NiBIWS- ARnrtEitie- UiiliiillJl. Zondag 23 Maart 1902. 46ste Jaargang No. 37 W. Dit blad verschij.t tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8,60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 cf Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. Binnenlandsch Nieuws. SGHAGE DRAMT. ■Bureau 8C8I Laan, D 4. Uitgever P. TRAPMAN. WetlewprkerJ. W I h E L. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gemeente Schageu. BEKENDMAKINGEN. o POLITIE. Ter Secretarie deter gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren rolletje, inhoudende tien kwartjes, en zjja inlichtingen te htkonen omtrent een gedeelte ean een gouden horloge ketting. o Vaslstellii der fes®!. Burgemeester en Wethouders «Ier gpmeente Schagen maken bekend dat de cp heden door hen vastge stelde kiezerslijst voor het jaar 19021903, benevens de alphabetische lijsten der namen eu voornamen van hen, die met betrekking tot ettne of meer der ver kiezingen van de kiezerslijst zijn a gevoerd en daarop zijn gebracht, van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage wordeu nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of a!drnk veikryg- baar worden geateld Tot en met den löden April as. is een ieder be voegd bij het Gemeente-bestuur verbetering van de bovengenoemde kiezeralyst te vragen, op grond dat hy zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of uiet behoorlgk voorkomt. Het verzoekschrift kan op oagezegeld papier worden gesteld. Schagen, den 22sten Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Behagen, op Dinsdag don 25 Maart 1902, des voormiddags ten 9y2 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Suppletoire Begrootiüg dienst 1901. Kohier belasting op de bonden. Reclame Aanslag Hoofdei ij ken Orn- 1. 2. 3. 4. 5 Kohier Hoofdelijken Omslag. Schagen, 21 Maart 1902. De Burgemeester, H. J. POT. MM (iimMt let veel Men kan gerust zeggen, dat bijna alle landen van Europa onder meer of minder ernstige binnenlandsche verwikkelingen ge bukt gaan. Spanje en Italië hebben juist een ïninisteriëele crisis doorleefd. Frank- rijk bereidt zich voor op de Kamer verkiezingen, die ditmaal bijzonder heftig beloven te wordenin België is het kies- rechtvraagstuk aan de orde, dat op eene grondwetsherziening belooft te zullen uit- loopenin Engeland doen zich verschijn selen van een politieken ommekeer voor Duitschland gelijkt eene kampplaats van protectionisten en vrijhandelaarsin Rus land wijzen militair verraad en ontevreden heid der studenten op zeer bedenkelijke ziekte-verschijnselenin Oostenrijk neemt de strijd tusschen Duitschers en Slaven op nieuw in omvang toede toestand op het Balkan-Schiereiland is te algemeen bekend, om dien nader te omschrijven. Wij willen thans de punten op dezen politieken beschrij vingsbrief eenigszics toelichten. In Spanje gaf het wets ontwerp op de Ban ken aanleiding tot den val van het kabinet- Sagasta. Eerst trok de minister van financiën er uit en kort daarop volgden de andere heeren zijn voorbeeld. De regentes heeft daarop bij verschillende partijleiders beproefd, of zij de teugels van het bewind in handen wilden nemen, doch de een voor, de ander na bedankte voor de ..eer. Opnieuw werd nu dea heer Sagasta de vorming van een Kabinet opgedragen. Na lang zoeken en vragen hebben de mannen van het af getreden ministerie zich bereid verklaard, nogmaals zitting te nemen. Alleen de heer Urzain heeft zich niet laten verlokken en met hem is de Bankwet vau het tooneel verdwenen. Doch ook buiten dit struikelblok zijn er hinderpalen genoeg om de toekomst donker in te zien. Aan de orde van den dag is de kwestie der