Brieven ut öb Maasstad. Koffie, Gifertjes drop INGEZONDEH. apongarneeringgn. Attentie!! Vraan mp TANILLE-WAFSLTJES, R. S. BOERS MA ierkarren, W. F. STOEL Zoon, derde blad. "puik smakende" Zondag k27|October 1901. 45ste Jaargang, No. 3674. ccxLvin. Nog eens Staatspensionneering. Rmnenlandsch Nieuws. GEMENGD nieuws. ADVERTENTIEN. 30 cent per 5 ons, bij J. e. DE WIT, zeer fijne collectie A. TUIN-Glas. 12 ets. per Ons, heerlijk van smaak en prachtig van stuk. Geurige Boter-speculaas, 40 CtS. per 5 Ons. Gebroken dito 11 eerlijke Honing-taai-taai, 20 CtS. per 5 Ons. Beleefd aanbevelend, HOEST GIJ 1 ,Üe Nieuwe Gaper", IJZEREN MESTWAGENS, ■nrüpoorten, Tuinhek ken, enz. Rotterdam, 24 October. Er zijn nu werkelijk voorstellen ingekomen om onze brandweer te reorganiseeren. Dat wil zeggen, de brandweer blijft zooals zij was, maar er komen een paar spuiten bij met de brand spuithuisjes om ze in te bergen en één stoom spuit. Verder krijgende mannen die blusschen, méér geld voor bun arbeid en voor bun vlug heid. De uurloonen stijgen van 30 en 20 tot 35 en 25 cents, de premiën worden f 60, f 40 en f 20. Door de hoofden is een reorganisatie voor gesteld van f 250.000, maar B. en W. bren gen de kosten terug tot ruim f 35.000, een zevende. Als 't zoo ook met de tramvoorstellen gaat, hoorden wij ergens opmerken, krijgen we in- plaats van eleetrische trams met troley-systeem den toestand van thans, gewijzigd aldus, dat er drie wagens op elke lijn meer gezet worden en op elke tram twee conducteurs, waarvan de éen den passagiers de retours uit de han den rukt en de ander den niet fooienden reiziger met leelijke gezichten vermaken kan. Dit is geen reorganisatie, zegt men, en men voorspelt oppositie in den raad. Ik ben het daarmee volstrekt niet eens en ik hoop dat de raad zijn gemak zal houden en deze voorstellen aannemen. Want er is, in de plannen van B. en W., zéér veel op merkelijks, véél dat getuigt van doorzicht en wijs beleid en dat het brandgevaar in onze gemeente werkelijk allergeringst maken zal. Op den voorgrond de verklaring dat ik nooit behoord heb tot de vijanden van de brandweer zooals zij thans is samengesteld. Het alarm was een beetje dwaas als er op een afstand van een uur in de stad een nachte lijke schoorsteenbrand is, doe je geen oog toe. Nu, Zaterdagavond nog, werd er gealarmeerd voor een brandje in de Drievriendenstraat. De politie in de geheele stad ging aan 't blazen dat het een lieve lust was en zij blies nóg toen de brand al een paar uur was ge- bluscht, zoodat de spuiten maar weer eens uitreden, stil-vermoedend dat er een nieuwe brand was uitgebroken. Het alarm is thans zóódanig ingericht, dat de agenten met geweld tot stilzwijgen moe ten worden gebracht, anders bliezen zij een etmaal en langer voort. Eér de heele stad ontwaakt is, rust de politie niet en dit heeft in elk geval dit groote voordeel, dat er gedurende een brandnacht nergens ingebroken wordt. Voor kleine plaatsen is dit een systeem Houdt de menschen den geheelen nacht met trom petten wakker en de dieven durven aan geen deur te raken. Maar overigens, zware bran den komen hier nooit voor, omdat de vrijwil lige brandweer ze veel te gauw onder HEd. knie heeft en menschen verbranden hier nooit omdat iedereen weet, dat er geen reddings brigade is en iedereen voor zijn eigen hachje moet zorgen. Slachtoffers van brand komen alleen voor in steden met goede reddings brigades. Die kweeken n. 1. het in den laatsten tijd alhier bekend geworden valsch vertrouwen. En nu laat men (om een gelukkige uit drukking van één onzer vroeden