TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. Uit den Ouden Tijd. Uit en voor de Pers. POSTERIJEN. ITectilicntie. In het raadsverslag van NIEUWE NIE- DORP, in ons vorig nummer, staat een leelijke font. Volgens het verslag, zou de heer Koopman aanbevolen hebben om den armenvader en -moeder ieder f 25 per jaar te doen betalen voor hun pensioen. Dit is onjuist. De heer koopman wou de gemeentekas f 25.en den armenvader en -moeder tezamen ook f 25.laten bijdragen en, was 't mogelijk, dan eveneens de Arm- voogdij. Nat. Muziekconcours te PUR- MEREND. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat op 16, 17 en 18 Augustus e.k. een groot nationaal Concours voor Har monie- en Fanfarecorpsen te Purmerend zal gehouden worden door „Het Stedelijk Muziek corps", directeur de heer J. P. Groot. De heer M. J. H. Kessels te Tilburg heeft zijne medewerking toegezegd. Binnenkort zullen de uitnoodigingen tot deelname worden verzonden, terwijl deze nu reeds kunnen worden aangevraagd bij de heeren S. P. Rupert of P. J. Kraak, secre tarissen van het muziekcorps. Vereenigingen, die eventueel geen circu laire ontvangen, kunnen er een aanvragen. Toezegging van vereenigingen tot deelname aan dit concours zijn reeds in ruime mate ontvangen. HARINGCARSPEL, 10 Februari 1902. Bij de inschrijving op pl.m. 25000 K.Ct. superphosphaat, uitgeschreven door de Groen ten-Vereeniging „Waarland en Omstreken was de laagste inschrijver de heer Morra te Alkmaar, voor f2.67'/i per 100 K.G., in balen van 50 KG. Besloten werd echter, gebruik te maken van de aanbieding, om het merk „de Leeuw" te leveren, insgelijks in balen van 50 K.G., tegen f 2.82'/j per 100 K.G. HARINGCARSPEL, lOFebr. 190 2. De Groenten-Vereeniging „Waarland en Omstreken" ontving op haar verzoek aan de H. LJ. S. Maatschappij, om een zijspoor met losplaats aan de Ringvaart van de Hugowaard, nabij den spoorwegovergang, vooralsnog een afwijzende beschikking, omdat eenerzijds bij het groote hoogteverschil tusschen de spoorweg en den waterstand in de ringvaart aldaar, moeilijk een goed bruikbare inrichting is te maken, en omdat zij anderzijds bij de groote verandering en uitbreiding der los plaatsen, aan het station Noord Scharwoude te geven, eerst wenscht den invloed daarvan op het vervoer van tuinbouw-producten af te wachten, alvorens tot het maken van verdere kostbare inrichtingen over te gaan. HARINGCARSPEL, 10 Februari 1902. Het adres ter zake van het verkrijgen van een stembureau te Waarland werd dezer dagen, van ruim 100 handteekeningen van kiezers voorzien, aan den Raad dezer gemeente opgezonden. De IJsclub W ederkeerig Hulpbetoon" te DIRKSHORN verkreeg de Koninklijke goedkeuring op haar statuten. WINKEL. Zondag 9 Februari j.1. woonden we, in de Kolfbaan van den heer A Wit, de uitvoering bij der Gymnastiek-vereeniging „Sparta" en van de leerlingen der gymnastiekschool, opgeluisterd door 't Kleine Muziekkorps der Koninklijke Nederlandsche Marine te Den Helder en met welwillende medewerking van den heer J. Peereboom met voordrachten. Het programma bevatte Marschoefeningen, Vrije oefeningen op en van de plaats, Staaf- oefeningen, rek- en brugturnen. De voordrachten van den heer Peereboom bestonden uit1. Onderling Kunstgenot, 2. Meerenberg en Medemblik, 3. Muis de Schutter. Tot slot werd het publiek vergast op een kindeitooneelstukje, groepen met Bengaalsche verlichting, enz. Zonder jacht te maken op effect, verstaat de heer Vonk de kunst, bij het publiek een juist begrip aan te brengen van gymnastiek. Met genoegen zagen we ook weer de leden van „Sparta" aan 't werk. Het applaus, dat op vele toeren volgde, bewees, dat het publiek voldaan was. Hoewel er vlug gewerkt werd en zooveel mogelijk zonder pauzen, was het toch een half uur na middernacht, vóór het programma afgehandeld was. Wel wat laat! Bal