.G. 14 October. 1000 bos wortelen f 2.30 r 3.20 per 100 bos, 11000 bloemkooien f2.50 fe 11.50, 44000 roode kooien f 2.50 a 4. 14000 gele f 2.a 3.50, 31000 witte f 2.50 a 4.25 per 100, 40 balen uien f 1.05 a 1.10 per 50 K.G. .15 October. 300 bos wortelen f2.80 por 100 bos, 22000 bloemkooien f 1.50 a 8.25, 52000 roode kooien f 2.50 a 4,15500 gels f 2.a 3.7'5, 29000 witte 1 2.50 i 4.25 per 100. Aan den LANGEDIJK doen zich thans verscheidene gevallen van diphteritis voor. Reeds zijn enkele patiënten bezweken. Nu tengevolge van de werken aan het Noordzeekanaal en het Stoompontveer te YELSEN, een gedeelte van het marktter rein aldaar is komen te vervallen, -tvaardöpr de Velser markt ernstig bedreigd én een ge schrikt marktterrein gemist wordt, hebben onderscheidene veehouders besloten, in plaats van te Velsen, hun vee te Beverwijk te mark ten, welke markt 8 dagen- vroeger en wel op 2 November a.s., zal gehouden worden. Schagen, 16 October 1901. Reeds lang is er geprotesteerd tegen de enorm hooge wik- en weegloonen enz., die de Kaasmakers verplicht zijn op de kaasmarkten te betalen, terwijl dan nog van geen enkele hunner klachten nota wordt genomen en op elk hunner verzoeken afwij zend wordt beschikt. Sedert eenige maanden echter is er te Scha gen eene commissie werkzaam, bestaarde; uit leden van de vereeniging tot verbeteringen bevordering van de Zuivelbereiding en uit leden van de vereen. Algemeen Belang, om dit euvel1 zoo mogelijk uit den weg te ruimen, en naar men verzekert, zal dit, met een weinig mede werking der heeren kaasmakers, kunnen ge lukken. Voor men echter tót de uitvoering van plannen kan overgaan, wil men eerst trachten te Schagen een Kaasmarkt te stich ten, omdat dit de verste strekking heeft, en men dan niet de heeren kaaskoopers passeert; die buiten de wik- en weegloonen staan. Eene conferentie met heeren Burgemeester en Wethouders van Schagen doet de commis sie hopen, dat van deze zijde veel steun mag verwacht worden, terwijl men thans bij cir culaire de medewerking der heeren Kaasma kers zal verzoeken. In hoofdzaak zal de com missie de Kaasfabrieken vragen, maar ham' Secretaris, de heer Joh. Merz te Schagen, houdt zich tevens aanbevolen ook van particuliere Kaasmakers toezegging te ontvangen. Indien ook dit een gunstig resultaat mag geven, dan zal men zich tot de heeren Kaas koopers wenden. Het bestuur van den Motor- bootdienst KolhornSchagen heeft be- sloton, nu de verbetering van het vaarwater, door den Schagerpoldor ondernomen, ge reed is, nog voor den winter mot den dienst aan te vangen, vermoedelijk 1 November Tot schipper is benoemd de heer G. Arends te Broek op Langendijk. Het bestuur van de Strijkmolens der Scha- ger Kogge heeft besloten dat gedeelte var de vaart onder zijn beheer, dat bij laag watt' moeilijkheden voor het varen oplevert, oo> te verbeteren. Verleden Dinsdag bracht d8 hoogeerw. heer Vicaris van 't Bisdom Haar lem een bezoek aan de R. K. Pastorie f'1 Kerk alhier. Door het bestuur van den P der en de Banne Schagen werd den L"-' aanbesteed 636 strekkende meters slootwer in 5 perceelen. n Door P. Meulevold alhier was ingescm<b voor perc. 1 k 14 cent voor perc. 2 k 12 voor perc. 3 en 4 k 11 cent en voor per k 12 cent, totaal f 76.73. j-i-werk Door C. Blom te Schoorl was voor dit i 168.26 geraamd.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2