Rinnenlandsch Nieuws. den gewonden Bóeren-Commandant Bnys gevangen. Na commandant Bnys gevangen genomen te hebben, zette kolonel Rimington de rest van diens commando na en dreef het de Vaal over, naar het zuiden, nadat hij nog acht man gevangen genomen had. De Daily News schrijft over het gevecht Commandant G robelaar, Botha's meest actieve onderbevelhebber, kwam Dinsdag aan de Vaal, warm achtervolgd door kolonel Rimington. Majoor Fisher met een patrouille van hon derd man van het Spoorweg-pioniers-regi ment, rukte Woensdagmorgen om vijf uur van Rietfontein naar het Oosten op, en kort daarop begon een hevig vuren bij Villiers dorp-weg, vier mijlen ten Zuidoosten van den post van het Zuidafrikaansche politie korps. Majoor Fisher bevond dat hij omsingeld was door een overweldigende macht van den vijand en de toestand werd nog verergerd, doordat zijn paarden op hol sloegen. Niette min bood hij krachtigen tegenstand officie ren en manschappen vochten wanhopig.Majoor Fisher zelf werd doodelijk gewond, terwijl hij beproefde zijn mannen in veiligheid te brengen. Kapitein Langmore, kapitein Inglis en nog twee officieren werden ook gewond, de ver liezen onder de mannen zijn nog niet bekend. Middelerwijl rukte kolonel Rimington op het geluid van het vuren voorwaarts, doch hij bereikte de plaats van het gevecht niet, dan nadat de pioniers gevangen waren geno men. Commandant Buijs, versterkt door Meijer, voerde het bevel over Grobelaar's achterhoede. Toen kolonel Rimington verscheen op zeven mijlen ten Noorden van Villiersdorp, viel hij de achterhoede aan en slaagde erin comman dant Buijs gevangen te nemen. Deze was een der lastigste Boerenaanvoeders in het district Heidelberg. De verliezen der Boeren moeten zeer zwaar zijn; commandant Oosthuijzen sneuvelde. De officiëele verliezenlijst vermeldt omtrent dit gevecht, dat majoor Fisher aan zijn won den is bezweken, terwijl nog 4 officieren en 1 man als gewond worden opgegeven. Dit is mèt het rapport van Lord Kitchener, het eenige, wat men tot dusver weet van het gevecht bij Villiersdorp, dat, naar deze bijzon derheden te oordeelen, gerust beschouwd mag worden als een overwinning der Boeren. De Magdeb. Zeitung bevat een telegram, volgens hetwelk Kitchener zoude erkend hebben, dat bij de Villiersdorp op 20 dezer de Engelscho verliezen zouden hebben bedra gen Maj oor Fisher, twee officieren en 14 man doodeen groot aantal gewond en 5 officieren en 120 man gevangen. Buitendien zouden de Boeren 200 paarden in handen gekregen hebben. We krijgen ook nog een mooi ophemelend bericht, uit Engelsche bron, over het gevecht bij Barkley Oost, in het Noordoosten van de Kaapkolonie, waarbij de Engelsche kapitein Elliot sneuvelde. Het bericht vertelt, dat de Boeren, mannen uit de commando's van Fouché, Wessels en Myburgh, staande onder bevel van Bezuiden- hout, Donderdag werden aangevallen door kolonel Munro uit Barkley Oost. Zij werden over de Drakensbergen gedreven, maar stieten aan de oostzijde op een Britsche macht onder kapitein Elliot. De Boeren werden nu in front en van achteren aangevallen, waarop een scherp gevecht ontstond. Het grootste aandeel in het gevecht kwam voor rekening van Elliot's mannen, die werden geholpen door Kaffers, welke zich gewapend hadden, daar de Boeren hun gebied hadden bedreigd. De Kaffers beslisten bijna geheel den strijd en vochten prachtig. Ze zetten den aanval op de positie der Boeren door met zeer veel dapperheid tegenover een ernstig vuur en leden betrekkelijk weinig verliezen. Bij den laatsten stormaanloop op de positie der Boeren sneuvelde kapitein Elliot. Kapitein Everett en twee luitenants werden ernstig gewond. De Boeren verloren zes gesneuvelden en een gevangene en vluchtten in de bergen waar uit zij n.b. pas waren verdreven door kolonel Munro's detachement. Ondanks de hulp van de Kaffers, schrijft het Hbld., aan wie de dappere Engelsche soldaten het zwaarste deel van het werk overlieten, ontkwamen de Boeren dus aan de vernietiging die hen tusschen twee vuren