Polei wemelt der weet plIatsêlijk nieuws." Zondag 24 November 1901. 45ste Jaargang No. 3682. MedewerkerJ. W I X K E L. EERSTE BLAD, DE KLEINE L08D, itMiwil. Gemeente Sc ha gen. Bekendmakingen. Buitenlandsch Nieuws. Marktpolitie. MILITIERAAD. TRANSVAAL- SGHAGER Nieuws-, CODRANT. Almititit- LnHiivl Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. fSureau 8CH AOifiJV, ELaan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. lnpl&ats I 2.50, tijdelijk slechts 5 O vent, voor de Lezers van dit Blad, Wij zijn thans in de gelegenheid ge steld, onzen lezers een boek aan te bieden, dat, met het oog op de naderende feesten, voor ieder zeer welkom zal zijn. Het is ons gelukt een partijtje aan te koopen van het navolgende werk VOOR JONG EN OUD. Een boek, dat een kolossaal succes heeft, een werk zoo meêsleepend schoon, boeiend en in keurigeu stijl geschreven, dat hot ieder zal verbazen, dat het thans voor den spotprijs van slechts* GO cent wordt aangeboden. Het is een boek, dat opwekt en de alles opbeu rende liefde van een edel hart leert kennenhet is fïe Mlfiïie jLord, mooie groote druk, van F. H. Burnet rijk geïllustreerd, vo! platen. De weNe- derlandsche editie in slechts enkele jaren, is het sprekendst bewijs voor de dege lijkheid. Het is een meesterwerk, eeD onovertroffen boek in zijn genre. DE KLEINE LORD"! voor 50 cent! „DE KLEINE LOR D" yggf met zeer vele illustratiën. Daar de aanvrage zeer groot is, is spoedige bestelling zeer gewenscht, want het is werkelijk een buitengewone spot prijs voor zulk een werk. SC> cent afgehaald aan ons bureau, franco per post f O.C5G. DE UITGEVER. politi e. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent 2 achtergebleven schapen, terwijl inlichtingen worden verzocht omtrent 1 vermist schaap en een verloren gouden oorbelletje. Kennisgeving. De Burgemeester der gemeente SCHAGEN Gezien de artt 8, 10 en 145 van de Politie verordening dezer gemeente, VERLEENT VERGUNNING aan de tappers, om bij gelegenheid der veulen- markt op Donderdag den 28 November a.s., hunne lokaliteiten open te houden, muziek te laten maken en danspartijen te doen houden tot des nachts één ure. Schagen, 22 November 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. Por. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gezien art. 20 van de politie-verordening dezer gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat bij gelegenheid der zoogenaamde veulenmarkt. op 28 dezer, de aan gevoerde paarden en veulens van het marktterrein moeten zijn weggevoerd véór des namiddags 4 ure. Overtreding van het vorenstaande is strafbaar met eene boete van ten hoogste t 25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 19 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Zitting van den Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden ten Raadhuize te Alkmaar, op Dinsdag, den 10 December aanstaande, des voormiddags te 11 uren. Voor den Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrystelling verlangt wegens ziekelijke gesteld» Leid, ot gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte. Teven8 worden de belanghebbenden er uitdrukkelijk °P gewezen, dat het opgeven van redenen van vrij stelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie, of bij gelegenheid van de loting aan den Militie-Commissaris en het doen opmaken èn bij den Burgemeester inleveren van de noodige bewijsstukken tot het bekomen, van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gemis van de ge vorderde lengte, niet voldoende zijn om zich de vr ij stelling te verzekeren, waarop meent n aanspraak te kunnen maken, maar dat