PLAATSELIJK NIEUWS. Troubtïlen in Bulgië. Burgerlijke Stand. GEMENGD NIEUWS? De ziekte van H. M. de Koningin. Vergadering van den ynte BARSINGERHORN, der gemeente 18 April 1902, des namiddags ten Raad een zwaren knuppel uit de tapkast, en bracht op Vrijdag daar een der twistenden (J. P. Wennekes, een jongmensch van 21 jaar,) zulk een geweldigen 1 3 - LaaM 1 are- Aanwezig alle leden: vacature T. Koomen At. "slag mee op het hoofd Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen. Wordt voorgelezen een, proces-verbaal van kas verificatie, waaruit bleek, dat de on - vangsten bedroefden f21)988.80, de uitgaven f28136.31, moeet in kas zjjn en was bevonden, de som van f 1812.49. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat de huurwaarde van de woningen van de hoofden van scholen met oe*rekking tot hun pensioen regeling was bepaald op t'160.—. Van Ged. Staten waren goedgekeurd terug ontvangen de kohieren van Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting. Van den heer W. de Boer, hoofd der school te Haringhaizen, was een adres ingekomen, met verzoek, wegens ziekte, om een verlof van 4 weken, om op advies van zijn geneesheer. Dr. Melchior van Schagen, te kunnen gaan naar het herstellingsoord voor onderwijzers te Lanteren. Dat verlof te laten ingaan op den dag dien Dr. Melchior voor zijn vertrek naar Lanteren gewenscht zon achten. B. en W. hebben niets tegen het toestaan vau dit verzoek en adviseeren het toe te staan. By het ziek worden van den heer De Boer. was in overleg met den arrondissements schoolopziener als onderwüzer te Haringbui zen geplaatst de hoer PSchuitemaker, die daar vanaf 6 April reeds werkzaam is, en was met goedvinden van den heer Holle, hoofd te Kolhorn, overeengekomen, dat mej. Bol zou werkzaam zijn dien tijd aan de school te Barsingcrhorn. Die regeling kon wel voor korten tijd, maar nn er sprake van is, dien toestand te bestendigen voor eenige weken, nu achtten B. enW. het 't best, en de arrondisse ment»-schoolopziener en de distric.ts-school- opziener zijn van hetzelfde gevoelen, dat er een onderwijskracht tijdelijk wordt aange steld by de uieuw-ge6laagden zal er wel een zijn te vinden, die daarvoor geschikt en daartoe genegen is. B. en W) waren van oordeel, die noodhulp te plaatsen aan de school te Barsingorhorn. Mej. Bol kan dan weer naar Kolhorii en de heer Sehuitemaker kan te tlaringhuizen dien tijd blyven, zoolang mijnheer De Boer ziek is. B. en W. stellen voor, aan een dergelijken noodhulp f50.per maand aan salaris te geven. Van den Arrondissements-schoolopziener was een schrijven ingekomen, dat hij zich met de voorstellen van B. en W. kon vereenigen. Hij deelde mede, dat hij aan een onderwijzeres in dit geval de voorkeur zou geven, daar het onderwys in de laagste klassen moest worden verstrekt. De Raad kan zich met alles vereenigen. Af- en overschrijving op verschillende pos ten begrooting dienst 1901 en betaling uit den post onvoorziene uitgaven, worden algemeen goedgevonden. De verslagen over den algemeenen toestand der gemeente en het onderwijs zullen circu- leeren. Doordat de Plattelandsche Bank is ont bonden, wordt besloten, het kasgeld voortaan aan deWestfriesche Bank te deponeeren. Verder wordt besloten, op Zaterdag, den ver jaardag van Prins Hendrik, niet te vlaggen, met het oog op den toestand onzer Koningin. Hierna sluiting. Te Arnhem slaagde voor het examen voor onderwijzeres Mej. N. Ham van ZUIDSCHARWOUDE. Te WINKEL hebben zich voor de betrekking van Vader en Moeder in het Weeshuis aldaar 20 sollicitanten aangemeld. Het recht van wiermaaien op de buitengronden, behoorende aan den ANNA PAULOWNAPOLDER, is toegekend aan J. Bakker Sz. te Wieringen, voor f 130.50. Woensdag 16 dezer had te WARMENHUIZEN, ten overstaan van Notaris B. van der Veen te Schoorldam, de eindveiling plaats van het weiland van mej. A. Paarlberg, wed. van J. Rootjes, aldaar, groot 14.70.50 H.A. Het geheel ging over aan verschillende koopers voor tezamen f 36975.