i TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEÜWS. Binnenlandsch Nieuws. Sinterklaas in de Bewaarschool dat do .Tapanache diplomaat met een om weg naar Rusland trok, om de zaken met elkander in der minne te schikken. Vol gens „vakmannen" zou dat dan kunnen gebeuren, door Japan de vrije hand in Korea te geven, terwijl dan Rusland voor Japansche dwarskijkerij in Noord-China gevrijwaard zou moeten zijn. Natuurlijk zijn deze voorstellingen gre pen in de duisternis, maar toch is het volstrekt niet onmogelijk, dat wij straks worden verrast met eene oplossing der Aziatische kwestie in boven omschreven zin. Engeland zou bij dezen gang van zaken zeker leSlijk op zijn neus staan te kijken. Engeland mag zijne armen uitstrekken naar Afrika, het mag zijne beenen plaatsen in Australië en Amerika, het hart van Albion ligt nu eenmaal in Azië. Daar ligt zijn kracht en zijn macht, zijn grootheid en zijn rijkdom, met één woordzijn bestaan. Met alle middelen zal Engeland pogen, elke andere natie op grooten afstand van zijn hart te houden, want hoe dichter vooral Rusland tot Britsch-Indië nadert, hoe scherper dat de strijd om het bestaan zal worden. Daarom is de Bricsche politiek er op aangelegd, om Rusland en Japan met elkander in botsing te brengen, en juist daarom zou eene minnelijke schikking tusschen die beide rijken een streep door de politieke rekening der Engelsche diplomatie zijn. Reeds sedert lang is de geïnspireerde pers in Engeland bezig, Japan tegen Rusland op te hitsen, n.1. de berichten, die sedert weken en maanden van booze Russische plannen ten opzichte van Noord-Cüina spraken, kwamen uit dien koker en moesten dienen om een breuk tusschen de concurreerende mogendheden teweeg te brengen. Voor zichzelven heeft Engeland zoo veel mogelijk opgepast om uit het gedrang te blijven, en kon het dit niet geheel en al, dan trachtte het zich door derden te dekken. Men denke slechts aan de over eenkomst met Duitschland, betreffende de onschendbaarheid van het Chineesch ge bied. Dit is tegenwoordig ook de eenige rol, die Engeland op het wereldtooneel kan spelen. Al zijne kracht ligt gekluisterd tusschen de Kaap en de Zambesi. Het liefst zou Engeland in het midden van de wip staan, aan welker uiteinden het twee- en drievoudig verbond zitten. Door een klein overwicht zou het dan beurte lings de partijen naar omhoog of omlaag kunnen brengen, waardoor het feitelijk de geheele partij zou beheerschen. Doch, de beide partijen zijn den Brit de baas en laten zich voor zjjn spelletje niet gebrui ken. Hoe zwak Engeland zich gevoelt, bewijst zijne houding tegenover den Negus van Abessynië. Menelik maakt aanspraken op een deel van het grensgebied van Oeganda, doch ook Engeland heeft deze landstreek voor zijne toekomstplannen noodig. Toch durft Engeland thans dit gebied niet annexeeren, daar het dan in botsing met Abessynië zou komen. Het heeft uit den ongelukkigen strijd van Italië tegen het „AfrikaaDsehe Zwitserland" kunnen lee- ren, dat een oorlog met de talrijke goed gewapende en onversaagde bergbewoners zeer gevaarlijk is. De legercorpsen om zijn aanspraken kracht bij te zetten ont breken. Daarom moet Abessynië voorloopig aan een zacht ljjntje worden gehouden. Een buitengewone gezant is nu naar het hof te Gondar gezonden, om met den Negus tot eene minnelijke schikking te komen en, zoo het kan, met Abessynië een verbond van vriendschap te sluiten. Deze vriend schap heeft Engeland ook al bijzonder noo