Zondag 2 Maart 1902. EERSTE BLAD. Uit en voor de Pers. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS." Binnenlandsch Nieuws. 46ste Jaargang No. 3710. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 K E L. AllEIEEl NiBBIS- RANT. Alurteiiifi- LnHnviliL en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: ICHAGEI, liaan, D 4. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beet aai uil drie bladen Gemeente Nchnsren. BEKENDMAKINGEN. o BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen; brengen bij deze Ier kennis van de verlofgangers der Nationale Militie, dat door dezen ter gemeente secretarie aldaar inlichtingen kannen wo-den ver kregen, omtrent bet verkrijgen van vergunning tot bet doen vau eene buitenlandsche zeereis of tot nilcefenen buitenslands van de kust- of bai ingvisachery, alsmede tot verkrijgen van varlof om zich voor langer dan drie maanden in den vreemde in Europa op te houden. SCHAGEN, 1 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders vcornoemd, H. J. POT. De Secretarie, DENIJS. Het Volksblad schrijlt Ken ovido Eereiiobuld. Bij de Tweede Kamer is, zooals men weet, thans in behandeling de herziening der militaire pensioenwetten. Dit geeft den Kameroverzichtschrijver van het N. v. d. D. de gedachte inde pen, of het niet wenscheljjk zou zijn, om bij wijze van slot- of overgangsbepaling ook aan alle oud-gedienden van 183031 een pensioen te verzekeren, ten laste van den Staat. Ook ons lacht dit denkbeeld zeer toe. Het wordt toch eindelijk eens tijd, de schuld af te doen aan hen, die in 1830 gehoor gaven aan do roepstem van hun koning en hen niet langer voor een groot gedeelte afhankelijk te laten zijn van de publieke liefdadigheid. Al te dikwijls toch moet er gebedeld worden voor die arme veteranen en velen van hen lijden bittere armoede. En bovendien zijn er zoo weinig en het aantal slinkt hoe langer zoo meer, dat de kosten waarlijk geen bezwaar kunnen zijn. Waar dus loch de post voor militaire pensioenen hooger zal worden, kan met, een geringe opoffering goed gemaakt worden wat lang, te lang verzuimd is. MM oraróiit ier rt. hebben het werk der heethoofden afgekeurd. Wel ook prediken zij de aansluiting bij Italië, doch zy hopen dit doel langs een vreedzamen weg te bereiken. Als iedere partij in Oostenrijk haar zin kreeg, zou er van den grooten Donaustaat in korten tijd weinig overblijven. Natuurlijk droomen de Polen in Gallicië van een uit de asch herrezen Polen, waartoe ook de broederen uit Rusland en Pruisen zouden moeten behooren; de Noord- Slaven wenschen eene aansluiting bij Rus land, terwijl de Zuid-Slaven voor een zelf standig koninkrijk Slavonië werken, waar bij ook Kroatië en Dalinatië zich zouden moeten aansluiten. De Ruthenen van Zeven burgen en de Boekowina zien alleen heil in eene opname bij Roemenië. Ten slotte komen de Duitschers vrijelijk voor hunne sympathieën voor Duitschland uit. Werd dus aan het verlangen van al deze volkeren voldaan, dan bleef slechts het koninkrijk Hongarije over, dat ook al weer gaarne alleen zijn eigen weg zou willen gaan. Wij maken ons in deze korte schets omtrent dan binnenlandschen toestand in Oostenrijk zelfs niet aan de geringste over drijving schuldigin woord en daad wordt dagelijks door de voormannen der partijen het bewijs geleverd van hun wensch. Mèt Spanje en Oostenrfik is sedert jaar en dag ook Italië het tooneel van ernstige werk stakingen. Nu weer zijn Turijn en Florence de brandpunten der beweging. In Turijn hebben de spoorweg-beambten partij voor de stakers gekozen, waardoor het spoor wegverkeer met groote moeilijkheden wordt bedreigd. Teneinde eene alge- meene stremming te voorkomen, heeft de regcering de spoorwegtroepen, dat is de