PLAATSELIJK NIEUWS. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. eenkomst gelezen en zonder op- of aan merkingen door den Raad goedgekeard. 1 Wordt gelezen een missive van den heer Ontvanger der dir. bel. te Anna Pau- lowna. vermeldende, dat de vergoeding aan het Rijk van 2Vi% van het onzuiver bedrag van de grond- en pers. belastingen f 60.60* bedraagt. 2. Dat door B. en W. op den '26 April j.1. bij den Gem.-Ontv. kasverificatie was gehouden. Volgens boeken en bescheiden hadden de ont vangsten bedragen f'21*272.21, de uitga van f 20933.07 ;j!altoo moest in kas zijn en is bevonden f 337.14. 3. Voorz. deelt mede, dat door hem de wierzaak is overgedragen aan den heer Obreen. Alles was door B. en W. en door den Ontv. van Registratie te Helder na gezien en in orde bevonden. 4. Was ingekomen een verzoek van de afi. „Wier in gen1* van „Het Witte Kruis Het bestuur van deze afdeeling deelde mede. dat de ijskelder thans aan de gestelde voorwaarden voldoet, en verzocht den Raad om uitbetaling der vroeger voorwaardelijk toegestane subsidie ad f 100.Toegestaan. 5. Waren ingekomen de volgende recla mes van den heer J. Wit, die wegens vertrek uit de gemeente 8 maanden onthef fing vraagt van Hoofd. Omslag. Toege staan.Van den heer Joh. Takes Tz., die vermeende, dat hy in den Hoofd. Omslag te hoog is aangeslagen en verzocht om vermindering. Afwijzend beschikt. an den beer P. Andringa, die de gemeente gaat verlaten, en daarom verzoekt om 8 maanden ontheffing van Hoofd. Omslag en jaar van Hondenbelasting. Toege staan. Van den heer C. Wigbout, die vraagt geheele ontheffing van hondenbelasting. Adressant weet niet, of hij zijn hond na 1 Jan. 1902, of voor dien datum heeft op geruimd. ®/j Jaar ontheffing wordt ver leend. 6. Wordt gelezen een missive van Z. E. den heer Minister van Waterstaat, H. en N., berichtende, dat tegen de vestiging vaD een telephoonkantoor aan Den Oever geen bezwaar bestaat. Het aanwijzen van een telefoonkantoor en de benoeming van een telephoonhouder wordt aangehouden tot een volgende vergadering. 7. Was ingekomen de rekening der Hervormde Armenkassen te Hippolytush el over 1901, sluitende met een batig saldo ad f 614.15®. B. en W. hadden deze nauwkeurig onderzocht en in orde bevon den, zoodat de raad tot goedkeuring be sloot. 8. Voorzitter deelt mede dat als arm voogden moeten aftreden de heeren Jb. Keijzer en A. Russelman, die beiden even wel herkozen worden. 9. Een missive van Gedeputeerde Staten, begeleidende de verordening op het geven, van herhalingsonderwijs.Aan eenige bezwaren door Gedeputeerde Staten gemaakt, wordt tegemoet gekomen en daarna de verorde ning opnieuw vastgesteld. 10. Wordt ter tatel gebracht bestek en teekening voor een te bouwen school lokaal. Aan de in de vorige vergadering ge maakte bemerkingen was door den op zichter den heer Dekker tegemoetgekomen, zoodat de begrooting thans is f 3486.66. De raad besluit deze teekening goed te keuren. 11. Is aan de orde benoeming van een tijdelijken wethouder, daar wegens ontslag van den Burgemeester, de heer Heijblok, oudste wethouder, als Burgemeester zal optreden. Tot stemmiog overgaande, ver krijgt de heer P. Tysen 3, de heer P. Luijt 1 en de heer P. Koorn 1 stem, alzoo gekozen de heer P. Tijsen, die zijne be- Doeming aanneemt. De heer Obreen brengt vervolgens na mens den Raad, aan den Burgemeester, die spoedig de gemeente gaat verlaten, zijn oprechten dank, voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. Spr. hoopt, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats met vrouw en kinderen voorspoedig moge gaan. De voorzitter zegt dat het afscheid hem zeer zwaar valt, omdat hy Wieringen lief heeft, doch de omstandigheden dwingen hem er toe. Hij bedankt de wethouders en raadsleden voor den steun en mede werking hem verleend. De secretaris en adj.