L. VAN RIJSWIJK, SC PI OEN WERK, HOEBBH EB PITTBM- P. HOPPE, 1 Schiedammer JENEVER mmmmrn W. Vader, Schagen, Lagesljde B 66. ONTVANGEN Mantels. W. S. YPMA, Oudegraohc AZ, Alkmaar. Heeren-mKinderkleeding. HOOGZHDE E 6,8GHA6EH. R. de Moei, laagzijde, schoenhaivdel, schagen- (VI A G A Z IJ N VAN Groote voorraad KINDERPAKJES. Salarismseting-Alkmaar. ADVERTENTIEN. Donderdag 7 Novb. 1901. 458te Jaargang, No. 3677. TWEEDE BLAD. hionenlandsch Nieuws. Til 14. SMIT, Geëmaill. VULKACHELS, Geheel Nieuw. Be teWe Replateir-V lilt acte ls Solide Naaimachines met kast voor f 24.en hooger. Groote voorraad gegarneerde Dames- Tilthoeden, L. van Rijswijk. AMSTERDAM, Opgericht 1780, SCHIEDAM, gg tegen concurreerende prijzen. g|| Scholl Engfcerts Schollen ALMELO bij W. Vader. Heerenkieeding. Manufacturen. Naaimachines. Vloerzeilen. Tapijten. Vitrages. Wiegen. Bedden. Matrassen, enz. voor dit seizoen Schagen. Gedipl. Pianostemmer en Muziek-önderwijzer, Het meest vertrouwbaar adres voor het stemmen en rspareersn van Piano's. Ruime keuze in uitsluitend eigengemaakte HEEREN- JONGrËHEE REN-COSTXJXJMS OEMISAISONSen PANTALONS. Benevens alle soorten Moeden, Petten»; Baretten, Fronts» Boorden en Bassen. Aanbevelend, Raadsvergadering te ANNA PAU- LOWNA, Dinsdag j.1., te 10 ure. Afwezig de lieer L. Metzelaar. Na opening worden de notulen gelezen van de 2 vorige vergaderingen en goedgekeurd zonder aanmerkingen. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter den keer De Graaf mede, dat kij de omkeining van prikkeldraad in oogen- sckouw genomen keeft en de bezwaren met ket Hoofd, den keer Kuiper, keeft besproken. De keer Kuiper kad toen aan de leerlingen gevraagd, wie zijne kleeren kad gescheurd aan de omkeining, doek toen is gebleken, dat 22 maal kleeren gescheurd waren aan de schoolbanken en slechts 6 maal aan den draad. Doek de keer K. is wel genegen, verbetering aan te brengen. Ook over de schooluren op Woensdag en Zaterdag is gesproken, zegt Voorz. tot den keer De Graaf, en kij doet toezegging, dat er bij eene eventuëele herziening van ket leerplan op geattendeerd zal worden. Wat de buskektingen aangaat, ket schijnt bezwaarlijk, een vasten tijd daarvoor te be palen. Ook is ket niet voorgeschreven, dat op ket platteland op de kulpbussen de tijd van lichting moet worden aangegeven.De onge regelde lichting nü is een gevolg daarvan, dat den eenen morgen de besteller veel, een volgenden zeer weinig heeft, zoodat kij, de bus passeerende om 8 uur, tot lluurb.v. zou moeten wachten voor de buslichting.Het eenige, dat er dan op zat, zou zijn, een expressen besteller te benoemen. Ten slotte komt er nog bij, dat de bus bij den heer De G. niet veel beteekent,het is voorgekomen, dat er in 14 dagen tijds 1 briefkaart in de bus werd gevonden. Verder wilde Voorz. den keer Van Mullem vragen, welk kind in 2 jaren niet keeft mogen lezen, en bij welken onderwijzer dat kind leerde. De keer v. M. antwoordt van zijn eigen dochtertje, dat school ging bij de onderwij zeres, die nu vertrokken is. De Voorz. antwoordt, dat de keer Kuiper zegt, dat ket bij hem beslist niet voorkomt, bij den onderwijzer Visser ook niet, en de keer De Jong is er nog niet lang-, terwijl Mej. v. d. Klashorst er zelfs ook nog geen 2 jaren gestaan keeft, terwijl ket Hoofd niet gelooft, dat ket ook bij kaar zou plaats vin den. De keer Van Mullem zegt hierop, dat, al is de juffrouw er geen 2 jaren geweest, zijn kind 2 jaar keeft schoolgegaan en in dien tijd niet heeft leeren lezen, geen boek voor zich keeft gehad. Hij keeft niet gezegd, dat ket niet keeft mogen lezen. De Voorz. meent, dat de heer v. M. wel degelijk keeft gezegd, dat ket kind niet mocht lezen. De heer v. M. gaat voort, dat kij wel