Zondag 25 Mei 1902. 16ste Jaargang No. 3734. Biureau Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. RedewerkerJ. W I\KE L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Bericht aan onze AbODLÓ's op het GeïllustreerdZondagsblad. Onze Boerenstand in de Middeleeuwen.' Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Dit nummer bestaat uit twee bladen o Wij deelen bij deze mede, dat het formulier, hetwelk aan nummer 22 van het Geïllustreerd Zondagsblad was toe gevoegd en dat, na behoorlijke invulling en toezending,als Bewijs van Aandeel strekt in de G r a t i s-V e r 1 o t i n g van f 1000.—ook kan worden inge leverd ten kantore van ons blad. Onze abonné's, die er dus de voorkeur aan mochten geven, om hetzelve even bij ons aan te reiken, dan wel por post aan het opgegeven adres in te zenden, kunnen daarmede evengoed volstaan. Voor velen onzer abonné's is dat wel licht gemakkelijker. DE UITGEVER. L De Boerenstand is gewis een merkwaardig en bovenal een belangrijk gedeelte van het Neder- landsche Volk. Het is een klasse, die mis schien het minst van alle door bnitenlaud- schen invloed van den oorspronkelijken land aard is vervreemd of verbasterd, waarom zij in dubbele mate onze belangstelling verdient. Evenwel, ofschoon daardoor aan den eenen kant minder misvorming en overbeschaving wisten door te dringen, het valt niet te ont kennen, dat aan de andere zijde de steeds wenschelijke veredeling en geestbeschaving ontbreken, die uit de heilzame wrijving van denkbeelden ontstaan. Onze boerenstand is een klasse, die haar eigen gedachtenwereld, haar eigen geestesontwikkeling, haar eigen bedrijvigheid, genietingen en aandoeningen heeft en dientengevolge ook haar bijzondere deugden en gebreken. De invloed dien de heerschappij der Romei nen hier op de bewerking en ontginning van den bodem heeft gohad, is zeer zeker van groote beteekenis geweest. Toch kan men niet anders zeggen, dan dat pas sedert de stichting der Erankische heerschappij, de landbouw en veeteelt hier te lande met goed gevolg door de verschillende Germaanschè stammen werden aangekweekt. Karei de Groote, wiens eigen bezittingen voornamelijk in hoven bestonden, werd lang zamerhand nagevolgd door onderscheidene ingezetenen bij het aanleggen hunner hoeven. De huizen dier hoeven waren van hout, de hutten der armeren van vlechtwerk, met klei aangestreken. De verblyven der onderhoorigen, de stallen voor het vee en de schuren voor den wintervoorraad sloten zich aan bij de hoeven en het geheel werd door een gracht of tuin omsloten. Zoo'n omtuining of „tuin" sloot ook de gaarden van het veld af, waar door die gaarden zelfs later den naam van tuinen ontvingen. Het is te begrijpen, dat vooral op de grootere hoeven een betrekkelijk vrij talrijke menschenkolonie te zamen leefde, waardoor het niet zoo vreemd is, dat zij de oorsprong tot onze latere dorpeD en steden zijn geweest. Zoo'n groote Erankische hoeve bood zonder twijfel een levendigen aanblik. Immen, behalve den akker- en weidegrond en de velerlei vruchtboomen, prijkten zij, tot versiering, met bloembedden hier en daar en men vond er kodden runderen, sehapen en paarden, ja zelfs tam gevogelte en bijen zwermen 'bijeen. Zoo vormden zich de eerste, verblijven van den landbouwenden stand, zoo dra de Franken niet langer rondzwierven met de wapenen in de vuist, maar zich vaste woonplaatsen begonnen te kiezen. On der bescherming van de Frankische heerschappij, ontstonden ook langzamerhand verscheidene kloosters, waar de monniken, ver i van het gewoel der wereld, zich op stille