-secretaris worden eveneens bedankt. Hy hoopt dat de raad in later dagen den adj -secretaris zal benoemen en beveelt hem ten zeerste aan. Het is een oppassend jongmensch, grondig bekend met de werk zaamheden op de secretarie. Verder bedankt de voorzitter alle inge zetenen van 't eiland, voor hun steun en medewerking, en voor alles wat van tyd tot tijd door hen is gedaan tot bloei van 't eiland. Heil Wieringen 1 geluk en voorspoed voor allenzoo eindigde spreker. Niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. - WIERINGEN. Jl. Woensdagavond bracht het muziek gezelschap „Harmonie" een afscheidsserenade aan den burgemeester, den heer L. C. Kolff. In optocht trok men het dorp door tot voor de woning van den heer Kolff, alwaar eenige nummers werden geblazen. De Voorzitter van „Harmonie" dankte voor den steun en mede werking, door den heer Kolff aan de Vereeni- ging bewezen. De heer Kolff dankte weder- keerig voor de hem gebrachte serenade en hoopte, als hy van tijd tot tijd op Wieringen kwam, nog eens eene uitvoering te mogen bywonen, eu hij twijfelde niet, of de kapel zou onder leiding van den ijverigen directeur, den heer Rijkeboer, bloeien en groeien. Daarna nog een nummertje muziek en de leden van „Harmonie" togen naar het oefe ningslokaal. De menschenmassa nam meteen hartelijk hoera eveneens afscheid van den heer Ko'ff. Donderdagmorgen, kort voor het vertrek, brachten de schoolkinderen van Hippolytus- hoef een afscheidsbezoek onder geleide der onderwijzeressen en onderwijzers. Een meisje uit de laagste klasse bood mevrouw Kolff een bouquet aan. Aan de haven werden de vertrekkenden uitgeleide gedaan door de meeste gemeente-ambtenaren en andere be langstellenden. Van de benoeming van een opvolger is hier nog niets vernomen. - SINT PANKRAS. De Gemeenteraad alhier heeft den Hoofde lijk en omslag vastgesteld op een bedrag van f 1000. Tot heden was deze som slechts f 050. De op 30 April" ten overstaan van den Notaris Backx geveilde huizen, erven en bouwland, aan den Stoomweg, te ANNA PAULOWNA, samen groot 3.77.30 Hectaren, zijn gekocht door den heer Jan van Eten aldaar, voor f3201. ANNA PAULOWNA, lMei Hedenavond is met algemeene stemmen door het Kiescollege der Herv. Kerk tot predikant beroepen Ds. Van Kleveren van Sijbecarspel. ANNA PAULOWNA. 2 Mei. 20 Sollicitanten hebben zich aangemeld naar de eerlang vaceerende betrekking van Hoofd van School no. 3. De heer J. Brouwer te NIEUWE NIEDORP kan met een gerust geweten zeg gen „hier kan je zien, wat je nog nooit hebt gezien." Hy heeft in een fle6chje van ruim 10 c. M. hoogte, gevuld met „sterk water" en van een verlakte stop voorzien, een menschenlichaampje, dat aan een in den stop bevestigd draadje hangt. Het lichaampje, ofschoon slechts enkele centimeters 1®°?! 's geheel volmaaktniets ontbreekt, of is aan de overige deelen onevenredig. Dat een zoo uiterst klein lichaampje niettemin zoo vol maakt is, kan een wonder heeten. Het bijzon dere van 't geval wordt verhoogd door de wijze, waarop het in zijn bezit kwam. Hy vond het n.1. op het land, tusschen de sfceenen en anderen rommel,dien hij met de baggermod- der over 't land had gebracht. Hij heeft het dus uit de sloot opgebaggerd, wonder boven wonder zonder het bij al de bewerkingen van de modder te breken. Vermoedelijk heeit het fle6chje al vele jaren in de sloot ge legen. Van heinde en verre komt men deze bijzon derheid bezichtigen. Donderdagmorgen omstreeks zes uur ontstond brand in het woonhuis van J. Bruin Kz., te STROET, gem. Sint Maarten, met het gevolg, dat het gebouw met inboe del een prooi der vlammen werd. Alles was verzekerd. Met