li Mclianlhc, Wessanen Laan, Gra&tpoecler, K. VRIES, Winkel. JURGENS' MARGARINE. I. derde blad. D. Rogpveen Cz. JBOO.A, TANDARTS, deNafuur-wollen Ondergoederen J, A. v. TWUiJVER, LanlirtaltiimcIMtsooilci. SOLO SOLO SOLO SOLO SOLO SOLO SOLO SOLO HET FIJNSTE BOTER-SURROGAAT. Zondag 5 Novb. 1901, 458te Jaargang, No. 3676. De Thee-avondjes bij m. A. G. NUS. Juist. Er zijn helaas fiog altijd Binnenlandsch Nieuws. Tdvërtentien is lederen Donderdag van 's morgeus half 9 lof voormiddags half S2 oren bij den heer M. Visser, tege n o v e r otel V A O EB" te SCHAGEN te consultee ren voor Echte Jute- en RÉ-tactels, Geëmailleerde Huishoudelijke IJZERWAREN jl8. D. Roipebi Cl, zonder pijn, Plombeeren, enz., enz., en tot het plaatsen van lichte Ametf» kaaiiscfoe Kunsttanden a f 2.50 Hoofdgracht 77, Helder. Te spreken dagelijks behoeft lijdende te zijn aan Influenza, Hoest, Borst-oiMaaiÈeniiii indien men maar direct de toevlucht neemt tot de allerwege bekroonde en wereldberoemde Superior, uit, de Kon. Stoomfabriek „DE HONINGBLOF.M" van H.N.vaü Schalk gevestigd te 's-Gra- venhage (Holland). Verkrijgbaar in flacons van f ö.4«, f O.IO en f S.O© bij alle HH. Drogisten en Comes- libleshandelaren, bij J, 8ir§.#V~ CJ M M te Schaven, en bij Th. IUOHE1DAAL te ^chagerbriig. "V WORMBBVKER. Opgericht 1765. KONINKLIJKE FABRIEKEN. Voedert uw Fee met de zuivere murwe Lijfizaadkoekers, merk en W/ uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en grootste voedingswaarde Eere-Diploma Parijs 1900. Zeven gouden medailles. 12e groote Verloting. HoofdprijsDe BOERENPLAATS „Nooit Gedacht", of f 22000 in con tanten. Trekking 5 lïecembea*. fl per lot, 11 voor f 10. Noord, Schagen. 't Beste midel tot Li^ee/roe- Ülachiütl gezuiveru "upl.be- dat te verkrijge is a 15 Cf" per pakje. M Wederverkopers RABAT. W.F. Stoel Zoon, Alkmaar wordt volgens een geheel nieuwe uitvinding gefabriceerd en is uit de fijnst mogelijke grondstoffen onder bijvoeging van allerfijnste room- en natuurboter samengesteld. is het voedzaamste en gezondste boter-surrogaat, heeft hetzelfde aroma als Natuurboter. bakt bruin en schuimt in de pan zonder te spatten. is in smaak en aanzien van Natuurboter niet te onderscheiden. is bijzonder geschikt zoowel voor tafel- als voor keukengebruik. zal door hare puike kwaliteit, evenals in het buitenland, spoedig alle soorten van minder goede hoedanigheden verdringen en zich in elke huishouding een geregeld en blijvend gebruik verzekeren, is en blijft: Schagen. In pakken van 1 pond a 45 Cent b<j J. H. DE WIT. s Schagen, 30 October 1901. Nus met verontreinigde schoenen. In vol tenue. Nus leest Oorlog de les. Die is oorlogszuchtig en heeft zware plannen. Hij is ook pikant. Dwingen en dwin gen is twee. Goeie thee. Geschut in de Kamer. Een wegsmeltende Excellentie.De Engelsche collega. Een afschaffingsplan. Voor beeld van werkzaamheid. Sprekend gelijkende por tretten-Een nul. Schagen- sche zaken. Garnizoen in onze veste.Een nog kostbaar der Kamer. Duizenden voor eau-de-cologne. Onze frissche edelgestren- gen. Nadat ik Donderdagavond van de markt thuis gekomen was, waar ik nog even een brief had te bezorgen en waar mijn laarzen, vanwege de bekende goede spijsvertering onzer Noordhollandsche koeien, een geduchte verontreiniging ondergingen vond ik daar waarempel in vol tenue den minister van oorlog zitten. Hij had even