tweede blad. Zondag 29 Deel). 1901, G eineente Schagen. Bekendmakingen. Burgerlijke Stand. Buitenlandsch Nieuws. MM (ivmiclt. PLAATSELIJK NIEüWS. TRANSVAAL. Kantongerecht Schagen. f f'GBC?ïS£ ogvertr. der Jachtwet (wild bemachtigen door middel van wild- POSTERIJEN. ADVERTENTIEN. „HQLL&ïMD", gevestigd te Dordrecht. Opgericht anno 1859. Kapitaal f 1,000.000.Resera f 197.6i4.63. J. WESTERMAN, L (V. Haagsehe örcdasche Loten, hoofdprijs Vijf honderd gulden. 30 cents per lot. Trekking 30 Dec. a.s. Ondewatersctie floten, 4e Algemeene Verloting. 1000 Schager Paaschloten, 50 ct. per lot, 11 voor f 5.Trekking 20 Maart a s. A. v.iii Twi ijver, Noord. SCHhGEN 45ste Jaargang, No. 3689. De Secretaris van Schagen brengt kennis van belanghebbenden, dat Nieuwjaarsdag ter Secretarie aldaar, voormiddags van 11 12 ure, gelegeu- beid zal bestaan tot hot doen van aan giften voor don Burgerlijken Stand. Schagen, den 27 December 1901. De Secretaris voornoemd, DENIJS. als dreigende ter op des o 5 tekendmaliing. D« Burgemeester van Schagen breDgt ter kennis fas de ingeze'enen, dit het aanbieden van- en het ropignan met zoogenaamde Xieuwjaarswenschen, hetzij gedrukt, hetzij gesch even, langs de hirzen, niet zal ïO'den toegelaten nlsmrde, dat da verschillende arm besturen eene inzameling van vrijwillige giften langs je huizen zullen houden, ten einde uit de opbrengst bij het einde dezes janrs eene buitengewone bsdeeling van levensmiddelen aan de minvermogenden te kunnen konden Schagen, 20 December 1901 De Burgemeester, H. J. POT. O Kennitsgevinif. Burgemeester en Wethouders van Schagen noodigen bij deze belanghebbenden, die over 1901 van de gemeente iets te vorderen hebben, uit, hunne rekenin gen vóór of op den len Februari a.s. ter plaatselijke Secretarie in te leveren. Schagen, 23 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J POT. De Secretaris, Denijs. zakelijk dan werden, op bevel uit Peterg- ourg, je Slavische comité's voor tijd gemtrlband. Zoo was Turkije geregeld de speelbal van „Vadertje" uit St. Petersburg. Voor Turk je was 1901 een jaar van doorloopenden angst ea zorg. De Korveit- kwestie, nog in lange niet opgelostde gesc.tillen met Frankrijk verlies van macht en pre.st.ige in Afrika; o; standen in Arabië ea Armenië b nnenlands the ontevredenheid, on cr ldgebrek, en wat al rfiet meer, trokken spoken voorbij het aangezicht, van Abd-ul Ilatnid. Eet oogenbllk mott er zelts geweest zijn, dat het bestaan van Turkije op het spel stond. Het was, toen Frankrijk mot een eskader naar de Egvïsche Zee trok, om der Porte do wet voor te schrijven. Een verdeelingsverdrag moet toen aan de goedkeuring van de groote mogendheden zijn onderworpen. Frankrijk was daarbij Syrië Duitschland Ivlein-Azië; Italië Tripoli; Oostenrijk Mace donië Engeland Egypte, en Rusland Ar menië toegedacht. Rusland moet zijn deel van den buit te klein hebben gevonden, waardoor de onderhandelingen afsprongen. De Balkan-staten hielden zich in 1901 nogal rustig. Daar waren evenwel redenen voor. Servië had het te druk met zekere hofschandalen te bemantelen. Bulgarije leed, en lijdt nog, onder eene finaneiëele crisis. Griekenland had het te druk om wat beteringen binnenslands in te eenieen en^ttu®T aan .het Werk «eto8en strikken), 3 gld. of 2 dagen. g n dat wel op de hem eigen zijnde kloeke J. S., Heilo, dronkenschap op liet perron Zie hier, wat Kitciiener uit Joiian- Schagen, 10 gld. of 3 dagen. ver voeren, om In een lange reeks passeeren de tafe- reelen uit het politiek verleden van 1901 ons oog. Soms zijn ze wild en verward, dan .veer scherp geteekend en in de onderdee- waarneembaar, doch meestal zijn ze in een igen