Timmerlieden Dienstbode flink Meisjei Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. ADVERTENTIES, Uit naam der Famili/' H. BERK HOU W lp Dieuwertje WaterdrinW j. waterdrinker' P. HOPMAN. -■ehagen, 1 Maart 1902. Gevraagd, een De ziekte aan de Zaanstreek. De vlektyphus te Zaandam heeft een nieuw slachtoffer geëischt. Donderdag is een der aangetaste kinderen overleden. Overigens heeft de ziekte een zeer kalm en gunstig verloop. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holiand is bepaald, dat de indeeling der miliciens dezer gemeente met het oog op de epidemie dit jaar niet te Amsterdam, doch alhier zal geschieden. Na aanwijzing van hun korpsen zal aan die miliciens onbepaald \erlol worden gegeven. Den militairen, die te Zaan dam met groot verlof vertoeven, is aange zegd dat zij, zoolang de ziekte heerscht, met naar hun garnizoen mogen terugkeeren. Ook Vrijdag weder geen nieuwe gevallen en geen sterfgevallen. Lieve familie. Te BELLEN (Dr.) is na afloop van de weekmarkt een ergerlijk tooneel voorge vallen. Zekere O. B.. een bierhuishouder aan de vaart, leefde reeds eenigen tijd gescheiden van zijne vrouw. Maandag had hij een schaap verkocht voor f 14,— welk bedrag hij bij zich droeg- Zijn vrouw, zijne schoonmoeder en nog een helpster lokten hem in eene kamer, waarschijnlijk om dit geld van hem machtig te worden. Toen dit niet goedschiks ging, werd geweld gebruikt. De drie vrouwen vielen hem aan, waarbij hij met meseen werd gewond; zijn gezicht werd met haarspelden opengereten, zoodat hij bijna niet meer te her kennen was. De toestand van B. moet niet zonder gevaar zijn. Geruchten. (Zie 3e blad.) De Haagsche correspondent van de Frank furter Ztg. seint aanzijn blad, dat dr. Kuv per, op een desbetreffende vraag van hem, het volgende heeft geantwoord „Noch hemzelf noch in de regeeringskringen is er iets van bekend, dat de Staten -Generaal zouden bijeen geroepen, of de kwestie van een regentschap te berde gebracht zou worden. De geruchten dienaangaande zijn volkomen valsch. De ge zondheidstoestand van de Koningin, zoo zeide dr. Kuyper verder, laat naar de verklaringen van de geneesheeren niet het minste te wen- schen over". De algemeene Ten toon stel ling van de Hollandsche Maatschappij van Landbou te ALKMAAR zal gehouden wor den van nderdag 18 tot en met Woensdag 24 Septx - Minister Van Asch van Wijck' De toestand van den minister van koloniën, den heer Van Asch van Wijck, moet, naar wij vernamen, als zeer ernstig beschouwd worden. Tegenstrijdige geruchten loopen om trent de vraag, of er direct levensgevaar be staat. Prof. Pel uit Amsterdam behandelt den patiënt. N. Ct. Vergadering van den Raad der gemeente OUDKARSPEL, op Donderdag den 27 Februari 1902, des voorm. 10 uur. Aanwezig de Voorz. en alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en zonder aanmer king goedgekeurd en vastgesteld. De Voorz deelt mede, dat de heeren A. Eecen en J. Engerlingh hem ver zocht hebben, den Raad hunne dankbe tuigingen over te brengen voor de toe gezegde bijdrage van f 200.voor het dempen der sloot aan het Wegje" en ver zocht hebben, de Zuidmuren van de op hun perceel te bouwen woningen een voet meer Zuidwaarts te mogen stellen. Dit wordt toegestaan. De Voorz. deelt vervolgens mede, een verzoekschrift te hebben ontvangen van den heer J. van den Akker, onderwijzer, om eervol ontslag, wegens gezondheids redenen 't liefst zoo spoedig mogelijk. B. en W. stellen voor, dat ontslag te verleenen met ingang van 1 Maart 1902, en tot de benoeming van een nieuwen onderwijzer over