te gebruiken) „den waarschuwenden vinger hooren," zeg gende Moet er eerst een kalf verdronken zijn, eerst een ongeluk gebeurd, éér men den put dempt Welnu, dit lijkt me een dooddodner. Men kan toch niet alle putten gaan dichtgooien omdat er mogelijk wel eens een kalf in de buurt komt? En gevaren dreigen er altoos. Er zijn wel eens kaden ingezaktmoet men daarom ver van de havens blijven Er raken wel eens menschen te water, moet men daarom alle wallen sieren met een hek Ik kan zeer goed begrijpen, dat B. en W. over hun brandweer tevreden zijn en wen- schen te blijven beschikken„over belange- looze toewijding en opoffering van tijd en krachten, die zoovelen van de burgers zich in de verschillende rangen ten behoeve van de vrijwillige brandweer getroosten." Daar mede zal ieder vredig burger zich vereenigen kunnen. Een groote en belangrijke wijziging, nu in 1903 de schutterij wordt afgeschaft, is, dat de manschappen der brandweer bij voorkeur worden benoemd uit hen, die niet in de ter men der schutterij vallenZij mogen niet jonger dan 20 en niet ouder dan 50 jaren zijn. Voorts mag onder de nieuwe regeling geen minderjarige brandmeester meer bestaan. Thans kan een jongeling van 21 jaren tot deze hooge functie worden geroepen. Het alarm wordt gehouden binnen kwar tieren. De stad is n.1. in het ontwerp ver deeld in stukken, vijf (niet vier, zooals 't behoort bij kwartier) en wie buiten het kwartier van een brand woont, mag voortaan rustig slapen, al was hij brandmeester in eigen persoon. Waar nog spuiten noodig zijn, willen B. en W. ze laten plaatsen. Hoogst belangrijk acht ik de meening van de vroede voorstellers, ten opzichte van de' vrees veler deskundigen, voor een brand in de groote loodsen en pakhuizen op de han delsterreinen. Zij zeggen n.1. dat de eigenaars dier loodsen en pakhuizen zeiven zooveel mo gelijk mede door eigen middelen op de af wending van eigen gevaar mogen bedacht zijn. Als ik goed lees, willen B. en W. dus, dat die heeren er zelf wat brandslangen met bij- behoorend personeel op zullen gaan nahouden. Zie daar een oplossing, die het college tot eere strekt. Wie bang is voor brand, moet dan maar zorgen dat hij dien zelf blusschen kan. Juist, allerjuiststMaar aangezien het on billijk is dit aan één categorie op te leggen, moet de raad nu maar in ééns bepalen dat iedere burger zich een klein spuitje en wat slangen aanschaft om zijn eigen brandjes te blusschen. Dan zou er tenslotte heelemaal geen brandweer meer noodig zijn, want dan ging een ieder in geval van nood, met zijn toestellen bij zijn buurman op den bluschMen werke dit idéé verder uit en bedreige straf voor elk burger die de on beschaamdheid heeft, brand in zijn huis te laten ontstaan, althans voor hem die zoo'n brand laat voortwoekeren. Men heffe het verbod van watermorsen op en sta ieder burger toe, geregeld met zijn eigen slangen en brand- kranen oefeningen te houden. Dan is er ook geen straatbesproeiïng meer noodig. Nieuw voordeel voor de gemeentekas Bij verdere aandachtige doorlezing van de voorstellen het is een lectuur die ik ieder een aanbeveel vind ik verder dat B. en W. bezwaar hebben tegen een nieuwe stoomspuit, omdat wellicht eerstdaags de stoom wordt «afgeschaft en „mechanische beweegkracht voor het vervoer van stoomspuiten niet uit kan blijven". Ik zou zoo zeggen, dat men dan goed deed, het „onuitblijfbare" maar da delijk toe te passen en niet te wachten op iets dat vast en stellig komen moet. Daar hadden ook hoofdlieden gevraagd om een stal voor de stoomspuitpaarden, die f98.000 kosten moest de stal