vair Mm roziclit te west. Zondag 20 October 1001. 45ste Jaargang No. 3672. EERSTE BLAD, Gemeente Schagen. Groote Najaarsveemarkt. Herhalings-onderwijs. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SCHA y KiËiws-, AMT. Ailtfltllit- ai. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Ktiiri'au SCHA»KJ», Laan, O 4. Uitgever j P. 1 RAPM AN JfrdewerkerW S Ui E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. AfzonderliiVe nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Bekendmakingen. POLITIE. Ter Secretarie deaer gemeente sijn inlichtingen te bekorten omtrent een op de markt van 17 Octo ber j 1. achtergebleven Koe. Burgemeester en Wethouders Tan Schagen brengen ter 'keniiis van belanghebbenden, dat de gewone groote najaarsveemarkt aldaar ml gehouden worden op Donderdag 31 October 1901. Schagen, 15 October 1901. Burgemeester en Wethouders van Schagen, H J. POT. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij een voldoend aantal leerlingen het herhaling sonderwijs aan de openbare lagere school alsnog aal aanvangen lNovember a.s.,eu dat zij, die daarvan geb-uik weDichen te maken, daarvoor aangilte moeten doen bij het hoofd der school, den heer fiessing, tot en met 26 dezer, zijnde na dien datum de aangifte gesloten. Schagen, den 18 October 1901. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeen» kennis: lo. dat bij de in de Nederlandsche Staatsconrar.1 van 27 September j.1. opgenomen beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken va» den 26sten September te voren, de in dit najaar te houden ltijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van tin minste 2VS jaar oud, voor zooveel deze provincie betreft, zijn vastgesteld als volgt op 11 November e.k, te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer op 12 November e.k. te Schagen; op 13 November e.k. te Beverwijk; 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter kenring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrj eene schriftelijke en onderteekende aan* gifte te zenden aan den Secretaris der provinciale legelings-commissie (den heer W. Teengs te Alkmaar), met opgave van a. naam en woonplaats vao den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzordere kenteekenen v#n den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek- nnmmer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde en naam en woonplaat* van den fokker 3o. dat een hengst na Bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de Commissie geen bezwaar tegen toelating heelt en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van tien gulden bij voornoemden Secretaris stort 4o. dat inschrijvingshiljetten voor de keuringen op vrachtviije, schriltelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den Secretaris der regeÜDgscommissie voornoemd zullen worden verstrekt. Schagen, den 18 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Engeland begint in de politiek reeds de wrange vruchten van zijne in Zuid-Afrika gevolgde staatkunde te plukken. Zonder op recht of billijkheid te letten, heeft het de door de Transzaalsche regeering ver leende concessies ingetrokken. Dit heeft Amerika aanleiding gegeven, om in gelijken geest te handelen. Zich beroepende op Engeland's voorbeeld, hebben de Vereenigde Staten de vergunning voor eene kabelverbin ding met de Filippijnen door Spanje aan eene Engelsche maatschappij verleend, opgezegd. Ook in een ander opzicht denkt de Unie Engeland's lessen te volgen, en wel in het contröleeren van alle telegrammen uit Manilla. Voor en na blijkt het, dat het in de nieuwe kolonie nog verre van rustig is. Met de onderwerping van Aguinaldo meende men te Washington, dat het ver zet der Filipinos zich langzamerhand in eene stille berusting zou oplossen. Het is echter gebleken, dat de zaak der Filipinos een zoo diepen wortel op de eilanden heeft geschoten, dat zij aan het verlies van den bekwamen leider weerstand heeft kunnen bieden. Op het eiland Luzon, het hoofdeiland, waarop Manilla