te gaan. Bij de te Oudorp gehouden proeflessen in combinatie met die gemeente werd, in overleg mot den Arrondissements-school- opziener en het H. d. School alhier, de volgende voordracht opgemaakt; l.P.Spree, 2. H Scholma, 3. P. Messchart. Ter toelichting deelt de Voorz. mede, van de drie sollicitanten goede rapporten te heb ben ontvangen. Tot stemming overgaande, worden ingeleverd 7 biljetten, waarvan 5 op den heer Spree en 2 op den heer Schol- ma, zoodat de heer Spree is benoemd. De Voorz. betoogt de wenschelijkheid dat, met het oog op de mogelijke vermeerdering van schoolkinderen, waar door het aantal op 15 Jan. 1903 tot boven de 200 leerlingen zou stijgen, aan deze benoeming de volgende voorwaarde werd verbonden: De benoemde zal met 1 April 1903 moeten aftreden, wanneer tengevolge der genoemde ver meerdering, een onderwijzer met Hoofd- acte zal worden benoemd, tenzij in dien tusschentijd door ontslag van een der andere onderwijzers daarin verandering komt. Goedgevonden. De benoemde zal hiermede in kennis gesteld worden. De Voorz. deelt mede, een kennis geving ontvangen te hebben van den heer W. van Loo, waarbij deze ontslag verzoekt als lid van de Schoolcommissie. Voorz. stelt voor, dit ontslag te verlee nen, wat wordt aangenomen. Ter ver vanging worden door B. en W. voorge steld de h.h. A. Vis en G. Borst; bij stemming verkrijgt de heer A. Vis 5 stemmen, zoodat deze benoemd is. De Voorz. zal den heer Vis hiermede in kennis stellen. Vervolgens wordt voorgesteld de ver ordening op de invordering van begra fenisrechten enz., in dien geest te wijzigen, dat, zoo gewenscht, voor het recht voor den tijd van 15 tot en met 16 jaren, in eens een bedrag kan worden betaald van f20, en gedurende 16 tot en met 20 jaren van f30; in stede van dejaar- lijksche contributie van f 1, en voorts voor het boeken in het register van eigen graven f 0.50. Dit wordt aangenomen. Daarna gaat de vergadering in comité ter behandeling kohier der hondenbelasting. Na heropening wordt het kohier vastgesteld op f 114.50, zijnde f 30 minder dan het vorige jaar. Ingekomen stukken Kennisgeving, dat kohier H. O is goed gekeurd. Aanbieding aan den Raad van het ver slag omtrent het lager onderwijs overl901. Daar de rondvraag niets oplevert, wordt de vergadering gesloten. SINT PANKRAS. Donderdagavond 1. 1. hield de heer J. Porte van Lutjewinkel bij den heer Greeuw alhier zijn aangekondigde lezing. De vraag werd behandeld, of slik geheel of gedeeltelijk door kunstmest kan worden vervangen. Het was op uitnoodiging van de leer lingen van den landbouw—cursus te Broek op Langendijk, dat de heer Porte optrad. Door een dezer leerlingen, den heer Bouwens, werd dan ook de bijeen komst geopend, welke door een 50-tal belangstellenden werd bijgewoond. De inhoud der lezing was als volgt: In kleigronden is meestal plantenvoed- sel genoeg aanwezig, doch veelal niet bereikbaar voor de planten. Daarom is grondonderzoek niet vertrouwbaar. Stal mest bevat alle voedende stoffen, maar sommige stoffen niet voldoende. Slik komt in de meest verschillende hoedanig heden voor in dezelfde streek en heeft dan ook verschillende waarde. Met kunstmest kunnen in water plan ten worden voortgebracht, ook in uit gegloeid zand, mits alle noodige kunst meststoffen worden aangebracht. Met stalmest of slik worden soms stoffen aangebracht, waaraan geen behoefte is en dat is duur, vooral waar altijd de zelfde gewassen worden geteeld, want bij wisselbouw kan het nuttig wezen, steeds alle stoffen aan te brengen. Onderzoek wat er noodig is voor