Zondag 17 November 1901. 45ste Jaargang No. 3680. EERSTE BLAD. BK KLEINE LORO, pillistwil. MILIT. J E R A A D. Poliil OTerncït ier week. —"TRANSVAAL. Bureau 6CI1 AGfiJV, ILaan, §1 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I X K E L. lnphuits f 2.50, tijdelijk slechts 5© cent, Gemeente Se ha gen. Bekendmakinseii. Buitenlandsch Nieuws. Rinnenlandsch Nieuws. BIT, Mie- LiiHiitIIiL Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Dit nummer bestaat uit drie bladen, voor de Lezers van dit Blad, Wij zja thans io de gelegenheid ge steld, onzen lezers een boek aan te bieden, dat, met hot oog op de naderende feesten, voor ieder zeer weilcom zal zijn. Het is ons gelukt een partijtje aan te koopen van het navolgende werk VOOR JONG EN OUD. Een boek, dat een kolossaal succes heeft, een werk zoo meêsleepend schoon, boeiend en in keurigen stijl geschreven, dat het ieder zal verbazen, dat het thans voor den spotprijs van «leclits E"ïO cent wordt aangeboden. Het is een boek, dat opwekt en de alles opbeu rende liefde van een edel hart leert kennen het is I$e Mlciiie ILord, mooie groote druk, van P. H. Burnett, rijk geïllustreerd, vol platen. De 8e Ne- derlandsche editie in slechts enkele jaren, is het sprekendst bewijs voor de dege- Ijjkheid. Het is een meesterwerk, een onovertroffen boek in zijn genre. mr „DE KLEINE LORD"! 'W9 voor 50 cent! „DE KLEINE LORD"! ISW met zeer vele iHu8tratiën. •"•Ssg Daar de aanvrage groot zal zijn, is spoedige bestelling zeer gewenscht, want het is werkelijk een buitengewone spot prijs voor zulk een werk. 5() cent afgehaald aan ons bureau, franco per post t 0.045. DE UITGEVER. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een schaap en een o v e r h o u- d e r, beiden achtergebleven i Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemees'er en WethoHders van SCHAGEN bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone Najaar8paardenmarkt (Veulenmarkt) Kal gehouden woiden op 28 November a.a. Schagen, 12 November 1801. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Zlittins van den Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden ten Raadhuize te Alkmaar, op Dinsdag, den 10 December aanstaande, des voormiddags te 11 uren. Voor den Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid, of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens worden de belanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, dat het opgeven van redenen van vrij stelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie, of bij gelegenheid van de loling aan den Militie-Commissaris en het doen opmaken èn bij den Burgemeester inleveren van de noodige bewijsstukken tot het UekomeD, van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gemis van de ge vorderde lengte, niet voldo-ende zijn om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop zij meenen aanspraak te kannen maken, maar dat hun belang medebrengt, om bovendien de vrijstelling op bovenvermeld tijdstip bij den Militieraad te vragen. Schagen, den 35 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DENIJS. H. J. POT. De Fransche pers is over 't algemeen slecht te spreken over de eigenmachtige han delingen van den lieer Waldeck-Rousseau tegenover Turkije. In de eerste plaats verwijten de bladen, dat de minister de Republiek in een oorlog had kunnen wik kelen zonder daarover de volksvertegen woordiging geraadpleegd te hebben, doch nog meer stuit het den voorlichtsters van het volk tegen de borst, dat een deel van Frankrijk's leger en vloot, dat is een deel van de ziel der natie, heelt moeten dienen om een deurwaarders-exploot te doen. Zoo iets