ligt, komen dagelijks ge vechten en schermutselingen voor. Nog deze week is op korten afstand van de hoofdstad eene Amerikaansche compagnie in de pan gehakt, aan welken overval slechts weinigen ontkwamen. Natuurlijk vinden do Amerikanen zulk een toestand zeer onaan genaam. Een ietwat strenger regime zal noodzakelijk blijken, doch daarvoor moet men eerst in het bezit der bestaande tele grafische gemeenschap zijn. Dat ieder kat tebelletje binnen weinige uren in deEuro- peesche couranten kan staan, is onuitstaan- baar. Voor het oog van de wereld dient men toch den naam van beschaafde natie hoog te houden. Met het uitsluitend beheer over de gemeenschap kan een nieuw bedrijf in dit treurspel geopend worden, 't Gaat met den Aziatischen Archipel,als met het moeder land van weleerde eene treurige catastrophe wisselt de andere met ongekende zekerheid af. In Spanje beleven wij thans weer troe belen van de ergste soort. In hetNoordensmeden deCarlisten opnieuw plannen voor een opstand in massa. Wape nen en voorraad worden langs bergpaden in de Pyreneeën, uit het naburige Frank rijk naar de Baskische provinciën gebracht. In Catalonië wordt de toestand zoo ernstig ingezien, dat de militaire en burgerlijke autoriteiten te Brrcelona reeds maatregelen tegen eene onver vachte verrassing genomen hebben. De schoone hoofdstad van het lachende Andalusië is gedurende een paar dagen ten prooi aan de anarchie geweest. Eene werkstaking, opgestookt en aan gehitst door tal van ontevredenen, sloeg in een opstand over. De beweging nam in korten tijd zulk een ernstig karakter aan, dat de reserve onder de wapenen geroepen moest worden. In de straten der stad zijn scherpe gevechten geleverd, waarbij aan beide zijden ettelijke personen zijn gevallen. De woede van het volk openbaarde zich ook nu weer tegen de geestelijke orden. Kerken en kloosters werden bestormd en in brand gestoken. Lord Salisbury heeft voor eenigen tijd als zijne meening uitgesproken, dat enkele landen van Europa tot ondergang gedoemd zijn. Bij den voortgang, dien de vijande lijke stroomingen in Spanje maken, kan dit zeker zijn, dat Spanje eenmaal in de rij der doode naties zal worden opgenomen. Het heeft er iets van, dat Spanje met Turkije wedijvert, wie het eerst het eindpunt vsn zijn ondergang zal hebben bereikt. Een vorigen koer wezen wij er op, hoe ieder een deel van het Turksche gebied als een nood zakelijk wapen in den strijd om het bestaan voor zich verlangt. Natuurlijk blijft Rusland in dezen egoïstischen wedstrijd niet ten achter. Met het testament van Peter den Grooten tot richtsuoer, zijn de ocgen van St. Petersburg steeds op de minaret van Konstantinopel gericht. Mag men de ge ruchten gelooven, dan worden er onderhan delingen gevoerd, die den Rus belangrijk nader tot zijn doel zullen brengen. Turkjje moet in het geschil met Frankrijk de be middeling van Rusland ingeroepen hebben. Op zekere voorwaarden zou de Czaar ge negen zijn, dit verzoek in te willigen. Abd-ul-Hamid zou voor de makelaars diensten van Rusland den afstand van Boergas moeten bezegelen. Wel ligt deze havenstad in Bulgarije, doch daar de Sul tan nog altijd suzereine rechten op Oost- Roemenië bezit, kan Bulgarije, zonder toe stemming van den opperheer geen gebied vervreemden. Met Bulgarije moet deze zaak reeds beklonken zijndit zou geschied zijn tijdens het bezoek, dat de Russische Grootvorst voor eenige weken aan vorst Ferdinand bracht. Wanneer de gunstig gelegen havenstad in eene oorlogshaven wordt herschapen, dan zou Rusland met Batoem en Sebastopol onbeperkt gebieder over deZwarteZee zijn.In minder dan 12uren kan vanuit Boergas een leger van 40.000 man voor de poorten van Konstantinopel worden j gebracht. Hoewel deze zaak in de buiten- i landsche pers, met den noodigen ernst be sproken wordt,komt het ons toch vreemd voor, dat de Sultan zich den erfvijand zoo dicht I op den hals zou halen. Wanneer de Groote Heer werkelijk tot dezen stap overgaat, dan moet hij wel duchtig in de klem zitten. In