alleen De duurte zit in de mechanische toestellen, waarmee door één beweging de paarden ingespannen staan. Maar B. en W. wijzen er op, zéér juist, dat, waar de bemanning van de spuit uit de buurt moet saamgeblazen worden, er alle tijd is voor een behoorlijke ouwerwetsche goed-Holland- sche bespanning. Op verjaardagen van vor stelijke personen zou men zelfs pluimen en strikjes aan de hoofdstellen kunnen binden. Zoo'n automatische bespanning, gekheid dus. De voorstanders van deze mechanische be spanning hadden evenwel tegelijkertijd voor gesteld, dat elke stoomspuit een kolenwagen zop meezeulen om de benoodigde brandstof op 't brandterrein klaar te hebben 1 Terecht wijzen B. en W. dien lompen last met fier heid af. Het stelsel tenslotte, dat overdag geen red dingsbrigade meê naar den brand zal gaan, handhaven B. en W. ook nu. Alleen des nachts mogen er in onze goede stad ongeluk ken gebeuren. Overdag zal niemand bij brand in gevaar mogen zijn en wie zich daaraan te buiten gaat, behoort te worden gestraft. „Het is niet noodig te verlangen", zoo zeggen B. en W., „dat de reddingsbrigade overdag steeds tot opkomen bij eiken brand gereed zou moeten staan." Nietwaar, dit is duidelijk. Voor hen nu, die zouden durven meenen dat ik de organisatieplannen van B. en W. een beetje ridiculiseer, moet ik met ernst en klem betoogen, dat ik niet anders deed dan over schrijven uit de voorstellen van B. en W. zelf, met een kleine conclusie erbij, die iedereen desverlangd mag vergelijken. Het is niet mijn schuld dat nurksen en betweters de lang verbeide reorganisatie-plannen van B. en W. zullen gaan vergelijken bij een welgeslaagde extra-uitgave van het Humoristisch album. Je hebt lui, die nooit tevreden zijn en altijd spotten. Ik geef het de betweters te doen, met f 50.000 ruim, een brandweer, berekend voor dorpsgebruik, te reorganiseeren zóó dat ruim 300.000 menschen rustig slapen kunnen, we tend dat verbranden onmogelijk is. D. (Niet-geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Geachte Redacteur Wat de heer Eeisser tegen den heer Ver- weij schrijft, is feitelijk gericht tegen den Bond voor Staatspensionneering, waarvan te K o 1 h o r n eene afdeeling bestaat met 53 leden. Nu moge het waar zijn, dat die 53 leden zijn een niet zelfdenkend deel der be volking, zij zijn afgegaan op de geschriften enz., door het Hoofdbestuur uitgegeven, maar toch van de 53 leden is geen enkele zoo naïef, om te meenen, dat men voor niet i e t kan erlangen. De vorm van de pensioenbijdrage moge van den gewonen verschillen, het wezen der zaak blijve hetzelfde, natuurlijk meer uit gebreid, meer doeltreffend en allen omvat tend. Het zelfdenkend, het ontwikkeld deel der bevolking is hier geen lid (elders wel). Zij namen van de geschriften heel geen notitie allen, van wie verondersteld mag worden, dat ze de volksbelangen voorstaan als groote werkgevers, bestuursleden van het nutsdepar- tement enz., schitterden zelfs op een openbare vergadering, hier onlangs gehouden, door hunne afwezigheid. En toch, zij b e- en veroordeelen de zaak; iets wat ons, eenvoudigen, raadselachtig voor komt veel wetenden zijn toch nog geen a 1 wetenden Om in een locaal blad de zaak locaal te doen blijven, spreek ik hier meer van de Kolhorn- s c h e afdeeling, dan in 't algemeenen komt het mij voor, dat den heer Feisser (wien we kennen als een humaan, volks- minnend man) door die b e- en v e roor- deelaars mededeelingen zijn gedaan, geheel en al onjuist, waardoor ZEd. vernede rend noemt, wat in werkelijkheid z e 1 f- h e 1 p kan heeten. Meer