na. WINKEL. Winkel's Harmonie geeft Vrijdag a. s. een uitvoering voor de kunstlievende leden en Zondag d. a. v. voor het publiek tegen entree. Tengevolge van het vriezend weder staan de werkzaamheden aan den in aanleg zijnden spoorweg te BROEK OP LANGENDIJK reeds langer dan een week stil. Zaterdag LI verzond de heer K. Wagenaar, groentenhandelaar te BROEK OP LANGENDIJK, den duizendsten waggon groenten van den oogst van 1901 naar het Buitenland. Den werklieden van den heer W. werd bij deze gelegenheid als gewoonlijk een feest bereid. WIERINGEN. J.1. Zaterdag- en Maandagavond gaf de muziekvereeniging „Harmonie" hare 2e winter- uitvoering, voor de ongehuwde en gehuwde kunstlievende leden. Beide avonden was de bovenzaal van den heer Koorn stampvol. Het was dan ook niet te verwonderen, want behalve een 7-tal schoone muzieknummers, werd nog een tooneelstuk ten beste gegeven, getiteld: ,,'t Lied van Moeder", tooneelspel met zang in 4 bedrijven, door Antonie. Muziek en tooneel verwierven veel bijval, hetgeen telkens uit het daverend applaus bleek. Was het bestuur van „Harmonie" met zijn eerste uitvoering niet heel gelukkig in het kiezen van een tooneelstuk, thans heeft het dit beter gedaan. Een gezellig bal sloot beide avonden. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. lag. school te St. Johannesga (gemeente Schoterland) de heer J. v. d. Ak ker, onderwijzer te OUDKARSPEL. Uit het „Schoolblad". Leerpapier. Hoofd der school verzoekt onder schoolbenoodigdheden ook een paar boek bruin leerpapier voor boekomslagen. De Edelachtbare heer Burgemeester wipt even aan, om te vragen, hoe de jongens met dat papier te werk gaan, om te leeren („Historisch".) Geld zoek. De ontvanger der directe belastingen te DIEVER verzond een bedrag van f1500 per aangeteekenden brief aan den betaalmeester te Assen. De laatste ontving wel den brief, doch zonder het geld, dat bestond uit zes biljetten van f 200 en een van f 300. De brief bleek te zijn opengesneden en weer dichtge plakt. Op het kantoor van afzending was er een strookje op geplakt met de vermelding dat hij 14 gram woog, overeenkomende met het gewicht van den brief zonder het geld. Men schrijft uit VEENDAM: De directie van de Nutsspaarbank hier Staat thans voor een eigenaardig geval. Voor eenigen tijd stierf een oude vrouw, die lang in een alleenstaand huisje in 't veld heeft gewoond. Zij leefde heel zuinig en spaarde zoodoende een aardig duitje voor hare verre bloedverwanten op. Even voor haar dood moet zij een spaarbankboekje, groot pl.m. f 1900, aan een vriendin, die niet van aardsche goederen is misdeeld, en haar zoo nu en dan een versnapering bracht, geschonken hebben, die nu na den dood der vrouw overschrijving op haar naam vroeg. De directie kon aan dat verzoek niet voldoen, wijl de statuten van de Nutsspaarbank luiden, dat bij over dracht de inlegger!ster) het verzoek moet doen in bijwezen van twee directeuren. Voor de bezitster van het boekje is het jammer, dat zij geen enkele getuige kan aanwijzen. De verre erfgenamen zullen nu hun best wel doen, om het bedrag in veilige haven te brengen. j^akTENSBRUG z a 1 een hulppostkantoor worden gesticht. Elk dorp van de gemeente Zijpe is dan in t bezit van een eigen hulpkantoor. Een lastig baantje. De predikanten uit den ring HOL WERD, die de vacature-beurten op Ameland moeten vervullen, zegt de „Berg. Ct.", maken inden dienst niet altijd pleizierreisjes naar het eiland. Wel is de reisgelegenheid er iets op ver beterd, nu het zeilschip is vervangen door een petroleum-motor, doch een deel van het overstroomde strand kan steeds niet bevaren worden door te weinig diepte van water. Op een boerenwagen of op den rug van den schipper moeten de passagiers dan aan wal worden gebracht. Kort geleden zat ds. D. v. W. bij zoo'n vacature-beurt den beurtman op den rug, doch de krachten van den lastdrager bezweken onder den te zwaren last, en eens klaps lag daar de ijverige predikant in 't zilte nat te spartelen. Waarlijk geen pleizier- reis. En de verdiensten kunnen de kosten van de reis niet eens goedmaken. Er wordt slechts pl.m. f7 voor eene vacature-beurt naar Ame land vergoed. Een hond als courantbesteller. Sedert geruimen tijd bezigen de land bouwers Gebr. D. te Uithuizen (Gr.) een hond als courantbezorger. 