—. Men meldt ons van de BUR- GERBRUGDe schildersknecht L. LJ., wonende te Eenigenburg, gem. St. Maarten, en werkzaam bij den heer Timmerman alhier, ging Vrijdagmorgen naar zyn werk ruim een uur later vond men hem liggende gedeeltelijk in de wegsloottoen men hem van daar verwyderde, bleek het, dat hij reeds was overleden. IJ. was in geringe mate lijdende aan val lende ziekte hij was een oppassend werkman en laat een weduwe met een kind achter. WINKEL. Er circuleert hier dezer dagen een lijst vanwege de Floralia-vereeniging, waarop staat medegedeeld, dat tegen betaling van f 0.16 tot f 0.50 stekken worden uitgegeven met minstens 4 potten. Van deze uitgegeven stekken zal vermoe delijk, evenals vroeger, weder een tentoon stelling worden gehouden. Vooringenomen. Uit betrouwbare bron vernamen wy, dat te KOLHORN iemand zoo tegen de motor boot gekant is, dat hij geen pakje wil ontvangen, dat met de boot aan zijn adres Is verzonden, 't Is sterk I Door den bouwkundige K. Wostra te Warmen huizen werd te DIRKS- HORN aanbesteed de bouw van drie wonin gen, voor den heer J. Slot. 11 Inschryver8. Het timmerwerk werd aangenomen door den heer J. Kempe te Warmenhui zen voor f 915 het metselwerk door den heer P. Dek ker te Eenigenburg voor f 920het schilder werk door den heer A- Kistemaker te Dirks hora voor f 166. Aan de sta t ion s NOORD-SCHAR- WOUDE en HEER HUGOWAARD werden de volgende prijzen besteed cuo wczvav.-* o l_ 1 nog een paar dito slagen met dien knuppel toegebracht, en de herbergier, voldaan over zijn werk. voegde den anderen bezoekers toe die kan het er we) meê doen. Zoolang de ongelukkige by znn bewnst^jn geweest, heeft hij onophoudelijk geklaagd s B het hoofd, doch voorgoed is geweest over vreeselijke pijnen in Zondagmiddag is het bewustzijn weggebleven en Maandag is hij aan de ge volgen gestorven. dader thans Hollandsche Roode kool soort f 13.— Naar men verzekert, is de voortvluchtig. De Duitsche en justitie bemoeien zich met de zaak. Ter waarschuwing. By het vervangen van een onden brongas- ketel door een nieuwen, bij den heer Kruit te PURMER, had een der aanwezigen de onvoorzichtigheid met een brandenden lucifer bij de geopende kraan te komen. Met een geweldigen slag werd de ketel eenige meters omhoog geslingerd. De aardigheid kostte den ontsteker een paar tanden en een kwet suur aan het gezicht, daar de ketel rakelings langs hem vloog. Als door een wonder ont vingen de andere omstanders geen letsel. Een van hen, die ons het geval mededeelde zei 't was alsof er een luchtbal omhoog ging. Nader wordt omtrent het on geval te WORMERVEER (zie 3e blad) mede gedeeld. dat de schade f 10 a f 11.000 bedraagt. Hoogstwaarschijnlijk is het ongeval veroor zaakt door het ontstaan eener lekkage onder den vloer van het meterhuis en heeft zich knalgas gevormd, dat op eene of andere wijze met vuur in aanraking moet zijn gekomen. V 0 6 1 Z 6 g 6 D. Te VLISSINGEN beviel de echtgenoote van een Belgischen loods Dinsdagavond van een drieling (meisjes). In de vijf jaren van hun huwelijk is nu dit echtpaar gezegend met acht kinderen. HEER HUGOWAARD. Den 15n gaf de rederijkerskamer „Har monie" hare laatste voorstelling in dit sei zoen, met de opvoering van het tooneelspel: „De dochters van Haseman". Einde goed, al goed, is in één woord van toepassing op deze laatste voorstelling, en zonder iets te kort te willen doen aan de