uitwijden gaat hier niet. Aan velen deze raad abonneert U e e n jaar slechts op het Bondsorgaan, een inte ressant maandblaadje, dat slechts 50 ets. kost, bezoekt slechts eenmaal eene open bare vergadering, en luistert en oordeelt daarna. We zullen Uw oordeel op hoogen prijs stellen, Uwe wenken en terechtwijzingen ter harte nemen. Met dank voor de plaatsing, Een der 53 leden te K0LH0RN. Tot lid van het dagelijksch bestuur van den polder GEESTMËR-AM- BACHT (Oosterdijk en Molengeerzen) is her kozen de heer M. Kalis te Sint Pancras, en tot hoofdingelanden de heeren IJ. Bruin en P. Geus Cz. te Koedijk. Op Maandag den 21en dezer is te Arnhem bij het examen voor apothe kersbediende geslaagd Mej. T. Stuurman te WIERINGERWAARD. Uit HOOGEVEEN wordt aan de Yeend. Ct. gemeld Op de streek Slood te dezer plaatse woont een bijna tachtig-jarige, genaamd J. B. De oude man is in den laatsten tijd wat dommelig geworden. Zijn huisje bood altijd voor ieder een vrij entrée. De vorige week kwam hij tot de vreeselijke ontdekking, dat men hem zijn schat, vermoedelijk bestaande uit duizend of meer guldens in bankpapier en specie, die hij steeds in een kistje bewaarde, had ont stolen. Daar men het kistje tevens heeft meê- enomen en de vroegere bezitter zoo niet geheel, an toch voor een groot gedeelte zijn herin neringsvermogen mist, zal het voor de politie niet gemakkelijk zjjn,den dader of daderes van dezen diefstal op te sporen. De Maatschappij tot Exploi- tatie van Staatsspoorwegen heeft, volgens Het Volk, voor transportkosten enz. van Barnum en Bailey honderdduizend gulden ontvangen. Een schilder die Woensdag middag bezig was aan de brug over deArne onder ARNEMUIDEN, bleef, toen een schip door de brug moest, niettegenstaande de waar schuwing der brugwachters, doorwerken. Hij raakte met het hoofd tusschen de brug be kneld, waardoor dit lichaamsdeel als het ware verpletterd was. Het lijk van den man die te Zutphen woonachtig was, werd naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Vergadering van den Raad der gemeente Heer Hugowaurd, op Woenadag '28 October 1901, voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle ledenVoorzitter de Burge meester, de heer P. Wonder Az. Na opening der vergadering door den Voorz., wor den de notulen de; voorgaande bijeenkomst gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer Rijks- Ontvanger, dat aan den Gemeente-Ontvanger op 2 October is mtbetaald een bedrag van f 257.72, en van B. H. Gedeputeerde Staten, dat het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1901 is goedgekeurd. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De in de vorige vergadering voorloopig vastgestelde begrooting voor 1902 heelt gedurende dien tnssahentijd ter inzage gelegen, zonder dat bezwaren zijn inge bracht. Op voorstel van den Voorz. wordt de begrooting nu definitief vastgesteld op hetzelfde bedrag aan ontvangsten en uitgaven (f 226*6 81). Aan de orde is nu de regeling der onderwij zers- jaarwedden en in verband daarmeè het adres met de memorie van toelichting betreffende deze zaak, van het ouderwijzend personeel in deze gemeenle. Beiden in de vorige vergaderiug aangehouden. Het adres en de memorie van toelichting worden, alvorens tot be- handaling wordt overgegaan, nogmaals door Voorz. gelezen. In het kort, wordt verzocht: de aanvangs- jaarwedden van hoofden te stellen op f850.— en van onderwijzers op f 650.en de tegemoetkoming in huishuur op f 75.per jaar en die ook toe te ken- nen aan alle onderwijzers en onderwijzeressen boven 28 jaar, die voor een eigen huishouding hebben te zorgen. (De wettelijke minima zijn respect, f750. f 500.