's Avonds gaat de hond geregeld naar de woning van den eenen broeder, die de courant in een taschje doet, dat de hond aan den hals draagt, waarop de viervoeter terstond de terugreis onderneemt. Zoodra hij aankomt, gaat hij haar de deur, haalt een versnapering uit een daarvoor be stemd bakje en brengt vervolgens een schel letje in beweging dat de bewoners waar schuwt dat de krantenbesteller aangekomen is. Door een hond gered. Zaterdagmorgen ontstond in de Maurits- straat te ROTTERDAM een begin van brand. Terwijl de vader reeds naar zijn werk was gegaan, lag de zoon nog te slapen. Eensklaps werd deze gewekt door zijn hond die op zijn bed was gesprongen en hem in het gelaat krabde. Wakker geworden, vond hij de kamer vol rook en was het nog juist bijtijds om den brand door eene spuit in den aanvang te sluiten. Marten Hogerhuis. Men schrijft uit DEN HAAG Met betrekking tot de aan Marten Hoger huis verleende gratie schrijft men nader dat met zekerheid kan worden medegedeeld, dat het initiatief daartoe genomen is door het college van regenten over de bijzondere gevangenis te Leeuwarden, op advies van den geneesheer van dat gesticht, nadat deze over den toestand van Marten een consult had gehad met de beide inspecteurs voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten, die beiden met gemelden geneesheer van meening waren, dat de ver oordeelde psychisch zoodanig was achteruit gegaan, dat een verder verblijf in de gevange nis voor hem hoogst nadeelig zou zijn. Onder die omstandigheden heeft zoowel de Hooge Raad als de procureur-generaal bij dat college tot kwijtschelding van verdere straf geadvi seerd, met welk advies H. M. de Koningin zich blijkens de verleende gratie heeft ver- eenigd. Een advies van de voormelde inspec teurs, waarvan indertijd sommige dagbladen hebben melding gemaakt, als zouden deze Marten Hogerhuis volkomen gezond hebben verklaard, heeft nooit bestaan en zou ook in strijd zijn geweest met de feiten. Een hond vergeten. Te PRINSENHAGE (N.-Br.) werd in de graanschuur van den landbouwer Huybrechts ingebroken en ruim zes mud graan weggehaald. De dieven hadden, waarschijnlijk zonder het te weten, een hondje aldaar achtergelaten. De politie maakte hiervan gebruik om den dader te ontdekken. Men bond het hondje aan een touw en liet het toen een eind vooruitloopen, waarna het al spoedig 't spoor vond van zijn baas, die een woonwagen bewoonde. Het gestolen graan werd inderdaad bij hem gevonden. De man nam wel onmiddellijk de vlucht, doch is later toch in handen van de politie gevallen en naar de gevangenis overgebracht. Dat het schoolbezoek bij de invoering van leerplicht zeer is toegenomen, blijkt ook in de Veenkoloniën. Alleen te VEENDAM worden er dit jaar wegens gebrek aan ruimte vier lokalen bijge bouwd, terwijl te Hoogezand tal van klassen zoo groot zijn, dat de af deeling Hoogezand- Sappemeer van den B. v. N. O. besloten heeft, haren invloed bij het Gemeentebestuur aan te wenden, opdat er gezorgd worde voor meer personeel en meer lokalen. Aan het door de vaste leden der algemeene keuringscommissie voor de paardenfokkerij aan den minister van binnen- landsche zaken uitgebracht verslag over het afgeloopen jaar, wordt het volgende ontleend Het getal keuringsdagen bedroeg 38, het getal keuringsplaatsen 40. Algemeen wenscht men, dat het Koninklijk besluit ter uitvoering der Wet op de paarden