godsdienstige ver- eeoigingen. Zelfs in Spanje heeft men gemeend, de onbeteugelde vrijheid der congregaties ietwat te moeten breidelen. Daarom heeft de regeering voorgeschreven, dat de congregaties officieel van hare vestiging kennis moeten geven. Doch dit zint de hooge geestelijkheid niet, zoodat ®®n strijd tusschen Staat en Kerk in 1 verschiet ligt. looMiaif^r Zanardelli .schijnt in Italië voor- P'g de grootste moeilijkheden overwon- 6 hebben. De geëischte motie van werd met 100 stemmen meer- V er trouwen derheid aangenomen. Dat is natuurlijk heel mooi, doch ook hier komt weer een hinkead „maar" achteraan. De groep der republ keinen, bij de 100 man sterk, ont hield zich van stemming. Deze partij weuscht hare houding athankelijk te maken van de daden des ministers. Waarschijnlijk is het evenwel, dat deze ultra-radicale groep in vele belangryke kwesties het ministerie zal steunen. Wan neer dit straks met het echtscheidings- ontwerp en andere ingrijpende voordrach ten aankomt, zullen de vooruitstrevende elementen zeker des ministers plannen niet dwarsboomon. De nationalisten, conservatieven en cleri- calen in Frankrijk hopen bij de aanstaande verkiezingen het ministerie-Waldeck Rous- seau omver te kunnen werpen.In hunne heltige redevoeringen wordt alweer het leger tegen het kabinet uitgespeeldop alle manieren pogen zij „de zaak" als verkiezingswapen te gebruiken. Wjj meenen echter te mogen voorspellen, dat genoemde heeren achter het net zullen visschen. De heer Waldeck Rousseau heeft in de jaren van zijn bestuur getoond, dat hij tegen zijn politieke tegenstanders is opge wassen. In het binnenland heeft hij met krachtige hand aan de omwentelingspropa- ganda een einde gemaakt en tegenover het buitenland kan hij bij de kiezers op een bepaald succes wijzen. De expeditie naar China, de algemeen gewonschte toenadering tot Italië, bet be zoek van den Czaar, dat weldra door presi dent Loubet met een tegenbezoek zal be antwoord worden, zijn allen zeer gunstige posten op zijne politieke rekening. Van regeeringszijde zal van een en ander op het gunstigste oogenblik wel ge bruik worden gemaakt. In België is de strijd om algemeen kies recht eene nieuwe periode ingetreden. Al de vooruitstrevende politieke fracties, liberalen, radicalen, christelijk-democraten en socialisten, hebben zich nauw aaneengeslo ten, om dit recht te verkrijgen. In Antwerpen is ten gunste van het algemeen kiesrecht eene groote betooging ge houden, waaraan door de voornaamste leiders der genoemde partijen werd deelgenomen. In de Kamer wil de clericale meerderheid van algemeen kiesrecht niets weten. Nu zullen de verbonden partijen op grondwetsherziening aansturen. Reeds is door den woordvoerder der radicalen, den heer Jansen, een ontwerp tot wyziging van verschillendeartikelen ingediend. Hoe gekant ook tegen de uitbreiding van het kiesrecht, schijnt de reactionnaire partij toch voor een compromis ooren te hebben. Zij vreest met reden de algemeene werkstaking, waarmede bij aanhoudend verzet gedreigd wordt, doch het vooruitzicht van bet ver lies der meerderheid spookt haar ook als een schrikbeeld voor de oogen. Van het kabinet zal groote stuurmanskunst gevraagd worden, om behouden tusschen deze staat kundige Scilla en Charybdis door te stevenen. In Duitschland neemt de strijd tusschen de economische tegenstanders steeds scher per vormen aan. Volkspetities met millioenen handteekeningen vragen om verwerping der voorgestelde verhoogde graanrechten. Scherp wordt de regeering gecritiseerd, die bij de bestaande malaise in vele takken van indus trie, waardoor maandelijks duizendtallen gedwongen worden, in