verdienstelijke uitvoering der heeren, de dames- rollen, vooral die van Rosa, werden met gevoel vertolkt. Het grappige nastukje „Een Mesalliance", werd tot het einde toe met een blijden, gullen lach gevolgd. Men heeft zich bijzonder geamuseerd. WIERINGERWAARD, 17 April 1902. Ruim een honderdtal belangstellenden waren in het lokaal van den heer Vlaar bijeengekomen, tot bespreking van 't onder werp: „Staatspensionneering". Op duidelijke, bezadigde wijze sprak de heer Briedé ongeveer een uur over genoemd onderwerp, dat in den laatsten tijd in uw blad al zooveel besproken Is, dat uw ver slaggever het onnoodig acht, in het bijzonder daarover uit te wijden. In hoofdzaak komt de zeer belangrijke lezing hierop neer: 1°. het is plicht van de gemeenschap, dus van den staat, om te zorgen voor een onbezorgde toekomst voor ouden van dagen; 2°. het is ons recht, dit van den staat te eischen. Het debat was nogal geanimeerd. Aller eerst werd daaraan deelgenomen door den heer Haringhulzen, die protest aauteekende tegen de manier van propageeren, in verband met een droevig geval in onze gemeente, welk feit in het orgaan van den Bond op minder juiste en op zeer onhandige manier is ver meld geworden. Ook de heer Stadt was het daarin volkomen met den heer Haringhuizen eens. Als zijnde niet aan de orde, werd dit onderwerp, dat persoonlijk dreigde te worden, ter zijde gezet. Nog namen verder aan het debat deel de heeren Oudt van Kolhorn, D. Schenk van Anna Paulowna en F. Felkers van Wieringerwaard. De laatste drong er met kracht op aan, geen halve maatregelen te nemen, maar de toekomst van onden van dagen in ééns voor goed te verzekeren. Zal dit zoo gemakkelijk gaan Als de nood dringt, is er altijd geld, en zou 't hier ook zoo niet zijn De heer Briedé dankte ten slotte voor de groote belangstelling in deze zaak en con stateerde, dat de bond een afdeeling rijker geworden is; er traden reeds een 50-tal leden toe. De spreker kan er verzekerd van zijn, een goed werk te hebben aangeprezen. Het herhaalde applaus bewees wel de groote ambitie. Een merkwaardige maansver- duistering. Op den avond van 22 April a.s. zal eene totale maansverduistering plaats hebben, die voor de westelijke landen van Europa, en ook voor ons land, eene merk waardigheid vertoont, welke niet dikwijls voorkomt. De eerste schaduw van de aarde valt 6 u. 20 m. Amst. tijd op de maante 6 u. 30 m. begint de totale verduistering, waarvan het midden 7 u. 13 m. en het einde 7 n. 65 m. plaats vindt; de laatste schaduw gaat 9 u. 5 m. van de volle maan weg. Daar de maan hier kort na 7 n. opkomt, is ze daD reeds totaal verduisterd, en men zal dan de verduisterde maan en de zon gelijktijdig boven den horizon kunnen zien. Voor Leiden (en voor andere plaatsen in het midden van het land zal het weinig anders zijn) komt het middelpunt van de maan byna een minuut vroeger op, dan het middelpunt van de zon ondergaaten als het eene gesternte met zijn onderrand juist den horizon raakt, is het ander nog voor een vierde boven den horizon. Plaatsen in het oosten van ons land zullen beide lichamen tegelijkertyd in hun geheel boven den horizon kunnen zien. Er wordt soms gezegd, dat dit tegelijk zicht baar zijn van de zon en de geheel verduisterde maan een gevolg is van de straalbniging in den dampkringdaardoor worden zon en maan in den horizon zooveel opgeheven, dat ze juist geheel boven den horizon gezien worden, de beide rechten aan de Gemeente-Universiteit drie te Amsterdam gepremoveerd v^de hy zjch namiddags in dat jaar als advokaat te Maastncnt, waar hij in 1899 tot lid van den gemeenteraad werd gekozen. In dat college deed hij zich als onafhankelijk lid kennen. Nog