INGEZONDEN. yLAATSFXIjOÏEÜWS. TRANSVAAL. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Hondsbossche. In de op den 28 gehouden vergadering van den Hondsbossche en Duinen tot Petten werd eene voordracht opgemaakt ter vervul ling der vacature, ontstaande door de perio dieke aftreding van den dijkgraaf jhr. mr. P. van Foreest, bestaande uit genoemden heer, nismede de heeren J. Breebaart Kz., te Winkel en J. Wildschut, te Jisp. Verder werden de beide laatstgenoemde heeren, die beiden aan de beurt van periodieke aftreding waren, als hoogheemraad, weder als No. 1 op de voordracht daarvoor geplaatst. Ten slotte werd de heer W. Teengs te Alkmaar, periodiek aftredend als secretaris-penning- meester, in dezelfde vergadering herkozen. De heer v. L. te SCHAGERBRUG is de gelukkige winner van den hoofdprijs der Heldersche loterij. ANNA PAULOWNA, 2 D e c. 1 9 0 l. Gisterenavond had in „Veerburg" eene uit voering plaats van de Zangvereeniging „Cres cendo", onder directie van den heer A. de Boer. Een zevental liederen werden ten gehoore gebracht, waaronder „Ons Vaderland" van Kolkman en Weesjes Kerkgang van v. d.Wnlp, die goed werden gezongen. Jammer, dat het ledental achteruitgaande is en de vereeniging eenige goede krachten heeft verloren. Na de pauze werd opgevoerd Een vrouw op Schild wacht, Kluchtspel met zang in 1 bedrijf door P. Vasseur, dat blijkbaar zeer in den smaak vièl. Vooral de rollen van Moeder Herman en Roza werden zeer goed gespeeld. Het geheel liep vlug van stapel. Wij wenschen èn voor de Vereeniging, èn voor den ijverigen directeur, dat „Crescendo" opnieuw met flinke krachten worde versterkt. Zij heeft door haar bijna B-jarig bestaan getoond, voldoende levensvatbaarheid te bezit ten, en zij heeft ook de sympathie der inge zetenen. Gisterenavond was de zaal tenminste weer geheel gevuld. Dat het diminuendo van Crescendo dus van tijdelijken aard zij, en niet eindige in een morando ANNA PAULO WNA, 2 December. De kerkelijke verkiezingen, gisteren gehou den, hadden tot uitslag, dat tot Kerkvoogd is benoemd de heer C. J. de Mazure, in plaats van den heer J. Gijzen, die bedankt heeft. Tot notabelen werden gekozen het aftredend lid, de heer J. A. Schenk, en in plaats van de heeren J. Tijsen en De Mazure, die kerk voogd zijn geworden, de heeren A. de Graaf en M. 't Hart. Als leden van het kiescollege werden her kozen de heeren G. Brands, S. Speets, C. Blaauboer en K. Kuiper en in de plaats van den heer Waller, overleden, de heer A. de Graaf. Een treurig ongeluk is aan de LANGEREIS voorgevallen. Marijtje Veldt, 17-jarige dienstbode van den heer Joh. Lub. Strijbis, is, waarschijnlijk door de duisternis mis leid,Zaterdagavond in de Langereizer Ringsloot geraakt en verdronken. Haar lijk werd Zon dagmorgen opgehaald. Zij had een boodschap gedaan bij de aan den overkant (onder Hoog woud) wonende dochter van Strijbis en hoe wel ze bij 't naar huis gaan vandaar, ruim 8 uur, nog gezegd had, dat ze ,,'t makkelijk zien kon", is het meer dan waarschijnlijk, dat ze wegens de duisternis te water geloopen is. De heer L. J. de Vries, H. d. S. te SCHAGERBRUG, komt voor als No. 1 op de voordracht voor h. d. s. aan de Stadswerf te Zaandam. No. 2 en 3 dier voordracht zijn respectievelijk de heeren IJpma, h. d. s. te Andijk en Kievit, h. d. s. te Oosthuizen. Diefstal van brieven! Sedert lang werden aan het postkantoor te AMSTERDAM gedurig brieven vermist.Ee- nige weken geleden moest een inwoner eeni ge brieven met waarde ontvangen uit Pre toria. Bedoelde heer, de handelaar K., was voor eenigen tijd naar Nijmegen verhuisd en had daarvan kennis gegeven aan het post kantoor. Hiervan hebben eenige postbeamb ten blijkbaar gebruik gemaakt, want toen bedoelde brieven met waarde te Amsterdam aankwamen en werden opgezonden naar Nijmegen, werden