militaire bediening in oorlogstijd, opgeroe pen. De maatschappelijke conflicten, zijn thans nog met een politiek conflict aangevuld. Het ministerie-Zanardelli verkeert in een toe stand van ontbinding. Eerst heeft de minister van justitie er het bijltje bij neêrgelegd, toen heeft het kabinet bij de presidents-keuze eene nederlaag geleden, en nu hebben de andere ministers ook maar besloten, heen te gaan. Doordat de koning in de kwestie be trokken is, is de zaak veel ernstiger dan men oppervlakkig wel zou zeggen. Koning Humbert heelt voor een vorst zeer voor uitstrevende ideeën. In den beginne dacht men algemeen, dat de vorst als militaire hervormer zou optreden, doch langzamer hand hebben de groote behoeften van zijn volk hem dusdanig aangetrokken, dat zijn militair program geheel op den achtergrond is geraakt. In de jongste troonrede heeft hij den volke bekend gemaakt, dat wetten ter verbetering van het lot der mindergegoeden en eene wet op de echtscheiding Geheel Noord-Spanje, en iD 't bijzonder de provincie Catalonië, verkeert sedert eenige dagen in woeling en onrust. De gisting is ontstaan door eene staking in de ijzerfabrieken. In korten tijd heeft deze staking zich tot alle andere takken van nijverheid en industrie uitgebreid, zoodat na weinig tijds het werk overal stilstond. Zooals overal, trachtten de stakenden de werkenden met geweld aan hunne zijde te breDgen, wat weer tengevolge had, dia de politie en do militaire macht tusschen 1 lands, waar de bewoners meer aan de beiden kwam. voorschriften der kerk hangen, dan in het Dat prikkelde tot verzet, en dat verzet Noorden, toog de oppositie aan het werk. werd in enkele plaateen zoo ernstig, dat Ook in de Kamer van Afgevaardigden ver- het in volslagen oproer overging, waarbij hieven zich vele stemmen tegen Zanardelli's tal van dooden en honderden gewonden aangekondigde hervormingen, zyn gevallen. Wat in Spanje wel Diet Ten einde nu der regeering en ook den kon uitblijven, geschiedde: de politiek Koning hunne meening te doen gevoelen, maakte zich van de ontevredenheid der onthielden zich ruim 130 leden van stern- bevolking voor staatkundige doeleinden ming bij de voorzittersverkiezing. Daar de meester. Dat de beweging zóó verbreid uiterste linkerzijde met een eigen candidaat en het verzet zóó ernstig was en is, wordt voor den dag was gekomen, kon de man dan ook algemeen aan Carlistische agenten van de regeeriDg geene meerderheid vinden, toegeschreven. Wel heeft de linkerzijde zoo spoedig Voor het ministerie-Sagasta, dat toch mogelijk der regeering opnieuw hare al niet zoo heel vast in de schoenen staat, diensten aangeboden, vreezende, dat er bij is het een tyd van zware beproeving. eene verandering van ministers van de door De eene staking volgt in Spanje op de haar verlangde hervormingen niets zou andere en bij vele heeft de regeering met komen, dcffch Zanardelli zag in de stemming geweld moeten optreden, wat haar bij een Het correspond ntiehureau „Nederland" te 's-Gravenhage meldt ons, schrijft het Hbld., dat het de onomstootelijke bewijzen heeft, dat de bekende insluiting van De Wet zich niet heett voorgedaan op 6 of 7 Februari, maar reeds vóór 24 Januari. Niet alleen is het gebeurde das langen tijd verzwe gen, maar ook op een verkeerden datum gesteld. Tevens zegt dat bureau, de bewijzen te hebben, dat De Wet niet als in het Dauw gedreven wild, als een aal door de mazen is weten te glippen, maar de Engelschen openlijk heeft aangetast en zelfs een belang rijk voordeel heeft behaald. Het bureau heeft in verband daarmede ter kennis van de buitenlandsche bladen gebracht „de volgende vaststaande feiten „Reeds Vrijdag 24 Januari was lord Kitcbener's nieuwste en grootste mislukking te