plaatselijk" nieuws.' Verslag van de Raadsverga dering te WIERINGER WAARD, gehouden den 17 December 1901. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, deelt de Voorz., de heer C. Dz. Rezelman, mede, dat van H.H. (led. Staten goedgekeurd zijn terugontvangen de gemeenterekening over 1900, de verorde ning regelende de jaarwedden der onderwij zers, en de suppletoire kohieren van den Hoofdelijken Omslag en hondenbelasting. Ter tafel wordt gebracht 1. Een omschrijving van het Tramplan Wieringen-Schagen, toegezonden door het Comité. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Een verzoekschrift van den heer Dr. Bax, om verhooging zijner jaarwedde met f 200. te beginnen met 1 Januari a. s. In een toelichting geeft de heer Bax te kennen, dat, naar zijn oordeel, een belooning van f 600.— 's jaars veel te gering is voor de te bewijzen diensten en het verbond, hem opgelegd bij de instructie. Hij wijst er op, dat de gemeente klein is, verder op de afge legen ligging, zonder voldoende middelen van verkeer, de onkosten voor paard, rijtuig, koetsier enz., de betere bezoldiging naar rato van den gemeente-geneesheer te Barsin- gerhorn, en op zijn 5-jarig verblijf. Adressant betwijfelde, of bij het ontstaan eener vacature ons dorp weer een geneesheer zou terug krijgen. De Voorz. deelt mede, dat B. en W., na ernstige overweging en afgescheiden van de waardeering, welke de heer Bax als dokter en als burger in deze gemeente verdient, geene motieven konden vinden voor de in williging van het verzoek,omdat de vergoeding voor armenpraktijk voldoende wordt geacht. Zij adviseeren afwijzend te beschikken. De heer Groneman wil even opmerken, dat de begrooting voor 1902 reeds is vastgesteld en de heer Bax daarom wat laat is geweest met de indiening. Het wijzen op de niet vervulling der betrekking bij een mogelijke vacature acht spr. een bangmakerij, waaraan hij weinig hechtindertijd werd door dokter Romar hetzelfde gezegd, terwijl de ervaring het anders heeft geleerd. Het gebrek aan voldoende middelen van verkeer bestond reeds bij zijn sollicitatie, en het houden van paard en rijtuig is volgens spreker in hoofdzaak noodig voor de omliggende gemeenten. De heer Koster zegt, dat dokter geen rekening schijnt te houden met zijne vrije woning, welke f 9000.heeft .gekost en waarvan men het onderhoud niet gering behoeft te schatten. De heer Schenk noemt de vergelijking met Barsingerhorn niet bepaald juist. De armen praktijk is aldaar van veel grooter omvang. Met algemeene stemmen wordt afwijzend beschikt. 3. Een adres van het bestuur der Afd. Anna Paulowna van de N.-H. vereeniging „Het Witte Kruis", waarbij wordt verzocht het ijs, afkomstig uit den ijskelder alhier, voortaan ten behoeve van die afd. voor 50 ets. per emmer beschikbaar te willen stellen, met de verzekering dat alsdan door de afd. een ruim gebruik van den ijsvoorraad zou worden gemaakt. De Voorz. zegt, dat het tarief voor uitwo nenden bedraagt bij dag f 1.bij nacht f2.per emmer. B. en W. adviseeren, van dit tarief niet af te wijken, ten einde de afname niet te be vorderen. Zij wenschen slechts in uitersten nood aan uitwonenden ijs te verstrekken. De heer Zijp krijgt den indruk, dat adres santen zich op het standpunt plaatsen, alsof de gemeente een zaak van den ijskelder wil makendat is juist niet het geval, de prijs is zoo gesteld om groote afname te voor komen. Bovendien, zegt spreker, werd dit jaar maar voor f7.aan ijs gehaald door de in woners van Anna Paulownatotaal werd ontvangen f 28.50, welk bedrag in verhou ding staat met de kosten voor de vulling. De heer Q-roneman is het volkomen eens met B. en W., dat de afgifte van ijs aan niet- ingezetenen zooveel mogelijk moet worden beperkt. Het zou heel goed kunnen gebeuren, dat de gemeente geen voldoenden voorraad voor eigen behoefte overhield. De heer Koster vindt den prijs niet zoo bezwarendin ieder geval komt het voor A. P. goedkooper uit, dan zelf een ijskelder te stichten en te onderhouden. Een afwijzende beschikking volgt. 