Polei (iiomMt te m Zondag 16 Maart 1902. 46ste Jaargang No. 3714. EERSTE BLAD, Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. AllElCtl Nillll-, ANT. AiïBrtfintm- Uiftimllat. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: l»UIIAGÜAT, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. WedewerkerJ. W 1 k E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.26 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gemeente Nchasien. BEKENDMAKINGEN. o Burgemeester en Wethouders ran Schagen breugen ter ilgemeene kennis, dat vergunning voor de uit oefening van den kleinhandel in sterken drank is verzoekt door LKENDERT OUDSHOORN, voor per- oeel no. 64 van wyk B aaD de Laagzijde alhier. Burgemeeiter en Wethondera voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Schagen, 10 Maart 1902. O De Burgemeester van Schagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter alge- meene kennis, dat tot den vrerkeljjken dienst word', opgeroepen, onderstaande verlofganger der lichting 1900, te vreten: Prins. Willem, behoorende tot de Zeemilitie, tegen 8 April a s. Welke verlofganger op genoemden datum aan boord van Hr. Ms «Schor pioen" te Willemsoord present zal moeten zijn voor des middags 12 nar. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Schagen, 12 Maart 1902. —O Openbare Vergadering van den Rasd der gemeente Schagen, op Dinsdag, den 18 Maart 1902, des voormiddagn ten 10 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Adres stichting kaasmarkt. 3. Naamlooze Vennootschap Mo- torbootdienst Kolhorn-Schagen. 4. Verordening aanvulling en wijzi ging algemeene politie-verordening. 5. Vacature onderwijzend personeel 6. Regeling aanbesteding onderhoud gemeentewerken. De Burgemeester, H. J. POT Schagen, 14 Maart 1902 Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, op Woensdag 12 Maart 1902, namiddags 3 nar. Afwezig de heeren Halfl, Wijn en De Moorallen met kennisgeving, de eerste wegens ziekte, de beide laataten wegens verhindering. De Voorz. opent met welkom de vergadering, waarna de notulen der voorgaande worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen ia een dankbetniging van den heer D. de Graaf en echtgenoote, voor de benoeming tot armenvader en -moeder. Voor kennisgeving aange nomen Aan de orde is na het pant waarvoor de vergade ring is bijeengeroepen: de door Gedeputeerde Staten gewenacbte wijziging opnieuw van de verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend perao- I neel aan de Langereizer school. Zooals men weet, waa de verordening van 2 October- 10 December 1901, waarbij de wedden waien gesteld voor het hoofd op f 760 tot f 950 en voor de onder- jwjjzers op f600 tot f 700 (het «ettelijk minimum dus) door Gedeputeerde Staten teruggezonden met de op- merkiag, dat huns inziens de wedde van het hoofd met f 50 verhoogd moest worden, zoodat die bij den aanvang f 800, en na geregelde opklim ming bij 20 en meer dienstjaren f 1000 zou be- >drsgen. Voorts achtten zij, dat voor de (hulp) onder wijzers met bet toekennen der wetteljjke minima- jaarwedden slechts gedurende de eerste 10 jaren kon worden volstaan, doch dat daarna f 660 (f 50 boven het minimum der wet) diende te worden gegeven en dat verder tengevolge van geregelde verhooging, het (salaris bij 20 en meer diens:jaren f 760 zon moeten 'bedragen. Voor de onderwijzeressen konden zy intoa- schen met eene opklimming tot f 700 genoegen nemen Daarop was by besluiten van 22 Januari en 10 Februari 1902 de verordening door de Baden van |N. Niedorp en Hoogwoud geheel overeenkomstig die wenken gewyzigd. De jsarwedden werden toen: voor het hoofd f 800 tot f 1000, voor de onderwyzers If 500, f 660, f 860, f 700 en f 