zij daar in ontvangst genomen, maar niet door den geadresseerde, den heer K. Toen deze niet in het bezit kwam van het geen hem was toegezonden, deed hij aan gifte bij de politie en bij de directie van het postkantoor en werd een onderzoek inge steld. Den heer Wouters, inspecteur van de posterijen, en den inspecteur van politie A. Heeroma, werd het onderzoek opgedragen. Door laatstgenoemden beambte werd ont dekt, dat een persoon, gekleed in fietscos- tuum, wiens signalement vrij nauwkeurig kon worden opgegeven, de brieven met waarde te Nijmegen in ontvangst had geno men. Bedoelde inspecteur zette te Amsterdam zijn onderzoek voort en als gevolg daarvan werden twee postbeambten als verdacht van dezen diefstal gearresteerd, nl. De L. en W. Zij hebben bekend, dat laatstgenoemde op een flets naar Nijmegen was gereden en daar de brieven in ontvangst had genomen. Beiden zijn, ter beschikking van de justitie, naar de cel overgebracht. Hbl. Roovers in LIMBURG. Wie zou gelooven, dat er in Limburg nog echte roovers wonenEen hunner, zekere Cuypers, leefde sedert lang met vrouw en dochter in een soort van grot te Neer-Oeteren, gehucht Bergh. Wildstrooper, dief, baan- strooper, was hij voortdurend in betrekking met allerhande kerels, die met hem beraad slaagden over te plegen diefstallen. Twee gendarmen van Maeseyck werden nu naar het hol van Cuypers gezonden, maar nauwelijks waren zij daar binnen, of zij wer den aangevallen door Cuypers, zijne familie en velen zijner makkerserg gewond door vorksteken en stokslagen, moesten de gen darmen wijken: zij seinden om versterking, maar toen deze opdaagde, waren de plichtigen reeds naar de grens getrokken. Hunne uit levering is aangevraagd. (L. K.) De Borculosche Raad. Men schrijft uit BORCULO aan de „N. C. Dat het in de vergaderingen van den raad dezer gemeente nog altijd niet „pais en vree" is, bleek weder duidelijk' in de laatste zitting. Toen o. a. een verzoek van de Geheel-Ónt- houdersvereeniging, om haar oen jaarlijksche subsidie te verleenon, met op één na algemeene stemmen van de hand werd gewezen, verklaarde de voorzitter den moed te bewon deren van den president, die het aandurfde in Borculo, een dorp van drinkebroers, een dergelijke vereeniging op te richten, die tegen gewerkt wordt door „kroeghouders en heeren". Ook bij de benoeming van een hoofd der school te Gelselaar achtte de voorzitter zich verplicht, een woordje vooraf te zeggen. Hij had nl. gehoord, dat de raadsleden tor verga dering waren gekomen met het voornemen, niet no. 1 der door B. en W. en den distr.- schoolopziener opgemaakte voordracht te zullen benoemen. Dit vond de voorzitter nog niet zoo erg, maar wel, dat de leden wil den oordeeleu en benoemen zonder de op deze voordracht betrekking hebbende stukken (een lijvig dossier van pl. m. 60 stukken) te heb bon ingezien. Buiten de beide wethouders had slechts 1 lid deze stukken ingezien. De voorzitter eindigde met de woorden „Nu kunt ge benoemen" En no. 4 der voordracht werd benoemd. Het aandeel, door de gemeente WIERINGERWAARD te dragen voor de Nationale Militie, lichting 1901, is bepaald op 4 man. WIERINGERWAARD. De soiree, ten voordeele van „Vrije Liefdadigheid", op Zondag j.J., zal velen nog langen tijd in aangename herinnering blijven. Publiek en uitvoerenden werkten samen, om den avond zoo gezellig mogelijk te maken. Moge die goede verstandhouding er steeds in blijven. De Voorzitter, de heer R. Visscher, opende de bijeenkomst en herdacht daarbij in de eerste plaats den afgetreden voorzitter, den EdelAchtb. heer Burgemeester, die steeds met hart en ziel voor de goede zaak heeft geijverd. Vervolgens werd een woord van hulde gebracht aan den oprichter van „Vrije Liefdadigheid", nl. Ds. Van Loon, thans pre dikant te Kimswerd (Friesland). Na de tal