een dienstreieje naar Den Helder gemaakt en nu kon hij zoo zei hij Schagen niet voorbijgaan zonder even den bekenden Nus de hand te hebben gedrukt. Wel, Excellentie, zei ik, het doet me plezier dat ik ook eens met U kennis kan maken. U bent, ofschoon Katholiek, voorstander van den Algemeenen Dienst plicht en verdere noodige Liberale maatregelen, waarom ik voor Uwe Excellentie altijd sympathie heb gehad. Evenwel Hij boog. Maar ik ging voort Evenwel ben ik niet gerust, Excel lentie, op de geduchte plannen die Bram en U voor de landsverdediging hebben. Ik vrees dat u heel wat geld zult noodig hebbenze zeggeD zelfs twintig millioen en waar moet dat vandaan komen Waar alles vandaan komt, Nus, sprak de minister vriendelijk. Waar alles vandaan komt. En we hebben, niet waar,inkomende rechten voorden boeg. Ik zweeg en keek hem ernstig aan. Ja, ja, vervolgde hij. 't Kan noodig wezen, dat we gauw onder de wapens moeten komen. We hebben een voorbeeld aan den Transvaal. En bovendien zijn de Hollandsche bootwerkers bezig de Engelschen te tergen, we moeten voor zichtig wezen. Dat Boycotplan, peinsde ikik weet niet wat ik ervan zeggen moet in mijn hart voel ik er alles voor, vind ik het buitengewoon kranig, een echte, dappere mannendaad, de eerste werke lijke déid in Nederland bedacht, maar aan de andere zijde, ik weet niet of door de ellende, die wij ons op den bals halen, de Boeren voldoende geholpen zullen wezen. Ik geloof het niet. Och, van dat Boycotplan komt niets, beweerde de minister, het is onuit voerbaar, even onuitvoerbaar als de Leerplichtwet van het vorig ministerie. O, o, Uwe Excellentie begint partij politiek in ons gesprek te brengen -- Neen, Nus, volstrekt niet. Ik zeg slechts wat ik en vele anderen denken. Het volk wil nu eenmaal niet gedwon gen zijn PardoD, Uwe Excellentie, maar U dwingt het dan toch wel tot dieneu 1 Jawel, dat is zoo, maar dat moet, dat is noodzakelijk in 's lands belang Och. En is het dan minder nood zakelijk dat de jeugd goed onderwijs ont- vange Ik zou zeggen, dat dit nog heel wat meer in 's lands belang is De minister dronk van zijn thee en roemde ze zeer. Ja, daar heeft Roosje slag van, zei ik. Daarom ook zijn onze thee avondjes beroemd. Maar, om ons gesprek te hervatten, is het druk in Den Haag Dat zal waar wezen, Nus. "We zitten tot over onze ooren in het werk. We zijn bezig de begrootingen voor te bereiden en dat is waarachtig geen peuleschillotjo Zegt Uwe Excellentie dat wel. Vooral oorlogsbegrootiug. zoo vele menschen, die uit principe tegen een oorlogsbegrooting stemmen. Mijn taak is waarlijk de moeilijkste van alle minister-taken. Je we9t vooruit, dat je allerlei aanvallen af te wachten hebt. Die Uwe Excellentie als tacticus kan afslaan, merkte Roofje op. Zeker. Maar 't i» nog een heel verschil, of je met geweren en kanonnen, of met woorden vecht. Ik doe het liever met zwaar geschut. Nou! een paar kanonnetjes in de Kamer, geladen en we), en de sprekers zullen, ten overstaan van deze bewape ning, hun mond wel houden. Het is een te bar middel. Het is te bar. Overigens, soms zou je in de verzoeking komen zoo iets te doen. Ze kunnen 't je zoo benauwd maken. Ik weet er alles van ik ben onder Mackay ook minister geweest en ik ben in vier jaar twintig pond lichter gewor den. Wat een geluk voor u dan, dat het ministerie vielriep Roosje. U zou anders op