Zondag 15 December 190J. 45ste Jaargang No. 3(588. TWEEDE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. FEUILLETON. Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. SCIAGER OIIRAAIT. Schagen, IA December 1901. Vergadering van de Veree- niging tot bet liouden van JAARLIJKSCHE pAASCHTENTOONSTELLINGEN van VEE te Schagen, in het lokaal van den heer J. Vader Az., op Donderdag 12 December, des morgens 11 uur. De voorzitter, de heer Jb. Zijp Hz., opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de secretaris, de heer J. P. Wagenaar, de notulen las, die vervolgens werden goed gekeurd. Ingekomen waren de Koninkl. goedkeuring op de verlotingvan den Comm. der Koningin bericht, dat tot een maximum van 25.000 loten mocht worden uitgegevenvan de gemeente Schagen het bericht, dat wederom f 100 subsidie was toegestaan. Uit het 8ste Jaarverslag vermelden we dat 't getal inzendingen op de jongste ten toonstelling 331 bedroeg, 90 meer dan het vorige jaardat de rekening sloot met een ontvangst van f2146.97 en een uitgaaf van f 1136.59, dus met een batig saldo van f 1010.38, wat f 10.14 minder is dan het batig saldo van het jaar daarvoor. Het aantal leden bedroeg 300, een achttal minder dan het vorige jaar. Het bedrag van de gelden van donateurs f 446.50, waar onder f 100 van den Slagershond, tegen f358.50 vorig jaar, dus f88 meer. Dit jaarverslag wordt met applaus goed gekeurd. De Commissie tot het nazien der rekening, bestaande uit de heeren K. Jonker, G. Muijs en J. v. d. Maaten, brengt rapport uit over die rekening en adviseert tot goedkeuring tot de bedragen, hierboven reeds vermeld. Hiertoe besluit de vergadering. Het programma maakte vervolgens het punt van behandeling uit. Zooals elk jaar, kregen we een zeer geani meerd debat, waar sprake is van afgewisselde en niet-afgewisselde koeien, en dat gekeurd wordt op de kleine tanden. Er werd gewezen op de vele bezwaren, aan een dergelijke keuring verbonden. De heer J. de Veer stelde voor, de keuring te doen plaats hebben niet op de kleine tanden, maar op de breede, blijvende tanden, wat, zooals gezegd na een zeer breede discussie, werd aangenomen met 15 tegen 10 stemmen. Op voorstel van den heer K. Breebaart Jz. werd het programma met één nummer ver meerderd en een rubriek voor de fijnste en zwaarst gemeste vaars er aan toegevoegd, bezittende hoogstens 2 breede tanden, en prijzen daarvoor beschikbaar te stellen van f 15.enf 10. De voorzitter verzette zich tegen deze uit breiding met het oog op de financiën. Steeds wordt het programma uitgebreid, dus de vaste uitgaven verhoogd, maar meerdere vaste inkomsten krijgt de vereeniging niet. De heer K. Breebaart Jz. achtte het saldo van de vereeniging wel zoo groot, dat deze rubriek er nog wel bij kon mede beval spr. het nummer aan, doordat dan alle kwesties, die tot onaangenaamheden aanleiding gaven, werden opgelost; de vaarzen concurreerden nu onderling; als de rubriek niet werd opgeno men tegen oudere dieren. Op voorstel van het bestuur werd besloten, de rubriek zwanen te schrappen. Op voorstel van den heer Hoep werd besloten, voortaan bij de verschillende inzendingen kippen te eischen6 kippen met 1 haan, en niet 2 kippen en 1 haan. Verder werd aan het programma toegevoegd een afdeeling konijnen. Voor de 2 zwaarste konijnen (ge zamenlijk gewicht) zal een le prijs van f2.50 en een 2e prijs van f 1.worden uitgeloofd. Het programma zal nu luiden als volgt A. Rundvee. No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten os, geboren in 1898 of vroeger. Prijzenf 25 en f 10. No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten os, geboren in 1899. Brijzenf 20, f 10 en f 5. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe, (afgewisseld.) Prijzen f 20 en f 10. No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe met hoogstens 6 breede tanden. Prijzenf 26 en f 10. 