rijke schare een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, werd de soiree voor geopend verklaard. Muziek, zang, gymnastiek wissel den elkaar in bonte volgorde af. Getuige het applaus, vielen de verschillende nummers zeer in den smaak van het publiek. Daarom, en ook omdat de verschillende vereenigingen hare welwillende medewerking hadden verleend, is kritiek overbodig. Een glanspunt van den avond vormde de vertooning van levende beelden. Daar waren Cérès (godin van den Land bouw), „de Nederlandsche Maagd," Sinterklaas en zijn knecht, de drie schikgodinnen (Parcen), en Afrikaners, de vrijheid verdedigend, alles in costuum, en door de goede zorgen van den heer Dr. Bax gearrangeerd. De zangnummers werden smaakvol ten uit voer gebracht, de gymnasten vermaakten het meest door de toeren aan het hoogrek en door 't touwtrekken. Het strijkorkest ver schafte opwekkende en meer gedragen muziek; de duo's voor piano en viool werden met de meeste aandacht gevolgd. In één woord, het was een avond vol afwisseling en genot, het was zooals mijn goeie vrind zou zeg gen het was d e avond, neenhet was j e avond. Een daverend applaus volgde dan ook, toen de Voorzitter aan alle medewerkers en -essen zijn hartelijken dank betuigde. Na de sluiting werd het publiek nog in kennis gesteld met het vermakelijke stukje „De Chocolademeeting". Dat was het slot, neen, dat was j e slot. Gelukkig (voor de kasteleines, kwam de maan eerst zeer laat op, zoodat de napret nog tot laat in den avond aanhield. Niet-geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) M. de R. 1 Aan het Bestuur van Winkel's Harmonie. In antwoord op uw stukje van 1 Dec. j.1. het volgendeWij weten zeer goed, dat door het Bestuur wordt beslist, wanneer een concert zal worden gegeven, doch steeds op voorstel van den Directeur. Tevens weten wij ook zeer goed, dat er nog eens is over gesproken in de vergadering van W. H., om dit concert te verdagen, doch de Directeur hield met hand en tand vast om toch door te zetten. (Hij wilde deze gelegenheid, om den heer Buij te treffen, niet laten voorbijgaan). En hij heeft, zooals is gebleken, zijn zin gekregen. Dit bewijst toch duidelijk, dat in werkelijkheid de Directeur beslist. En dat, wat het Bestuur in zijn stukje aan haalt, wèl in het reglement is opgenomen, dus op papier staat, maar in werkelijkheid een wassen neus is. Waar dus het Bestuur van W. H. zegt: WIJ beslissen daarover, en wij hun het tegendeel kunnen bewijzen, maakt het hun toch zoo belachelijk als wjj kunnen zeggen „Och, ze jokken". Wanneer de leden van het Bestuur van W. H. werkelijk zóó zelfstandig waren als zij beweren te zijn, hadden zij dit concert moeten verdagen en zich niet als werktuigen van den WelEd. Heer Egmond laten gebrui ken, om een kastelein te treffen in zijn brood winning. Het komt er o. i. weinig op aan, welke vereeniging of personen tegen vast honora rium een uitvoering komen gevendezen hebben er weinig schade van, al komt er weinig volk. In dit geval toch stond de heer Buij voor de risico. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Twee oud-leden van W. H. )o(— Mijnheer de Redacteur Ik moet u beleefd verzoeken, een kleine rectificatie te willen plaatsen ten opzichte van Uw verslag van de vergadering van „Hollands Noorderkwartier" in Uw blad van j.1. Zondag. U laat mij zeggen in dat verslag„Er ver loopt te veel tijd over, eer de districts-veearts kan onderzoeken, of de koe aan miltvuur is gestorven", enz. Ik heb echter gezegd, dat het voor kan komen, dat een onderzoek van den kant van het V eeartsen ij kundig Staatstoezicht feitelijk te laat geschiedt, ook zonder dat iemand van verzuim is te beschuldigen. Even verder staat„Daarom is het beter het oordeel in te winnen van den plaatselijken veearts, of het dier aan miltvuur