nevel gehuld, die eerst zal moe- optrekken om een zuiver oordeel te aen vellen. voor een juist onderscheid der staatkun- uige gebeurtenissen zijn vaak j aren noodig om personen en zaken op de juiste plaats ta stel len. Zoo zullen er ia het afgeloopen jaar zeker verscheidene handelingen plaats heb ben gehad, welke de geschiedschrijver van de toekomst ia het ware licht zal plaatsen. Wie zal ons de redenen noemen, die tot den kruistocht naar China aanleiding hebben gegeven Wie de schurkenstreken in 't licht stellen, die het Afrikaansche drama hebben voorbereid? Wie het geheim der overeen- I komsten onthullen,waarvanl901 verscheidene malen gewag heeft gemaakt? Dat zal eerst gebeuren, wanneer de politieke mannen van nu reeds lang tot hunne vaderen zijn gegaan wanneer geen staatkundig belang meer de archieven voor de geschiedvorschers houdt gesloten. In zooverre het ons dan gegeven is, willen wij het politieke panorama van 1901 in oogen- schouw nemen. Beginnen we met Rusland. Tusschen Rusland en Frankrijk werden de banden hechter saam gesnoerd door het bezoek, dat de Czaar aan de Republiek bracht. Waarschijnlijk is bij deze gelegen heid over verschillende politieke zaken van ge dachten gewisseld, en is de ontwikkeling van de Russische politiek in Azië, die van Frank rijk in Afrika, en de gemeenschappelijke actie tegen Turkije, daarvan 't gevolg geweest. Na den zoogenaaraden vrede tusschen China <sn de Europeesche mogendheden, is Rus- Er! in Noord-China onbeperkt gebieder. Het bewijs daarvan vinden wij in het be richt, dat de Russische gouverneur uit het Amoergebied zijne residentie naar Mant- sjoerije heelt verplaatst. Wel heat het, dat Rusland het grootste gedeelte van Mantsjoerije binnen drie jaar weder zal ontruimen, doch dit zal wel een u'tstel op de lange baan worden. Mèt dien van Rusland, is de invloed van Japan in China sterk toegenomen. De oude vijand schap tusschen de gele broeders heeft voor eone hartelijke verstandhouding plaats ge maakt. Thans zijn Japansche officieren belast "Bit de hervorming van het Chineesche Eger. Wanneer straks de millioenen Chineezen door Japan gedrild zijn, zal een nieuwe kruistocht van Europa naar "et verre Oosten noodig zijn. Engeland betaalt bij de toenadering tusschen China en Japan het gelag. Het ministerie lisbury daarvan door de Times reeds ®en ernstig verwijt gemaakt, doch het 1 Wad vergat zeker daarbij, dat Engeland's kracht in haar geheel door Zuid-Afrika I 111 beslag is genomen. Ook in Centraal-Azië bevestigde Rusland gedurende 1901 zijne macht, terwijl het Perzië, Afghanistan en Thibet zijn j invloed versterkte. Men wil zelfs, dat usschen Rusland en Perzië eene overeen- i °mst tot stand kwam, waarbij aan Rus- belangrijke spoorweg-concessies wer- den verleend. Europa trachtte het Czarenrijk in de ers e plaats Finland te russificeeren. w 6 laatste handeling in die richting Pin 0Dtbinding van het nationale cor,SQfi ,?®ger' en va" de inlijving dier liidci' f ®U68ische armée. Van het "iin verzet der Finnen wordt niet de edeie6 ®o*itie genomen. Het kleine, doch grooten oi 8chÜnt gedoemd te zijn, in den 0„ "lavenstain op te gaan. naar znT Öalkan keeft Rusland geregeld zulka 6 PÜPeü laten dansen. Wanneer met ee en8eheljjk was, werd de Sultan n algemeenen opstand bedreigd andere omstandigheden zulks nood- aan groote politiek te denken. Italië begint langzamerhand tusschen Frankrijk en Duitschland te dobberen. De agrarische politiek van Duitschland, de Slavische invloed van de Koningin, de wel willende toenadering der Fransche Republiek beginnen hunnen invloed te doen gelden. De binnenlandsche toestand baarde in 1901 meermalen angst