dig, daar het in Soudan weer onrustig be gint te worden. Ook daar is een „gekke priester" opgestaan, om zijn volk van het Engelsche juk te bevrijden, doch helaas ontbreekt thans Lord Kitchener van Khar toem, om de dappere, doch ongewapende Soudaneezen aan de speren zijner moor dende lansiers te rijgen. Engeland hoopt het thans zoover te brengen, dat de legerscharen van Abessy nië zullen optrekken om de Soudaneezen mores te leeren. Wanneer dat gelukt, zou het een ware uitkomst in de bestaande moeilijkheden zijn. 't Zou zeker jammer zijn Wij koes teren echter nog de stille hoop, dat Rusland en Frankrijk, en vooral Frankrijk, bijtijds een spaak in het wiel zullen steken. In den strijd met Italië heeft Frankrijk den Negus met zoo goeden raad gediend, dat het haast voor de hand ligt, dat het ook nu geen werkeloos toeschouwer zal blijven. Het is nu eenmaal een feit, dat de beide volken aan deze en gene zijde van het Kanaal elkander niet best kunnen zetten. Dit gaat in Frankrijk zelts zoo ver, dat wij dezer dagen in de Fransche Kamer door een afgevaardigde de ongehoorde leer hoor den verkondigen, dat een samengaan met Duitschland voor het welzijn van Frankrijk wenschelijk is. In de nationalistische pers is deze „verrader" wel duchtig onderhanden genomen, doch de ernstige bladen, die de bezittende en toongevende burgers onder hunne lezers tellen, hebben het stoute voor stel nauwelijks besproken. In den loop der tijden kan al veel veranderen. Het nieuws is nu al heel erg zuinig eigenlijk is er niemendal. Met het weinige moeten onze lezers tevreden zijn. Er zitten weer vredesgeruchten in de luchtwerden ze maar bewaarheid. We betwijfelen het evenwel ten zeerste, daar het uit vertrouwbare bron wordt tegenge sproken. Het is de Londensche correspondent van de Birmingham Daily Post het blad, dat van Chamberlain wel eens inlichtingen krijgt dat thans van „diplomatieke zijde" heeft vernomen, dat minstens twee der Boeren-gedelegeerden zich ten gunste van het aanknoopen van onderhandelingen met de Engelsche regeering hebben verklaard en dat ook Kruger minder sterk schynt te zijn in zijn verzet tegen het aanknoopen van onderhandelingen. Slechts wanneer de President dr. Leyds heeft gesproken, „die hem altijd een optimistisch verhaaltje heett te doen" komt het oude verzet van den President weer boven. Uit Brussel wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat Lord Kitchener voor nemens is, aan Louis Botha een wapenstil stand voor te stellen, ten einde het aanknoopen van onderhandelingen te ver gemakkelijken. Bovendien wordt door de Engelsche i bladen het vertrek van de heeren Wessels, Wolmarans, Grobler en De Bruijn naar Brussel, waar zij zullen confereeren met 1 dr. Leyds en den heer Fischer, beschouwd als een voorbode van vredes-ouverturen. Volgens een particulieren brief achten de Boeren den vrede nog niet zoo noodig algemeen is het oordeel, dat zij den strijd nog zeer lang kunnen volhouden. De toestand is ook overal zoo goed als hij maar zijn kan. Generaal Botha moet verklaard hebben, dat de oorlog nog wel vijf jaar kan duren, en dat hij overtuigd is, dat de Engelschen gedwongen zouden worden, zich uit de Kaapkolonie terug te trekken. Den 28en Sept. schatte Botha het aantal gesneuvelde Boeren en die aan hunne wonden overleden zijn, op een maxi mum van 2800. De brief uit Pretoria, die dit mededeelt en door een reiziger is mede genomen, meldt verder, dat het te Pretoria rustig was, maar dat