0-0-0- 44. Wat wilde deze man wat hoopte hij' Hij zou nauwelijks zelf in staat zijn ge weest, het te zeggen, maar hij voelde^ het als eene groote bevrediging, dat hij stil en ongezien kon staan bjj de vrouw, die eens de zijne was geweest. Zonder twijfel bad ze nu tot God voor Pierre en naderde zij dus hem door den eenigen gemeenschappe- lijken band, welke nog tusschen hen bestond. He aanbrekende avond legde ook zijne scha duwen over het gebogen hoofd van Dartigues. Heel zacht deed hjj nog eenige stappen in de richting van zijne vrouw en op twee treden van haar verwijderd leunde hij tegen het hek van het altaar. Misschien bad ook hij in de stilte van de heilige ruimte. De kerk was verlaten, zij beiden waren er alleen. Zelfs de koopman, die de kaarsen aanbood voor het negenurig gebed, was heengegaan. ■Plotseling, alsof zij voelde dat haar tranen ®n gebeden een getuige hadden, richtte Hrancine zich op, draaide het hoofd om en schrikte toen zy' een man in haar on middellijke nabijheid zag. Hij bewoog zich niet, noch om haar te naderen, noch om zick te verwijderen. Zonderling verward keek ze hem aan. Hunne oogen ontmoetten ®lkaar en zij had hem herkend. Verblee- kend maakte ze een beweging van schrik fluisterde No. 5. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe met hoogtens 4 breede tanden. Prijzen f 25 en f 10. No. 6. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste vaars met hoogstens 2 breede tanden. Prijzen f 25 en f 10. No. 7. Voor het beste vette kalf. Prijzen f 10 en f 5. J B. Rijstieren, zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor den besten rijstier, geboren in 1899 of vroeger. Prijzenf 30, f 20 en f 10. No. 2. Voor den besten rijstier, geboren in 1900. Prijzen f 30, f 20 en f 10. No. 3. Voor den besten pinkstier, geboren in 1901. Prijzenf 30, f 15 en f 5. C. Melk- Pokvee, zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor de beste melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Januari 1902. Prijzen: f 20, f 10 en f 5. No. 2. Voor de beste melkkoe, geboren in 1899, die gekalfd heeft na 1 Januari 1902. Prijzen f 20 en f 10. No. 3. Voor de beste melkvaars, die gekalfd heeft na 1 Januari 1902. Prijzen f 20 en f 10. No. 4. Voor de beste geldevaars, gedekt na 1 Nov. 1901 en minstens 4 weken drachtig. Pri jzenf 15 en f 5. No. 5. Voor de beste kuispink, geb. in 1901. Prijzenf 15, f 10 en f 5. D. Wolvee. No. 1. Voor de beste oonschapen, met of zonder lammeren. In te zenden 4 stuks. Prij zen f 10 en f 5. No. 2. Voor de beste overhouders. In te zenden 10 stuks. Prijzenf 15, f 10 en f 5. No. 3. Voor de beste oonschapen van vol bloed Texelsch ras, met of zonder lammeren. In te zenden 4 stuks. Prijzenf 10 en f 5. No. 4. Voor de beste jarige schapen van volbloed Texelsch ras. In te zenden 6 stuks. Prijzen f 10 en f 5. No. 5. Voor den besten ram van inlandsch gekruist ras, geboren 1900 of vroeger. Prijzen: f 5 en f 2.50. No. 6. Voor den besten jarigen ram, van inlandsch gekruist ras. Prijzen f 5 en f 2.50. No. 7. Voor den besten ram, uit het bui tenland geïmporteerd, geboren 1900 of vroe ger. Prijzen f 10 en f 5. No. 8. Voor den besten jarigen ram, uit het buitenland geïmporteerd. Prijzenf 5 en f 2.50. E. Varkens. Voor de beste vette varkens. In te zenden minstens 2 stuks. Prijzenf 10, f 5 en f 2.50. P. Pluimgedierte. No. 1. Voor den schoonsten toom kippen van inlandsch ras. In te zenden minstens 6 kippen met 1 haan. Prijzen f 5 en f 2.50. No. 2. Voor den schoonsten toom kippen van gekruist ras. In te zenden minstens 6 kippen met 1 haan. Prijzen f 5 en f 2.50. No. 3. Voor den schoonsten toom vreemde of raskippen. In te zenden minstens 6 kippen met 1 haan. Prijzen: f 5 en f 