Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Marktberichten. ADVERTENTIEN. A a f j e Bol, HARINGCARSPEL. Het Schermer-eiland. C. BEEK. Purmer, Edam, 28 Dec. 1902. Wieringen, 29 Dec. 1901. der Transvaalsche Boeren. Op het tooneel verschijnen: een vaandrig uit de 17e eeuw; een Transvaalsche vrouw, die bij haar kinderen waakt; haar echtgenoot, die even van het oor logsveld teruggekeerd, eenige oogenblikken in de echtelijke woning vertoeft, waarin eikaars we dervaren wordt medegedeeld, en daarna weder vertrekt en de Nederlandsche maagd. Het geheel is een aangrijpend tooneel, dat ongetwijfeld ieder zal boeien. Dezer dagen werd het met grooten bijval opgevoerd in de vergadering van ons Nuts- departement. Er kan nog bijgevoegd worden dat de vaandrig en de Hollandsche maagd ge- costumeerd zijn en de Boer en zijn vrouw in nationale kleederdracht verschijnen. Alleen deze vertooning is een groote opkomst waard. —Van particuliere zijde werd ons het volgende toegezonden: Jl. Zaterdag heeft de AfdWIERINGEN van deNed. Visscherij vereen, to Westerland, in liare ledenvergadering, die, niettegenstaande 't slechte weder, behoorlijk bezocht was, tot voorzitter gekozen den heer A. Dovis en tot secretaris den heer D. Takis Kz. De vergadering werd op verzoek van den voorzitter door den directeur der vereeniging, den heer J. Zwier Visser, geleid. Deze gaf een kort verslag van de 1.1. gehouden Alg. Verg. en daarna een vluchtig overzicht van de vereeniging. Enkele afdeelingen waren wegens het weinige aantal leden ingedeeld bij andere afdeelingenin Zeeland hadden twee afdeelingen zich afgescheiden, hoofd zakelijk omdat men aldaar meende, dat de directeur de noorderafdeelingen had voorge licht bij do mossel visscherij, zoodat de Zuiderzeevisschers concurrenten waren ge worden van de Zeeuwen. Intusschen waren ook nieuwe leden en afdeelingen toegetreden. Spreker betreurde het verlies van afvallige leden geenszins, want zoodoende kreeg men een zuivering van elementen en bleven van zelf de beste krachten over. Daarna deden penningmeester en directeur rekening en verantwoording van hun ge houden beheer aangaande de afdeeling, en werd hunne rekening goedgekeurd. De heer Kalsbeek stelde den directeur verschillende vragen, die gaarne beantwoord werden. Hierna kwam de alikruiken visscherij in bespreking en de directeur noemde als rede nen voor de slechte prijzen dit najaar: 1. Verzending van klein goed, waardoor de grootere Schotsche kruikels steeds meer den voorrang krijgen op de Engelsche markten. 2. Aanvoer van veel alikruiken, als gevolg van de kolossale ontwikkeling der visschers- vloot in de laatste jaren. 3. Het vroegtijdig verzenden. 4. Groote aanvoer van versche visch op de Engelsche markten, als gevolg van het prach tige naj aars weer vooral enorme hoeveelheden garnalen. 6. Grootere aanvoer van schaal- en schelp dieren op de Londensche markt vooral, dan in vorige jaren. Daarna ontwikkelde zich een breedvoerige discussie over de vraag, hoe verbetering hierin te brengen, waarop ten slotte de volgende motie werd aangenomenEr worde een wet uitgevaardigd, waarbij het verboden wordt, alikruiken te verkoopen, die door een zeef vallen van acht millimeter (streep) wijdte, waarbij op elke baal 2 Liter speling wordt toegestaan. Het korren op alikruiken worde" niet eerder toegestaan dan op 15 October en moet voor 1 Mei geëindigd zijn. De heer J. Zwier Visser, heeft met den Directeur-Gene raal van Landbouw, leden van onze Tweede Kamer en meerdere autoriteiten zitting in de onlangs gevormde commissie, teneinde eene algeheele organisatie in onze visschers- wereld voor te bereiden. Ook met het oog op een nieuwe Nationale Visscherij wet, werd speciaal opgedragen, vooral deze gewichtige aangelegenheid der alikruiken,aan de regeering en de betrokken autoriteiten uiteen te zetten, want het geldt hier eene levensvraag voor de geheele Wieringer visscherij. Hierna