Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws. Marktberichten. Bitmenlandsch Nieuws. Lezing van den heer J. G Haze loop te WINKEL. 568ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Prijzen. ADVERTENTIEN. Utrecht, Steenweg 27. J- H A li 94 E H en Verschillende bouwboeren in de ANNA PAULOWNA hebben van eene firma te Veendam het verzoek ontvangen kosteloos proeven te mogen geven met eene stoomdorschmachine,die tevens voor stroo-pers dient. Aan dat verzoek zal worden voldaan. Het zachte weder laat ook te SINT PANKRAS zijn invloed gelden. Hon derden broeibakken, waarin de planten voor de vroege kool worden geteeld, zijn reeds buiten gebracht en hebben het voor hen be stemde zaad ontvangen. Daar teOUDORPhet aantal leer lingen der openbare school op 15 Jannan meer dan 145 zon zijn en daardoor de wet het aanstellen van een vierden onderwijzer voor schreef, zijn de in die gemeente schoolgaande kinderen uit andere gemeenten van de school verwijderd. Met verlangen ziet de LANGE- DIJKER bouwer uit naar vorst. Hij heeft handenvol werk met het in orde houden van de kool, welke met dit zachte weder licht tot verrotting overgaat. Bovendien is de verzen ding naar het buitenland betrekkelijk gering. Vriezend weder wil voor den Langedijker bouwer in dezen tijd zeggen Weinig werk in de koolschuren, vlugge handel, hooger prijzen. Te OUDKARSPEL overleed de emeritus-predikant bij de Ned. Herv. gem., de heer J. H. Stramrood. Van alle zijden hoort mende landbouwers klagen over het vele werk, dat tegenwoordig de kool vereischt. Gaarne zag men den handel wat vlugger. „Stug duur" hoort men nog al eens bewerenwant de prijzen der roode en gele kool zijn volstrekt niet laag. Witte kool evenwel geldt slecht. Uit de opgaven,'ons verstrekt over de prijzen der producten, aan de stations HEER HUGO- WAARD en NOORD-SCHARWOUDE ge laden, werd door ons de volgende noteering afgeleidroode kool le soort f 7.50 a f 7.75 tot f 8, 2e f 6.75 a f 7, 3e f 6.76 a f 6.50, 4e f 5 a f 5.60kleinere f 3 a f 4.50gele kool le soort f 6 a f 6.50 tot f 7, 2e f 5 a f 6.50, 3e f 3.50 a f 4Deense he witte le soort f 4 a f 4.50 tot f 6, 2e f 3 a f 3.60, 3e f 2 a f 2.50uien f 2.40 a f 2.50 p. baal; bieten f 6 a f 8 tot f 8.60 p. 1000rapen f 1.50 a f 2.60 p. 100wortelen f 1.20 a f 1.50 p. 50 K.G. Uitslag van de openbare verkooping, gehouden 24 Jan. j.1., des avonds 7 ure, in „de Roode Eenhoorn" van den heer C. Kooiman, te NIEUWE NIEDORP, van de vaste goederen van de heeren D. Stam Kz. en C. Wonder, gelegen te N. Niedorp, groot 8.65.10 H.A., ten overstaan van den Notaris P. G. Duker te Zuid-ScharwoudeKooper de heer J. Kuilman te N. Niedorp, voor zijn lastgever den heer J. Brouwer aldaar, voor f 11305.-. De moord in de Dubbele Buurt te AMSTERDAM. Naar wordt vernomen, is een der verdachten van den moord op de weduwe Dijxhoorn, die ook in den ongeteekenden brief, aan den off. van justitie gericht, werd aangeduid, opge zonden om te worden geconfronteerd met het dienstmeisje, dat bij de vermoorde vrouw had gediend. Deze verdachte heet Erans Groot, bekend in de boevenwereld onder den bijnaam „kleine Frans" en die wel eens bij de weduwe aan huis kwam. Groot zit in voorloopige hechtenis te Haarlem, verdacht van mede plichtigheid aan den diefstal, die indertijd is gepleegd bij de firma Keg te Zaandam. Zooals men ziet, zet de justitie nog steeds met ijver het onderzoek voort. Donderdag 30 Jan. a.s. zal eene vergadering worden gehouden van de Af- deeling Lutjewinkel Weere van de Groentenvereeniging „De Niedorper Kogge". Behalve gewone huishoudelijke werkzaam heden, als rekening en verantwoording, en verkiezing van Bestuursleden voor de Afd. en voor het Hoofdbestuur, enz., zal op deze vergadering de Rijkstuinbouwleeraar, de heer Hazeloop, eene lezing houden over het onder werp Handel en sorteering van groenten en vruchten. Deze lezing is ook toegankelijk voor niet-leden. Op zijn ouden dag. We maakten voor eenigen tijd melding van het trouwen van een grijs paartje uit JUB- BEGA, dat thans in 't armhuis is gevestigd. De man was