750, (de opklimming telkens na 5 jaar,) en voor de onderwijzeressen f500 tot f 700. Thant waa door het Gemeentebestuur van Hoogwond, met het verzoek om de verordening andermaal overeen komstig het verlangen van Gedeputeerde Staten te "ytigea, toegezonden een missive van Gedepnteerde Staten, waarbij tij mededeelden, dat waarschijnlijk tengevolge vaa een misverstand de wedden der (hulp) onderwijzeressen niet overeenkomstig hnn vorig J°„Wlren (fe'egeld. Bedroegen zjj thans f 600 f 550 f 600 650 f 700 en f 750 het was hnnne Bedoeling, dat zjj zouden bedragen by minder dan 5 dienstjarenf 500 ij 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren t 550 dienstjaren nitnoodigden deze 15 wijziging f650 f700 alsnog te 10 15 waarom zij' bevorderen, Gadeputee°!u' '8 T8D 00rdee'' dat da opvatting van •nUveratand rt ®taten' 8'8 zouden tengevolge van een zyn z-rc» u wedden dar onderwijzeressen zoodanig van met 3 ,hiar maximum met 4 in plaats niet jni.t J**rlyksche verhoogingen, wordt bereikt '«'inderinz^ ?'t meent Spr-' dït de Se'raaSde heeft, wa. yaD jaren geen praktisch gevolg de uitnooj°™ hem niet wenschelijk voorkomt, aan heeft daar^"1® ^ed' te geven Spr. hij ,&o,| °a een ontwerp besluit opgemaakt hetwelk werpt p ,eaaan het oordeel van den Raad onder- De Ra laidt *1* der Gelezep volgt gemeente Nieuwe Niedorp het Gemeentebestuur van 4 Maart 1902 No- 22 A/Z Wond hjj Khrjj»»' ®emeenle')<'"unr van Hoog toegezonden missive vao H. H Gedepnteerde Staten van Noord-Holland d d. 26 Februari 1902 no 46, waar hij ar.de maal wijziging wordt vet tocht van de verordening tot regeling van de onderwijzers-jaar- wedden aan de gemeenichippeljjke school, sta ndeaan de Langereis. Overwegende: dat hij in zgne vergadering vin 22 Jtnnari 1902, bij de hernieuwde vaststelling dier verordening tot leiddraad beeft genomen de missive van H.H. Gede puteerde Staten, van 2 Januari 1902 no. 75. en geheel gevolg heeft gegeven aan de uitdrukkelijk daarin neergelegde wenken; dat iu die missive o.a voorkomen de volgende zinsceden: «Voorts achten wy dat voor de (hulp) onderwijzers met het toekennen der wettelyke mioima-jairwedden slechts gedurende de eerste tien dienstjaren kan wor den volstaan, doch dat daarna f 660 (f 50 boven het minimum der wet) dient te worden gegeven en dat verder ten gevolge van geregelde verhooging het salaris by twintig en meer dienstjaren f 750.zal moeten bedragen. „Voor d» onderwijzeressen kunnen wij intussehen met eene opklimming tot f 700. genoegen nemen", uit welke woorden duidelyk blijkt, dat eene spe ciale regeling gewenscht wordt voor, en dut ten deze onderscheid gemaakt wordt, Insteken onderwyzers en onderwyzet essen; dat naar de meening van den Ksad, die onder scheiding terecht is, en dat dan in de overtuiging, dat ze sóó en niet anders behooren te xjjn, de jaar wedden zijn vaatgesleld op de in de verordening ge noemde bedragen; dat bovendien voor eene wyt'ging in den aange geven zin te minder aanleiding ia, omdat die hoogst waarschijnlijk nog jaren lang niet het minste practisch gevolg zal hebben, aangezien de tegenwoordige onder wijzeres, mej Timmerman, in het genot is van de maximum jaarwedde in welk maximum thans geene verandering wordt voorgesteld en het wel waar schijnlijk is, dat zjj nog veie jaren aan de school ver bonden zal bljjven, terwijl, wordt zy te eeniger tjjd vervangen, hare opvolgster nog tien geldige dienst- jsien achter den rug zal moeten hebben, eer de thans voorgestelde wijziging van invloed is op de nit te keeren jaarwedde. Besluit le de verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de gemeenschappelijke openbare lagere school, staande aaD de Langereis, te handhaven, zooals zij is vastgesteld