het moment heelemaal niets meer gewogen hebben. Dat kan bestzuchtte Bergansius. Maar nu heb ik weer tijd gehad wat aan te sterken en nu zullen we eens zien. Hij balde de vuisten en ik bedacht dat ik mijn vrienden in de Kamer wel eens mocht waarschuwen. Wie krijgt het graag met een Minister van Oorlog te kwaad en Bergansius ziet er geducht uit, als hij zoo in dreiging vóór je staat. Trouwens, méér van onze Christelijke ministers hebben iets geduchts Abraham bijvoorbeeld kan je aankijken, dat je er confuus van wordt. Nu, Bram is dan ook een bijzonder man. Hij heeft geen snelvuurgeschut noodig, althans niet voor de Tweede Kamerzittingen. Wel daar buiten, zooals wij uit de Troonrede weten. Ik zei dit ook tot mijn gast en hij boog minnelijk. Uw Engelsche collega zal in elk geval 't nog onrustiger hebben dan U, vermoedde ik, hij nu met zijn Buller- geval. Ja ja, zei Bergansius. In zijn schoenen zou ik niet graag staan, zelfs het Bullergeval er buiten gelaten. Wat heeft zoo'n minister van oorlog een ver antwoordelijkheid. Het beste zou wezen als er heele maal geen ministers van oorlog meer noodig waren, riep Roosje, en ik gaf haar een bestraffenden wenk. Maar de minister was er niet kwaad om. In tegendeel. Ik ben de eerste die dat óók vindt, lachte hij. En toen de Czaar zijn vredes conferentie samenriep dacht ik Nu zal hij beginnen zijn minister van oorlog aan kant te zetten. En zie, hij nam een nieuwen Ja, de consequentie is een raar ding, zei ik. Men zou bij een Christelijk ministerie toch ook verwacht hebben, dat alles vrede op aarde zou zijn, en het eerst wat zij doet, is snelvuurkanonnen vrageD, wat héél onchristelijk is. Bergansius hield een lang betoog, het welk hiermeê eindigde, dat hij eeu stukje aanhaalde uit de Haagecbe corresponden tie van de N- Groninger „Er is tijd noodig om, hetzij ter vervan ging van de teruggenomen ontwerpen, hetzij tot wijziging van de gehandhaafde, of voor geheel nieuwe, goed beslagen ten ijs te komen. En dat de nieuwe bewinds lieden zich daartoe beijveren, hoort men algemeen in alle ministeriëele bureaux wordt verzekerd, dat er nooit te voren zoo bard gewerkt is en zooveel ten dien ste van het hoofd van het departement is voorbereid, toegelicht, verzameld." Dat zullen de ambtenaars dan wel niet zoo erg plezierig vinden, merkte ik op. Die waren niet gewoon zoo hard te werken. Wij geven ze 't voorbeeld, zei Bergansius. En wat mij betreft, ik laat mijn mannetjes óók behoorlijk marchee- ren. Dat moet, dat is in 's lands belang. Terwijl hij daar zoo zat, bedacht ik bij mezelven, hoe kranig een krijgsman hij toch was, zooals blijkt uit het boekje „Onze Kamerleden", dat bij Nijgh ea Yan Ditmar te Rotterdam is uitgegeven. Al die portretten lijken sprekend. Hoogst eigenaardig is het echter, dat ui'd Staal man er in wordt voor gesteld door een groote nul. Is dat ironie van den samen steller 't Lijkt anders heel goed. Die goeie Staalman, dat hem dit» nu juist moest overkomen. Verwacht Uwe Excellentie veel van het bijeenroepen van het Hof van Arbitrage voor de zaak der Boeren vroeg ik, en toen Bergansius zijn schou ders ophaalde, meende ik wel te mogen vragen,waartoe dat Hof dan toch eigenlijk wel diende. Beste Nus, antwoordde Zijne Excel lentie. Het best denkbare Hof van Ar- bitrago is er één, samengesteld door de gezamenlijke ministers van oorlog der verschillende staten. Die konden, als er een kwestietje was, er eerst eens over praten, en als men tot geen vergelijk kwam, opsommen hoeveel troepen ze stuk voor stuk ter beschikking hadden en met die cijfers net zoolang rekenen en vechten tot één der partijen afdeinsde. Zooln Europeesche oorlog op papier lijkt me nog zoo gek niet. Beter althans dan 't geredeneer van zoo'n Arbitragehof, dat niets in te bren gen üeeli, ad ïli. 