en zorg. Zoowel het Noor den als het Zuiden waren gedurig getuigen van politieke gistingen en broodoproeren. Deze erf'deelen uit het verleden hangen nog steeds ais een dreigend zwaard boven het jeugdige koninkrijk. Aan binnenlandsche bewegingen was ook Spanje bijzonder rijk. In de Baskische pro vinciën Catalonië en Andalusië, ja eigenlijk overal, moest de regeering steeds met krach tige hand haar gezag laten gelden. Onder die omstandigheden is het niet te verwon deren, dat 1901 al even treurig sluit als het begonnen is. Behalve wat verzet tegen de bevoorrechte geestelijkheid, hiold Por tugal zich inwendig vrij kalm. Bij elke voorkomende buitenlandsche zaak bleek het, dat het zeer getrouw aan den leiband van Engeland loopt. Engeland heeft evenwel verder in dit jaar al heel weinig redenen tot tevredenheid gehad. Het heeft in Oost en West zich naar de wenschen van Europa moeten schik ken; het heeft ia toenemende mate zich den haat der volken op den hals gehaaidhet heett zijn toskomstigen koning naar do verschillende kolonies moeten zenden, om uit die tijdelijke opwinding militaire mur.t te slaan; het heeft oude rechten in Amerika aan de Vereenigde Staten moeten afstaan, en dat alles tor wille van Zuid-Afrika. En met al die opofferingen, is het op 31 Deoomber nog veel verder van zijn doel ver.vijderd dan op 1 Januari. Duitschland kan bij de afsluiting van 1901 op de slotscène in Caina wijzen, welke daarbij rijk geïllustreerd wordt door het bezoek van den boete-prins. Verder mag het zich verheugen in eene ernstige crisi3 in zijne industrlëe'e centrain een finaneiëele „krach" ia bijna alle groote steden in eene toenemende ontevredenheid zijner Poolsche onderdanen; en tenslotte op een agrarisch wetsontwerp, waarmee alle partijen in verlegenheid zijn en dat bij aanneming van grooten invloed op Duitsch- land's buitenlandsche politiek zal kunnen In 1901 heeft keizer Wilhelm geene manier, nesburg seint Volgens een telegram van generaal Rundie heeft De Wet Dinsdag aan het hoofd van een aanzienlijke Boe ren macht na een kort maar hevig gevecht het kamp van Firman bij 1 weefontein over weid :gd. „„Pk vrees, dat onze verliezen belangrijk zijn, seint KitcheDer. „De troepen onder bevel van I irman bestonden uit vier com pagnieën Yeomanry met een stuk veldge schut en een automatisch kanon. Zij waren belast met het bewaken van het hoofd der blokhuizenlinie, die van Harrismith naar Bethlehem loopt. „Twee compagnieën 1'chte cavalerie zijn uitgezonden om De Wet te achtervolgen." •"fc Dezer dagen is in Europa aangekomen een brief van president Steijn aan een particulier, welke zijn weg heeft gevonden naar het redactiebureau van de Leipziger Nachrichten. In dien brief, die enkole weken oud ia, zegt de president van den Vrijstaat, dat de toestand buitengewoon gunstig is voor de Boeren. Overal in de republieken is men er van verzekerd dat de oorlog nooit goed zal afloopen voor de Eagel- sch n. Noch hij, co h andere aanvoerders denken er over, oen duimbreed grond af te staan, veel minder de volkomen onaf hankelijkheid der republieken op te geven. Aan #het slot van het schrijven zegt de president, dat hij den strijd zal vol houden tot het einde, niet gelijk hij een jaar geleien meende tot het bittere einde, maar tot het geluk kige einde. Generaal Louis Botha moet gedreigd hebben, vijf Britsche officieren, die gevangen zijn, dood te zullen schieten, als Kritzinger door den krijgsraad ter dood wordt ver oordeeld. De avondbladen bevatten een telegram uit Pretoria van 26 dezer, waarin Damant's gevecht bij Tafeikop wordt beschreven. Het zegt, dat de E-igelschen slechts in staat zijn geweest twee