bij besluiten van 10 Februari 1902 en 22 Januari 1902; 2o. hiervan mededeeling te doen aan het Gemeente- bestaar van Hoogwoud, met verzoek deze overwegin gen ter keDnis te brengen van H.H. Gedeputeerde Sisten De raad is precies dezelfde meening toegedaan als de voorz., en vereenigt zich onmiddellijk me: zijn ontwerp. Op een ingekomen adres van mej S Sieswerda Ftjnheer, waarby zy verzocht te worden ontslagen uit hare betrekking van mede-directrice van de naai- en breischool. wordt besloten het ontslag eervol te ve" leenen, met dankDetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. De benoeming van een opvolgster wordt uitgesteld tot eeue volgetde vergadering. Verder is ingekomen een adres van den beer J Ratsen, die daarbij verzoekt, het aan de gemeente behoorende perceeltje grond vóór zijn huis, als opslag plaats voor metselmaierialen, in erfpacht te mogen ontvangen tegeu eene jaarlijksche vergoeding van f 2. De heer Visser vindt een erfpacht van f 2 veel te weinig; dat moet op z'n allerminst f 10 zjjn. De heer Kuilman acht het verkeerd een dergelyk, aaD het vaarwater gelegen stukje grond, tot de onge nummerde weg-n behoorende, in erfpacht uit te geven en alzoo de beschikking daarov-r nit handen te geven. Bovendien kan het grondje ook voor anderen dan de heer Ratsen gelijke, ol zelfs mis-ckieu meer waaide hebben, in welk geval het onb.llyk ia, dien anderen de gelegenheid tot mededinging te ontnemen. Spr. zon het daa.om beter vinden, dat het petceeltje, ook omdat het ten kadaster onder de „ongenummerde wegen" is vermeld, elk ia»r teg lijk met de wegen ver haring publiek verhuurd we d. Dan had iedereen evenveel ktus. De Raad kan met deze beschouwing van den heer Kuilman wel méégaan. Er wordt das besloten op het adres afwijzend te beschikken en het perceeltje bij dea.s. wegenverhu ring in de akte op te nemen Voor dit perceel zal de bepaling worden opgenomen, dat het huurjaar loopt van 15 April tot 15 April Order dankzegging sluit de Voorz hierna de ver gadering. Vlekty phus. De overdreven Zaanvrees openbaart zich op allerlei wijzen. Een handels-firma te WOR- MERVEER, die haar reiziger naar Arnhem wilde zenden, ontving op haar adreskaart ten antwoord, dat de Arnhemsche afnemer zich niet kon begrijpen, hoe men het te Wormerveer durfde wagen den reiziger te zendenin geen geval werd deze ontvangen. Zoo doen ze hier nog niet. De heer Jules Schaepkens te MAAS TRICHT heeft in de l.imb. Koerier de vol gende advertentie geplaatst „Daartoe van bevoegde zijde dringend aan gezocht, heeft de ondergeteekende de eer zich aan te bevelen om candidaat gesteld te wor den voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van den heer M. de Ras". Potten. Te TILBURG is eene 61-jarige weduwe begraven, die de laatste jaren haars levens in behoeftige omstandigheden had doorgebracht, ten laste van weldadige vereenigingen. Na haren dood vond men in hare woning onge veer vierduizend gulden. Met MinisterVan Asch vanWijk schijnt het zoo goed te gaan, dat hij vermoe delijk over twee maanden het beheer over het departement van Koloniën weer op zich zal nemen. Nog geen vrede! Een paar bejaarde lieden te SURHUISTER- VEEN, beiden reeds in de 70, hadden tot heden steeds samen gewoond. Daar kwam een man met pekelharing aan de deur. De vrouw kocht voor een dubbeltje. „Wat zullen we met dat goedje doen zei de man. Als antwoord ging de vrouw er dadelijk meer balen. Hierdoor achtte de heer des huizes als hoofd van 't gezin zich al te zeer beleedigd. Hij werd driftig, zij was het al, er vielen harde woorden en de man joeg zijne wederhelft de deur uit. Ze moest ia een naburig dorp een onderkomen bij de familie zoeken, 't Is echter te hopen, dat