Zondag 9 Februari 190Ö, 4fi*Le Jaargang No. 37Q4. Bureau: SCBAGEX, Laan, D 4. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Moord te Bussum. Bacteriënziekte der kool. AllSOlBËC ANT. - LllllllTlUi Dit blad verschij .t tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIES in het eersfuitkomeud nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverP. TRAPMAN. ModewerkfrJ. \V I K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen MM oranciit ter rat „Vrede op aards, in de menschen een welbehagen 1" zoo ruischen de heerlijke accoordeo, die van verschillende zijden ons oor bereiken. 't Is niet alleen nit Engeland, dat het eerste accoord van het Kerstlied wordt aangeslagen, ook van elders komen klanken, waarin het thema der menschelijkheid den boventoon voert. Wij hebben zoo nu en dan kleine mede- deelingen gedaan van hetgeen het pan- Amerikaansch congres te Mexico ter tafel bracht. Meermalen is ons daarbij de vrees bekropen, dat, bij veel vertoon van woorden, de uitkomsten zeer sober zouden zijn. Er zijn zelfs oogenblikken geweest, dat de bijeenkomst, wegens gebrek aan samen werking, zonder eenige resultaten scheen te zullen zijn, doch de groote verscheiden heid van meeningen en inzichten, die noodzakelijk tusschen het noorden en zuiden moest bestaan, heeft zich ten slotte in één belangrijk punt vereenigd. In beginsel toch is aangenomen, dat onderlinge geschil len zoo mogelijk in der minne zullen worden beslecht. Dat is zeker een groote stap in de goede richting. Voor het Haagsche Hof komt er dan alras werk aan den winkel. Men kan nu weldra beginnen met in de geschillen tusschen de twistende Zuid-Amerikaansche republieken uitspraak te doen. Te hopen is het, dat het hooge internationale poli tieke gerechtshof geen termen kan vinden, om, zooals in het geschil tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republieken, zich onbevoegd te verklaren. Dan zou de comedie nog mooier worden dan ze nu al is. 't Zijn evenwel niet alleen de Amerikaansche Staten, die zich tot het hof van arbitrage zullen wenden, ook kleine Aziatische des poten hopen er een toevlucht in hun nood te vinden. De Scheik van Korveit, die van alle kanten roover3 voor zijn gewild gebied ziet opdoemen, en die door Engeland en Rusland als een vlieg in het politieke spin- neweb vreest ingerold te zullen worden, heeft ook al te kennen gegeven, dat hij de op hem loerende spinner, voor het arbi trage-hof zal dagen. 't Zou voor den Scheik aan te bevelen zijn, zoo hij voor al zijne belagers in de toekomst gevrijwaard wenscht te zijn, ook keizer Wilhelm voor de vierschaar te dag vaarden. Duitschland immers nadert met vasten tred het gebied van Korveit. Nu weer heeft het van den Sultan de spoor weg-concessie naar Damaskas verkregen. In de bekende termen heeft de keizer den sultan dank gebracht. De keizer zag in de concessie het vertrouwen, dat Turkije in Duitschiand's macht stelt. Hij wenschte niet alleen, dat het Abd-ul-Hamid gegeven mocht zijn, de voltooiing der lijn te beleven, maar hoopte dat het den Sultan tevens ge geven mocht zijn, lange jaren den toenemen- den bloei zijner Aziatische gewesten te aan schouwen. In die Aziatische gewesten zullen er velen zijn, die de bade van den keizer in een vloek over den Sultan zullen omzetten. Wanneer ooit deze gewesten door de plagen van een dwingeland zijn getroffen, dan is het wel onder de regeering van den tegenwoor- digen Sultan geweest. Voor de bewoners van Klein-Azië is het zeker een geluk, dat de groote mogendheden zich al meer en meer voor hun gebied inte resseeren. De heerschende misstanden die hier sedert jaren den vorm van een bepaald stelsel hebben aangenomen, zullen in het eigenbelang der Westerlingen hun krach- tigsten bestrijder vinden. Dat Engeland en Rusland het immer voor waarts dringen van Duitschland in Mesopo- tamiëheelonaangenaam vinden,is te begrijpen. Zoo ooit toch, dan is het hier Twee honden vechten om een been, de derde liep er ras meê heen. Keizer Wilhelm heeft zijne