is gestorven of niet." Ook dit geeft niet precies mijn bedoeling weermen zou er toch uit kunnen begrijpen, dat ik dit als den officiëelen weg zou willen aanbevelen, en dat is geens zins mijn bedoeling. lk heb gezegd „Daarom is het beter vooraf het oordeel in te winnen van den plaatselijken veearts, of het dier aan miltvuur kan zijn gestorven of niet. Daarna kan de aangifte al of niet geschieden, waarvoor de veearts dan moreel verantwoordelijk is." Met beleefden dank voor de plaatsing, Uw Dw., J. J. WESTER. Alkmaar, 2 December 1901. Schagen, 4 December 1901. Uitslag der verkooping, door Notaris C. L. van den Bergh alhier, op Dins dag 3 December gehouden te Petten Huis, erf en weiland in de gem. Zijpe, nos. 1093, 1091, 1092 en 1090, tezamen groot 1.06.70 H.A. Kooper de heer Pieter Blom, te Zijpe, voor f 1436. Weiland aldaar, nos. 1096 1098 en 1097, te zamen groot 3.23.— H.A. Kooper de heer Jean Giftjes, te Helder, voor f 3026. Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 13977.66, terugbetaald f 6530.86. Het laatste door dat kantooi uitgegeven boekje draagt het nummer 6260. Vergadering van de Afdeeling Schagen van de Holl. Maatsch. van Landbouw, op Zaterdag 30 Nov. 1901, des avonds ten 7 ure, in 't lokaal van den heer Langenegger. De Voorzitter, de heer C. Bijpost, opent de vergadering en de notulen worden door den heer De Gier, Secretaris, gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Van den Smedenbond was ingekomen een subsidie-aanvrage van f 100.Op voorstel van het bestuur wordt besloten, weer alle pogingen aan te wenden, om van het Hoofd bestuur deze subsidie te verkrijgen, evenals vorig jaar. De Paaschtentoonstelling vroeg den jaarlijk- schen prijs voor een door de Afdeeling te bepalen rubriek. Voorzitter deelde mede, dat het bestuur voorstelde, f 10 te verleenen, wat algemeen werd goedgevonden. Van B. en W. onzer gemeente was een schrij ven gekomen, met mededeeling, dat de gewone subsidie van f 60.wederom was toegestaan. De heeren Nobel en Asjes hadden mede deeling gedaan, hunne benoemingen als be stuurslid aan te nemen. Voor de eerste maal was in de Vragenbus een vraag, luidende Is 't knippen der koeien (op stal) aan te bevelen De heer Nobel deelde mede, dat door hem de ervaring was opgedaan, dat het knippen van koeien was aan te bevelen op stallen, die goed waren ingericht die niet tochtten. In de le plaats heeft men dan het voordeel, dat het vee niet zoo sterk zweet, men heeft minder arbeidskracht noodig om de dieren schoon te houden, 't Bezwaar, dat de dieren meer last van koude hebben bij het in 't voor jaar in de weide gaan, ondervangt men door ze dekken op te leggen. De heer Muijs doet de toezegging, in een volgende vergadering hierover 't een en ander mee te deelen. Voorz. zegt, het niet met de meening van den heer Nobel eens te zijn en gaarne dus de verdere uiteenzetting van den heer Muijs te willen hooren. Daarna leidt Voorz. den heer Reijffert in, die een lezing zal houden over Glütenmeel en Kroonvoeder. De heer Reijffert begint met te beweren, dat voedering van Glütenmeel en Kroonvoeder bij het vee ten gevolge heeftmeerdere op brengst van melk, een beteren toestand van het vee, vooral ook van de gelde beesten. Het voeder bezit een hoog gehalte aan eiwit, en dat was het voornaamste; een beest heeft veel eiwit noodig. Daarna gaat spr. over tot de uiteenzetting waarvan Glütenmeel is gemaakt. Glüten komt voor in alle granen. Een graan bestaat uit 4 deelenkiem, glüten, bloem en zemel. Glüten is het voedzaamste deel uit de granen. Dit glütenmeel is afkomstig van de glüten van de maïs. Men noemt het wel eens, maar ten onrechte, zegt spr., het afval van de maïs. Maar dat is onwaar, 't is zelfs beter dan de maïs in haar geheelzuivere maïs kan met glütenmeel niet wedijveren, omdat het