Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten. Evangelisatie-Lokaal. Hoep, Schagen. De Godsdienstoefeningen beginna 's avonds om 6 uur. Burgerlijke Stand. Marktberichten. 0 zal brengen, doch. tot heden loopt het den weiders zeker niet mee. Varkens bleven bij den prijs. Met het oog op de hooge maïsprijzen zal de markt in de eerste weken ook wel prijshoudend blijven. De vrij belangrijke aanvoer van tam wild vond gereede koopers. Met het sluiten van de jacht zal de prijs nog wel iets vooruitgaan. Zuivelproducten en eieren bleven gelijk zij waren. „Elck wat wils", zoo zal het ook weer met Kerstmis alhier zijn. Biedt het Noord-Hollandsch Koffiehuis den liefhebbers van het tooneel gelegenheid zich te amusee ren, in de Cérès zal men weer een prettige avond bij een specialiteiten-gezelschap kun nen doorbrengen. Dit jaar heeft de heer Kaan in waarheid moeite noch kosten ontzien om het beste te verkrijgen van wat op dit ge bied naam heeft gemaakt. Het zijn deheeren Solser en Hesse, die thans met veel succes in den circus Carré te Amsterdam werken, die met een gezelschap in de Cérès zullen optre den. Bij zulke klinkende namen zal het zeker aan succes niet ontbreken. Door stemgerechtigde inge landen van den Leijerpolder onder OUDE NIEDORP zijn herkozen als hoofdingeland bij het bestuur der strijkmolens derNied.koggen de heer A. Strijbis, en als molenmeester de heer J. Ligthart. Bij de herstemming vooreen lid van het Kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk te AARTSWOUD, tusschen de h.h. K. Mol en E. Oudt, is eerstgenoemde met groote meerderheid van stemmen gekozen. Uitslag openbare verkooping gehouden ten overstaan van Notaris Vrijburg te Zijpe, in het lokaal van den heer Bierste ker, aan de BURGERBRUG, op 19 November j.1., voor de erven van wijlen den heer KL Biersteker, oud-Dijkgraaf van de Zijpe, alsDrie huizen en erven aan de Bur- gérbrug, in de Zijpe, sectie E. nos. 447 448. en 449, groot 1.57 aren, benevens het recht tot heffing van tienden over de landen gelegen in polder A, aldaar, te zamen voor f1341. aan den heer C. Biersteker te Zijpe. WIERINGERWAARD. De collecte van het Damescomité, ten behoe ve van de concentratiekampen in Zuid-Afrika, heeft ruim 181 gld. opgebracht. „Burgerkring" te WIERINGER WAARD 'hield 21 Nov. j.1. hare tweede winterbijeenkomst. Tegenwoordig waren 48 leden. Lezing en bijdrage werden vervuld door de heeren C. Bosch en J. v. Kampen, met „De vischmarkt te Amsterdam" en „De arme Grootvader" gevolgd door nog tal van losse bijdragen van andere leden. Bij koffie, bier en chocola' weet „Burger kring" zich gezellig in te richten. Evenals bij het „Nut", worden geen leden beneden 18 jaar toegelaten. Vergadering van de Afdeeling van „Het Witte Kruis" te ST. MAARTEN, op Donderdag 21 November 1901, in het café „Rust en Lust", aldaar. Aanwezig 23 leden. De notulen worden voorgelezen en goed gekeurd. Tot commissieleden voor het nazien der rekening, dienst 1901, worden benoemd de heeren P. Peetoom, A. Nottelman en C. Grootes tot afgevaardigden naar de al- gemeene vergadering der Hoofdvereeniging, de heeren K. Blom Dz. en A. Klerktot plaatsvervangers de heeren J. Schermerhorn en J. Akkerman. Wordt besloten, dat de afgevaardigden zullen stemmen, voor leden van het Hoofd bestuur op de heeren A. B. Dievenbach, E C. Pleischer en G. Looman, en voor de vaca ture, ontstaan in de Commissie van Beheer der Stichting Heideheuvel, Dr. P. Ankersmit voorts werd goedgevonden, ook vóór het ontwerp-reglement betreffende het verleenen van bijdragen ten behoeve van voordrachten, te stemmen. De begrooting der afdeeling werd