4. Een verzoekschrift van de Afd. „Wie- ringerwaard" van „Het Witte Kruis," om de vereeniging te willen steunen door toetre ding der gemeente als donatrice. Wordt besloten, als donatrice toe te treden voor f10.'s jaars. De Yoorz. deelt mede, dat mej. Franx, onderwijzeres, mondeling vergoeding heeft verzocht voor het geven van herhalings- onderwijs bij verordening is bepaald, dat met ingang van 1 Nov. 1902 per lesuur f 0.60 zal worden verleend, en zij dus evenals de vorige onderwijzeressen dezen winter gratis dat onderwijs behoorde te verstrekken. B. en W. adviseeren echter, om hare belangstelling niet te doen verminderen, voor dezen cursus reeds de belooning van f 0.60 per lesuur toe te kennen. De Raad vereenigt zich hiermede. Overeenkomstig een daartoe gedaan ver zoek wordt besloten: aan Mej. Schenk-Waiboer het huis, waarin zij woont, na vertrek van den heer Weide, tot wederopzegging te ver huren voor fl.per week, onder voorbehoud dat de gemeente de vrije beschikking houdt over de schoollokalen en onder verplichting dat de huurster zorg draagt voor het be hoorlijk luchten en stofvrij houdendier lokalen. De termijn voor opzegging wordt bepaald op 3 maanden. Verder Wordt op voorstel van B. en W. besloten, wederom voor den tijd van 5 jaren ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen aan de o. 1. school. Hierna stelt voorz. aan de ordede benoeming van een armvoogd. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren: A. Sleutel Dz. (aftr.) en J. Jimmink. Met 6 stemmen (de heer Sleutel houdt zich buiten stemming) wordt eerstgenoemde be noemd. De heer Sleutel verklaart op de vraag van den Voorz., of hij de benoeming aanneemt, er al eens over gedacht te hebben, de betrek king niet weder te aanvaarden, tenzij zijne bezoldiging wordt verhoogd. De heer Groneman vindt, dat de heer Sleutel beter had gedaan, zulks voor de benoeming mede te deelen bovendien ware het wenschelijk geweest, een dergelijk voorstel bij de behandeling der begrooting aan de orde te stellen. De Voorz. oordeelt een belooning van f 78 nogal aardig. De heer Sleutel verklaart zich hierna genegen, voorloopig de benoeming aan te nemen. Bij de begrooting voor 1903 zal de verhoo ging ter sprake worden gebracht. Na gedane rondvraag sluit de Voorz. deze laatste zitting van dit jaar, met de beste wenschen voor (le gezondheid der vergaderden M aandag was op de veiling van Nieuw Leven, aan het station te NOORD SCHARWOUDE, geen enkele partij kool aangevoerd. Op die van Ons Belang, aan het station HEER HUGOWAARD, 500 stuks roode kooien a f 1.70250 stuks gele a f 2.90 en 300 stuks gele a f 2.10. De handel is anders vrij vlug. De dorsch- kool wordt graag gekocht. De kool, welke tegenwoordig aan de stations geladen wordt, geldt f 2 tot f 7 voor roode, f 1 tot f 6.50, voor gele, en f 2 tot f 5.a f 6.50 voor witte kool. De uienprijs is f 2.40 h f 2.50. Voor bieten wordt f 6 4 f 9 besteed. WINKEL. Woensdag 25 dezer (lsten Kerstdag) zal de rederijkerskamer „Aurora" een openbare uit voering geven in de kolfbaan van den heer P. Buij. Opgevoerd zullen worden Menschenhaat en Berouw, tooneelspel in vijf bedrijven door A. van Kotzebue, en Erfgenamen van Neelfrje Pater te Broek in Waterland, blijspel in éen bedrijf door W. Mets Tz. De heer J. G. H a z e 1 o o p, R ij k s- tuinbouwleeraar voor Noord-Nolland, zal in den loop dezer maand een of meer lezingen houden voor de leden der Groentenvereeni- ging „De Niedorper Kogge". Deze voordrachten zijn ook toegankelijk voor niet-leden. WIERINGEN. Jl. Maandagavond vergaderde onze Afdee- ling van den Ned. Protestantenbond, op de bovenzaal der Herv. Kerk. Aanwezig 26 leden. De Voorz., de heer Ds. Smidts, opende met een hartelijk welkom de bijeenkomst en ver zocht den heer P. L. Asjes, de notulen der vorige vergadering te willen lezen. Hieruit stippen we aandat door den penningmees ter, den heer Ooms, in