dier bare neven trachten tevreden te stellen met de kennisgeving, dat het Duitschland niet om landbezit, doch om economische Voordeelen in Klein-Azië te doen is. De neven zullen deze mededeeling wel op nemen voor wat zij is, wel wetende dat het juist de economische en handels politiek zijn, die een protectoraat of pacht- contraet in haar gevolg hebben. Op den koopman volgt gewoonlijk de generaal. Een enkele maal gaat nog de zendeling vooraf. een en ander heeft China ons in de uuueil UCtll Vliiua KJ LI £3 1U natste jaren weer een treffend voorbeeld gegeven. ^?en °°genblik hebben wij daar zelfs geiacht, dat de noodzakeljjkheid, om een nieuw afzetgebied voer handel en nijver heid te verkrijgen, er de Europeesche rijken toe dwingen zou, het geheele Chi- neesche kustgebied met Let „hinterland'' in pacht te nemen. Do groote moeilijk heid van de bezetting en de groote afstand tusschen Europa en China, hebben toen dien grooten landroof voorkomen. Het schijnt wel, dat Engeland berouw heeft, dat het in 1898 bij verdrag in het bezit van Wei-Hai-Wei kwam. De strijd liep toen om de Golf van Petsjili, waar Rusland door den afstand van Port-Arthur mooi op weg was een zeker overwicht te verkrijgen. En door het overwicht op genoemde golf zou het tevens den sleutel tot Peking in handen krijgen. Dat mocht natuurlijk niet en daarom eischte Engeland de tweede haven stad aan die golf, om daarmee Rusland in bedwaDg te kunnen houden. Of de nabuurschap van Rusland te veel gevaar voor botsingen oplevert, of dat de versterking dier stad te groote opofferingen zou vergen, of dat het al zijne krachten op andere punten moet con< entreeren, wordt verzwegen, maar het schijnt hooge ernst te z(jn, om zich uit Wei-Hai-Wei terug te trekken. Voor de vele en gewichtige diensten, die Duitschland het in de laatste twee jaren In wezen heeft, wil de Engelsche regeering het bezit der havenstad op dien goeden vriend overdragen. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap Er zijn natuurlijk weer booze tongen, die beweren dat Engeland Duitschland zou willen gebruiken voor bufferstaat, teneinde daardoor Rusland de gelegenheid te bene men, naar hetZuiden door te dringen.Ook zou volgens diezelfde kwaadsprekers, Engeland het wel eens aardig kunnen vinden, dat Rusland en Duitschland elkander om het bezit van de Golf van Petsjili eens in het haar vlogen. In het troebele water was het dan voor Albion prachtig visschen. Wie echter zulke booze gedachten bij het edele, onbaatzuchtige Engeland zoekt, heeft het glad mis. De mogelijkheid bestaat nog, dat China weigert het pachtcontract op naam van Duitschland te plaatsen. Vooral bijdentoe- nemenden invloed van JapaQ in het Hemel- sche Rijk, zouden diplomatieke verwikke lingen best mogelijk kunnen zijn. Dan maar weer het pantser om 't lijf en 't helmet om de slapen eu voor den tweeden keer met ijzeren vuist den Chinees tot rede gebrscht. Macht gaat bij de grooten der aarde nu eenmaal boven recht! HARINGCARSPEL, 6 F e b r. 1902. Van Roomsch-Katholieke zijde worden pogin gen in het werk gesteld, om in onze gemeente een kiesvereeniging op te richten. Daartoe zijn bereids in verschillende deelen der ge meente voorloopige vergaderingen gehouden HARINGCARSPEL, 6 F e b r. 1902. Van Anti-Revolutionnaire zijde alhier, worden pogingen aangewend tot oprichting van een christelijke school, die waarschijnlijk zal ver rijzen aan de Stroet, onder tle gemeente Sint Maarten, in de nabijheid van Dirkshorn. HARINGCARSPEL, 5 Febr. 19 02. Bij de heden ten overstaan van den Notaris Duker te Zuid-Schar wonde gehouden publieke verkooping van een huis, koolschuur en eenige akkers bouwland, gelegen in polder Waarland, en toebehoorende aan de wed. A. Pancras en erven, werden koopers van perceel 1, 2, 3, Huis, erf, boet en bouwland, M. Pancras, aldaar; perceel 4, 5, 6 en 7, Beets te Scher- merhorn; 8 en 9, Jan. Groen te Waarland; 10 en 11 P. Zut te Idem; 12, D. Pancras te idem; 13. A. Ruiter te Zijdewind; 14, J. Znt te Waarland; 15. P. Zut