er daarvoor 700 man politie noodig is om elke poging tot opstand te onderdrukken het is zeker, dat vroeg ot laat de Boeren-elementen in de stad zullen opstaan. Reeds nu worden onophou delijk kleine Engelsche patrouilles in den omtrek van Pretoria aangevallen. Den 3 Oct. werden op een kwartier afstand van Pre toria al de fourage-karren door de Boeren verbrand. Het getal Engelsche soldaten, dat te Pretoria begraven is, bedraagt 2500. De merkwaardige brief eindigt met de mede- deeling, dat men een algemeenen opstand van de Boeren in Rhodesia verwacht. De Westminster Gazette spreekt juist weer een ander oordeel uit over den toe stand. Dat blad acht den toon van Kit- chener's laatste overzicht van den toestand, dat tot 8 October loopt, hoopvoller dan dien van de verslagen over Juli en Augus tus. De grootere strijdlustigheid der Boeren in September en begin October acht Kit chener een gevolg van de pogingen der Boerenaanvoerders om de aandacht van den 15 September en de proclamatie daarop betrekking hebbende, af te leiden. Daarin zyn zij geslaagd, zegt Kitchener, want er hebben weinig overgaven plaats gehad, maar door zijn aanvallende tactiek heeft Botha meer verloren dan het geval zoude geweest zijn als hij zijn burgers niet op andere gedachten had willen brengen en zijn gewone ontwijkende tactiek had ge volgd. Aan de gevechten bij Bloedrivierpoort, Itala en Prospect, Moedwil en Vlakfontein II wijdt Kitchener alien atzonderlijk eenige woorden. Zij behelzen onveranderlijk, be halve die over Vlakfontein II, hulde-betui- gingen aan de dapperheid der Engelschen. Over de Kaap-kolonie spreekt Kitchener al heel vaag. Daarover is bepaald niet veel goeds te vermelden, anders hadden we het toch wel gehoord. Een zekere heer Hales ontwikkelt in de Daily Express de theorie, dat de Boeren aanvoerders hun militaire inspiraties aan het Oude Testament ontleenen. Hij zegt o. a. „Al wat de bijbel leert over de manier van vechten der Philistijnen, van de Assyriërs, de Amalekiten en de Joden, weet de Boer, en hij weet het heel wat beter dan de beroepssoldaat z ij n vak verstaat. „De Boer is een groot bewonderaar van koning David. Hij vindt Goliath een voudig een dwaas, een grooten kerel die net zooveel geest had als een os. Ook voor koning Saul koestert hij geen erg groote bewondering. Deze toch verlangde, dat David, de herdersknaap, een wapen rusting zoude aangorden en met den reus op diens manier zou gaan strijden. Maar David was van zulke dwaasheden niet thuis. Een eenvoudige slinger en een paar kiezelsteenen uit een beek, was, wat hjj noodig had, om den grimmigen tegen stander buiten gevecht te stellen en toen hij had wat hij zocht, overwon hij. Dat treft het BoerengemoedDavid was „slim" hij won eer en naam, en deed wat hij moest doen in de beste orde, zonder zelf de geringste kans op gevaar te loopen." De schrijver van bovenstaande scherp zinnigheden vertelt dan aan de lezers van de Express, dat een geliefkoosde wijze om bevelen over te brengen van een com mando naar een ander, het gebruiken van bijbelteksten is. Zoo zond b. v. Oronjé, toen hij in doodelijken nood verkeerde, doordat Roberts hem te Paardeberg omsin geld had, door een zijner burgers de volgende boodschap aan Kruger„Lees Job, 16de hoofdstuk, van het 11de tot het 14de vers." Toen de eerste Engelsche krijgs gevangenen den Boeren in handen vielen, vroeg Kruger aan Steijn, wat men met hen moest doen. Het antwoord luidde eenvoudig„Koningen H, 6 22." 