onlangs was hn het, die het beleid van B. en W. aaneen strenge kritiek onderwierp. Mr. Janssen behoort, meldt men, tot „de vooruitstrevende katholieke party." malen daags, des ochtends 8 uur, 2 uur en des avonds 8 nnr. De ziekte moet ontstaan zijn alt «eva"e koude tijdens de gure Aprildagen doch na- tuurlijk is dit moeilijk met zekerheid vast te stellen en blijft het bij gissingen. - Dat de toestand van onze Koningin min der zorg baart, meenen we te kunnen arteé- den uit het feit, dat in den heden Zaterdag gehouden ministerraad besloten is, postkantoren order te geven, vlaggen, op 's Prinsen verjaardag. aan heden f 14.50 a 16.50 tot 16.—. 2e wanneer ze, zonder die straalbniging, er juist 14.3e soort f 11.a 12. geheel onder zonden staan. Doch het is onjuist 4e soort f 10.— a 10.50, kleinere fik— a I te meenen- dat zon maan gelijktijdig boven 9.—. Gele kool f8.— a 8.60 tot 9.—, 2e soort den horizon te zien zijn, wanneer ze in wer- f6.— a 7.—, 3e soort f 4.— a5.-. Deensche kelijkheid precies tegenover elkaar staan. witte f 3.—. 2e soort f 2.—, 3e soort f 1.— Wan* al worden beide door de straalbniging a 1.50. Uien f2.— a 2.20 tot 2.25, bieten TOlm 0611 halven graad opgeheven, door den f 7.— a 12— tot 13.—, rapen f 1.60 a 2.50 mvloed der paralax zien wij op datoogenblik tot 2.76, wortelen f 1.— a 1.30 tot f 1.40. d® maan 11161 recllt tegenover de zon, maar tt; TTTtirTïTr'VRirRP „.l it. byna een graad lagerdit heft de werking „"E N Sf meD der ^aalbuiging bijna geheel op. De oorzaak aa? j "1 "T u n 11 u i van het gelijktijdig zichtbaar zijn ligt vooral In de herberg van Johann Gellekom, gele- i,j„, V - 1 c -i hierin, dat de maan met iniRt tporpnnvor Ho gen op slechts een kwartier afstand van de Ilollandsche grens op Duitsch grondgebied heeft li. Zaterdagavond een ernstige mishan- staat ligt ze nog geheel in de schaduw der deling plaats gehad, die een slachtofier heeft aarde? waarvall de doorsnede bijna vier W Twee 's-Heerenbergsche werklieden, Ebbing middellÜu lau de maan is. en Wennekes, kregen aldaar woordentwist MAASTRICHT. Het nieuwe over een onde kwestie. Kamerlid voor het district Maastricht, Mr. De herbergier Gellekom, die zeer kort van F. J. J. Janssen, geboren te Bingelrade. is stof schijnt te zijn en dezen woordentwist in wel het jongste lid voor dit hooge college. hierin, dat de maan niet juist tegenover de zon behoeft te staan om totaal verduisterd te worden ook als ze drie-vierden graad hooger De toestand van onze Koningin baart nog groote zorg. De bulletins, die dagelijks wor den uitgegeven, blijven den ziektetoestand hetzelfde noemen. Verschillende ziekten worden opgenoemd nierziekte, bnikvliesontsteking, longontsteking, maar de laatste berichten zeggen, dat de aard van de ziekte nog niet met zekerheid is vast gesteld. Door de geneesheeren wordt ook geen bepaalde ziekte genoemd. Met het oog op de ziekte werden alle feeste lijkheden voor den jaardag van Prins Hendrik op heden Zaterdag afgelast. Van het Loo wordt het navolgende gemeld Het plotseling terneder werpen van onze geliefde Koningin op het ziekbed, nadat de jonge Vorstin blijkbaar gezond op het Loo was aangekomen en nog Zondag voor acht dagen op een tocht in een rijtuig aan de zijde van den Prins de welkomstgroeten van Apeldoora's bevolking beantwoordde, wekt hier groote deelneming en diep leedwezen. Ook ten paleize is iedereen aangegrepen door de betreurenswaardige wending. De Prins moet diep gebukt gaan onder het plotselinge ziektegeval dat Zijne Gemalin aantastte en is schier geen oogenblik van de sponde, evenmin als H.M. de Koningin-Moeder, die met de liefde, welke alleen een teeder moeder kan geven, Haar kranke dochter