2.50 G. Konijnen. Voor de 2 zwaarste konijnen (gezamenlijk gewicht.) Prijzenf 2.50 en f 1. Aan de orde is de Verloting. Door den Secretaris wordt namens het bestuur voor gesteld, dit jaar de verloting te laten als vorig jaar; voor 1903 evenwel het aantal uit te geven loten te bepalen op 25000 en een hoofdprijs uit te loven van f 1000. Voorzitter doet de mededeeling, dat het bestuur niet homogeen was op dit punt. Een minderheid was voor het handhaven van j den bestaanden toestand, een meerderheid evenwel voor de voorgestelde verandering. Besloten wordt, het bepalen van den hoofd prijs aan het bestuur over te laten en het aantal loten te laten blijven op 20000; dit laatste met 8 tegen 25 stemmen. Tot Secretaris der vereeniging wordt be noemd wegens het bedanken van den heer J. P. Wagenaar, de heer P. v. d. Kamp, met 19 stemmen. De heer P. Raat verkreeg 10 stemmen, de heer P. Buis Jz. 3 stemmen. De vergadering verleent het bestuur een crediet van f 50.—, om een stoffelijk blijk van waardeering te koopen voor den afgetreden secretaris. De heer Van der Kamp neemt de benoeming aan. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren Jb. Zijp Hz. met 31 st., en C. Asjes met 31 st., en gekozen de heer J. v. Beusekom, te 't Zand, met 26 st., in plaats van den heer G. de Wit Pz., aftredend en niet herkiesbaar. Bij acclamatie werden de heeren Zijp en Asjes respectievelijk tot voorzitter en vice- voorzitter benoemd, welke benoemingen zij onder dank aanvaarden. Tot commissie voor het nazien der rekening en begrooting voor 't volgend jaar werden benoemd de heeren J. v. d. Maaten, P. Buis Jz. en K. Jonker. De heer De Veer stelt vervolgens voor, iemand, die fraude pleegt met de inzending van zijn vee op de tentoonstelling, bij volgende tentoonstellingen uit te sluiten van mededinging. Aangenomen werd met 20 tegen 8 st. De begrooting wordt goedgekeurd, zooals door de commissie was geadviseerd, sluitende met ontvang en uitgaaf op f 1980.38, met dit verschil, dat het vermoedelijk batig slot met f78.50 zal verminderen, door de beslui ten, door de vergadering genomen (uitbreiding programma, en crediet voor het stoffelijk blijk a. d. Secr.) De rondvraag levert niets op, waarna de de vergadering gesloten wordt. De nachtvorst vanll op 12 December heeft voor de bezoekers van onze markt heel wat onaangenaamheden opgele verd. Tal van paarden gleden onder weg op de bevroren wegen uit en vielen, terwijl heel wat voerlui verplicht waren bij dijken en hooge bruggen uit te stappen en de paarden aan de hand langs en over de gevaarlijke hellingen te brengen. Het paard van den heer C. te Oudesluis had ook het ongeluk te vallen en brak daarbij een poot, tengevolge waarvan het moest worden afgemaakteen dure dag voor dien marktbezoeker. dit Kabinet zal bestaan, welke hervormingen op het regeeringsprogram v o o raan zullen staan, wanneer voorstellen tot verhooging van invoerrechten zullen worden gedaan en welke uitgaven men daarmede wil bestrijden, of men ook met graanrechten zal komen, of werkelijk al of niet de sociale vraagstukken met kracht zullen worden aangepakt men weet van dat alles eigenlijk niets meer dan toen het debat begon. In handigheid om lastige vragers met een kluitje in 't riet te sturen en van zich af te weren, is de nieuwe premier een meester. In 's ministers laatste rede dacht men nog antwoord te krijgen op tal van practische vragen van regeeringsbeleid, maar de minister vond het blijkbaar onnoodig daarop in te gaan. De uitdrukkingik ben geen informatie-bureau, was vooral in den mond van den staatsman, wiens lust en leven het gedurende zoovele jaren geweest is bij ministers op informaties uit te gaan, karak teristiek. Hoofdzaak is echter, dat duidelijk is gebleken, dat ondanks alle verschil van meening