— en f 50—.) Volgens inededeeling van den Voorz. is deze kwestie in de vergadering van Burgemeester en Wethouders behandeld en stellen dezen thans voorde aanvangs- jaarwedden van de hoofden der scholen te bepalen op f 800 en daaraan te verbinden 4 vijfjaarlijksche verhoogiugen van f 50.de aanvangsjaarwedden van de onderwijzers en onderwijzeressen te stellen op f 550.eveneens met 4 vijfjaarl verhoogingen van f 50.en de tegemoetkoming in de huishuur van onderwijzers van 28 jaar of ouder, die gehuwd zijn, of geweest zjjn, te bepalen op f 50.per jaar. De heer De Boer vraagt, ol de aanvangsjaarwedden niet wat laag zijn gesteld, en of het niet wenschelijk is ze te stellen op de bedragen, waarop tegenwoordig de oproepingen voor onderwijzend personeel worden gedaan. Spreker zou de voorkeur willen geven aan eene regeling zooals b.v. te Oudkarspel, waar de aanvangsjaarwedden niet laag zijd gesteld, doch waar geen 4 vijfjaarlijksche, maar 2 tienjaarljjksche verhoo gingen verleend worden. De Voorz. meent goed begrepen te hebben, dat door de wet 4 vijfjaarlijksche verhoogingen worden ver langd, zoodat bjj het door B. en W. ingediend voor stel de jsarwedde van een h. d. sch. klimt tot f 1000 en die vaa een onderw. tot f 750, hetgeen spr. toch niet te laag acht. Een regeling, als door den heer De Boer bedoeld, gelooft Voorz. niet dat goedgekeurd zal worden Wel zal het altijd mogelijk zijn, om, als de vastgestelde jaarwedden den een of anderen keer te laag blijken te zijn, onder goedkeuring van Gede puteerde Staten tegen hooger bedrag oproepingen te doen. Als dat kan, en een regeling, zooals b.v. te Oud- kal spel, geen goedkeuring van Ged. St. zal erlangen, kan de heer De Boer zich met het. voorstel wel ereenigen De heer Appel is er voor, om het hoogere bedrag van de Rijksuitkeering geheel ten goede te doen Aomen aan de onderwijzerstractementen De Voorz. doet hierop voorlezing van eeo door hem opgemaakt staatje, waaruit blijkt, dat de ver hoogde Rijksuitkeering inderdaad weer aan de onder wijzers wordt uitgekeerd. De nieuwe Rijksuitkeering aan de gemeente zal bedragen f 33f0.per jaar. De heeren Brugman en Pekelharing erlangen ieder een tegemoetkoming in de huishuur van f50. per jaar, is te zamen f100De jaarwedde van den heer Smit wordt met f 50 verhoogd en voor herhalingsonderwijs wordt f 150.geraamd, is te zamen (300.Vermindert men das de rjjksnit- keering met die bedragen, d'in blijft f3010 over. Thans geniet de gemeente eenejaarlijksche uitkeering van f2500.zoodat, als alles verder zoo bleef, als het was, de gemeente een voordeel zou genieten van f510.per jaar. Wordt echter straks goedgevonden om de tegemoetkoming in de huishuur ook aan weduwnaars toe te kennen, zoodat ook de heer Tauber daarvoor in aanmerking komt, dan blijft het voordeel nog f 460 Thans wordt totaal f 8100.jaarwedden aan het onderwijzend personeel betaald en volgens de voor gestelde nieuwe regeling zal f 8550.betaald worden, hetgeen een vermeerdering van uitgaven meebrengt van f 450.Tegenover een meerdere ontvangst van f 460.