fokkerij 1901 in dier voege worde gewijzigd, dat men naar verkiezing 2l/j-jarige hengsten in het najaar kan laten keuren, of als onge veer driejarige in het vooijaar. Vrij algemeen werd de klacht gehoord, dat nog zooveel niet-gekeurde en afgekeurde hengsten tot publieke dekking worden ge bezigd. De meeste der afgekeurde hengsten werden niet tot publieke dekking toegelaten wegens gebreken in bouw, stand en gang. En vrij veel om ademhalingsgebreken (speciaal cornage); daarentegen werd voor gebreken aan oogen of geslachtsdeelen geen enkele hengst afgekeurd. Deze eerste rijkshengstenkeuringen gaven de overtuiging, dat nog een veel grooter getal goede dekhengsten in Nederland noodig zijn en dat spoedige verbetering in dezen toestand dringend noodzakelijk is, vooral om de zware concurrentie het hoofd te bieden, die binnen weinig jaren van Amerika te wachten is. Aldaar breidt zich de laatste jaren de paardenfokkerij zeer sterk uit, en besteedt men zeer groote sommen voor verbetering der bestaande paardenrassen; in 1900 werden er meer dan 1000 dekhengsten van constant ras geïmporteerd, welk getal over 1901 nog aanmerkelijk is toegenomen. Ten einde den invoer en Tiet aanfokken van goede dekhengsten te bevorderen, wordt een aanmerkelijk hoogere rijkssubsidie gedu rende eenige jaren aanbevolen. In het geheel werden 945 hengsten gekeurd, waarvan 592 werden goedgekeurd, 244 afgekeurd en 109 tot aan het voorjaar uitgesteld. Van de 592 goedgekeurde hengsten waren er 173 koud- bloedpaarden (zware werkpaarden, bijna alle van het Belgische type,) de overige zijn alle warmbloedtuigpaarden, waaronder 5 Ameri- kaansche harddravers, die gebruikt worden voor het fokken van paarden voor de hard- draversbaan. De koudbloedhengsten zijn (uitgezonderd 2 in Noord-Holland) alle in de zuidelijke provin ciën. nl. in Limburg 33 (met geen enkele warmbloedige,) in Zeeland 95 (met nog 4 warmbloedige,) in Noord-Brabant 23, in Gel derland 15 en in Zuid-Holland 5. De bij het verslag overgelegde staten geven een gedetailleerd overzicht van de gehouden naj aar skeuringen Zachte winter. Dat ook het wild door de zachte winter dagen der vorige maanden in de war ge bracht is, blijkt uit het navolgende bericht van den jachtopzichter J. B. te APELDOORN aan de Ned. Jager Op Donderdag 16 Januari 11. ging ik op surveillance. Ik zag op een klein stukje hei develd twee bonte kraaien op en neer vlie gen op een en dezelfde plek. Ik stelde mij verdekt op om te zien, wat hiervan wel de reden kon zijn. Toen zag ik op diezelfde plek ook een haas, die daar met bovenver melde kraaien in gevecht was. De haas ging steeds met de kraaien in de rondte en tracht te ze steeds van zekere'plek al te houden, bij welke poging hij iederen keer met de scherpe snavels der kraaien in aanraking kwam. Ik sloeg dat een oogenblik gade, waarna ik er op afging om de reden van dat zonderlinge geval te leeren kennen. Ik schoot eerst een kraai dood, waarna de andere kraai en de haas er vandoor gingen. Toen zag ik dat binnen dien kring een nestje met 2 jonge hazen lag, blijkbaar 2 a 3 dagen oud. Nu werd het mij ook duidelijk, waarom die twee kraaien zoo op dien haas aanvielen en waarom deze ze steeds van dat punt trachtte af te houden. —Een zonderlinge burgemeester. Men meldt uit Dinxperlo aan de Wintersw. Ct." Dinsdag 11. had ten gemeentehuize eene for- meele vechtpartij plaats tusschen den burge meester en den heer P. Het is niet de eerste keer, dat er hier ten gemeente-huize gebak keleid is. Naar men zegt, moet de heer P. een aanklacht ingediend hebben bij den straf rechter. De oudste artikelbrief bij ons zeewezen. In onzen tijd van verordeningen en reglemen ten kan men zich haast niet voorstellen dat er dagen geweest zijn, waarin men het (aan boord der schepen tenminste) zonder voor schriften schijnt gered te hebben. De