en ondanks allen partijstrijd, er een groot terrein overblijft, waarop alle partijen in 's lands belang vreedzaam kunnen samen werken. Hoe groot dat terrein zal zijn, zal in de eerste plaats van de regeering afhangen. „Dartigues 1" Hij boog diep het hoofd en sprak „Ja, Dartigues, die u smeekt niet van hem weg te vluchten, maar naar hem te luiste ren." „Wat wilt ge van mij Hij las de uitdrukking van grooten angst in hare oogen, zoodat hij zich haastte haar gerust te stellen. „Ik wil met u over Pierre spreken, over uzelf, en als u het toestaat, ook een weinig over mij. U heeft slechts eerbiedige en zachte woorden van mij te verwachten. Ik weet, wat u van uw kind heeft gemaakt, en ik bewonder u, evenzeer als ik u benijd." Zij keek hem nogmaals in de oogen en zag, dat hij bewogen was, zoodat ze ophield bang voor hem te zijn. Aarzelend ging ze op een bank zitten, welke in haar nabij heid stond, en zonder hem eigenlijk tot spreken te hebben gemachtigd, luisterde zij toch naar zijne woorden. Nu zij kalm was ge worden, keek ze tersluiks naar Dartigues. Het was baar moeilijk, in den man met de correcte houding, met het ernstige, den kende gelaat, den echtgenoot van vroeger te vinden. Het jonge, het levendige was verdwenen, de ouderdom gekomen. En m deze stille, duistere kerk ontmoetten elkaar de gestalten uit het verleden. Dartigues zeide ernstig „U is zeer gelukkig, Francine 1 En dat verdient geDe zekerheid, dat men met rechtvaardige middelen zichzelf het geluk heeft veroverd, is juist het hoogste genot daarvan. My' is alles in het leven gelukt. Ik heb mijn zoon weêrgevonden, ik ben even gelukkig getrouwd als gij, en trots dat drukt mij een last op het hart, welke mij dreigt te verstikken, een last, waarvan De Haagsche correspondent van de Zutpb. Ct. geeft volgenderwijs zijn indrukken weer van de redevoeringen van den minister Kuyper bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting Had de minister-president in 't algemeen niet te klagen over de ontvangst, aan zijn ministerie te beurt gevallen, toch was het een zware taak om, zooals de heer Borgesius het uitdrukte, na een vierdaagsch debat 24 sprekers tegelijk te beantwoorden. Hoe hij zich van die taak heeft gekweten De minister heeft driemaal het woord gevoerd. Eerst een uur in den middag van Dinsdag daarop nog anderhalf uur in den morgen van Woensdag, en in dupliek nog een groot uur in de zitting van Vrijdag. Welnu, ik geloof niet ver van de waarheid te zijn, en den algemeenen indruk weer te geven, als ik beweer, dat hij in zijn eerste antwoord verre gebleven is van hetgeen men op grond van zijn verleden, van den nieuwen premier verwachtte, maar dat hij den laatsten dag van het debat revanche heeft genomen en toen een schitterende rede heeft gehouden. In den vorm is elke redevoering van den leider der antirevolutionnairen verdienstelijk, maar Dinsdag en Woensdag was het, alsof de minister er nog in het geheel niet had over nagedacht, wat zijne nieuwe functie, wat zijne positie als woordvoerder van de geheele regeering, als minister-president mee bracht. Hij kon den toon maar niet vatten, die onder dergelijke omstandigheden wordt gevorderd. De ministeriëele rede was meer geestig dan zakelijk, meer fel dan waardig, meer afstootend dan sympathie uitlokkend. En de geestigheden waren voor een deel van zeer goedkoop allooi, waarvan zelfs enkele ambtgenooten de dupe werden. Men miste over 't geheel dien toon van hoogen ernst, die paste bij de ontwikkeling van den christelijken nieuwen koers. Maar dien toon miste men niet in de rede van "Vrijdag. Welk een hemelsbreed verschilNu waren alle aardigheden en geestigheden aan kant gezet, nu werden de beginselen besproken met een gloed, die weldadig aandeed. Vooral de peroratie, gewijd aan de