bedreigde. Ze kwamen met niet al te zware verliezen die eer overdreven dan te laag geraamd zullen zijn vrij, terwijl hun tegenstanders vier officieren verloren, waarbij zich natuurlijk nog wel de noodige man schappen zullen voegen. Niet onvermakelijk is de opmerking dat de Boeren zoo overhaast moesten vluchten dat ze „enkel hun geweren en patronen" konden medenemen. Zondag j.1. gaf het Fanfare korps „De Eendracht te KOLHORN voor eene zeer goed bezette zaal een Uitvoering die als geslaagd kan beschouwd worden. Eenige nummers liepen zelfs zeer goed van stapel. Ook de rederijkersstukjes, die een paar maal de muziek afwisselden, waren met zorg be handeld. De leden-uitvoering een paar avonden vroeger was slecht bezet. Sommige onderdeelen van 't program lieten toen ook te wenschen over. Tot Ouderling bij de Her vormde Kerk te VALKOOG is herkozen de heer P. Bas en tot diaken is gekozen de heer P. Appel. Er werden 33 stemmen uit gebracht. LUTJEWINKEL. Dinsdagavond 26 dezer hield de vereeniging „Nut en Genoegen" te Lutjewinkel haar tweede vergadering, bij den heer W. Kooi man in de Weere. De lezing en vaste bijdrage werden geleverd door de hee- ren K. Boekei en G. Nobel. Niet alleen hierdoor, maar ook door de vele vrijwillige bijdragen van leden en gasten werd de avond zeer gezellig doorgebracht. Men schrijft ons van 'T ZAND Den 26n November heeft alhier een bijeenkomst plaats gehad, ten doel hebbende een ijsclub op te richten. Twintig personen waren opgekomen en allen waren bereid, hunne medewerking te verleenen tot oprichting van een ijsclub. Allen hebben zich dan ook als lid aange sloten. De contributie werd gesteld op fl. Eenige heeren zijn voorloopig benoemd, om voor de a. s. week te houden algemeene ver gadering informatiën in te winnen bij be sturen van reeds bestaande vereenigingen. We hopen dan ook, dat bij de volgende vergadering het bezoek talrijker moge zijn. Alsdan hebben we ieders steun noodig voor 't doel, dat voor den arbeidenden stand in den winter een steun is. Voor degenen, die 't ijsvermaak liefhebben, is een ijsclub even eens van zeer veel belang en bestaat de gele genheid met andere vereenigingen te kun nen aansluiten. Raadsvergadering te BARSIN- GERHORN, Dinsdagmiddag jl. te 2 uur. Aanwezig allen. Na opening door den Voorzitter, den heer D. Spaans, Burgemeester, worden door den heer P. Bronder, Secretaris, de notulen gelezendeze worden zonder aanmerkin gen goedgekeurd, met dankzegging voor de getrouwe weergeving. Aan de orde komen nude ingekomen stukken a. Dankbetuiging van de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, voor de verleende jaarlijksche subsidie van f 10.—. b. Missive van Ged. Staten, met goedkeu ring van de verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers. c. Adres van den heer P. Eriks, timmer man te Barsingerhorn, waarin deze te kennen geeft, dat hem, als aannemer van den bouw van den toren, eene boete van f 600. is opgelegd wegens niet op tijd opleverendat echter alles is opgeleverd volgens het bestek; dat de langere duur van den bouw niet nadeelig is geweest, ja zelfs voor het metsel werk eer voordeeligdat het buitendien toch al geen voordeelig werkje voor hem is ge weest redenen waarom hij verzoekt, hem de boete geheel of gedeeltelijk te restituëeren. Voorz. stelt voor, dit adres te renvoyeeren naar B. en W., om advies te vragen van het Kerkbestuur. Vervolgens komt aan de orde het adres van de Commissie tot wering van school verzuim in deze gemeente, betreffende het aanschaffen van schoolpantoffels, teneinde deze door behoeftige schoolkinderen in de school te laten dragen, welk adres in de vorige vergadering was aangehouden, opdat B. en W. van advies konden dienen, na de Hoofden van Scholen over het punt te heb ben gehoord. Dit advies van B. en W. wordt nu voorgelezen en zegt, dat uit de verslagen der Hoofden is gebleken, dat dezen de wen- schelijkheid van schoolpantoffels mede betoo- gen, doch van oordeel zijn, dat ze niet bij dragen tot vermindering van schoolverzuim. Het advies