— staat dus een meerdere uitgaaf van f 450.zoodat het voordeeltje geheel wordt geabsorbeerd. De Voorz. wil niet van de hoagere Rijksuitkeering profiteerenj maar spr. is er toch ook niet voor, om er van stonden aan nog geld bij te leggen. Geen van de heeren zou daar voor zijn. Mèt den Voorz zijn allen het eens, dat de onderwijzers- jaarwedden te Heer-Hugowaard niet te laag zijn, vergeleken bij de meeste andere gemeeiten en dat bij aanneming van het voorstel van B, en W de onderwijzers niet kunnen zeggen, dat de gemeente het voordeel van de nieuwe wettelijke regeling heelt op zak gestoken. Algemeen wordt dan ook de voorgestelde regeling aangenomen, evenals het voorstel van B. en W. inzake de tegemoetkoming in de huishuur. B. en W. meenen te moeten voorstellen die tegemoetkoming op f 50.'s jaars te bepalen, doch zij achten het billijk ook de onderwijzers van 28-jarigen leeftijd of ouder, die gehuwd zijn geweest, die tegemoet koming toe te kennen en aidus de leemte in de wet te verbeteren Nadat nog zonder discussie is goedge vonden voor bezit der hoofdakte f 100.per jaar toe te kennen en als die verplicht is,(in een school met meer dan 4 onderwijzers) f 200en voor het geven van herhalings-oaderwijs f 0.60 per uur, en de huurwaarde van de woningen der hoofden van scholen, „door gewijzigde omstandigheden in de ge meente" van f 150 op I 200 te brengen (hetgeen den h. v. «cb. aanspraak geeft op hooger pensioen), is alzoo het gansche voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Hierna herinnert Voorz er aan, dat met 1 Jan 1902 is geëindigd de 5-jarige vrijstelling van hetonderwijs in de vrije- en orde-oefeniDgen. Allen beamen het voorstel van den Voorz. om opnieuw aan H II. Ged. Staten voor 5 jaar vrysteliing te vragen. Verder brengt. Voorz. ter tafel de indertijd aangehouden (ontwerp-) verordening, door de Noorder Verecnigiug van Burg. en Secrmet verzoek tot vaststelling, in gezonden, waarbij het is verboden, tusschen zousouder- en opgang zich met een rijtuig op den openbaren weg te bevinden, zonder dat dit is voorzien van een bran dende lantaarn, van voren zichtbaar. De heer Swaag vindt het een behoefte, oen derge lijke verordening vast te stellen. Maar al te dikwijls leveren de rgtuigen zonder licht 's avonds of's nachts gevaar op. De heer De Boer is het met den heer Swaag eens. De heer Gelder is ook voor zoodanige verordening. Dan zal tenminste het op den weg laten staan (zonder licht) van rijtuigen ook wel minder worden Bij spr gebeurt het dikwyls, dat uien dekoolwageuseen heeleu nacht midden op den djjk laat staan i zelfs is het voorgekomen van Zaterdag tot Maandag. Hoe licht loopt men bjj harden wind of slecht weêr, als het in oei lij k is vóóruit te zien, niet tegen zoo'n wagen aan. Bij de Hensbroekerbrug blijven de wagens van den schipper altijd, zelfs 's zomers, 's nachts op den weg staan. De Voorz merkt evenwel op, dat het lalen staan van r(jtuigen thans reeds verboden is bij Politie verordening. De heer Appel meent, dat het voldoende is om, zooals in sommige gemeenten reeds gedaan is, alleen in den winter zoodanig verbod vast te stellen, b.v. van October tot April. De heer Gelder gelooft, dat het pnbliek gauwer aan het verbod gewend zal zijn, als het alt ij d geldt. De heer Appel vindt het toch heelemaal overbodig om licht aan een rijtuig te vorderen, wanneer het, cooals in den zomer, in 't geheel niet donker wordt. De vraag van den Voorz., ot men in 't algemeen vóór het vaatstellen van een dusdanige verordeuing is wordt door allen toestemmend beantwoord. De Voorz. zal nu trachten een voor Hugowaard passende verordening te ontwerpen en die in een volgende vergadering ter tafel brengenGoedgevonden wordt nog alleen tusschen 1 September en 1 April het verlich ten van rijtuigen op den openbaren weg verplichteod te stellen en voorts de Nioete in plaats van op f 1.50 (zools in het concept van de Burg - en Secr.