298 man aan belang- was In November 1900 stierven kanker, dit jaar het leger rijk kleiner 249. Maar terwijl het aantal gevaarlijk zieken in November 1900 slechts 492 bedroeg, beliep het nu tob 978 bijna het dubbele. De bladen vernemen uit Pretoria van 3 dezer, dat er klaarblijkelijk weder een groote vermeerdering is in het aantal gevallen van dysenterie onder de Engelsche troepen; doch de opgaven der hospitalen toonen, dat de ziekte niet zoo ernstig is als verleden jaar. De aanvragen voor plaatsing in de hos pitalen te Pretoria worden talrijker. Dat is een bewijs van bet naderen van het koortsseizoen. De typhusgevallen onder de soldaten nemen toe. De Wet heeft weer eens verstoppertje gespeeld en nu met kolonel Rimington. Deze had vernomen dat De Wet zich met een kleinen troep Boeren op een hoeve nabij Kroonstad bevond. Dadelyk zond hy er een afdeeling bereden manschappen op af, doch toen de Engelschen aankwamen, was De Wet gevlogen. Zes Boeren wer den echter gevangen genomen. De gezondheidstoestand der Engelsche soldaten wordt steeds slechter. Uit de laatste verliezenljjst van het Engel sche leger in Zuid-Afrika, heeft men kunnen zien, dat de ziekten duchtig huishouden onder de mannen. Bljjkbaar raakt het leger hoe langer hoe meer uitgeput, en zijn de manschappen dus meer vatbaar. De slag bij Vlakfontein is bepaald een groote overwinning voor de Boeren geweest. Zoo nu en daD hoort men er eens iets van. 't Meest uit particuliere brieven. Kitchener zelf zwijgt er over als een mof. Het wordt nu weer bevestigd door een brief' van een soldaat die het gevecht bijwoonde, en o. a. aan zijn ouders schreef „Overweldigd door de overmacht, moesten wij ons overgeven, zoodat mijn geheele compagnie gevangen werd genomen en van geweren, schietvoorraad en zoomeer werd beroofd. Zelfs trok men sommigen hun hemd uit. Wij werden gevangen genomen om kwartier voor drieën, en vrij gelaten om vier uur 's middags den volgenden dag, en hadden niets te eten. Zij namen ons zelfs onze beschuiten af." Nog een paar kleine oorlogsberichten. Pretoria, 5 Dec. Gisteren werden drie Boerenlagers verrast250 Boeren zijn ge vangen genomen en wel meer dan honderd ten Zuidwesten van Ermelo, 93 bij Nijl- stroom in het district Waterberg, waar het verraste lager behoorde aan Beijers' com mando, en 19 in het Noordwesten van Trans vaal, waar Liebenberg's lager is genomen. Londen, 6 Dec. Central News, Daily Telegraph en Standard vernemen uit Pretoria over Durban, dat het meeren- deel van Botha's troepen zich in het door generaal Hamilton getrokken cordon be vindt. De Morning Post sehryft het verrassen der lagers toe aan de Engelsche tak- tiek om tijdelijke basissen in te richten, om van daaruit strooptochten te ondernemen. Maandrapport van hetWar Office. Londen, 6 Dec. Uit het rapport van het War Office blijkt, dat de Engelsche ver liezen in Zuid-Afrika gedurende de laatste maand bedroegen 18 officieren, 143 onder officieren en manschappen gedood46 offi cieren, 389 onder-officieren en manschappen gewond, behalve nog de gewonde gevan genen aan hun wonden overleden 58 man, terwijl 77 man worden vermist. Het totaal aantal dooden sedert het begin van den oorlog bedraagt 18.348 man, inbegrepen 893 officieren. Aan de Sint James' Gazette wordt uit Pretoria gemeld Het nut van het blokhuizenstelsel wordt hoe langer hoe duidelijker. Zelfs Louis Botha vreest geheel ingesloten te worden door dezen taktischen maatregel. Een sterke