vastge steld in Ontvangst en Uitgaaf op f 370. Bij de gewone rondvraag deelt de heer Klerk mede, dat hem was gevraagd, of het waar was, dat een lid voor bet gebruik van goederen uit het magazijn geld moest betalen. Dit is onwaar, zegt spr., de artikelen worden natuurlijk vooi de leden kosteloos afgegeven, maar dat lid had zonder onze voorkennis goederen van zichzelf, welke in aanraking waren geweest met een teringlijderes, opgestuurd naar den ontsmettingsoven, en daarvoor was door ons vergoeding geweigerd. De vergadering was het met spr. eens, dat die handeling niet op ging, en besloot, de vergoeding niet te ver leenen.—Eveneens wordt besloten,dat als de ge neeskundige het wenschelijk acht,dat goederen van leden, in aanraking geweest zijnde, mid dellijk of onmiddellijk, met zieken, ontsmet dienen te worden in den ontsmettingsoven, dit met goedkeuring van het Bestuur zal ge schieden, voor de leden op kosten der Afd. De heer Peetoom zou het dienstig achten, dat een sloot langs het dorp Sint Maarten, welke in een vervuilden toestand verkeert, wordt gereinigd. Na eenige bespreking wordt besloten aan het Polderbestuur een schrijven te richten, verzoekende daartoe te willen medewerken. De heer D. Kuiper deelt mede, dat sommigen de cadavers van dieren in de slooten werpen, en hij vraagt, of de politie-verordening dit niet verbiedt? Hem wordt medegedeeld van wel. Deze wenk zal door het Hoofd der Politie wel ter harte worden genomen. De heer J. Schermerhorn zou willen, dat de voorwerpen uit het magazijn na gebruik door iemand, aangesteld vanwege de Afdeeling, werden gereinigd of ontsmet. Dit voorstel wordt in handen gesteld van het bestuur. De heer W. Rus vindt het noodzakelijk, dat in ieder deel der gemeente een dreg wordt geplaatst. De andere leden deelen deze meening volkomen. Het Bestuur zal een onderzoek instellen, waar en hoeveel dreggen geplaatst zullen worden. De Voorzitter vraagt ten slotte, waar de vergaderingen voortaan zullen worden gehou den, in ieder deel der gemeente, of steeds te Sint Maarten Hierover ontstond een lang durige deliberatie, waarop ten laatste werd besloten, op voorstel van leden van buiten het dorp St. Maarten, de vergaderingen te doen houden bij den heer J. Schermerhorn. Hierna sluiting. De herhalingsschool te SINT MAARTENSBRUG is aangevangen met 11 leerlingen, allen jongens. De heer D. Raat te BARSIN- GERHORN is herkozen tot Heemraad van het Ambacht van West-Friesland genaamd de Schager- en Niedorper Koggen. WEERINGEN. Op Woensdag 27 Nov. a. s. zal voor de alhier bestaande afdeeling van den Ned. Pro testantenbond op de bovenzaal der Herv. Kerk als spreker optreden de heer Van Woer den van Zaandam. Entrée is voor ieder vrij. „Het Witte Kruis", afd. WIERINGERWAARD. Vergadering op Vrijdag 22 Nov. 1901. Aantal leden 148 en 2 donateurs. Tegenwoordig 35 leden. De Voorzitter, de heer P. Stadt, openjj, de bijeenkomst. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. De afgevaardigde naar de Alg. Verg. leest zijn verslag, hetwelk na dankzegging door den Voorz., met ap plaus wordt bekrachtigd. Hierna volgde de beraadslaging over de agenda der eerstvolgende Alg. Verg. Be sloten wordt, met het Hoofdbestuur meê te gaan ten opzichte van de verkiezing van leden voor het Hoofdbestuur en de candi- daten de heerenF. C. Fleischer, A. Die venbach en G. mooman als zoodanig te stemmen. De heer Dr. P. Ankersmit, lid van de Commissie van Beheer voor het Herstellings oord te Hilversum, die periodiek moest aftreden, zal ook nu weer, bij stemming, onze candidaat zijn. Het ontwerp-reglement van het Hoofd bestuur, betreffende het verleenen