overzeesche landen een middel van bestaan te gaan zoeken, er nog aan durtt denken, den prys der eerste levensbehoeften op te drijven. Van den anderen kant dreigen de Agrariërs de regeering met een volkomen breuk, wat voor de regeering om staat kundige redenen zeer lastig zou zijn. Zoo zit \'on Bülow in het binnenland tusschen twee vuren, terwijl daarbij het buitenland nog genoeg brandstoffen aanbrengt om de hitte te verhoogen. Wjj maakten de op merking, dat de maatschappelijke ziekte verschijnselen in Rusland van kwaad tot erger worden. Ia Moskou zitten op dit oogenblik niet minder dan 800 studenten achter slot en grendel. Die alle naar Siberië te verbannen, gaat moeilijk. Aan een twintigtal wordt dit vonnis voltrokken, terwijl al de anderen van de Hoogescbool verwijderd worden. Zoo tracht de Russische regeering tevredenheid bij hare onderdanen aan te kweekeo. De regeering van den C/aar heeft het waarlijk ook te druk met buitenlandsche aangelegenheden, om zich al te veel om binnenlandsche hervormingen te kunnen bekommeren. De jongste zet, door haar op het internatiorale schaakbord gedaan, bestaat in de uitbreiding der alliantie met Frankrijk. In het verre Oosten zullen Frankrijk en Rusland thans ook schouder aan schouder staan, zoo luidt de korte inhoud eener nota, door de geallieerden aan de onderteekenaars van het Tractaat van Peking gericht. Eigenlijk is dit eene kennisgeving aan het adres van Engeland en Japan, die alleen door den gekozen vorm eenigszins verzacht wordt. geen hnizen meer staan. Ze heeft toen haar intrek genomen in een kafferetroois, (stroo- huis), waar zij al een geruimen tijd moet De oorlog in Transvaal heeft in het geleefd hebben eer *ij door onze mersche Engelsche Lagerhuis al menig rumoerig gevonden werd. Tot welke laaghartige oogenblikje gebracht. De oppositie, en niet maatregelen onze vijanden ook hun toevlucht het minst voorwaar de Ieren, maken het nemen, welke persoonlijke beleedigingen mij 't ministerie niet erg gemakkelijk met hun ook worden aangedaan, al grieven zij mij vragen en hun klachten. tot in 't diepst van mijn ziel, toch zal ik Donderdag klaagde de leider der oppositie, niet verflauwen in mijn ijver, om onzen Campbell-Bannerman, over de weinige be- strijd, die recht is, voort te zetten tot een richten omtrent de Zuid-Afrikaansche aan gelegenheden. Chamberlain ontkende, dat de Regeering nieuws betreffende de aanhangige operaties achterhield, optimistisch eenmaal de Britsche suprematie gevestigd was, geen verschrikkelijke gevolgen van den rassenhaat, die nu bestond. De minis ter wees op het werk der burger-verken ners en op den brief van Vilonel aan De Wet. De Ier Dillon, hem in de rede vallende, riep Vilonel is een verrader, hij verried zijn land 1 Chamberlain riep terug De geachte goed einde." Ons dunkt, dat daarmede bovenstaand sprookje wel wordt te niet gedaaD. De Engel- schen zullen hun vijanden den lof moeten Spr. zag de toekomst nogal geven, die hun toekomt doch waarop zij zelf in en verwachtte, als maar geen aanspraak kunnen maken. De Newyorksche J o u r n a 1 zegt, uit de beste bron te weten, dat, wat ook het vonDi's van den krijgsraad zy, waar voor Kritzinger terecht staat, hij niet terechtgesteld zal worden. De hoogste personen in Engeland zouden, na De la Rey's ridderlijk gedrag, overtuigd zijn, dat het onverstandig en niet politiek ware om Boerenaanvoerders dood te schieten. afgevaardigde is een deskundige op het j punt van verraders! Protesten der Ieren, j De heer Bennet Burleigh seint aan zyn toejuichingen by de ministeriëelen. i blad over de operaties van generaal Bruce Dillon vroeg, of dat een