bun belang medebrengt, om bovendien de vrijstelling op bovenvermeld tijdstip by den Militieraad te vragen. Schagen, den 16 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Tic Secretaris De Burgemeester, denijs. h.j. pot. Sedert de oorlog in Zuid-Afrika uitbrak, is men in het buitenland tot de ontdekking gekomen, dat ook Nederland nog bestaat. Meermalen werd onze verhouding tot de Afi ikaansche broeders besproken, en dat meestal in ean zeer gunstigen zin. Nu ons land en volk weer op de lippen der Europeesche pers liggen, wordt tevens eene bijzondere aandacht aan onze koloniën geschonken. Uit die besprekingen valt op te merken, dat, wanneer wij ons bijzonder bezwaard met onze buitenlandsche bezit tingen gevoelen, er wel rijken zijn, die dien last willen overnemen. In Amerika vooral heeft men een bijzonder oog op West-Indië. De Monroe-leer brengt nu eenmaal meê, dat er steeds naar gestreefd moet worden om geheel de Nieuwe Wereld van de Europeesche overheersching te verlossen. Langzamerhand is men reeds belangrijk in deze richting gevorderd. Van de Europeesche rijken, die koloniën in Amerika bezaten, hebben Rusland en Spanje reeds afstand van hun gebied gedaan. Nu valt er nog af te rekenen met En geland, Frankrijk, Nederland en Denemar ken. Engeland en Frankrijk zullen zich niet gemakkelijk uit Amerika terugtrek ken. Vooral Engeland niet, dat met zijne zucht naar uitbreiding eerder nieuwe land streken naar zich zal trachten te trekken. Doch al spreekt men het in Amerika niet uit, toch koestert men de hoop, dat Enge- land's aanspraken eenmaal tot het verleden zullen behooren. Voorioopig houden de Amerikanen zich bezig met Denemarken en Nederland. Mat Denemarken is hot nog maar een kwestie van dollars. Vandaag of morgen kunnen wij op de mededeeling rekenen, dat de Deensche eilanden St. John, St. Thomas en St. Croix door de Vereenigde Staten zijn aangekocht. Thans wordt er eene beweging in de Unie op touw gezet, om ook met Nederland zoover te komen. Men schijnt in Amerika de vrees te koesteren, dat Duitschland te eeoiger tijd ons land zal annexeerem Dan zou Duitsch land tevens eigenaar van NederlandschWest- Indië worden. In de handen daarvan, zou het minder gemakkelijk gaan, in het bezit van de gewilde koloniën te komen daar om moet men zich tijdig met Nederland verstaan. De uitbreidings-politiek komt in de Staten bij den dag meer aan het licht. Wij hebben vroeger reeds als onze mee ning uitgesproken, dat Amerika van de troebelen in Columbia gebruik zou maken, om het eene of andere punt op de land engte van Panama in bezit te nemen. Thans is het reeds zoo ver gekomen. Onder voorwendsel, voor de veiligheid van het verkeer tusschen Oolon en Panama te waken, heelt de Amerikaansche marine in eerstgenoemde stad troepen aan wal gezet. Deze troepen zullen daar, met of zonder toestemming van Columbia,wel altijd blijven. Daaruit zou tevens af te leiden zijn, dat de plannen voor het Panama-kanaal op nieuw zijn opgevat, 't Heette eerst, dat de doorgraving van Nicaragua het meest verkieslijk was. Na nieuwe onderzoekingen en berekeningen, waarbij bleek, dat de onkosten veel te laag waren geschat, zijn onderhandelingen met het Panama-syndi caat aangeknoopt. De bezetting van Colon bewijst, dat deze onderhandelingen een gunstige wending nemen, of wellicht reeds met succes zijn geëindigd. Voor de inter-oceanische verbinding is het zeker van groot belang, dat Amerika zijn breeden en sterken rug onder den last heeft gezet. Was ze voor do zwakke schou ders eener slecht beheerde vereeniging te zwaar, voor de gespierde kracht van den westerschen reu9 