sociaal-democratie, of liever aan de bestrijding van het Marxisme als atheïstisch en godsdienstloos, was een meesterstuk van welsprekendheid niet alleen, maar ook van taktiek. Dit neemt niet weg, dat het resultaat der debatten en meer in het bizonder der minis teriëele verklaringen en toelichtingen, zeer onbevredigend was. Er is lang geredevoerd, maar er is bijna niets verklaard of toegelicht Waarin eigenlijk het specifiek christelijke van De laffe lasterpraatjes. De O. H. Crt. schrijft „De ergerlijke geruchten, door buiten- landsche bladen onlangs over H. M. de Konin gin en Haren gemaal verspreid, worden, naar wij vernemen en naar bevestigd wordt door een bericht uit Den Haag aan de Petit Bleu, aan politici toegeschreven, die dit lage middel zouden te baat genomen hebben om zich wegens de stemming ten onzent en in Duitschland te wreken. Het is zeker opmer kelijk dat „Reuter" er de hand toe geleend heeft. „Het zou ons niet verwonderen, zoo het Hof wilde onderzoeken, wie die lasterlijke praatjes het eerst heeft uitgestrooid. „Een Nederlander te Londen deelt ons mede, dat daar op alle hoeken der straten en in vele winkels biljetten zijn aangeplakt met het opschrift„Lees het schandaal aan het Neder- landsche Hof." „Het is walgelijk Ja, dat is het Te Utrecht middag een droevig 2-jarig pleegzoontje van de echtelieden Z., in de Violenstraat, had namelijk reeds eenigen tijd op den grond zitten spelen en daarbij, door zijn luidruchtigheid, meermalen de aandacht op zich gevestigd. Opeens echter i was alles stil en toen men naar de oorzaak daarvan ging zien, bemerkte men met ont zetting, dat het kind bewegingloos op den j grond lag. Een ijlings ontboden genees kundige kon slechts den dood door verstik- i king constateeren. De kleine bleek namelijk een klein lapje, waarmede hij blijkbaar had gespeeld, in de keel te hebben gekregen en tengevolge daarvan te zijn gestikt. Een landbouwer onder Vrouwe- I polder haalde zijn geweer om op duiven te schieten. Het vuurwapen sprong uit elkaar en doodde den man. had Woensdag- voorval plaats. Het Verschillende Katholieke - bladen bevatten de mededeeling, dat ook in ons landde luistervolle viering van 't 25-jarig opper priesterschap van den paus wordt voorbe reid. Het doorluchtig episcopaat heeft zelf het initiatief in deze genomen. De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland hebben, ieder voor zijn eigen diocees, opdracht gege- ven aan de volgende heeren: jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein (Utrecht), mr. F. Th. Westerwoudt (Haarlem), W. J. H. Prinzen ('s-Bosch), mr. M. P. M. van Dam (Breda) en jhr. mr. Ch. Ruijs deBeerenbrouck(Roer mond), om een beperkt getal aanzienlijke Katholieken uit te noodigen tot het vormen van een comité, dat in het aanstaande voor jaar de hulde van het Katholieke Nederland aan den feestvierenden opperpriester zal gaan aanbieden. Vergeten! In de Friesche gemeente H. kwam een vader ter secretarie om de geboorte van een zoon aan te geven. Toen de klerk hem vroeg naar den naam zijner vrouw, noemde hij haar vóórnaam, ik mij' tot eiken prijs wil bevrijden Hij fluisterde zoo zacht, alsof hij een biecht aflegde. „Ik geloof, dat het berouw is over al het kwaad, dat ik heb bedreven, dat mij bezwaart, het zelfverwijt, omdat ik anderen zooveel leed heb berokkend. Instinctmatig heb ik mij tot u gewend. Ik keek naar u uit, bespiedde u op straat, in de nabijheid van uw huis, want ik zou het niet hebben gewaagd u daar op te zoeken. Ik ben u gevolgd. Toen ik u de kerk zag ingaan, voelde ik, dat ik alleen op deze heilige plaats u kon naderen, dat ik hier den moed zou hebben met u te spreken en dat het my wellicht zou gelukken Zij zag hem, toen hy zweeg, met een helderen blik vast in de oogen. „Wat dan?" vroeg zij. Zachtkens