te idem en 16 C. Zut te idem. Het geheel, ter grootte van 2.88.30 H.A., bracht op de som van f 6703.50. Lachende erfgenamen! Te Utrecht overleed een reeds bejaard heer. omtrent wien niet veel meer bekend is, dan dat hij indertijd met beurtschipperen een aardig duitje moet hebben verdiend. Dit laatste werd echter door sommigen wel eens in twijfel getrokken, doordien de man zeer sober leefde, zich elk genot ontzegde, zelfs schamel gekleed ging en zijn middagmaal geregeld in een volksgaarkeuken gebruikte. Thans, nu de man dood is, komt het geld echter uit alle hoeken en gaten voor den dag, zoodat telkens bij de erfgenamen de vrees weder bovenkomt, of er soms nog niet meer is verstopt, dat nog niet werd gevonden. Tot heden werden reeds gevonden een doos, in houdende 1600 gouden tientjes, eenige sigaren kistjes gevuld met rijksdaalders en guldens, grootendeels zwart van ouderdom; in een hoofdkussen verborgen ruim f800; in en onder het bed, in kasten, ja zelfs achter het behang verschillende groote en kleine bedragen, en nog steeds is men aan het zoeken naar meer. Daar de man alleen op een paar kamertjes woonde en bijna geen bezoek ontving, was zijn bestaan feitelijk maar aan enkelen bekend. Rij gebreke van een testament komt de nalatenschap waartoe, zooals reeds gebleken is, ook nog eenige goed verhuurde huizen behooren aan neven en nichten, die den ouden man wellicht nimmer hebben gezien. Hoe groot de nalatenschap zal zijn, is nog niet bekend, doch dat deze heel wat zal be dragen, is wel zeker. Een zonderlinge. Te NIJMEGEN heeft zekere weduwe S., een zonderlinge, woonachtig in een achter buurt, het lijk van haar op gister vóór acht dagen overleden man tot verleden Zaterdag middag verborgen weten te houden, toen zij een straatveger vroeg om een kist. De politie, door hem gewaarschuwd, kreeg Zaterdag geen toegang tot de woningdoen begraven wilde de vrouw haar man niet. Eerst Zondagochtend, toen zij een geeste lijke uitliet, wist de politie binnen te komen. De vrouw werd op het hoofdbureau van politie gebracht en daar gehouden tot hot lijk gekist en begraven was. Louis Bouwmeester. Aan een souper, den heer Louis Bouw meester na zijn optreden te ZUTFEN aange boden door „Zutphen Vooruit", heeft hij de volgende anecdote verteld Een paar jaar geleden was Bouwmeester in den omtrek van Beverwijk op jacht ge weest. Het was juist kermis, en er stond een tentje waarin tooneelstnkken werden opge voerd, een vrij onooglijk ding. Het jachtge zelschap, in vroolijke stemming, besloot er eens heen te gaan. Nu, je kunt begrijpen wat dat was. Ik heb nooit zoo gelachen. In elk bedrijf een moord. Ten slotte werden er stukken voorgedragen, en ik vroeg, of ik ook eens wat ten beste mocht geven. Als do heeren er plezier in hadden, best, zei de „directeur." Nu, ik op de planken. Zro in mijn blauwen jagerskiel, met mijn waterlaarzen aan, en mijn geweer over den schouder. Ik droeg een vers voor, en het publiek applaudisseerde. Toen ik weggaan wou, klopte de „direc teur" mij op den schouder. ,,'t Is jammer, meneer, dat uwes geen oplei ding heeft gehad zei hij uwes zou 't anders wel leeren De Hogerhuis-zaak. Men seint uit LEEUWARDEN aan „Het Volk", dat Marten Hogerhuis nit de gevange nis is ontslagen. Uit Den Haag vernemen wij, dat hem j gratie verleend is. Thans bevindt zich nog alleen Wiebren in gevangen schap. Nader seint men uit Leeuwarden Marten kwam Woensdagavond vrij. Een telegram van den heer M. Valk Lz. uit Den Haag had de familie voorbereid. De heer mr. Spin, die gisteren bij den minister op audiën tie was. ontving daar de mededeeling der 1 verleende gratie. Marten is uiterlijk gezond, maar sedert Mei j.1. zenuwlijder. Hij vertelt allerlei dwaze verhalen. Zijn denkvermogen heeft beslist geleden. Het officiëele rapport, onlangs uitge bracht, was dus onjuist. Niemand kont de reden der gratie. i Eengemeenteindeklem. Een kruispunt van spoorwegen te zijn, brengt een stad menig voordeel, maar heeft, toch ook zijn schaduwzijde. De