de planten, door middel van verschillende proeven, is de weg tot de goedkoopste bemesting. De spreker levert geen pleidooi voor een voortdurend kunstmestgebruik en zou dat ook nog niet kunnen bewijzen. Verschillende proeven, genomen door den heer Nobel te Schagen, worden behandeld. Vergelij kende proeven met de verschil lende kunstmeststoffen zijn gewenscht. Door enkele aanwezigen worden vragen gedaan, welke door den spreker worden beantwoord. De heer Nobel van St. Pankras deelt eenige zijner practische ondervindingen mede en brengt als tolk der vergadering den heer Porte dank. Door den heer Bouwens wordt daarna de vergadering met een toepasselijk woord gesloten. De groentenprijzen zijn aan den LANGE DIJK de laatste dagen aanmerkelijk stijgende. Voor roode kool wordt tot fll per 100 stuks besteed; gele kool le soort geldt tot f10 per 100, terwijl ook de Deensche witte, waarvoor den geheelen winter een geringe prijs werd betaald, thans eenigszins rijzen. Er wordt toch tot f 6 voor besteed. Uien staan op f3 75 per 50 K.G. Uit de Zuidelijke LAN- GEDIJKER dorpen worden pogingen aangewend om op de in aanleg zijnde Toevoerlijn voor het groentenvervoer ook personenvervoer te krijgen. De Gouden Remontoir Horloges, uitgeloofd bij Koster's Humo- ristischen Scheurkalender 1902, waarvan de toewijzing ten overstaan van Notaris sen Broens Van Olst op 15 Februari 1902 heeft plaats gehad, zijn ten deel gevallen aan de hieronder vermelde aan- deelen Serie L. no. 762. serie K. K. no. 307. serie E. E. no. 960 serie Y. no. 496. serie G G. no.124. serieZ.Z. no. 755. serie N. no. 563. eerie A. no. 885. serie D. D. D. no. 973. serie N. no. 974. serie M. M. no. 668. serie H. H. H. no, 63. serie A. A. no. 860. serie Y. Y. no. 284. serie G. G. no. 438. Elk een Gouden Dames Remontoir Horloge. Serie B. no. 253. serie P. P. no. 216. serie C. C. C. no. 24. serie E. no. 455. serie B. B. no. 337. serie P. P. no. 867. serie I. I. I no 584. serie R. R. no. 271. serie R. R. R. no 42. serie L. no 513. Elkeen Gouden Heeren Remontoir Horloge. De briefdrager Peroni, die een brief moest bestellen op de derde verdieping vaD een huis in de rue d'Amsterdam, te Parijs, bediende zich van de lift. De ongelukkige stak zijn hoofd buiten het deurtje en werd letterlijk onthoofd. Stierenbevechter een voordeelig baantje. Dat in een seizoen van stierengevech ten in Spanje een goed toreador het tot een man van fortuin kan brengen, heeft het vorige seizoen bewezen. Drie der meest bekende stierenbevechters ver dienden niet minder dan resp. 198 000, 138 000 en 227.500 gulden. Zij namen daarvoor deel aan 65, 71 en 76 kamp strijden en doodden resp. 168, 170 en 147 stieren. Plaveisel van glas. Te Parijs heett een proef met plavei sel van glas goede uitkomsten opgeleverd. Dat plaveisel zal nu in verschillende drukke straten worden gelegd. De glazen plaveiselblokken worden gemaakt van tot poeder gestampt glas, dat verhit wordt tot het vloeistof is en daarna door hydraulische machines samengeperst en in kubussen verdeeld wordt. Het voor naamste bezwaar tegen het nieuwe pla veisel was, dat men vreesde, dat de op pervlakte bij vochtig weer te glibberig zou zijn voor de hoeven van paarden. Maar het is gebleken dat het in dit opzicht niet gevaarlijker is dan gewoon asfalt. In een automobiel gebo ren. Van den jongen Parijschen wereldbur ger, die dezer dagen in een automobiel het eerste levenslicht aanschouwde, kan men zeker niet zeggen, dat hij zijn tijd ten achter is. Een automobilist, die in de „Rue de la République" een vrouw