eerste artikelbrief, welke gevonden wordt, is van het jaar 1521. Zij bestaat uit slechts zeven voorschriften of artikelen, alle de strek king hebbende, om de orde en krijgstucht aan boord krachtdadig te handhaven en streng te straffen. De straffen zjjn lang niet malsch en duiden door haar aard haar middeleeuw schen oorsprong aan. Wanneer iemand een ander doodde, moest hij bij den doode worden gelegd en samen met zijn slachtoffer over boord gezet worden. Wie een ander met de hand smart aan bracht, dien moest zijn hand worden afge houwen. Hem die een mes trok in euvelen moede tegen een ander, doch hem geen smart toe bracht, moest met een broodmes door zijn hand gestoken worden. Wie den vrede brak, verbeurde zijn hand, waarmee hij den vrede had verbroken, en dergelijke meer. In deze strafbepalingen onder kent men den oorsprong dezer verordeningen. Zij sproten voort uit dat overoude recht van vergelding of gelijkmatige straf, dat onder zoovele natiën en bepaaldelijk bij de Germaansche volksstammen, gedurende de Middeleeuwen en later is in zwang geweest. Het oog om oog, de hand om hand, waren de algemeene regelen van het Oud-Duitsche recht, welke ook bij het Nederlandsche zee wezen in gebruik waren. W. van Markel. Te kort. In zijn laatsten „Chronica" wijst Dr. Schaep- man zijn geloofsgenooten er op, dat de zoo herhaaldelijk verlangde gelijkheid, waar het 't bekleeden van openbare betrekkingen be treft, in de eerste plaats afhangt van de katholieken zelf. Allereerst moeten er katho lieke candidaten zijn in voldoende mate, voorts is noodig geschiktheid en bekwaamheid. En daartoe behoort arbeid, inspanning, volharding. Hier komt bij,dat katholieken die zich tot een of ander ambt bereid verklaren, nog wel eens kieskeurigheid toonen. Alle plaatsen passen hen niet. Het hooge Noorden is hun te kil. De omgeving schijnt niet aangenaam. Het verkeer is zoo gemengd. Maar ingemengde landen als het onze hebben de katholieken allereerst noodig karakter en dit wordt niet verkregen door iedere wrijving en strijd te ontloopen. Dr. Schaepman vraagt, waarom de katho lieken onze koloniën in zoo ruime mate aan hun landgenooten overlaten. Bestaan daar nóg redenen voor vraagt hij. En liggen de gevaren niet in den mensch zelf? Verder vraagt hij, of de Nederlandsche katholieken wel steeds op de hoogte zijn van het arbeidsveld, dat voor hen open ligt. De meesten dingen naar het burgemeesters ambt, de magistratuur, het notariaathet is een tout dat men hen op ander gebied in minderen getale ontmoet, vooral nu de ver plichte diplomata van hoogere burgerschool of dergelijke instellingen geen gebiedend ver- fls.c}lte meer zijn, of behoeven te blijven. Zij hebben niet op te zien tegen de examina. Zoo zag de schrijver dezer dagen een lijst van geslaagden voor het examen van surnu merair of van commies bij de posterijen, zon der een roomschen naam er op. Waarom, bijv., nemen de katholieken geen deel aan het examen van adjunct-inspecteur van den arbeid Zij moeten weten, wat op deze examens wordt geëischt. Het Katholiek geslacht in de Nederlanden, bet geslacht waartoe ik naar tijdsorde behoor, is nog voor een goed en groot deel opgevoed m de leer, dat de openbare wereld voor zjjn leden en zonen eigenlijk ongenaakbaar was. Men leefde daarom, op eenige roemrijke uit zonderingen na, voort op het voorvaderlijk eri of betrad de breeder wereld van handel en nijverheid. Ook in deze wereld bleef men bij het bestaande en bij het bescheidene. De goote kracht der Katholieken lag in de itholieke burgerij, den hoogeren en hoogsten middenstand. De kracht van dien stand vond men, jaren en jaren lang, in den tusschen- handel, den tweedehands-groothandel, indien men het woord wil aanvaarden. Die tusschen- handel is, door economische oorzaken, waaraan o-een weerstand te bieden viel, zooal me