de heete hoofden spoedig weer bekoelen en de vrede hereteld wordt. - Bij een opnieuw ingekomen schrijven gaven Ged. Staten van Noord-Hol land als hnn wensch te kennen, dat de salarissen der onderwijzers te SENT PANKRAS zonden klimmen van f600 tot f750. De gemeenteraad besloot echter met 4 tegen 3 stemmen, aan dezen wensch geen gevolg te geven en de eenmaal vastgestelde regeling (f 600 tot f 700) te behouden. - Brandstichting door een evangelist. De rechtbank te ZIERIKZEE heeft Arie Weltevreden schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting, waarbij ge meen gevaar voor goederen te duchten is, en veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Tevens werd zijn gevangenhouding bevolen. - HARINGCARSPEL, 14 Maart 1902. Werd ten vorigen jare melding gemaakt van den bonwlnst in een ander deel dezer gemeente, ook ten opzichte van polder Waar land geldt deze in niet mindere mate. Verrezen het vorige jaar nl. reeds eenige nieuwe ge bouwen en werden andere vergroot of van koolschuren voorzien, ook dit jaar zullen minstens weer een zestal nienwe woningen worden gebouwd. Inderdaad is dit deel der gemeente, bij vroeger vergeleken, dan ook i niet meer te herkennen. Ook hier is, even als elders, het welslagen van den groenten- bouw oorzaak van den vooruitgaanden toe stand. - Te ZUID-SCHARWOUDE vergaderde ten lokaio van den beer A. Kist Woensdag 1.1. de afd. Sint Pankras van het Ned. Onderw. Genootschap, (omvattende alle Langedtjker dorpen.) Als gewoonlijk op de eerste bijeenkomst in het jaar werden gelezen tijdschriften onder elkaar verkocht en bepaald, welke dit jaar zullen worden gelezen. De contributie werd vastgesteld op f3.75, f4.en f4.25. Ook werd nog een verkiezing gehouden voor het Hoofdbestuur. Daar echter de stem biljetten voor dergelijke verkiezingen in het Schoolblad worden afgedrukt en dit blad niet door allen van het begin tot het einde wordt gelezen, hadden slechts 2 leden hun biljet medegebracht om aan deze verkiezing te kunnen deelnemen. - Ter benoeming van een ge meente-veldwachter te SINT PANKRAS, is aan den Commissaris der Koningin in Noord- Holland het volgende drietal aangeboden G. Booij te St. Pancras, Jb. Gorter te St. Pankras, K. Slooten, agent van politie te Nijmegen. - ANNA PAULOWNA. In de vergadering van timmerbazen op Woensdag 1.1. te Oudesluis gehouden, in zake loonsverhooging der gezellen, is men tot geen resultaat gekomen, en znlks wegens geringe opkomst. Uit de Zijpe waren slechts 2 timmerbazen tegenwoordig, terwijl er 26 woonachtig zijn. Besloten is, nogmaals eiken patroon nit te noodigen en opnieuw te vergaderen op den 23sten a.s. - ANNA PAULOWNA. Bij de gewone repetitie van Crescendo op Woensdagavond j.1. werd de Directeur, de heer A. de Boer, aangenaam verrast. Namens de leden werd hem n.1. door den heer C. van Eeten, ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan der vereeniging, als blijk van waardeering een fraaie dirigeerstok aan geboden. De stok is van ebbenhout, aan de einden zeer net beslagen met symbolische teekenen, en heeft in het midden een mooien metalen band, waarop gegraveerd: „Crescendo, 1897 1902". Hij is bevat in een nette etui. Wij voegen er gaarne den wensch bij, dat de heer De Boer nog jaren lang den dirigeerstaf over Crescendo moge zwaaien De laatstejaarlijkscheAlge- meene Vergadering van de Groentenvereeni- ging „De Niedorper Kogge", is Donderdag 1.1. ten lokale van den heer P. Haringbuizen te NIEUWE NIEDORP gehouden; de laatste, want wat al zoo lang te voorzien was, is Donderdag gebeurdop voorstel van het Hoofdbestuur is besloten de vereeniging te ontbinden. J Ruim een twintigtal leden was tegenwoor dig. De vergadering werd geopend