verband met de Russische propaganda op den Balkan staat het streven van Oostenrijk, om den invloed van den Donau- staat over de Sau te versterken. Steunt Rusland in zijne politiek op Bulgarije en Servië, Oostenrijk zou Griekenland en Roemenië aan zich willen verbinden. De Petersburgsche officiëuze bladen steken den draak met dit aan Keizer Frans Jozef toegedachte plan. Oostenrijk in verbond met Griekenland en Roemenië is volgens hen eene klinkklare onmogelijkheid. Zoo iets zou alleen kunnen gebeuren, wanneer Griekenland zijne plannen omtrent Salonika en Macedonië geheel had opge geven en wanneer daarbij Roemenië voor immer de oogen voor zijne belangen in Zevenburgen en de Boekowina had gesloten. De Russische bladen vergeten, dat soms kleine offers moeten worden gebracht, om ernstige nadeelen te voorkomen. Roe menië ziet in Rusland den belager zijner vrijheid en onafhankelijkheid, en hooger nog dan Salonika staat in Griekenland Konstantinopel, het Byzantium der Griek- sche keizers, en waarvan de Grieken nog altijd droomen als de hoofdstad der toe komst. Om een en ander van Russische zijde te beletten, zou eene aansluiting bij j Oostenrijk best mogelijk kunnen zijn. Bekend is het, dat het in de Kaapkolonie feitelijk tot een openlijken opstand is gekomen. De Engel schen hebben nu de loyale Kape naars opgeroepen, om bataljons te formeeren, teneinde den strijd tegen de rebellen te aan vaarden. Naar het oordeel van de Daily Mail is dat ook hard noodig. Dat blad spreekt van „wrijving van zeer onaangenamen aard", die merkbaar wordt, en die, zoo ze niet spoe dig wordt onderdrukt, aanleidiug geven zal tot eene „ongewenschte verrassing." Om aan dien toestand tegemoet te komen, heeft de Kaapsche Regeering besloten een troepenmacht van tienduizend man bijeen te brengen, die, onder verantwoordelijke officie ren, carte blanche krijgen, om met den vijand, hetzij Boeren of rebellen, om te springen zooals zij willen, mits er aan den oorlog maar een einde komt. Dat loyalisten-leger is dus ook bestemd om als een dolle brigade, die geen kwartier geeft en geen medelijden kent, overal de Boeren- commando's te vermoorden Er moet eene ontstemming heerschen, die, als er niet spoedig betere tijden aanbreken, heel gevaarlijk kan worden. Do toestand van het volk is onhoudbaar geworden door het schrikbewind, dat is ingesteld. Na Scheepers' gevangenname heeft men ons op de mouw willen spelden, dat de op stand gedaan was. Maar in de afgeloopen week zijn troepjes rebellen uit het Calvinia- district* onder de Transvalere Maritz, Louw, Smit en Theron onverwacht zuidwaarts ge trokken naar de rijke graandistricten Piquet- berg en Malmesbury. Men zegt, dat de Boeren goed bereden zijn. Na de Olifants bergen te zijn overgestoken, verspreidden de rebellen zich over het land, zoekende naar voorraden, paarden en recruten. Van andere zijde ontvangen we eveneens het bericht, dat verschillende Boerencom- mandanten met een macht van ongeveer 500 man oprukken in zuidelijke richting door het dal van de Groote Berg-rivier. Zij plunderen en werven recruten langs den weg, dien zij afleggen. Een deel dezer commando's is aangekomen bij de Saldauhabaai en Hopefield (in het dis trict Malmesbury aan den Atlantischen Oce aan). Generaal French zal dan ook nog wel een poosje werk hebben met de Boeren te ver jagen. Van den dapperen Scheepers lezen we eenige bijzonderheden Scheepers is van geboorte een Kapenaar, maar vertrok reeds jaren geleden naar het Noorden om zich in een der republieken te vestigen. Hij begaf zich naar Transvaal en toen hij daar niet slaagde in het vinden van j eene betrekking, trok hij terug naar den Vrij- staat, waar hij burgerrecht en een positie j bij het departement van onderwijs te Bloem fontein kreeg. Toen de oorlog in 1899 uitbrak, sloot hij zich bij De Wet aan en maakte diens be roemde tochten mede. Jongstleden Februari trok hij, hoewel slechts 23 jaar oud, als be velhebber van 100 man de Oranje-rivier over. Zijn commando groeide langzamerhand