luidt daarom, om afwijzend op het adres te beschikken. Het verslag van het Hoofd der School te Barsingerhorn be vatte nog, dat hij in de school steeds aan wezig heeft eenige paren kousen, welke hij, indien er kinderen zijn, die met natte voeten in de school komen en des middags over blijven, dezen laat aantrekken. B. en W. waren van oordeel, dat dit een uitstekende maatregel was, zeer bevorderlijk aan de gezondheid. Zij stelden daarom voor, de collectie kousen te Barsingerhorn uit te breiden, en ook aan de andere scholen dezen maatregel in te voeren. De heer Beers vindt droge kousen voor kinderen, die met natte voeten in de school komen, een uitstekende zaak. Maar hij zou willen, dat B. en W. terugkwamen van het idee, dat pantoffels dan overbodig zijn. De kinderen, die natte voeten hebben, zullen, als er voor hen ook nog pantoffels zijn, beslist minder last van koude voeten hebben. En het is een maatregel, die weinig kostde pantoffels blijven het eigendom van de gemeente. Het is toch geen reden er tegen te zijn, omdat de behoeftige kinderen ze niet noodig hebben, want het komt aan alle kinderen ten goede. Spr. meent, dat pantoffels èn kousen alle reden van bestaan hebben. Voorzitter antwoordt, dat pantoffels het schoolverzuim niet doen verminderen. De heer Beers zegt, dat de redactie van het adres niet geheel juist was. Spr. althans had die anders gewildhet was niet juist het idee der Commissie, om de pantoffels voor behoeftige kinderen te bestemmen. Voorzitter heeft met den heer De Groot een onderhoud gehad, waarbij hij vernam, dat bijna geen kinderen pantoffels in de school droegen. Daarom ook waren B. en W. meer voor het verschaffen van droge kousen; den voorraad willen zij uitbreiden, dit kan heel geschikt in de breischool bij het onder wijs in handwerken geschieden het materiaal ervoor is er en het onderwijs ondervindt er niet de minste belemmering van. Dit achten B. en W. beter dan pantoffels. De heer Beers meende uit het advies te moeten opmaken, dat de kousen de pantoffels vervingen en onnoodig maakten, en dat is z. i. niet heelemaal het geval. Maar als de onderwijzers aldus adviseeren, kan spr. er zich moeilijk tegen verzetten. De heer Koomen is het in zoover met het advies van B. en W. eens, dat hij kousen voor kinderen met natte voeten prefereert boven pantoffels; en een feit is het toch, dat, wanneer de kinderen van gegoeden zon der pantoffels in de school zijn, er geen zoo razende behoefte aan bestaat. Maar wat het beginsel aangaat, is spr. er niet voor, want stel eens, op een goeden dag komen de kinderen stem-doornat in school hij wil wel eens vragen, of er dan een heel stel kleeren voor de kinderen in de school aanwezig moet zijn? Zou het tenslotte zoo ver niet komen Hij kan zich bij het advies wel neerleggen, maar vraagtwaar is de grens De heer Raat kan met het voorstel omtrent de kousen wel meegaan. Wat de pantoffels aangaat, is hij bang voor de gevolgen. Hij vraagt mèt den heer Koomen waar eindigen we Hij meent, dat de ouders zelf pantoffels dienen te verschaffen, als deze zoo gewenscht zijn. De Voorz. wil, dat de Raad aan B. en W. vrij mandaat geeft, om kousen aan te schaffen. Hij heeft de vaste overtuiging, dat het zoo 't beste is en oordeelt, dat de Raad hiermede op zuiver terrein blijft. De heer Beers wilde zoowel kousen als pantoffels verschaffen, maar als de School hoofden adviseeren, dat pantoffels onnoodig zijn, legt hij er zich bij neer. Het blijft voor hem anders vrijwel hetzelfde, de pantoffels zijn kousen geworden. Het beginsel vindt spr. ook hetzelfde. Voor den heer Koomen is het beginsel niet hetzelfde. Voorzitter brengt nu de voorstellen van het advies in omvraag, en deze worden met al gemeene stemmen aangenomen. Een adres van een negental neringdoenden aan de Kreil komt vervolgens aan de orde. Zij verzoeken daarin, voortaan de kermis te bepalen, in plaats van op den vierden Zondag inSeptember,op den datum als vroeger, en wel omreden de kermis nu gelijk valt met den harddraverijdag te Wieringerwaard