ontwaarde, die zeer moeilijk ging en scheen te lijden, nam haar in zijn rijtuig op om haar naar huis te brengen. Terwijl hij haar onder weg eene hartversterking ging halen, zag bij bij zijne terugkomst tot zijn groote verwondering, dat het gezelschap met een derden passagier vermeerderd was, en wel een pasgeboren flinken jongen. Een paar bijzonderheden van de geweldige aardbeving, die de Kaukasische stad Schemacha heeft ge teisterd, worden thans uit Petersburg gemeld, Schemacha bestaat uit twee gedeelten de Europeesche wijk staat op een lagen heuvel, aan welks voet de Mohamme- daansche wijk is gebouwd. De aardbeving kwam zeer plotseling. Op een zeker oogenblik weerklonk een gerommel als van donder, maar veel sterker, alsof het geheele uitspansel van één langen ratelenden donderslag was vervuld. De grond schudde zoo hevig, dat geen mensch op de been kon blijven en toen was het, alsof de geheele Moham- medaansche wijk werd opgelicht en door een onweerstaanbaren orkaan dooreen werd geslagen. - Toen was alles stil, dikke kwalijk riekende wolken stegen uit de puinhoopen en verduisterden uren lang de zon, de stad overdekkende als een lijkkleed. Dra werd dit zwarte kleed des doods rossig verlicht door vlammen, die uit het puin omhoog lekten. Hier en daar braken ze door, overal stegen ze weldra op en luttele oogenblikken later was de puin hoop één vlammenzee. De bevolking die den dood was ont komen, was krankzinnig van angst ge vlucht. Ouders kenden hun kinderen niet, die naast hen renden, broeders en zus ters staarden elkander sprakeloos aan, en voort holden ze, steeds verder, gillende van angst, roepende, dat de dag des oordeels was aangebroken. De ondersteuningscommissie te Sjema- cha heeft geconstateerd, dat het getal noodlijdende gezinnen 2561 bedraagt; in 't geheel zijn 14.300 personen hulpbe hoevend. Yan de 882 uitgegraven lijken zijn er 31 herkend als van Armeniërs te zijn, de overigen zijn van Mohammedanen Het opgravisgswerk duurt nog steeds voort. Dezer dagen bracht de gouverneur van den Kaukasus, prins Galizyn, een bezoek aan de verwoeste stad. De vulkanische verschijnselen zijn nu voorbij. In 't geheel zijn reeds 5000 menschen uit Sjemacha vertrokken. Breiende volksvertegen- woordigers. Uit Londen wordt gemeld Terwijl Balfour en. zijn vrienden in het Lagerhuis bezig zijn een nieuwe regeling van zaken vast te stellen om betere arbeidsproductie te verkrijgen en in plaats van de eindelooze en gedeeltelijk vruch- telooze debatten goede resultaten te ver werven, schijnen eenige volksvertegen woordigers van de mate van verantwoor delijkheid, die op hen rust en van de hooge positie, die zij innemen, geen juist begrip te hebben. De „Evening News" vertelt althans het volgende De heer J. Cathcart Wason, lid voor Orkney en Setland, houdt zich in de pauzen onledig met kousen breien. Hij verraste onlangs zijn vrien den, door in een gemakkelijk hoekje van de rookkamer zittend, een roode tasch te voorschijn te halen, hieruit een brei werk te nemen en met breien te beginnen. De begonnen kous moet onder zijn handen snelle vorderingen gemaakt heb ben. Natuurlijk was zoo iets zelfs in in het parlement van Westminster op zienbarend, maar de heer Wason is een reus en niet iemand die zich laat uit lachen. Hij legde zijn vrienden eenvoudig uit, dat zijn dokter hem tijdens zijn laatste ziekte, influenza, verboden had te lezen of iets te doen, waarbij hij zijn oogen vermoeide. Daarom had hjj de vrouwe lijke kunst geleerd. Wason vond de debatten uiterst ver velend en brengt nu zijn tijd tusschen