vinden ze in strijd met de oer en de tradities van het volk, eene groote en edele natie onwaardig. Noch bij de ka den-kwestie, noch bij de zaak-Lorand, waren -landsbelangen betrokken. Wanneer ooit een zaak op de rol voor eene scheidsrechter lijke uitspraak had kunnen staan, dan zeker zou het dit geschil geweest zijn. Het vuurtje,in de bladen ontstoken, is reeds tot de Kamer overgestoken. Van nationalistische zijde is omtrent het incident eene interpella tie aangekondigd. Het zal evenwel voor de tegenstanders des hoeren Rousseau een heele toer wezen, den berijder van het staatsros tot zandruiter te maken. Deze ruiter zit bijzonder vast in den zadel. De interpellatie is nu voorloopig uitgesteld tot een gunstiger oogenblik, bij de behan deling der Begrooting. Wij gelooven evenwel, dat men in dien tusschentijd de kwestie wel zal vergeten. Intusschen is de kwestie uit de wereld, daar de Sultan in al de gestelde eischen heeft toegestemd. Het was voor den Grooten Heer wel een harde noot om te kraken, doch wijl alle hulp bleef ontbreken, was geen andere uitkomst mogelijk. Tevens begreep men te Konstantinopel zeer goed, dat de Fransche eischen in eene opklim mende reeks op elkander zouden volgen, en daarom was nu een kort geding een goed geding. Hot ongeval heeft den Sultan geleerd, naar vrienden uit te zien, die hem in den ure des gevaars kunnen bijspringen. Hoewel teleurgesteld door Duitschland's onverschilligheid, schijnt het toch in de lijn van de Turksche politiek te liggen, zich nader bij het Drievoudig Verbond aan te sluiten. AVat Duitschland alleen niet kon, of durfde doen, zou voor de verbonden rijken mogelijk zijn. In ruil voor de be scherming tegen Fran3che en Russische overvallen, zou de Sultan genegen zijn, aan: Duitschland en Oostenrijk concessies te geven. 't Is wel eigenaardig, dat Frankrijk in Turkije met kracht en klem voor de belangen der Katholieke kerk optreedt, terwijl de Regeering in het eigen land die rechten op allerlei manieren tracht te besnoeien. Eerst is deze regeering met de Wet op de Vereenigingen gekomen, waardoor de kracht der congregaties en klooster-orden is gebroken. Verscheidene orden hebben zelfs Frankrijk verlaten, om elders een meer onbelemmerd bestaan te vinden. Jam mer voor de vrijwillige ballingen, dat zij nergens met open armen zijn ontvangen. Zij, die zich op de Normandische eilanden dachten te vestigen, zijn daarin door de En- gelsche wetgeving verhinderd, daar men vreesde, dat de kloosterlingen later tot internationalo moeilijkheden aanleiding kon den geven. De Zwitsersche regeering handelt in meerdere of mindere mate in gelijken geest. Zij heeft aan Dr. Fleiner, hoogleeraar voor het kerkelijk recht te Bazel, een advies gevraagd omtrent de toelating van geeste lijke vereenigingen, die in grooten getale uit Frankrijk naar Zwitserland zijn uitgeweken. Do Bondsregeering heeft zich juist daarom met deze emigratie bemoeid, omdat enkele kantons reeds besluiten had den genomen, die de vestiging van broe der- en zuster-orden belemmerden, of ver boden. Die, welke in Oostenrijk zijn neergestre ken, hebben het iets rustiger, doch over hunne toelating is ook reeds in de Kamer ernstig van gedachten gewisseld. Nu de Wet op de Vereenigingen haar be- skg heett gekregen, begint de republi- keinsche meerderheid aan het Concordaat van 1801 te tomen. De commissie tot onderzoek der begrooting heeft met meer derheid van stemmen besloten, op eene scheiding van kerk en staat aan te dringen. Reeds jaren aaneen is dit onderwerp in de be grotingscommissie ter sprake gebracht,doch tot heden kon in die commissie voor dit voorstel geene