deed de penningmeester verslag omtrent ingekomen gelden voor een bondslid, dat destijds op zee averij had bekomen en door bondsleden was binnengesleept. De vorige week had een ander lid averij bekomen bij aanvaring en werd thans met algemeene stemmen besloten, deze onkosten uit voornoemde kas te betalen, wat door den betrokkene dankbaar werd aanvaard. De voorzitter sloot vervolgens deze opgewekte ledenvergadering, die, mochten hare genomen besluiten met succes bekroond worden, "zeker veel zal hebben bijgedragen tot bestendiging van een winstgevend bedrijf voor ons eiland. - WIERINGEN. De Naaivereeniging „Helpt elkander" op Oosterland hield Dinsdagavond 1.1. hare uit- deeling. Waardeering en dank verdienen zeker de medewerkenden, die zich zooveel moeite en zorgen getroostten ten bate van hunne minderbedeelde dorpsgenooten. - WIERINGEN. Het kerstfeest is alhier niet onopgemerkt voorbijgegaan. Vanwege onze afdeeling van den Ned. Protestantenbond, gesteund door de burgerij, werd met de kinderen der Zondags scholen, ruim 70 in getal, in de groote kerk Kerstfeest gevierd. Een groote kerstboom, versierd door kaarsjes, ballen, appelen, engel tjes, teksten, enz., was daar opgericht. Daarom heen verschillende tafels, met cadeautjes verder de kinderschaar, terwijl de geheele kerk gevuld was met menschen, die mèt de kinderen luisterden naar de kerstvertelling van Ds. Smidts. Tusschen de vertelling door werden door de kinderen kerstliederen gezon gen, terwijl de overige schare een psalm aanhief. Na afloop der vertelling dankte de heer Smidts de dames onderwijzeressen voor de moeite, welke zij iederen Zondag aan de kinderen besteden, en overhandigde aan ieder van haar namens de afdeeling een cadeautje. Verder dankte de heer Smidts ook nog den Penningmeester der afdeeling, den heer Ooms, voor den ijver, voor de Afdeeling betoond, en wenschte hem bij zijn vertrek naar Amsterdam veel voorspoedDs. Smidts gaf de verzekering, dat zijn naam hier niet ver geten, maar in herinnering zal blijven. Ook werd een woord van dank gebracht aan den hr. Burgemeester voor zijne aanwezigheid, en verder aan allen die hadden meegewerkt tot de viering van dit heerlijke kerstfeest. Hierna werd overgegaan tot het uitdeelen der cadeautjes.Een elk ging voldaan huiswaarts. - De werkzaamheden aan de verbindingslijn Broek op Langendijk—Holl. Spoor zijn met het oog op de Feestdagen voor twee weken gestaakt. Is na verloop daarvan het weder een be letsel om het werk voort te zetten, dan zal de twee weken rust tot twee maanden wor den verlengd. - Te SINT PANKRAS bracht bij publieke veiling het koffiehuis met vergun ning van Mej. de Wed. Hes f1641 op. Koo- per werd de heer J. Ruijs Tz. aldaar. De smederjj van den heer R. Zegers werd opgehouden op f 2400. Voor den Tjaddinksrjjtpolder s tot bestuurslid herkozen de heer J. Dekker o 't VELD. - WTERINGERWAARD Het buitengewoon Concert van het fanfare korps „W. W." mag in alle opzichten goed geslaagd heeten. Mankeerde er dan niets aan ja wel, maar waar een ernstig streven is om het publiek zoo aangenaam mogelijk bezig te houden, daar is waardeering op haar plaats. Waardeering, ja, die mocht er nog wel wat meer zijn. De aanwezigen hebben zich kunnen overtuigen, dat de leden van het korps flink vooruitgaan. Is het geen prachtig idee, om zoo één of twee avonden in de week de muziek te beoefenen Muziek zij werkt veredelend en beschavend niet alleen, maar doet ook een blik werpen in een geheel op zichzelf staande wereld, een wereld die ons de ooren en oogen doet openen voor het welluidende en het schoone. Daarom is het zoo jammer dat het publiek zich daar nog niet zoo indenken kan.Of waaraan is het anders toe te schrijven, dat er geregeld, en hier niet alleen, voor nog minder dan halve zalen gespeeld wordt Och, indien gij u daar eens over heen kondet zetten en door een flinke opkomst van uw belangstelling blijk gaaft, hoe