een bestuursvergade ring rekening en verantwoording was gedaan. De ontvangsten bedroegen f 143.61, de uit gaven f 83.135, alzoo het batig saldo f 60.475deze rekening was goedgekeurd dat het aantal leden der afdeeling bedraagt 75 dat het aantal kinderen dat de Zondags school bezoekt, bedraagt 70met dezen zal den 2en Kerstdag Kerstfeest worden gevierd. Onder dankbetuiging aan den Secretaris werden de notulen goedgekeurd. Hierna hield de heer Ds. Smidts een lezing over het onderwerpEen drieërlei soort levensbeschouwingoptimisme, pessimisme en idealisme. Met alle aandacht volgden de aanwezigen de lezing. Jammer, dat er zoo weinigen opgekomen waren om die zoo nuttige rede te hooren. Ds. Smidts gaf nog een nastukje, getiteld „De Hoog moed", van Dr. Laurillard. Na afloop dankte de Voorz. de aan wezigen voor hun opkomst, en sloot de ver gadering. De landbouwerszoons P. Luijks en Fr. Verboven, woonachtig te Zoersel aan de Belgische Grens, die, zooals vermeld is, in den avond van 1 November in dronken- J schap boomen op de tramrails hadden gelegd, I waardoor de tram van Hoogstraten naar Turnhout ontspoorde en de machinist Gijzeis het leven liet, zijn door de Rechtbank te Antwerpen veroordeeld tot 20 jaren dwang arbeid en tot het betalen van 12.000 francs- schadeloosstelling aan de wedewe en kinderen van den verongelukten machinist Gijzels. De moord in de Dubbele B uurt te AMSTERDAM. Nog altijd verkeert de Justitie in het onzekere over het tijdstip waarop de misdaad gepleegd is. Woensdag middag om 1 uur is de weduwe nog in den tuin gezien. Tegen 5 uur 's middags schelde de melkboer tevergeefs en 's avonds bleef het donker in huis. Men zou dus mogen aannemen dat de moordenaar zich tusschen 1 en 5 uur in de woning heeft bevonden en de misdaad pleegde. Hoe dan te verklaren het feit, dat de verslagene in volkomen nacht gewaad gekleed was? Ook vraagt men zich af, op welke wijze de moordenaar het huis is binnengedrongen. De voordeur was niet op de knip en de tuin deur stond open. Vermoedelijk is hij door de voordeur binnengekomen en heeft het huis door den tuin verlaten. Teruggevonden. Donderdag vóór acht dagen verliet een Roemeensch koopman met zijn 15-jarige dochter zijn vaderland om zich naar Canada te begeven, waar reeds twee zoons van hem gevestigd zijn. 's Avonds kwam hij te Halle aan en vertrok den volgenden morgen van daar naar de Hollandsche grens. Tusschen Halle en de grens moest hij noodwendig aan een zekere behoefte voldoen en op het eerste het beste station verliet hij den trein, zijn dochter daarin achterlatende. Uit het stations gebouw terugkeerende, zag hij toen nogjuist den trein, met zijn dochter er in, wegstoomen met den volgenden trein zette hij alleen de reis voort naar Rotterdam, onderweg infor- meerende naar zijn meisje. In de Maasstad aangekomen, zette hij dat onderzoek voort, liep alle logementen af, doch tevergeefs. Ten einde raad, wendde hij zich jl. Maandagavond tot de politie. Toen is op last van den hoofd commissaris te Rotterdam naar de verschillende stations, gelegen tusschen onze grens en Halle, geschreven, met het gelukkig resultaat, dat na een paar dagen bericht kwam, dat het bewuste Joodsche meisje te Hildesheim zwer vende was aangetroffen en liefderijk opge nomen in een stichting van R.C. zusters. Ingevolge telegrafisch verzoek is het meisje vervolgens naar Rotterdam gezonden, waar het zich weder bij haren vader voegde. Gis teren zijn vader en dochter naar Engeland vertrokken, ter voortzetting van hun reis naar Canada. Onverbeterlijk. In het Algemeen Politieblad komt onder de gesignaleerden voor een 74-jarige weduwe, die bij vonnis van het kontongerecht te Delft bij verstek is veroordeeld tot 3 weken hech tenis, wegens openbare dronkenschap bjj 17e herhaling. Te HEETEN, eene buurtschap in de gemeente Raalte (Ov.), vond de land bouwer M., toen hij jl. Vrijdagnamiddag met zijne vrouw van de Deventer markt thuis kwamzijne dienstbode met