Johannesburg algemeen bekend. „Reeds Zaterdag 25 Januari dronken de Britsche officieren te Pretoria bij den maal tijd in de Pretoria-club met leedvermaak op de blamage van lord Kitchener, zich evenals do Tommies op hunne wijze, vroo- lyk makende over de reverse van den opperbevelhebber, die aan het hoofd van 40.000 man in hoogsteigen persoon alle operaties tegen De Wet heeft geleid, om zijn onbekwamen aanvoerders eens een ge ducht lesje te geven. „Reeds Woensdag 29 Jannari keerde lord Kitchener met zijn staf van de mis lukte jacht op De Wet geheel vertwijfeld j naar Pretoria terug. „De Wet is dus reeds voor 24 Januari uit het hem bodreigende blokhuizen- en colon- nen-vierkant PotgietorsrustKroonstad WolvehoekHeilbron gebroken en wel nadat hij, zooals wij authentiek kunnen mede- deelen, Kitchener's Fighting Scouts bij verrassing aanviel en bijna geheel ver nietigde, waarop hij zich met een buit van vier kanonnen (naar mededeelingan van een khaki 14) in den rug der Britsche colonnes langs Liebenbergvlei Daar het noorden wendde." Of deze voorstelling van de feiten waar is, kunnen we niet beoordeelen maar ze is, dunkt ons, belangrijk genoeg om ze mede te deelen. In de Daiiy Mail lezen we het een en ander over het toenemen van de rebellie in de Kaapkolonie. De becijfering van het blad loopt tot 30 November 1901. We lezen dan Wodehouse is met zijn 1027 rebellen, de helft van zijn kiezersaantal, nog niet het beste district voor de Boeren geweest. Aliwal Noord heett hun den grootsten steun gegeven. Uit dit district schaarden zich 2156 rebellen, meer dan het totaal wet op de echtscheiding in de +- I «"ai ixuu reueiien, meer uan ueo totaal naaste toekomst van de regeering zyn te aantft, ki d d vierkleur_ De dis. verwachten Voor zijne plannen had de Prieska en Kenhardt met den koniDff in den hoogst bekwamen en demo- 6, 6 n i u naasten omtrek, die in het begin van 1900 cratisch-gezinden beer Zanardelli een krach- alecht(j 3(XJ reb teld,^ hehben er t.gen steun gevonden Tegen een zoo meQ daarbij Vrijburg ingrijpende wet als die op de echtscheiding en B& West, Kimberly en Mafeking kwam weldra van alle kanten een heftige dan k der tegenstand opzetten. Vooral in het Zuiden des „OOA lt i een totaal van 6384 „rebellen", acht sterke i lands, waar de bewoners meer aan de M I j i i i j v 4 commando s, naar de „Daily Mail opmerkt. 1 voorschriften der kerk hangen, dan in het Y, Ziehier tot slot een lystje van alle pro- viccies der Kaapkolonie met het aantal rebellen dat zich tot 30 November 1901 bij de Boeren heett aangesloten De wester-provincie (met Kaapstad) 43, de noordwester 180, de zuidwester 37, de Midlands 1274, de zuidooster 30, de noord ooster 1819, de ooster-provincie 3301, Pon- doland 11, Griqualand-West 2401, Gor- donia 314, Kenhardt 597, Bechuanaland 906 en rekent men daarbij dan nog 400 rebellen, die „naar men gelooft", zich sedert 30 November 1901 bij de Boeren hebben aangesloten, dan krijgt men een totaal van 11.313 rebellen. Den 8en Juli 1901 waren er volgeDS Kitchener's rapport in de London Gazette „in Transvaal, de Oracje-Rivier-Kolorie er. de Kaapkolonie niet meer dan 13 500 Boe ren in het veld". Volgens Kitchener's opgave zijn er van 8 Juli 1901 tot 24 Febr. 1902 gedood 1260, gewond 664, gevangen 9174, overgegeven 2775, wat maakt een aantal Boeren van 13.873. Dat is dus 373 Boeren meer ge vangen genomen ot gedood, dan er waren. Ra, ra wat is dat Mooie cgfers. In het Engelsche Lager huis werd officiéél meêgedeeld, dat dr kosten van den Zuid-Afrikaanschen oorlog tot 31 Dec. 1901 hebben bedragen „onge veer" 131 millioen p. st. en van 1 Jan. tot 31 Maart het eind van het loopende jaar geraamd worden op 15 millioen p. s. Dat maakt te zamen 