-Vereen.) te stellen op hoogstens t 3. Ingekomen is eer. verzoek van den heer P Groot, doodgraver van de Algem begrpl. te Veenhuizen, om verhooging van zjjn vaste bezoldiging, aangezien de werkzaamheden op het kerkhof vermeerderen en moeiljjker worde». Het gevoelen van B en W. is, volgens den Voorz de vaste bezoldiging van f 15op f 20 's jaars te brengen. Allen knnnen zich met deze verhooging vereenigen. De Voorz. deelt hierop nog mede, dat voor de betrekking van onderwij /.er aan de school no 1 (va cature-Molenaar) 11 sollicit nten zich hebben aange- meld, waarvan 4 op Dinsdag 22 dezer proefles hebben gegeven. Ofschoon de arrondissements-schoolopziener i door ongesteldheid verhinderd was de proefles bij te wonen, is evengoed door B. en W. in overleg met het hoofd der school de voordracht opgemaakt, die reeds goedgekeurd door den Sch. o. zthans aan den Raad wordt overgelegd. Wijl alie leden tegenwoordig zjjn, zou Voorz a! stond dit punt niet op de coo- vocatie, gaarne thans tot benoeming overgaan. Nie mand heeft hiertegen bezwaar. De voordracht luidt als volgt No 1 IJ. WBos te Tolbert.No. 2 J. Mantel te Luijebroek, thans in gar nizoen te Haarlem. No. 3 P. Messcha-rt te West- graftdjjk en No. 4 H. van Dokkum te Zwolle. Na onderzoek der stukken wordt tot stemming J overgegaan. Daarbij verkrijgt de heer Mantel 4 en de heer Bos 3 stemmen, zoodat eerstgenoemde is ge kozen. De datum van in-lunctie-treiling wotdt bepaald op 15 November a. s Bij de hierop gevolgde rondvraag dringt de heel De Boer san op strenger handhaving van de verordening op het onbeheerd (en onverlicht) op den weg laten staan van rijtuigen. Voorz zegt, het Basjes te zullen meëdeeien. De vergadering wordt hierna onder dankzegging voor opkomst en medewerking gesloten. Uit een achool-opstel over de Hervorming In Württemberg woonden menschen, die zonde deden. Zij namen eon papier en zeidenals we dat lezen gaan onze, zonden weg. En daar betaalden ze veel centen voor. Maar er was een man, en die heette Luther, en die werd kwaad op die menschen in Württemberg. Daarom schreef hij eenige zinnen opdat waren Stellingen. Hij wilde eerst maar een paar zinnen maken, maar in zijn boosheid schreef hij er eventjes 95 achter mekaar. Toen de menschen dat zagen, werden ze ook boos, en gingen ze 't aan den Paus vertellen En wat deed toen de Paus? die liet in Worms een Rijks dag maken. Daar werden ze allemaal op gevraagd, maar alleen Luther niet. Maar toen zei de Keurvorst „Ik heb een goedea vriend en die heet Luther, die moet U er ook bij vragen." Toen noodigden ze hem ook uit, en Luther nam een vigilant en reed er heen. En zoo is de Hervorming ontstaan. De Spaansche afgevaar digden hebben steeds de gewoonte ge volgd zitting te nemen met den hoed op en den wandelstok bij zich. Slechts als ze hot woord gingen voeren, werd de hoed afgezet. Het spreekt vanzelf dat alleen de hooge zijden hoed de eer waardig was het hoofd van een volks vertegenwoordiger te dekken. Maar de democratische tijdgeest spaarde ook het Spaansche parlement niet. Er kwamen afgevaardigden die een slappen hoed of een stijf bolletje (bekend ais 1.90) gingen dragen eo onder hen waren er zelfs, die zoo oneerbiedig waren, dat ze met zulk een hoofddeksel de zitting zaal betraden. Dat hebben de hooge hoeden niet kunnen verkroppen. Ze hebben zich heel democratisch vereenigd tot een bond ter verhooging van hun aanzien en hebben weten te bewerken, dat voortaan afgevaardigden met slappe of bol-hoeden slechts met ongedekten hoofde in hun tegenwoordig heid zullen mogen verschijnen. Afgrijselijk einde. In een der buitenwijken van Renesse (Oost-Vlaanderen) hoorde de politie in het holle van