vervallen de tegenwoor dige en toekomstige moeilijkheden. Wan neer het den Staten te doen is, om uit Zuid-Amerikaansche omwentelingen en twis ten voordeel te slaan, zooals nu uit de ba- zetting van Colon gebleken is, dan wordt nu al weer een vuurtje aangeblazen, waarin dit ijzer gegloeid kan worden. Chili en Argentinië hebben reeds sedert lang een geschil over een strook grensgebied. Chili heelt nu dit gebied bezet en daarmee een voudig te kennen gegeven, dat het de aan spraken van Argentinië niet wenscht te erkennen. In Argentinië is men door de houding van den buurman zeer ontevreden. Of het daarbij blijven zal, zal grootendeels afhangen van de diplomatie te Washington. Ons dacht, dat zoo'n kwestie juist een kluifje was voor het pan-Amerikaansch Congres te Mexico. Men klaagt toch al, dat die heeren afgevaardigden zoo goed als niets uitvoeren. Er werd tot heden heel wat geredeneerd en gedebatteerd, doch de practische zijde der bijeenkomst blijft nog altijd in het j duister. Daar is gezegd, dat in de bijeenkomst der Amerikaansche Staten het arbitrage- j vraagstuk voor Amerikaansche aangelegen- j heden aan de orde zou worden gesteld. Welk een rijke stof bieden Centraal- en j Zuid-Amerika thans aan, om in den Mexicaan- schen diplomaten-win kei te verwerken. Wij vreezen, dat de uitkomsten al even j sober zullen zijn, als die welke het Haagsch Congres tot heden heeft opgeleverd. Al die groote, breed opgezette en met veel vertoon aangekondigde ondernemingen gelijken veel op den bekenden berg, die een muis baarde. Van anderen vorm, doch innerlijk er meê overeenkomende, is de met veel markt geschreeuw ondernomen tocht van Frankrijk naar Turkije. Nu de kwestie is bijgelegd, komen de beschouwingen, en die leeren ons, dat ook hier de olifant zich in een muis ontpopte. Frankrijk heeft met zijne vloot-demon- stratie toezegging van betaling voor een paar speculeerende firma's ontvangen dan nog is de overeenkomst van 1535 tusschen Soliman den Prachtigen en Frans I omtrent de rechten der geestelijke orden opnieuw bekrachtigd. By het verdrag tusschen beide vorsten werd de vrije uitoefening van den Katholieken eeredienst verleendwerd aan de Orden de bewaking en het onderhoud der Heilige plaatsen toegestaanwerd de bouw van een kathedraal met klooster en school ver gund, en werden de Orden vrijgesteld van belastingen en invoerrechten. Deze gunsten zijn nu opnieuw bezegeld, maar in werkelijkheid wordt weinig ver anderd, daar de monniken in hun doen en laten weinig belemmering ondervonden. Tegenover dit debot staat het volgende credit. De Sultan en zijne uitgebreide hof houding hebben sedert de vlootbetooging hurmeinkoopen bij Frar.sche firma's gestaakt. Voor do groote magazijnen in Konstanti- nopel brengt dit een groot geldelijk ver lies meê.Aan Duitsche en Italiaansche firma's is de klandizie gegund. Aan Oostenrijk blijft de bescherming der Katholieken in Albanië, aan Duitschland die van de Duit sche missiën, toevluchtsoorden en scholen in Klein-Av.ië. Na Frankrijk, is Oostenrijk meteen verlangenlijstje bij den Sultan ge komen, dat terstond is ingewilligd en waar- meê de Oostenrijksche invloed op den Balkan sterk gebaat is. De vloot-demonstratie heeft Engeland aanleiding gegeven, om met een eskader onder bevel van den Prins van Battenberg, eigen neef van Koning Edward, al de Turksche havens in de Middelland- sche Zee te bezoeken. Bij de Mahomedanen zal zulks als een groot bewijs van vriendschap tusschen Turkije en Engeland worden opgevat, waarbij natuurlijk de positie van Abd-ul- Hamid krachtig geschraagd wordt. Tenslotte heeft de Keizer van Duitschland