verpleegt. Wordt H. M. door den slaap een weldadige rust geschonken, dan beijvert Prins Hendrik zich om persoonlijk te beantwoorden de tal rijke telegrammen van buitenlandsche regee- rende en andere vorsten, welke als zoovele bewijzen van belangstelling van gansch Europa in deze dagen naar het Loo stroomen. De geneesheer dr. Roessingh is permanent ten Paieize om telkenmale als de dokter ge roepen wordt, aan het ziekbed te komen. Omtrent den aard der ziekte is niets bekend en tot dusverre niets meer geopenbaard dan dat de koorts nog niet geweken is. Woensdag zon de lichaamstemperatuur de zorgwekkende hoogte van 40 graden hebben bereikt. Van het oogenblik dat de ziekte zich openbaarde, is noch de Prins, noch de Koningin-Moeder buiten het paleis geweest. Niettemin beschouwt men het vertrek van prof. Rosenstein als een hoopwekkend teeken dat het kritiekste oogenblik voorbij is. In de omgeving van het paleis 't Loo is niets te bespeuren dat Neerland's geliefde Koningin daar krank ligt; alles is er even rustig als altijd. Daar binnen worden alle maatregelen genomen om de lijderes niet te storen. De ruime slaapkamer van H. M„ die aan de achterzijde op het park uitzicht geeft, wordt zorgvuldig tegen elk geluid be schut. Op de deuren van omliggende kamers en gangen zijn bordjes aangebracht, waarop „verboden toegang'Het personeel mag in deze omgeving niet meer komen. Naar wordt gemeld, zijn met het oog op de ziekte van H. M. de Koningin wederom dezelfde maatregelen aan de departementen van algemeen bestuur genomen ten aanzien van stukken, als bij de vorige ongesteldheid van H. M. De stukken worden namelijk zoo veel mogelijk gecombineerd en de verzending wacht op nader order. Ofschoon wij van harte hopen, zegt het Hbld., dat het spoedig herstel van H. M. de Koningin het nemen van buitengewone maat regelen overbodig zal maken, Is toch het geval niet uitgesloten dat bijzondere voor zieningen noodig zullen zijn, gelijk in het jaar 1890 zijn getroffen. De Grondwet heeft namelijk het geval ge regeld, dat de Koningin, ook tijdelyk, TOiten staat geraakt de regeering waar te nemen. Wanneer de hoofden der ministeriëele depar tementen, in rade vereenigd, oordeelen, dat dit geval aanwezig is, geven zij van hun bevinding kennis aan den Raad van State, met uitnoodiging om binnen e.en bepaalden termijn advies uit te brengen. Blijven zij na afloop van den gestelden ter mijn bij hun oordeel, dan roepen de ministers de Staten-Generaal in vereenigde vergadering bijeen, om hun, onder overlegging van het advies van den Raad van State, zoo dit is ingekomen, van het voorhanden geval verslag te doen. Zijn de Staten-Generaal in vereenigde ver gadering van oordeel, dat het bedoeld geval aanwezig is, dan verklaren zij dat bij een beslnit, dat op last van den voorzitter (dien der Eerste Kamer) wordt afgekondigd en dat op den dag der afkondiging in werking treedt. Het Koninklijk gezag wordt dan tijdelijk waargenomen door den Raad van State, tot dat een Regent is benoemd en zijn waardig heid heeft aanvaard. De Raad van State dient dan het voorstel in, om in het Regentschap te voorzien. Gelyk wij in den aanhef zeiden, is het ten zeerste te hopen, dat het onnoodig zal blyken deze grondwettelijke bepalingen in toepassing te brengen. Met het oog echter op den lang- durigen tijd van volkomen rust, welke voor het herstel van H. M. noodig kan zijn, is het niet overbodig de genoemde bepalingen in herinnering te brengen. Van het Loo wordt gemeld: De Keizer van Oostenrijk en de Koning van Portugal hebben heden telegraphisch van hunne belangstelling doen blijken en naar den toestand van H. M. de Koningin persoonlijk inlichtingen gevraagd. Een