parlementaire Hamilton het volgende: uitdrukking was. „Generaal Bruce Hamilton's colonne jaagt De voorzitter zeide, deze interruptiën en de Boeren onder Botha achterna, doch heftige antwoorden af te keuren. j staat tegenover de gewone tactiek van den Dillon hernamIk wensch te zeggen dat vyand om zich terug te trekken in de de right honorable gentleman uiterst moeilijke en wilde bosch- en berg- een verdleugenaar is. (Gejuich der streken. De Boeren zijn voorbij Nikuzi Ieren.) getrokken, zich verspreidende in kleine De voorzitter verlangde, dat Dillon deze troepjes en op onze mannen schietende, uitdrukking zou terugnemen. Dillon wei- „Vrydagavond maakten onze bereden gerdedaarop noemde de voorzitter hem met name. Balfour stelde voor, Dillon voor een week te schorsen. Dit werd aangenomen met 248 tegen 48 stemmen. Dillon verliet daarop het Huis, onder het gejuich der Iersche leden. Dit standje hebben we zoo terloops meêgedeeld. Ons was het evenwel te doen om hetgeen Chamberlain verder over den oorlog zeide en dat na de laatste over winning van De la Rey en de verdere ongelukken van de Engelschen, al vrij be spottelijk klinkt en als een bewys kan dienen, hoe het Engelsche volk wordt mis leid. Chamberlain vervolgde daarop zijne rede. De waarschijnlijke raming van het aaDt&l Boeren te velde is ongeveer 9000. Ter wijl hij er op wees, dat er twee jaar ge leden of meer, een toenemende verbittering onder de meerderheid der Hollandsche be volking in de Kaapkolonie was, die hen deed sympathiseeren met den wensch naar een Hollandsche Republiek over geheel Zuid-Afrika, verheugde hij zich, dat zulk een groot deel van de Hollanders loyaal was gebleven. De Regeering had reden te gelooven, dat het aantal recruten, door de Boeren verkregen bij den tweeden inval in de Kaapkolonie, klein was. Het debat bleef zeer heftig van toon. Minister Brodrick zeide, dat bij de opera ties groote voortgang was gemaakt. De voornaamste tegenstand in de Oranje- Rivier-Kolonie is gebroken; De Wet's troe pen zijn in alle richtingen verstrooid. In de Kaapkolonie gelijken de operaties meer op politia-maatregelen, dan op militaire be wegingen. Wel is waar, vervolgde de minister, heeft De la Rey onlangs groote activiteit getoond, maar de algemeene loop der ge- troepen een achterwaartschen omcirkelen- den marsch door een bijna onmogelijk terrein. Een deel van de troepen, bestaande uit Johannesburgsche Mountcd Rifles, Steeg af en maakte een marsch van tien mijlen te voet. Het stelsel van concentratie werkte uitstekend en by het aanbreken van den dag hadden de troepen twintig man ge vangen genomen, behalve een half dozijn gewonden. Er werden vier gesneuvelden geteld en velen waren gewond. „De meest belangrijke gevangenneming was die van „Cherry" Emmett, die met zijn ordonnans werd gegrepen door kolonel Stewart's „tamme" Boeren. Emmett is een bekende commandant en een groot vriend van Botha. „Onze verliezen waren slechts licht'" Verschillende bladen wijzen op het feit dat die Cherry Emmett vroeger ook reeds eens is gevangen genomen. Zouden de Engelschen zich soms toen, of nu, of beide malen hebben vergist? Londen, 21 Maart. De Ti mes ver neemt uit Klerksdorp, dat in tegenstelling met de desorganisatie der Boeren in deD Vrijstaat en Oost-Transvaal, de Boeren in West-Transvaal niet alleen ruim voorzien zijn van geschut en ammunitie, maar boven dien beschikken over een onbeperkt aantal transport-middelen en een grooten voor raad. terwijl hun sterkte hun vertrouwen schenkt. Het blokhuizenstelsel is daar nog niet genoeg uitgebreid om hen ongerust te maken, en de Engelsche colonnes zijn niet groot genoeg om afdoende tegen de Boeren te kunnen optreden. De Boerenmacht. bestaat nu geheel uit flinke strijders, daar alle verzoenlijke elementen gevangen zijn genomen of de wapens hebben neergelegd, terwyl van hen, die nog in het veld zijn, niet verwacht kan worden, dat zij voor- Op de voordracht ter benoe ming van een Hoofd der school te Schellink hout, komt als no. 2 voor de heer B. de Vries, le onderwijzer te Z.