Boerenmacht ging op een nacht per trein naar Natal, bij Platrand, om Zuidwaarts te trekken. De Engelschen werden gewaarschuwd, en een gewapende trein, die in de nabijheid was, werd er op afgestuurd. De trein werd uitgeladen bij zoeklicht en de uitwerking der kanonnen was uitstekend. De Boeren vluchtten en zochten dekking voor de granaten. Slechts een dertigtal Boeren slaagden er in de spoorlijn over te steken. Later werden vijf gewonden gevonden, waarvan er twee stierven. Geen vredesonderhandelingen. Brussel, 6 Dec. De „Petit Bleu" publi ceert de volgende nota Met het oog op de valsche geruchten van vredesonderhandelingen,die aanhoudend verspreid worden te Londen en in de vastelandsche pers, kunnen wij op grond van inlichtingen uit de zekerste bronnen ten stelligste verklaren 1. Geen enkel vredesvoorstel is door de Boeren aan de Engelschen gedaan 2. Geen vredesonderhandelingen zijn gaande in Europa, hetzij van de zijde van president Kruger, hetzij van de zijde der Boerendelegatie, hetzij van de zijde van dr. Leyds, of een ander tot onderhandelen bevoegd personage 3. Geen enkele vredesonderhandeling is in Afrika aangeknoopt door de Boeren generaals of de Boeren-leden van hunne regeeringen in Afrika 4. President Kruger en de andere ver tegenwoordigers van de beide Republieken zullen ten allen tijde bereid zijn om elk vredesvoorstel dat hun zal worden gedaan, te onderzoeken, maar zij zullen nooit ofte nimmer onderhandelen zonder in ge meenschap te zijn gesteld met de generaals Kolonel Rimington zette een van deze commando's na. De Boeren ontsnapten aan zijn hoofdmacht en vielen zijn convooi aan Het escorte kon den vijand echter zoo lang op een afstand houden, dat kolonel Rimingtun gelegenheid had terug te keeren, waarop de Boeren op de vlucht werden gejaagd. Schagen, 7 December 1901. Voor het volgende concert van „Euphonia" is door den heer M. Visser een nieuw Sprookje in bewerking genomen, getiteld„West-Friesland en de Zee." Door den heer Schouten is weder toe zegging gedaan voor de muzikale bewer king van dit zangspel. Stijgende huurprijzen. De perceelen weiland en een perceeltje bouw land, toebehoorende aan de Ned. Herv. Weezen-Administratie te Nieuwe Niedorp, groot ruim 5 H.A en gelegen aan den Schoenmakersweg alhier, bracht Donderdag in openbare verhuring 545 gld. op. Bij eene vorige verhuring bedroeg dit f350, zoodat de huurprijs met f 195 isj voor uitgegaan. Huurder de heer K. Rezelman. 't Is met de markt in stalvee voorgoed afgeloopen. Die in wolvee is thans overheerschend. Donderdag j.1. was het geheele marktplein met hokken over dekt, waarin honderden schapen dicht op een gepakt stonden. Volgens schatting, want aan tellen viel niet te denken, bedroeg de aanvoer 3500 stuks. De prijzen liepen nogal uiteen. Een enkel koppel werd voor 28 gld. verkocht. Gemiddeld was de prijs iets beter dan voor 8 dagen. Toch is de toestand nog verre van goed en maken zij, die op de eerste lammeren- markten inkochten, eene slechte rekening. De aanvoer van vette koeien was gering, de prijzen daarentegen waren zeer vast. Prima kwaliteit kon tot 33 cent gelden. Varkens bleven vrij wel bij den prijs. De boter is in korten tijd belangrijk in prijs verminderd. Dit is echter een geregeld terugkomend verschijnsel. Jaarlijks wordt dit waargenomen bij den overgang van gras- in hooiboter. „Tam wild" vond als altjjd tegen goede prjjzen grage koopers. By een kleinen aanvoer van eieren bleef de prjjs vast. We