buitengewoon nummer van de Staats courant bevat het volgende bericht Hetgeen de geneesheeren van H. M. de Koningin sinds het begin der ziekte ver moedden, is zekerheid geworden. Het staat thans vast, dat H. M. lijdt aan febris typhoidea (typhus.) De ziekte heeft een na tuurlijk verloop. Dr. Roessingh L. Pot. Van het Loo wordt van Vrijdagavond ge meld Vrij algemeen is de meening, dat het gere gelde verloop dat de typheuse koorts blijkt te hebben, tot dusver geen ernstige compli- catiën doet duchten. De ongerustheid, die zich aanvankelijk meester maakte ook van de onmiddellijke omgeving van H. M., begint langzamerhand te wijken en plaats te maken voor meer vertrouwen dat de ziekte geen kwaadaardig karakter aanneemt. Ook de geneeskundigen, die H. M. behandelen, zien blijkbaar voor het oogenblik den toestand niet donker in en deze werd dan ook heden avond 7 uur bevredigend geacht, ofschoon de koorts niet wijkt. Steeds waakt eene verpleegster aan het ziekbed. Behoudens buitengewone Uit de verschillende berichten dio over den aan-iag tot ons komen blijkt dat de daad met ongeëvenaarde koe"' bloedigheid is ten uitvoer gebracht student, die het vorig jaar v0or'een misschien nietig ver*rgp al8 „strafsol- daat" gedurende eenigen tijd gedwongen kennis heeft gemaakt met de strafte tucht^die in het leger van den C/aar —i gehandhaafd dweepÏUcht van het Schagen, 19 April 1902. Het tramcomité WIERINGEN— SCHAGEN heeft in zijn jongste vergade ring de richting van de tram vastgesteld. Deze zal zijn: vanaf de Van Ewijckslnis onder langs den Amsteldijk tot den Veerweg. volgt dezen dan een klein gedeelte, tot de Veersloot, zijnde de MolenSloot, gelegen tusscken dezen weg en den Zwinweg, dan langs de oostzijde van deze sloot tot den Kerkweg, nabij de Oosthoeve. Den Kerkweg dwars over, Zuid westelijk van dien weg naar den Noordelijk te Wieringerwaard. Vandaar volgende den Noor delijken berm van dien dijk in Oostelijke rich ting tnsschen het stoomgemaal en de Nieuwe- sluis ergens dien dijk door of over te gaan, langs de in de Kleine Buurt uitkomende Molensloot een strook gronds te onteigenen, vervolgens in die buurt de Hoofdvaart over, om op den Barsingerweg te komen. Van de Kleine Buurt langs den Westelijken Barsingerweg tot den Westfrieschen dijk. Aan het Znideinde van den Barsingerweg bnigt de lijn links om, volgt den Noorderberm van den Westfrieschen dijk tot aan de Kreil, waar zij over den dijk gaat, langs de kade van den Schringkaagpolder naar Kolhorn, ongeveer tegenover het pnnt, waar de Mid denweg van den Waardpolder zich bij dien dijk aansluit. Van Kolhorn de Molensloot volgende, gaat de lijn tot den Zuidkant van den Schringkaag polder, dan aan de Westzijde van de Kromme Gouw over den Schager Koggeboezem op de Zoutkaagkade, gem. Winkel; dezé kade langs t t aan de Hoofdsloot, om met een brug te komen op de Westelijke kade van deze sloot en door den Hooglandspolder ongeveer de Pompeveersloot op te zoeken en vandaar aan te sluiten aan de lijn SchagenWognum, op een punt Oostelijk van het tramstation de Leek. Den heer Schotel, ingenieur te Rotterdam is opgedragen, de plannen in teekeniug te brengen en de begrooting op te maken, waarmee ongeveer een half jaar zal zijn gemoeid. Door de Noorder-s toomtram- vereeniging is een adres aan het bestuur van de Banne en den Polder Schagen gezonden met verzoek f 5000.