-SCHARWOUDE. Dinsdagavond vergaderde bij den heer J. Ruijs te SINT PANKRAS het pas opgerichte ziekenfonds. Het reglement werd vastgesteld. Als bode werd benoemd de heer G. Booij aldaar. Als bestuursleden werden gekozen uit de leden de heeren: D. Koning, G. Booij, A. Trompetter, S. Hes en P. Kuiper en uit de begunstigers de heeren: J. ten Hoeve en G. Kempers. WIE RINGERWAARD. Door den hevigen wind geraakten Donder dag twee wagens omver, waarvan een met stroo geladen. De wagen is vernield en de voerman schynt zich nog al bezeerd te hebben, maar niet ernstig. II e t u i tg e s t e 1 d e concert van de KREILER KAPEL zal nu plaats hebben op Vrijdag 4 April voor de kunstlievende leden en op Zondag 6 April tegen entree, in bet lokaal van den beer Peetoom, beide keeren afgewisseld door voordrachten. Op dePaascbtentoonBtelling te ALKMAAR, op Vrijdag j.1., zijn onder meer bekroond Voor vette ossen, geboren in 1898 of vroe ger Ie prijs A. Schenk Dz., Barsingerhorn 2e prijs J. de Veer, Schagen. Vette ossen, geboren in 1899 le prijs K. de Moor, Nieuwe Niedorp2e prijs D. C. Rezelman, Anna Paulowna 3e prijs C. Spaans en Co., Barsingerhorn. Afgewisselde vette koeienle prijs P. Sevenhuijzen, WarmenhuizenBestuursprijs G. Visser, St. Maarten. Niet afgewisselde vette koeien3e prijs E. van der Horst, SchagenBestuursprjjs K. de Moor, Nieuwe Niedorp. Vette kalveren le prijs C. Tesselaar, Bur- gerbrng8e prijs N. van Leeuwen, Eenigen- burg. Van den Slagershondle prijs A. Visser, Barsingerhorn 2e prijs D. A. Luiting, Alk- de Mo beurteDissen leidde tot .vermindering van nemens zyn zich over te geven. het aantal Boeren, tot vernietiging van hun organisatie, tot wegneming van hun voorraden en dit alles buiten verhouding van wat wij hadden mogen verwachten met het oog op de vermindering van hun strijdkrachten, en dientengevolge op de kleinere aantallen Boeren, tegen wie wy moeten optreden. Ons dunkt, we beweren niet te veel, als we zeggen, dat er nooit grooter leugens zijn verteld. Zooals onze lezers weten, heeft De la Rey den Engelschen generaal Methuen in vrijheid gesteld. De Engelsche bladen beweerden, dat De la Rey zich daartoe verplicht rekende, omdat Methuen in den oorlog zoo humaan was geweest. Aan de N. Rott. Crt. wordt daarover geschreven t Was gedurende den vorigen Trans- vaalschen zomer, terwijl ik do telefoon te Pelgrimsrust in 't Lijdenburggche bediende, toen er een rapport kwam van generaal De la Rey, waarin hij omtrent Lord Methuen's handelwijze in Lichtenburg nage noeg 't volgecde meldde„Ook heb ik bericht ontvangen, dat mijne vrouw van onze hoeve is verdreven door Lord Methuen's colonne. Onze plaats is verwoest, de huizen De Daily Express verneemt uit Brussel, dat by de Transvaalsche legatie bericht is ontvangen van een Boerenbijeenkomst in het laatst van Januari te Ermelo, waar Botha, Schalk Burger, Steyn, Kemp en Beyers tegenwoordig waren De Wet er De la Rey waren verhinderd geweest te komeD. Een krygsplan is voor den winter opgemaaktde ammunitie en voorrad-n waren voldoende, maar de Boerenstrijders hadden groot gebrek aan schoenen, klee ding en geneesmiddelen. De sterfte zoo zegt de Express was zeer groot onder hen. Met 1 Meia. s. zalte SINT MAAR TENSBRUG het