sedert jaren vrij erg doof, wat hem veel ongerief veroorzaakte. Een genees kundige heeft hem nu in 't armhuis behan deld met 't gevolg, dat hij zijn gehoor vol komen heeft teruggekregen. De man was daarover innig verheugd en zeide„Ik hie 't noait tocht, dat ik op myn alde dei noch sa goed heare scoenou hoeft Knilske (myn wiif) ak net mear sa lud to roppen as wy oan 't praten binne. Dat is four fis beiden buter yn 'e brij." Kindermoord. Den lOen De cember van het vorig jaar werd bij de spoor wegbrug over den Rijn bij OOSTERBEEK het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat door een messteek in het hart bleek gedood te zijn. Het hikje was gepakt in een sigarenkistje. Eerst na langdurige nasporingen, die met veel moeilijkheden gepaard gingen, mocht het der justitie gelukken den dader op te sporen. Dezer dagen is te Meppel, waar de moord bleek plaats gehad te hebben, als ver moedelijke dader een agent van politie aldaar gearresteerd. Hij is de vader van het kind en werd al6 moordenaar aangewezen door de moeder en door de vroedvrouw, die haar bijstond. Het is gebleken dat de politie-agent een paar dagen verlof had gevraagd om zijn moeder in Limburg te bezoeken het is niet zeker, dat hij daar is geweest. Vast staat dat hij op den be wusten dag, waarop het kislje werd gevonden, met den trein naar Nijmegen de spoorbrug is ge passeerd. ALKMAAR, 22 Jannari. Opde secretarieën der verschillende besturen heeft ter inzage gelegen een ontwerp-reglement voor de peilbemaling op Schermerboezem, ontwor pen door het hoogheemraadschap der uitwa- terende sluizen in Kennemerland en West friesland. Daar er 76.000 H.A. op dien boezem uitslaan, is het van zeer veel gewicht op welk peil niet meer mag worden gemalen. Volgens het concept, wordt het sein tot het stopzetten der bemalingswerktuigen gegeven, wanneer het water aan het peilbord bij Speikerboor tot A. P. is gestegen. Nu is ech ter het bezwaar, dat het sein vaak eerst wordt gegeven, als het water op andere plaatsen tot ver boven A. P. is opgedreven bij hevige windvlagen. Ongeveer 30 adressen zijn nu aan het college verzonden, waarbij verzocht wordt, dat wanneer op éénig punt A. P. wordt bereikt, het sein tot stilstaan wordt gegeven, en niet weder met malen zal worden aangevangen, alvorens het water 10 c-M. beneden A. P. is gezakt. Nieuwe brug over het Noord- zeekanaal. Bij de Tweede Kamer is inge komen de onteigeningswet voor het maken van eene nieuwe brug over het Noordzeeka- naal in den spoorweg Den Helder-Amster dam en voor Verlegging van den spoorweg tusschen Zaandam en Amsterdam. Het geldt de onteigening voor het maken van de nieuwe brug aan de Hem bij Zaandam. De draaibrug wordt gelijkarmig, het midden van de zuidelijke opening, zijnde de doorvaart- opening, valt samen met de kanaalas, de noordelijke opening valt over het kanaalbe loop. Bezuiden de draaibrug worden twee vaste bruggen gebouwd, elk wijd 54 M.. vallende de noordelijke over het kanaalbeloop en de zuidelijke over den oever. De brug wordt op zoodanigen afstand bewes ten de bestaande brug te weten 188 m. gebouwd, dat de draaibrug in geopenden stand kan worden opgesteld De draaipijler en de noordelijke tusschenpijler, worden gefun deerd met luchtdruk, zoodat het scheepvaart verkeer niet doof den bouw wordt belemmerd. Omlegging en verhooging van de bestaande spoorwegbaan over ruim 4'/j kilometer lengte is noodig. Brug en omgelegde baan worden aangelegd voor dubbel spoor, de bediening van de draaibrug zal door electrische beweeg kracht geschieden. De halte Hembrug zal worden gevestigd aan de noordzijde van de nieuwe brug. Volgens het uitvoerig ver- haal van een redacteur van het Dev. Nbl., die de plaats van de misdaad te WILPbezocht, is het 6-jarig slachtoffer gedood door ver- worging.iZie vorig no.)Dr.De Roock uit Twello kon constateeren, dat de daad verricht was met de rechterhand van den dader of daderes. De pet van het knaapje lag op eenigen afstand en was in stukkftn geknipt, niet ge sneden; zijn klompjes dreven in een gierplas in de nabijheid. Door