't Is in Den Haag en t is eoht-Holiandsch. Ik denk aan het versje En ze dronken een glas, ze deden nog iets en ze lieten de zaak zooals ze was. Gaat het in Schagen goed vroeg de minister. Och jawel, antwoordde ik. We staan nu in Baedeker, zoodat er alle kans is dat weden volgenden zomer tot over onze ooren in de reizigers zitten. Nu, daartegen zouden de hóreiiers geen bezwaar hebben, denk ik. In eik geval worden we nu wereldberoemd en als een ziertje van die beroemdheid aan onze markt ten goede komt, zijn we allemaal tevreden. Wat heb je aan beroemdheid zonder een klein voordeeltje Ik hoop dat Baedeker jullie markt zoo vermaard zal maken, dat je plein te klein wordt, zei de Minister. En geef U ons een garnizoentje, dan zijn we voorgoed boven Jan. Je vraagt me zooveel, we moeten zoo zuinig wezen, peinsde Zijne Excel lentie. Anders met plezier. Maar de Kamer zal er niet veel geld voor over hebben. Tusschen twee haakjes, Nus, jij hebt onlangs eens berekend, wat de Tweede Kamer aan Nederland kost. Maar nu moet je dit eens lezen". En hij gaf me volgend krantenknipselrje De „Gaulois" heeft berekend, dat de heeren afgevaardigden jaarlijks aan Frankrijk het bagatel kosten van 7.800.000 francs. Curieus is het te ver nemen, waaraan dit sommetje besteed wordt. Aan salarissen 5.328.000 francs, terwijl het restant dient voor verlichting, verwarming, bureau-benoodigdheden, lucifers, onderhoud van meubelen enz., benevens... 16.000 francs voor eau-de- cologne. Ja, dat is nog duurder, zei ik. Maar in de Eransche Kamer heb je nu en dan eens een vertooning hè. Dat is zoo'n siuk amusement voor bet volk. Gebruikt onze Kamer geen eau- de-cologne vroeg Roosje. Neen, lachte de minister. Onze Kamerleden zijn frisch genoeg, die ge bruiken alleen spuit-, selzer- en soda water. En nog zijn ze soma heesch. Maar frisch altijd 1 Toen gingen we nog wat over koetjes en kalfjes bab belen. De algemeene vergade- ring van den Ijsbond „Hollands Noorder kwartier" zal den 24sten November a.s. te ALKMAAR worden gehouden. Een dorp te koop Het geheele gehucht DOLDERSUM zal, naar men meldt, eerstdaags onder den hamer komen. Bijna alle boerderijen enz. behoorden nl. aan mr Leuringh te Leek, lid van Ged. Staten van Groningen, voor eenigen tijd over leden. Een jongen. Uit de „N. Gron. Ct." Een groote, lange, leege straat. Hard schreeuwend uit de vervaarlijke gaping van den grooten mond, de han den diep in de broekzakken, de klompen met gebogen knieën voortschuivend, komt een sjofel gekleede jongen aan rumoeren. Met zijn harde, krijschende jongensstem vult hij de geheele straat, zoo zijn macht toonond, de macht van den beerseher over de straat. Een hond vliegt nijdig keffend uit een gang. Met overdreven gebaren van bangma- king verjaagt de jongen den hond en gooit hem zijn klomp achterna Hij sjokt weer verder Daar treft zijn oog een paar dames, die uit een huis komen en dadelijk bij het volgende weer aanbellen. Dat