hebben 't de vorige maal reeds mêegedeeld, dat Sinterklaas van uit Spanje was gekomen om mede een bezoek aan onze Bewaarschool te brengen. Vrijdagmorgen j.1. om ongeveer half elf arriveerde de Bisschop. We waren bij het bezoek van den goeden Heilige tegenwoordig en moeten zeggen, dat hij de kleintjes uitstekend heeft be dacht en dat de kleuters een echt prettigen morgen hebben gehad. Zooals te begrijpen was, werd de goede Sint door de jongelui eerst met het noodige respect ontvangen, maar toen het later bleek, met welke vriendelijke bedoe lingen de goede man was gekomen, om ringden de kleinen hem met die lieve vertrouwelijkheid, die kinderen alleen eigen is. 't Was een eenig gezicht, toen de peper noten over den grond rolden, hoe de kleine handen zich repten om zooveel mogelijk van die zoetigheden te grijpen. De kleine knuistjes klemden zich kramp achtig om de koekjes, nog een er bij, pats, de knuistjes bleken te klein en alles rolde weer op den grond, om nog met grooter ijver weer te worden opgegrepen. Blij waren de kleinen later met hun cadeautjes, een popje, een trompet, een lei om op te teekenen, een doosje met blikwerk, later nog een stuk chocolade, een Sinterklaaspop, bepaald allemaal zaken, die een kinderoog kunnen doen schitteren van verrukking. Blij waren de kleinen met hun cadeautjes, ja, maar blij waren de aanwezige grooten met het genot van de kinderen. We hopen dan ook, dat het volgende jaar de goede Sint de Bewaarschool weer met een bezoek zal vereeren. Zijn komst brengt wel de Dames Verneij veel werk, maar de opgewektheid waarmede de kleintjes nog vele malen zullen spreken van Sinterklaas, is een groote dank voor haar beiden. De kinderen van de Katho- iieke bewaarschool en die der naai- en breischool hadden Vrijdag een prettigen morgen. Sint Nikolaas had voor allen voor lekkernijen en versnaperingen gezorgd, terwyl de kleintjes der mindergegoeden nog een passend kleedingstuk ontvingen Verscheidene belangstellenden woonden het kinderfeest bij. December is de maand der kinderfeesten. Nu Sint Nikolaas achter den rug ligt, wacht verscheidenen kleintjes nog het feest van den Kerstboom. Eene lijst voor dit doel heeft 57 gulden opgebracht. De Commissie voor Volksvoor- ~- De heer7J. Blaauw, vroe* brievenbesteller alhier, is als postcond» teur overgeplaatst van Amsterdam Edam. naar ©li de leden der regeeringen van de beide drachten heeft de eerste bijeenkomst bepaald D l-v 1 -. «-« k n - fA 1 1 1 V\ 1* 11 1 O r# 1 4 I IA A A A I 1 A L A rt M 17 va VA VA Republieken in Afrika, en zonder hen te hebben geraadpleegd 6. De generaals en de Boerenregeeringen in Afrika zullen niet onderhandelen zonder in gemeenschap te zijn gesteld met de ver tegenwoordigers van de beide Republieken in Europa. Het is waar, dat raadgevingen en officiëuze voorstellen gedaan zijn aan de Boeren-ver- tegenwoordigers in Europa, maar door der den zonder bevoegdheid, en deze voorstellen van onverantwoordelijke derden zijn door de Boeren nooit beschouwd als vredesvoor stellen, omdat zij inhouden de annexatie van de beide Republieken by Engeland, hetgeen de Boeren beschouwen als slaverny De vertegenwoordigers der Boeren werken met jjver voor de verdediging hunner zaak en zullen altijd bereid zijn vredesvoorstellen in overweging te nemen, waaraan niet de annexatie van hun gebied ten grondslag ügb In het Oosten van den Vrijstaat blijkt het wederom niet pluis te zijn. Daar worden de operaties hervat door nieuwgevormde