zouden de leden dankbaar zijnEn al was het daarom nog niet, helpt dan het fanfarekorps, opdat liet zoo spoedig mogelijk van zijn financiëele verplichtingen kan ontslagen worden. Dit is dus de egoïstische zijde, maar daarom niet minder belangrijk. De uitvoering van den eersten Kerstavond moge velen opwekken, in 't vervolg onze uitvoeringen te komen bijwonen. Voor afwisseling was gezorgd. De duo's voor orgel en viool, de komische voordrachten van de heeren Oudendijk en Zwaag lokten een daverend applaus uit. Ook het Strijkorkest, hoewel niet voltallig, verwierf luiden bijval. De heer Oudendijk als violist en als acteur en de heer Zwaag als komiek en als zanger zijn op den goeden weg. In Januari hoopt het fanfarekorps een dergelijken avond te organiseeren met geheel nieuw programma. Komt dan, ziet en oordeelt - SINT MAARTEN. Totlidvanhet dagelijksch bestuur van de banne Eenigen- burg is herkozen de heer N. van Leeuwen, aldaar en tot hoofdingeland de heer J. P. Filmer, te Burgerbrug. Tot hoofdingeland van het Heemraadschap „de Niedorper Strijkmolens" werd voor den Oosterkamperpolder in de plaats van den heer J. Koomen Jz., gekozen de heer C. Kieftenburg te OUDE NIEDORP. -HEER HUGOWAARD. De verpachting van grasgewas en bouw gronden van den polder heeft bij publieke verhuring opgebracht: f6963.voor grasge was en f546.voor bouwgronden; het vorig jaar was de opbrengst f 6369.—en f 485.— - HARINGCARSPEL. Tot molen- meester van den Ringpolder is gekozen de heer K. Kooij, te Dirkshorn in de plaats van den heer J. Swan, die onlangs tot voorzitter werd benoemd. Kerstavond en -nacht zijn voor ROTTERDAM zeer ongelukkig geweest. Omstreeks 7 uur kwam de 50-jarige juf frouw v. d. S. met haar 13-jarig dochtertje daar op het perron van het Centraalstatoin (D. P.), om zich naar Vlaardingen, haar woonplaats, te begeven. Juist was de locaaltrein aan het rangeeren, en de juffrouw sprong, blijkbaar in den waan dat de trein vertrok, in een coupé. Zij struikelde, viel en werd een eindweegs mee gesleurd. Opgenomen, overleed zij kort daarop aan schedelbreuk. Omstreeks denzelfden tijd begaven zich de werklieden Groenendijk en Yan Buuren, werkzaam op het etablissement Feijenoord, naar hun woning te IJselmonde en werden ter hoogte van Hillesluis bij het passeeren van de spoorbaan overreden door een con- vooitrein van Rotterdam naar het goederen station Feijenoord. Beide mannen werden vermorzeld. Een hunner laat 2 en de andere 10 kin deren met een weduwe achter. Een bootwerker, die des nachts gewerkt had, geraakte bij het huiswaarts keeren door onvoorzichtigheid beklemd tusschen de leu ning der brug over de Koningshaven, welke werd opengedraaid, en het hek van den vas ten wal. Met ingedrukte borstkas werd hij opgenomen en was bijna terstond een lijk. Op Feijenoord werd nog schipper J. A. de Kok van een te Papendrecht thuisbehoorend aakschip door een sleeperswagen overreden. Met gekwetste borstkas en gebroken been werd hij naar het Hulp-Ziekenhuis gebracht, waar hij overleden is. Over den verspreider van de leelijke geruchten omtrent onze Koningin en Haar Gemaal, meldt nu de Deutsche Tages- zeitung Twee jaar geleden was hij tijdelijk als klerk bij het Transvaalsche gezantschap te Brussel werkzaam en laadde toen reeds de verdenking op zich, een spion van Engeland te zijn. Na zijn ontslag uit deze betrekking leverde hij onware berichten uit zoogenaamde Boerenkringen aan Engelsche kranten, en later stal hij ook te Brussel stukken uit den koffer van dr. Leyds. Kort daarna wist de man zich een pas te verschaffen, die door de Transvaalsche regeering uitgereikt heette te zijn en op naam van een Oostenrijksch baron was, die als vrijwilliger in Zuid-Afrika had meêgevochten. Met dezen pas wist hij zich toegang te verschaffen tot vele kringen in Nederland. Met behulp van een Engelsch journalist verspreidde hij vervolgens zijn verzinsels stelselmatig in