en geleid door den viee-voorzitter, den heer W. C. Visser. De notulen der vorige jaarvergadering, van den heer Porte, werden goedgekeurd. De mededeelingen waren: dat de heer Haze- loop lezingen had gehouden lo. te Nienwe Niedorp, over boomgaarden; 2o. te Winkel, over vruchtencnltuur; 3o. te Lutjewinkel, over het marktwezen; dat het verleden jaar aan de Koningin gezonden adres om goedkeuring op de statuten-wijziging, door den minister van justitie met eenige opmerkingen was teruggezonden en dat sedert die zaak geen verderen voortgang had gehad. De Penningmeester, de heer K. Vrie6, deed rekening. Tot 8 del ijk worden besloten, Smdat enkeleden dam stem afhankelijk stelden van de beslissing hu verdere punten. De verkiezing van drie ooofdbestnursleden werd ook voorloopig maar h» «esteld, totdat men zou weten, welke urtg taak die heeren zonden hebben. Alles hing feitelijk af van de vraag, of aangenomen zou worden het voorstel van het hoofdbestuur. En met dat voorstel stonden vele technische en fïnanciëele kwesties in het nauwste ver band. De discussies over al die punten liepen schier in het oneindige. Evenwel, al dreigde, zooals de Voorz. in zijn sluitingswoord zei, zoo nu en dan de storm om den hoek te zullen komen, over 't geheel ging alles in vriend- schappelijken toonzelfs was 't nn en dan prettig. Toen het eindelijk al zoo wat donker was, liet men voorloopig de drie half afge werkte puntenRekening, Verkiezing be stuursleden en Voorstel tot ontbinding, rusten en onafhankelijk van deze te besluiten tot verkoop van de bezittingen in naturade bascule, gewichten enz.; staande de vergade ring werd een en ander verkocht aan den heer A. Nieuwland voor f 20.25. De rekening van den penningmeester werd nagezien door de heeren R. Rezelman, d'Escury en D. Kuilman en op hnn advies goedgekeurd. Het saldo bedroeg f 32.48. In het geheel zon de bate der vereeniging zij het na aftrek, later, van enkele kleine uitgavenf52.73 zijn. Toen de lampen al een tijdje op waren, was men het eindelijk ongeveer eens over de pre- liminairen van het doodvonnis. Ten einde de afdeeling Winkel gelegenheid te geven, met het oog op haar marktgebouw, nog rechts persoonlijkheid te hebben eer de vereeniging ontbonden was, vond men algemeen op één na goed en dit was nu h e t besluit de vereeniging te ontbinden en de ontbinding over 3 maanden te doen aanvangen. Voor den vorm en voor de aardigheid werden nu nog hoofdbestuursleden verkozen. Als zoodanig mochten nog eenigen tijd heeten de heeren K. Vries, D. Kuilman en J. G. v. Eden. Bij de rondvraag en bij de sluiting werd „de jonge doode" nog enkele malen herdacht. Met de beste wenschen voor de toekomst sloot Voorz. de vergadering. Vr ij dagavond 1.1. heeft het Harmonie-gezelschap „Excelsior" te NIEUWE NIEDORP een feestcommissie benoemd voor den wedstrijd op 15 Juni a. s. De commissie bestaat uit de heeren Dr. Maats, K. de Moor, Jb. Heinstman, Scher- merhorn, J. v. d. Stok, J. Hovenier, W. C. Visser, J. de Graaf en P. Zwanenburg. Tot de feestcommissie behooren verder nog de Commissie van Bijstand, de heeren: K. Groot Hz., D. Kuilman, J. B. Wilken, J. Kuilman, P. Koopman, H. Dekker. HEER HUGOWAARD. De prijzen voor roode en gele kool zijn nog steeds stijgende, doch de prijs der uien is terug gaande, zoodat in 't laatst der week reeds partijen moeten verhandeld zijn tegen f 2.60 per 60 K.G. De prijs der witte kool onder gaat weinig verandering er is weinig handel in dit artikel. Roode kool f 12.50 a 13.50 tot 14.2e soort f 11.a 12.3e soort f 9.50 a 10.50. 4e soort f 8.— a 9.Kleinere f 6.a 7.50. Gele kool f 10.50 a 11.50 tot 12.2e soort f 8.50 a 9.50. 3e soort f 7.a 8.Deensche witte f 6.a 6.50. 2e soort f 5.