spoorlijnen, die de gemeente doorsnijden, veroorzaken dikwijls een ernstigen hinder, welke met elk jaar toeneemt. Het verkeer tusschen de ver schillende deelen onderling kan door een enkele spoorlijn ernstig belemmerd worden ja, niet zelden wordt een stuk gemeentegrond zoodanig van de rest afgesneden dat het voor bebouwing minder geschikt wordt. In UTRECHT, het grootste spoorwegcen trum van ons land, heeft men daarvan al bizonder veel last, zoodat B. en W. van deze stad thans het denkbeeld hebben opgeworpen, zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid te wenden, met het verzoek mede te werken ten einde nit dien onhoud- 1 baren toestand te geraken. Zij hebben den gemeenteraad verzocht hun goedkeuring aan dit plan te hechten, daarbij in een uitvoerig betoog wijzende op de wenschelijkheid van ingrijpende maatregelen ten einde tot een afdoende verbetering van het verkeer binnen de gemeente te kunnen geraken. Veroordeeld. De Haagsche rechtbank veroordeelde de nachtkoetsiers Hanevelt en Schildknegt wegens berooving van den Delftscken kellner ieder tot 5 jaar gevangenisstraf. Een kastelein te ROTTERDAM had bekend gemaakt, dat ieder die in zijn koffiehuis vertering maakte, een lootje, voor zien van een nummer, ten geschenke zou krijgen, met bepaling dat, mocht bij de trek king van deze Staatsloterij op dat nummer de f 100.000 vallen, de houder of houdster van het nummer van hem f25 kreeg. Dinsdag nu viel de 100.000 op n°. 17430, en den volgenden dag kwam een onbekend man bij den kastelein, en vertoonde hem zijn lootje met het overeenkomstige nummer, en ontving de uitgeloofde f 25. Den volgenden dag kwam er weer een man met een lootje, waarop hetzelfde nommer voorkwam, en eischte zijn f 25. En wat bleek toen? De eerste aanbieder had in zijn nummer, dat 17480 was, het cijfer 8 gedeeltelijk geradeerd en er een 3 van gemaakt. Deze onbekende is niet teruggezien, en de eigenlijke recht hebbende wacht nog op zijn f 25. Levend verbrand. Te GRONINGEN is Woensdagavond laat. vrouw Vos, 49 jaar oud, verkoold in haar woning in de Menneslaan (aan den Heereweg) gevonden. Men vermoedt, dat zij in beschon ken toestand met een brandende lamp is gevallen en op die wijze in brand is geraakt Toen men door een opgeschoven raam zich toegang tot haar woning had verschaft, smeulden haar kleeren nog. Het leven was reeds geweken. Margarine of boter. Het „Maandblad tegen de Vervalschingen" bespreekt de vraag, of het in strijd is met de Boterwet, dat margarine of margarine-hon- dende boter in hotels, restaurants en banket bakkerijen gebruikt wordt, zonder dat het publiek daarvan evenals in boterwinkels door een duidelijke bekendmaking in ken nis gesteld wordt. Het zegt daarvan het volgende „Het komt er in de eerste plaats op aan bij de beoordeeling of een zaak als verval- sching te beschouwen is, wat door den kooper bij den aankoop van een artikel verlangd wordt. Bij boterhandelaren kan hieromtrent natuurlijk geen twijfel bestaan. Wie een pond boter vraagt in een boterwinkel, ver langt geen mengsels, doch boter iD den zin der wet, d.i. het product uitsluitend vau melk afkomstig, en ontvangt hij tóch een meng sel, dan is de verkooper die dit aflevert, strafbaar volgens de wet. „Doch indien iemand in een hotel of restau rant, een „gesmeerd" broodje met kaas, of een biefstuk met jus, of „boterkoek" in een ban ketbakkerij verlangt, dan bedoelt hij natuur lijk, hetzij een broodje mot boter gesmeerd. of een biefstuk met boter gebakken, of koek met boter bereid niet met marga rine-mengsels. En na de werkelijkheid d. w. z. krijgt hij ook steeds werkelijk wat hij bedoelt, ofschoon hij het niet evenals in den boterwinkel, er uitdrukkelijk bij zegt? Wij gelooven, in vele gevallen niet, omdat wij ons door persoonlijk onderzoek overtuigd hebben van het tegendeel, waarbij het bleek, dat „bij vergissing uit het margarine vaatje genomen was". „Zeer beslist zijn wij van meening, dat de wet in deze aangelegenheid tusschen beide behoort te treden. In de eerste