Brusselsche,Parijsche, Weensche en Londensche kranten. Ook is vastgesteld, dat hij dadelijk naar Londen vertrok, toen de Nederlandsche autoriteiten naar den uitstrooier van de leugens een onderzoek instelden. U it den RotterdamschenRaad. Aan de orde is het voorstel van B. en W., om op het verzoek van J. H. Hendriks, oud-boekhouder en penningmeester bij het Vrij-Entrepöt, tot toelating tot het pensioen fonds voor weduwen en weezen van gemeente ambtenaren, afwijzend te beschikken. De voorzitter brengt het voorstel in stem ming. Hij leest de presentielijst voor. Eenige namen worden afgelezen en de opgeroepenen stemmen. De voorzitter de heer S Geen antwoord. De voorzitterde heer S Geen antwoord: De voorzitterde heer 8 De heer S. (wakker geschud door zijn nevenburen) zijn oogen uitwrijvende, roept met oen gerekte stem VO O R. (Historisch). Het mocht evenwel niet helpen, het voor- stel-Muller werd met 20 tegen 18 stemmen verworpen. Aldus meldt de „Hollander". Gescalpeerd. Bij het dorschen op de groote boerderij van den heer A. van Linge te Dedemsvaart, was de 18-jarige D. L. belast met het aandrijven der paarden, buiten de schuur gespannen voor den rosmolen. Op haar eenigszins verheven standplaats willende springen, gleed zij uit, viel en een oogenblik later een vreeselijk schouwspel. De as greep haar loshangende haren en bijna gescalpeerd werd ze even later door dr. Hartmans verbonden. Natuurlijk dat haar toestand niet zonder zorg is. E en bijnaongelooflijk bericht werd het „Hbl." ter plaatsing aangeboden Zondagavond zou een Amsterdammer met zijne dochters geweigerd zijn bij een uitvoering van Amstels Balsociëteit aldaar op grond dat het reglement verbiedt, Israëlieten toe te laten. Een der leden, die zeker onbekend was met dezen maatregel, had bedoelde familie ge- introduceerd. Vrijdag 27 dezer vergaderden te NIEUWE NIEDORP in het lokaal van den heer C. Kooiman de landeigenaren en belanghebbenden bij den nieuwen weg in den Kostverlorenpolder. Vooraf was de weg in oogenachouw genomen. In de vergade ring werd door het (Ned. llervKerkbestuur, dat de leiding dezer zaak had gehad, rekening en ve - antwoording afgelegd,ten genoegen van alle aanwezigen. De weg heeft totaal gekost f 1134.97. De Burgemeester, namens het Gemeentebestuur tegenwoordig b'acht een woord van warme hulde aan het Kerkbestuur, dat het initiatief tot deze belangrijke zaak genomen had en zoo uitnemend voor de uitvoering had zorg gedragen. Aan alle contribuabelen, die zoo eensgezind hun steun had ten verleend, werd hartelijk dank gebr cht. De Rederijkerskamer „Cicero" te NIEUWE NIEDORP had Donderdag in het lokaal van den heer Haringhuizen weer een succesvollen avond. De zaal was tot achter toe vol. Aandacht werd gevraagd ofschoon ieder daaraan niet even gewillig voldeed voor „Het Parelsnoer," drama uit het Duitsch vertaald door Roobal, en „De onder- handsche verkoop," blijspel van Gillissen. Algemeen was men over het spel zeer goed tevredenen terecht! Niet het minst de hootdrollen vónden een zeer goede vertolking. Trouwens, als het spel niet zoo goed geweest was, ware stellig aan „Het Parelsnoer" een minder goede ontvangst ten deel gevallen. Het idee toch was oudbakken, maar, dat kon er nog mee doorde verwerking afgezaagd, eu Ie behandeling smakeloos. Alles werd echter goed gemaakt door de uitvoering. „De onderhandsche verkoop" had niet zoo'n lachsucces als gewoonlijk aan die dingeu te beurt valt. Echter, er werd geheel gegeven wat er uit te halen was. Evenals altijd, bewonderde men de knaphandigheid van den grimeur, den heer Hovenier van Schagen. Zooals men „om ■le Oost" zegt„de uitvoering is uitstekend geslaagd." Het zij echter vergund hier twee wenschen onder de aandacht van „Cicero" te brengen le. tracht uwe uitvoeringen te bekorten. Van 7 uur tot half' een is toch waarlijk te lang om met aandacht naar het tooneel te kijkenafgezien nog van de schade, die men