aan tot 500 man meest Koloniale rebellen en sedert heeft hij den Britschen generaals ontzaglijk veel last en moeite bezorgd, waarvan de Brit- sche verliezenlijsten gewagen. Zijn ideaal was de vlag van het Vereenigd Zuid-Afrika te planten aan de Tafelbaai. De ziekte, die hem zoo ontijdig heeft overvallen, heeft aan zijn verwachtingen voor zichzelf den bodem inge slagen, maar de hoop op de eindelijke zege praal van de zaak, die hij diende, verlaat hem nooit, zoolang zijn adem nog gaat. Uit zeer vertrouwbare bron verkreeg het Hdbl. de volgende bijzonderheden omtrent den toestand te Johannesburg Er ontstaat sedert eenige dagen weer groote vraag naar kost, als meel, rijst, suiker enz. enz. Communicatie erg gestremd, invoer n i h i L Vleesch slechtvooral aan vrouwen kamp allerminst. Ziekte zeer toenemend, sterfgevallen schrikbarenddeze week (week van 11 Aug. 1901) 26. Kinderen lijden aan een soort mondziekte, iets kankerachtigs, waarbij lippen en kaken wegvreten, ont staande door 't eten van vleesch van brand- zieke schapen en bokken. Van 20 Juli20 Augustus 70 dooden. De algemeene toestand in 't kamp is allertreurigst. De krijgsgevan gen vrouwen in de stad krijgen niets. Er wordt veel geleden. Het Amajubafonds geeft kleine bijdragen, waar de familie groot is van 1 tot 7 sh. per week. Het fonds kan iets geven voor zieke en oude menschen. Elke week zoo van 1020 sh. voor medicij nen, kaarsen, kolen, melk, rijst enz. Behoefte aan kleeren wordt nog erg gevoeld, vooral voor die menschen, die nu nog worden inge bracht. Gisteren kwam nog een vrouw met vijf dochterszij waren bijna naakt. Er was een kist kleeren aangekomen van Carnavon K. K. en daaruit kleedden zij zich, er waren echter geen schoenen. Toen gingen wij met de ongelukkigen rond bij de kennissen en zoo kregen wij wat schoeisel. Vader was al 2 jaar aan 't vechten, maar hij geeft zich niet over. Vrij, of allemaal dood Hoe goed Engeland voor zijn soldaten zorgt, kan men opmaken uit een brief van een vrijwilliger bij het Warwickshire-regiment. Hij schrijft: „Het is een droevig gezicht ons te zien. Onze laarzen en kleeren zijn bar, de uniform tot den draad toe versleten en vol gaten. De gaten te stoppen is onmogelijk, want het goed is geheel verrot. Ik en nog eenige kameraden hebben onze broeken vaar wel moeten zeggen en behelpen ons nu met dekens en omslagdoeken. Onze officieren kun nen er niets aan doen. Zij hebben aan eenige manschappen reeds een stuk of wat van hun eigen broeken afgestaan." Hoe Engelsche correspondenten kunnen liegen „Ik heb op goed gezag vernomen, dat Louis Botha een bijeenkomst van burgers heeft toegesproken en hen heeft medegedeeld, dat hij om familieredenen moeilijk anders kon doen dan rekening houden met de procla matie, daar deze zijn positie als grondeigenaar ernstig in gevaar bracht. Hij moest daarom ter wille van zijn gezin en zichzelf ontslag nemen als commandant-generaal der Trans- vaalsche strijdmachten. Hij had echter geen plan van het oorlogsveld heen te gaan, maar zonde als gewoon burger, als een hunner, de commando's volgen. De elkaar steeds tegen sprekende berichten over Botha's positie zijn van weinig beteekenis. Dit staat vast, maar dat willen de Engel- sclien niet erkennen, dat Botha ontsnapt is. Londen, 18 Oct. De Times bevat het be- i'iclit uit Newcastle (Natal), dat Botha zijn troepenmacht heeft opgelost en aan de ver schillende groepen heeft opgedragen om te pogen zoo goed mogelijk te ontsnappen. Intnsschen maakte hijzelf met enkele man schappen gebruik van een kleine open ruimte, die, door een verzuim der troepen, onbewaakt bleef, in de nabijheid van Piet Retief, om in Noordelijke richting door liet cordon te trek ken. Voor den vijand, die in kleine troepjes zich oploste, is het gemakkelijk zelfs aan de nauwste vervolging te ontkomen. Londen, 18 Oct. De Times bevat een brief uit Kaapstad, waarin wordt gezegd De Boe ren werven net zooveel recruten in de Kaap kolonie als zij kunnen en de afkondiging van de krijgswet