eene ernstige hoofdwonde bewusteloos in het woonhuis op den vloer liggen, terwijl zijn knecht H., die dien dag alleen met de dienstbode in huis was, spoorloos was verdwenen. De daagsche kleeren van den knecht werden, geheel door weekt, gevonden gedeeltelijk aan den rand van een vijver nabij de woning, gedeeltelik op zijn kamertje. Zijn Zondagsche kleeren zijn echter uit zijn koffer verdwenen, zoodat men vermoedt, dat hij in deze is gevlucht. Ten overvloede is de vijver uitgedregd, echter zonder eenig resultaat. De wonde der dienstbode, die intusschen is overleden, blijkt veroorzaakt te zijn door een zwaar schot hagel. Over het geheole geval hangt een waas van geheimzinnigheid, en vreemd is het, dat eerst Zaterdagmiddag de politie te Raalte werd verwittigd. Het justitieel onderzoek, hetwelk toen aanstonds werd ingesteld, is nog in vollen gang. Vrijdag a. s. te half 12 wordt te HOORN het nieuwe Rijkslandbouwproef- i station en de Zuivelboerderij officieel ge- j opend. Bij deze gelegenheid zal het woord worden gevoerd door de heeren Van der Zande te Hoorn en J. L. T. Groneman te W ieringer waard. Een griezelige vondst. Terwijl Zaterdagmiddag eenige heeren uit OSCH tusschen Zevenbergen en Nistelrode eene drijfjacht hielden, vonden een tweetal drijvers in een dicht bosch op ongeveer twintig minuten afstand van den steenweg 's Bosch-Grave onder het hooge mos tusschen een weinig zand het geraamte van een man, gekleed in bruine broek, zwart gestreept vest en witte kousen. Het hoofd was van den romp gescheiden en rustte op een zwarte jas. Terzijde op anderhal ven pas afstand lag een koperen tabaksdoos. Daar het lijk op het grondgebied van Nistelrode gevonden was, werd onmiddellijk de burgemeester dier gemeente gewaarschuwd, die weldra met den dokter verscheen. Naar het oordeel van den dokter was het geraamte dat van een man van ongeveer veer tig jaren en kon de dood wel een jaar ge leden hebben plaats gehad. Of hier eene misdaad in het spel is, kan thans niet verklaard worden. De verre afstand van den steenweg en het dichte bosch zouden er wel eenigszins op wijzen. De justitie is onmiddellijk met deze vondst in kennis gesteld. AARTSWOUD. Tot Kerkmeester bij de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer P. Glas Cz., in de plaats van den heer J. Vel Kz. T e BROEK OP LANGENDIJK i s d e groentenmarkt voor dit jaar zoo goed als afgeloopen. Alleen des Maandags, Woensdags en Vrijdags wordt markt gehouden en dan is de aanvoer gering en worden slechts par tijtjes inferieure kool te koop aangeboden. Bloemkool gold Maandag nog tot f 12.per 100. De onderhandsche handel in winterkool is zeer vlug en de prijzen zijn nog rijzende. Te SINT PANKRAS zijn in de Ned. Herv. Kerk als ouderling gekozen de hr. M. Kalis en als diaken de hr. C. Wielings. In eene den 13en gehouden be stuursvergadering te KOLHORN van de afdeeling aldaar van den Bond voor Staats- pensionneering, werd als voorzitter der afdee ling gekozen de hr.A.Droog. Tegelijkertijd werd besloten, de openbare vergadering in Januari, waarin de heer Perio, van Arnhem, als spreker zal optreden, te. Koihorn, en niet te Schagen, te doen houden overigens, om eenige hon derden exemplaren van het Januari-nummer van het Bondsblad te bestellen en in de omstreken te verspreiden. Uitslag der openbare ver- kooping ten overstaan van de Notarissen Sannes en Ten Zeldam, te OUDE NIE- DORP, Dinsdag j.1., van een huismans woning met 2 schuren, erf, tuin, boomgaard, wei- en bouwland, samen groot 21.73.90 H. A., eigendom van mevr. de wed. 0. Hulst te Den Haag en in gebruik bij den heer Koning. Perceelen 1 en 2, groot 3.22.60 H.A., gekocht door den heer K. Mul te Nieuwe Niedorp, voor f 5631 perceel 3, groot I.75.90 H.A., gekocht door den heer A. Wonder Pz. te Oude Niedorp voor f3574; perceelen 4, 5, 6, 7, 8 en 9, zijnde huis, erf en boeten en weiland, te zamen groot 8.57.70 H. A., gekocht door den heer L. Liefhebber te Oude Niedorp voor