schoten te lossen, toen de Boeren, die het vee hadden te bewaken, dit in den steek lieten en brutaalweg voor waarts galoppeerden op deBritsche stelling at. Vele verdedigers vielen bij de eerste salvo's, maar de overlevenden streden hard nekkig, vóórdat de Boeren de positie kon den nemen. Da Engelschen maakten de kanonnen onbruikbaar. De Boeren openden toen een overwel digend vuur op de kanonniers, terwijl een aodere troep, 150 man sterk, in een hinder laag verscholen, do stelling van ter zjjde onder vuur nam. Van de geheele macht van 95 man, die het gevecht deel nam, werden 75 ge J. B., Zijpe, St. Maartensvlotbrug, aanwezig hebben van strijker, die het vereischte stem pel merk miste, vrijgesproken. In den loop van 1901 werden bij het Kan tongerecht alhier 216 overtredingen in open bare zitting behandeld. ZIJD. gelegenheid voorbij laten gaan, om met keizer Nicolaas van Rusland goede maatjes te blijven. Als gastheer en weldoener heeft hij den Ozaar trachten te behagen, 's Keizers tweede zoon bracht een bezoek aan Turkije en Palestina, waardoor do goede rela ties mot Turkije nog wat bevestigd werden. Oostenrijk ging het geheele jaar gebukt onder den strijd tusschen Duitschers en Slaven. Welke tooverkunsten minister Koerber ook heeft uitgehaald, het heeft hem niet mogen gelukken, de twistende stammen tot elkander te brengen. Het is in den Donaustaat thans zoover gekomen, dat alleen een staatsgreep ver betering kan brengen. De Noorsche volken lieten in 1JU1 weinig van zich hooren. In Dene marken werd na een jaren lang bewind van de conservatieven, deze partij :n de regoering door een liberaal bewind vervangen. Zijne West-Indische bezit tingen verkocht het aan de Vereenigde Staten, welke verkoop nog door Koning Christiaan bekrachtigd moet worden. De Unie zocht in 1901 bij iedere gelegenheid overwicht in Amerika te verzwaren. Engeland kwam zij tot de overeen- lronnol Hoe- zim komst van een inter-oceanisch kanaal, wel met de verwijdering van Aguinaldo een gewichtig persoon van de Plnhppijnen verdween, duurt.de strijd daar ginds nog steeds voort. De betrekkingen met China werden versterkt, door de uiterst web willende houding die de Unie te Peking Zid (TA m e r i k a verkeert geregeld w woelin" en opstand. Thans schijnt het, dat de betrekkingen tusschen Argentinië en Chili wat minder gespannen zijn. De State» e™MS<vT£''»oeï,l,»<l eritent, Amerika wel zal opgaan. De verdwenen juichtoon is uit de Engelsche pers heelt weer plaats gemaakt -Tidfian, en voor wat kalmer toon; 't jubelen is g® men begint weer te redeneeren, de ntd Uven te- verkleinon, de tekortkomingen - Nog onder den indruk van nummer vermeld dood of gewond. Aan Boerenzijde werden commandant Van der Merwe en 30 man gedood. Groote troepen vastberaden strijders onder M. Botha, Meintjes, Taljaard, Steenkamp en Bucknall liggen nu in hinderlaag, wachtende op een gele genheid om de Engelschen aan te vatten. De Londensche correspondent van de Petit Bleu zegt, dat in Engeland een be trouwbaar particulier telegram is ontvangen, volgens hetwelk de ramp, die de Engelschen te Holland bij Begin-der-Lijn is overkomen, veel ernstiger is dan Lord Kitchener in zijn ambtelijke dépêche erkend heeft. De Boeren moeten 160 tot 170 gevangenen hebben gemaakt (en zouden dus niet een gedeelte, maar de geheele atdeeling bere den infanterie overmand hebben), en ver scheidene caissons met schietvoorraad en een hooveelheid dynamiet hebben vermees- terd. Het dynamiet moest dienen, om hof steden met den grond gelijk te maken. Uitspraak van Dinsdag 24 December 1901. G. Gr., Haringcarspel (Waarland), overtreding Wet op den