146 millioen E. st., of 1752 millioen gulden. Wy zyn enieuwd naar de slotrekening. want er komt altijd nog by, en hier zeker niet weinig. Botba zou zich overgeven op voorwaarde dat men hem dan niet Zuid-Alrika uit zou zetten. Dat was het grootste nieuws In het Lagerhuis er naar gevraagd, moest Chamberlain de vraag: of dat waar was. met „neen" beantwoorden. Nu komt Chamberiain met de mededee liDg, dat Kitchener, op eigen gezag han delend, de overgave van enkele kleine Boerenleiders heeft aangenomen, onder voor waarde, dat de verplichting om hen te verbannen, zal worden opgeheven. De Engelsche Regeering heeft daartegeu geen bezwaar. Of dit nu waar zal zijn? Britsche nederlaag bij Klerksdorp. Uit de aanvullingslijst van de gewonden, bij de bestorming van het leege convooi van Von Donops' colonne, blijkt, dat de Engelschen in het geheel 119 gewonden hadden. Lord Kitchener seint Volgens het rapport dat ik zooeven heb ontvangen betreffende den aanval op het convooi, zijn 16 officieren en 451 soldaten gevangen genomendaarvan zijn 1 officier en 105 man later losgelaten. De kolonel, die het bevel voerde, is nog krijgsgevangen. De officier die het bevel voerde over de infanterie, is gewonddit is de reden waarom het nauwkeurig rapport vertraagd is. In het Lagerhuis las de minister van oorlog een telegram van lord Kitchener voor, geda teerd Harrismith 28 Februari. Kitchener be schrijft daarin een tweedaagsche operatie, die op 27 Februari daarmede eindigde, dat de Boeren tegen de blokhuizenlinies tusschen Harrismith en den Van Reenenspas werden gedreveD. De troepen hielden het geheele land tusschen de Wilgerivier en de Natalsche grens bezet. Kitchener beschryft de poging om door te breken op een punt, waar de Nieuw-Zeelanders de linie verdedigden, en vervolgt danDe Boeren-aanvoerder Manie Botha sneuvelde 35 doode Boeren werden op den grond gevonden. Twee kleine pogingen om door te breken, slaagden. Op den laatsten dag werden 450 Boeren met geweren en paarden gevangen genomen. Van alle colonnes zijn nog geen rapporten ingekomeu, maar er zijn meer dan 600 Boeren gedood of gevangen bovendien werden buitgemaakt 2000 paarden, 28000 stuks vee. 200 wagens, 60.000 schapen, 600 geweren en 50.000 patronen. Onder de gevangenen zijn De Wet's zoon zijn secretaris, commandant Meijer en verder een aantal veldkornetten. Kitchener voegt er by Deze bevredigende resultaten komen zeer van pas op den ver jaardag van Majuba. Of al het bovenstaande moois wel echt waar zal zijn, wordt sterk betwijfeld. ven ingezonden, met het verzoek adhaeeie te betuigen aan een adres dier Vereeniging aan het Hoofdbestuur der Maatschappij, waarin f 100.— werd gevraagd voor de oprichtings kosten van het nieuw te stichten station voor melkcontróle. Daartoe werd met alge- meene stemmen besloten. Ook vroeg dezelfde vereeniging een jaar- lijkschen steun van de Afdeeling zelf, om het onderzoek van de melk zoo goedkoop mogelijk te doen zijn. Er werd besloten, voor 1 jaar f 10 te verleenenlater zou de vereeniging van oud-leerlingen dan nog wel eens knnnen vragen. Ten slotte werd gevraagd, op kosten van de afdeeling een lid der afdeeling gelegenheid te geven, de melk zijner koeien te laten onderzoeken. De vergadering oordeelde het mèt het bestuur ongewenscht, daarop in te gaan. Dc rekening en verantwoording over 1901 sloot in ontvangst op f271.025, uitgaaf f237.805, met een batig slot dus van f 33.72. De commissie, belast met het nazien dier rekening, bestaande uit de heeren C. Asjes en A. Visser, adviseerde tot goedkeuring en de vergade ring besloot daartoe. De begrooting voor 1902, sluitende in ont vangst en uitgaaf op f284.72s, met een post voor onvoorziene uitgaven van f33.92s, werd eveneens