de stemmingen met breien door. „Men veroorlooft ons niet een kaartspel te doen, en ook mogen we geen ping-pong spelen", verklaarde de volksvertegen woordiger, „schaak is te vermoeiend voor een herstellende, damspel wordt te gauw vervelend, wat moet een arm lid van het parlement dkn doenP" Woensdagisbij een hevi- gen brand te Dinkelsbühl in Beieren een gevelbrok omlaag komen vallen op een vijftiental leden der vrijwillige brand weer. Men trachtte dadelijk hulp te bieden en het puin weg te ruimen, maar, bij het afzenden van dit bericht meende men, dat er geen hoop bestond een der slachtoffers levend te voorschijn te brengen. Amerikaansche giften. In de Amerikaansche bladen vindt men een statistiek der giften, welke in 1901 voor inrichtingen van algemeen nut zijn gedaan, van 5000 dollars en hooger. Zij bedragen te zamen niet min der dan 107 360.000 dollars, enkel voor onderwijs, leering en weldadigheid. Bo venaan staat Carnegie met 31 millioeo, waarvan de helft voor openbare boeke rijen. Hij verschaft daartoe de middelen aan elke gemeente, die bereid is de on derhoudskosten zelve te dragen. Dan volgen de 30 millioen, die mevr. Stanford voor de universiteit van Cali- fornië heeft geschonken. John Rockefeller en J. Pierpont Morgan gaven elk onge veer 3 millioen, enz. Miss Helen Gould ten minste evenveel, maar zij wil er geen openbaarheid aan geven. Opmerkelijk is hiernaast de klacht van de „Churcb Economist" dat de gif ten en legaten voor kerken en kerke lijke gemeenten in de laatste jaren sterk afnemen. Het blad voegt er bij, dat van 7516 Presbyteriaansche gemeenten er 2141 in 1901 geen enkel lid bij kregen de helft der overigen niet meer dan 5, en slechts 1605 meer dan 10 nieuwe leden hadden aan te wijzen. Radica, de overlevende der door operatie van elkander geschei den Hindoesche tweelingzusjes, is thans nagenoeg hersteld en beweegt zich vrijelijk in de inrichting van Dr. Doyen te Parijs, waarin zij verpleegd wordt. Zij kan nu voor het eerst van haar linkerarm ge bruik maken, die altijd door het lichaam van haar zusje belemmering ondervond. Zij klaagt echter voortdurend dat Doodica haar alleen laat en smeekt, dat men haar tot deze zal voeren „in een zonnig land." Zij weet nog niet, dat Doodica gestorven is. Zoodra het weder het toelaat, zal men haar in het B o i s de Boulogne laten rondrijden en haar later naar Mentone brengen, om geheel te genezen. Bedenkelijke vooruit gang. „Je baas schijnt tegenwoordig zijn slagerij met een stoommotor te drij ven, is het niet, slager „Hoe dat zoo, mevrouw? Hoe meent u?" „Nu, uit de biefstuk gister kon ik duidelijk de paardenkracht proeven Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 2628 Februari 1902. GeborenPieter, z. v. Jan Zeeman en Jantje Leijen. Ondertrouwd Jan Blankman, weduw naar van Margaretba Bakker, 40 j tim merman, en Hermina Visscher, j. d., 30 j zonder beroep, beiden te Schagen. Getrouwd: Geene. Overleden Grietje Francis, 73 j., weduwe van Cornelis Berkhouwer. GeborenHendrik zoonvan Daniël Jimmink en Maria Jimmink-Honr»„ 't Zand, 28 Febr. 1902. K Heden overleed, tot on^dj^ droefheid, onze geliefde Moeder, r huwd- en Grootmoeder, Meju0ro^' Grietje Francis Wed. C. Berkhoüwj' in den ouderdom van bijna 74 Schagen, Nes, 28 Febr. 1902. Heden overleed, zacht na een kortstondig lijden, onze snlJ?1 Tante en Behuwd-tante Wed. G. Schage', in den ouderdom van 65 jaar. Mede namens de Famili« C. KUIPER. G. KUIPER- geb, aterdrinkvp Wed. J. WATERDRINKER Barsingerhorn, 27 Febr, 1902. Voor de vele en treffende blijken van belangstelling, ondervonden op den dag van hun 25-jarig huwelijk betuigen ondergeteekenden hun harte 1 ij ken dank Jb. BAKKER. A. BAKKER-Rnjfpj Winkel, 28 Februari 1902. SCHAGEN, 27 Febr. 1902. Aangev. Paarden f a 3 Stieren 100.