vervreemdt tal van loyalisten van ons. Johannesburg, Pretoria en Bloemfontein zijn vol met Boeren-spionnen. De Daily Express meldt, dat van tweehon derd yeomen, die zich weder hebben laten aanwerven, 50 deserteerden uit het kamp bij Shorneliffe. ïfJ Onder de Tommies. De discipline laat in het Britsche leger nog steeds veel te wenschen over. Zoo heeft in het kamp te Aldershot een woest gevecht plaats gehad tusschen manschappen tot het Durham- en manschap pen tot het Worcester-regiment behoorende. Zij kregen het in de cantine met elkander te kwaad over de quaestievan welk van beide regimenten de meeste soldaten door de Boeren waren gevangen genomen. De mannen van het Worcester-regiment grepen hun ge weren en deden een bajonet-charge op die van Durham. Er werden geweerschoten ge lost en alle vensters der kazerne gingen aan stukken. Vijf soldaten van het Durham-regi- ment werden zwaar gewond. De strijders moesten met geweld worden gescheiden. Patrouilles hadden den geheelen nacht het kamp te doorkruisen, om de orde te bewaren. Reide regimenten zouden den 25en dezer naar Zuid-Afrika vertrekken. De Pretoria-correspondent van Reuter seint over een gewijzigde Boerentaktiek, aangeno men sedert de Engelsche taktiek uitgedacht is om 's nachts te opereeren. Be Boeren ver plaatsen nu 's nachts hun kampen, zoodat de Engelsche colonnes bij ettelijke gelegenheden, na een langdnrigen marsch meenden het vo geltje te hebben, en bij het krieken van den dag het kooitje leeg vonden. Dit gezelschapsspelletje is eigenlijk'al te oud om nog vermeld te worden. In het hooge veld leven de Boeren van vee en mielies, die zij in afgelegen hoeven vinden. Op vele plaatsen hebben de Boeren zelfs geploegd. Zij verdwijnen als de Engelsche colonnes aankomen en steken de spade weer in den grond als ze voorbij zijn. Te Kaapstad is de stadswacht opgeroepen, om in de stad en den omtrek te patrouilleeren. Te BROEK OP LANGENDIJK werd als lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. Wagenaar J.Gz. (anti-rev.) Te NOORD-SCHARWOUDE werd als lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. Barten (anti-rev.), met 104 stemmen. Op den heer C. Kleijer werden 66 stemmen uitgebracht. Men schrijft uit MILLINGEN Op een wandeling door 't veld waren wij getuige van 't volgende merkwaardige schouw spel Een duif werd nagezet door een roofvogel waarschijnlijk een havik. Om aan de vervol ging te ontkomen, steeg de duif recht omhoog, om zoodoende boven haar aanvaller te blijven. Ziender oogen verminderde echter I de afstand tusschen beide vogels, en weldra zweefde de havik boven zijn uitgekozen slachtoffer. Dadelijk wierp hij zich op zijn prooi en daalde nu snel. Daar vlogen op eens onder luid geschreeuw een half dozijn kraaien op, die den strijd daarboven hadden opgemerkt In snelle vaart ging het op den havik af Al kleiner en kleiner werden de kringen, die ze om het roofdier beschreven, en enkele kraaien hakten met haar stevige snavels reeds geducht op den havik los. Deze moest nu spoedig zijn buit laten varen en de duif, blijk baar weinig of niet gewond, vloog weg. De kraaien, voldaan dat de roofvogel was ver jaagd, streken weer kalm op den akker neer. Men schrijft uit den Gelder- schen Achterhoek aan de Arnh. Ct. Ook een broodwinning is „het eten bren gen." Uit deze streken werken honderden menschen in de Duitsche grensplaatsen, meer dan een uur van hun woonplaats verwijderd. Des morgens gaan ze, bij het aanbreken van den dag, van huis, om er des avonds terug te keeren. Brood kan men medenemen des mor gens, of koopen daar waar het werk is. Met gekookt eten is dit lastiger. Vroeger ging de vrouw of een der kinderen van den arbeider het eten brengen, doch dit was tijdroovend. Men is verstandiger geworden en gaan in zien dat tijd geld is. Er zijn mannen opge daagd, die dagelijks voor eenige centen per persoon, het eten brengen aan den fabrieksar- beider. In een wagen, die op een bepaald punt gereed staat, komen de huismoeders het middagmaal van hun kostwinner