Leerplicht, vrijgesproken. A. S., Hazepolder, Zijpe, dronkenschap, 2 maal 1 gld. of 2 maal 1 dag. C. V., Petten, id., id. J. T., id., id., 2 gld of 2 dagen. C. Vr., id., id., 3 gld. of 3 dagen. J. T., Schagen, pakhuis doen bouwen zonder toestemming van de betrokken autoriteiten, 2 gld. of 2 dagen. T. V., herbergierster, Schagen, voorhanden hebben van maten zonder het vereischte stem- pelmerk, 50 cent of 1 dag. O. K., Huisduinen, Overtreding der Jacht wet, 2 maal 3 dagen met verbeurdverkl. van het geweer, of 15 gld. boete. J. B., Koegras, overtreding der Jachtwet, 3 gld. of 2 dagen. P. B., Warmenhuizen, visschen met scha kels in een anders water, 1 gld. of 1 dag. T. D., Buurtje, Zijpe, voorhanden hebben van' maten die het vereischte stempelmerk misten, 2 maal 50 cent of 2 maal 1 dag. W. K., Haringhuizen, voorhanden hebben van 4 koperen gewichten, die het stempel merk misten, 4 maal 50 cent of 4 maal 1 dag. W S., Kalverdijk Haringcarspel, aanwezig hebben van maten en een strijker, die het stempelmerk misten, 50 ct. of 1 dag. Viijge- sproken voor den strijker. Johanna V., Anna Paulowna, meten met een melkmaat, die het vereischte stempel merk miste. 1 gld. of 1 dag. J v S Callantsoog, aanwezig hebben van een'strijker, die het vereischte stempelmerk "f6; 5,i O., Zijpe, dronkenschap, hij vierde herhaling binnen een jaar, hechtenis 3 weken. D. J., Hoorn, rijden met honden die den muilkorf misten, 1 gld. of 1 dag. P K Anna Paulowna, loopen langs den spoorweg zonder toestemming, 2 gld. of 2 d. C. E., Zijpe, id., 1 gld. of 1 dag. A J v B., Oudesluis, voorhanden hebben ^an een iaat, die het vereischte stempelmerk miste^l S overtreding Jachtwet, 2 boeten van 6 gld of 2 ,m. 4 dagen met verbeurd verkl. van het geweer. J M., Callantsoog, overtreding der Wet op den Leerplicht, 1 gld. of 1 dag. C. Si, 't Veld, Nieuwe Niedorp, of 2 dagen. Niedorp, id., 2 gld. of id., 3 gld. J. d. "W 2 Wg S., Kalverdijk, rijden met gld. of 1 dag. honden zon- SrveHiezen'in ons vorig nummer veru^, moetKitchener alwéér een jobstijdiDg zende der «wUfcorJ 1 gfjVieringefwaard, id., id. Schagen, 28 December 1901. Onze plaatsgenoot de heer W. Prins Jr. is benoemd tot Postbode te Oude Niedorp. Volgens achterstaande ad vertentie zal de Operette „De Prins van Sind" op Zondag 5 Januari in het Noord-Holl. Koffie huis alhier worden opgevoerd, door de leer lingen van de Zangschool onder leiding van den heer Roep. Wie zich „De Schoone Slaapster" van ver leden jaar herinnert, zal zeker niet kunnen nalaten, ook deze opvoering bij te wonen. Het echt Oostersch sprookje, vol fantasie en afwisseling, zal zeker bij klein en groot in den smaak vallen. Op eersten Kerstdag werd den heer Ressing namens een 70-tal oud leerlingen, meisjes zoowel als jongens, een fraai cadeau aangeboden, als eene blijvende herinnering aan hen, en tevens als een blijk van hunne achting en genegenheid. Het geschenk bestond ineen fraai bewerkte boekenkast, eene prachtuitgave van de „Camera. Obscura," benevens een bijbe- hoorend rood leeren album, waarin ver dienstelijk gecalligrafeerd de opdracht en de namen der oud-leerlingen. De aanbieding geschiedde met een toepasselijk woord van een der oudste leerlingen. In het No ord-Hollandsch Kof fiehuis en in Cérès is op den Tweeden Kerst avond steeds een voorstelling op 't een of ander gebied. In beide localiteiten hadden we nu café-chantant. Bij den heer J. Vader trad op Chrétienni met zijn trawanten. 