goedgekeurd. De afdeeling telt 62 leden. Hierna sluiting. Wanneer wij hot marktbericht van 27 Februari met dat van den 20sten vergelijken, dan valt het terstond in het oog, dat de cijfers van aanvoer vrijwel gelijk zijn. Ook in de prijzen kwam gedurende die acht dagen zeer weinig verandering. Als variant op het spreekwoord„goede waar behoeft geen krans," zouden wij kunnen zeggen: goede waar prijst zichzelf. Goede waar droeg het stempel van den prijs op den rug, zoo was het ook nu. Beste, vette koeien, (doch die waren er niet veel,) prima versche kalfkoeien, goede vleezige overhouders, waren prijzig en gewild. Natuur lijk ging de handel in mindere kwaliteiten wat meer trekkend. Nuchtere kalveren waren bij veel vraag zelfs heel duur. Varkens bleven op den ouden prijs, wat met „tarn wild" en zuivel mede het geval was. Eieren gingen iets naar omlaag. RECTIFICATIE. Wegens misstelling der Predikbeurt, in het vorig nommer, deelen wij mede, dat morgen in onze Hervormde Kerk wel zal preeken Ds. Van Kluijve. groot deel der bevolking zeer gehaat heeft gemaakt. Met zekeren pathos verklaarde de minister-president in de vergadering der olksvertegenwoordigers, dat het ministerie sedert zijn optreden 600 werkstakingen had moeten bedwingen, waarvan 164 groote. Dat het arme Spanje onder dezen economischen strijd ernstig lijdt, ligt voor de hand. t Is evenwel niet alleen op het Pyre- necsche Schiereiland, dat het land door de economische revolutie wordt getroffen. Even ernstige tooneelen werden in de laatste dagen te Triëst afgespeeld. Doch ook hier is het gebleken, dat revolutionnaire elemen ten de kwestie zeer hebben verergerd. De rrendentistenl dat zijn voorstanders van 6 wier doel het is, Istrië wurJ v"-- 7°' a8n Oostenrijk te ontrukken, nabijnbet,rokkentakiDgen tö TliÖSt De Schagen, 1 Maart 1902. Vergadering van de Afdee ling Schagen en Omstreken van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, in 't lokaal van den heei A. Visser. De Voorzitter, de heer C. Nobel, opende tj> i de vergadering, waarna de heer De Gier, de - lil i i - i i van nogal Secretaris, de notulen las, welke onveranderd nederlaag voor de regeering en bood beteekenis. uord Eitchener seinde onder werden goedgekeurd. den Koning het ontslag van het kabinet dato 24 Februari uit Pretoria, dat een ledig aan. De Koning heeft Zanardelli opnieuw convooi van de colonne Vondonops te Wol- mararsstad, werd aangevallen, een meer erwtige mannen dezer party, I woord. met de vorming van het kabinet belast en deze heeft zich ook weder daarvoor laten vinden. Hoe 't nu verder gaan zal, zullen we weldra hooren. Bij stakende werk lieden en stakende ministers past als over gang wonderwelstakende congresleden. Het pan-Amerikaansch CoDgres te Mexico vormt dit derde element. Na eene maan- denlarge bijeenkomst, hebben de vertegen woordigers der 19 Amerikaansche republie ken, den arbeid gestaakt. De groote ver wachtingen, die men van dit congres koes terde, zijn achterwege gebleven. Slechts in enkele ondergeschikte punten, als: de uitlevering van anarchistische misdadigers, bescherming van octrooieo en handelsmer ken en de stichting van ten pan-Amerikaan- sche bank, is men tot eenheid kunnen komen. Enfin, later beter, zegt het spreek- ongeveer tien mijl Zuid-West van Klerksdorp, en na een hevig gevecht genomen werd. Het escorte bestond uit het 6e bataljon Yeo- manry, drie compagnies Northumberland fuseliers met twee kanonnen. Geen bijzon derheden ontvangen. De Boeren, die blijk baar van ver kwamen, worden achtervolgd. Latere berichten melden, dat er 18 Engel schen gewond waren. Het heeft evenwel allen schijn, dat de Engelschen hier geducht klop hebben gehad. De mannetjes van De la Reij schijnen