moeite bleef een helend perceel gespaard. In zijn jongste zitting besloot de Raad der gemeente ZUIDSCHARWOUDE f3000 renteloos voorschot te geven voor den spoorweg langs Langedijk naar Dirkshorn. Harddraverijen en Wedrennen te BERGEN. De aangifte voor de op Zon dag 11 Mei te Bergen te honden coursen, is weder buitengewoon groot, daar niet minder dan 50 paarden werden ingeschreven voor de verschillende nummers21 voor de ren- nummers en 29 voor de harddraverijen. Aan prijzen wordt het niet onbelangrijk bedrag van circa f3000 beschikbaar gesteld. Een ruim bezoek zal ongetwijfeld deze wedrennen, de eerste van dit seizoen, ten deel vallen, daar ze inderdaad zeer belang wekkend beloven te worden, waartoe onge twijfeld ook het verlangen van velen zal bijdragen, om een heerlijken lentedag buiten door te brengen. Hiervoor is geen meer geschikte plaats dan Bergen denkbaar, daar het alle mogelijke natuurschoon aanbiedt. WINKEL. Met ingang van 1 Mei j.l. is aan den heer P. Vries, op zijn verzoek, op eervolle wijze ontslag verleend uit zijne betrekking als sub ontvanger dezer gemeente. Onmenschelijk. Men schrijft aan het N. v. d. D. het volgende De 15-jarige J. H. S. te DELFZIJL ver huurde zich als kok op het ij alkschip „Wib- bina", schipper De W., te Groningen. Wijl schipper en kok het niet goed met elkaar konden vinden, zette eerstgenoemde den ander op een onbewoond gedeelte van het eiland Spijkeroog aan land. Na eenig rondzwerven kwam hij uitgeput en uitgehongerd op het bewoonde gedeelte aan en werd door de over heid opgenomen en naar den Nederlandschen consul te Embden in Oost-Eriesland (Pruisen) gebracht, die hem weder naar Delfzijl deed terugbrengen. De politie bemoeit zich met de zaakde schepeling moet ongemonsterd zijn medege nomen. De fut gaat er uit. De Bildtsche Ct. schrijft Den 27en April 1890 trokken zes zeven honderd Bildters vrouwen en grijsaards, op hooiwagens gezeten op naar Leeuwar den om den 1-Meidag te vieren. Stoom- booten en spoortreinen brachten mede hon derden en honderden menschen aan, terwijl de beenen van anderen een afstand van 6 uren en meer aflegden om te komen in de „schuur achter de Hoven", of in de groote zalen van mej. v. d. Wielen. En Leeuwar den liet de jalouzieën en gordijnen neer, stopte soldaten en politie-agenten op de on mogelijkste plaatsenEr werden plus minus 4500 entrée's geïnd. Het volgende jaar, 1891, voerde zijn duizenden naar „het land" achter de Hoven. Ver over de 10.000 entrees geïnd. De 27e April 1902, precies een dozijn jaren later, gaf een meeting op een stukje land aan den Stienserstraatweg. Er waren, volgens inlichtingen, aan het bureau ingewon nen, 1500 entréekaarten verkocht. Eén tribune met een acht- k tiental vaandels. De minister van koloniën, jhr. mr. Van Asch van Wijck, heeft Donder dagochtend zijne werkzaamheden aan zijn departement hervat. Generaal Bergansius, die gedurende de ziekte van den heer Van Asch van Wijck diens functie vervulde, nam in den loop van den dag afscheid van de afdee- lingchefs aan het ministerie van koloniën. Lichtingen 1895 en 189 6. Door de heeren De Savornin Lohman, Heemskerk en Kolkman is Woensdag in de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot wijziging van art. 111 der Militiewet, waar door de lichtingen 1895 en 1896 vrijgesteld worden van de herhalingsoefeningen. De minister van oorlog deelde mede dat door hem in verband met bedoeld voorstel aan de Koningin een voorstel tot schorsing van het besluit, waarby de lichtingen worden opgeroepen, zon worden gedaan. Daardoor is de bespreking in de Tweede Kamer over dit onderwerp geschorst. Men meldt uit IJZENDLTKE Er heerscht tegenwoordig in deze streken een drukke handel in varkens, 't Zijn Bel gische kooplieden, die hier vooral zaken doen. In hunne blauwe kielen bezoeken zij de boe renhofsteden, om varkens, voornamelijk van 40 tot 70 K.G., op te koopen, die zij dan op de Belgische markten te koop aanbieden. De landbouwers aldaar koopen ze aan om te dienen voor fokvarkens. De Hollandsche varkens zijn daar zeer gezocht. 