en met Vuurwerk te Schagen. Voorz. zegt, dat B. en W. oordeelen, dat de motieven, door adressanten aangevoerd, niet zoo heel zwaar wegen, daar toevallig dit jaar de Kreil het zoo slecht trof. Zij hebben echter een andere reden om den datum te verstellen; zij-vinden, dat de kermis wat laat invaltzij oordeelen het voor de burgers voordeelig, met het oog op het slechte weer, indien de kermis vroeger plaats heeft, op den vierden Zondag in Augustus, zooals het adres vraagt. Algemeen goed gevonden. Wordt nu gelezen een adres geteekend door 42 Ouders van schoolgaande kinderen en Onderwijzers te Kolhorn, te kennen gevende, dat in den afgeloopen zomer de slooten om de school een onaangenamen reuk verspreid den en een behoorlijke ventilatie onmogelijk maakten, wat niet anders kan zijn dan scha delijk voor de gezondheiddat de vroeger genomen maatregelen geheel onvoldoende zijnen daarom verzoekende, de sloot te dempen. De volgende adhaesie-betuigingen worden gelezenvan den Districts-Schoolopziener te Alkmaar, den heer F. Rijsensvan den Arrondissements-schoolopziener te Helder van de Afdeeling B'horn van Het Witte Kruis. Het advies van B. en W. zegt, dat indertijd de Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht en de heer Dr. Beeker van meening waren, dat de slooten geen nadeeligen invloed uitoefenden, indien ze op behoorlijke diepte werden gehouden. B. en W. hechten meer aan dit advies van genoemde deskundigen, dan aan het adres. Bovendien vergete men niet de hooge kosten der demping en andere gevolgen. B. en W. vragen toestemming om de slooten te doen uitbaggeren voor rekening der gemeente. De heer Beers verbaast zich over het advies van B. en W. in dit geval. Niet, omdat hij geen vertrouwen stelt in den Inspecteur, maar omdat er zoo velen klagen, en z. i. terecht. Dat is werkelijk een stink sloot. Er is 2 jaar geleden al sprake van geweest, de sloot te dempentoen bestond er dan toch zeker aanleiding daartoe. Spr. heeft er zich ter plaatse van overtuigd en bevonden, dat de sloot slecht was, er is geen voldoende doorstrooming. Demping zal zeker heel veel kosten, en er zijn nog andere bezwaren hieraan verbonden, maar zijn er geen andere middelen De Voorzitter zegt, dat het hoofdzaak is, de sloot diep te houden, en te spuien. Nu komt het voor, in den zomer, dat het water in den boezem te laag staat om te spuien. De verloopen 2 jaren ook vooral, door het slootwerk te Winkel. Voor dit geval zou men een nortonput in de schoolsloot kunnen slaan, die de sloot steeds van versch water voorzag. Spr. heeft hier met Dr. Beeker over gesproken, naar aanleiding van het ge sprokene op de vergadering van Het Witte Kruis. Maar als we spuien kunnen, is er geen kwestie van, of de sloot is goedook naar het oordeel van de 2 genoemde des kundigen. De heer Beers zegt, dat op dit oogenblik de sloot goed is. Maar dat slootwerk te Win kel kan nog wel twee jaar duren en dan is het 's zomers weer mis. Spr. vindt daarom een wel uitstekend. Dan is er steeds stroo- mend water en zijn we niet afhankelijk. Spr. zou zoo mogelijk willen dempen, maar er zijn veel bezwaren. Hij vraagt tevens aan den voorz., of de ouders der kinderen dan onmondig zijn, dat er op hun wensch zoo weinig acht wordt geslagen. De heer Koomen wijst op het eigenaardige, dat de belendende bewoners het adres niet hebben geteekend. Men kan zeggendezen hebben geen schoolgaande kinderen. Maar zij hebben toch een neus? Wat het teeke nen van het adres betreft, vele ouders denken als meester 't zegt, zal 't wel zoo wezen. Spr. zou het gewenscht vinden, dat er, als we niet spuien kunnen, door een welput verbetering aangebracht werd. Spr. gelooft, dat dempen het schadelijkste is, dat men doen kan, want hij is het met Dr. Bax van Wieringerwaard eens, dat dampe woningen zooveel ziekten veroorzaken. Afgescheiden nog'van andere be zwaren. Na nog eenige deliberatie stelt de Voorz. voor, dat de Raad B. en W. machtigt, om één nortonput te slaan. Hoofdzakelijk is hij daar vóór, omdat er tijden zijn, dat er niet gespuid kan worden. Anders zou hij er niet aan denken. De kosten zijn niet zoo hoog. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nu komt in behandeling een adres van 42 ingezetenen, Landbouwers en andere belang hebbenden, waarin dezen verzoeken, dat de Raad bij politie-verordening bepaalt, dat een denhouders verplicht zijn, hunne eenden gedu rende de maanden Juni, Juli en Augustus vast te houden en voor het te houden aantal eenden een maximum stelt. Adressan- santen vragen dit, omdat zij gedurende de genoemde maanden veel overlast en schade lijden van eenden, en omdat het getal eenden houders v en het aantal eenden steeds toeneemt. Voorz. zegt, dat B. en W. het met dit adres eens zijn, behalve natuurlijk met het geen erin voorkomt over het bepalen van een maximum aantal te houden eenden, wat niet opgaat. Hij stelt voor, in de volgende ver gadering een concept-verordening ter behande ling aan te bieden. De heeren zijn hier algemeen vóór. Er wordt echter vrij lang gesproken over den termijn van sluiting. De heeren Smit, Koo men en Blaauboer wilden den sluitingstermijn wel laten duren tot 16 Septb., maar tenslotte leggen alle heeren er zich bij neer, dat in het concept-verordening door B. en W. wordt opgenomen de termijn 1 Juni1 Septb. Vervolgens komt aan de orde een schrijven van het Gemeentebestuur van Schagen. Naar aanleiding van het schrijven van B. en W. van B'horn, om voor gezamenlijke rekening met Schagen een hek te plaatsen bij de tram halte aan de Tin, met het oog op de veilig heid, bericht Schagen, dat de Raad aldaar van oordeel was, dat in de eerste plaats de Tram-Mij. verplicht was tot het nemen van maatregelen voor de veiligheid. Waarom Schagen voorstelt, een gemeenschappelijk schrijven aan de Maatschappij te richten om trent dit hek. Voorz. zegt, dat B. en W. niet met dit schrijven kunnen meegaan. We weten tóch, wat het antwoord op het verzoek zal zijn. Nul op het request. Hij wil daarom nogmaals aan Schagen voorstellen, voor gezamenlijke rekening een hek te plaatsen. De beer BeersMaar dat doet Schagen niet. Voorz. zegtJawel, en verzoekt den Secr., nogmaals het adres te lezen. Hieruit blijkt, dat de hr.Beers feitelijk gelijk had met zijne opmer king. Maar Voorz. zegt, dat hjj uit een gesprek met den Burgemeester van Schagen een andere meening had gekregen. De heer Raat wil vertellen, wat hij zoo al heeft gehoord. Hij had gelegenheid, den heer Breebaart omtrent dat hek te vragen, maar deze had de verzekering gegeven, dat de Maatschappij er beslist niets van wil weten. Een schrijven aan de Mij. geeft dus niets. Maar een der Wethouders van Schagen had spr. gezegd, dat Schagen wel een lantaarn wilde plaatsen, voor gezamenlijke rekening, liever dan een hek. De heer P. Boekei was dan eventuëel bereid, voor het aansteken enz. te zorgende kosten van onderhoud het eene jaar door Schagen, het andere jaar door Barsingerhorn te betalen. Bovendien kon het slootje daar wel dicht, de Tram had daar een hoek grond, dien zij wel wil missen, en waarvan de grond ruim voldoende is voor de demping. De kosten zyn dus maar wat werkloon. "We hadden dan een lantaarn en geen gevaar. Voorz. en de heer Hoekstra oordeelen dan een hek toch nog beter. Bij demping moet er toch nog een hek wezen. Bij voorzitter is het onderhoud enz. van een lantaarn een groot bezwaar. Een hek waarborgt vol doende de veiligheid, en is veel goedkooper dan het onderhoud van een lantaarn. Ofschoon de heer Raat nogmaals pleit voor demping van het slootje en de lantaarn, is men het tenslotte toch algemeen met voor zitter eens. Er wordt besloten, niet aan de Trammaatschappij te adresseeren, en B. en W. ontvangen machtiging om in connectie te treden met het gemeentebestuur van Schagen, over het plaatsen van een hek, uit te voeren door Schagen, de helft in de kosten te dragen door Barsingerhorn. Hierna worden algemeen goedgekeurd het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, op f 68.85 (Invordering in één termijn op 28 December) en dat op de hondenbelasting