is het beste deel van de maïs. Glütenmeel heeft een eiwit-gehalte van 38—40 °/o, beste maïs maar 9'ƒ2 °/o, verder veel stijfsel, wat zeer ondienstig is voor het vee. Spr. deelt mede, hoe het glütenmeel wordt gemaakt. De maïs wordt onder water ge malen, bloem en kiem scheiden zich af en de glüten zinkt op den bodem. Glüten is het beste deel van de maïs boter en kaas komt van melk, maar daarom is het nog niet het afval van melkzoo is het ook met glüten. Glütenmeel, Kroonvoeder en zemelen komt allemaal uit maïs. Maar hoe komt het toch, dat die arti kelen zooveel duurder zijn dan maïs Omdat ze beter en fijner zijn, 't is het beste en fijnste; bovendien kost de bewerking veel geld. Jokoop's Kroonvoeder is afkomstig van de witte maïs. Door hun hoog eiwit-gehalte steken deze Amerikaansche voederartikelen zoo gunstig af bij ander veevoeder. En ook doordat ze droog worden gemaakt met stoom, kunnen ze langer bewaard blijven, verkeeren ze in half gekookten toestand en zijn dus beter verteerbaar, en wordt er in de meststof geen half verteerd voedsel gevonden. Voor goed gebruik is het wenschelijk, dit voeder gemengd met andere voedermiddelen te gebruiken. Daarna worden door spr. zeer uitvoerig de verschillende mengingen aangegeven en komt hij tot de conclusie dat door een dergelijke voe dering de koe 6 tot 6 kan melk meer geeft, 't beest beter in 't vleesch zit en zijn haar mooi glanzend zal zijnmelkbeesten in de weide houden zich onovertroffen. Het melassevoeder vooral, vermengd met turfmeel, kan zich niet in spr.'s gunst ver blijden. Hij noemde het een slecht artikel. Het gaf slap vleesch bij rundvee, slecht spek bij varkens, en de slagers waren over een beest met melasse gevoederd, zeer slecht te vreden, omdat het zooveel aflegt. Dat is juist andersom met Jokoop's Kroonvoeder en Glütenmeel. Men krijgt dan niet een kolos saal vet beest, maar een dier, uitstekend ge schikt voor den slager, mooi vleesch, door regen spek. Daarna behandelde Spr. het Blatchford Kalvermeel. Dat moest gevoerd worden met water, te voren gebroeid in kokend water. Werd dit laatste vergeten, dan verloor het zeer veel van zijn goede eigenschappen. Dit voer kon de moedermelk volkomen ver vangen en het gaf bij doelmatige voedering, die werd aangegeven, een krachtig en ont wikkeld beest. Voor veulens was het een uitmuntend bijvoer. Alleen is het geschikt voor fokken; voor mesten is het ongeschikt. De uitgaven zijn 9 ct. per dag, dus niet te duur. Achtereenvolgens werden besproken de hooggeroemde hoedanigheden van Barwell's eiermeel voor pluimvee, 't Melkmeel als bijvoer voor koeien, dat 't kalven bevordert en ver gemakkelijkt het Barwell's paardenmeel, dat dezelfde resultaten oplevert bij merries 't wekte den eetlust op, gaf een glanzende huid, open lijf enz., en ten slotte het biggenfok- meel even superbe. De heer C. Nobel bracht hulde aan het Bestuur voor het initiatief, dat het had ge nomen om mijnheer Reijffert te doen op treden. Van een theoretisch standpunt kon hij zich voorstellen, dat Glütenmeel en Jo koop's Kroonvoeder, goede voederartikelen waren, omdat we wisten wat het was, en daarom zou hij het toejuichen, als met dat voeder proeven werdeu genomen, als het eenige middel om tot goede resultaten te ge raken. Maar het Kalvermeel kon Spr. niet bekoren. Hij beweerde, dat het een samen voeging was van verschillende artikelen, waaronder misschien ook lijnmeel, en uitte de bewering, dat hij een voederartikel zou maken uit bestaande bekende artikelen, dat even goed zou zijn en veel goedkooper. Spr. zou gaarne eens een proef willen zien genomen met zijn voederartikel en het zoogenaamde Kalvermeel. De heer Reyffert noemde zijn artikel niet duur, daar de verschillende proeven hadden bewezen de meer dan uitstekende resultaten. De proef, die de heer