— a 5.50. 3e soort f 3.a 4.Uien f 2.75 a f 3. Bieten f 7.— a 11.— tot 12.Rapen f 2.50 a 3.25. Wortelen f 1.40 a 1.75 tot 1.80. Prins Hendrik gaat Maandag naar HOORN en zal daar het nieuwe Rijks landbouwproefstation, het Stadhuis en het West-Friesch museum bezoeken. De Prins zal bij den burgemeester dejeu- neeren. HEER-HUGO WAARD. Dat men zich hier ten zeerste beijvert om zoo mogelijk zeer vroeg met kool naar de markt te kunnen gaan, blijkt wel hieruit, dat door den heer C. Berkhout alhier reeds op den 7en Maart een paar duizend roode koolplanten zijn uit gezet. Heden, Zaterdag 16 Maart, worden door denzelfden landbouwer een duizend gele planten uitgezet. Op 7 Maart werden door den heer H. Mantel reeds vroege aardappelen gepoot. Het aantal leden en voorstan ders van den Bond van Nederlandsche onder wijzers is na 1 Januari 1902 van 6299 tot 6576 geklommen, dus met 277 toegenomen. In de fabriek van den heer Keverling te JOURE is een treurig ongeval geschied. De 35-jarige kopergieter H. B. was aan het kopersmelten, toen plotseling de smeltkroes sprong. B. kreeg de heete massa in het aangezicht en over de handen. In deerniswaardigen toestand werd hij huis waarts gebracht. Ziju toestand is bedenkelijk. Men schryft van de Belgische grenzen Ofschoon de Belgische minister van land bouw niet erg genegen schijnt om de grenzen te openen voor den invoer van Nederlandsch vee, wil hij toch volgaarne alle middelen aanwenden om den handel nit Nederland te vergemakkelijken. Thans zullen er aan de Noord-Brabantsche grens in de nabijheid van de Belgische ge meente Weelde, weer nieuwe stallen gebouwd worden ten gerieve van den veehandel. De Parel der Antillen begint voor de Ver- eenigde Staten al meer en meer een onver teerbare steen in de maag te worden. Het ujuui worden, dat Cuba door Amerika van Spaanseke tyrannie is verlost, maar tevens is het een feit, da: het echoone eiland daar door slechts van meester is veranderd. Staat kundig heelt Cuba eene betrekkeijjk zelfstan dige positie ingenomen, doch aan de hoop der Cubanen, dat ze met deze nieuwe periode, ook economisch onafhankelijk zonden wordeD, is reeds vrijwel de bodem ingeslagen. Cuba's hoofdproduct is tabak en suiker. Door de protectie-wetten van wijlen Mc. Kinley is vooral op deze beide artikelen een hoog invoerrecht gesteld. Door deze invoerrechten werd aan het tabakplantende Zuiden en aan het bietenverbouwende Midden en Westen eene groote tegemoetkoming betoond. 't Ging natuurlijk ook hier weervoor wat, hoort wat. De Unie-Staten in deze centrums hadden zich flink repnblikeinsch getoond, en verlangden dus by de eindregeling een deel van den buit. Door den Spaansch-Amerikaanschen oorlog had de Unie echter zich tot beschermvrouw Cuba opgeworpen, en de Cnbanen heb ben daaruit de consequentie getrokken, dat de Unie ook voor den bloei en welvaart van het eiland aansprakelijk is. Wijl nu Amerika de genoemde uitvoerpro- ducten zwaar heeft belast, heeft de Cubaansche regeering een gezantschap naar president Rooseveit gezonden, om van hem verlaging van invoerrechten op tabak en suiker te ver krijgen. Alleen in dit geval, zoo verzekeren deze heeren, kan Cuba de lange jaren van ramp en tegenspoed te boven komen. Nauwe lijks is evenwel het verzoek der missie den Amerikaanschen belanghebbenden ter oore gekomen, of ze teekenen bij voorbaat verzet tegen elke verlaging van invoerrechten aan. Alleen in geval dat Cuba een staat van de Unie was of werd, zoo verzekeren de woordvoerders, zou het belanghebbende Ame- rikaansche volk zich bij de wenschen van Cuba kunnen neerleggen. Men wil van vele zijden in deze kwestie eene staatkundige intrige zien. Algemeen mag men aannemen, dat de Unie het bezit van Cuba verlangt. De Monroeleer schrijft haar zulks eenvoudig voor. 