verdwenen, dan toch verminderd en verzwakt. Nu moeten de jongere zonen een levenstaak vinden. Welnu, arbeidt en waagt een examen. Wie waagt, wint. Wanneer wij een plaats in het openbaar leven wiUen veroveren en behouden, wanneer wij krachtig willen medewerken aan de maat schappelijke vragen, wier oplossing toch ook zaak van Staat geworden is, dan is deze de eenige weg en ligt in het betreden van dien weg onze taak. Het ia een taak, den ijver en de rechtmatige eerzucht onzer jongeren waar dig. Zij verlangen naar „Katholieke actie" hier is een veld van actie waar men blijk kan geven van Katholiek karakter en Katholieken moed. Algemeen had men het hier druk over de Nederlandsche en Engelsche Nota, maar Kit- chener was aan wat anders. Hij was bezig, De Wet te pakkenmaar hij heeft niets gegrepen. Met bijna het geheele beschikbare Engelsche leger in Zuid-Afrika rukte hij uit. om De Wet te gaan vangenEn het regende telegrammen, waarin de omvang rijke maatregelen van den opperbevelhebber werden medegedeeld. Een terreinstrook van honderd mijlen lang en zeventig mijlen breed, waarin zich, naar de Engelsche schatting, ongeveer 2000 Boeren onder aanvoering van den „Zwarten Chris- tiaan" bevonden, werd volgens de regels der kunst ingesloten. De blokhuizenlinie moest ook deel hebben in de omsingeling; er was naar Kitchener meende, geen mogelijkheid meer, dat De Wet zou ontsnappen. En toch is De Wet ontkomen! En met hem bijna 1800 man van zijn commando, zooals de Engel- schen zelf erkennen. De Wet was 6 Februari, met zijn troepen, zijn wagens en zijn vee, ingesloten. Hij gaf toen bevel aan zijn Boeren, om uiteen te gaan, en wees hun tevens een nieuwe verzamel plaats aan. Zelf trok hij, vergezeld door slechts enkele mannen en met een kudde vee, naar de blokhuizenlinie tusschen Kroon stad en Lindley. Onder bescherming van de duisternis liet hij de kudde vee tusschen de ijzerdraad-versperring doorgaan, en ont kwam hij met zijn escorte, achter de kudde aan. Op verschillende plaatsen werden gelijk tijdig aanvallen gedaan op de Engelsche linies en op vele plaatsen slaagden de Boeren er in door die linies te breken, zoodat thans een groot aantal Boeren benoorden de inslui tingslinie zijn, en zich tusschen Heilbron en de Vaal bevinden. Van de 2000 Boeren, die ingesloten waren, zijn er 283 gedood, gewond of gevangen genomen. De rest is dus door de linie heen gebroken, en verzamelt zich thans weer om De Wet. 't Is toch vermakelijkoverweldigende strijdmachten trekken op Oom Christiaan aan, allerlei maatregelen worden genomen, dagen achtereen wordt er aan de plannen gewerkt, en als eindelijk de beslissende slag zal ge slagen worden: weg is De Wet'tls zoowat de tiende poging van Kitchener, om De Wet te pakken te krijgen. Met Kerstmis zijn de Engelschen al aan dit plan begonnen. De operaties hadden plaats in de landstreek ten Oosten van Liebenberg- vlei, bij de blokhuizenlinie van Heilbron naar Lindley. Men meldt dat de gevangen genomen gene raal Ben Viljoen zal worden gedeporteerd. Londen, 11 Febr. De Johannesburg-corres- pondent van de Times zegt in een brief van 18 Januari, betreffende den toestand in de Kaapkolonie, dat in het Langebergdistrict, een bergachtige streek, honderd mijlen van Kimberley, de Boeren, naar gemeld wordt, een nieuwe Republiek hebben gesticht, waar zij in vrede zaaien en oogsten kunnen, door de gesteldheid van het gebied. Het schoon maken van dat district alleen zal ontzettende moeiten kosten. De hulpbronnen van de Kaapsche Regee ring, zoowel wat troepen als geld betreft, zijn niet voldoende om haar in staat te stel len eenigen ernstigen indruk te maken in het groote oproerige gebied, westelijk van den spoorweg. In ernstige overweging is genomen een plan, om een lijn van blokhuizen te bouwen over een lengte van 300 mijlen van Victoria West over