Nobel aanbood, accep teerde hij. Het Blatchford Kalvermeel voor 4 of 3 kalveren zou zjjn firma gratis verschaf fen, de 4 of 3 kalveren, die met het voeder artikel van den heer Nobel gevoerd zouden worden, kwamen voor rekening van den boer, of de Afdeeling; verder liet hij de proef geheel aan den heer Nobel over. Na nog eenige discussie en het geven van inlichtingen verklaarde de Voorzitter, dat het bestuur deze proef ernstig zou overwegen. Met de gewone plichtplegingen werd de ver gadering daarna gesloten. De heer C. Nobel werd op het einde der vergadering gekozen als voorzitter der Afdee ling voor het volgende jaar. Harmoniekapel gaf Zondagavond haar eerste winterconcert in de zaal van den heer J. Vader. Groot was de opkomst niet en dat was ('t wordt haast vervelend om het telkens te moeten herhalen), echt jammer. 't Was weer een mooie avond, zooals de kapel die steeds op haar gebied weet te geven. Vooruit zijn we ervan verzekerd, dat een af wisselend programma een prima uitvoering zal krijgen. Ook nu weer, over 't algemeen, mooie klankeffecten, zuivere toonvorming, kleurige uitvoering, massief geluidzoovele goede eigenschappen, die tot een uitstekend geheel leiden moeten. Een apart streepje onder al dat goeds voor de uitvoering van de Grande fantaisie de 1'Opera Macbeth, van Verdidat was echt mooiveel tint, het koper een voorname klank, een breed forto, factoren, die genoemd toonwerk in de eerste plaats behoeft en het tot zijn recht brengen. Zooals aan den beginne werd gezegd, Harmonie gaf een mooie avond en dat is voor den directeur, den heer L. A. Schouten, het beste succes. Het winkelhuis van wijlen den heer L. de Waard, in de Heeren- s.raat alhier, groot 66 centiaren, ten overstaan van den Notaris C. L. v. d. Bergh Maandag in „de Posthoorn" geveild, is gekocht door den heer C. Broersma voor f 2310. Tot bankwerker bij de West- friesche Stoomtram alhier is benoemd de heer J. Groot te Sint Maarten. Tot notabelen bij de Neder 1. Herv. Kerk alhier zijn verkozen de heeren P. Timmerman en J. Streek. Naar ons uit „Spanje" wordt bericht, heeft Sint Nicolaas dit jaar in 't bijzonder aan Schagen gedacht. De kleintjes van de Bewaarschool, die in de laatste jaren tevergeefs naar de „Sint" uitzagen, hoopt de goede man ook eens weer te bezoeken. Wij zijn Sint Nicolaas recht dankbaar, dat hij onze kleuters nog niet vergeten heeft. PAASCHTENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Bovengenoemde Vereeniging zal hare ge wone jaarlijksche algemeene vergadering houden op Donderdag 12 December a.s., 's morgens 11 uur, in het Noordhollandsch Koffiehuis van den heer Jn. Vader Az. De te behandelen punten zijn 1. Ingekomen stukken en mededeelingen van verschillenden aard. 2. Verslag van den staat der Vereen, en van de handelingen van het Bestuur over het afgeloopen jaar. 3. Rekening en verantwoording over het gehouden beheer. (Rapport van de Commissie van onderzoek.) 4. Programma tentoonstelling 1902. (In te leiden door den heer Jb. Zijn Hz.) 5. Jaarlijksche verloting. (In te leiden door den Secretaris.) 6. Benoeming van een Voor zitter, Vice-Voorzitter en Bestuurslid, in de plaats van de heeren J. Zijp Hz., Voorzitter, en C. Asjes, Vice-Voorzitter, (beiden herkies baar,) en G. de Wit Pz., (periodiek aftredende en niet herkiesbaar.) 7. Benoeming van een Secretaris, door het bedanken als zoodanig van den heer J. P. Wagenaar. Voordracht van het Bestuur de heeren F. v. d. Kamp, P. Raat en P. Buis Jz. 8. Benoeming Com missie van onderzoek rekening 1901/1902 en begrooting 1902/1903. Voordracht van het Bestuur de heeren J. v. d. Maaten, P. Buis Jz. en K. Jonker. 9. Voorstellen, welke bevorder lijk kunnen zijn aan het doel der Vereeniging. 