van bijdragen ten behoeve van voordrachten, wordt, na voorlezing, ook door onze afdee ling goedgekeurd. Uit de begrooting bleek, dat ontvangsten en uitgaven over 1902 zijn geraamd op de som van 305 gulden, Wegens het bedanken van een paar leden zal de afdeeling moeite doen, des noods die leemte aan te vullen, teneinde in het genot te kunnen komen van dezelfde tegemoetkoming van het Hoofdbestuur als het vorige jaar. Hierna deed het bestuur het voorstel om aan de Nieuwesluis een flinken regenbak te plaatsen, teneinde in tijden van nood voor goed drinkwater te kunnen zorgen. De vergadering machtigt het bestuur, de noodige stappen daartoe te doen en op de volgende vergadering verslag uit te brengen. Nog wordt besloten, het bestuur op te dragen een ledikant met toebehooren aan te schaffen, ten behoeve van een verpleegzuster, indien zulks noodig blijkt. Volgt de lezing van ons ijverig, zeer ambitiëus lid, den heer Dr. BaxOver de vochtigheid der huizen. Spreker begint met op den voorgrond te stellen, dat onze voorouders uit een oog punt van gezondheid betere woningen heb ben gebouwd, dan het hedendaagsche ge slacht, Hg noemde nog enkele voorbeelden op van woningen in de Alpen, op Borneo, enz., daarbjj aanmerkende, dat die huizen, in al hun eenvoud, beter bestand zijn tegen allerlei schadelijke invloeden van buiten, dan onze moderne inrichtingen. Het doel toch van een goed woonhuis moet zijn, dat het bestand is tegen weer en wind en vochthet moet zijn een veilig verblijf, matig verwarmd, enz. Spreker zal trachten, naar zijne eischen een geschikt huis op te bouwen maar uit een goedgevulde beurs. Men heeft dan, bij den bouw, rekening te houdenlo. met den grond, 2o. het fundament, 3o. de muren, 4o. het inwendige, 5o. warmte en licht, 6o. afvoer. Ten eerste de grond moet zijn poreus en droog. De kelder moet hooger liggen dan 't grondwater. Is de grond zeer vochtig, dan kan men dien, wanneer op een klein bestek moet gebouwd worden, gedeeltelijk uitgraven en aanvullen met zand. Bij 't bouwen van grootere huizen zou men den grond moeten ophoogen, of ont wateren door middel van draineering of ook door het planten van zonnebloemen en andere vochttrekkende gewassen. Het fundament moet zijn water- en luchtdicht, hetgeen men kan verkrijgen door een tras raam van asphaltplaten of glazen klinkers. Vochtige muren zijn voor de gezondheid zeer nadeelig. Zij veroorzaken door allerlei bacteriën en schimmelzwammen een onaan gename lucht. De ademhaling wordt er door belemmerd, men gevoelt zich loom rheumatisme, malaria, diphtherie en nier ziekten zijn er vaak de gevolgen van. Ook werd door spreker gewezen op den invloed van vocht op kleurstoffen in be hangsels, kleedingstoffen enz. Uit het zoo genaamde Schweinfürter groen stijgen arsenicdampen op met een reuk als van knoflook en zeer vergiftig. Veel zou Spr. nog hebben kunnen zeggen, indien daarvoor de noodigetijd geweest was. Daarom bepaalde hij zich tot enkele korte, maar belangrijke opmerkingen. Huizen, die reeds vochtig z ij n, kunnen moeilijk geheel verbeterd worden. Door het aanbrengen onder den vloer van een laag zand, kiezel of cokes, kan verbetering aangebracht worden. Zoo ook door het aanwenden van excel- siorplaten tegen de muren, of het aanbren gen van brandvrije schagliolplaten aan den binnenkant. Om zulke vochtige huizen goed te kunnen luchten, worden draairamen aanbevolen. Ten slotte hield spreker even stil bjj de inrichting der slaapgelegenheden, welke hier en daar nog zooveel te wenschen over laten. Daar is nog zoo veel te verbeteren bij U en bjj mij, eindigt Spr., laten we allen ons best doen