hulppostkantoor geopend worden. Aan de STROET, gemeente Sint Maar ten, zal een brievenbus worden geplaatstde plaats zal nog nader worden aangeduid. - DIRKSHORN, 20 Maart Hedennamiddag omstreeks vijf nur ont stond er brand in een door drie gezinnen bewoond perceel aan den Oosterdijk alhier. Tengevolge van den hevigen wind was het geheele gebouw, waarin zich ook nog een aanzienlijke hoeveelheid hooi en kool bevond. tot den grond afgebrand. Twee kal- spoedig HU veren giugen met de inboedels der bewoners zijn verbrand en mijne vrouw is neergezet mede verloren. Twee der gezinnen waren op een plaats, waar uren in den omtrek tegen brandschade verzekerd. maar3e prys K. de Moor, Nieuwe Niedorp. Stieren, geboren in 1899 of vroeger: 2e prijs Frans II van J. L. T. Groneman, W ieringer waard. Pinkstierenle prijs Frans Y van J. L. T. Groneman, Wieringerwaard. Melkvaarzenle prijs A. van der Oord, Moerbeek. Rammen, in Nederland geborenle prijs D. Smit, Heer Hugowaard. Vette Varkensle prijs J. L. Strijbis, Oude Niedorp2e prijs P. Prans, Warmen huizen Bestuursprijs P. Hoogland, Warmen huizen. Voor de leden van de afd. Zjjpe der N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis en voor verdere belangstellenden zal de J.H.Blank- stein, arts te 't Zand, in het lokaal, van den heer Tuinman te SCHAGERBRUG op Dinsdag 25 dezer, 's avonds te half acht, eene lezing bouden, waarvan 't onderwerp is Hoe verlen gen we ons leven en verhoogen we ons levensgenot Let op! Te AMSTERDAM en wellicht ook elders hebben tal van personen de mededeeling ontvangen, dat zij aan het postkantoor een aangeteekenden brief in ontvangst kunnen nemen tegen storting van f2.671/,. Blijkens de enveloppe zijn die brieven afgezonden door de horlogefabriek „Excelsior" te Chanx-de- Fonds (Zwitserland). Uitteraard loopen velen in de val, ook al hebben ze nooit van het bestaan dier fabriek gehoord. En nn de inhoud: een in behoorlijk Hol- landsch gestelde circulaire waaraan gehecht zijn vijf coupons, ieder recht gevende op een of meer uurwerken ter waarde van 15 gulden, mits men de 5 coupons bij kennissen plaatst, die op hun beurt f 2.50 aan de fabriek moeten zenden om de gelnkkige bezitters te worden van zulk een bon met 6 coupons, waardoor het spelletje van voren af aan begint. Een soort sneeuwbal dus. „Dit verkoopsysteem stelt zich ten doel: de koopers te bevoordeelen en hun de voor- deeligste conditiën aan te bieden." Zoo zegt de circulaire. Of de lui, die dupe wordeu, er ook zoo over denken, valt te be twijfelen. Voor doofstomme spelen. Donderdagnamiddag vijf uur. Een vreem deling komt den winkel der firma B. vanBerg te WINSOHOTENbinnen,de rechterhand voor zich. uit, als om een aalmoes vragende, met de linker wijzende naar mond en ooren, schoudertrek- kende. Een doofstomme dus. De heer Van B. geeft hem een hal ven stuiver. De doofstom me af. Een uur ongeveer later. De heer Van B. moet aan den trein zijn. Bii't station, gekomen, is ook onze doofstomme daar. De man heeft zijn spraakvermogen terugbekomen en redeneert druk met den conducteur der tram. De heer Van B. op hem af. „Je bent me ook 'n mooi heer, zoo pas doofstom ennnstajetepraten." In den tramwagen zit 'n marechaussee en hoort het zaakje. Deze er nit, wat namen opgeteekend en de doofstomme wordt inge rekend Een mooi baantje. Te ZEVENBERGEN (N.B.), waar de betrek king van kapitein-commandant der dj. schut terij vacant is, kan men daarvoor geen lief hebber vinden. Op het oogenblik is daar de schutterj] zon der kapitein en zonder luitenants en wordt het oppergezag door den sergeant-majoor uitgeoefend.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1