gemeend van deze gelegenheid gebruik te moeten maken, om zijn tweeden zoon, prins Adalbert, die zich in de Turksche wateren bevond, met een schitterend gevolg een bezoek aan Jeruzalem te doen afleggen. Daarmeê wordt het Fransche succes, v at Klein-Azië betreft, volkomen overbluft. Goed bekeken, heeft Frankrijk met den op den Sultan gerichten steen zijn eigen glazen ingegooid. Een flink protest tegen de beweerde „vuilheid" der Boeren oorzaak van ziekte en dood in de concentratiekampen volgens de Jingo's is verschenen van den edelman De Kersauson, die in de Petit Bleu zijne lotgevallen in Zuid-Afrika schetst. Hij is verontwaardigd over de jammerlijke uitvlucht, waarmede de Engel- schen hun eigen wreedheid bedekken willen, door de sterfte in de concentratiekampen op rekening te schuiven van de onzindelijk heid der Boeren. Als ooggetuige velt hij dit oordeel „Er is geen volk, dat zindelijker is, behalve het Nederlandsche, waaruit het ontsproot. De Boeren wisselen voortdurend van ondergoed dit is hun grootste weelde. Dagelijks baden zij. Het Engelsche leger in Zuid-Atrika daarentegen is in een toestand van onbeschrijflijke vervuiling geraakt. De meeste Engelsche soldaten zijn met ongedierte bedekt. Als de Boeren hen gevangennemen, raken zij hen viezig aan met de vingertoppen, ik wilde zeggen „met de tang". Verleden jaar November, bij de inneming van De Wetsdorp, over nachtten wij in de loopgraven, welke de Engelschen te voren bezet hadden. Het was er zoo gruwelijk smerig, dat wij, geen andere kleeren hebbende, den volgenden dag op de naburige hoeven ons goed moesten uitspoelen. Onze uniformen moes ten wij letterlijk koken om het vuil er af te krijgen" Een even sprekend staaltje van de wreed heid der Engelschen, vertelt deze edelman aldus Den 23 Meij.1. trok de Boeren-comman- dant Conroy, die in het noordwesten der j Kaapkolonie (het district Kenhardt) ope- reert, met 23 man naar Narongas, waar hij, naar men zeide, een patrouille van door de Engelschen gewapende en door Engelsche officieren aangevoerde kaffers aantrof. In 't voorbijgaan deel ik even mede, dat Kitchener deze inboorlingen regimenten Border Scouts (grensverkenners) noemt, een rekbare uitdrukking, die naar believen naturellen en Engelschen omvat. „Toen hij de aanwezigheid van den vijand op een niet zeer hoog kopje op den grond van de hoeve Narongas ontdekte, deed Conroy met zijn 22 man terstond een aan val op deze hoogte. Maar in plaats van den vijand in gelijken getale aan te treffen als zijne macht uitmaakte, stiet hij op 120 Engelsche kaffers, aangevoerd door blanke officieren van Zijne Britsche Majesteit. Het geweervuur, waarmede de Boeren ontvangen werden, was zoo vreeselijk, dat de meesten zich op den grond wierpen en een oogenblikkelijke beschutting zoch ten. Intusschen was Conroy, die aan de hinderlaag wilde ontkomen, met 8 man teruggetrokken, maar toen hij zag, dat de anderen hem niet volgden, kwam hij driemaal onder het vuur des vijands terug, teneinde te pogen zijne kleine macht te hereenigen. Den derden keer moest hy onder een hagelbui van kogels de wijk nemen, daar de Hottentotten de 15 Boeren, die op het kopje gebleven waren, omringd hadden. Toen volgde de vreeselijke slachting. De Boeren, die zich hadden overgegeven, wer den met kolfslagen door de woeste Hot tentotten, die door de nog barbaarscher Engelschen werden aangevuurd, neêrge- veidde gewonden werden afgemaakt door hen met steenen de hersenpan te verbrij zelen den volgenden dag haalden wij het lijk van een hunner weg, waarvan het hoofd zoo met steenen was vermorzeld, dat het onherkenbaar was geworden. Aan