de justitie is gehoord vrouw Neusink, die op ongeveer 100 Meters afstands van de plaats der misdaad woont. De beide families leefden op voet van oorlog. Den hond vond men na de misdaad losloopen hij had zich blijkbaar losgerukt, en was door een gat in de heg gevlogen, in de richting van de hoeve van Neusink. Niet alle dagen voorkomend. Keizer Frans Jozef heeft zijn kW^dochter; aartshertogin Elisabeth. die ,b'°°™ ^ed prins Otto Windischgratz zal trou^°'|?ed bedacht Het meisje krijgt meeJ»n van 8 millioen kronen in kronen' een jaarlijksche toelage van 1.250. een kasteel met 200 HA, een pa!eis te Weenen, een snoer met 32 groote diam een diamanten diadeem, broches, oorbelLn en ringen, een gouden servies van 36 couverts ongerekend een aantal andere geschenken De waarde van deze kostbaarheden w°rdt op 6 millioen kronen geschat. Haar uitze wordt ook bijzonder geroemd, vooral om de oude kanten, waarmeê het lijfgoed enz. is afgezet. De „Rappel" verneemt uit Berlijn, dat de prins-regent van Gotha een schoone daad heeft gedaan. In Gotha is dit jaar zeer veel werkloosheid, en om de ellende te lenigen, heeft de prins-regent het groote jaarlijksche hoffeest laten afzeggen en de daarvoor bestemde sommen doen besteden om de werkloozen te steunen. In de Fransche gemeente Tulle is groote ontsteltenis verwekt in een gezin door het bericht, dat de dochter tot de loting werd opgeroepen, later dat zij was ingedeeld bij het 60ste infanterie-regiment. Toen zij niet onder de wapenen kwam en de gendarmerie de(n) weigerachtige(n) loteling kwamen halen, bemerkte men de vergissing. Per r ij wiel begraven. Te Imala in Italië is het stoffelijk overschot van den eigenaar eener rijwielfabriek naar zijn laatste rustplaats gebracht op twee tandems, voorafgegaan door vele wielrijders en het stedelijk muziekkorps. Ingeënt tegen wil en dank. Bij een bezoeker van de graanbeurs te Minneapolis hadden zich pokken geopenbaard, en dies gaf de overheid last, alle bezoekers dier beurs onmiddellijk te vaccineeren. Plotse ling werden alle toegangen door politie-agenten bezet en ieder, die zich in het gebouw bevond, werd, of hij wilde of niet, naar een vertrek gebracht, waar doctoren gereed zaten ter in enting. De graan- en meelkoning Alfred Pills- burg trachtte door een venster te ontvluchten, doch werd door politie-agenten aan zijn bee- nen weer naar binnen gehaald en later even eens ingeënt 1 Er is in den laatsten tijd nog al gesproken over onaangenaamheden, die de Duitsche Kroonprins te Bonn had onder vonden en die hem er toe hadden gebracht, naar Berlijn te komen, met 't plan, niet weer naar de universiteit terug te gaan. Het blijkt thans inderdaad, dat de Prins met zijn mede studenten om hun burgerlijke manieren en te gemeenzame grappen tegenover hem, ruzie heeft gehad en dat in een club zelfs een heftig tooneel is voorgekomen. De voorzitter had den Kroonprins berispt, omdat hij te laat op eene vergadering kwam en hem ver oordeeld tot het drinken van twaalf glazen bier. De Prins werd zoo boos, dat hij zijn baret naar het hoofd van den president wierp, en daar een duel tusschen hen niet mogelijk was, nam de voorzitter zijn ontslag en al de andere studenten hebben zich aan zijne zijde geschaardde Prins stond alleen en ging naar zijn papa om raad. Keizer Wilhelm heeft geweigerd zich met de zaak te bemoeien en beval zijn zoon naar Bonn terug te keeren. Min of meer spottend zou de Keizer heb ben gezegdGekheid, jongen, juist door zulke voorvalletjes moet een toekomstig regeerder zijn menschenkennis vermeerderen. Ge moet 't zaakje zelf maar bijleggen. Over een paar Hongaarsche „duels" heeft de „Echo de Paris" het vol gende medegedeeld Twee boeren, die twist hadden gekregen, besloten hun geschil te regelen gelijk de groote heeren, maar op een meer eigenaardige wijze. Men blinddoekte ze en gaf ze een revolver in de hand. Op het bevel losten zij een schot. Een van hen werd gedood. De overlevende en de getuigen wer den aangehoudenzij waren zeer verbaasd. Zij zeggen, dat zij enkel de groote heeren hadden nagevolgd. Denzelfden