meerderheid gevonden wor den. Men wil, dat èn de liberale meerder heid, èn de uit die groep getrokken ministers tegen een volledige breuk met den Heiligen Stoel opzagen. Eene reeks wet ten moest eorst geleidelijk den invloed van de kerk ondermijnen, vóór de uiterste con sequentie kon worden doorgedreven. De Wet op de Vereenigingen is eene van die voorbereidende middelen geweest. Mocht het Concordaat worden ingetrokken, dan zullen daarmee alle traktementen, toelagen en subsidiëo, vanwege den staat aan de kerk of hare dienaren uitgekeerd, ver vallen. \Toor de lagere geestelijkheid, die het in Frank rijk toch al niet heel ruim heeft, zou dit zeker eene financieele ramp zijn. Het logisch gevolg van de politiek in eigen land en de politiek in den vreemde is, dat de staat, en het is in dit geval niet alléén Frankrijk, voor het werk en do personen zijner liefdezusters, missionarissen en zendelingen alleen op treedt, om te gemakkelijker staatkundige of economische doeleinden te kunnen be reiken. Do kerk middel, materie doel Zoo ging en gaat het in Turkije en China en waar niet al. Turkije heeft dèfc tegeu, dat het onder het onmiddellijk bereik van de vertoornde mogendheid ligt. China, dat, ver afgelegen, eerst na weken en op zeer kostbare wijze is te naderen, verkeert in dit opzicht in oen veel betere conditie. Met den tijd en den afstand tot bondgenoot, kan het Hemelsche Rijk nog heel wat vloot- demonstraties trotseeren. Dit zal ook wel de oorzaak zijn, dat China de bepalingen van het jongste vredesver drag al heel bijzonder opvat. Een der artikelen, dat over de bestraffing der schul dige ambtenaren spreekt, wordt totaal ge negeerd. Die ambtenaren leven en bewe gen zich alsot zij met het tractaat van Peking niets te maken hebben. Werkelijk éénig is de uitlegging aan den volke om trent het recht, dat aan de Europeanen werd verleend, om het vreemdelingen kwartier te ommuren. Door de Overheid dan is bekend gemaakt, dat de Zoon van het Hemelsche Rijk goed gunstig aan de Barbaren verlof heeft verleend, in Peking te verblijven. Als voorwaarde heeft de Keizer evenwel bepaald, dat zij binnen een muur opgesloten moeten zijn. Het artikel over den invoer van wapens wordt op eene zeer vernuftige wijze opgevat. De Europeanen verschaffen den Chineezen alle vereischte grondstoffen en de Chineezen zetten deze materialen in hunne tuighuizen, wapen- en kruitfabrieken in alle mogelijke moderne oorlogswerk tuigen om. Alleen in de stad Hankau zijn met de vervaardiging van rookeloos kruit. Mauser- en Lee-Metfort-geweren en snelvuur- kanonDen 2000 man bezig. Onbewust zijn de mogendheden bezig geweest, de slui merende kracht van den geweldigen reus op te wekken. Straks zal het machtige rijk in zijne bewapening geheel onafhan kelijk van Westerschen invoer zijn. Want ook de grondstoffen zal het zich uit zjjn rijken bodem weldra weten te verschaffen. En wee Europawanneer daarbij over eenige jaren de Chinees zijn Mauser heett leeren hanteeren en zich de kwellingen van 't verleden herinnert. Dan zullen de pachtcontracten opgezegd worden, Boeddha's tempel zal door geen Westersche barba ren meer worden ontheiligd, want dan zal de dag der wrake voor het gele ras gekomen zijn. Prettig is het voor de Engelschen, wat de Times uit Middelburg in de Kaap kolonie verneemt. De toestand is, van uit Kaapstad gezien, meldt dat blad, niet gunstig, maar deze opvatting geeft geen nauwkeurig beeld van den algemeenen toestand. Na een afwezigheid van twee maanden te Middelburg teruggekeerd, bemerkt men den belangrijken vooruitgang, in de kolonie gemaakt, dank zij de krachtige maatregelen van generaal