de stee nen, die hadden gediend om dezen afgrij selijken moord te begaan, kleefden nog stukken hersenen. Een andere Boer, een zekere Nall (Nel had drie wonden ont vangen, toen een der zwarten hem zijn Martini op de borst zette en vuurde. Door een wonder ontkwam hij aan den dood, maar hij is voor zijn leven verminkt en hulpbehoevend. Eindelijk trokken de Hot tentotten terug, na 8 van de 13 Boeren vermoord te hebben. Als ik mij wel her inner, was de Engelsche officier, die het bevel voerde, kapitein White van Kenhardt. In elk geval ontving de betrokken officier, hoe hij dan ook heeten moge, een telegram van Lord Kitchener, waarin deze hem ge- lukwenschte met zijn, den vaderlande be wezen dienst. Ik daag de Engelschen uit, dit mijn ver haal te logenstraffen,roept de schrijver uit. Onze lezers zullen zich bepaald nog wel herinneren, dat de verliezen der Boeren bij het tort Itala op 500 werden gesteld, waarvan 200 gesneuvelden. Wat zegt nu Bennet Burleigh, de correspondent van de Daily Telograph, een man, die steeds blijk heeft gegeven, dat hijde overwinningen der Engelschen gaarne aandikt Bij Itala sneu- I velden zeker 24 Boeren. Een aardig I verschil dus. De ,,Pall Mali Gaz." zegt, dat tegen het einde van dit jaar feitelijk alle bruikbare soldaten in Engeland, behoorecde tot de verschillende garnizoenen, op weg naar Kaapstad zullen zijn. Behalve de geregelde troepen, rekent men dan nog bovendien, dat een twaalftal militie-bataljons voor den actieven dienst zullen worden aangewezen. Door deze troepenzendingen zal echter het effectief van Kitchener's leger niet ver strekt worden, wijl zij slechts zullen dienen om de uitgeputte troepen te vervangen. In Januari zou dus volgers deze berekening de opperbevelhebber in Zuid-Afrika de beschikking hebben over de uitstekendste troepen, die Engeland zal kunnen opleveren en over een overvloedige remonte. Wat zullen de resultaten zijn De Daily Mail haalt uit een briet van een Engelschman, die een gewichtige be trekking in de Oostelijke Kaapkolonie bekleedt, het volgende aan „Ik kan u een feit mededeelen, dat aan toont, hoe moeilijk het is de Boeren te bevechten, d. w. z. voor imperiale strijd machten. Voor een paar weken hadden wij een gevecht in het districten ver scheiden van onze mannen werden daar gevangen genomen. Een, die terugkeerde, vertelde mij wat hij met eigen oogen gezien had. Vier Boeren, die in een goede stel ling zaten, hielden bijna twee dagen lang 100 man in bedwang, terwijl het comman do, waartoe zy behoorden, zich met de wagens uit de voeten maakte. „Het schijnt wel, vervolgt de schrijver, dat alle koloniale troepen onder een Impe riaal officier stian en in negen van de tien gevallen is deze te bevreesd en schrikt hij er voor terug, om zonder zijn transport op te rukken." Londen, 21 Nov. Een telegram van Lord Kitchener uit Pretoria van heden luidt Commandant Buys is gevangen genomen, nadat hij een patrouille van ongeveer hon derd spoorwegpioniers aan de Vaal bij Villiersdorp had aangevallen. De Engelsche verliezen zijn nog niet gemeld. De colonnes van Rimirigton kwamen ter hulp. De Wet. Johannesburg, -18 Nov. Voor eenigen tijd werd het bericht verspreid, dat De Wet ziek, gewond of gedood was, en dien tengevolge niet in staat handelend op te treden. Uit thans ontvangen vertrouw bare berichten blijkt, dat De Wet volko men gezond is, doch dat hij geen groot commando bij zich heeft. Volgens een telegram, te Brussel uit Zuid-Afrika ontvangen, moet De Wet zijn commando's hebben samengetrokken, waar door hij in staat zal zijn, de operaties in het noorden van den Oranje-Vrijstaat uit