dag vochten twee jonge meiden met het mes om een mooien soldaat. Het ge vecht gebeurde volgens de regelen, na het zenden van getuigen. Beide amazonen werden erg gekwetst. Een lomperd. Mijnheer de baron is bij z'n kleermaker om iets te bestellen. De man komt buigend als een knipmes van z'n werk, maakt zijn excuses over z'n werkpakje en vraagt wat de baron wenscht. Deze staat echter ongeduldig naar 's mans handen te kijken. De kleermaker bekijkt verlegen z'n vingers, of daar ook iets aan te zien is, merkt echter niets en vraagt nog eens„wat wenscht mijnheer de baron De baron U kon tenminste de beleefdheid hebben, uw vingerhoed af te zetten." New-York heeft de grootste bloemenmarkt der wereld. Twaalf jaar geleden beteekende de handel in bloemen er nog weinig, thans is de omzet ruim 14.000.000 pond per jaar. In een omtrek van 70 K.M. wordt de stad door duizenden kweekerijen omringd. De straatverkoop is geheel in handen van Grieken. De bloemenwinkels op Broadway en 5e Avenue overtreffen in pracht en uitgebreidheid die van Londen en Parijs. Enkele bloemenhan delaars hebben 't met hun negotie tot million- nair weten te brengen. Met Kersttijd worden rozen betaald met ongeveer f36 het stuk, (8 maal haar gewicht in goud.) Deze rozen komen veelal uit Madison, waar men onaf zienbare velden er voor heeft bestemd; de Hudsonvallei levert de schoonste viooltjes op en Nieuw-Rochela is vermaard om zijn orchi deeën. Een schitterend toilet. Bij een tuinfeest, dat de vice-koning van Indië in Benares heeft gegeven, droeg een der dames een toilet, dat algemeen bewonderd werd. Het kleed scheen uit blauwe vlammen met strepen van bliksemend licht op een grond van vloeiend vuur gemaakt te zijn. De aanblik was telkens verschillend; soms leek het alsof de draagster in vlam stond. Men merkte op, dat zij in het geheel niet ging zitten, maar zich voortdurend bewoog. Men vroeg haar waarvan haar toilet gemaakt was, en zij vertelde, dat het eenvoudig van zwaar brokaat gemaakt was en bezet met kevertjes. In een net waren 536 van deze aardige diertjes op de japon vastgemaakt. Gem. SCHAGEN. Ingeschreven van 22 24 Januari 1902. GeborenGeene. Ondertrouwd Jacob Bakker, j.m., Ambte naar bij de Posterijen, 39 jr., te Zaandam, en Dieuwertje Buis, j.d., zonder beroep, 34 jr., te Schagen. Getrouwd en Overleden Geene. SCHAGEN, 23 Jan. 1902. Aangev. 6 Paarden f 30.a 130. Veulen a 10 Gelde Koeien „120.— a 160.— 47 Vette Koeien „150.a 230. 7 Kalfkoeien „150.a 200. Graskalf a 18 Nuchtere Kalveren 9.a 16.50 100 Schapen, vette 16.a 23. 425 Overhouders 12.a 18.50 7 Varkens (magere) 5.a 18.— 25 Idem (vette) p.K.G. .47 a .48 23 Biggen 12.a 14. 2 Bokken en Geiten 4.— a 6. 200 Konijnen .40 a 1.25 100 Kippen .30 a 1.25 70 Eenden .60 a 1. Duiven a 350 Kilogr. Boter 1.10 a 1.20 kilogram Kaas a 3000 Kipeieren 3.25 a 3.75 Eendeieren per 100 a HOORN, 23 Jan. 1902. Kleine kaas, hoogste prijs f 30. Commissie f 28.50, Middelbare f aangev. 36 stapels, wegende 16637 kilo. ENKHUIZEN, 22 Jan. 1902. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f' 10.75 a Mosterdzaad f 16.25 a 16 75. Maanzaad f 12.a Groene erwten f 10.50 a 12.50. Vale f 14.— a 16.50. Wijker Vale f 9.50 a 10.50. Grauwe erwten f 14.50 a 17.50. Bruine boonen f 7.a f 7.62V2- Paardeboonen f 6.a 6.50. Gerst f 4.75 a 5.50. Haver f 3.75 a 4. Aangevoerd Vette Varkens f .23 a .24Vz per l/s K.G. Magere Varkens f 15.— a 26.Biggen f 7.a 12.Scha pen fa Konijnen f,60 a 1.25. Kippen f .80 a 1.50. Eieren f 4.50 a 4.75 per 100 stuks. Boter f .65 a .70 per kop, stapels kaas, f p. 50 K.G. VERVOLG De Afdeeling „Zijpe" van de vereeniging „HetWitte Kruis"vergaderde Don derdag den 23en dezer te SCHAGERBRUG. Vijftien leden waren tegenwoordig. Na het verslag van den afgevaardigde ter algemeene vergadering, werd rekening en verantwoor ding gedaan over 1901. De ontvangsten hadden bedragenf873.76°, de uitgaven f352.005 zoodat 't batig saldo bedroeg f 521.76. De begrooting over 1902 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f975.21. De aftredende bestuursleden werden her kozen en tot len secretaris werd gekozen de heer Ds. A. Groeneveld. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat niet alle goederen na 't gebruik behoorlijk gereinigd en ontsmet zijn en er werd op aangedrongen, dat dit in 't ve: volg zou geschieden. Beslo ten werd, dit jaar als proef alle goederen terug te laten bezorgen bij den ontsmetter der afdeeling, die ze reinigt enz. en daarna bezorgt aan 't magazijn. Het Bestuur werd in overweging gegeven zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den aankoop van een huis voor den ontsmetter en tot berging van 't magazijn. Gewezen werd op 't onpractische der zware steenen ondersteken en op den slechten toestand van 't water in den regenbak der afdeeling te Oudesluis. Bovendien droeg de vergadering het Bestuur op, het Gemeentebestuur te wijzen op den vervuilden toestand van vele slooten in de gemeente. De Voorz., de heer Van Calcar, beloofde dat het Bestuur de gegeven wenken ter harte zou nemen en sloot de vergadering met den wensch, dat vele leden en niet leden tegen woordig zullen zijn in de volgende vergade ring, wanneer de heer Blankstein eene lezing zal houden. 1 De heer J. Kooraen Hz., Voorzitter van de Afdee- I ÜDg Winkel der Groentenvereeniging „De Niedorper Kogge,41 opent met een woord van welkom de verga dering, D® heer Hazeloop krijgt het woord en herinnert er aan, dat de groententeelt een uitgebreid veld vormt, waarvan in één avond «lechts een klein deel kan worden behandeld. Spr. zal eerst uitweiden over het vervroegen en aarna over die teelt op den konden grond, waarbij ook deels van het vervroegen wordt gebruik gemaakt Vervroegen is nnttig met het oog op de markt, sommige producten brengen alleen dan veel geld op, als ze vroeg Bjjn. Een ander voordeel is, dat er zoo vroeg in 't jaar niet veel kans bestaat op over productie. Derde voordeel is, dat, naarmate een artikel vroeger van het veld komt, er meer kans is nog een tweede of derde, soms nog een vierde product te telen. Niet alle gronden rijn even geschikt. 0e humus- rijke zandgronden rijn er het meeat geschikt voor, omdat ze gemakkelijk het water doorla en. waarvan men juist in 't voorjaar veel last heeft. zijn genoemde gronden dan ook warmer. u moeten ze «go. omdat ze ander, te licht van kleur zijn. Lichtgekleurde gronden honden de warmte 'e Minder gehikt zgn de aware kleigronden, omdat die het water te vaat honden. Ze zgn daarom voch ig en kond en zoodoende achterlijk De lichte kleigronden zgn door bewerking, enz wel geschikt te maken. WaDneer men zoo'n grond geschikt wil maken, moet men den grond in de eerste plaats van het over tollige water bevrgden. Dikwgls worden daarvoor greppels gemaakt. Dit is wel goed, maar niet vol doende. Bij meer volledigen afvoer moet men zorgen dat het water naar beneden zakt. En dit gaat voor vele kleigronden niet gemakkelijk, omdat ze vaak vaste onderlagen hebben. Daar moet het water door. Daarom een enkele maal diep omspitten» liefst tot he! grondwater toe. Een ander middel ia vermengen met andere stoffenOp sommige plaatsen kan men daar voor gemakkelijk zand krijgen Te Poeldijk en Naald- wijk heeft men zoo gehandeld door het zand, dat bij het afgeesten der duinen is verkregen. Kleigronden zijn van nature rjjker van voedsel voorzien dan zandgronden. Zandgrond heeft daarom veel mest noodig, soms zelfs tot f 400 per H.A. Is zand moeilijk te krijgen, dan kan men ook kalk gebruikendit neutraliseert bovendien de zuren Verder wordt daardoor de strnctnnr zoo verbeterd, dat water er beter door kan. Soms gebruikt men ook turfstrooisel, zooals in De Streek, waar men paar- denmeat gebruikt, vermengd met tnrtstrooisel. Voor vroege opbrengsten zgn nog andere middelen stoms zaait men eerst op zaaibedden, vooral aan den Zuidkant van schatting of munr. Dat maakt de planten al iets vroeger. Gebruikt men ramen, dat is nog beter. Daardoor krijgt en behoudt men meer warmte. Erwten en tninboonen laat men op zoo'n manier kiemen, om 7, later naar den konden grond over te brengen Ramen zgn een vereischte, waar we ons op 't ver