den kastelein berokkent door maar ruim een uur gelegenheid voor bal te geven, zullen velen gaarne het oiflciëele gedeelte om elf uur gesloten willen zien. 2o. geef ook eens wat van de nieuwe tooneel- litteratuur te zien. Er is in de laatste jaren genoeg voor het tooneel geschreven óók, dat „Cicero" wel kan uitvoeren. LUTJE WINKEL. Dinsdagavond jl. hield de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier haar derde wintervergadering. De bibliothecaris hield een lezing, terwijl de vaste bjj- drage geleverd werd door den heer F. A. Boekestein, gevolgd door een groot aantal vrijwillige bijdragen. Aan het slot deelde de Voorzitter, de heer K. Boekei, mede, dat in de volgende vergadering eenige afwis seling zal worden aangebracht door het opvoeren van een tooneelstukje. WINKEL. Woensdag 26 dezer gaf de rederijkerskamer „Aurora" alhier een openbare uitvoering in de kolfbaan van den heer P Buij. Opgevoerd werden „MenBchenh iat en Berouw" door Avon Kotzebue, en „Erfgenamen van Neeltje Pater" door W. Mats Tz. Van zeer bevoegde zijde vernamen we, dat het talrijk opgekomen publiek zeer tevreden was. Het bleek, dat de acteurs en actrices de stukken met ernst hadden bestudeerd, zoodat we dan ook hoorden„ze gaan vooruit en van de nieuwelingen hebben we de beste verwachtingen". „Onder Ons" te HARINGHUIZEN bracht Zondag en Dinsdag jl. „Een onderhandsche verkoop" cn „Jozef in den bonten rok" ten tooneele. Evenals alle jaren, had de vereeniging eer van haar werk. Een goed bezette zaal op Zondag, en eene volle op Dinsdag gaf het bewijs, dat de burgers van Haring huizen en omstreken het werk der vereeniging weten te waardeeren. De avond werd op uitstekende wjjze aangevuld door het fanfarecorps„Crescendo"aldaar. HEER HUGOWAARD. Nu de veilingen weder tot het verleden behooren, ziet men de hande laars of hunne knechts weer bezoeken afleggen bij de landbouwers, ten einde orders te geven tot levering van kool. of ook wel, om nienwe koopen aan te gaan Hoewel de prijzen niet sterk stijgen, wordt toch vlug opgekocht. Voor de 4 eerste soorten wordt door elkaar van t 6 50 tot f 7 50 besteed. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat het aantal 3e en 4e soort dat van le en 2e soort eenige malen overtreft, dan kan men veilig aannemen, dat dé prijs der eerste soort f 9 a f 10 is. Doch men verznime hierbij ook niet uit 't oog te verliezen, dat bij dezen verkoop levering b. v. bedongen wordt in Februari. Al dien tijd moet dus door den landbouwer voor de kool wor den gezorgd Als noteering van den dag ontvingen we de vol gende opgave: Roode kool le. 2e en Se soort respec tievelijk f 6 75, f 6 en f 5.60voor kleinere t 3. tot f 4.50. Gele kool le, 2e en 3e soort resp. f6--, f 5 50 en f 4 50. Deensche witte f 5 50, f 4 50 en f 3 50 per 100. De uienprjjs schijnt onveranderlijk f 240 a f 250 per 50 K.G. te blijven. HEER HUGOWAARD. Al menige zucht is geslaakt, zoowel door reizigers die te Noord-Scharwoude aankomen of vandaar willen vertrekken, als door de landbouwers, die er hunne producten moeten laden en ze er per as moeten bren gen,over den toestand van den toegangsweg naa''t station. Al lang heette 't, dat hierin verbetering zou komen, we vernamen al het een en ander over de verbeterings plannen en nn sohjjnt de uitvoering daarvan dan toch aanstaande te zjjn, althans in den loop der maand Janua'i 1902 zal do aanbesteding plaats hebben. Dat er nog al wat verbeterd kan worden, mig worden afgeleid uit de raming der kosten van het werk, dat zal worden aanbesteedde raming toch bedraagt meer dan 41000 gld. Dtar bjj voltooiing van het werk de lading in hoofdzaak wel zal geschieden aan de westzjjde van den spoorweg, zal de bestaande toeweg 't niet meer zoo ha'd le verantwoorden hebben zeker in beteren toestand te houden zjjn. Met ingang van 27 Jannari 1902 is bjj Kon. Besluit benoemd tot Burgemeester van WINKEL, de heer J. Koomen Hz. Hengst enveiling. De minister van waterstaat enz deelt in deSt.