alles aan te wenden, wat in ons vermogen is,ook op het gebied van den woningbouw, om verbetering aan te bren gen. „Het Witte Kruis", afd. Wieringer- waard, geve daartoe een goed voorbeeld. Na zijne zeer belangrijke lezing, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, ontving Spr. namens de vergadering een welverdiend compliment, hetgeen een luid applaus uitlokte. Na rondvraag werd de bijeenkomst met een opwekkend woord door den voorzitter gesloten. Tot hoofdingeland van de Hondsbossche en Duinen tot Petten is her kozen de heer J. Koomen te WINKEL. Papier uit veen. De fabriek van den heer J. E. Scholten te GRONINGEN, te Klarienaveen onder Emmen staande, waar uit veen papier wordt gemaakt, is stop gezet en zal hoogstwaar schijnlijk niet meer werken. Deze papierfa bricage was eenig in Europa. Vrede? Men schrijft uit DEN HAAG aan de Oprechte Haarl. Ct. Het bericht eenige dagen geleden gepubli ceerd in de Daily Mail, betreffende voorge stelde vredesvoorwaarden tusschen Engeland en de Republieken, waarin o. a. voorkwam afstand van het district Witwatersrand (waarin Johannesburg en de voornaamste goudvelden liggen), berust, naar mij van zeer wel inge lichte zijde verzekerd wordt, op waarheid. Inderdaad zijn door een agent van den minister St. John Brodrick deze voorstellen aan President Kruger gedaan. Natuurlijk kan de agent, indien noodig, gedesavoueerd wor den en is het doel van deze voorslagen slechts een poging om den President te polsen be treffende de voorwaarden, waarmede de regee ring der Republiek eventueel genoegen zou nemen. Het is niet aan te nemen, dat 't der Engelsche regeering werkelijk hiermede ernst is, en dat zij dergelijke voorwaarden zou aan bieden, evenmin alsdat President Kruger er mede genoegen zou nemen, op deze basis in onderhandeling te treden. Ik verneem boven dien, dat President Kruger instantelijk wei gert met het tegenwoordige ministerie te onderhandelen. Hij meent, dat hij, na al wat er gebeurd is en na de herhaalde woordbreuk der Engelsche autoriteiten, in hun woord geen voldoende vertrouwen kan stellen om - er de toekomst van zijn land en van den Vrijstaat aan te wagen. Mocht onafhankelijkheid zonder eenige beperking den grondslag uit maken onder garantie eener andere mogendheid, dan zou de vrede zeker gemakkelijk tot stand komen. Ofschoon juist medegedeeld, behoeft men op grond van het Daily Mail-bericht dus uog niet aan te nemen, dat op deze gronden de vrede zal worden gesloten. Uitslag der verkooping door den Notaris Backx gehouden te BROEK OP LANGENDIJK 1. Huis met erf enz., niet geveild. 2. Bouwland aan het Broeker Dijkje, groot 19 Aren 40 centiaren, gedeeltelijk verkocht aan de heeren K. Ven en D. Ven te Broek op Langendijk, voor f 1235. 3. Bouwland en water, nabij het vorige perceel, groot 25 Aren 90 centiarenkooper de heer K. Ven voor f 970. 4. Bouwland en water te Zuid-Scharwoude nabij de ringsloot, groot 15 Aren 20 centiaren. 5. Bouwland en water aldaar, bij de Cornelis de Boer-sloot, groot 17 Aren. Kooper van 4 en 5 de heer K. Ven voor f 814. Dit jaar werden te BROEK OP LANGENDIJK 5712 ratten ingeleverd, waar voor eene premie werd uitbetaald van 15 cent per stuk. Te SENT PANKRAS worden po gingen aangewend, om een telefoonkantoor op te richten. De gemeenteraad van NOORD- SCHARWOUDE heeft de volgende salaris regeling voor onderwijzers vastgesteld Hoofd der schoolf 900 f 1100de huurwaarde der woning op f 800. Onderwij zers f 550 f 750 vergoeding voor huishuur f 60. Herhalingsonderwijs f 0.75 per lesuur. Groentenmarkt te BROEK OP LANGENDIJK 20 Nov. 2500 bloemkoolen f 3.a 11.6500 roode f 3.