op f 11.60. Voorz. deelt mede, dat het Dagelijkscli Bestuur heeft gemeend, dat het moeilijk gaat, om de gemeentelanderijen te inspecteerenen B. en W. stellen daarom voor, eene commissie daarvoor te benoemen van 2 leden, uit den Raad. Allen voor. Bij stemming worden aan gewezen de heeren Smit en Raat, die de functie aanvaarden. Op een brief van den heer G. Holle, waarin hij bericht, dat hem het verzoek is gedaan, om de repetitiën voor het Kerstfeest in de school te mogen houden, en de toestemming van den Burgemeester vraagt om dit verzoek in te willigen, besluit de R.aad (het verzoek behoorde n.1. aan den Raad gericht te zijn) goedgunstig. De rondvraag levert hierna niets op en wordt de vergadering gesloten. - ANNA PAULOWNA, 26 Nov. 't Was Zaterdagavond een feestavond voor 't Nut. Immers, het 25-jarig bestaan werd herdacht en er bestond alle reden om dit eenigszins feestelijk te doen. Onder de platte lands-departementen toch mag Anna Pau- lowna om zijn werkkracht en zijn instel lingen, tegenwoordig 6 in getal, met eere genoemd worden. De vergadering werd met een welkomstgroet geopend door den Voorzitter, den heer Jelles, die het feit in gepaste bewoordingen her dacht en inzonderheid welkom heette den heer A. J. de Jongh, van Den Helder, mede oprichter van het departement, die ook na zijn vertrek steeds blijken had gegeven van sympathie voor deze instelling. Verder richtte spreker het woord tot den secretaris, den heer Van den Berg, die vanaf de op richting tot heden deze betrekking vervuld had op eene wijze, waaraan de Voorzitter alleszins hulde toebrachthij wenschte hem geluk met dezen dag. Hierna werd een muziekstuk uitgevoerd door eenige muzikanten van de Marine en toen bekwam de heer Van den Berg het woord. Deze schetste in een korte redevoe ring het ontstaan van het departement, zijn 25-jarig leven en werken, en wekte ten slotte op tot ijverige medewerking en steun om het meer en meer te doen beantwoorden aan „het nut van 't algemeen". De Voorzitter dankte den heer Van den Berg en bood hem verder namens de leden van het departement als herinnering aan dezen dag een fraaien bureau stoel aan. De Secretaris, getroffen door dit blijk van hulde en waardeering, bracht in hartelijke woorden, zijn dank aan het depar tement. Na dit meer officiëele gedeelte werd de avond verder afgewisseld door muziek, voor drachten van den heer P. H. Lamberts Jr. van Amsterdam en een bijdrage van den heer Raap. De voordrachten van den heer L. moesten natuurlijk het glanspunt van den avond zijn en dit waren zij dan ook. De heer L. kan treffend een ernstige scène weergeven, maar in het komische is zijn mimiek, hou ding en stem meesterlijk. Degenen, die tot heden met den heer L. geen kennis maakten als declamator, kunnen wij deze kennismaking ten zeerste aanbevelen. Bij de omvraag werd door de heeren Raap en Van Wijk het departement herdacht, de heer De Jongh bracht dank voor de ontvangen uitnoodiging, waaraan hij gaarne had vol daan herinneringen uit vroegere jaren kwamen bij hem op, herinneringen die aangenaam stemden, en hij hoopte dat het tegenwoordig tijdperk van bloei in den polder eveneens dat van het Nutsdepartement moge zijn. Met eenige dichtregelen van Beets besloot hij zijne toespraak. Verder werd door den heer M. D. van den Berg Jr. namens familie dank gebracht voor de hulde, zijn vader bewezen. De Voorzitter bracht tenslotte nogmaals zijn dank aan den heer Van den Berg voor zijne redevoering, den heer Lamberts voor zijn genotvolle en prettige voordrachten, waarom hij hem gaarne een weerzien toeriep, den heer Raap voor zijne bijdrage en de muzikanten voor hun schoone muziek. De hamer vielde vergadering was dus gesloten, maar de feestgenooten bleven nog eenige uren in gezellig samenzijn, onder aangenamen kout, of een lustigen dans. De viering van het 25-jarig bestaan van ons Nutsdepartement zal ongetwijfeld in aangename herinnering blijven - DIRKSHORN. Zaterdagavond hield de Afd. Harenkarspel van Het Witte Kruis alhier haar najaarsver