French. Het is waar, dat de Boeren in het uiterste zuid westen weer doorgebroken zijn van uit de buurt van Clanwilliam, en een stouten marsch zuidwaarts tot Ilopefield toe hebben gemaakt, maar zij zijn slechts 350 man sterk, waarvan 120 ongewapenden, en men gelooft niet, dat zij iets kunnen uitrichten vóór zij weder teruggedreven worden. Enkele andere commando's zwerven ver spreid rond ten westen van den spoorweg en kunnen slechts weinig kwaad doen. Wel eigenaardig is het, dat de correspon dent aan het eind zegt, dat de finale demping van de Kaapsche guerilla een langzame en zeer moeilijke taak zal zijn, welke onuit voerbaar is zoolang de Kaapsche Hollan ders openlijk in hun anti-Engelsche houding volharden. Ook zijn de herhaaldelijk onbe trouwbaar gebleken Engelsche koloniale troepen en de afgematte en ontzenuwde Engelsche linie-troepen onbekwaam om die taak alleen klaar te spelen. Het is daarom noodig om versche troepen en paarden te zenden. Uit Graaf Reinet vernemen we van een geheelen omkeer in de gezindheid van velen ten opzichte van den Afrikaander Bond. De heer Smith, lid van het AVetgevend Lichaam en vroeger een der meest bekende leden van den Bond, zeide in een onder houd, dat hij besloten is alle betrekkingen met den Bond te verbreken, wijl deze het volk misleidde. Een ander invloedrijk lid van den Bond, John Enslin, die zich zeer scherp over dit onderwerp uitsprak, zeide dat de leiders van den Bond hunne volgelingen verraden hebben. Toen moeilijkheden ontstonden, verlieten zij het land en lieten zij hen, die zich aan hun leiding hadden toevertrouwd, aan hun lot over. Enslin deelde het voor nemen meê, om alle vrienden op te roepen tot het onderteekecen van een open brief, waarin zij alle betrekkingen met den Bond afbreken, wijl deze rassenhaat kweekte. Een bericht, dat hier weer gladweg tegen ingaat, is het volgende In een te Hamburg ontvangen brief uit Zuid-Afrika wordt gezegd, dat de Engel_ schen ginds openlijk, als verontschuldiging voor hun moorden op rebellen en andere barbaarschheden, aanvoeren, dat zevenachtste der bevolking feitelijk in vollen opstand is. Zooals men weet, houden de Engelsche Ministers veel toespraken en noemen den toestand in Zuid-Afrika dan heel goed. Minister Brodrick beweerde in zijn jongsten speech o. m. het volgende „Door het invoeren van het stelsel van blokhuizen zijn de Engelschen er in ge slaagd de aanwezigheid der Boeren onmoge lijk te maken over een oppervlakte van 14.700 vierk. Eng. mijlen in Transvaal en van 17.000 vierk. Eng. mijlen in den Vrij staat". Dit is nu al een heel dwaze uitdrukking. Immers, Transvaal is 119.139 vierk. Eng. mijlen groot en Vrijstaat 48.326, en komt men dus tot de conclusie, dat van Trans vaal een achtste en van Vrijstaat een derde deel in Engelsche handen is. Dan gelieve men niet te vergeten, dat dat achtste en derde deel hun zoo nu en dan nog al eens worden betwist. Een mooi resultaat na twee jaren oorlogvoerens De Wet komt weer meer op den voor grond. Bij Tijgerskloof, dicht bij Harri- smith, heeft hij den Engelschen een verlies van zeven dooden en gewonden en elf gevangenen toegebracht. En een dag later vernamen wij, dat een zijner patrouilles in dezelfde streek bij Orebyfontein een Engolsch detachement heeft aangevallen, dat twee dooden en drie gewonden heeft verloren, waaronder een kapitein en een luitenant, terwijl verschei dene Engelschen werden gevangen genomen. Dit is nog maar een begin, en oom Chris- tiaan zal wel meer van zich laten hooren. Den 29sten Ootober viel een groote Boerenmacht bij Bovendam een convooi aan, dat door 35 man koloniale troepen werd geës