antwoordde hij „Dat ge mij zult vergeven." Zij hief haar hand op, als wilde ze hem vrijspreken, maar hij hield haar terug. „Wacht even, antwoord niet te vlug, gij weet nog niet, tot welken graad ik schuldig ben. Ik wil geen misbruik maken van uw zachte gevoelens." „Wat kwaad hebt ge mij dan toegevoegd, dat ik niet weet Hij boog het hoofd. „Ik heb een ontzettend plan gehad. Toen ik myn zoon had weêrgevonden, zon ik erop, u hem te ontrooven, heimelijk te ontstelen." Zij beefde en sprak zacht „Dat heb ik begrepen, geraden." Hij zag haar met smartelijke verwonde ring aan „Hoe, dat hebt ge van mij gedacht Gij hebt u moeten verdedigen, gy' wist dat, en hebt het kind toch bevolen zijn va der niet te verachten, niet te richten Wanneer ik nog een greintje van zijne liefde en zijn achting bezit, dan zijt gij het wie ik dat heb te danken. Zoo hebt gij u gewroken Francine, voor al het booze, dat ik u heb aangedaan en nog heb willen toevoegen." De woorden bleven hem bijna in de keel steken, en hij wendde zich af, zich voor de tranen schamend welke over zijn wangen biggelden. Zij echter gnmiao^i.o geruststellend. „Ik zoek geen haat, Dartigues, ik heb dien nooit gezocht. Ik beklaag je oprecht. Ik heb mijn zoon liefgehad en dankbaar heid gevoeld voor hen, die mij hebben ge holpen al het leed te dragen dat over mij was gekomen. Op dit oogenblik vergeef ik je met mijn gansche hart, hoe schuldig je ook moogt geweest zijn 1" „Een heilige zijt ge," sprak hij, diep het hoofd buigend. „Ik ga geruster van u heen, op de toekomst vertrouwend. Mij is het, alsof mijn zonden verzoend zijn. Geniet van je geluk, Francine, je verdient het, en wees ervan overtuigd dat ik alles zal doen om Pierre gelukkig te maken. Ach, jammer genoeg kan ik maar voor een deel het onrecht vergoeden, dat ik tegen jou en Pierre en mijn geweten heb bedreven, maar het zal een groote vreugde voor mij zijn, nadat ik ons kind vreemd ben geble ven zoo lange jaren, hem nu nuttig te kunnen zijn." Zij schudde treurig het hoofd. „Ge zijt zeer rijk, heeft men mij gezegd. Geef Pierre geen geld, ge zoudt hem bederven. Hij moet werken, om de vreugde, het genot van het slagen te maar haar van (geslachtsnaam) wist hij niet. Gelukkig kon de klerk uit de registers van den Burgerlijken Stand den volledigen naam der vrouw opdiepen, zoodat de inschrijving in 't geboorteregister nu volgens de wet kon plaats hebben Begin dezer week geraakte een rij tuig met 2 paarden bespannen van den br. H.Br. te BURGERBRUG op hol. Br. had veevoeder gebracht bij den heer K. Hille nabij Schager- brug. Vermoedelijk tengevolge van onvoldoend toezicht gingen de paarden huiswaarts voor de voerman klaar was en kwamen hollende aan de Burgerbrug hun stal voorbij. Zij werden aan het eind der buurt door de Gebr. Schuijt tot stilstaan gedwongen, waarna de heer Jb. Abenes als amateur koetsier optrad, Br. en zijn knecht tegemoet reed en afhaalde. Bedenkt men nu, dat de hollende paarden een afstand hebben afgelegd van ruim een uur loopens, dan mag er zeker van geluk worden gesproken, dat alles zonder een enkel ongelukje is afgeloopen. De overstrooming van den D i n k e 1. Men schrijft uit TWENTE Dit „aordige rivierke", zouden wij met Cremer willen zeggen, heeft slechts zelden in kwaden zin van zich doen spreken, behalve een paar malen, dat het een al te vrijmoedig zwemmer naar zijn diepe kolken lokte en en zoodoende in de armen des doods voerde. Nimmer vergreep zij zich aan haars naasten goed en erf, als thans.Haar wateren storten zich niet alleen met geweld op de haar omringende landerijen in Losser, de Lutte en Denekamp, maar ook zelfs de huizen treden zij met ge weld binnen en zij noodzaken de bewoners zelfs hun haardsteden te verlaten om naar hoogere gedeelten in Twente een goed heen komen