commando's en men zegt dat generaal De Wet het bevel voert over hen. op Vrijdag 13 Dec. a.s. De heer Kronen burg te Schagerbrug, „Schagen's Harmo niekapel" en de „Schager Rederijkerskamer" hebben hunne welwillende medewerking toegezegd. De uitslag der verkoo- ping, gehouden door den Notaris Bacbx op Donderdag 5 Dec., in de Cérès alhier, is als volgt 1. Huismanswoning met erf en weiland op Tjrdlewal, groot 1.42.80 H.A. 2. Een perceel bouwland aldaar, groot 25 Aren samen gekocht door de heeren S Bregman te Alkmaar en P. Timmer man Dz. te Schagen voor f 3321. 3. Het Imkeland onder Sint Maarten, groot 6.93.60 H.A.Kooper van nos. 355 en 356 de heer H. Kuiper te Schagen, voor f 3222.23 van no. 357 ged. de heer Jb. Bruin te Schagen, voor f 1319.23 van no. 357 ged. de heer A. Bakker te Schagerwaard, voor t 4219.54. 4. Huis en erf met bouwland in de Schagerwaard, groot 0.66.40 H.A., kooper de heer A. Goedhart, St. Maarten, voor f 1030. De koopsommen worden met de strijkgelden verhoogd. - WARMENHUIZEN. Door de oud-leerlingen van den heer P. Benjaminse alhier werd aan dezen bij het eindigen zijner betrekking als hoofd der O L School alhier als blijk van hoogachting eu waardeering een geschenk aangeboden be staande uit 6 prachtige salonstoelen en een spiegel, vergezeld van een keurig uitgevoerden naam-album der gevers en geefsters. Zijnerzijds zal de heer B. aan de s c h o o 1 gaande kinderen zijn portret als souvenir aanbieden. Hij deelde dit der jeugd op Sint Nikolaasmorgen mede. Lange jaren trouwe dienst vervulling bij denzelfden patroon komt hoe langer hoe zeldzamer voor. De tijden veran deren veel; ook in dit opzicht. Daarom is het zeer zeker een vermeldenswaardig feit dat de heer Arien Arts, te NIEUWE NIEDORP, Maandag den 9 dezer veertig jaren aaneen in dienst was bij de familie Langedijk-Winterberg. De heer Arts heeft er veel meegemaakt in dien tijd. Zijn vrouw en hij hadden altijd en hebben nog steeds het volle vertrouwen van de familie. Tegenwoordig rust op hem het bestuur van het gansche boerenbedrijf. Het laat zich denken, dat de 9de voor hem niet onopgemerkt zal voorbij gaan. M o t i e-V a n Kol. De heer Van Kol heeft de volgendemotie bij de Tweede Kamer ingediend „De Kamer verzoekt de Regeering maat regelen te beramen om met goedkeuring van de Engelsche regeering vrouwen en kinderen uit de concentratiekampen die dit verlangen naar elders over te brengen". Een record. Er hebben bij 't algemeen debat over de Staatsbegrooting 26 leden gesproken vóór of tegen dit kabinet. In de laatste tien jaar beliep dit getal tus schen de 14 en 19. Een record dus, maar geen vooruitgang. Marten Hogerhuis krank zinnig? Een der Friesche correspondenten van Het Volk Bchrijft Te LEEUWARDEN gaat het gerucht, dat Marten Hogerhuis krankzinnig geworden is. Hij zou reeds naar een krankzinnigenge sticht zijn overgebracht. Te LEEUWARDEN heeft zich een zeer treurig geval voorgedaan, dat alge- meene deelneming verwekt. De eenige zoon van den heer V., te Hallum, zou, tengevolge van een klein zweertje, een lichte operatie ondergaan. Toen de operatie was geschied, bleek deze te hebben plaats gehad op een lijk, daar de knaap, waarschijnlijk door te veel chloroform, reeds was overleden. De begra fenis, welke zou plaats hebben, is op last van de bevoegde autoriteit niet doorgegaan, daar het lijk gerechtelijk geschouwd zal worden. Omstreeks half zeven Woens dagavond brak te AMSTERDAM in een bovenkamer van het