't Was al heel lang geleden dat we Chrétienni hadden gehoord, maar nu hij hier optrad, vonden we hem even koddig, even jolig nog. Zijne mimiek, zijn heele manier van doen dwingt tot lachen en we gelooven, dat zijn succes hier in Schagen gevestigd is. Interessant was professor Cliambly met zijn goocheltoeren en spiritismezijn toeren waren onbegrijpelijk en ontlokten een dave rend applaus uit de volle zaal. Solser en Hesse, een paar oude, maar ook goede bekenden voor Schagen, waren in Cérès. Zooals altijd hebben zij hun publiek weten te vermaken en is er hartelijk gelachen om hun voordrachten. Evenals bij den heer Vader, was ook hier in Cérès een volle zaal. Den 27 en werd de algemeene vergadering van de afd. West-Eriesland der Schippersvereeniging „Schuttevaer" in het lokaal van den heer W. Roggeveen alhier gehouden. Tegenwoordig waren leden uit Barsinger- horn, Kolhorn, Haringcarspel, Spanbroek en Schagen. De voorz., de heer H. J. K. van der Steen, Burgemeester van Spanbroek, wees er in zijn openingswoord op, dat ook deze ver gadering weer aantoonde, dat bij de schip perij nog steeds de zoo noodige samenwerking voor haar gemeenschappelijke belangen ont breekt. Waar men op eene algemeene jaar vergadering toch eene flinke opkomst had mogen verwachten, waren van de tientallen leden slechts enkelen aanwezig. Daarna gaf de voorzitter verslag van zijne werkzaamheden te Dedemsvaart. Opnieuw zal thans bij het Hoofdbestuur worden aangedrongen op zijne tusschenkomst voor een licht op de „Stierop" en tot af schaffing van het tonnengeld aan den Kooger polder. Tot bestuurslid in de plaats van den heer Elfrink te Alkmaar werd gekozen de heer M. Eecen te Oudkarspel. Herkozen werden de heeren O. Dekker te Schagen en D. Groot te Dirkshorn. Langdurig werd beraadslaagd, welke middelen aangewend moeten worden om de vaarwaters in West-Friesland te ver beteren. Bij een bezoek aan den heer Commissaris der Provincie had ZExc. in over weging gegeven, dat in alle gemeenten be wijzen van belangstelling in deze verbetering zouden worden gegeven. Besloten werd eene algemeene vergadering van schippers op 19 Januari alhier te beleg gen, waarop dan de middelen beraamd zul len worden, die voor genoemd doel noodig zijn. Met een woord van opwekking werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Onze markt van Vrijdag j.1. droeg over het algemeen een stug karakter, i Verschillende oorzaken werkten daartoe meê, vooral de verplaatsing op Vrijdag, den dag vóór den Sabhath, werkte nadeelig. Daardoor waren tal van kooplieden afwezig, die anders tot de vaste klanten behooren. Het vleesch I kon thans door hen niet meer geplaatst wor den. Waar de vraag alzoo gering was, moes ten de prijzen wel terng loopen. Bij vette I koeien was dit van beteekenis en bedroeg dit bij de markt van verleden week verge leken, wel 2 cent per pond. Schapen waren hij een kleinen aanvoer prijshoudend. De hoogste mark bedroeg 26 gld. De aanvoer van gelde koeien en kalfkoeien was onbe- teekenend, zoodat men van eene markt fei telijk niet kon spreken. In varkens kwam weinig verandering; zoo ook met den anderen marktaanvoer. Zaterdag hield de Schilders- vereeniging „West-Friesland" in het lokaal van den heer Smit alhier hare jaarvergadering. Ruim 20 personen woonden de bijeenkomst bij. Na een hartelijk woord van den voorz., den heer P. Berkhout, werden de gewone huis houdelijke werkzaamheden afgedaan. Daarbij bleek, dat de vereeniging in bloei toeneemt. De kas sloot met een batig saldo van f 15.25. Tot bestuurslid, in de qualiteit van vice-pre- sident, werd verkozen de heer E. S. v. d. Velde. De algemeene besprekingen werden gewijd aan de vraag, of de vereeniging zich aan zal sluiten bij de Verzekering-Maatschappij tegen ongelukken, die bij den Nederl. Schildersbond in wording is. In beginsel werd daartoe be sloten. Voor het Examen van de Ver eeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, op 9,10 en 11 Dec. j.1., is geslaagd de hr. J.Bijpost Gz. van Uitgeest,vroeger alhier. Een trouw bezoeker. Tot de bekende marktfiguren behoorde sedert jaren de drijver P. Schoen te Heer- Hugowaard. Gedurende 47 achtereenvolgende jaren bezocht hij trouw onze markt en geen Donderdag ging er voorbij, of Schoen trok met eene kudde blatende of loeiende vier. voeters naar het Zuiden. Sedert een paar weken missen we onzen ouden bekende. De hooge leeftijd van 7ó jaar heeft hem ver plicht voor goed van de Schager markt af scheid te nemen. Gel ij k alle jaren, had ook nu weer het Kerstfeest der Christelijke Zondags school eene breede schaar naar het lokaal Cérès getrokken. Hoewel oud is de boom met zijne heldere lichtjes en zijne begeerde prijsjes, steeds nieuw voor klein en groot. Op bevattelijke wijze werd de beteekenis van den grooten Christelijken feestdag aan het jonge volkje duidelijk gemaakt door den heer Van Z weeden, Evangelist op Tessel. Tot afwisse ling werden eenige liederen door de Chris telijke Zangvereeniging onder directie van den heer VV. H. Tielrooy te Den Helder gezongen. Ook de kinderschaar zong zeer opgewekt de liederen, welke zij in den loop van het jaar op de Zondagsschool had geleerd. Aan het eind van het feest werd aan 75 leerlingen een passend cadeau uitgereikt, dat voor een 40-tal mindergegoeden uit een kleedingstnk bestond. Het Bestuur der Zondagsschool, de Zang vereeniging en de Meisjesvereenigiug, welke laatste zich met de vervaardiging der kieeren had belast, kunnen zeker met genoegen op den avond van jl. Vrijdag terugzien. De heer Govers, klerk der Posterijen en Telegraphie te Den Helder wordt gedurende de Nieuwjaarsdagen gedetacheerd aan het postkantoor alhier ter adsistentie. De Directeur van het Postkantoor te Schagen verzoekt het publiek beleetd, bij do jaarswisseling visitekaartjes en zooge naamde Nieuwjaarskaarten bij eenigszins groote hoeveelheden niet in de bussen te werpen, doch zooveel mogelijk op 't Kantoor aan het loket af te geven. Schagen, 24 Dec. 1901. De Directeur voornoemd, OUDENHOVEN. De Directeur van het postkantoor maakt bekend, dat in het arrondissement Schagen de kantoren op den Nieuwjaarsdag zul len zijn opengesteld als volgt het kantoor Schagen als op Werkd. hulp Barsingerhorn Burgerbrug Dirkshorn Kolhorn St. Maarten Oudesluis Petten Schagerbrug Wieringerwaard t Zand Postwissels, quitantiën en postpakketten worden dien dag niet behandeld. Schagen, 24 Dec. 1901. De Directeur voornoemd, OUDENHOVEN. Zondag Werkd. Zondag Werkd. Zondag Werkd. Zondag. Brand- en Inbraakverzekering Me Directie geeft kennis, dat zij in de plaats van den heer *»nuel4, aan wien door vertrek naar elders eervol ontslag werd verleend, benoemd heeft tot agent te Barsingerhorn den Heer aldaar, tot wien men zich voor zaken, het Agentschap betreffende, gelieve te wenden. Dordrecht, 1 Januari 1902. De Directeuren: P. J. DE KANTER. K. LOTSY, ïiyntandholte Loten, hoofd prijs 1 Landauer met 2 Paarden, 65 cent. Trekking 31 Dec. a.s. zen 1, 2, 3, Hoerenhuizen, Trekking ELoten, hoofdprij- 4, 5, 6 en 7, alle f 1.10 per lot. 15 Jan. a s. hoofdprijzen: le en 2e, Hoerenplaat- sen50 Paarden, 3 complete, bespannen Rijtuigen. 1 gulden per lot, 11 voor f 10.Trekking 11 Februari a.s. prijzen. Hoofdprijzen f1500, f400, f 150 in contanten 25 cents per lot, 11 voor f 2.50. Trekking 5 F e b r. a. s. Ostricnuiselie Loten, hoofddrijs: Jachtwagen met 2 Paarden, 50 ct. voor f 5.Trekking per lot, 11 4 Februari a.s. N.B. Na ontvangst van postwissel of postzegels met 5 cents verhooging, franco toezending.

Schager Courant | 1901 | | pagina 5