— renteloos voorschot te geven voor de tram AlkmaarSchagen. Door den heer M. Visser is in bewerking genomen een nieuw zangspel, eene operette, getiteld„Ridder Maonüs van Schaden", een historisch tafereel. De muzi kale bewerking zal weer welwillend worden verzorgd door den heer L. A. Schouten. Op Euphonia's eerstvolgende uitvoering zal deze operette den geheelen avond vallen. Wy willen ons marktover- zicht openen met eene aanhaling uit het Algem. Handelsblad van Donderdag 17 April, waarin de verslaggever van dat blad te Londen, in zijn Engelsche brieven omtrent den invoer van Hollandsch vleesch naar Engeland zegt: „Meer dan drie maanden kan men niet vooruitzien, doch gedurende dien tijd kon de uitvoer van Nederlandsch slachtvee weer iets gaan gelijken op hetgeen hij was vóór het Amerikaansch vleesch het Nederlandsche geheel van de markt verdrong. ,,'t Is jammer, dat het minstens nog 3 maan den moet duren, vóór men vetvee uit de wei kan hebben, .doch in allen gevalle is het raad zaam nu alleen het beste vee, op stal ge voederd, naar Engeland te zenden. Blijven dan de toestanden zooals ze nu zijn, dan kunnen in 't najaar mooie zaken gemaakt worden." De vooruitzichten voor onze markten staan dus bijzonder gunstig. Reeds nu begint de handel in het nieuwe beeld te staan. Ook onze markt ondervond de voordeelen van den toenemenden exporthandel. Donderdag j.L was de handel In alle af- deelingen van aanvoer willig, terwijl de prijzen algemeen hoog waren. Opmerkelijk was het, dat koopers waren gekomen uit streken, die zich anders zelden op onze markt laten vertegenwoordigen. Zoo zagen wij weiders uit Drechterland en het Oostdeel der Vier Noorder Koggen, die anders meestal hunne inkoopen elders doen. Bij den willigen handel was het geen zeldzaamheid, dat vrijwel de geheele aan voer van de hand ging. In bijzonderheden te treden is ditmaal overbodig, daar gelijk wij opmerkten, het vetvee zoowel als de geldekoeien en kalfkoeien, de schapen en de varkens, allen prijzig waren. In de Vrijdag j. 1. gehouden bestuursvergadering van de afdeeling „Scha gen van den Bond voor Staatspensionnee ring, zijn behoudens de verkiezing van den heer Feisser tot voorzitter, wat reeds door de algemeene vergadering was geschied, de be- stuursfunctiën als volgt verdeeld Vice-voorzitter de heer Oudenhoven, Secre taris de heer Brouwer, vice-secretaris de heer Collot d'Escnry, penningmeester de heer Metselaar, commissarissen de heeren Boorsma en Roggeveen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Bond werd gekozen de heer H. Feisser, tot plaatsvervan ger de heer Oudenhoven. kennis heeft die in zoo noodig met den knoet, wordt, heeft met de Slavische ras zijn plan beraam,],'7n T Russische adjudants-nniform gekleed t de koelbloedige en vastbesloten ver itt zich per rijtuig naar het paleis van Rijksraad brengen, waar Sipiaguine ,\e zitting van den ministerraad zou bijwo nen. De gewaande adjudant, die naar hij zeide den minister een schrijven van grootvorst Sergius moest overhan digen, wekte bij niemand eenig wantrou wen op, en bleef kalm in de vestibule op den minister wachten. Deze kwam op den bepaalden tijd en werd h bout portant neergeschoten. Onmiddellijk werd de getroffene naar het hospitaal Maxitnilianovski overgebracht, maar de toestand was hopeloos en de dood trad betrekkelijk spoedig in. De twee eerste echoten troffen den minister, het derde schot trof's ministers bediende, die op den moordenaar toe sprong om hem het wapen uit de hand te rukken. De vierde kogel bleef in den wand zitten. De laatste woorden van den minister warenWaarom word ik vermoord Ik ben mij niet bewust, iemand kwaad gedaan te hebben Een der kogels drong in het onderlijf door, een ander doorboorde de lover. De vermoorde minister van binnen- iandsche zaken heefc in den laatsten tijd door zijn kras optreden tegen de der regeering onwelgevallige pers en door de hardhandige onderdrukking van de atudentenbetoogingen der laatste jiron, zicb zeer gehaat gemaakt. Gemeente SCHAGEN. Ingesebreven van 16—18 April 1902. Geboren Geene. Ondertrouwd Cornelis Burger, j.m. arbeider, -o jr. te Schagen, en Sientje Spierdijk, j.d. ZQiider beroep, 28 jr. te Callantsoog. Christiaan buurendonk, j.m. smid, 26 jr. te Haarlem en Ariaantje Bui, j.d. zonder beroep, 26 jr. te Schagen, onlangs te Haarlem. Getrouwd Jan Dolstra en Trijntje Berkhout. OverledenGeene. zijn herberg minder aangenaam vond, greep Hij telt pas 31 jaar. In 1893 als" doctor "te bezoeken"de' gen^h^ren"deïij^erM geregtld MOORDAANSLAG. 