overtuigd is, dat de heer Kuiper goed onder wijs geeft, doch spr. keeft nog een ouder meisje, dat slechts enkele malen mag lezen. Hij mag wel niet te veel op kinderen afgaan, doch herhaaldelijk moest hij ket kooren, dat de kinderen zoo weinig moeten lezen, één maal in de week. Hij oordeelt dat zoo scha delijk voor ket onderwijs. De Voorz. krijgt weder ket woord en dient van antwoord op de verlangde bel aan de school op Breezand, om te gebruiken bij ket aangaan van de school. Voorz. zegt, dat ket aan deze school gewoonte is, dat op tijd de keer Kuiper verschijnt, en dan wordt door hem, als ket tijd is, gezegd„asjeblieft", en dit gaat van mond tot mond, en de kinderen weten wat ket beteekent. Verder keeft de keer K. den kinderen ingelicht, dat het tijd van naar school gaan is, als de trein van kwart voor één voorbij is. Dat is toch ruim voldoende, en de heer Kuiper had dan ook gezegd, dat, al had kij een kanon en kij be diende ziek hiervan, er toch nog telaatkomers zouden zijn. B. en W. kunnen dit keel goed aannemen en achten de bel dan ook niet nood zakelijk. De heer v. Mullem antwoordt, dat kij niet i gezegd keeft, dat de kinderen niet geroepen werden, maar zijne meening is, dat dat „asjeblieft" niet voldoende is, al gaat ket dan ook van mond tot mond. Kinderen kunnen boodschappen wezen doen en als zij dan 5 minuten te laat komen, en de school deur vast vinden en gestraft worden wegens te laat komen, dan vindt spr. dat niet in orde. Spr. heeft, toen hij de wenschelijkheid van een bel uitte, niet gezegd, dat de be staande gewoonte niet voldoende was voor ket oogenblik, zijne woorden doelden meer op de toekomst. Er moest in de behoefte voorzien worden, als deze zich deed gevoelen, dat was spr.'s ideaal, waarover kij kad ge sproken, en daarom gemeend dat ket goed zou zijn een bel te plaatsen. Voorz. antwoordt nogmaals, dat de kinderen weten, dat, als het spoor gaat om kwart voor één, ket tijd is, en als er dan nog zijn, die te laat komen, dan verdienen die wel eene kleine reprimande,die doorgaans slechts bestaat in een kwartier schoolblijven.Spr. zegt, dat de school van den keer Kuiper bij B. en W. koog staat aangeschrevenzij weten b.v., dat de onderwijzers vaak achterlijke kinderen nahouden, opdat zij bij zullen komen. Spr. kan zeggen, dat over het algemeen ket onder wijs goed is en dat het personeel ijver be toont voor de leerlingen. Dat wil de heer v. M. niet tegenspreken, maar hij beweert, dat de orde, welke er be koort te zijn, te wenschen overlaat. Voorz. zegt, dat de orde uitstekend is. De keer v. Mullem kan in deze keelemaal niet met Voorz. meegaan. Spr. wensclite een afgesloten speelterrein tegen de uitheinigheid j der kinderen. Maar verder, waar de Politie- verordening voorschrijft, dat er geen baden j mogen zijn op minder dan 100 meter afstands j van den weg, daar moet spr. zien, dat meis- I jes; en jongens zich maar aan den weg uit- kleeden en te water springen. Dat vindt spr. allesbehalve goed, niet om de zedelijkheid, j maar om het schandaal. Voorz. zegt, dat de keer Kuiper dit toestaat om te voorkomen, dat de kinderen om te baden verder van school zullen gaan, met ket J oog op 't gevaar voor verdrinken, b.v. in den spoorput. De keer v. Mullem vindt, dat die reden j niet voldoende is. Iets dergelijks bekoort niet tot eene goede opvoeding. Voorz. sluit bij deze de discussie, met te zeggen, dat we te ver afdwalen van ket punt in kwestie. Hij meent dat kij de punten, in de vorige vergadering te berde gebracht, zoo goed mogelijk keeft beantwoord. B. en W. achten een bel overbodig. De trein is vol doende. Voorz. stelt nu aan de ordebenoeming onderwijzeres aan de school no. 2 (Breezand). De voordracht, door B. en W. opgemaakt