corteerd. Na een hardnekkigea tegenstand maakten de Boeren het convooi buit. De Britsehe verliezen waren veertien man, waaronder 2 offioieren. De Boeren moeten evenveel mannen hebben verloren. Van nog meerdere kleine gevechten wordt meldiDg gemaakt. Een Duitscher uit Mannheim, die met een bezending krijgsgevangenen naar Ber muda is gestuurd, meldt vandaar, dat er, behalve op Burts Island, waar hij zit, nog ongeveer 4000 gevangenen op Morgan en Marches Island zijn. Honderden van dezen zijn meer dan 60 jaar oud, de oudste man is 79 ook zijn er verscheidene kreupelen, lammen, blinden en stommen en 250 kinderen 1 (Dat zijn de „gevangenen" die dienen om de totalen voor Kitchener's weekstaten samen te flansen en die En gelsche ministers met een verlicht hart onder de bniten-gevecht-gestelden notee- ren.) De ellende is groot. Een Engelsch soldaat, die bij Itala ge vochten heeft, schildert in een brief de verwoedheid van dat gevecht met deze korte, maar teekenende woorden„Onze geweren werden zoo heet, dat wij onze handen er aan brandden". Londen, 15 November. Do Times ver neemt uit Middelburg, d.d. 13 dezer, dat de Boeren sedert twee dagen dichter bij Kaapstad zijn gezien. Zestig man van het commando, dat onlangs bij Hopefield gezien is, zijn ten zuiden van Darling doorge drongen. Maar men moet dezen marsch toch niet al te ernstig opnemen, want de Engelsche kolonnes zijn reeds in staat hen hot hoofd te bieden. De Boeren voerden deze beweging uit hetzij om versche paar den te krijgen, hetzij uit een verlangen om wraak te nemen op de Hollandsche boeren, die de invallers niet in die mate zouden hebben bijgestaan als de redevoe ringen op het congres te Worcester hen het recht gaven te hopen. Een patrouille van de bereden troepen van het district Jansenville is Maandag door een onbeduidende Boerenmacht ver slagen. Londen, 15 November. Reuter's corres pondent te Middelburg meldt d. d. 25 October, dat de toenemende overgaven van Engelsche soldaten sedert den inval van de Boeren in de kolonie geweten moeten worden aan de indienstneming van vele twijfelachtige Hollanders bij de bereden districtstroepen. Het wekt verbazing dat de overheid hun aanwerving heeft toege laten. Een atdeeling van 200 man van Smuts' Boeren viel den 13den October 50 man van de bereden troepen uit Somerset Oost aandeze werden in een sterke stelling versterkt met 130 man, maar de geheele koloniale troep gaf zich over na een zeer zwak verzet, waaruit op viel te maken dat de overgave afgesproken werk was. De Boeren kunnen weer zes maanden onder do wapenen blijven, daar allerlei soort vanlevensmiddelen overvloedig zijn en het veld in prachtigen toestand verkeert. Hoe eigenaardig de sympathie voor de Boeren ook in Duitschland soms voor den dag treedt, bewijst een voorval te Straats burg. Bij het 9e Pruisische regiment huzaren aldaar diende zekere luitenant Baker, een Engelschman van geboorte. Hij was rijk, deed aan alle vermaak mede en was in de stad zeer gezien Toen de oorlog uitbrak, kreeg Baker lust om aan het tochtje naar Pretoria deel te nemen. Hij vroeg een kort verlof aan, nam een genoeglijk afscheid van zijn jonge vrouw en zijn voorname vrienden en vertrok met de „gentlemen in khaki". Maar evenals zoovelen van zijn overmoe dige landgenooten werd ook hij gewaar, dat de oorlog geen kinderspel was. Een Boerenkogel vond den weg naar zijn hart. Zijn weduwe verhuisde naar Engeland. De vorstelijke inboedel van haar woning te Straatsburg werd nu dezer dagen in vei ling gebracht. Toen zag men iets, wat nooit is gezien Een gemompel liep door de zaal, dat men de dingen niet koopen moest, die behoord hadden