- a f 5.25; 10000 gele f 3.- a f 4.50; 500 witte f 3.per 100. 21 Nov. 1100 bloemkoolen f 2.- a f10. 16000 roode f 2.50 a f 4.603500 gele f2— a f 3.60; 6500 witte f 2.a f 3.50 per 100. 22 Nov. 1000 bloemkoolen f 6.25 af 10. 16000 roode f3.a f 5.25; 3000 gele f 2. a f 4.6000 witte f 2.a f 3.50 per 100. „Ons Belang", station HEER- HUGOWAARD. Woensdag 20 Nov.Aangevoerd 12875 st. kool. Roode f 3.75 a f4.50, kleinere f 1.a f3.25, gele f 3.— a f 3.75, kleinere f 0.80 a f 2.50, witte f 0.af 0.kleinere f 1.30 a f 1.80 p.100. Donderdag 21 Nov. Aangevoerd 14350 st. kool Roode f 0.70 a f 3.75, gele f 0.50 a f 3.50. Vrijdag 22 Nov. Aangevoerd 13300 st. kool. Roode f 0.70 a f 4.50, gele f 1.30 a f 4. witte f 0.65 a f 1.44. „N ieuwLeve n", station NOORD- SCHARWOUDE. Woensdag 20 Nov. Aangevoerd 12348 st. kool. Roode f 4.— a f 4.50, kleinere f 1.10 a f 3.50, gele f 0.f 0.—, kleinere f 1.60 a f 2.40, witte f 0.a f 0.kleinere f 0.85 a f 1.50. Donderdag 21 Nov. Aangevoerd 6582 st. kool. Roode f 0.65 a f 3.50, gele f 3.50 a f 4. kleinere f 2.50 a f 2.70, witte f 0.a f0. kleinere f 1.40 a f 1.80. Vrijdag 20 Nov. Aangevoerd 7000 st. kool. Roode f 4.25, kleinere f 2.60 a f 8.25, gele f 3.25,kleinere f 1.60 a f 2.80,witte f 0.a fö. kleinere f 0.30 a f 1. HEER HUGOWAARD. Kan uit de verzending aan de stations worden afgeleid, dat de Octobermaand de kroon spant ten aanzien van den koolhandel, dit kan eveneens getoond worden uit de boeken van de markt meesters. In het onderstaande wenschen we den lezers eenige cijfers te geven betreffende de markt door „Nieuw Leven" gehouden, gedu rende de maand October. 't Reuzendeel in den aanvoer maakt na tuurlijk de sluitkool uit en in 't bijzonder de roode kool. Voor de geheele maand October geldt, dat de prijzen der kool laag waren. In de eerste helft der maand werd voor le soort roode kool bij uitzondering 4 gld. per 100 stuks femaaktook de gele kool stond laag, terwijl e witte haast geene waarde had, althans vaak werden verhandeld tegen prijzen beneden de helft van die van 't vorige jaar. Dit alles is natuurlijk van niet geringen invloed op den gemiddelde prijs per 100, welke in October, niet juist f 2.70 per 100 kon halen. Voor September was dit gemiddelde bijna f 3.40. Nu dient echter ook in 't oog te worden gehouden, dat, waar in September uitsluitend grootere soorten werden verhandeld, in Octo ber reeds meermalen partijen (en deze tellen dan meestal eenige honderden) werden ver handeld beneden den prijs van f 1 per 100 st. De totale koolaanvoer bedroeg bijna 577000 stuks, waarvan in ronde getallen 422000 roode 103000 gele en 62000 stuks witte. Hiervan beliep de koopsom f 15463.41, waaruit we 't gemiddelde van f 2.70 bijna per 100 stuks vonden. Deze kool werd aan gevoerd door 173 landbouwers uit ongeveer 20 verschillende plaatsen, terwijl door nog 18 personen de volgende artikelen op de veilingen van October werden gepresenteerd, t. w. 1812 bloemkoolen, 143 '/j baal uien, 83 baal nep, 1000 slaboonen en 5 zak peren, tot een gezamenlijk bedrag van nog f 264.015, zoodat in de maand Oct. een bedrag van ruim f 15700.— door de handen van den Markt- meester is gegaan, terwijl aan marktgelden een totaal bedrag werd ontvangen van f 157.43. Voor de Boerenkampen. Door het bestuur van het dames-comité „Alcmaria" is tot de sub-comité's het verzoek gericht, gedurende de wintermaanden in de plaats hunner inwoning aan vrouwen en meisjes werk te verschaffen door het doen vervaardigen van kleedingstukken voor de vrouwen en kinderen in Z.