in overleg met ket H. d. S., luidt: 1. Mej. N. Poem te Venkuizen2. Mej. Van Mel- lem, Weesp3. Mej. C. Zander, Stompe- toren. De Schoolopziener kon zich vereenigen met eene benoeming van no. 1. Bij de stem ming wordt Mej. N. Poem met algemeene stemmen gekozen. Voorz. deelt mede, dat de juffrouw dadelijk in functie kan treden. Vervolgens benoeming onderwijzeres aan school no. 3 (Oostpolder). De voordracht van B. en W. isno. 1. Mej. T. L. van Eerden; 2. Mej. N. Poem; 3. Mej. Van Mellem. Maar de keer School opziener kad de navolgende voordracht ge steld 1. Mej. Dijksterhuis2. Mej. N. Poem 3. Mej. v. Eerden. Voorz. zegt, dat B. en W. ket niet met den Sckoolopz. eens zijn. Mej. Dijksterhuis heeft goede informaties, maar B. en W. meenden op het advies van den heer Van Gorkom te moeten afgaan en durven dan ook gerust te adviseeren, no. 3, Mej. Van Eerden, te benoemen en dus af te wijken van ket advies van den Schoolopziener. De keer Bezelman vraagtHoe luidt nu de voordracht Er is er toch zeker maar één Voorz.B. en W. maken de"voordackt op, in overleg met het Schoolhoofd. De keer Bakker en de keer Stammes vra gen, op welke gronden de Schoolopziener Mej. Dijksterhuis wensckte. Voorz. moet hierop ket antwoord schuldig blijven, dat is niet bekend. Hij kan wel zeg gen, dat Mej. Van Eerden prachtige getuig schriften keeft en dat de keer Van Gorkom bij niet eene der sollicitanten de orde en netheid in school zoo perfect bevond als bij deze juffrouw. Dan is ket nog eene aanbeveling, dat zij komt van de Kweekschool te Groningen. Het eenige gebrek dat zij keeft, is, dat zij niet best zingen kan, doch de keer v. G. is daar over keen ge stapt, dat wil deze dan wel voor zijne rekening nemen. Nadat de keer v. Wijk nog keeft gezegd, dat de reden van den Sckoolopz. was, dat Mej. Dijksterhuis wel kon zingen, doch dat de keer v. Gorkom dit niet zoo op den voor grond stelde, en de keer De Graaf gerust gesteld is op zijn vraag, of er geen gevaar bestond dat de Raad in botsing komt met den Schoolopziener (Voorz. antwoordt, dat de Raad benoemt) wordt tot stemming over gegaan, en Mej. Van Eerden benoemd met algemeene stemmen. Ook deze kan direct in functie treden. Hierna gaat de Raad in comité ter behan deling van een reclame op den Hoofdelijken Omslag. Na heropening rondvraag, die niets oplevert. Vervolgens sluiting. D e j a ar ver g a d er i ng der Schip- persvereeniging „SCHUTTEVAER" zal in Januari of Eebruari a.s. te Zierikzee gehouden worden. De brandstempelmackine, welke voor eenigen tijd als proef aan het postkantoor te 's-H AGE in gebruik is geweest, is thans afgekeurd Raadsvergadering te HAÊINGCARSPEL, 2 November 1901. Afwezig de heer C. Groot. Nadat de vergadering door den Voorzitter is ge opend, volgt de voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering. Medegedeeld wordt, dat bet auppl, kohier van den hoofd, omslag is goedgekeurd. Voorgelezen worden dankbetuigingen van a. de Hoofden van scholen voor de regeling, ge maakt ten opzichte hunner jaarwedden en het voor stel tot verhooging der huurwaarde hunner woningen; b. Den heer k. Reuvers voor de hein toegekende vergoeding voor huishuur c Mej. N. M. Plaatsman, voor de haar toegekende belooning voor het door haar gegeven handwerk- onderwijs te Waarland, tijdens het verlof van mej. Schaafsma. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer S. Ligthart, die in de vorige ver gadering werd benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Waarland, was bericht ingekomen, dat hij voor die benoeming bedankte. Ter voorziening iu deze vacature wordt benoemd de heer P. Stoop Pz. De Voorzitter brengt ter tafel een adres van den onderwijzer en de onderwijzeressen in deze gemeente. Adressanten verzoeken de verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel, in de vorige vergadering vastgesteld, zoodanig te wjjzigen, dat het salaris der onderwijzers bedrage: na 5 dienst jaren f600.na 10 dienstj. f660.na 16 dienstj- f700.en na 20 dienstj. f750.of f50. meer dan het wettelijk minimum, evenals ook de jaar wedden van de hoofden zijn vastgesteld op f50. boven dat minimum. De Voorzitter stelt voor, dit adres thans nog niet te behandelen, omdat nog onbekend is, of op de in de vorige vergadering vastgestelde verordening goed- kenring verkregen zal worden. Met dit voorstel ver- eenigt de vergadering zich. De Voorzitter breogt in herinnering, dat de termijn j van vijf jaar, waarvoor indertijd vrijstelling is aan- gevraagd van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnas tiek, met 1 Januari as. verstreken is, waarom hij voorstelt wederom vrijstelling aan te vragen, waartoe wordt besloten. Ingevolge hot besluit der laatste vergadering, zegt de Voorz., is eene vergadering gehouden door B. en W. met de hoofden van scholen tot bespreking van het herhalingsonderwjjs en het ontwerpen eener ver ordening, regelende dat onderwijs. Zal echter dat onderwijs worden gegeven, volgens eene vooraf goedgekeurde verordening, dan is het te voorzien, dat er althans dezen winter niet van zal kunnen komen, wat niet wenschelijk ia, aangezien er naar het schjjut, nogal belangstelling is voor de avond school Alvorens de verordening vost te stellen, wenschen B. en W. dezen winter van gemeentewege avond school te geven voor jongens onverschillig vau welken leeftijd daarmede te beginnen zoomogelijk 11 dezer; het on iarw:js te doen geven door de hooiden van scholen tegen eene belooning van 60 cent per lesuur, drie avonden per week en wel Maandag-, Woensdag en Zaterdagavond, van zes tot acht uur. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten en voorts nog bepaald, dat met de avondschool niet zal worden aangevangen, wanneer zich minder dan zes leerlingen mochten aanmelden. Aangezien van de ratten verdelging de laatste weken geen of althans zeer weinig werk wordt gemaakt, wordt besloten de premiebetaling na 9 dezer te staken en aan den heer J.Wardenaar voor zijne bemoeiingen van dit jaar eene belooning toe te kennen van f10. De Voorzitter deelt mede, dat de heer P.Wlthoud heelt aangeboden een hem toebehoorend huisje aan het westeinde te Dirkshorn, dat bijna tegen den straat weg aangebouwd is en, juist op een hoek staande, gevaariyk is voor rijtuigen die elkaar daar soms moeten passeeren, af te breken, teneinde met het vrij komend terrein den weg te verbreedenWithoud vraagt daarvoor eene vergoeding van f200. De Raad, hoewel van oordeel dat de weg daardoor belangrijk zou verbeteren, acht het niet raadzaam dit aanbod aan te nemen, èn omdat de financiën op 't oogenblik geen buitengewone uitgaaf van f200. gedoogen, èn? omdat er meer plaatsen zijn in de gemeente, waar huizen staan die dan voor verbreeding en verbetering van den weg onteigend behoorden te worden. De gebruikelijke rondvraag Diets opleverende, slui ting der vergadering. VeleD waren Zondag opgegaan naar De Harmonie*, om kracht bij te zetten aan de uitspraak der vergade ring, voor bovengemeld doel belegd door het vroeger gemeldei daarvoor gevormde Provinciaal Comité. De zaal was vol. De heer Ossendorp heette de aanwezigen hartelijk welkom, gaf een overzicht van wat tot heden gedaan was, o.a. een bezoek gebracht aan Heeren Gedepu teerden, en deed mededeeling van de ingekomen sympathie-betuigingen, o.m. een telegram van den Schoolopziener Calkoen, een van de Bondsafdeeling Oostzaan, een van bet Bondshoofdbestuur en een van de Vergadering te Rotterdam van