plaats wordt het publiek zonder eenigeu twijfel bedrogen. Men verlangt, indien men een behoorlijken prijs betaalt, geen biefstuk of broodje met margarine, of koek met behulp van dezelfde stof gefabriceerd, al zegt men het niet uit drukkelijk er bij, om de leveranciers niet te „beleedigen". „In de tweede plaats is de deur voor onrechtmatige concurrentie wijd opengezet, daar de margarine-gebruikende hotelhouders en restaurateurs, evenals banketbakkers, natuurlijk goedkooper kunnen leveren dan zij die zuivere natuurboter gebruiken. „Van veel belang achten wij het, goed begre pen te worden. Nimmer zullen wij oppositie voeren tegen het gebruik onder den waren naam van een zoo uitnemend surrogaat als goede margarine. Doch, en hier komt het op aan, wie die stof gebruikt, hetzij om ze direct als zoodanig, hetzij in of bij de spijzen te verkoopen, waarin of waarbij boter ver langd wordt, behoort dit op duidelijk zichtbare wijze, evenals in boterwinkels, volgens de wet, bekend te maken. „De strafwet behoort de burgers even zoo goed in winkels als in bötels en restaurants, te beschermen tegen bedrog." Er is te Bussum een treurig drama afge speeld. In perceel 24 van de Kapelstraat daar, woont de kastelein Speller met een commen saal Jvan den Heisteeg. Een nichtje van den kastelein, Mina de Leeuw, afkomstig uit Laren, kwam daar dikwijls logeeren. Zoo ook thans. Speller en zijn vrouw gingen Dinsdagavond omstreeks 8 uur naar familie te Laren om te kaarten, en daar de commensaal dien avond eerst laat zon thuis komen, was aan zekeren Van Someren verzocht, in het café te willen zijn ten behoeve van de bediening der klanten. Aan dit verzoek werd door Van Someren voldaan. Kwart voor twaalf kwam Van den Hei steeg thuis, redenen waarom Van Someren weg ging, Mina de Leeuw met Van den Heisteeg alleen achterlatende. Wat er gebeurd is, weet men niet goed, maar de algemeene opinie is, dat de aan leiding tot den moord in minder zedelijke bedoelingen bestaatdit staat echter vast, dat Heisteeg omstreeks 1 uur zich naar het politiebureau begaf en aangifte deed dat hij Wilhelmina de Leeuw had vermoord door haar den hals af te snijden. Het meisje heeft zich blijkbaar kracht dadig verzet, waarop Van den Heisteeg haar aangreep en met een zeer scherp mes een ontzettende wond toebracht in den hals, loopende van het achterhoofd tot aan de keel, waardoor het hoofd zoo goed als van de romp gescheiden werd. De drie kinderen van Speller, die op de kamer sliepen, zijn door het leven wakker geworden. Een jongetje van 7 jaar heeft zeer verzwarende getuigenissen tegen den moordenaar afgelegd. Het blijkt dat de kleinen het heele moord- tooneel hebben meegemaakt. Op het verhaal van het jongetje afgaande, moeten Heisteeg en het meisje eerst gestoeid hebbenMina is toen de kamer uitgeloopen naar de tap perij en vervolgens de keuken binnengegaan. Aldaar heeft hij haar aan de rokken naar de kamer getrokken, tegen den grond ge worpen en met het broodmes, waarmee het arme wicht nog even te voren voor haar belager een boterham had gesneden, een doode- lijke wond aan de rechterzijde van den hals toegebracht. Het meisje, dat nog korte rokken droeg, en het haar los op de schouders liet hangen, moet met voorbedachten rade, althans niet bout portant," zijn gedood. In de wonde is geen enkel haar gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de moordenaar eerst het hoofdhaar uit den hals heeft weggestreken, alvorens tot den moord over te gaan. Het zevenjarig ventje heeft nog een stok genomen en daarmee naar Heisteeg geslagen; het 9-jarig meisje moet erbarmelijk gebuild hebben, beide kinderen zijn door den moor denaar, na het volbrengen van zijn misdrijf, nog in bed gelegd, het knaapje had bloed sporen aan de beentjes, veroorzaakt doordat bij met bebloede handen was aangepakt. De beklaagde, die zich eerst zelf heeft aan gegeven, loochent nu alle schuld. Het lijk is naar Amsterdam vervoerd om te worden geschouwd. Bij het overbrengen van den moordenaar hadden woelige