vroegen willen toeleggen. De inrichting der bakken verschilt veel. Soms diepe bakken, bijv. in het koolland. Deze planten worden nogal groot en men wil niet, dat ze het glas aanraken, wat ook verkeerd ia. Planten onder glas worden nogal lang. Een font van deze redeneering is Hoe dieper men de bak maakt, hoe minder licht, hoe langer de planten worden. Dns door het dieper maken van den bak hondt men de plant toch niet van het glas. Men kweekt dns zwakke planten, terwjjl ze tóch bij het glas komen. Soort van ramen De meeste ramen in deze atreek beslaan nit veel roeden met kleine rnitjee. Deze zgn niet erg geschikt. Het ontbreekt in 't vroege voorjaar juist aan licht. Warmte komt er spoedig genoeg. Lachten ia daarom noodig. Warmte, vocht, voedsel en Incht kunnen we aan deze planten genoeg geven, maar het licht hebbeD we niet in onze macht. We moeten dns alles vermij den, wat de toetreding van het licht verhindert. Dus geen roedendezen keeren het licht, en maken het glas plaatselijk vuil en groen. Daarom zgn de eenrnitera beter. Soms ziet men ook nog groen glas, dit hondt ook het licht te veel tegen en dns voor het vervroegen ODgeschikt. De bak moet dns zijn ondiep, moet het licht vee! toelaten en gemakkeljjk verplaatsbaar zgn. Dit laatste met het oog op wisselbouw en bestrijding van in sek ten De bakken vormen kweekplaatsen van allerlei insecten In het Westland zjju wel telers die 6 4 7000 ramen hebben. Dezen worden allen ieder jaar opgeruimd en weer gezet. Spr. maakt door teekenineen op het zwarte bord dnidelgk, hoe men in 't Westland de bakken eet. Het is gewenscht dat de bak komt op een plaats waar het water weg kan loopen. Spr. zal behandelen, wat men met de koude bakken kaD doenle voor het overwinteren van groenteplan- ten bloemkool, omdat deze zich tevens goed ontwik kelt. In de Streek en Langedijk zaait men in 't vroege voorjaar. Men kan evenwel, alleen met deze koude bakken, vroeger zijn door te zaaien in September. Later moet het niet maar vroeger ook niet, want anders hebben ze soms reeds voor den winter een waardeloos kooltje De beste tjjd is 3, 4 4 5 Septem ber. In 't Westland zaait men dan in de open lacht en laat ze staan tot ze 3 a 4 bladen hebben (begin OctMen plaatst zc dan op strooken, waarop later de ramen knnnen worden gezet, op rgen van 10 c.M. en 6 4 7 c.M. in de rg. Men laat ze zoo staan tot er veel regens koman. Daar kannen de plantjes niet tegen. De stengeltjes worden dan zwart op de plaats waar ze den grond raken en sterven later af. De herfstbuien zijn een aanwgzing voor den g oen- teuteler om de bakken er over te zetten Bij zonnig weer veel lachten. Dn planten mogen niet te groot wordenSoms doet men zelfs al het glas er nog eens af. In den winter zorgen, dat de bak vo-stvrij blijft, maar overigens zoo koud mogelijk houden. Bij niet- vriezend weer steeds lachten overdag. Het is een zeer grove font, als dit niet gedaan wordt. De planten worden dan te zwak. Men vergete niet, dat ze vroeg in 't voorjaar op den konden grond moeten. Verder ia de grond van den bak kond, dus de werkzaamheid der wortels gering. Komt er nn een warme dag, dan wordt de lucht wel verwarmd, maar de groad nog niet De bladen werken dan meer dan de wortels. Ze laten meer water verdampen dan de wortels kunDen toevoeren, waardoor de wortels ljjdeu. Hebben we warme bakken, dan behoeven en moeten we niet zooveel lnchlen. De grond is dan warm, zoodat de bladen ook waim kunnen zijn. Koude bakken dus veel luchten. Alleen bij vriezend weder niet. Bovendien dekken. Alleen rietmat niet genoeg stroomat er bg is gewenscht. Sommige onkundigen laten bij vriezend weêr het dek op het glas. Dat is verkeerd. De plant verbleekt en wordt zwak. Dan hebben ze later jnist veel gevaar van te bevriezen. Bij heldere lucht en zonneschijn, al ia het maar één uur, dan het dek er af. By niet vriezend weër ia dekken met rietmat voldoende. Des nachts in den winter altijd dekken. Sla. Deze wordt wat later gezaaid, want anders worden ze te groot en kroppen dan soms moeilijk. Men zaaie ze liever half Oct. en