-Ct mede, dat op Woensdag 29 Jannari 1902, te twaalf nar van Rijkswege tien a twaalf hengsten van '8 Rijks hengstveulendepót te BERGEN OP ZOOM in bet openbaar aldaar als geschikt voor dekhengst ve kocht zullen worden De dieren zullen te bezich tigen zjjn op Woensdag 8 en Dinsdag 28 Januari 1902, te twaalf nur. De St. Ct. No. 8p3 bevat de voorwaaiden van verkoop. De opvoeri ng van „De Stokebrand' te KOLHORN mag rIs geslaagd gerekend worden niettegenstaande een plotselinge ongesteldheid van een der medespelende heeren de Uitvoering onmoge lijk dreigde te maken. Op het laatste oogenblik echter verklaarde de heer P, Sluis van Barsinge hom zich bereid, de opengevallen rol te vervullen, en, hoewel geheel onvoorbereid, heeft hjj zich zoo uitne mend van die taak gekweten, dat het aan den totaal indruk hoegenaamd geen afbreuk heeft gedaanEen openljjk woord van dank is hier dus niet ongepast, temeer daar de netto opbrengst der uitvoering voor een uitstekend doel bestemd is. Een lieve aanblik bood de kerk te KOLHORN, toen op den avond van den 2en Kerst dag een prachtig versierde Kerstboom zijn honderden lichtjes deed stralen. Een vijftigtal kinderen zaten in 't rond geschaard en overigens was de kerk tot in alle hoekjes met belangstellenden gevuld. De vw- riDg van het feest had het gewone afwisselend verloop vertellen, zang, versnaperingen, passende cadeaux etc. en tegen 9 nur ging een ieder meer dan Toldaan huiswaarts Een droevig geval. Twee jougelingeo, H. K. en W. N 20 en 21 jaar, nit OUDEHORNE (Fr.), zoo meldt men, ver voegden zich in dea nacht van 24 op 26 December, toen het weder zeer onstuimig was, aan de woning van W. Lap, niet ver van het Tjongerkanaal, onder Nieuwehorne, om de dochters van Lap te spreken. H. K. had met e'e'n dier dochters verkeering. W Lap was echter niet genegen om de deur voor hen te openen, omdat het zoo laat in den nacht was, waarop de jongelingen den terugtocht aanvaardden iD de rich ting van 't Tongerkanaal, waarna WLap zich weer te bed begaf. Maar nauwelyks lag hij weer onder de dekens,of hij hoorde een angstig geroep om hulp;hij sprong uit bed en liep in de onderkleeren naar buiten en naar het TjongerkanaalDaar aangekomen, zag hij dat zijn bootje was losgemaakt en omgeslagen in liet kanaal dreef, terwijl eeu hond jankende aan den kaïit van 't kanaal zat. Dadelijk begreep hij nu, dat de beide jongelingen te water geraakt waren. Hij riep zoo luid hij kon, maar kieeg geen antwoord. Daarop klopte hij de buren op en dadeljjk begon men te dreggen. Beiden werden spoedig gevonden. De ééne jongeling was de zoon eener weduwe en pas uit Duitachland teruggekeerd met een spaarpenninkje voor hem eu zijne moeder. Men veronderstelt, dat het ranke bootje door den harden wind gekanteld is, daar het te klein i» voir twee personen. Door het prov. bestuur van Noord- Holland werd aanbesteed het onderhoud der duinen op het eiland Texel en aan den vasten wal van Noord- Holland, gedurende de jaren 1902, 1903 eu 1904, Dehoorende tot de rijkszeewerken in Noord-Holland. Raming le perceel f 6000, raming 2e perceel f 10 000, raming 3e perceel f 9000. Minste inschrijvers, le perc Texel f 5460 J. Helenius; 2e perceel G. Ruigewaard, Egmond aau Zee, f 9869; 3e perceel dezelfde f 8742. WIERINGEN. Vrijdagavond hield de naaivereeniging „Dorcas1* haar uitdeeling vau de door hare leden vervaardigde kleedingstukken. Onder 56 armen werden 227 stuks verdeeld. Dat door de armen met dankbaarheid dit werd aanvaard, behoeft geen vermelding. Wij kun nen, niet nalaten een woord van dank te betuigen aan de werkende leden van „Dorcas" en aan hen die deze vereeniging met een geldelijke bijdrage steuöden WIERINGEN. 