't Gevolg van dit alles is, dat de Belgen hooge prijzen besteden. De landbouwers in deze streken verkoopen dus vlug, en schaarschte in de varkens is het natuurlijk gevolg er van. De kooplieden uit deze streken bezoeken thans de Hofiandsche markten, om de daar gekochte varkens frandnleus naar België te vervoeren en met goede winsten van de hand te doen. Er heeft dan ook wel eens eene aanhouding plaats. Overtuigd van zyn onschuld. De schilder Mutaaers, indertyd door de rechtbank te BREDA vrijgesproken in zake de Tilburgsche moordzaak, is, naar het „Nieuws" meldt, dezer dagen in het huwelijk Gelijk bekend is, zal de zaak in de eerste helft van Jnni a.s. in hooger beroep behan deld worden voor het gerechtshof te s Mer- togenbosch. De toestand der Koningin. H. M. de Koningin brengt de nachten slapende door, alle verschijnselen geven reden tot tevredenheid. Gasontploffing. Men seint uit ROTTERDAM Tijdens het zoeken naar een gaslekkage in een onbewoond winkelhuis aan het Hogen- dorpsplein, ontstond Donderdagavond een geweldige explosie, waardoor drie werklieden ernstig gekwetst werden. Zy zyn naar ziekenhuis gebracht. Als boekhouderder Coöpera tieve Vereeniging „de Vereenigde Tuin on- wers" te AMSTERDAM is benoemd de heer L. Dorsman van Noordscharwoude. Aan de stations HEER-HUGO- WAARD en NOORD-SCHARWOUDE werd deze week maar weinig meer geladen. De schuren blijken leeg te geraken, terwyl ook de uien voor een zeer groot deel zyn verhandeld, 't Onderstaande maakt dan ook ons laatste weekoverzicht uit. Rood kool f 19 a f 20 tot f 21, 2e soort f 17 a f 18, 3e soort f 15 a f 16, 4e soort f 14 tot f 14.50. Taaie gele f 18 a f 19 tot f 20, 2e soort f 17 a f 17.50, 3e soort f 13 a f 15. Uien f 2.26 a f 2.50 tot f 2.75, bieten f 7 a f 13 tot f 14, rapen f 1.50 a f 2.50 tot f 2.76, wortelen f 1 a f 1.20 tot f 1.30. Eenige Belgische slagers hebben te SAS VAN GENT eene export slagerij opricht. Zij zijn voornemens elke week een groot aantal Nederlandsche stieren en runderen op te koopen, die te slachten en en het vleesch tweemaal per week recht streeks naar Londen te zenden. Dezer dagen is het eerste transport (het vleesch van 37 stieren) per stoomschip Sea Hound verzonden. Voor het gerechtshof te LEEU WARDEN is in hooger beroep behan deld de zaak van den agent van politie te Meppel, beschuldigd van doodslag op een pasgeboren kind. Door den officier van justitie te Assen werd indertijd tegen beklaagde 16 jaar gevangenisstraf geëischt, doch de recht bank aldaar veroordeelde hem tot 5 jaar, bij niet aanneming van voorbedachten rade. Het Openbaar Ministerie bij het Hof oordeelde nn, dat beklaagde wel met voorbedachten rade had gehandeld en eischte tegen hem een gevangenisstraf van 20 jaar. Van welingelichte zijde wordt aan „Tubantia" het volgende medegedeeld Reeds gedurende eenige weken stopt in Engeland het grootste deel der katoenspinne rijen, waarin Amerikaan sche katoen wordt verwerkt, gedurende twee dagen per week (Maandags en Zaterdags),terwijl in de Pinkster en kroningsweek alle spinnerijen zullen worden stopgezet. Deze maatregel werd veroorzaakt, doordat de prijs van Amerikaansche katoen enorm is gestegeD, waardoor de verhouding tusschen gesponnen garen en katoen zóó ongunstig is, dat dit bedrijf een belangrijk verlies met zich brengt. Dezelfde redenen, die voor Engeland gelden, gelden ook voor hier In TWENTE wordt door