10. Begrooting 1902. Uit bovenstaande agenda zullen onze lezers vernemen, dat de heer J. P. Wagenaar zal aftreden als secretaris der Paaschtentoonstel ling. Door het aannemen van eene betrekking bij de Waarborg te Alkmaar is het den heer Wagenaar onmogelijk geworden, het secreta riaat der Vereeniging naar behooren waar te nemen.Hij acht het ook in strijd met de belangen der Vereeniging, dat de Secretaris niet te Schagen woont. De afdeeling „Schagen e. o." van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers verkoos Zondag tot haar afgevaardigde naar de algemeene vergadering te 's-Herto- genbosch den heer K. Schoorl te Barsinger- horn tot diens plaatsvervanger de heer S. de Vries te Schagen. Een Engelsch officier, die in Zuid-Afrika gediend heeft, schrijft aan de Daily Telegraph, dat er geen twijfel hoegenaamd kan bestaan, of de Boerencommando's worden voortdurend aangevuld van uit het vasteland van Europa en uit de Kaapkolonie. Onze Teutoonsche vrienden, zegt hij, zijn ten aanzien hiervan het meest schuldig, zooals blijkt uit het groote getal Duitsehers, dat de Engelsche troepen elke week vangen. En het is voor deze vreemde huurlingen geen moeilijke zaak om de commando's via Duitsch Oost-Afrika en Damaraland, in het westen, te bereiken. Uit verschillende bronnen heb ik verno men, vervolgt de schrijver, dat de Boeren elke maand tusschen 300 en 600 recruten krijgen. Op 't eerste gezicht valt het moeilijk te be grijpen wat de Boeren voor lokaas aan de vreemdelingen kunnen voorhouden, dat dezen de republikeinsche partij doet kiezen. Toch zijn er twee dingen. In de eerste plaats buit. Vele Boeren maken een aardig zaakje door van gevangen genomen Engelsche officieren en manschappen geld, juweelen enz. af te ne men. In de tweede plaats drijft nationale haat tegen de Engelschen vele vreemdelingen naar de commando's. Deze officier vertelt ten slotte, dat de Boe ren al sedert maanden enkel de Engelsche Lee-Enfield en Lee-Metford geweren gebrui ken, daar de munitie voor don Mauser geheel uitgeput is. De correspondent van de Times in Pretoria beschrijft in een telegram van Donderdag den toestand. Hij geeft aan, hoe de Engelsche troepen verspreid zijn. Zij hebben te doen met een groot aantal Boeren, die in aanraking blijven met Louis Botha. Ten oosten van de linie van blokhuizen van Wilgerivier naar Greyliugstad, opereeren twaalf colonnes tus schen de Delagoa-ljjn en de Natalsche spoor lijn. In het westen van Transvaal gaan ko- lonnes onder Lord Methuen, kolonel Kekewich en kolonel Hickie voort, het land schoon te vegen In verbinding met troepen aan de spoorlijn en politie-posten langs den Magap De samentrekking van kolonnes ten van de Delagoa-lijn heeft de troei>eZUillei1 noorden van de lijn weggetrokken, zooV^0 Boeren nu weer in de buurt van R00s o 116 kal zijn en in hun geliefkoosde verblijf ie" sen in den Stoenkampsberg. P'&at- Het Noordoosten van den Vrijstaat jg terrein van generaal Elliot's krijgsverrichr gen. Negen kolonnes zetten er vluchtea commando's na. n"® Er worden voortdurend vorderingen maakt, maar het blokhuizen-stelsel moet vollediger worden uitgevoerd om de kolon"0.® in staat te stellen grootere slagen te sla Dit zal een moeizame taak zijn. Onderwu zijn er meer manschappen noodig, niet Vr> onmiddellijke coups, maar om de geleidelik vernietiging van de Boeren te verhaasten -! Uit Joliannesburg wordt geseind ondanks de verwoesting door de Engèlsc^ colonnes, die in het Westen opereeren v»6 duizenden acres korenvelden, commandant Kemp, vergezeld van ongeveer 400 man cm dit oogenblik bezig is graan te oogsten in een district, dat ongeveer 30 mijlen van Nauwpoort, in het Westen van Transvaal ligt. Zij begraven het geoogste graan. In een dorp nabij Dantzig hebben de boeren geld bijeengebracht om een paar groote vet- leeren laarzen voor generaal De Wet te koopen" Zij hopen, dat de