f15945; Perceelen 10, 11, 12, 13, 14 en 15, wei- en bouwland, groot 8.17.70 H.A., gekocht door den heer L. Strijbis te Oude Niedorp voor f 9455samen f 34605. Schagen, 18 December 1901. Vergadering van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehouden op Dinsdag 17 December 1901, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heer W. Vader, met kennis geving. Voorzitter de heer H. J. Pot, burgemeester. Voorz. opent de vergadering en doet de mededeeling, dat, wat de verpleging der krankzinnigen voor gemeenterekening betreft, daarin eene verandering zal komen met het jaar 1902. Tot nu toe betaalde men f 270.voor een patiënt in de 5e klasse, waarvan f 180. werd bekostigd door de gemeente. Voortaan kost een patiënt f 320.waarvan f 230.— voor rekening der gemeente. Maar die ge meenten, welke nu reeds patiënten ter verple ging hebben, beginnen eerst in het jaar 1908 die verhooging te betalen, dus te beginnen met 1908 zal de verpleging de gemeente 8 maal f 50.— is f 400.— meer kosten, natuurlijk als het aantal patiënten 't zelfde blijft. Hierna lezing en goedkeuring notulen. Ingekomen isvan Ged. St. goedkeuring op't besluit van afstand grond aan den heer J. Vadereveneens goedkeuring suppletoire begrooting 1901van den heer G. Zijlstra dankbetuiging voor zijn benoeming als onder wijzer met verplichte hoofdactevan den heer Ressing bedanken als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim van een twee tal notarissen bevestiging borgstelling van den heer Van Rossem. Verder is ingekomen een schrijven van het Gemeentebestuur van Barsingerhorn, waarin de mededeeling, dat het bestuur de zekerheid had, dat de directie der tramweg maatschappij niet zou willen zorg dragen voor het plaatsen van een hek aan de halte Haringhuizen, waarom wordt voorgesteld het hek voor gezamenlijke rekening te plaatsen; de gem. Schagen met de uitvoering van hot werk te belasten, en de helft der kosten door Barsingerhorn te vergoeden. B. en Wk stellen nu voor, het hek voor gezamenlijke rekening te plaatsen, maar ook de helft van hèt onderhoud door Barsinger horn te dragen. De begrooting van het hek, van Amerikaansch hout is f 45.50, van gewone battings f40. Algemeen wordt dit goedgevonden, maar B. en W. in overweging gegeven, vooral eiken palen te plaatsen, of scheepshout. Voorzitter doet daarna de mededeeling, dat door den heer Ressing tegen 1 Januari 1902 ontslag is gevraagd als hoofd der Openbare Lagere School alhier, wegens zijn benoeming aan de Wilhelmina-Catharina-school te Amsterdam. Voorzitter zegt, dat allen dit besluit van den heer Ressing met leedwezen zullen heb ben vernomen, daar de heer Ressing als mensch en als onderwijzer geacht en gezien was. In zijn betrekking was hij steeds vol ijver en toewijding en ten hoogste bekwaam, zoodat hij zich heeft weten te verwerven het vertrouwen der ouders, en de toege negenheid der kinderen. B. en W. stellen voor, het ontslag tegen den gevraagdèn datum te verleenen, op de meest eervolle wjjze. Algemeen voor. I Tot leden der Commissie van het Rietbosch worden herbenoemd de heeren Bijpost, Asjes en Smit. Voorz. deelt mede,dat van Ged. St. zijn inge komen een paar bemerkingen op de verorde ning betreffende de regeling der jaar wedden van de onderwijzers. In die verordening stond vermeld, dat het tractement van het hoofd der school werd bepaald op f 1500 en de huishuur geschat op f 300.— die schatting moet weg. Hetzelfde was herhaald in art. 4 en ook daar moet het vervallen. Dan was het aanvangssalaris bepaald op f 500, waarmede Ged. Staten vrede kunnen hebben, mits de wedde na 10 jaar op f 650 werd gebracht en dan na 2 vijfjaar! verhoo gingen op f 750.Verder wijzen Ged. St. op het salaris van den heer Roep, dat f 750.moet bedragen, maar daarboven nog f 75.