dan in den bak. Beide knnnen in denielfden grond, op hetzelfde land gezet worden, tusschen elkaar. De sla op 35 c.M de bloemkool op 70 cM. er tnaschen. Op kleigronden moeten de afstanden grooter aijn dan op saod. Deze planting heeft plaats einde Februari of begin Maart. Stokboonen (welke ook onder een raam zijn gekiemd) worden begin Mei nitgeplant. We krggen dus drie artikelen, waarvan er zóóveel siaan als er zouden Btaan wanneer ze ieder afzon derlijk stonden. De gewassen hinderen elkaar niet. De sla ia klaar eer de bloemkool er hinder van krijgt. Doordat de bloemkool veel later komt, zgn de stok boonen eerst van onderen wel wat kaal, maar dit groeit later weer bij Na de pauze behandelt spr. een paar cultures voor den konden grond. Spr. oordeelt doperwten wel geschikt voor onze gronden Er is nogal afzet vanFabrieken voor verduur zaamde levensmiddelen (Alkmaar) nemen ze gaarne. De doperwt heeft niet veel warmte noodig en kan vroeg gelegd worden. Onder ramen kan men in dezen tijd Jannari leggen Eerst 24 nnr in water laten weeken Als te 3 c.M. lang zijn, dan moeten ze naar den vollen grond. Moeten ze door omstandig heden langer wachten, dan veel luchten, om ze kort te honden. De beste wijze van uitpoten ia op dubbele rgen van 25 a 30 c.M., waartnsschen 1 rij rgs. Tusschen elke dubbele rjj 0 80 4 1.20 M. Dit hangt van de hoogte at. Deze tusschenrnimte leent zich voor andere gewassen, die vroeg klaar zijn - spinazie vroege kropsla, raapstelen en radjjs De doperwten worden vroeg geoogst. Daarna kan nog andijvie worden geplant, wat zeer geschikt gaat De doperwt ia een atikstolverzamelaar, wat een blad! plant ala andjjv.e ten goede komt Spruitkool kan nog tusschen de doperwten in ook roode en savoije. Men vergete echter niet, dat de erwten veel schaduw geven, zoodat roode en aavoye kool niet zoo geschikt zgn als sprnitkool. Tninboonen en augnrken Augurken leenen voor de teelt op groote schaal en knnnen zeer tic5 deelig zijn. Voor 't vervroegen bestaan weinig rpVo°r" want ze worden toch in 't zuur gezet. Toch wel goed, ze eerst onder glas aan le kweekte de angnrk hondt van warmte. Vóór halt r1"1 zaaien ia wisselvallig, terwijl in den herfst bi' regen er ook niet veel van komt. Dan treedt'*' spikkelziekte op en eindigt de groei. Daarom omst einde Mei onder ramen ziaien. Ala bij de aaadl u? nog 2 bladen komen, dan aitplanten. Ze hebben ruimte noodig. Ze behooren te staan op rgen 'i*' 2M. van elkander staan, met één-derde M, ter ,r.' in de rg. """1 Tusschen de tninboonen kan de geheele 1 5 w zeer geschikt met vroege wortelen (Amsterdamse bak) worden bezaaid. Deze wortelen knnnen be», half Juni klaar zijn Daarna kunnen nog angnè welke men natunrlgk vóóraf moet aankweekea 0 j glas. Augurken tnssahen erwten. Dan laat men het sr»t atroo, ala ze uitgegroeid zijn, op den grond, „Jj"" de aogurken er overheen groeien. Dit geé(( 4' vrachten. 9de Algemeene Vergadering het Begrafenisfonds »'t Algemeen Belang" te v PAÜLÓWNA, in het lokaal van den heer G. Vols op Vrjjdag 24 Januari. Tegenwoordig zijn 18 leden en enkele U.. stellenden. 8- De vergadering wordt geopend door den k Jb. 8miers. die den leden het welkom toeroept inzonderheid zgn dank betnigt voor de tegenwoT!r* heid van den verslaggever der Schager Cm, die niet alleen tronw de algemeene vergaiw'"11' bg woont, maar ook steeds een goed woord t vereeniging ten beste geeft. De vereeniging wol het afgeloopen jaar 25 leden en het ledental bedrJ! thans 364. Het is wel een langzame, maar stad vooruitgang. ™8* De notulen worden daarna gelezen door den he, Vsd IJ zendoorn, secretaris, en onveranderd goed gekeurd. De penningmeester, de heer LiBt, doet vervolgen, rekening en verantwoording over het laatste boekj,ar Aan contributie is ontvangen f 346 94, polissen 12 ra en rente f 23.59, tezamen f 378.03 De uilgste zjjn nitkeeringen bij overigden f 100, bode f 101 23 hnur van vergaderlokaal f 8, advertentie 10,90, achriiu behoeften en porto's f 1.95, onvoorziene uitga»,,." f 0.26, biljetten f 2.40, tezamen f 209.73, zoodat een netto winst