generaal, met de beeneii daarin gestoken, de jacht op de Engelschen gemakkelijker zal kunnen voortzetten. De „eere-laarzen" zijn met een in het Poolsch gestelden brief per postpakket aan den generaal gezonden. De Morning Post verneemt uit Brussel, dat volgens daar loopende geruchten, Koningin Wilhelmina, gesteund door Rusland en Frankrijk, onderhandelt over het aanbieden van Haar goede diensten, indien Engeland hiertoe bereid is. Londen, 3 December. De Brusselsche cor respondent van de Standard meldt, dat er gesproken wordt over plannen om de Boeren vrouwen en kinderen uit de concentratie kampen naar Nederland over te brengen. De Daily Mail spreekt het bericht tegen dat de Engelsche regeering een afgezant stuurde naar President Kruger. Laffan meldt uit Johannesburg,dat Reming- ton bijna De Wet heeft gevangen genomen in eene hoeve nabij Kroonstad. De Engelsche hospitaalschepen, die te LourenQO-Marquez gestationneerd zijn, liggen propvol met zieke soldaten. Een groot aantal sterven. Hun lijken worden in zee geworpen, wat tengevolge heeft, dat de gezondheidstoe stand buitengewoon slecht is. De visch, die in de nabijheid van Lourenijo-Marquez gevangen wordt, is besmet, en velen, die er van gege ten hebben, zijn ziek geworden. Harrismith, 1 Dec. Generaal Dartnell, met de Imperial Light Horse, verraste een troep gewapende Boeren. Hij nam er 24 gevangen, waaronder veldkornet Lyon en kapitein Pretoriusbovendien maakte hij 800 stuks vee en 160 paarden buit. Lyon trad in het district steeds zeer actief op. Pretoria, 8 December. Botha bevindt zich te Klipstapel bij het Crissie-meer (ten Noorden van Ermelo) met de Boerenregeering en 1800 man. Gevangen Boeren zeggen, dat Botha wil vechten, maar dat zijn mannen weigeren. HOORN, 30 Nov. 1901. Aangevoerd H.L. Gerst f 4.50 a 5.75 Haver 3.75 a 4.- Tarwe 11 6.a 8.- Witte Erwten 11 12.— a 14.- Vale 1) 11.- a 17.50 Grauwe 11 14.- a 18.- Groene 9.50 a 15.- BruineBoonen 11 7.- a 8.25 Paarde 11 6.50 a 7.25 Witte 11 12.— a 13.- Mosterdzaad 11 17.- a Karwijzaad 11 10.75 a 29 Paarden 10.— a 140.- 21 Schapen 11 9.a 15.- 6 Kalveren 11 8.- a 17.- Varkens a 67 Biggen 11 6.a 12.- Kipeieren per 100 11 6.50 a 1750 koppen boter, p. kop t* —.65 a —.75 ALKMAAR, 30 Nov. Aangevoerd 6 Paarden f 60.- a 100.- 3 Koeien en Ossen „110.— a 155.— 16 nucht. Kalveren W 8.— a 20.— 298 magere Schapen 11 10.— a 22.— 85 magere Varkens 11 16.— a 19.- 119 Biggen 11 9.— a 11.75 16 Bokken en Geiten 2.a 6. kleine Bokjes a 4470 pond Boter, p. pond .525 a .625 Kipeieren per 25 1.50 a 1-75 Eend a ALKMAAR, 2 Dec. 1901. Aangevoerd 5 Koeien f 140.a 200.78 Vette kalveren f 40.a 118.idem per K0- 1 —.80 a 1.20 nuchtere idem f 8.8 20.—, 201 Vette Varkens perK.G. f .45 f 0.50, 18 magere f 15.a 18.1086 vette Schapen f 20.a 26. PURMEREND, 3 Dec. Aangevoerd 576 runderen, waaronder 530 vette id-, f .50 a .66 p. K., 7 stieren, vette prijsh.matig,gelde lager prijs stug,melke geen aanvoer. 93 vette kalveren f —-65 a —.85 p. K., matig, 107 nucht. idem f9.— 8 f 19.— vlug, 3894 schapen en lammeren, lager prijs stug, 276 vette varkens f .44 a .50 p. K.G., matig, 37 magere id. f 16.a 26.1 stug, 139 biggen f 7.a 11.handel matig,22 paarden, 1133 ganzen f 1.75 a 2.50, 214 zwanen f5.a 5.50, 20 kalkoenen f 4.— a 6.50. Kleine kaas f 29.middelbare f Goudsche f aangevoerd 101 stapels. 1451'K.G. boter t 1.20 a 1.30. Kipeieren f 6.a 7.Eendeieren f per 100_ Spoorwegongeluk t u s- sohen Keulen en Düren. Donderdag- namiddag ontspoorde de personen-trein AkenKeulen tusschen de plaatsen Buir en Harrein. Vijt personen werden gedood, twintig gewond. De trein is ontspoord op een datn, die eenige meters hoog was. bagagewagens schoven over de personen wagens heen, waarbij de laatste gehoe vernield werden. Er klonken ver-

Schager Courant | 1901 | | pagina 2