en gezette werkzaamheid begonnen toe te leggen. TJit enkele hier en daar verspreide berichten onzer oude kroniekschrijvers, zoowel als uit verschillende plaatsnamen, kan men opmaken, dat die monniken niet weinig tot het ont ginnen van vroeger woeste en onbeheerde gronden, vooral langs den Noorderzoom van on® aderland. hebben bijgedragen. Allengs werden de kloosters door vrucht- are akkers en lachende veiden omgeven, ezet met gebouwen, boerenwoningen en werkplaatsen, en ook daaruit zijn later dorpen u 6teden ontstaan. Dit geldt vooral van negland en Groningerland. vank"'^6'' bijna gelijktijdig met die aan- het k voorspoedige ontwikkeling van tengevofrenbedrijf' nam °°k de slavernÏÏ> strelen 68 Vaa krijgsgevangenschap, in vele v Europa aanmerkelijk toe. Reeds r«di et'1'!'18, Ploeger wes in fijn Polderbrievm hedeii. fr ®en('er*yfe asn een Geschil der,is van den de® uitc loe'fns'and bfgwncen, doch heeft arn Ste® ln.t>ef Sehager Ci urant te keacen gegeten, de R 8"'eleD> Clu daaimiê door te gaan. echue om w i!re.r tfet 011 dei werp bolnngtylc genoeg eaagetocht te 2t'ter, heelt «ij ondergeteekende eehiijvè»' l?ii. "kkekn ov*' onzen BoerenaUnd «erd aaatiar'd bereidwillig door dezen onder Karei den Orooten ontbrandden de bloedige oorlogen tegen de Saxers en Slaven, die tenslotte op de gedwongen bekeering der Saxers en de verstrooiing en onderwerping der Slaven uitliepen. Zoo werd het mogelijk dat alle lijfeigenen, die veelal tengevolge van krijgsgevangenschap hun vrijheid verloren, den naam van slaven ontvingen. Want in den krijg buitgemaakte heidenen werden, naar de toenmalige beginselen, tot slaven hunner overwinnaars. Ook onderdanen, die tegen hun gebieder opstonden, werden tot slavernij veroordeeld. Onbeschermde landzaten onderwierpen zich nu en dan aan machtige Heeren en Vorsten, om daardoor hun veiligheid te koopen, en vaak gebeurde het, dat landlieden, om den zegen des velds te verwerven, een kruis op hun akker plantten en zich daardoor tot lijfeigene van dezen of genen Heilige verklaarden. Uit deze verschil lende omstandigheden werd een overal toenemende slavernij geboreu, doch die ver schillende trappen en wijzigingen had. Een betreurenswaardige toestand inderdaad Doch vaak kan in de wereldgeschiedenis wor den opgemerkt, hoe door dergelijke jammeren en ellenden de weg tot groote ontwikkeling en nieuw leven wordt geopend. Zoo zien wij ook hier, hoe op da verwoeste en vereenzaam de grondeu der overwonnen Slaven en van andere verstrooide stammen, bloeiende kolo niën van vrye Hollandsche en Vlaamsche landbouwers zijn gesticht, die voor een groot deel van Duitschland de kiemen eener nieu we orde van zaken in zich bevatten. Daaren boven bracht de invloed der Kerk een welda dige lenigiDg in de dienstbaarheid der slaven te weeg. De geestelijken predikten niet zelden, dat men door de vrijlating zijner slaven een Gode welgevallig en verdienstelijk werk ver richtte, waardoor men zich aanspraak op de eeuwige zaligheid verwierf. Vaak werden ook boetvaardige zondaars aangespoord om slaven aan te koopen en dien daaraa de vrijheid te schenken en evenzeer kochten de priesters zelf soms slaven op, om ze de vrijheid te geven en tot den geestelijken stand voor te bereiden. De Duitsche vrijlating was echter meestal een onvolkomene, waardoor de lijfeigenschap in grond- of hof hooriglieid veranderd werd. En ziedaar de aanleiding tot een toestand, die zeer algemeen, ook in ons vaderland, werd aangetroffen. Zoo'n vrijgelatene kreeg een boerenwoning, terwijl de verplichting tot per soonlijk