deze prijsverhoo- ging van het voornaamste consumtie-artikel der industrie, de positie van den fabrikant belangrijk benadeeld, omdat de handel den opslag niet kan betalen, waardoor ook hier thans met verlies moet worden gewerkt. In troebele tijden als deze is het misschien dienstig er eens op te wijzen, dat de Engel- sche fabrikant onmiddellijk kortoren tijd laat werken of zijne fabrieken stopzet, zoodra zijn bedrijf niet meer loonend is, terwijl hier daarentegen zelden of nooit tot een dergelijken maatregel wordt overgegaan. Daarginds is het met den strijd tusschen twee machten reeds zoover gekomen, dat ieder alleen slechts op eigen voordeel bedacht is, en met de belangen van anderen absoluut geen rekening meer houdt. Gelukkig was dit tot nog toe hier niet het geval, en het is te hopen, dat dit nooit zoo ver zal komen Toch is de mogelijkheid volstrekt niet uitgesloten, indien de omstandigheden niet veranderen en de verhooging aanhoudt, dat ernstige tijden voor onze industrie hier kun nen aanbreken. Het zou kunnen gebeuren, dat de omstan digheden dwingen, ook hier straks dezelfde maatregelen te nemen als in Engeland, en dat vooruitzicht geeft in deze tijden wel stof tot ernstig nadenken. kochten dien kort daarna met27J> *lf Zulke staaltjes teekenen de markt Ook nu weer kwam er van het noorden een extra- veetrein, bestaande uit 13 wagons- Het aantal bezoekers was zeer groot. Met den extra-ochtendtrein oit het Zuiden kwamen niet minder dan 276 personen aan. De stoom tram hielp ook trouw mede om welkome bezoekers aan te voeren. En nn straks nog de tram uit de Zijpe en de Duinstreek Waarlijk, Schagen wordt al meer en meer het centraalpunt van Hollands Noorden. Schagen, 3 Mei 1902. Belangstellenden in hetoprich- ten eener Vennootschap alhier, ten doel hebbende den handel in kaas, kannen voor inlichtingen en het nemen van aandeelen zich vervoegen bij de heeren C. Zijdewind, W. Vader en P. Menrs te Schagen en C. Hille te O. Niedorp. Het examen der leerlingen van den Cursus in Hoefbeslag alhier zal op 16 en 17 Mei alhier worden gehouden. Als examinatoren zullen optreden de heeren A. W. H. Horssen, leeraar aan de Veeartsenij school te Utrecht, M. J. Hengeveld Gz., districts-veearts te Haarlem en G. Muijs, plaats vervangend districts-veearts alhier. Aan het examen zullen waarschijnlijk 12 leerlingen deelnemen. Het Bestuur van den Smedenbond heeft besloten, den volgenden Cursus in Hoefbeslag te vestigen te Hoorn. Voor dit doel zullen de noodige subsidies worden aangevraagd. De Smedenbond, gevestigd in Hollands Noorderkwartier, heeft voor de Landbouw-Tentoonstelling te Alkmaar 3 prij zen beschikbaar gesteld, voor de beste stellen hoefijzers, vervaardigd door leerlingen, die de Cursussen in Hoefbeslag te Schagen heb ben gevolgd. De rekening van de j. L ge houden verloting van de Schager Paasch- tentoonstellingsvereeniging is van den Com missaris der Koningin goedgekeurd terug ontvangen zonder eenige aanmerking. Wie gedacht had, dat de acht dagen van lage temperatuur nadeelig op de markt zonden werken, had het totaal mis. De markt van Donderdag j.1. was volstrekt niet lager dan hare voorgangster. In enkele opzichten waren de prijzen zelfs nog hooger. Wanneer nuchtere kalveren voor f23, over- houders voor f24, vette varkens voor 52 cent, biggen voor f 16 worden verkocht, dan heb ben de verkoopers zeker niet te klagen. Met het rundvee was het al even zoo. Een hoer uit de Anna Paulowna verkocht 2 koeien voor f 10 per stuk meer dan waar voor hij ze thnis gelaten had. Een paar koop lui kochten op de markt een stier en ver- Sinds eenige dagen heerscht te Weenen ongewone koude en vriest het bij het aanbreken van den dag. In de wijnbergen rondom de stad worden 