— huishuur, en op het salaris van den hr. Zeeman, die eveneens moet blijven genieten de hem bij zijn benoeming in 't vooruitzicht gestelde verhooging zijner jaarwedde. B. en W. stellen voor de in de vorige ver gadering aangenomen verordening in dien geest te wijzigen, dat het aanvangssalaris wordt bepaald op f 550.met 4 5-jaarlijk- sche verhoogingen van f 60.—, dus klim mende na 20 dienstjaren op f 750. B. en W. kunnen zich met dien sprong van Ged. St. op f 650.niet vereenigen. De heer Vlaming maakt de opmerking, dat het verschil toch is, dat Ged. St. eerst na 10 jaar verhooging willen, B. en W. dadelijk. Voorzitter meent dat het verschil niets zal beteekenen, daar een onderwijzer toch voor geen f500 zal zijn te krijgen, en daarom is het beter rekening te houden met de wer kelijkheid. Voorzitter deelt verder mede, dat de heeren onderwijzers bij de door B. en W. voorgestelde regeling nu zullen genieten een salaris als volgt: Zijlstra f1000, Polling f 1000, de Vries f926, J. C. Visser f925, Roep f825, Tjalkens f700 M. Visser f775, Zeeman f650. Ged. Staten hadden er op gewezen, dat de overgangsbe paling niet goed was toegelicht. Maar Voorz. wijst er met nadruk op, dat de raad den ouden weg geheel heeft verlaten en een nieuwen heeft ingeslagen, een nieuwen grondslag heeft aangenomen, geheel met den ouden brekende, en Ged. Staten houden gedeeltelijk aaD dien ouden grondslag vast, die laten de nieuwe regeling met de oude samenvloeiendat willen B. en W. niet; waarom ze voorstellen het te regelen als boven is aangegeven. De heer Roggeveen had gaarne gezien, dat voor de regeling der jaarwedden de grond slag was behouden gebleven, die in het vorige raadsbesluit staatdat aan de onderwijzers was gegeven het bedrag dat de gemeente vergoed krijgt van het Rijk. Nu zal dat niet het geval zijn, nü zal het de gemeente f400 kosten, en in dat opzicht kan spr. niet met B. en W. meegaan. Daarbij komt nog, dat spr. die regeling van Ged. St. niet juist oordeelt, waar sprake is van het tractement van den heer Zeeman. Bij de regeling, door Ged. St. voorgesteld, zon het tractement van den heer Zeeman bedra gen f 600.—, na 5 jaar verblijf f 650.— bij de oude regeling f 50.voor hoofdacte en na 5 jaren verblijf f 50.—, wordt dat f 700.dus blijft het verschil f 50.daarom noemt spr. de regeling van Ged. St. foutief, niet zuiver. Bij de regeling van Ged. St. krijgt de heer Zeeman evenmin wat hem bij zjjn benoeming in 't vooruitzicht is gesteld. De heer Vlaming meent, dat deze door B. en W. voorgestelde regeling het bezwaar van den heer Roep niet wegneemt, die moet toch f 75.— hebben boven zijn jaarwedde. Voorz. wijst er op, dat de heer Roep bij de aangenomen, maar niet goedgekeurde rege ling reeds f 25.in tractement vooruitging. Als Ged. St. die f 75.verhooging voor den heer Roep willen, waarom dan niet voor de andere heeren die hebben evenveel recht. De heer Vlaming beweert, dat de anderen reeds zooveel verhooging genieten, de heer Roep niet. Voorz. zegt, dat Ged. St. niet zooals B. W. met den ouden toestand breken, die wenschen voor sommige onderwijzers nog de oude bepalingen gehandhaafd te zien. B. en W. willen in de nieuwe verord.een nieuwe regeling treffen, en zooals nu door B. en W. is voor gesteld, zal de heer Roep geen f750.maar f 825.— genieten, dus de f 75.— ontvangen. Voorz. licht den heer Vlaming nog toe, dat den hr. Roep bij zijn 121/a-j. verblijf in Schagen een verhooging is toegekend van zijn salaris, daar mede dient nu te worden gebroken, daar de anderen anders ook het recht daarop zouden hebben, de heer Roep heeft daarvan toch niet de pré. De heer Hoogschagen meent, dat het geval van den heer Roep eerst ter sprake komt bij de toepassing der verordening. Bij de uitbe taling van zijn eerste mandaat zal dan moe ten blijken, hoe de verordening wordt toege past. De salarissen der onderwijzers worden in dejverordening niet met name aange geven. Maar nu de hoofdzaak. De verhooging der jaarwedden voor onderwijzers, zooals door B. en W. wordt voorgesteld, zal de gemeente ongeveer f 400 kosten. Het is nu wel aan genaam, de tractementen der heeren onder