te bre.iden. Zijn leger moet uit 6000 man bestaan, waarbij 1600 Afrikaanders. Schagen, 23 November 1901. Uitslag der veiling, door den Notaris C.L. v. d. Bergh Donderdag gehouden in De Roode Leeuw alhierHuismanswoning metWeiland,op Grootewal, groot 15.67.90 H.A., eigendom van den hr. Henneman, kooper de heer S. Kroon te Anna Paulowna, voor f 29701. In de plaats van den heer Boo- gaart, machinist aan de Westfriesche Stoom tram, die naar IJmuiden is vertrokken, is aangesteld de heer Koomen van Den Helder. Vrijdagavond j.1. vergaderde in 't lokaal van den heer W. Roggeveen onze Afdeeling van „Het Witte Kruis", onder Voorzitterschap van den heer Ds. A. W. v. Kluijve. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeuring der notulen. De punten van behandeling voor de algemee ne vergadering zijn hierna aan de orde. De candidaten der Afdeeling voor leden van het Hoofdbestuur zijn de heeren A. B. Dievenbach te Zaandam, F. C. Fleischer te Broek op Langendijk en H. W. Frese te Venhuizen. De candidaat voor lid der Commissie van Beheer van het Herstellingsoord te Hilversum werd de heer Ds. P. Ankersmit, als zoodanig aftredend en herkiesbaar. Daarna komt in behandeling het ontwerp- reglement, betreffende het verleenen van bijdragen ten behoeve van door de Afdeelingen te honden voordrachten. Door den hr. Ds. v. Kluijve werd voorge steld, den post voor voordrachten geheel van de begrooting te doen schrappen, daar spr. meende, dat het houden van voordrachten geheel door de Afdeelingen moest worden bekostigd en niet door de Vereeniging. De meerderheid der vergadering was, na toe lichting v. d. h. Feisser.van het tegenovergesteld gevoelen en keurde het ontwerp-reglement goed Tot afgevaardigde ter Algemeene Verga dering werd gekozen de heer A. W. v. Kluijve,tot plaatsvervanger de hr. Oudenhoven. Algemeen werd het bestuurs-voorstel, om f 25.te geven aan de Vereeniging Algemeen Belang, ter tegemoetkoming in de kosten van aanleg van het plantsoen bij het station, goedgevonden. De desinfecteur der afdeeling, P. Dekker, werd ontslagen, en bij acclamatie daarvoor benoemd C. de Boer. Door het a.s. vertrek van den heer J. H. Ressing had deze als bestuurslid bedankt. Als zoodanig werd gekozen de heer Feisser, die de benoeming aanvaardde. Door den Voorzitter werden eenige hartelijke woorden gewijd aan den heer Ressing, die van den beginne af secretaris der afdeeling is geweest en altijd zooveel toewijding voor de afdeeling had getoond te bezitten. Voorzitter deelde vervolgens mede, dat een kist was aangeschaft voor het vervoer naar Alkmaar van te ontsmetten goederen. Elk lid der afdeeling kan daarvan gratis gebruik maken, voor aangegeven doel. De kist is in den gemeentetoren geplaatst. Voorzitter doet daarna de mededeeling, dat de commissie, indertijd benoemd om met een commissie uit Algemeen Belang een onder zoek in te stellen naar een geschikte zwem plaats voor jongens, niet geslaagd was een dergelijke plaats te vinden. Besloten werd deze commissie permanent te verklaren zoo dat dit punt in onderzoek blijft. Hierna sluiting. Behalve dat de aanvoer van stalvee alweer minder was dan den vorigen Donderdag,hadden de markten vanl4 en 21Nov. vele punten van overeenkomst. Ook nu weel waren de vette koeien gewild, en gingen tegen goede prijzen vlug van de hand. Bij de groote opruiming die onder het vette vee heeft plaats gehad, bestaat er alle kans, dat de vetmarkt goed zal blijven. De omzet in stalvee was bij stuggen handel vrij gering. Schapen bleven by 't oude. Misschien dat droog en vriezend weer nog eenige verbetering

Schager Courant | 1901 | | pagina 1