-A., voor rekening van het hoofd-comité. De noodige aanwijzin gen en inlichtingen omtrent de daar gebruikt wordende kleeding zullen door het hoofdbe stuur worden verstrekt. De gemaakte kleedingstukken zullen zoo spoedig doenlijk door de zorg van het bestuur naar de kampementen worden verzonden. Alle benoodigde artikelen zullen moeten worden aangeschaft ter plaatse waar de collectes zijn gehouden, terwijl de grondstoffen moeten zijn van inlandsch fabrikaat. Het comité hoopt, dat dit eene aansporing moge zijn voor die gemeenten, die tot nog toe achter zijn gebleven om een sub-comité te vormen en inzameling te doen voor de ongelukkige en weerlooze slachtoffers van den gruwelijken oorlog in Z.-A. Vergadering van den Raad der gemeente HEER HUGOWAARD, op Donderdag 21 November 1901, namiddags 2 unr. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer W van Slooten, wegens ongesteldheid verhinderd. Voorz. de heer P. Wonder Az Burgem. Na opening der verg. door den Voorz. en lezing en goedkeuring van de notulen, wordt voorlezing ge daan van .- 1. Een schrijven van den heer Rijksontvanger, houdende mededeeling, dat op 1 November 11 aan den Gemeente-ontvanger is uitgekeerd een bedrag van f 622 91. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Een missive van Djjkgraaf en Heemraden van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer- ambacht, van 18 November 11., waarbij den Raad wordt voorgesteld, de brug over het Kleine Mallegat in vereeniging met Goestmerambacht, den polder Veenhuizen en den polder Berkmeer in onderhoud te nemen, ieder voor een vierde gedeelte. Na kennisneming van dit schrijven, nader door den voorz. toegelicht, wordt besloten aan het bestuur van Geestmer Ambacht te berichten, dat de Raad met dat voorstel geen genoegen kan nemen. 3. Een brief van T. Groot, houdende verzoek om vermindering van hoofdeljjken omslag. Op voorstel van den voorzitter wordt goedgevonden, dit verzoek straks te behandelen. Hierop brengt Voorz. ter tafel de ontworpen ver ordening op het rijden met licht. Volgens het ont werp, hetwelk na lezing algemeen wordt goedgekeurd en aangenomen, is het verboden gedurende de maan den Januari, Februari, Maart, September, October, November on December van 1 uur na zonsondergang tot 1 uur vóór zonsopgang zonder licht op den open baren weg te rijden. Verder worden zonder discussie met een paar kleine ondergeschikte wijzigingen opnieuw vastgesteld de verordeningen a. tot regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel, de tegemoetkoming in de huishuur en belooniDg voor het herhalings-onderwijs. b. tot heffing en invordering van den hoofdelijken omslag. Nadat in comité de straks genoemde reclame H. O. is behandeld, doet Voorz. de gewone rondvraag, die niets oplevert, waarna de vergadering onder dank gesloten wordt. Vr ij dagavond 22 dezer vergaderde in het lokaal van den heer P. Haringhuizen, de afdeeling NIEUWE NIEDORP van Het Witte Kruis. Een 14-tal leden waren opgekomen. De Voorz., de heer Jb. van der Stok, opende met welkom de vergadering. Hij hoopte, ofschoon de ver gadering weer niet groot was, te zamen nuttig werk zaam te kunnen zijn. Als bestuursleden werden gekozenin de Noorde lijke wijk, in de plaats van den heer Jb.de Vries Az de heer J. Wit te Blokhuizen, in de Zuidelijke wjjk in de plaats van den heer J. Stammes, de heer Jb. Pluister te Terdiek, en voor de kom, in de plaats van den heer P. Koopman, de heer W. C. Visser. De heeren Wit en Visser, ter vergadering aanwezig, verklaarden zich bereid de benoeming aan te nemen. Geen der aftredende heeren was herkiesbaar. Bij de behandeling van punt 2 van den beschrij vingsbrief voor de a.s. Algemeene Vergadering, „de algemeene begrooting voor 