's nachts groote vuren ontstoken om de bloesems te redden, waarbij men den warmen rook over de knoppen laat strijken. Van overal komen berichteD over strenge konde, en in de omstreken van Triëst heeft het zelfs gesneeuwd. De nieuwe postzegels voor Transvaal met den beeldenaar van Koning Edward, zijn uitgegeven. Zij gaan van een halven penning tot 10 shilling. Zedelijk verval. Het volgende is genomen uit een artikel van lord Russell in „Daily News'', over den achteruitgang der maatschappelijke kringen in Engeland, met name die welke men de „upper ten" pleegt te noemen. „Meestal loopt het gesprek over den Mam mon. De weelde, die in vreeselijk toene mende mate bij allen heerscht, heeft een bijna waanzinnige zncht naar geldbezit ge wekt. Alle bedenkingen over de wijze om rijkdommen te verwerven, zijn verdwenen. Niemand schaamt zich meer, op kosten van anderen te leven. Mannen en vrouwen wor den niet meer geschat naar wat zij zijn, maar naar wat zij hebben. Bij de keuze van een echtgenoot beslist het geld „Wij leven in een tijd van verval en vein zen, zonder dat wij het weten. Wij zijn Romeinen uit het slechtste tijdperk van het oude Rome, in weelderigheid en verwijfdheid verzonken. Geldbezit is ons ideaalMoed is zoo nit de mode geraakt, dat wij pochen op onze lafheid. Het schoone in de kunst is ons niets meer waard wij zijn in een brutaal realisme verzonken. „Sport" heeft haar man lijkheid verloren. Godsdienst is in een soort van Isis-dienst ontaard. Vaderlandsliefde wordt als bier getapt en wordt periodiek kunst matig te voorschijn geroepen. In het geheele land is geen onsje waarachtige mannenmoed, en de vrouwen hebben alle vrouwelijke fijn gevoeligheid verloren. Wij hebben aldus de eer tot de meest bedorven maatschappij te behooren. „Om onze wedergade te vinden, moeten wij tot op den meest bedorven tijd van het Romeinsche Rijk teruggaan Wielr ij dershumor. Een fabrikant van rijwielen, die voor zijn vak op reis moest, terwijl er te huis een gewichtige gebeurtenis op til was, gaf last hem te seinen als het zoover was. Maar om in 't vak te blijven, moest worden geseind „Jongensfiets,"als het een jongen, en „Meisjes- fiets", als het een meisje was. Een paar dagen later kreeg hij het telegram, maar men kan zich voorstellen hoe hij keek toen er geseind werd „Tandem." De clou van de tentoonstel ling te San Lonis (V. S.) zal bestaan in een groote paraplnie, een uitvinding van zekeren mijnheer Schneider, barbier te Chicago. Een toren van 76 meter hoogte en zes meter mid dellijn vormt den stok van de parapluievan den top loopen 32 baleinen, aan het einde waarvan een groote wagon hangt. De lading geschiedt heel eenvoudig. De parapluie wordt dicht gedaan als een gewone besteedster, waardoor de wagons op een terras bij elkaar komen te staan. Nadat de reizigers (men kan er 1200 in opnemen) plaats hebben gevonden, wordt de parapluie geopend en daarna begint alles in de ronde te draaien, en kunnen de luchtreizigers de heele tentoonstelling in oogenschouw nemen. Reizigers zonder kaartje! Op het perron van een spoorwegstation kwam, juist toen een trein vertrekken zou, een jongen hard naar den stationschef toe- loopen. ChefEr zijn twee mannen in den trein, die geefi kaartje hebben riep hij. De trein moest nog even wachten en de kaarten werden nagezien. Maar alles bleek in orde te wezen. Wel, waar zijn nu die reizigers zonder kaartje riep de chef den jongen toe, dien hij nog zag staan, vlak bij den uitgaDg. Op de locomotief! riep de kwajongen en liep heen zoo hard hij kon. Een nattig besluit. De prefect van het Fransche departement Finistère heeft een zeer nuttige verordening uitgevaardigd. Daarbij wordt verboden voor taan oud papier, kranten, registers, brochures