dienstbetoon, hem opgelegd, dooreen pachtverdrag nauwkearig omschreven of door gewoonterecht genoegzaam werd bepaald. Vandaar, dat door het woord Boer nu eens een soort van dienstbaren landbouwer werd verstaan (omdat aanvankelijk vele dienstbaren, evenals nóg de boereD, de hoeven hunner heeren voor hen bearbeidden), terwijl dan eens weer dit woord in den algemeenen zin van landman of landpachter moet worden opgevat. In ons vaderland heeft zich sedert de ont binding der Karolingische heerschappij, de toestand der landlieden verschillend gewijzigd naar den aard en den regeeringsvorm der onderscheidene landstreken. Het Bisdom van Utrecht was met uitgestrekte goederen be giftigd, zoodat ook Oveiijsel, Drente, Gronin gen en de Ommelanden met een gedeelte van het latere We3tphalen, gerekend werden daartoe te behooren. Ook de dorre Veluwe was een leen des Bisschops van Utrecht. Het Hertogdom Gelder bezat nog zeer lang onafzienbare onbebouwde gronden, terwijl het rijke Brabant en het bloeiende Vlaan deren, alsmede een gedeelte van Henegouwen al vroeg zorgvuldig werden bearbeid en welig opkwamen. In de twaalfde eeuw werd dan ook het bloemrijke Henegouwen bij de bevallige Rachel vergeleken, terwijl het vrucht bare Holland onder het beeld van de kinder rijke Lea werd voorgesteld. Al deze verschei denheden wijzen ons op een zeer verschillenden toestand, niet slechts van de ingezetenen over het algemeen, maar inzonderheid van den boerenstand, welks lot met de trap van cultuur in allernauwste betrekking stond. Doch daarover meer uitvoerig in een volgend artikel. Amst. S. J. van Heijstebvelt. 1 maatschappelijke en economische ideeën heb ben in de katholieke landen onder de arbei ders eenen geduchten ommekeer in hunne geestelijke inzichten teweeg gebracht. Millioe- nen arbeiders in België, Frankrijk, Italië,Spanje en elders, eens trouwe zonen der Moederkerk, hebben zich aan haren invloed onttrokken. In Spanje, het Katholieke land bij uit nemendheid, zijn bij elke oproerige bewe ging kerken en kloosters eenigen tijd aan den moedwil der ontevredenen overgeleverd. Dit, wat de Kerk betreft. Doch gelijk wij zeiden, de invloed van den Paus op de staat kundige wereldgebeurtenissen is onverzwakt blijven bestaan. Voorbeelden, ook nit de ge schiedenis van den dag, zijn hier om het grijpen. In een vorig verslag hebben wij niteeugezet, hoe de overeenkomst tusschen Sagasta en den Nuntius in Spauje, eene ministeriëele crisis deed ontstaan. In Duitschland hangt de passificatie van Elz8S en Lotharingen voor een groot deel van het Vaticaan af. De Duitsche regeering wenscht reeds sedert langen tijd aan de universiteit te Straatsburg een Katholieke theologische faculteit te vestigen. De gezant bij den Paus heeft daarvoor in deu laatsten tijd zich zelfs bijzonder ingespannen. Tot heden hebben evenwel al zijn pogingen schipbreuk geleden op den tegenstand van de Fransch- gezinde partij in de omgeving van den Paus. Duitschland wil, dat de geestelijken van het Rijksland in Straatsburg hunne opleiding ontvangen, om daardoor controle op de op leiding te kunnen uitoefenen. De lagere geestelijken in Elzas en Lotharingen zijn Duitschland vijandig gezind.De houding van een groot deel des volks is daarmede in overeen stemming. Geheel anders zou dit worden, wanneer de opleiding onder toezicht van den Duitschgezinden bisschop van Straatsburg, een Duitsch karakter kreeg. In Duitsche hooge kringen verkeert men in de meening, dat eene volkomen bevrediging der bevolking daarop wacht. De grondstelling geldt daar zoo de geestelijke