't Moest er van komenZoo vele aanslagen waren er in Petersburg al iceds gedaan, op allerlei hooge autoritei ten, dat het de een of andere maal moest gelukken. Nu, het is dau ook ?elukt, en de minister van Binnenlandsche ...aken is het slachtoffer geworden. De moordenaar is een student en hij heet Mahtsjefhjj studeerde te Kief. De rust is gelukkig overal, op eenige kleine opstootjes na, teruggekeerd. De leiders zijn er steeds op bedacht om overai de kalmte ooder de arbeiders te bewaren en de dronkenschap tegen te gaan. De werkstaking heefc een grooton omvang aangenomen. Van der Velde, de socialistische leider, beweert van 300.000 man. Toch begint het hier en daar er reeds op te wijzen, dat de werkstaking wat verloopt. Op enkele plaatsen wordt de arbeid hervat en de werklieden zeggen ronduit, dat over een paar dagen overal de arbeid hervat zal worden. Op andere plaatsen evenwol wordt het aantal stakers steeds grooter. In de Kamer is Donderdag de behan deling van het voorstel tot grondwets herziening doorgezet en het is er een geducht spektakel geweest. De liberale afgevaardigde Braun stelde voor, de debatten te sluiten en tot stem ming over te gaan De minister-president De Smet de Naeijer vereenigt zich daar- med maar de socialisten protesteeren en Van der Velde zegt „In stede van een woord van verzoening, richt de minister een nieuwe uitdaging tot ons. De socialistische partij verzet zich met kracht tegen de sluiting van het debat op heden, wijl daaruit ernstige gevolgen zouden kunnen voortspruiten." Anseele roept uit: „De Regeering dorst naar bloed Vandervelde gaat voort „De 300.000 arbeiders die staken spreken aldus hun bewondering uit voor de bourgeoisie." De minister-president antwoordt dat het voorstel tot sluiting van het debat hoogst verstandig isde Regeering sluit zich met vreugde daarbij aan. Bertrant (socialist) roept uit„C'ost un escamotage!" Smeets zegt: „Dit zai het teeken tot de omwenteling zijn." Vandervelde begeett zich naar i des ministers en onderhoudt zich len. De socialistische afgevaardigde Trook' wendt zich tot de ministers, roepoo"®.' „Gij wilt dus dat er motge" 1)01 1 vloeien!" Vandervelde verlangt, dat t&on oppositie althans gelegenheid mA geVeD te beraadslagen om een besluit te neme']' De minister-president De S®61 ,e Naeyer verklaart, dat de Regeering ,u komen meëgaat met het voorstel om debatten te sluiten. Carrot, socialist, schreeuwt met vuist op tafel slaaude: „Gij zult de debatten niet sluiten Smuts (socialist) loopt met gestoken vuist «p de ministers schreeuwende „Wij laten ons den mond niet 8n°e'f!» Daarna wordt de zaak in behangt genomen, waarbij de minister-pre41 beweert dat grondwets-herz ening het land niet wordt gewenscht en klaart, dat de rechterzijde tot s enkelen prijs algemeen stemrecht we p^ Alleen de socialisten wenschen het. regeering noodigt de Kamer uit, te sluiten, het voorstel tot grondwet»11 ziening niet in overweging te De radicale afgevaardigde Janson een beroep op de gevoelens van me110 lievendheid van de Regeering, wan vreest voor het vooruitzicht van burgeroorlog. Hg zegt met voorn1'"

Schager Courant | 1902 | | pagina 2