enz. te gebruiken voor het inwikkelen van voedingsmiddelen. „Zulk papier", wordt in de toelichting gezegd, „is vaak door handen van onzindelijke of zieke personen gegaan of van personen die een gevaarlijk bedrijf uit oefenen, of het kan van vuile of besmette plaatsen afkomstig zijn en daardoor een bron van besmetting worden". Elke politie-veror- dening behoorde een dergelijke bepaling te bevatten. Een ernstig ongeluk is in een sigarenfabriek te Philadelphia, waar meer dan 600 meisjes werken, voorgevallen. Een doofstomme jongen, die ook in de fabriek werkte, bezeerde zijn hand aan een lift; om 't kenbaar te maken dat hij gewond was, vloog hij op een groep meisjes toe, zijn bebloede hand zwaaiend. Eenigen der meisjes riepen„Branden onmiddellijk renden allen naar de trap. Het gedrang was zoo groot, dat een aantal meisjes terugkeerden en uit de ramen op straat sprongen. Anderen werden op de trap onder den voet geloopen, op den grond geworpen en door de overigen vertrapt. Zeven zijn reeds dood en drie liggen stervend in het hospitaal, terwijl er 20 onder behandeling zijn. Een renze n-a b a 11 o i r. In Amerika is alles grootpeh en geweldig. Die woorden zijn ook van toepassing op het abattoir van de firma Armour en Co. te Chicago. De groote massa gebouwen voor deze inrich ting lijken wel een stadmaar dat kan ook al niet best anders, want de ongelooflijk groote getallen runderen, varkens en schapen welke daar dagelijks worden geslacht, vereischen een enorme capaciteit. Met recht kan deze Armour-zaak er dan ook op bogen, het grootste slachthuis ter wereld te zijn, want afgezien van het feit, dat dagelijks in het Chicago- Abattoir van 4000 tot 6600 runderen, circa 10000 schapen en de ongelooflijke hoeveelheid van 17000 varkens geslacht worden, heeft deze firma gelijksoortige slachthuizen te Omaha, Sioux-city, Kansas-city, en zijn voor haar abattoirs in aanbouw o. a. te Fort-Worth. Van deze abattoirs uit wordt het geslachte vee door middel van zoogenaamde Refrigerator Cara, d.w.z. spoorwagens op een bii™ manier van ijs voorzien, om het vleesch bederf te bewaren, over al de Staten 8en Noord-Amerika gedistribueerd. Daareni Van fabriceert dit hnis alle mogeljjhe r',Ve1 artikelen, welke tot het vak behooren er® reuzel, worst, pekelvleesch, pekelspek l z°°sla vleesch, margarine, lijm, beendermeelUsse®- gtoffen, vleesch-extract enz. nie8t- Terloops zij ten slotte nog mede dat het hoofdkantoor te Chicago, een^H groote kantoren dezer firma, 600 ka zp* dienden drnk werk verschaft en Qt()orbe- Chicago-complex, wekelijks geregel,111 'Jet „laborers" werkzaam zyn. Als men nvi" 7QOO dat de oorspronkelijke bezitter, de heer Armour, verleden jaar overleden, dezebe! wekkende zaak van heel klein tot op enormen omvang heeft weten nit te bretó6" dan zal men zijn groote energie en volh ding weten te waatdeeren. En in <j&t" grootsche onderneming is zulk een orde regelmaat, dat niets anders verloren dan (zooals men pleegt te zeggen) 't geschreem- der varkens en werkelijk, als dit geluid no waarde had, zouden de vernuftige Amerikanen ook daaruit geld weten te slaan. Zoo zijn onze manieren! De inwoners van Santander waren sinds langen tijd ontevreden. Het station van den spoorweg naar Bilbao was voorloopig gg_ bonwd op een van hunne mooie boulevards Maar zooals meer gebeurt, het voorloopig bleef. De spoorwegmaatschappij dacht niet aan eene verplaatsing. Dit begon velen inwoners te vervelen en zij namen radicale maatregelen. Het station werd in brand gestoken. Het geheele gebouw, en alles wat er in was, werd vernield. En bovendien vroegen de inwoners het ontslag van den prelect en den burgemeester. De eerste heeft al gevolg gegeven aan dezen wensch. Deze