gadering, die werd bijgewoond door 12 leden. Van de ingekomen stukken, waarbij een dankbetuiging van het lid den hr.K.IJff,voor de verpleging van zijne dochter op Heideheuvel, op kosten der afdeeling, gaf alleen aanleiding tot bespreking het schrijven van 't H.B., waarin nogmaals werd aangedrongen op de aanschaffing van kisten voor de verzending van goederen naar den ontsmettingsoven te Alkmaar. Men vond den prijs door 't H.B. opgegeven, te hoog en achtte het boter naar 't model van een der kisten bij den oven behoorende, door een timmerman alhier een paar kisten te laten maken. De heer De Waard bood aan, bij aanschaffing der kisten ze een bergplaats te bezorgen tegen een geringe vergoeding. Alzoo werd besloten tot het doen vervaardigen van twee kisten en die te plaatsen bij den heer De Waard. De heer K. Kuiper vroeg, of alle ontsmet tingen in de gemeente geschieden ten laste van de afdeeling. Hem werd geantwoord, dat volgens een vroeger genomen besluit, ontsmettingen ten behoeve van leden en onvermogenden geschieden op kosten der afdee ling. De Secretaris doet mededeeling van een door hem gevoerde correspondentie met den Algem. Secretaris, naar aanleiding van een besluit der vorige vergadering, om uit de statuten eenige artikelen te lichten en die bijeen te voegen in een huishoudelijk regle ment. Hieruit blijkt, dat het Hoofdbestuur daartoe geen toestemming geeft, en alle artikelen in de statuten moeten behouden blijven. Een mededeeling van 't Hoofdbestuur, aangaande een prijsverlaging van de brochure over Tuberculose, vertaald door Dr. Donath, leidt tot een voorstel, om'1 voor elk lid exemplaar aan te schaffen, welk f:en wordt aangenomen. Voor8t*l De beschrijvingsbrief wordt nu nageo- en den afgevaardigden opgedragen de stemm^ der afd. uit te brengen op de heeren WijneM Daniëls, üievenbach ei> Fleischer, voor led van 't Hoofdbestuur, en 't voorstel van6!1 Hoofdbestuur omtrent de subsidie voor 't ho den van voordrachten te steunen. Tot afgevaardigden werden gekozen d heeren A. Blad en N. de Waard, tot hij6 plaatsvervanger de heer L. Reuvers. Bij de rondvraag werd door een der leden de vraag gedaan, hoeveel dreggen de afd in bezit heeft en waar die geplaatst zijn. De gevraagde inlichtingen werden verschaft 6n tevens door het Bestuur toezegging gedaan nog een zeker aantal dreggen aan te schaffen en die op verschillende punten in de gemeente te plaatsen, met bordjes voor de aanwijzing bij wie ze te verkrijgen zijn in mogelijke gevallen. WIERINGEN. J.1. Zaterdagavond gaf de Muziekvereenigine. „Harmonie" op de bovenzaal van 't lokaal van den heer Koorn haar eerste winteruit- voering voor de ongehuwde kunstlievende leden Te 7'/j uur opende de Voorz., de heer P. Asjes Lz., de bijeenkomst met een harte lijk woord. Behalve een 7-tal muzieknummers werd ook een blijspel opgevoerd, getiteld' Pension Scholier. De muzieknummers zoowel als het tooneelstukje kregen een uit stekende uitvoeringeen hartelijk applaug was daarvoor de belooning. Dinsdagavond werd hetzelfde programma opgevoerd voor de gehuwde kunstlievende leden, met hetzelfde succes. WIERINGEN. J.1. Vrijdagavond ging A. v. H. van de Haukes naar huis. Onderweg begon v. H. het loopen al moeilijker en moeilijker te worden zoodat hij op een gegeven oogenblik onver wachts van den dijk tuimelde en in zee viel. Met eigen krachten was het hem onmogelijk om op den dijk t<? klauteren en hij was dus genoodzaakt, wilde hij niet verdrinken, zich aan de steenen der glooiing vast te klemmen totdat hulp zou opdagen. Eindelijk' toen iemand den dijk langs ging en het geschreeuw van den verongelukte hoorde, wist deze met behulp van nog een paar andere menschen hem uit zijn benarden toe stand te bevrijden en naar huis te brengen waar hij meer dood dan levend aankwam. J. 1. Zondag gaf de muziekver- eeniging van Oudesluis te SCHAGERBRUG in de zaal van den heer A. Bruin eene eerste uitvoering onder directie van haren directeur, den heer Wernecke. 