brengen, en in een korten tijd is de man met de verschil lende menu's op de bestemde plaats. Als een gevolg van den per soonlijken dienstplicht werd een dezer dagen te LEIDEN het zg. commiesbrood, dat dagelijks bij de gehuwde mindere militairen moet worden bezorgd, per rijtuig rondgebracht, daartoe door een soldaat expres gehuurd. Een hardhandige schoolop ziener. Een niet alledaagsch geval, aldus meldt men uit HAARLEM, overkwam dezer dagen den heer J. W. Stuffers, correspon dent van de N. R. Ct. daar. Toen hij zich 's morgens vervoegde aan de leerschool, waar de examens in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek worden afgenomen, met het verzoek hem den uitslag dezer examens te willen meêdeelen, verklaarde de voorzitter der commissie, de schoolopziener Rodenburch, zich alleen dan daartoe bereid, als hem een gratis exemplaar van de N. R. Ct. werd gegeven. Toen de heer Straffers opmerkte, dat de examens een pu- j blieke zaak zijn en dat voor het mededeelen van den uitslag geen belooningen behoefden j te worden gegeven, alsook dat de Minister van Binnenlandsche Zaken de opvatting van den lieer Rodenburch waarschijnlijk niet zon deelen, greep de voorzitter den correspon dent bij den arm met de woorden „Ik heb maling aan jouw ministeren zette hem de deur uit. Aan den officier van justitie is van het ge val kennis gegeven. Iets voorBarnumenBailey! Een bekende persoonlijkheid te OSCH, een reus, nam 11. Zaterdag deel aan de loting voor de nationale militie. Op 't oogenblik dat hij het nummer ging trekken, monsterde de voorzitter van den militieraad hem met wel gevallen „Man, wat een kerelHij alleen zou in staat zijn een heel regiment in de pan te hakken, een belegerde vesting ongedeerd in en uit te sluipen." Maar het mocht niet zijn, ons Michelke "Wittenberg trok op 3na het hoogste nummer. Onder de maat geplaatst, bleek hij de ko lossale lengte te bereiken van 102 centimeter. Zijn zwaarte bedraagt 37 pond. Hij is zonder gebreken en alle lichaams- deelen zijn goed geproportioneerd. Deze wondermensch heeft reeds, naar de Noord-Brab. meldt, de aandacht getrokken van Barnum Baileydoch de kolossaal hooge som, die hij eischte, moet de onderhan delingen hebben doen afspringen. De verdwenen Kellner. In deze duistere zaak (zie vorig no.) is nogniet veol opheldering gekomen. We zouden haast kunnen zeggen,dat alle vaarten inDenHaag zijn afgedregd, maar het lijk van den ongeluk kige is niet gevonden. De politie heeft een oproep gedaan, of ook iemand in den bewusten nacht of vroegen morgen de heide koetsiers met hun rijtuig heeft gezien, daar de beide mannen beweren, niet na 3uur te zijn uitgereden en den be wusten nacht in hunne woningen te hebben doorgebracht. Naar aanleiding daarvan is iemand komen mededeelen, dat hij in den ochtend van Woens dag 9 Oct. te half zeven de koetsiers Schild- knegt en Haneveld met hun rijtuig heeft zien rijden op den Ouden Scheveningschen weg in de richting van Scheveningen. Een tweede persoon is komen verklaren, dat hij in denzelfden ochtend, op een uur, dat niet met juistheid is kunnen worden ge constateerd, doch in ieder geval in het vroege ochtenduur, de beide koetsiers, die hij zeer goed kent, heeft gezien weder met hun rijtuig, komende uit de Duinstraat te Sche veningen en richting nemende naar 's-Gra- venhage. Dit alles doet vermoeden, dat de koetsiers met dat rijtuig zijn geweest in de duinen gelegen achter de Duinstraat tusschen het Vcrverschingskanaal en de 'Kranenburgerstraat In verband daarmede heeft de politie hare onderzoekingen begonnen in de duinen Nader bericht: Het lijk van den vermisten kellner is Vrij dagmiddag gevonden. Het kwam aandrijven tegen den kant van de Delftschevaart, bij de Hoornbrug tegenover het cafe-Oudshoorn. Het is herkend als dat van Van der Kamn door zijn patroon, den Koffiehuishouder uit Delft. Een paar mannen zagen het lichaam T 'if veldwachter van de gemeente Rijswijk heeft het uit het water gehaald eu L

Schager Courant | 1901 | | pagina 1