Calvinia tot aan de zee. Er mogen uitstekende redenen zijn, om zulk een lijn aan te leggen, maar het is moeilijk in te zien, waar voor zij zal kunnen dienen, en in hoeverre men het daarin opsluiten van troepen en de finan- ciëele uitgaven er voor zal kunnen verant woorden. De Boeren toch zullen voldoende ruimte hebben ten Noorden en Zuiden dier linie, en bovendien zal een Unie van zulk een ontzet tende lengte, die niet wordt gesteund door een spoorweg, bUjken nauweUjks een afdoende afsluiting te zijn. De correspondent zegt: De schets die ik ontwierp moge er toe bijdragen, voor het Engelsche volk in het moederland, om zich een denkbeeld te vormen van de uitgebreid heid der opgenomen taak, en dan de nood- zakeUjkheid om krachtige maatregelen te nemen. Indien wjj aannemen, dat de oorlog voor het aanbreken van den winter uit zal zijn, en wij bUjven in gebreke om de noodige maatregelen te nemen voor de voortzetting er van, zullen wij nogmaals voor ons opti misme duur moeten betalen. Parijs, 11 Februari. De Rappel bevat een telegram uit 's-Gravenhage, meldendeDr. Muller, de consul-generaal van den Oranje Vrijstaat in Nederland, is met een bijzondere zending naar New York vertrokken. De Transvaalsche legatie heeft een rapport ontvangen over den toestand van het oogen- blik. Dit meldt, dat er 20.000 strijdende Boeren onder de wapens zijnhieronder zijn begrepen de Afrikaanders, die onder de vlag der Republieken vechten. De Boeren zijn voorzien van kanonnen, feweren, ammunitie en voorraden in vol- oende mate, .om den strijd nog eenige jaren te kunnen volhouden. Schagen, 12 Februari 1902. De winter, hoe laat ook inge treden en hoe ongewenscht voor velen, heeft althans deze goede zijde, dat onze ijskelder opnieuw is gevuld. Deze arbeid verschafte gedurende eenige dagen aan verscheidene werkUeden brood. De heer S. de Vries, o n d e r w ij zer aan de O L. School alhier, is opgeroepen om a. s Vrijdag deel te nemen aai het ver- arelnkend examen voor onderwijzer te Amster- Door èen'ige onzer plaat nooten worden pogingen aangewend orr|S t-6" een afdeeling op te richten van den r r voor Staatspensionneering. "Onj De SchagerRederijkerskam voerde Zondagavond in de kolfbaan van h r heer J. Vader Az. alhier ten tooneele n0 schuld en Misdaad", een oorspronkelijk dra in 8 tafereelen van J. Hubertus Janssen „Jochem Pezel, wat ben je voor een Pl u naar Fritz Reuter. - 1 Men heeft wel eens gezegd, dat de S t, ger Kamer het ons toch nooit naar den kan maken, hoe goed het ook soms maar als er ook zoozeer gezondigd J- tegen allen goeden smaak in, als Zondagj,.0^1 is dat toch ook waarachtig niet te verJ?D®> deren. Toen we binnenkwamen, was het scW- reeds omhoogeen kamer, waar een brl? dende lamp een schemerschijnsel wierp, mannen, in elkaar gedoken achter een taf? van wien de een bezig is, zichzelf (declam rend) verwijten te maken. Een gordijn lelkeus op zijde geschoven, natuurlijk met rf noodige boefachtige behendigheid, een gri: zende tronie wordt nu en dan zichtbaar onheilspellend gefluister weerklinkt; o! voelden de ijselijkheid die aanstaande We 't lag er een duim dik op. Ons voorgeval werd dan ook bewaarheid Geen vijf mm f later, of er waren er al twee dood. Goddfv1 dat ons de noodige doodskrampen en sd trekkingen werden bespaard. Ze verwisseld^ het tegenwoordige met het tooneel-namaak nogal kalmpjes. En dan verderoch, on» lezers zullen het voldoende vinden, als we e ons toe bepalen met te zeggen, dat het in dl volgende 7 tafereelen zoo ijselijk bleef, met wA, heel roerend gebed-duo van misdadiger slachtoffer als slot. Het 8-tafereelige drama pakte zoozeer, dat een deel van het publiek bij de meest aangrijpende scènes hartelijk lachte. We kunnen ons waarachtig nu niet begrij pen, hoe men lust heeft zijn tijd te besteden aan zoo'n stuk onmogelijkheid. Voor Jochem Pezel heeft de Kamer geen enkele kracht, die den soldaat-oppasser naar behooren kan spelen, daar moet men geen carncatuur van maken, da's zonde en jammer Er was veel publiek. —O—O—O De Directeur van het Postkantoor te SCHAGEN brengt ter algemeene kennis, dat een hulpbrievenbus is geplaatst aan den „Zijperweg" in de gemeente Wieringerwaard, bij de woning van den heer Burgemeester Rezelman. Deze bus wordt gelicht: SPOORTIJD. Op werkdagen. Op Zon- en feestdagen. 