't Programma bestond uit twaalf eenvoudige, populaire nummers, waarvan nos. 4 en 12 wel wat al te populair mogen genoemd worden. De opkomst van 't publiek was zeer klein een 20 personen ongeveer. Toch blies men er met ambitie op los en enkele nummers werden vrij goed gespeeld, zoodat de jonge vereeniging toonde ernstig gestudeerd te hebben. Onvoorziene en vooruit niet te berekenen oorzaken gaven nu Dinsdag voor de tweede maal al tot gevolg, dat de machine in de Motorboot KOLHORNSCHA GEN weigerde hare onmisbare diensten te verrichten. Voor het vrij groote aantal reizi gers, die de reis mee zouden maken, was dit natuurlijk geen geringe teleurstelling. Uitslag van de veiling, gehou den door Notaris Backx, in de Prins Maurits te NIEUWE NIEDORP, Dinsdagavond 26 November 1901. 1. Huis, boet en erf (bewoond door H Nooij), groot 0.08.80, kooper de heer F. Rezei- man, Kreil gem. Barsingerhorn, voor f 1520.— 2. Perceel weiland, a./h. Paadje, genaamd „de Verver", groot 2.26.90 H.A., kooper de Doopsgezinde Diakonie te N. Niedorp voor f 3140.30. 3. Bouwakkertje, groot 0.45.70 H.A., aan den Limmerschouwerweg, opgehouden. 4. Perceeltje weiland, nabij den Waterings kant, groot 0.81.80 H.A.; kooper de heer J. Timmerman te Lutjewinkel voor f 916.16. 5. Perceel weiland, achter het vorige, groot 0.62.60 H.A. kooper, de heer H. Dekker voor f 675.92. Er is totaal verkocht voor f 6152.38. Dinsdag had te ROTTERDAM d e algemeene vergadering plaats van het Ned. Paardenstamboek, onder leiding van den heer J. Breebaart Kz. Besloten werd, de overgebleven gelden van de Parijsche Tentoonstelling door de Commis sie voor de tentoonstelling te Scheveningen te laten behouden. De Afdeeling Zeeland trok haar voorstel, om zelf eene tentoonstelling te organiseeren, in. Uit het jaarverslag bleek, dat het Stamboek in bloeienden toestand verkeert en 1484 leden telt. Zondag werdte ALKMAAR in het café Proot de algemeene vergadering gehouden van den Ijsbond Hollands Noorder kwartier, onder leiding van den eere-voor- zitter, den heer Minnema, te Oudendijk. Vertegenwoordigd waren 37 afdeelingen. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 38. Verschillende voorstellen tot verbetering van banen, uniform-regeling van baanvegers- loonen, contributies, ijsvermaken als anders zins, werden behandeld, terwijl ook het orga niseeren van clubtochten werd voorgesteld. Het hoofdbestuur beloofde na opgedane er varingen vooral wat het laatste voorstel be treft, het volgend jaar een definitief voorstel te doen. Pa arden fokker ij. Te 's-GRAVENHAGE is een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van de rege- lingscommissiën voor de paardenfokkerij van bijna alle provinciën van ons land. De commissie van uitvoering van de inzen ding van Nederlandsche paarden op de ten toonstelling te Parijs deelde mede, dat door de inschrijvers voor het waarborgfonds het overschot, ongeveer negenduizend gulden, ter beschikking werd gesteld van de vergade ring, om onder haar leiding nationale paar' dententoonstellingen te houden gezamenlijk met internationale concoursen hippique. De volgende besluiten werden genomen 1°. ter bevordering der paardenfokkerij zal er een vereeniging worden opgericht tot het houden van nationale paardententoonstellingen «en internationale concoursen hippique. De eerste tentoonstelling met concours hip pique zal plaats hebben in 1902 of 1903 op een centraal punt van Nederlandalgemeen meende men daarvoor Den Haag of Scheve ningen te moeten kiezen. 3". De Vereeniging zal zich den steun track ten te verzekeren van het rijk, van de N6®- paardenstamboeken, landbouwmaatschappij®1'' particulieren, enz., en meent zeker te moge rekenen op den steun van de provinciale re- gelingscommissiën voor de paardenfokkeujt daar de vertegenwoordigers daarvan bijö geheel de leiding dezer zaak in handen zuil 4? Een voorloopigo commissie van 5 le^®1' zal plannen ontwerpen voor de eerste tentoo stelling en een andere van 4 leden voor concours hippiquebeide commissiën vvera gekozen uit de aanwezige leden. (VwW

Schager Courant | 1901 | | pagina 2