1902", vindt men goed, naar aanleiding van het geraamde winstsaldo van f 278.28, wegens exploitatie van den ontsmettingsoven te Alkmaar, in de Algemeene Vergadering ter sprake te brengen de wensehelijkheid, om de kosten van elke ontsmetting te verminderen, om zoodoende nog meer het gebruik maken dier nuttige inrichting in ruimer kring mogelijk te maken. Waar noodig, wordt deze begrooting en ook voor „Heideheuvel", door den Secretaris, den heer Van Eden, tevens lid van het Hoofdbestuur, toegelicht en ver klaard Bij punt 3, verkiezing van leden voor het Hoofd bestuur, lichtte de Voorz. toe, hoe door de afd. N. Niedorp zijn aanbevolen de heeren Fleischer 1e Broek op Langendijk, Looman te Alkmaar en Westerman- Holstein te Pnrmerend, terwijl in de Mei-vergadering was besloten, de candidatuur van den heer Post te Heer Hugowaard te steunen. De heer Post namelijk wenschte niet in aanmerking te komen. Ingevolge machtiging van die vergadering had toen het bestuur de drie genoemde heeren aanbevolen. De vergadering kan zich met die aanbeveling best vereenigen. Ook het voorstel van het Hoofdbestuur onder punt V, ontwerp-reglement betreffende het verleenen van bijdragen ten behoeve van voordrachten, werd door den heer Van Eden toegelicht. Het geven van subsidiën uit de algemeene kas voor voordrachten gaf tot heden tot minder wenscheljjke praktjjken aanleiding, waarom het Hoofdbestuur het wensche- lijk had geoordeeld, de uitkeering dier subsidiën aan regelen te binden. Ingekomen was een dankbetuiging van mej. F. Stapel, voor hare heilzame verpleging op Heideheuvel. Een bericht van het Hoofdbestuur, dat werkjes over tuberculose, vertaald door Dr.Donath te Oranje- Nasssuoord, verkrijgbaar zijn bij 25 stuks voor 20 cent, werd voor kennisgeving aangenomen, want een 10-tal exemplaren had de Secretaris nog beschikbaar, zonder dat hem aanvragen om ze te lezen gedaan werden Als commissieleden voor het nazien van de rekening werden gekozen de heeren D. Kuilman, D. PoolNz. en P. Schilder. Het bestuur, door den heer D. Kuilman aangezocht om die commissie maar aan te wijzen, verklaarde bij monde van den heer Van Eden, van die gewoonte geen gebruik meer te zullen maken, omdat zelfs dergelijke gebruikelijke aanwijzing aanleiding had gegeven tot een krantenstukje. Bjj de rondvraag vroeg de heer D. Kuilman nog aan het lid van het Hoofdbestuur, hoe het nu stond met de prijsvraag. De Secretaris kon echter niets daaromtrent mededeelen, dan dat tot 1 September 1902 gelegen heid was om beantwoording van die prijsvraag (naar de beste middelen ter bestrijding van de moeras koorts in Noord-Holland) in te zenden. Onder dankzegging aan de opgekomen leden on in 't bjjzonder aan de afgetreden bestuursleden, sluit de Voorz. de vergadering. drie schoten op de Koningin zijn Een ander bericht zegt, dat do y een poging tot zelfmoord zOU gedaan, na een heftig tooneel met S Koning. (S De geruchten zjjn tot dusver 9j Verkiezing in Ierland. De verkiezing van een lid van het Lagerhuis voor het district Galway (Ierland), ter vervanging van den conser vatief Morris, die pair geworden is, had den volgenden uitslagLynch (natio nalist) 1247 stemmen, Plunokett (con servatief) 473. Lynch is op 't oogenblik te Parijs. Gedurende eenigen tijd heeft bij het bevel gevoerd over de Iersche brigade, die aan de zijde der Boeren vocht. U itWeenen en Belgrado komen berichten van een moordaanslag op koningin Draga van Servië. Tijdens een wandelrit naar Semlin, op enkele mjjlen afstand van Belgrado, zouden er bevestigd. De geschiedenis van e enveloppe. Een van de inzendingen op de tento stelling van Zuidafrikaansche