Zuid-Hollandsche onderwijzers, voor gelijk doel aldaar belegd, enz., enz. Daarna nam hjj het wooid tot het houden van een warm pleidooi voor de rechten der onderwijzers en bewees de noodzakelijkheid van tractementsverhooging. De nieuwe wet geeft iets, maar meer ook niet. De financieels toestand der onderwijzers verbetert er niet zóó door, dat ook het onderwijs dasrdoor verbetert. Zorgenvrij is de onderwijzer door deze wet nog laDg niet en dat moet hij zijn, willen de vruchten van het onderwijs en de opvoeding groot wezen. Dit moest men algemeen inzien lage iractementen druk ken het onderwijs, flinke tractementen verhoogen het Met aanhalingen van Zwitserache, Duitsche, Zweedsche opvoedkundigen en van onzen vroegeren minister Goeman Borgesius bewees spreker, dat zij wel besef fen en inzien, dat goed onderwijs alleen gegeven kan worden door goed bezoldigde onderwijskrachten Nergens is het daarmeê echter zoo treurig gesteld als in Nederland. Zürich kent o.a. geen lager salaris toe dan f 750, dat opklimt tot f 1100 met vrije woning, tuin en brandstof. Ook in Pruisen is het beter dan bij ons en eveneens in Zweden. In ons land zijn nog 249 onderwijzers met minder dan f 500 salaris, 3180 met minder dan f 800, d.i. van alle Nederiandsche onderwijzers. Velen zoeken dan ook bijbaantjes, jammer genoeg dat dat moet, willen ze geen schulden maken. Te begrijpen is het, dat de Afd. Schagen van het N. O. G. voor eenigen tijd een noodvoorstel maakte, dat door het Genootschap werd aangenomen. Men hoopte, en met reden, dat minister Goeman Borgesius niet beneden dit nood-voorstel iets zou voordragen en toch deed deze onderwijsman het. Nog beneden Schagen's noodvoorstel is de nieuwe wet. Meer dan 40 millioen kosten per jaar in ons land oorlog en marine, voor het onderwijs geeft men nog geen 7 millioen. Onze verwachtingen zijn zeer teleurgesteld. En nu is krachtig werken nog noodig om ten minste te redden wat te redden is. Sommige gemeentebestu ren bestemmen nog een gedeelte van de verhoogde rijksbijdragen voor het onderwijs, voor andere doel einden en daar moet met alle kracht tegen gewaakt worden. In de Schager Courant staat dienaangaande een treffend stukje nit Hoogwoud, waar de Burge meester in den raad zegt: „Mogen we dan geen voor deeltje hebben P" Te Oterleek besteedt men van de f 400 verhoogde bijdrage maar f 100. Wel ware het te wenschen, dat het rijk de gemeen ten wat meer ontlastte en wat meer voor onderwijs uittrok op de begrooting, maar waar het rijk dan toch iets geeft, laten we er daar voor zorgen, dat het ook den onderwijzers ten goede komt. Er is gebrek aan inzicht bij de gemeenteraadsleden, zij zien niet, dat betere salarissen beter onderwijs geeft. Als ze nn maar te bewegen zijn toch anders te handelen, dat betere inzicht kome maar later. En waar gemeente raden doof blijven voor de klachten, trachte men „den raad om te zetten". Zie er de leden uit te krjjgen, die den onderwijzers niet willen geven wat hun toekomt, wat het goede onderwijs toekomt. In het breede bewees spr. verder, dat f 500 aan vangssalaris te laag, beslist te laag is, en wekte de aanwezigen op altijd maar door te hameren en door te hameren op hetzelfde aambeeld, opdat de noodige verbetering kome. Bij Gedeputeerde Staten moeten telkens weer adressen komen, wijzende op verkeerde handelingen van gemeenteraden inzake tractemects- regelingen, telkens weer. Als deze vergadering Gede puteerden overtuigt vau de noodzakelijkheid der ge vraagde regeling' en bepalingen, dan zal zij zeker naar onzen zin vruchten hebben gedragen. Dat zij zoo. (Applaus.) De heer Van Daalen, na den heer Ossendorp het woord bekomen hebbende, hield eeDe zeer boeiende rede en bekeek de zaak eens van