is iets bijzonders. „Dames collectee ren toch niet!" Doch ja, hadden ze hem niet verteld, dat eenige groote dames voor de Boeren zouden collecteeren. Ja, zoo was het. Weer keek hij met een malle ver bazing naar de dames die dat ongewone deden. Toen voelde hij onder in den zak den cent, dien hij voor een paar dagen van oome had gekregen. Wat kon hij met dien cent al niet doen. Een kapitaal aan molleboontjes, aan sausjes, toover- ballen, zoethout, drop, kakeiges enz. enz. die eene cent. En ineens, onhebbelijk, de pet op den kop, zonder twee woorden, zonder aan spraak, gaat hij op de dames af en duwt een van haar den cent in de hand „voor de Boeren, niet P" En verder gaat hij, de klompen voort- schuivend met doorgezakte knieën, door de lange, leege straat, die vullend met zijn leelijk schreeuwgeluid Een leelijke, ruwe, onhebbelijke jongen. (Historisch). Een pier te ZANDVOORT. Het plan om te Zandvoort een pier te bouwen in den trant van die te Sche- veningen, is, naar „Het Vad. verneemt," reeds zoover gevorderd, dat het benoo- digde kapitaal geheel is bijeengebracht. Men »acht nu nog slechts op concessie van het Zandvoorter gemeentebestuur, om tot de uitvoering der voorloopige werkzaamheden over te gaan. Door het Prov. Bestuur van Noord-Holland ia aanbesteed: het onderhoud der haven en havenwerken op WIERINGEN, in 1902, 1903 en 1904. Raming f 2400 per jaar. Minste inschrijver A. Bos, te HELDER, voor 12258 per jaar. Yrjjdagishet25jaarge- leden geweest, dat. het Noordzeekanaal door koning Willem III plechtig werd ingewijd. De Alkmaarsche justitie is te DEN HELDER geweest in ver band met een aldaar vermoedelijk voor gekomen geval van kindermoord De politie heeL een kinderlijkje in beslag genomen, dat kort na de geboorte door verstikking schijnt te zijn gestorven. Yan den Kranenburg on der VORDEN meldt men het volgende eigouaardiga jachttooneel Eenige arbeiders, aldaar werkzaam doch van elders herkomstig, wilden zich door eene wandeling wat verluchten. Een hunner inoes; zich eesige oogenblikken achter de struiken terugtrekken. O'nder- tusschen vonden de anderen een haas in een strik. Dat het dier reeds vroeger al geschoten was, merkten ze niet, en ze haastten zich derhalve als echte dieren vrienden, om heer Lepel uit zijne moei lijke positie te verlossen. Daar zien ze op eens een drietal jachtopzieners uit het hout te voorschijn springen en met allesbehalve vriendelijke uitdrukkingen op hen toekomen. Zij natuurlijk aan den haalloop je niet, zoo heb je niet I I)e jachtopzieners hen na in galop. Intusschen komt de achtergebleven werkman, vindt den haas en brengt dien in veiligheid. Wie onze wandelaars waren, is voor de gemelde jachtopzieners tot dusver een diep geheim gebleven. jZutph. Ct.) Tartans teil KiCHILIIGIZIJI van Groote voorraad keurigeKamorkachols Brillant Vernikkelde Amerik. Wijzer Regulateurkachels. Aileenverkoop van zeer geschikt voor groote en kleine lokalen. Fija gelakte TURF- en KOLEN BAKKEN, Zinken, Tegel- en IJzeren Kachelplaten met Nikkelrand. Prachtige en goedkoope HiHlSfiillIipeSI. uit de beste fabriek. Amerik. MANGEL-, WRING- en WASCHMACHINES. Waschfornuizen en Veevoederketels, Koe- en Paardescharen. u met garantie. vm 9 f^82iveiS-iïOr*tÏ80KliBI«- Extract Fabrieks- 3 «^...,«3# van 9 1111r. Vgradeliike <3** voor, ook a iie f 300 SILO.

Schager Courant | 1901 | | pagina 9