wijzers te verhoogen, maar we hebben ook rekening te houden met andere menschen in Schagen. Nu heb ik eens nagezien het kohier van den Hoofdelijken Omslag, waarop 400 aangeslagenen voorkomen, en daarvan is bijna de helft aangeslagen op een inkomen, lager dan dat der onderwijzers. Daarbij zijn menschen met een tractement van f 400 tot f 800, zooals brievenbestellers spoorwegar beiders, ambachtslieden en kleine winkeliers, en die moeten toch ook mede betalen aan het tractement van de onderwijzers. In de toekomst zal de verpleging der krankzinnigen de gemeente ook een f 400 meer kosten, daar mede mag ook wel rekening worden gehou den. Ik zou daarom willen voorstellen, het aanvangssalaris te bepalen op f 650 en na 5 jaar f 600, 10 jaar f 650 en na 20 jaar f 700, en niet met dat hooge eindcijfer dat B. en W. voorstellen. Met mijne regeling is ook voldaan aan de bezwaren van Ged. St. wat betreft het salaris van mijnheer Zeeman. De heer Roggeveen vraagt, of de heer Hoogschagen niet na 16 jaar een tractement van f700 zou kunnen toestaan. De heer Hoogschagen wijzigt in dien geest zijn voorstel. De heer Buis wijst er op, dat liet voorstel van den heer Hoogschagen niet de moeilijk heid ontgaat met den hoer Roep. Spr. licht toe, dat het de bedoeling van B. 0n W. is geweest, met het bepalen van het aanvangs salaris op f 550, daaraan te verbinden 'de voorwaarde, dat alle vroegere raadsbesluiten zouden vervallen, ook dat besluit voor den heer Roep. Alleen onder die voorwaarde zouden B. en W. f 550.— aanvangssalaris nebben aangeboden aan Ged. St. De heer Hoogschagen zegt,'dat de heer Roep wel f 1000 kon hebben, daarnaar is toch geen verordening te maken. Voorzitter zegt, dat optreden van Ged. St. voor mijnheer Zeeman niet te begrijpen Hem I stehl Ze5bten0?^.inf in vooruitzicht ge steld een 6-jaarlyksche verhooging van f60 maar dit is ook het geval geweest met T> en De Vries. Spr. begrijpt nu voor den heer Zeeman een uitzong °m worden gemaakt; allen deelen ?s dezelfde regeling. toch De heer Hoogschagen zegt dat «i aanvangssalaris wordt bepaald od ffisd de kwestie Zeeman is opgelost d*n De heer Meurs vindt de reireW die door B. en W. is voorgesteM ZOf)aL Daaruit blijkt, dat men in Scha^n'iVf 5<i wil geven dan in de andere gemeentel als we de vroegere salarissen nam»! blijkt het, dat Scliagon altijd wat m i- onderwijs heeft opgehad, hier hebh! onderwijzers altijd gehad behoorlijkesala altijd iets hooger dan in andere gen.p Dien weg moeten we blijven opgaan v nlo i. ro U. Vod, een plaats als Schagen is het een dat goede salarissen worden gegeven"!}8^ goede onderwijzers krijgendus moeten niet te schriel zijn. n De heer Hoogschagen meent, dat Set al royaal is. De tegemoetkoming 8e» huur bedraagt hier f 75.— te Amste°! de Rotterdam, Zaandam, Den Haag maar fSn' We behoeven nu toch niet rovaW <- dan daar. r te De heer Meurs zegt, dat, als de salar' van die plaatsen met die van «„i'®611 worden vergeleken. Schagen een t (,'en figuur maakt. Met die huishuur-vereaStig houdt ook alles op. Het eindcijfer der trT menten geeft toch den doorslag. 6" De heer Roggeveen doet den heer 1 hij zich, wat die6^ vroeger betreft, »e opmerken, dat jaarwedden van verkeerd standpunt plaatst. Er zijn indei+M oproepingen gedaan tegen een lager salJ maar door gebrek aan onderwijskracht moest men meer geven, en zoodoende kwa" men hooger dan elders. De heer Buis herhaalt zijn bezwaren va straks en meent, dat door het voorstel va den heer Hoogschagen niet wordt gecoune»! het geval met den heer Roep. De heer Meurs meent, dat het voorstel van den heer Hoogschagen niet zal opgaan, daar er geen 4 ö-j aarlijksche verhoogingen in zim opgenomen; dat eischt de wet toch. De heer Hoogschagen meent, dat de heer Meurs de wet niet kentde wet eischt f 700 - als minimum, maar niet per sé 4 5-jaarlijk- sche verhoogingen. Verder meent de heer Hoogschagen, dat, evengoed als met het voorstel van B. en W., de bezwaren vat Ged. St. worden weggenomen. Voorz. meent, dat de raad toch niet zoo sterk staat met het voorstel van den heer Hoogschagen, als met dat van B. en W. Met het eerste wordt gesnoeid, met het laatste wordt meer gedaan dan geëischt wordt er zouden Ged. St. meer geneigd zijn, de vroe gere raadsbesluiten geheel buiten rekening te laten. En dit zou de besliste eisch van Schagen zijn geweest. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met twee tegen zes stemmen. Vóór de heeren Buis en Meurs. Het voorstel van den heer Hoogschagen wordt aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Buis en Meins, B. en W. worden gemachtigd, op de oude voorwaarden de verpachting der marktgeldea te houden. Het suppletoir kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld op f 17.13 honden le klasse, 8 honden 2e klasse. Bij de rondvraag brengt de heer Roggeveen onder de aandacht, dat op de drukke najaars- markten te kort schapenhokken worden ge plaatst, wat bij een grooten aanvoer in de morgenuren groote verwarring ten gevolge heeft. Of dit de schuld is van den pachter, weet spr. niet, maar gaarne zou hij zien, dat den pachter werd opgedragen, een voldoend aantal hokken te plaatsen. Voorzitter vraagt of het de laatste markt ook zoo was? (Neen.) De laatste markt zijn de hokken 's avonds te voren gezet en zijn er lantaarns aangehangen voor onge lukken. De heer Roggeveen zegt, dat in de winter maanden de straten verschrikkelijk glad kunnen zijn, en nu zou spr. graag zien, dat Donderdags heel vroeg, om 5 uur bijvoorbeeld, reeds zand werd gestrooid. De koeien wor den reeds vroeg aangevoerd en is het voor die dieren hoogst gevaarlijk als er geen zand ligt. De heer Asjes zou gaarne op de markt van de vette koeien zand gestrooid zien. Die dieren staan op eene verhooging, dus is liet, als het glad is, voor die dieren daar niet om te staan. Voorzitter doet toezegging. Daarna gaat de raad in comité, ter be handeling van een suppl. kohier Hoofdelijken Omslag. De 4de Algemeene Vergade- ring der Vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen," zal gehouden worden in het lokaal „Cérès," op Maandag 23 Dec. e.k., aanvangende 's morgens 9 uur. De agenda bevat 1. Opening en lezing van de notulen. 2. Mededeelingen van verschillenden aard. 3. Jaarverslag. 4. Rekening en verant woording en rapport der financiëele commissie Daarna indiening der begrooting voor het komend boekjaar. 5. a. Benoeming van een bestuurslid. (Aftredend en niet herkies baar C. Ploeger.) b. Benoeming van e® lid der commissie van toezicht op het Mei ik- contröle-station. (Aftredend en niet herkies baar G. Nobel.) c. Benoeming van eel>_ financiëele commissie voor 1902. 6- zicht der ingekomen antwoorden op vragenlijsten. Te geven door den öecn'W'jj 7. Voorstel van het Bestuur om aan el* der Vereeniging eene verzameling der m voorkomende grassoorten te verstrekken. Verslag der Commissie van Toezien het „Melkcontróle-station." Rapp°rtel' Nobel. 9. Behandeling van de voorsten tot stichting van een laboratorium melkonderzoeka. Begrooting van gaven voor de inrichting van een ,,„e en de aanschaffing van de^ toestellen en verdere materialen. v>|1 stuursvoorstelom door de uitgi Obligatiën, groot f5.—, en ren'te/l 'sjaars, in het nog ontbrekende opn bedrag, zijnde een tekort van i 1A10^of- rekening en risico der Vereeniging toêel zien. c. Begrooting van het e eerstkomend boekjaar van het h0™ n ju Melkonderzoek." d. Bestuursvoorste beginsel te besluiten tot stichting van e treBt ratorium10. Practische mededeeling® cultuur en verkoop van Bloeinbo p. geven door G. Nobel to Lutjewn g „Het melken." In te leiden doo Koster te Wieringerwaard, enz. Tot diaken a a n d e N gc|joorl Kerk alhier is gekozen de heer en herkozen do heer J. Streek. ,,n W De heeren W. Meurs en d. s o p kozen tot ouderlingen. Het aantal sol 1 j 0penb&re naar de betrekking van hoofd school alhier is 21.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2