hotel-en-café „Polen" in de Kalverstraat brand uit door een gebrek aan den leiddraad voor de electrische verlich- ting.In diezelfde kamer hadden reeds acht dagen geleden de kamermeisjes bemerkt, dat er met de electrische geleiding iets niet in den haak was. Maar daarop was toen te weinig acht geslagen. Dien avond, terwijl die kamer, uit ziende in de Papenbroeksteeg, in orde werd gebracht, ontbrandde de leiding, met het ge volg, dat de vlammen in de Papenbroeksteeg uitsloegen en het daartegenover staand perceel, het mantelmagazijn van Gebrs. Sfchulte, aan tastte. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse kwart over zeven was alle vuur gebluscht. Maar het Poolsche Koffiehuis en het mantel- magazijn hebben natuurlijk van het brand- water geledendaarbij kwam dit ongerief, dat tijdelijk de gaskraan moest worden afge sloten, zoodat verscheidene winkels der Kalver straat midden in de St. Nikolaasdrukte van gaslicht verstoken waren. Het vuur bleek later vijf kamers op de eerste verdieping te hebben aangetast en door het brandwater waren ook de koffiehuiszalen ontoegankelijk geworden. Ruim 30 logeergas ten, die in hotel „Polen" kamers hadden be sproken, werden ondergebracht in hotel „Suisse" aan de overzijde der straat, dat met „Polen" door één en dezelfde directie wordt beheerd. Men schrijft uit Zui d-0 o s t e- lijk NOORD-BRABANT Bij het huwelijk van kleinere burgers en kleinere boeren in deze streek heeft in den regel geen eigenlijke bruiloft plaats. Maal ais de pas gehuwden hunne woning hebben betrokken, wordt een zoogenaamde invaart gehouden, dat wil zeggen de familie, vrien den en buren worden achtereenvolgens ge- noodigd op koffie en brood. En dan is de ge woonte, dat de genooden ieder wat aanbrengen om het huishouden in te richten. De vrouwen en meisjes komen met schotels, borden,kopjes, kannen enz., en voorts de een met een em mer, de ander met een gieter, een derde met een ketel enz. De mannen schenken een mand aardappelen of een stuk van een varken, of brengen later een kar mest voor de landerijen. En zoo komen de jonge luidjes aardig in hun gedoe met weinig kosten. Daarom heet zoo'n invaart ook wel schooiersvaart. Een gezonde wandeling. Dat vele eenvoudige lieden in den lande voor ons hoogste rechtcollege buitengewonen eerbied hebben en herstel van al hun grieven er van verwachten, is bekend. Zelden zal zich echter hebben voorgedaan het geval, dat men, om herstel van vermeend onrecht te zoeken, zich te voet op reis naar den Hoogen Raad begaf uit een plaats zoo ver van de residentie gelegen als ENSCHEDE. Gistermiddag, aldus deelt het Haagsche „Dagblad" mede, meldde zich echter bij de boden van den Hoogen Raad een schaapher der aan, die van die gemeente den langen, moeilijken tocht naar Den Haag te voet ha ondernomen om een naar zijn bewering hem toekomend bedrag van f 8000, dat de reen - bank te Almelo naar hij zeide hem niet h® willen toewijzen, door den Hoogen Raad hou te zien toegekend. In een uitvoerig reflB® had de man, zoo goed en kwaad hij dit ko zijn grieven uiteengezet. fc Hij kreeg den raad zich Maandag a. s. een bewijs van onvermogen tot de advoca e kamer te wenden. Menscheneters. Te OOSTERHOUT kregen twee schipp6' twist, die zóó hoog liep, dat zij elkande stuk uit de lip beten. Van zekeren 's-Gravenmoer werd byna de geheele bov afgebeten, zoodat het bloed overvloe g de wonde vloeide. legde het Een geneesheer uit 's-Gravenmoer

Schager Courant | 1901 | | pagina 2