is verkregen van f163 30. Op 31 Dec jl was netto in kas de som van f 1311 48'/,. Bij stemming worden tot commissieleden tot nazien der rekening benoemd de heeren G. Volder en P. Kuiper welke zich hiermede belasten. Na het nazien stellen' dezen tot goedkeuring der rekening voor. Afin, besloten. Aan de beurt van aftreding zgn de Penningmeei'er List en de commissaris Utleman. Beiden word,, betkozen ea nemen deze benoeming we,Ier aan. Thans stelt de voorzitter aan de orde: de herziening van het reglement, hetgeen om de 3 jaren moet geschieden. Na voorlezing en discussie worden de volgende wijzigingen aangenomen. Art. 8, hetwelk bepaalde dal leden, die vrjjwiUig dienst namen bij zee- of landmacht en naar het buitenland (Indië) gaan, bij terugkomst in 't vaderland op dezelfde contributie ala vroeger weder lid konden worden, wordt Jnn zoodanig veranderd, dat dergelgke leden worden geschrapt. Wel knnnen zjj bg terugkomst weer lid worden, maar dan volgem ouderdomstarief en na geneeskundige kenring. Art. 11 wordt zoo gewijzigd, dat voor overigden van kinderen beneden 3 jaren, buiten de gemeente, geen acte van overlijden meer wordt verlaugd, maer eenvoudig een bewijs van den dokter. Dit geschiedt, omdat de nitkeering voor kinderen op dien leeltjji zeer gering ia, en om deze dns zoo min mogelgk ti besnoeien. Eindelijk wo.dt art. 21 veranderd in dezer voege, dat leden, boven 45 jaren toetredend, evenals die beneden dien leeftijd, slechts 2 jaren contributie behoeven te betalen, om in het genot gesteld te worden van de 4-maandelijksche vrjjstelling (Januari tot en met April) De herziening afgeloopen zijnde, doet de voorz. de omvraag, welke niets oplevert, behoudens een feiteljjk na de alniting, of n 1. de vereeniging nognw de koninklgke erkenning zal vragen, waarvoor echter de meerderheid nog niet te vinden ia De voorzitter breng* daarna zgn dank aan de verslag gevers (thans ook aan den verslaggever van het „Dagblad"), verder aan de commissie tot nazien der rekening, het bestnnr voor diens nauwgezet beheer es verdere belangstelling. Met den wensch dat de vereeni ging meer en meer in bloei en kracht moge toenemen, sluit hg de vergadering. Met dezen wensch kunnen wij ons ter volle vereeni gen. 't Ia al meermalen gezegd, dat deze kleine plant op onzen bodem ontsproten, zorgvuldige verpleging en warme belangstelling waardig is. Zij ontwikkelt zich langzaam, maar zeker en zal, hopen wij, eenmaal hare takken over den geheelen polder uitspreiden. Dat vooral zjj daartoe medewerken, voor wie in de eerste plaats de toetreding gewenscht is. Trekking van 24 Januari. 5e klasse, 8e lijst. No. 4011 f 10.000. No. 1904, 16171, 18909 en 20428 elk f 1000. No. 4116, 8476, 8515 en 10221 elk f 400. No. 1001, 13188, 14764 en 20469 elk f 200. No. 2665, 5010, 6202, 8895 10122, 13023 ee 18341 elk f 100. Prijzen van f 70. 134 2129 5011 7060 9999 18136 16094 18755 254 2345 28 67 10324 148 128 758 361 2486 5168 7263 361 212 184 869 391 2605 5265 96 469 259 185 890 420 2640 78 7856 495 349 211 962 484 86 5314 7407 562 554 415 985 586 2844 64 85 682 597 439 19011 546 2976 5428 92 653 665 442 117 657 3037 70 7516 751 679 603 220 595 66 6607 7831 880 14121 610 241 661 3128 26 61 11057 174 628 262 741 42 5605 7914 078 217 700 290 887 8445 6718 82 144 241 767 852 913 68 5819 8112 245 285 814 858 941 8620 96 21 287 304 889 88» 975 41 97 8229 334 383 B3d 6ö4 991 60 6060 69 345 438 17024 681 1070 3702 92 90 410 471 124 682 1100 89 6227 92 471 611 389 686 647 59 3830 6363 94 554 902 635 66 43 86 8329 667 16032 788 7H 1305 80 6443 8416 581 160 757 971 84 3974 89 62 742 207 786 2007' 1418 4069 6598 8610 12803 360 885 171 1568 4197 6691 8798 285 434 916 225 76 4444 6707 8910 871 596 988 855 394 1624 71 16 9097 407 661 18246 55 4518 62 9198 422 784 251 668 61 58 6819 9523 437 772 263 703 1839 4670 43 9849 628 879 316 858 1959 77 58 9916 762 973 406 867 881 60 4862 6906 26 967 16020 461 76 69 7032 51 13040 085 Bevallen van een ZOON, G. HUPO^-OSSKN. 23 Januari 1902. Ondertrouwd I). BUI

Schager Courant | 1902 | | pagina 2