aan een van de beulen der Boeren vrouwen en kinderen. En op het oogenblik, dat de veiling zou beginnen, gingen allen heen, uitdragers, kooplui en liefhebbers, zonder dat er één bod gedaan was op de prachtige meubelen en het antieke porselein. AVIERINGER WAARD. De soiree ten voordeele van de vereeniging „Vrije Liefdadigheid" is uitgesteld tot Zon dag 1 Decb. a.s. Het programma belooft een gezelligen avond. Op de vergadering vanHetWitte Kruis, afd. WLERINGERWAARD, op Vrij dag 22 Nov. e. k., zal door Dr. D. Bax ge sproken worden over„de vochtigheid der huizen" en „eenige opmerkingen daaromtrent". Wij vernamen, dat de water werken te CALLANTSOOG zich bij de laatste stormen uitstekend hebben gehouden. Aan het duin, noch aan het strand is eenige schade toegebracht. WIERINGEN. Door twee visscherlieden alhier, die onder de kust van Texel aan 't visschen waren, I is een wilde zwaan geschoten. Reeds zag men er een viertal, die daar rond zwommen. Ook werden verscheidene rotganzen gezien. Misschien wel voorboden van een vroegen winter. Te GRONINGEN doet zich het geval voor, dat een loteling een biljet uit de bus heeft getrokken, dat èn het nummer 282 èn het nummer 222 bevat, het eerstge noemde nummer in cijfers, het laatstgenoemde in letters De heer Bakker, lid der firma Bakker en Buys aldaar, aan wiens zoon dit biljet ten deel viel, heeft alsnu bij Gedep. Staten op grond van bovenvermelde onregelmatigheid tegen de wettigheid der loting geprotesteerd en nietigverklaring der loting verzocht, met nitnoodiging, dat door Gedep. Staten die maatregelen zullen worden bevolen om die begane onregelmatigheid te doen herstellen. Rotterdamsche Brandweer. Als een bewijs van de activiteit der Rotterdam sche Brandweer diene, dat Donderdag drie spui ten benevens de reddingsbrigade waren uit gerukt, om reden een persoon uit een le verdie- ding van een huis aan de Lange Pannekoek- straat, een volksbuurt, rook zag komen. De brandweermannen snelden hals over kop naar boven en kwamen terug met.een test met doofkolen, die in een stoof stonden te rooken Den 15den Nov. j.1. werd van de scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de firma AV. E. Stoel en Zoon te Alkmaar te water gelaten een nieuwe stalen motorboot, gebouwd voor rekening van den heer P. Bruin te SCHAGERBRUG en bestemd voor den dienst tusschen Schagerbrug en Den Helder. De boot bevat een nette passagierskajuit en is verder ingericht voor het vervoer van vee en vrachtgoederen. Leerplichtwet. Eenige dagen geleden is door het departe ment van binnenlandsche zaken aan de Com missarissen der Koningin ten behoeve der ge meentebesturen verzonden het materieel, in 1902 noodig voor uitvoering der Leerplichtwet. Het zijn honderden en honderden pakketten met een gezamenlijk gewicht van pi. m. vijf- en-twintig-duizend kilogram. Nn moet dit. alles, voor den tweeden keer, door de Com missarissen der Koningin onder de gemeente besturen worden verdeeld. De vroede vaderen vanKAMPEN: Bij art. 51, onderhoud der zweminrichting, doet de heer v. d. Dussen het voorstel, den post hooger uit te trekken, ten einde de om rastering dier inrichting wit te verven. De motiveering van zijn voorstel bracht voor een wijle een vroolijke stemming over de geheele raadzaal. Er wordt over geklaagd, dat op de uren, wanneer de inrichting 's zomers voor dames is opengesteld, jonge lieden, vooral in den vacautietijd, wanneer zij niets beters meenen te doen te hebben, onbescheiden blikken werpen door het rasterwerk. Ten einde de gegrondheid dier klachten te onderzoeken, heeft spreker in eigen persoon er eens een

Schager Courant | 1901 | | pagina 1