den nacht hulpgeroep. Het huis ingedrongen, waaruit die kreten klonken, vond men een kamer vol over blijfselen van een braspartij, verscheidene mannen en vrouwen, en op den grond de half verbrande lijken van twee vrouwen, moeder en dochter, en van een kind dezer laatste. Een der andere vrouwen en een man werden in hech tenis genomen. Het onderzoek zal moe ten uitmaken, of de drie omgekomenen toevallig, dan wel opzettelijk het ofier geworden zijn van een kom vol vlam mende pons, die óf gesprongen, óf over haar uitgegoten moet zijn. Onderwijzeressen en krankzinnigheid. In het tijdschrift Die Christliche Welt van deze maand komt een opstel voor van prof. Zimmer, dat zeer de aandacht trekt. Daarin wordt ver zekerd, dat een onrustbarend groot aantal onderwijzeressen krankzinnig wordt. Den hoogleeraar had het bij het bezoeken van krankzinnigengestichten getroffen dat er betrekkelijk vele onderwijzeressen werdon verpleegd, en meestal ernstige gevallen Hij vond hierin aanleiding den besturen van alle gestichten in Duitsch- land,Oostenrijk,Zwitserland enRusland om gegevens te vragen De meeste zonden antwoord en daaruit bleek dat op elke 80 k 90 vrouwelijke krankzinnigen één onderwijzeres voorkomt, In Pruisen nu is de verhouding één onderwijzeres onder elke 350 vrouwen, zoodat het cjjfer in de gestichten tot het viervoud stijgt. Nog ongunstiger is, volgens prof. de toe stand bij dc vrouwelijke kweekelingon, waar het cijfer tot het tienvoud stijgt (1 op 35). Hij maakt ten slotte deze opmerking„Als telephonisten of win keljuffrouwen zeuuwlijderessen worden, verbazen wij ons niethaar arbeid vindt geen weerklank in haar gemoed. Maar als het geven van onderwijs, dat zoo zeer in de natuur ligt van de vrouw, door een of ander gebrek bij de opleiding en de uitoefening zoo gevaarlijk wordt, dan geeft die ervaring zeker veel te donken"^ Drievoudige moord te Dantzig. Een dramatische moordgeschie denis heeft zich te Dantzig afgespeeld. Een jongmensch schoot eerst zij n. meisje, daarna haar moeder en toon zichzelf dood. Als plaats van dezen drievoudigen moord was het graf van den vader der bruid uitgekozen. Barnum en Bailey in het Paleis te Brussel. Woensdag te 2 uur hebben de directeuren van de arena aan den Koning van België eene contra-visite gebracht na iiet bezoek, dat Z. M. dos morgens aan hun circus gebracht had. In een prachtige vergulde koets, getrokken door twee antilopen, heeft de directie van het circus zich naar het paleis laten rijden, aangestaard door eene nieuwsgierige menigte De groot-ceremo niemeester van het paleis heeft de direc tie ontvangen. In de receptiezaal werd door hen eene toespraak gehouden tot den Koning, waarin zij mededeelden dat de Koning steeds vrijen toegang tot het circus zou hebben De koning heeft zich nog langen tijd met hen onderhouden. De Beige i tooDen wat meer enthou siasme te bezitten dan de koudbloedige Hollandera. Schagen. Hiermede bericht ik mijn geachte oliëntèle.dat voor 't WINTERSEIZOEN ontvangen is een de bewerking volgens de Fransche modelhoecfen. Zoomede ontvangen de liif'liwe Mij minzaam aanbevelend, Sc hagen, Hoogzijde C 183. 35 CtS. per 5 Ons. Marktplaats, S c h a g e n. Gebruikt dan uit den blikken trommel, en gij hoest niet meer. Alom verkrijgbaar a 25 cent per ons. Elk stukje heeft den vorm van een Gapertje en is gefabriceerd naar een zeer oud recept, dat gebruikt werd voor slijmoplossing. Voor winkeliers tegen flink rabat verkrijgbaar in Luttik Oudorp C 59, ALKMAAR. worden vervaardigd in de fabriek van Alkmaar.

Schager Courant | 1901 | | pagina 9