27 Dec. 1901. Hedennamiddag had alhier de begrafenis plaats van Dr P Maats. Dokter Maats had jl Maandagmorgen nog zijn patiënten bezocht. Thuis komende, gevoelde hij zich onwel en begaf zich te bed, doch overleed toen plotseling Een groote raeuigte belangstellenden, w.o. het geheele gemeentebest nur, volgde de lijkstatie.De kist was bedekt met een prachtigen krans. In het huis van den overledene werd de lijkrede nitgesproben door Ds» Smidts. Aan het graf bedankte de heer P. Maats Jr. alle aanwezigen voor de belangstelling. Hervormde Gemeente SCHAGEN. De godsdienstoefeningen beginnen gedu rende het winterhalfjaar om tien nur. 31 Dec., Oudejaarsavond. Ds. v. Kluijve. Hervormde gemeente SINT MAARTEN c. a. 31 Dec., Oudejaarsavond, Valkoog:, Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente BARSINGERHORN c. a 31 Dec., Oudejaarsavond, uur, Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Hervormde Gemeente 31 Dec Oudejaarsavond, half 7 uur,Dirks horn. 1 Jan., Nieuwjaarsdag:. Reen dienst. Hervormde Gemeente BARSINGERHORN. 31 Dec., Oudejaarsavond, 7 uur. Ds. v. Meur», Hervormde Gemeente HARINGHUIZEN. 1 Jan., Nieuwjaarsdag:, Ds. v. Meurs. Hervormde Gemeente CALLANTSOOG. 31 Dec., Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. J. L. Klein. Hervormde Gemeente NOORD-ZIJPE. 31 Dec., Oudejaarsavond, 61/1 uur, Schagerbrug, Ds. Groeneveld. 1 Jan. Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente ZIJPE. 1 Jan., Nieuwjaarsdag, Oudesluis. Een zware kringstorm heeft over Napels gewoed. Vele hulzen zijn ingestort, waarbij tal van bewoners onder het puin zijn begraven. Tot dusver Is één doode te betreuren, terwijl 36 menschen min of meer ernstig werden gekwetst. De ge bouwen van het abattoir en eenige fabrieken hebben veel schade bekomen. Ook in den omtrek der stad is groote schade aangericht. Te Liverpool is Maandag avond een brand ontstaan in den tunnel van den electrischen spoorweg, op 't oogenblik dat een reizigerstrein daarin was. Er had een geweldige ontploffing plaats. Een ver blindende bliksemstraal ontstond achter aan den trein. Verschrikt snelden de reizigers naar den uitgang. Vijf man en een knaap, benevens al de geëmployeerden van de maatschappij, daar aanwezig, zijn gedood. Te 1 ure 46 was de brandweer den brand meester. Een andere trein, die stilstond en 8 personen be vatte, is vernield. Latere berichten melden, dat zes menschen omgekomen zijn bij de ramp. Be brand ontstónd in een trein die pas, bijna ledig, uit Herculaneum Doek-station was vertrokken, vermoedelijk ten gevolge van een defect in de electrische geleiding. Deze trein, het station en nog twee andere treinen werden een prooi der vlammen. e.n '£en tijd geleden trad een Arabier in een circus te Lissabon als fakir op; bij doorstak armen, tong en ooren met dolken en spelden, sneed stukjes uit zjjn huid en verdeelde die onder bet publiek, haalde lange draden uit zijn lichaam enz. Zekere Raphael Marqués, een jongeling van goeden huize, kadet bij het Portugeesche leger, deed het hem na en besloot ook fakir te worden; door een im- pressario op allervoordeeligste voorwaarden aangenomen, trad hij de vorige week Woens dag m t „Coliseum te Lissabon voor 't eerst in het publiek op; bij behaalde een enorm irfift68' n r dat hÜ den Arabier over treft. De familie van den iongen man, die door den Minister van Oorlog als kadet is ontslagen, maar uit Londen, Parjjs, Peters burg de verlokkelijkste aanbiedingen kriie-f is wanhopig over deze schande. - Wielernieuws. Murphy, de bekende Amerikaansche politie agent, die verschillende sterke stukjes ner rijwiel heeft uitgehaald, o.a. door achter een locomotief deEngelsche Mijl in 67Vssec.te rijden en die het vorige jaar nog een weddenschap' aanging om langs een planken brug van Jjo centimeter breedte, de Hudson-rivier over te rijden, heeft dezer dagen nogmaals een niet minder merkwaardigen toer verricht. Op een kunstmatige ijsbaan, metende ongeveer 15 ronden op dé 1609 meter (1 E. M.) heeft bjj per fiets 1 E. M. gereden in 3 m. 45 sec. Het kunststuk is daarom zoo sterk, aan gezien de gladde