voorganger, zoo ook het volk. Deze meening geldt ook in Frankrijk en daarom spant het aan het Vaticaan al zijn invloed in, om de inwilliging van Duitsch- land's wenscheu te voorkomen. Do Fransche partij wil den bestaanden toestand blijven bestendigen. Thans ontvangen de geestelijken van Elzas en Lotharingen voornamelijk hunne opleiding in de Zwitsersche stad Freiburg, waar de vorming in een anti-Duitschgezinden geest plaats heeft. Het is opmerkelijk, met welk een kracht Duitschland naar West en Oost aan het Germaniseercn is. Wat men in het Rijksland door de Kerk zoekt te verkrijgen, tracht men in de Poolsche provinciën door kapitaal te bewerken. Voor eenige jaren heeft de Rijksdag een bedrag van 200.000.000 Mark beschikbaar gesteld om het Duitsche element in Posen en Oost-Pruisen te versterken. Deze gelden zijn deels voor kolonisatie, deels voor aankoop van domeinen besteed. Het hoofddoel is, goederen en landerijen van Polen aan te koopen, en die voor eene geringe pacht aan Duitschers af te staan. Op die wijze tracht men een hecht Duitsch bolwerk tegen den Slavischen invloed op te j Woensdag werpen. j Afwezig Van de verleende gelden zijn nog 56 millioen i geving. in kas, doch deze moeten nog verminderd i De voorzitter holpen; de jongste verkiezingen bewezen, dat de overgroote meerderheid der kiezers mede het ministerie welgezind is, en zonder zelfs de bijeenkomst der Afgevaardigden af te wachten, gaat de hoofdman heen. Diepdenkenden zien in het besluit een handige zet van den geslepen advokaat. Door op het toppunt zijner glorie heen te gaan, zoekt de president-minister zich een weg tot het presidentschap te banen. Wal- deck-Roussan wenscht Lonbet op te volgen Misschien, wij znllen zien. - ANNA PAULOWNA. Begin dezer week vergaderde in 't lokaal van den heer G. Volder de Coöperatieve W inkelvereeniging. Tegenwoordig alle leden, zijnde 21. Staande de vergadering gaf zich nog een nieuw lid aan. De voorzitter opende de vergadering, de notulen der vorige vergadering werden gele zen en goedgekeurd. De roorzitter doet ver slag van zijne reis naar Amsterdam. Daar heeft hij gesproken met 2 leveranciers, die hem den raad gegeven hadden, ook te ver- koopen aan niet-leden. Het bestuur stelt voor 't reglement in dien geest te wijzigen. Nadat enkele leden hierover 't woord ge voerd hadden, wordt met algemeene stemmen besloten, ook te verkoopen aan niet-leden, maar a contant. Deze niet-leden deeleD niet in de winst. Aan 2 leden, die op eene vorige vergade ring hadden bedankt, vraagt de voorzitter, of zij weder lid wenscheu te worden. Eén antwoordt bevestigend, de ander niet. Een der bestuursleden geeft er zijne ingeno menheid over te kennen, dat dit lid weer is toe getreden, want 't kan niet anders, of deze vereeuiging moet werken ten voordeele van den arbeidenden stand. De goede gevolgen zijn nu reeds merkbaar. Met algemeene stemmen wordt vervolgens besloten, den winkelier voorloopig tevens pen ningmeester te laten blijven. Eveneens wordt met algemeene stemmen besloten, de konin klijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Het bestuur zal deze zaak in orde brengen. Hierna volgt de benoeming van een com missaris. Bij 2e stemming wordt met meer derheid van stemmen gekozen de heer A. Wiggers, die de benoeming aanvaardt. Een der leden vraagt nog eenige ophelde ring aangaande drie artikelen van 't regle ment, die door 't bestuur worden verstrekt- Vervolgens wordt besloten, dat de leden, die drie gulden hebben gestort, een boekje ont vangen, waarop zij winkelwaren kunnen halen. Na 4 weken moet dan de resteerende 2 gulden zijn aangezuiverd. Nieuwe leden moeten echter de vijf gulden hebben betaald alvorens zij hun boekje ontvangen. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot I de voorzitter met een toepasselijk woord de vergadering. Vergadering r n g v a der gemeente WINKEL, 21 de Mei heer van den Raad gehouden op 1902, 's voorm. 10 uur. Breebaart, met kennis- Foliiiel mnitiil ier ïeel. Hoewel bij den val van Rome aan de wereldlijke macht van den Paus een einde werd gemaakt, is zijn staatkundige invloed onveranderd dezelfde gebleven. Men make in dezen wel onderscheid tus schen de macht van de kerk en de politieke beteekenis van haar hoofd. De kerk heeft zeker in vele landen haar strijd om het be staan te strijden. De Los-van-Rome beweging in de Oosten- rijksche Erflanden, heeft reeds tienduizenden aan haar gezag onttrokkende russificeering in Polen gaat gepaard met eene ondermij ning van de macht van de katholieke kerk aldaar; de beweging der Boksers in China heeft aan de toenemende propaganda voor het katholicisme en vooral aan zijne orga nisatie een geweldigen slag toegebracht. Erger evenwel dan al deze, heeft het socia lisme de gelederen der getrouwen gedecimeerd. Evenals weleer de kerkhervorming millioenen aan Rome onttrok, zoo heeft de leer van een anderen Duitscher even geweldig op den invloed van de katholieke kerk gewerkt. De stellingen, die Maarten Luther eens aan de kerk te Wittenberg hechtte, zijn voor de kerk van Rome van geen grooter beteekenis, dan de stellingen van Kar! Maix. Wel heeft deze laattie geene scheuring in de kerk gepredikt of bewerkt, doch de nieuwe worden met 39 millioen, welke noodig zijn om de gekochte landeryen te bezetten. In het geheel gingen 164496 H.A. land uit Poolsche in Duitsche handeu over. Van deze oppervlakte zijn nog 64600 H.A. onbezet. Het valt licht te begrijpen, dat de tegen hen ge voerde stryd, en nog wel door den sterken arm van den Staat, den Polen zeer onaan genaam is. Men herinnere zich het school- oproer te Wreschen, waai' de leerlingen der hoo- gere klassen zich halsstarrig tegen het Duitsche ouderwys verzetten. De daaruit voortge vloeide kastijdingen en de rechterlijke straffen, aan de ouders opgelegd, joeg ook de Polen van over de grenzen tegen de met geweld gevoerde germanisatie in het harnas. In de parlementen te Berlijn en Weenen maakten ze een punt van heftige discussie uit. Nu vraagt de regeering opnieuw een crediet aan den Rijksdag en wel tot een bedrag van 250 millioen mark. Daarvan wenscht ze 150 millioen te gebruiken voor kolonisatie en 100 millioen tot aankoop van domeinen. Voor een krachtige bestrijding harer plannen heeft* de regeering niet te vreezen. Waarschijnlijk znllen de Sociaal-Demo craten opmerken, dat het kwart milliard nuttiger en doelmatiger besteed zou knnnen worden. Het Centrum zal weder eenige alge meenheden te berde brengen, doch de groote macht van liberalen en conservatieven zal den staatskaros met gemak over den ietwat hobbeligen weg trekken. De groote mogend heden hebben het er op toegelegd, de natio naliteit der kleine volken te vernietigen. De strijd vau Engeland in Zuid-Afrika, de ver- duitsching van Denen en Polen, de wetsver- heet de heeren welkom en deelt mede, dat weer zoo spoedig een vergade ring is belegd tengevolge van een ingekomen verzoek, waarvan bij convocatie is kennis gegeven. Hierna opent voorzitter de vergadering en worden de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en met dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Naar aanleiding