't Is hetzelfde als met den aankoop der Deensche bezittingen in de Caraïbische Zee: Amerika voor de AmerikanenWij stippen nog even aan, dat deze zaak thans is beklon ken. Met groote meerderheid van stemmen heeft de Deensche Kamer voor een paar dagen de acte van verkoop bekrachtigd. Trots den tegenstand van de conservatieven, heeft Dene marken bij monde zijner vertegenwoordigers tegen ongeveer 12 millioen gulden afstand gedaan van de eilanden St. Thomas, St. John en St. Croix. Cuba kan de Amerik. regeering niet in een zilveren strik vangen, en met geweld het eiland tot zich te nemen, strijdt met de Amerikaansche voorzichtigheid. De trotsche en fiere bevol king, die jaren lang de legioenen van Spanje weerstond, zou zeker voor de Amerikaansche vrijwilligers al evenmin iu de schulp kruipen. Trouwens, Amerika heeft nog altijd geuoeg werk op de Philippijnen, om zich in een nieuw wespennest te wagen. Nu beweert men, dat de economische str.jd door de Unie is uitge lokt, om als loopplank te dienen, waarover de groote republiek de kleine tot zich kan trekken. Wat beteekent het ook voor Cuba, eene staatkundige vrijheid te bezitten, wanneer het economisch geheel afhankelijk is? Een vrij man zonder eten is al weinig beter dan een slaaf met brood. In deze omstandigheden is het geen wonder, dat er op Cuba eene aan groeiende partij is, die op aansluiting bij Amerika aandringt. Voor ons, dxe ver buiten den strijd tusschen imperialisme en protectie staan, is het een voorrecht, den strijd tusschen beide politieke monsters gade te slaan. Want monsters zijn het, eu wee den staat die hun zijne olfers aanbiedt; hij zal door hen ten gronde gaan. Engeland begint ons langzamerhand daarvan een treffend voorbeeld te geven. Scherp wordt Engelaud's toekomst geteekend door den bekenden heer Stead. In het Parijsche Journal voorspelt hij, dat Engeland binnen 50 jaar alleen nog Siinons- baai ais kolenstation in Zuid-Afrika zal be zitten. De toekomst van Zuid-Afrika, zegt hij, is aan de cosmopolitische uitlaaders en de Hol landers. Zij zullen de vereenigde staten van Zuid-Afrika stichten, doch niet onder Engel- sche vlag. En dat alles door een te ver gedreven imperialisme. Treurig is het, waar te nemen tot welk eeu ouinacnt het machtige Engeland titans reeds is gedoemd. Japan wordt opgeroepen om Eugeiand's belangen in China te verdedigen, I rankrijk en Rusland worden overal ontzien en gevleid, de Duitsehe keizer wordt in den arm genomen, om Duitschland's burgerij tot eene kalme houding jegens Engeland te be wegen. \V ant, van alle parlementaire onthullingen ontdaan, is dat de korte inhoud van de rede, die de heer Von Richthofen, de minister vaa bnitenlandsche zaken, over de hoofden van het Huis van Afgevaardigden heen, tot het Duitsehe volk heeft gericht. Hij spoort zijne landgenooten aan, om de Engeisunen, in deze dagen van bittere beproe ving, toch eenigszins te ontzien. Dooi de groote offers, die de oorlog van Engeland heeft gevergd, is het prikkelbaar ge- •vurtienen voelt het een hard woord du boel Hard, doch daarentegen is liet voor iedere vriendelijke toenadering duubei uxtiLkocuu:. Willen derhalvt riuitochers iets voor de concentratie-kampen doen, dan zuilen zjj in de eerste plaats Enge- c? 8 gevoeligheid hebben te ontzien. En het Duitsehe volk, dankbaar voor difl waarschuwingen, iieel't in de laatste dagen dubbel bijgedragen voor de slachtoffers in de Rugelsche moordholen. Ook de wil van een Keizer heeft zijne grenzen. Gelukkig het volk, dat de ingevingen van zijn goed hart boven de eiscuen van een «goïatiSche politiek stelt!

Schager Courant | 1902 | | pagina 1