— a 225.-- 10 Gelde Koeien „100.a 140. 50 Vette Koeien „160.— a 225.— 40 Kalfkoeien „120.— a 240.— 100 Nuchtere Kalveren 6.a 14.— Schapen, (magere) a 100 Overhouders 13.— a 18^50 10 Varkens (magere) 15.— a 17.— 16 Idem (vette) p.K.G. —.48 a !ö0 50 Biggen 11.- a 13.50 2 Bokken en Geiten 4.— a 6.— Konijnen -.40 a L30 40 Kippen B _.50 a i._ 50 Eenden —.75 a 1.10 180 Kilogr. Boter I.30 a 1.40 250 kilogram Kaas —.30 a —.35 15000 Kipeieren 3.— a 3.50 100 Eendeieren 4n(,r 1 nn HOORN, 27 Febr. 1902. P Kleine kaas, hoogste prijs f 31.—. Commissie f 30.—, Middelbare f aangev. 26 stapels, wegende 11378 kilo. ALKMAAR, 28 Feb. Kaas. Aange-1 voerd 139 partijen, wegende 66.286 K.G. Kleine f 32'/,. Commissie f 29.—, Middel bare f 31.Handel goed. ALKMAAR, 28 Febr. Granen. Tarwe f7.35 a f7.75, Rogge f5.25 a t 5.60, Gerst f4.50 a f—id. Chev. f5.50 a f5.80, Haver f 3.95 a f 4.35. Paarbenboonen f 6.25 a f7.25, Bruine id. f6.75 a t 7.50, Erwten, Groene f 14.50 f Grauwe f 18. ENKHUIZEN, 26 Febr. 1902. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 10.75 a Mosterdzaad j f 16.75 a 17.25. Maanzaad f 11.75 a Groene erwten f 10.50 a 12.50. Vale f 15. a 17.50. Wijker Vale f 9.50 a 10.50. Grauwe erwten f 17.a 18.Bruine boonen f 6.50 a f 7.50. Paardeboonen f 6.a 6.50. Gerst f 4.50 a 5.50, Haver f 3.50 a 4.25. Aangevoerd Vette Varkens f —.23 a —.26 per K.G. Magere Varkens f 15 a 27. Biggen f 7.50 a 13.-. Scha pen f a Konijnen f .65 a 1.25. Kippen f .95 a 1.50. Eieren f4.—a 4 25 per 100 stuks. Boter f-.72* a -.77» per kop, stapels kaas, f p. 50 k.q, De ondergeteekenden, en -Moeder in het Armenhuis te Nieuwe Niedorp, betuigen hij deze hunnen hartelijkst dank, aan al hun superieuren, voor de goede behandeling en het genoten vertrouwen, gedurende de waarneming van hunne betrekking ondervonden, en roepen tevens een hartelijk vaarwel toe aan alle ingezetenen. P. BOOGAARDT en Echtgenoote. Nieuwe Niedorp, 1 Maart 1902. Heden was 't voor de Verpleegden, Ook de Werklui en de Meid, In het Armhuis der gemeente Wel een stonde van droefheid. Want de Vader en de Moeder Gingen uit hun midden heen. And'ren zullen hen vervangen, Hier weer hunne plaats betreen. Hoog toch leerdeo wij hen achten; Altijd, zonder onderscheid, Waren zii zoo strikt rechtvaardig, Steeds tot ieders hulp bereid. Medelijdend en behulpzaam, Steeds een ieder leed gespaard, Waren Boogaardt en zijn weerhelft Zeker onze liefde waard. Dankbaar zullen wij hen blijven, Zoolang wij op aard' bestaan, En onz' aller wensch is zeker, Dat het hun steeds wel zal gaan. De Verpleegden en de Dienstbare in het Armenhuis. Nieuwe Niedorp, 1 Maart 1902. De ondergeteekende brengt zijn oprechten dank aan J. IJ. Witte, Grootsloot, Zijpe, voor de verlossing van een Koe. G. BLAAUBOER. Z ij p e Ondergeteekende betuigt bij deze zijn oprechten dank aan de Directie der „Eerste IVederlandsche Onderlinge Veeverzekc r i ug-Maatschappij te 's-Gravenhage, voor de accu# en spoedige uitbetaling van 90 verzekerde waarde van een ges&crfln Koe. ^etraa{trd« in een klein burger- gezin te Wieringerwaard. Goed m® de wasch kunnende omgaan is vei' eischte. Loon f 90. Franco brieven onder lett. Z Bure#11 dezer Courant. die tevens het melken wil leeren, bij H. te Koegras, Helder. gevraagd, door I). D. P. WESTENBERG te HaringhuisQ11'

Schager Courant | 1902 | | pagina 2