hiervan doelt voorzitter mede, dat het de commissie voor de wegen bij een nieuwe proeve van bewerking met be trekking tot de herstelling van den straat weg, is gebleken, dat ongeveer 30000 nieuwe steenen noodig zullen zijn, waardoor het hetwelk voor 1902 voor wegen en is begroot, met ongeveer f500 zal verhoogd en das tot f2000 zal bedrag, straten worden loopen. De hoofdelijke omslag zal dientengevolge daarmede moeten worden verzwaard. Vervolgens brengt Voorz. in bespreking het ingekomen verzoek van den heer J. Korff te Lutjewinkel. Voorz. licht toe, dat de gemeente voor 11 centiaren mede-eigenares is van het perceel, hetwelk door Korff gebruikt wordt en dezen in eigendom toebehoort. Door omstandigheden zou Korff ook gaarne eigenaar zijn van die 11 centiaren, welke nu der gemeente behooren, en biedt hij daarvoor als koopsom het bedrag, 't welk de gemeente aan hem zal hebben te betalen voor de ongeveer 19 centiaren grond, strekkende ter verbreeding van den weg te Lntje winkel. Tot een wijdloopige bespreking leidt dit verzoek nietmen vindt eenparig goed, de 11 centiaren grond aan Korff voor het door krachting van Rusland in Finland zijn brouw- dezen gedane bod te verkoopen, en wel nit seis nit een en denzelfden ketel. Men wist ons overweging mede te deelen, dat in de toasten, die tusschen keizer Nicolaas en Lonbet gewisseld zijn, eene toespeling op Zuid-Afrika zou zitten. Een dito van Lonbet op Finland zou van den republikeinschen president verwacht mogen worden. Eigenaardig is het, dat het bezoek van Lonbet aan Rusland, in Frankrijk zeer kalm wordt opgenomen, 't Mooie raakt er ook wel wat van af! Men interesseert zich meer voor de ministeriëele crisis, die.Wal- deck-Rousseau heeft aangekondigd. Velen kunnen zich de ontslagaanvrage van den minister-president niet begrijpen. De Kamer heeft hem steeds trouw in zijne plannen ge- 1. dat het bezit van dien grond volgens den huidigen toestand van weinig waarde en geen nut voor de gemeente is te achten, daar bij het bouwen van het cal» dg grond reeds in gebruik is genomen 2. dat door verkoop, Korff zeer gebaat schijnt te zijn en om hem alzoo ter wille te wezen. Inmiddels is echter gebleken, dat de 19 centi aren grond, welke moeten dienen om den weg te verbreeden en die eerlang van Korff op de gemeente zullen worden overgeschreven, slechts ten deele op naam van Korff staan een gedeelte staat, hoewel abusief, als het eigendom van den heer Brugman vermeld. j Voor alle zekerheid wordt besloten, aan Korff de 11 centiaren grond te verkoopen, onder voorbehoud, dat geene uitvoering daar aan zal worden gegeven vooraleer de 19 centi aren niet de volle eigendom van Korff zijn geworden. Hierna slnit de Voorz. de vergadering. Tot ons leedwezen waren wij verhinderd, verslag te geven van de Raads vergadering te HOOGWOUD, op Dinsdag 20 dezer. Evenwel zijn we thans in de gelegenheid nog het volgende daarvan te vermelden De verordening tot regeling van de jaar wedden aan de Langereizer school, die Nieuwe Niedorp andermaal had geweigerd op verzoek van Gedeputeerde Staten te wjjzigen, besluit men naar Nieuwe Niedorp terug te zenden, nu met het verzoek om de jaarwedden der onderwijzeres op f 50.