de zijde van het j schoolkind. Vooral wees hij er op, dat lage aanvangs- j salarissen het prestige van den jongen onderwijzer I zoo benadeelen hij kin niet behoorlijk wonen, zich niet behoorlijk kleeden, de noodige boeken nietkoopen, enz. Zijn student-onderwijzer-zijn duurt daardoor te lang, zeer ten nadeete van het kind. Hoofden van kleine scholen hebben een zeer zware taak, die slecht betaald wordt. Het meest nu eens uit zijn met het geven van een toelage, men moest den onderwijzers nu eens betalen, stoffeTyk verzorgen, zooals hij voor de ziel van het kind zorgt. Ook de heer Van Daalen bewees, dat de tegenwoordige tractemeDten te laag zgn en sprak mede den wensch uit, dat Gedeputeerde Staten de schriele gemeentebesturen op hun plicht zouden wijzen. Een luid applaus bewees spreker, dat men zyn bydrage hoogetyk waardeerde en men het volkomen met hem eens was. Na eene kleine bespreking werd de volgende motie met algemeene stemmen onder daverend applaus door de vergadering aangenomen De vergadering, belegd door het Provinciaal Comité voor de Salaris beweging in Noord-Holland, gehouden te Alkmaar op Zondag 3 November 1901, bijgewoond door 60 afgevaardigden van 43 onder- wyzersvereenigingen, en dus vertegenwoordigende 2500 onderwijzers, gehoord de besprekingen over aan welke minimum- eischen moeten de salarisverordeningen voor onder wijzers in deze provincie voldoen, spreekt als haar overtuiging uit, dat in het belang van het onderwps geen verordeningen mogen worden goedgekeurd, waarbij het aanvangssalaris minder bedraagt dan f 600 voor onderwy'zers en f 850 voor hoofden van scholenindien zij geen bepalingen bevatten waardoor den onderwyzers en hooiden van scholen een aantal verhoogingen gewaarborgd is; wanneer by het toekennen der verhoogiogen dienst jaren in andere gemeenten doorgebracht, niet medetel len en wanneer by het bepalen der tegemoetkoming in de woninghuur, ook voor weduwnaars, geen rekening wordt gehouden met de plaatselijke woninghuren. Hoerenstmat, SCHAGEN7. Groote Keuze Holl. en Amer. Kachels, waaronder de nieuwste uit de bekende fabriek van J a a r s m a. van HUNCK Zoon, merk ï£_&ZL m Ovalej rondo en vierkante, met en zonder nikkel. SALAMANDER, zeer geschikt voor groote lokalen. f ETllOEE Ultl KA C II E E S. Verschillende Soorten Kachelplaten Turf- en KolenbakkenLepelsenz. Ontvangen een groote partij Koe- en 1'aardeschareil, waaronder de echte Clark's Patent. bericht hiermede de ontvangst eener ruime keuze in de beste soorten terwijl de prijzen uiterst laag zijn gesteld. nieuw model, vanaf 1 gulden. Nieuwste B A R E T T E vanaf 30 ets. Benevens alle soorten Aanbevelend, beveelt zich aan voor de levering vanIE Cl 55 T en PIMH.A KUIVSSBftEN ZUIVER WOLLEN ONDERKLEED ING. (fabrikaat wjansen) verkrijgbaar te Srhage n uitsluitend Aanbevelend, 1 SAKOVIIOSK I (Zuiver plantaardig tonicum.) Het is mij eene vreugde U te melden, welk een zegen Uwe Sangui- nose voor mij was. Na eene korte, doch zeer ernstig ongesteldheid was ik in zulk een toestand, dat ik letterlijk niets geen voedsel kon verdra gen. In die dagen werd mij de Sanguinose aangeraden ik nam er de proef mede en kon alleen verbaasd zijn over de gunstige uitwerking. Mijn maag begon weer voedsel te verdragen, de eetlust keerde langzaar- terug en de krachten namen dagelijks toe. Wanneer U met deze •jr" klaring iets doen kunt, zal mij dit eene groote vreugde zijn. Bielefeld. FRaULEIN WELLERSHAÜS." Prijs per flacon f 1.506 flacons f8.12 flacons f 15. Te SCHAGEN bij G. DORBECK. Mij. t. b. d. T. Eénig gediplomeerd in Noord-Holland. billijke Conditiën* Abonnementsprijs uitsluitend voor SCHAGEN per 3 maanden f 4.5 O en per 2 maanden f

Schager Courant | 1901 | | pagina 5