dit zaakje te hebben op geknapt. Men rekent er op, dat de Boeren ODgeveer een 600 of 700 Engelschen heb ben gevangen genomen. Hoe geloofwaardig de berichten van Kitchener zijn, kan men uit het volgende opmaken Ingekomen was van het Hoofdbestuur de mededeeling, dat aan den Smedenbond voor den hoefsmidcursus een subsidie zou worden ge geven, als uit de rekening van het loopende jaar straks bleek, dat die subsidie noodig was. Verder een schrijven van bietsuikerfa brikanten, tot opwekking van de landbouwers om te steunen hun pogen om een geringe protectie te krijgen voor suiker. Dan de vragenlijst van het Hoofdbestuur, waarbij door de Afdeeling in overweging werd gegeven, de verkiezing van de leden van het Hoofdbestuur op een andere wyze te doen plaats hebben. De afdeeling wilde 10 distric ten en voor elk district een lid van het Hoofd bestuur. Voor elk district zou dan het Hoofd bestuurslid gekozen worden door de leden der af- deelingen,die dat district formeerden.Dan wilde de Afd. tevens vergoeding van reis- en verblijf kosten voor de leden van het Hoofdbestuur, opdat het mogelijk zou zijn, dat ook de een voudige practisehe boer lid van het Hoofd bestuur zou kunnen worden. Door de Vereeniging van oud-leerlingen van de Land bouwwinterschool was een schrij- - WINKEL. Aan het verslag van de Inrichting voor het onderwijs in Handenarbeid alhier, ont- leenen we het volgende Het aantal leerlingen bedroeg het geheele jaar door meer dan 20. De meisjas hielden zicli bezig met cartonarbeid eu de jongens met houtbewerking. Hl de maand Juli is eeu zeer goed ge- slaagde tentoonstelling der gemaakte voor werpen gehouden. De subsidies van kerk en gemeente zijn elk met f 20.— verhoogd, zoodat er een klein batig saldo was. Het onderwijs werd gegeven door de heeren Jb. Bakker eu S. Vonk. Het is te hopen, dat deze nattige instel- ling, die een leemte van het tegenwoordig onderwijs tracht aan te vullen, zich steeds mag verhengen in de sympathie dergemeeu- tenaren. Het onderwijs wordt gratis verstrekt. Met 1 Mei kunnen weer nieuwe leerlingen (tot eeu maximum van 20) worden toegelaten. Het is evenwel wenschelijk, zich voor dat doel vroegtijdig aan te melden. - LUTJEWINKEL. In de schoolspaarbankboekjes alhier was 1 Jan. j 1. ingeschreven een bedrag van f496.17, tegen f419.705 op 1 Jan. 1901, alzoo een vermeerdering vaai f76.465. - WINKEL. Wat het school feest betreit, kunnen we mededeelen, dat de nulverzuimers der hoogste klassen dit jaar over Haarlem naar Amsterdam gaan, terwijl de jongere leerlingen op een der „stille" dagen de Sehager kermis gaan bezoeken. Zeer groote dankbaarheid. Men schrijft: De honderden schaatsemyders, die zoo in angst hadden gezeten op den „Nieuwen Maasmond toen het ijs begon te drijven, waarvan in een vroeger bericht in dit blad melding gemaakt is, wilden hunne dankbaar heid toonen aan hunne redders door eene som geld bijeen te brengen en die den redders aan te bieden. Een collecte, daarvoor gehouden, heeft opgebracht de kapitale som van vijftien heele guldens en twintig centen. Het achttal redders, dat die som moet deelen, zal wel hoogeu dunk krijgen vau de grootte der dankbaarheid van do geredden. - HEER HUGO WAARD. De prijzen der producten warenroode kool le soort f 10.50 a f 10.75 tot f 11. 2e soort f9.— a f 10.—3e soort f7.50 h f 8.— 4e soort f 6.50 a 17.— kleinere f5.-- a f6.— gele kool le soort f7.— a f7.50 tot f8. 2e soort f6 a f6.50; 3e soort 15- 8 f6.60; Deensche witte le soort f4.50 a f5.— tot 15.50; 2e soort f3.— a f4—; 3e soort f2.a f2.50; uien f3.75 a f4. per baal; bieten f7.— a f 11.— tot f 11.50 per 1000; rapen 12.— a f3.— per 100: wortelen flAO a 12.— per 60 KG.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1