postzegel! gehouden in zalen van de Philatel Society te Londen, is zeer merkwaard!' Het is een enveloppe, waarop twee poJ zegels zijn geplakt van Kaap deGoedeHoo en zes van Bechuanaland, alle geBtemdel! met „Mafeking belegerd"; de brief Wa in April van het vorige jaar verzonde! door een sergeant te Mafeking aan zfi liefje te Belfast.Toen de stad ontzet wi! en de soldaat naar huis terugging, Vet6 kocht zijn meisje de enveloppe aan een postzegelverzamelaar en voor het ge],j dat zij er voor kreeg, heeft zij nu ee, bruidsjapon gekocht, waarin ze dezer da. gen zal trouwen. Iemand beschreef een kennis, die al3 niet zeer slim bekend stond, als volgt. „Het is zoo'n uil, dat, zelfs wanneer hij z'n mond houdt, je aan zijn gezioïf zien kunt, dat hij stomheden zit te beden, ken Brand te Darmstad t. Dinsdagochtend even na drie uur is te Darmstadt brand uitgebroken in het op 6 October ingewijde Turngebouw van de Darmstadter Turngemeinde, Behalve de buitenmuren, is bet geheele gebouw in de asch gelegdde oorzaak van den brand, die op den zolder boven het tooneel ontstond, is onbekend. Het ongelukkigste is, dat bij dezen brand verscheiden menschenlevens te betreuren zijn. Twee dienstmeisjes zijn in de vlammet omgekomen een derde, die zich aan eet\ dun touw naar beneden wilde laten, vie en werd eveneens dood weggedragen. Een kellner sprong vóór de brandweer het reddingszeil geheel had uitgespreii naar beneden en brak den nek. De au dere zich in het gebouw bevindende per sonen werden, dank zij het krachtdadig optreden der brandweer, gered. Hervormde Gemeente SCHAGEN. De godsdienstoefeningen beginnen gedit rende het winterhalfjaar om tien uur, 24 Nov., Ds. v. Kluijve. 24 Nov., de heer Roos van Amsterdam, Hervormde gemeente SINT MAARTEN c. a. 24 Nov., voorm. half tien, St. Maarten, Ds. J. P. Tinholt. Gem. SCHAGEN. Ingeschreven van 2022 November 1901. GeborenGerardus, z. v. Jan Engel et Femmetje Numeijer. Ondertrouwd Jan Cornelisse, jm„ arbeider; 31 jr., te Spaarndam en Anna Hillegon de Boer, jd. zonder beroep, 20 jr. te Schagen. Pieter Komen, weduwnaar van Maartje Hout- kooper, landman, 50 jr. te Egmond-Binnet en Bregje Bakker, weduwe van Jan Broersen zonder beroep, 38 jr. te Schagen. Getrouwd en OverledenGeene. SCHAGEN, 21 Nov. 1901. Aangev.: 2 Paarden f 50— a 100.- 5 Stieren 80— a 180.- 10 Gelde Koeien „100— a 150.- 71 Vette Koeien „160— a 235.- 21 Kalfkoeien „110— a 180.- 140.- 46 Vaarzen 60— a 5 Graskalveren 30— a 60.- 16.- 17 Nuchtere Kalveren 6— a 300 Schapen, vette 20— a 24.- 60 Idem (magere) 12— a n- 17.- 400 Overhouders 10— a 2 Bokken en Geiten 5— a 7.- 4 Varkens (magere) 18— a jo 19 Idem (vette) p.K.G. —.46 a ,4c 12.' 1," -J0 q) 80 Biggen 8— a 200 Konijnen -.30 a 200 Kippen -.35 a 150 Eenden —50 a •■09 860 Kilogr. Boter 1-20 a 300 kilogram Kaas -.30 a 6.50 5000 Kipeieren 6— a Eendeieren per 100 a HOORN, 21 Nov. 1901. Kleine kaas, hoogste prijs f Commissie f 31.—, Middelbare f aangev. 180 stapels, wegende 5572» 1 ALKMAAR, 20 Nov. Op de scbeiffl^ alhier waren heden aangevoerd 99' vee. De prijzen waren voor g°® vooral melkkoeien, hoog. De hande vrjj goed. ALKMAAR, 22 Nov. Kaas. Aa voerd 291 partijen, wegende 106.009 Kleine f 29.Commissie f81.t bare f 32.Handel vlug. ALKMAAR, 22 Nov. Granen. f 6.— a 7.65. Rogge f 6.60 a 5.75. f a id. Chev. f 6-30 8 Lfi Haver f 3.50 a 4.15. Bruine boonebi a 7.75, id. Paarde f 6.30 a 6.60. G» id. f 11.— a Duiven id. 'jj. Witte id. f 12.a 13.jj# zaad rood f a id. g®? -;29»c a 9.60. Kanariezaad f Kar f 10.87S a Blauw Maanzaad a Erwten. Groene f 13.-— 8 Grauwe f 19.a 20.Vale id- a

Schager Courant | 1901 | | pagina 2