zaak is Maandag ter sprake gekomen in de Spaansche Kamer. De minister van marine erkende den ernst van deze gebeurte nissen, terwijl de minister van binneulandscbe zaken meedeelde dat de ontslagaanvraag van den prefect aangenomen was. —Te Grosshesselohe, in Beieren houden de dorpsbewoners het oude gebruik in eere om op plechtige feestdagen, in het bizonder met Pinksteren, een algemeene vecht partij aan te richten, waarbij het dikwijls warm kan toegaan, omdat vechtersbazen van heinde en ver toestroomen. Dit jaar zal bet dezen echter niet zoo glad zitten. De Miiti- chener Allgemeine Ztg. maakt namelijk de volgende mededeeling openbaar: „Wie met Pinksteren in Grosshesselohe mocht willen gaan plukharen, kan er op rekenen, dat de overheid van haren kant reeds maatregelen genomen heeft. De garnizoenscommandant te München heeft last gegeven, dat op de beide Pinksterdagen en op Pinkster Drie, wegens de bijna stelselmatige buitensporigheden die op deze dagen te Grosshesselohe voorkomen, een afdeeling infanterie in de kazerne op het Marsveld in gereedheid gehouden zal worden. Deze afdeeling zal zoo noodig met een bizon deren trein naar Grosshesselohe gedirigeerd worden." Hongersnood. In Transsylvanië heerscht groote hongers nood. De Hongaarsche minister van land bouw heeft maatregelen doen nemen voor een uitdeeling van aardappelen onder de noodlijdende bevolking. In verschillende gemeenten heeft men de scholen moeten slui ten, omdat de kinderen te uitgeput waren om met vrucht het onderwijs te kunnen volgen. D e Britse h-I ndische provincie Neder-Bengalen is geteisterd door een kring- storm, die, naar luid van nog vrij onvolledige berichten, aan ruim 400 menschen het leven heeft gekost. Dacca, weleer de hoofdstad der provincie, en de meest nabijgelegen plaatsen zijn bijna geheel verwoest De te velde staande gewassen zijn onherstelbaar verloren. SCHAGEN, I Mei 1902. Aangev. 3 Paarden f 65.— a 140. 11 Stieren 70.— a 160. 260 Gelde Koeien „120.— a 210. 48 Vette Koeien „190.a 260. 150 Kalfkoeien „140.a 250.— 73 Vaarzen 50.— a 110.— 57 Nuchtere Kalveren 8.a 23.— Schapen, (magere) a 650 Overhouders 12.a 24.— 24 Lammeren 6.a 8.— Bokken en Geiten a 5 Varkens (magere) 16.— a 18 13 Idem (vette) p.K.G. .51 a —.52 76 Biggen 40 Konijnen 30 Kippen 360 Kilogr. Boter 350 kilogram Kaas 12000 Kipeieren 1500 Eendeieren 13.— a 16.- .25 a 1.— .60 a 1.25 1.— a l.W —.30 a -.35 2.25 a 2.75 3.10 per 100 ALKMAAR, 2 Mei. Granen. Tarwe f 7.25 a f7.40, Rogge f—.— af-.-, a fid. Chev. f5.50 a f 5.7b Haver f4.10 a f4.40 Paardenboonen 16.50 fBruine id. f6.50 a f7.76, Citroen- f8.50 a f-.—Witte f10.- a flOM Rood Mosterdzaad f 14.50, Karvijzaad fa Groene Erwten f 8 fGrauwe f 12.a f 19.—^8*e ALKMAAR, 2 Mei. Kaas. Aange voerd *272 party en, wegende 115.913 K Kleine f 28.Commissie f 26.Middel bare f 27.Handel stug. HOORN, 1 Mei 1902. Kleine kaas, hoogste prijs i 28. Commissie f 26.Middelbare 1 aangev. 120 stapels, wegende 48980 kü°- ENKHUIZEN, 30 April 1902. De prij zen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 10.75 a Mosterdzaad f 15.75 a 16. Maanzaad f 12.a 12.50. Groene erwten f 10.75 a 12.—. Vale f 15-56 af 17.50. Wijker Vale f9.50 a U-2®* Grauwe erwten f 17.25 a 18.50. Bruin" boonen f7.— a f 7.75. Paardeboo»*' f 6.25 a 6.75. Gerst f 4.50 a 5-V' Haver f 3.50 a 4.25. Aangevoerd Vette Varkens f .26 per K.G. Magere Varkens 11 a 25.Biggen f 8.— a 13.—. pen f a Konijnen f .60 a Kippen f 1.15 a 1.50. Eieren f2.75 a3." per 100 stuks. Boter f.55 a.60perk0P' stapels kaas, f p. 50 K.G. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 30 April2 Mei 100». Geboren, Ondertrouwd en Overleden G000®gfll, GetrouwdChrittiaao Suurendonk en Aria00 J

Schager Courant | 1902 | | pagina 2