te zoeken. De drie zooeven genoemde dorpen weten er thans van mee te spreken. In Losser zijn verschillende wegen tengevolge van overstroomingen van den Dinkel niet te doorwadenin de Lutte staan verschillende boerenwoningen geheel in 't water en bij Denekamp gaan sommigen zelfs verhuizen, omdat hun woning ten prooi is van de wa teren van den Dinkel. Ziedaar een toestand in Twente, die geheel nieuw mag heeten. De verbazende wateraanvoer uit Duitschland tengevolge van verbreeding en uitdieping dezer rivier aldaar, deed in de eerste plaats dien toestand ont staan. En wanneer hier niet met krachtige hand wordt ingegrepen, staat dit gevaar telkens weer voor de deur en is de schade niet te overzien. Door H. M. de Koningin is een pop, voorstellende „Koningin Wilhelmina in gala-costuum", door Haarzelve aangekleed, ingezonden op de poppententoonstelling, die te Lissabon gehouden wordt ten voordeele van de Boerenkinderen, die met hun krijgs gevangen vaders aldaar vertoeven. O, die leerplicht! Een onderwijzer in de Twentsche gemeente E. ontving de vorige week op zijn informatie naar de reden van verzuim van een der leer lingen, het volgend schrijven heeft de schooltijd verzuimd wegens dat hij niet kan loopen. de meester doet loose vraagen Wij houwdende de kinderen niet overshillig tuis meester zoo ver zoenlijk zijn wij tog nog wel en arme mens is bij u lieden niet veel in achtging maar n moes de ale mensen niet glijk stelen ik hep u vrindelijk berigt (w.g.) door de moeder van den leerling. In 't hartje van Friesland. GROUW is het eenige dorp in Friesland, waar het St. Nicolaasfeest niet gevierd wordt. Maar in plaats daarvan houdt men St. Pieter in eere en dat doen de ingezetenen van gan- scher harte. Op dit punt zijn ze zoo solidair mogelijk, evenals op 't gebied der Friesche taal, die nergens zoo goed wordt gesproken als in Grouw, waar de vroegere Friesche schrijver en dichter Dr. Eeltje Halbertsma zijn leven doorbracht. In de vergadering van nota belen der Ned. Herv. Gem. te NIEUWE NIEDORP, Woensdag 11 dezer, is in de plaats van den heer J. G. van Eden, die bedankt had, tot Kerkvoogd gekozen de heer Jb. Pluister. kunnen deelachtig worden. Houd hem ver van uw rijkdom, slechts zóó kan hij gelukkig worden. Ik zal hem naar de vrouw geleiden, die hij liefheeft en op die manier zijn geluk verzekeren. Zij is mooi, goed en eenvoudig, zij zal ook u op de handen dragen en het stralende geluk der kinderen zal uw levensavond opvroolijken." Zij lachte, en nu had haar gelaat weer de oude bekoring van vroeger. Dartigues zag in zijn gees'v^jjn Francine weder voor zich, die hij eenmaal had liefgehad. Hij zuchtte zwaar, en toen zy' opstond, boog hij zich eerbiedig, greep haar hand en drukte daar vlug een kus op. Toen zij de oogen opsloeg, verwijderde hij zich reeds. Zijn schreden weerklonken door de gewelven van het kerkgebouw, zijn gestalte verdween achter een pilaar. Met luid kloppend hart bleef Francine alleen. Toen knielde ze opnieuw neder en haar dankbaar hart wendde zich in gebed, nu met rust en troost vervuld, andermaal tot God. In Gabès was alles feestelijk versierd en ge stemd. Ook de blauwe hemel scheen tot de feestvreugde te willen meêwerken, want hij welfde zich helder en vriendelijk over het kleine havenstadje. De gansche bevolking bewoog zich door de stratenop tien mijlen in den omtrek had elk huis, elk hutje zijn bewoners naar Gabès zien gaan. Heele fa milies waren met den spoorweg, per rÜ Wig, te paard, op een ezel, ja zelfs te voet sedert den vroegen morgen in stof en hitle naar de stad opgetrokken. De opening van het kanaal, welke de meren met de zee verbond, trok deze schaar van nieuwsgierigen aan. Openbare feesten wa ren in de omliggende dorpen aangekondigd,

Schager Courant | 1901 | | pagina 5