tooneelen plaats. - ALKMAAR. Bij het op 23 en 24 Januari te Rotterdam vanwege „Mercurius" gehouden examen in boekhouden en aanverw. vakken, slaagde de heer C. Bok te Alkmaar, leerling van den heer I. Prins Az., aldaar. - Een 6-jarig meisje te KRUIS LAND bij Rozendaal had het ongeluk in aanraking met vuur te komen, terwijl zij alleen tehuis was. Een geneesheer die juist voorbij ging, hoorde het meisje gillen, drong in huis en doofde de vlammen die het kind omringden. De hulp kwam echter te laat, na twee uren van vreeselijk lijden is het meisje aan hare brandwonden overleden. - WIERINGEN. Naar wij vernemen, bestaat bij eenige heeren alhier het plan, om aan den Minister van Financiën een request te overhandigen om zoodoende een Rijks-Ontvanger opWieringen geplaatst te krijgen. Voor dit doei is een vergadering uitge schreven, welke gehouden zal worden op Woensdag 12 Febr. a.s„ bij den heer D. Lont, des avonds 7'/i uur. - WIERINGEN. In de Schager Courant van j.1. Donderdag staat dat de uitvoering voor de gehuwde kunstlievende leden van Harmonie zal plaats hebben op 11 Febr., dit moet zijn 10 Febr. Het volksconcert valt op LI Febr., in plaats van op 12 Febr. - Dinsdag 25 Februari a. s. zal de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeni- ging „Lan gedij k en Omstreken" te KOÈDiJK in ,,'t Vergulde Paard" harejaar- lijksche Algemeene Vergadering houden. De beschrijvingsbrief bevat o.a. de volgende voor stellen. V an de afd. Koedijk Het verdeelen van een partij groente onder twee of meer koop lieden wordt niet toegelaten. Van de afd. Sint PankrasDe huiskool wordt niet meer in voorkoop verkocht, doch alleen voor dadelijke levering. Van de afd. Sint Pankras: Alle koolsoor ten, ook voor huiskool dienende akkerkool, worden tot 1 Dec. geveild. Van de afd. Zuid-ScharwoudeOveral i worden in gelijk tijdsbestek en op dezelfde voorwaarden de ratten verdelgd. Van de afd. Oudkarspel: Men verzoekeden kooplieden binnen 14 dagen na aflevering der groenten te betalen. Van het HoofdbestuurZoodra de laad plaats te Broek op Langendijk klaar is, wor den producten, aan den Broeker afslag ge bracht, niet meer geleverd aan 't station Noord-Scharwoude of Heer Hugowaard. Vervolgeus wordt door het Hoofdbestuur wijziging der statuten voorgesteld. Ook zal op deze vergadering door Prof. Ritzema Bos het plan voor de proefnemingen in 1902, betreffende de bacterieziekte in de kool, worden ontvouwd. Zooals bekend is, zijn er in het afgeloopen jaar te Broek op Langendijk en St. Pancras, onder leiding van Prof. Ritzema Bos, uitge breide en kostbare proeven genomen ter bestrijding van de zoo gevreesde bacteriën- ziekte. De uitslag hiervan wordt binnenkort gepubliceerd. Daaruit zal blijken, dat men wel iets van den vijand weet, maar nog niet voldoende zijn stellingen kent, om hem, met kans op succes, aan te vallen. Daarom zullen Prof. Bitzema Bos en Dr. Van Hall op de eerstvolgende algemeene vergadering der Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging, ter nadere verkenning, het onderstaande voorstellen Plan voor proefnemingen voor 1902, betref fende de bacteriënziekte in de kool 1. Proef, ten doel hebbende na te gaan, of de ziekte op de banen, dan wel op het veld wordt opgedaan, en of de ziekte door het zaad kan worden overgebracht. Op een terrein, waar nog geen kool werd geteeld, zaaie men nit a. zaad van gezonde koolplanten gewonnen; b. zaad van zieke koolplanten gewonnen a. de plantjes, afkomstig van gezond zaad, pote men later uit op land, waar het vorig# jaar zieke kool groeide; b. de plantjes, afkomstig van zaad van zieke planten, plante men later uit: voor de helft op land, waar het vorige jaar zieke kool groeide, voor de andere helft op land, waarop nog nooit kool werd geteeld. 2. Proef, ten doel hebbende, na te gaan, of een één-jarige ot twt. jarige wisselcultuur in staat is, een besmetten bodem te ontsmetten» Men kieze zes velden, ieder ter grootte ▼en 2 Are» en gelegen op «e» land, dat

Schager Courant | 1902 | | pagina 1