ijsbaan van 15 meter mid dellijn in de bochten niet was opgehoogd en dus een enorme kans voor slippen aanwe zig was. Uit den Ouden Tijd. 0-0000-0 De tegenwoordige Eilandspolder in Noord- Holland, waarin de dorpen Graft, Rijp, Scher mer en Schermerhorn gelegen zijn, was in de middeleeuwen een eiland, ingesloten door drie groote meren, nl. de Beemster, de Scher mer en de Sterre-meer. Zoolang er nog geen watermolens in Hol land waren, werd het eiland van Graft en Rijp in den winter bijna niet bewoond. Des zomers echter kwamen de bewoners van Heilo en Limmen er toch tijdelijk een verblijf kiezen om er hnn vee te laten grazen, of op andere wijze profijt van het land te trekken. Tegen den winter, als de waterstand hooger werd, kon men het land niet meer gebruiken en trok weer naar de hooge Geestgronden terug. De watermolens hebben gemaakt, dat ook dit eiland vaste bewoners kreeg. De eerste watermolen echter gaf heel wat ergernis „Wat moet dat ding hier doen vroegen de boeren. „We zullen zoodoende niet één ei meer in het veld vindenEn het eieren zoeken was in die dagen wel de moeite waard, 's Zomers gingen de boeren, twee aan twee, met een lijn over het riet heen, zoodat de wilde eenden en andere vogels opvlogen en hun nesten zichtbaar werden, waardoor men zich in een oogenblik wel een mand vol eieren kon verzamelen. En met die eieren waren zaken te doen Zoo verhaalt Leeghwater in zijn „Kleyn Chronyckje", dat iemand 's morgens van Graft ging met een mandje met 32 eieren en drie kop boter, om die in Alkmaar te verkoopen. Men moest toen den Huygendijk langs en zoo was die goeie man bij zijn thuiskomst 8 uren op de been geweest. Maar hij had dan ook een voordeeligen dag gehad, zooals hij opgetogen getuigde, want hij had wel een stuiver ontvangen voor de 32 eieren en eveneens een stuiver voor zijn drie kop boter. Het goedkoopste dat Leeghwater zelf zich herinneren kan, is, dat men 8 of 9 eieren voor een stuiver kocht en zijn moeder verkocht een kop witte boter voor 3 blanken (ongeveer 11 centen.) Toen echter de molens ook het eiland droog wisten te houden, was het met dit eieren-rapen op groote schaal gedaan, en de boeren mochten aanvankelijk pruttelen over die vreemde uitvinding, ze ondervonden al spoedig de groote voordeelen ervan. W. van MARKEL. SÜHAGEN, 27 Dec. 1901. Aangev. 7 Paarden f 40.a 125. Gelde Koeien a 30 Vette Koeien „160.a 225. 6 Kalfkoeien «110.a 180.— 10 Nuchtere Kalveren 9.a 18. 100 Schapen, vette 14.a 26. 225 Overhouders 11.a 16.50 12 Varkens (magere) 12.a 18.— 9 Idem (vette) p.K.G. .48 a .50 31 Biggen 10.a 12, 200 Konijnen .50 a 1. 70 Kippen —.25 a 1. 250 Eenden .50 a 80 800 Kilogr. Boter 1.a 1.10 200 kilogram Kaas .30 a .35 2000 Kipeieren 6.a 5.50 Eendeieren per 100 a HOORN, 27 Dec. 1901. Kleine kaas, hoogste prijs f 29.—. Commissie f 28.50, Middelbare f 29. aangev. 82 stapels, wegende 27220 kilo. PÜRHEREND, 24 Dec. Aangevoerd 280 runderen, waaronder 214 vette id., f _.54 a —.68 p. K., 6 stieren, allen lager prijs stug, 90 vette kalveren f -65 a .85 p. K., matig, 123 nucht. idem f7.— a f 25.stug, 1999 schapen en lammeren, lager prqs stug, 265 vette varkens f .45 a .49 p. K.Ö., matig, 8 magere id. f' 16.a 26.—i vlug, 165 biggen f 7.a 12.handel stug, 7 paarden, 850 ganzen f 2. a 2.50, 154 zwanen f 4.50 a 6.8 kalkoenen f 4.— a 5.—. Kleine kaas f 29.60, middelbare f Goudsche f aangevoerd lil stapels. 11685 K.G. boter t 1.10 a 1.20. Kipeieren f 5.50 a 6.Eendeieren f I)6r Heden overleed, zacht eu kaloi, na een langdurig, doch gedul ig lijden, onze geliefde Echtgenoote» Dochter en Zuster in den nog jeugdigen leeftijd van 22 jaar. Mede namens hare wederzijdsche fanuhe. Haar diepbedroefde Echtgenoo Langs dezen weg brengen wij a''® Vrienden en Bekenden bij ®n?,ve et naar Amsterdam onzen afscvo0r- en wenschen tevens allen een spoedig Nieuwjaar. 8. OOMS-FABE»- J. OOMS.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2