— boven de wette lijke minima te stellen. Dan zou diejaarwed- de gelijk zijn aan de overigen in de gemeente Hoogwoud, (zooals die bij ongeluk geworden zijn). Naar aanleiding van het bezoek aan de firma Broekman besluit men van die firma een brandspuit van f 854 te koopen, mits ze bij een te Hoogwoud te houden proefneming evengoed voldoet als te Amsterdam zelf. Tot gemeente-geneesheer voor de armen praktijk wordt met 6 van de 7 stemmen be noemd de hi. Joh.Pool Rz. van Nieuwer Amstel. De jaarwedde wordt voorloopig vastgesteld op f 800. Voor keunisgeving worden aangenomen le. een schrijven van den heer Van Feen, dat hij de toegezegde f 25 voor extra werk zaamheden niet hebben wil 2e. id. vau den heer Ronner, die dat bedrag in dunk aanvaardt 3e. id. van den heer Ronner, waarbij hij op de hem eigen kernachtige wijze tegen som mige in den raad ten opzichte van hem gebezigde uitdrukkingen protesteert. Een verzoek van de harddraverij-vereeni- ging Voorwaarts, om, in plaats van op paarden markt op 2en kermisdag, gelegenheid voor een harddraverij op een lateren dag te geven, wordt van de hand gewezen. STATIONSWERK. Om te voorkomen dat meisjes misleid worden en in verkeerde handen vallen,treft men in sommige groote steden van het buitenland op de stations bij aankomst der treinen dames aan, die de meisjes opwachten en al die dat begeeren, gaarne met goeden raad en voor lichting dienen. Zulk een stationswerk is nu ook te Amsterdam begon neu. Voortaan zullen vrou wen en meisjes op het Centraal-Station te Amsterdam altijd een of meer dames aantreffen, kenbaar aan eene broche met de woorden„Bescherming van jonge meisjes", die op een licht blauwen band op den arm of op eon roset van dezelfde kleur op de borst wordt gedragen. Deze dames, aan wie ieder meisje gerust haar vertrouwen kan schenken, zijn gaarne bereid kosteloos ge- wenschte inlichtingen te verschaffen, die ieder meisje bevorderlijk kunnen zijn om gerust en veilig te Amsterdam te veikeeren. Zy zijn daartoe o.a. voorzien van kaarten, vermelden de het adres van het Tehuis Koningin Wilhelmina, het vrouwen-logement Tehuis en andere nuttige wenken. Inspectie verlofgangers militie. De inspectie over de verlofgangers van de militie zal dit jaar plaats hebben te Schagen, op Vrijdag 13 Juni, aanvangende voormiddags 9'/s ure, voor de gemeenten: Schagen, Barsingerhorn, Haringcarspel, St. Maarten, Zijpe, Anna Paulowna, Callantsoog en Wieringerwaard te Helder, op Dinsdag 24 Juni, aanvangende voormiddags 10 ure, voor de gemeenten Helder en Wieringen te Winkel, op Maandag 23 Juni, aanvan gende voormiddags 10 ure, voor de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek en Opmeer te Heer-Hugowaard, op Maandag 9 Juni, aanvangende voormiddags 10'/i ure, voor de gemeenten Heer-Hngowaard, Broek op Langendijk, St. Pancras, Oterleek, Obdam, Hensbroek, Oudkarspel, Noord-Scharwoude en Zuid-Sckar- woude. WIERINGEN. De eerwaarde heer pastoor J. B. v. d. Berg alhier is als zoodanig verplaatst naar Rijs wijk, terwijl alhier is benoemd de heer M. H. Brainlage, kapelaan te Vlaardingen. WIERINGEN. Op de j.1. gehouden lammerenmarkt waren ongeveer 300 stuks aangevoerd. De prijzen varieerden van f 7.— tot f 9.50. Ook weiden vele lammeren bij de boeren aan huis ver kocht. Het aantal ingescheepte lammeren be draagt ongeveer 800, welke werden vervoerd naar Schagen en Leiden. De heer Jb. Roggeveen, vroeger te SINT MAARTEN, heeft deze week te Rotterdam met gunstig gevolg examen afgelegd als eersten stuurman voor de groote stoomvaart. Met ingang van 1 Juni a. s. is tot postbode te St. MAARTENSBRUG benoemd de heer W. J. Pontvuijst te Scha- gerbrug. Handig heer. Te BREDA heeit een arrestant den politie agent, die hem had opgebracht, door een behendige en krachtige beweging in het arrestantenhok opgesloten. Hij verwijderde zich daaraa kalm. De agent weid later door zijn kameraden verlost

Schager Courant | 1902 | | pagina 1