4.35 's m. 4.35 's m. 7.25 7.25 1.55 's nam. 8.46 Schagen, Februari 1902. De Directeur voornoemd, OUDENHOVEN. (iemeente iSchageD. BEKENDMAKINGEN. o POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden schuitje van eene naaimachine. Een begaafde blinde. De stadsomroeper van Brightlingsea in Esseg is overleden, na 45 jaar lang de merk waardigheid van het stadje te zijn geweest Reeds als jongen van negen maanden verloor hij het gezichtdit verhinderde hem echter niet de betrekking van omroeper naar den eisch waar te nemen. Hij het zich den tekst der bekendmakingen door zijn zuster voor lezen en leerde dien zoo uit het hoofd. Nooit heeft hij zich een enkele maal vergist. Zijn geheugen was zoo sterk, dat hij „The Pilgrims Progress" en nog vele andere werken vlot kon opzeggen. Een groote brand te Paterson, in den Amerikaanschen staat New Jersey, is ontstaan in een loods van de electrische spoor wegmaatschappij, en werd eerst niet als ernstig beschouwd. Maar de vlammen ver spreidden zich snel naar de in de buurt staande huizen, die in groote haast door de bewoners ontruimd moesten worden. Het was een van de koudste nachten van dezen winter, en de vluchtelingen hadden veel te lijden, toen het eene blok huizen na het andere vuur vatte. Velen konden niet meer langs de trap ontvluchten en moesten van reddingsmiddelen gebruik maken. Se' stadhuis, een oud gebouw, werd niet gespaard, en toen de vlammen de EersteBaptistenkerkbe reikten, moest de brandweer den strijd opge ven. Scholen, gebouwen voor vergaderingen, kerken, alles ging in de vlammen op. Om half drie 's nachts werd hulp gevraagd k Newark, Hoboken en andere plaatsen in det omtrek, maar met den storm die de vlammen en vonken verspreidde, was de brand tod niet te stuiten. De Park Avenue werd eit kilometer ver aan weerszijden vernield, ie prachtige huis van Griggs, die minister p" justitie was onder Mac Kinley, verbranda" slechts met veel moeite slaagde men er in. het huis waar de familie van Garret A. Hobart woont, tijdelijk te beveiligen. Een aantal huizen werden door middel vü dynamiet vernield, maar ook dat hielp niet Toen den volgenden middag de burgemeester een bijeenkomst belegde om hulp te verleenet, woedde de brand nog, maar men was het vuur toch meester. Zes-en-twintig blokken huizen waren vernield, een twintigtal m®' schen gekwetst, en een brandweerman gedood' De schade kan nog slechts bij benadering begroot worden, maar wordt als minste»8 40 millioen dollar opgegeven. Bijna tegelijk met dezen brand, den mee81 vernielenden na den grooten brand te Chicagd dertig jaar geleden, richtte het vuur op v9r' scheiden andere plaatsen in de Vereenig1* Staten verwoesting aan. Te St.-Louis kwa®* bij een hotelbrand tien personen om Brooklyn werden bij een brand in een v-ag gonmakerjj zes brandweerman uen gekwetst,en een entrepot in Jersey City brand geheel uit, waardoor een schade van een h**1 millioen dollar veroorzaakt wetd. Luchtscheepvaart. De heer Santos Dumont volbra-jd Maandagnamiddag om 3 uur zijn derd® proeftocht met zijn bestuurbaren luchtbal011 boven de baai van Monte-Carlo. De pro®^ ming gelukte volkomen, en meer dan minuten kon het talrijke publiek van 'n®d evolutiën profiteeren. Het stoomjacht den vorst van Monaco volgde het IuchtscMi. Bij zjjn terugkomst werd Santos Dn®0 luide toegejuicht.

Schager Courant | 1902 | | pagina 2