Zondag 8 Juni 1902. 46ste Jaargang No. 3738. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomeod nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. fSnreauSCiliGKiV, ILaan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 K E L Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. weten. Binnenlandsch Nieuws. Uit Hoogwoud. AMit- Liilliivl DU nummer bestaat uit twee bladen. Gemeente Scliagen BEKENDMAKINGEN. o-ó POLITIE. Ter Secretarie dezer geuïeenie tija inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden zilveren ring. YooiteM militair oiienicll. De Bnrgemee«ter van SCHAGEN maakt bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeftijd, indien althans het voldoend aantal eich aanmeldt, de gelegen - heid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onderricht, waaromtrent door Z E. den Minister van Oorlog eene nienwe regeling ia vastgesteld, die ter Secretarie deier Ge meente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel. door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bjj het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekend heid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën en de algemeene plichten van den soldaat, doch strekt bovendien, om ben, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reserve kader. in de gelegenheid te stellen, aich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot oplei ding van toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner kenze, ot die zich tijdens hnn verblijf onder de wapenen wenechen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cnrsns, die loopt over twee achtereenvolgende winter- tijdperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari, en gedurende tenminste 3 aren per week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onder richt bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni, op alle werkdagen- des voormiddags van 9 tot 12 nar, ter Gemeente-Secretarie, alwaar ook verdere inlichtingen kunnen worden verkregen. Ten slotte woidt in het bijzonder de aandacht der belanghebbenden erop gevestigd, dat op het voorrecht om ingedeeld te worden bij het korps en is het garnizoen hunner keuze, alleen die in te lijven lote- lingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bijwonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven- Schagen, den 6 Jnni 1902. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. De Vrede. Er is dus vrede in Zuid-Afrika. Het helden volk heeft den ongelijken strijd opgegeven. Wie onzer, die dit feit niet met diep leed wezen heeft vernomen. We hadden allen ja waarlijk in het diepst onzer ziel, allen de illusie, dat het recht winnen zou. En die illusie zijn we thans kwijt. We staan aan hare groeve en treuren. En. toch We hebben ergens gelezen, dat er reden is tot rouw om deze overwinning door de menschelijke boosheid behaald en over de nederlaag van het recht. Reden tot vreezen voor den verderfalijken, den immoreelen invloed, dien deze nederlaag moet hebben op het karakter der volken, op de geheele op vatting der wereldpolitiek. Hadden de Boe ren getriomfeerd, dan, inderdaad, zou dat een overwinning beteekend hebben voor het beginsel van arbitragedan ware het feit vastgesteld, dat zelfs heel groote en machtige volken, al verzamelen zij al hun krachten, toch niets vermogen tegen heel kleine, die vast besloten zijn hun goed recht tot het uiterste te verdedigen. Dit lijkt juist, en tóch is er zoo absolute reden tot wanhoop En op die vraag ant woorden we met een beslist neen. Het hel- denvelk der Boeren heeft den strijd twee en een half jaar volgehouden tegen het mach tigste volk der wereld. En na het hoe en waarom zullen wij dadelijk trachten te beantwoorden het hoofd in den schoot gelegd heeft, nu is er een jubelende geest drift in datzelfde machtigste land ter wereld. Terecht schreef een der hoofdbladen Het Britsche Rijk davert op zijn grondvesten van al den jubel, omdat het gered is uit het doodsgevaar, waarvan de Daily Tdegraph sprak, omdat het geschud heeft op zijn grond vesten onder den aanval van de twee Boeren- republiekjes. Het Vereenigd Koninkrijk met zijn ruim 41.000.000 inwoners en Canada met zijn ruim 5.000.000 en Australië met zijn kleine 6.000.000, geholpen nog door hulp troepen uit Ceylon, en tienduizenden kolonis ten uit Zuid-Afrika en tienduizenden Kaffers, gesteund door krijgsbehoeften uit Dnitschland, uit Oostenrijk, uit Noord- en Zuid-Amerika, Italië, en vanwaar nog meer! met Portugal als handlanger dat rijk is in doodsgevaar geweest, omdat een volk, dat ?°°it meer dan 35.000 man op de been kon brengen, en ten laatste nog maar tusschen de tien- en twintigduizend man, het aan dorsto trots der overwinning, o roem der terwinning van de schatrijke wereldmogend- op het kleine Boerenvolk alle krijgsgevangenen tot het oude vaderland, behoud van de Hollandsche taal op de scholen waar dat gewenseht wordt en dit zal wel op de meeste plaatsen zijn en bij de recht banken. Voorts schadevergoeding voor de vernielde hoeven en voor de rebellen in de Kaapkolonie een billijke behandeling, waar achter men vermoeden kan volkomen amnestie bij 's konings troonsbestijging, om den wille van den vorm. j Na twee en een half jaar strijd zijn de Engelschen met voorwaarden bij de Boeren aangekomen, in vreeze dat zij ze niet zouden aannemen en den oorlog voortzetten. Hen herinnert zich den bangen twijfel, den angst in Engeland gedurende den tijd dat de vredes onderhandelingen liepen. Een twijfel en angst, die het potsierlijke had van een grooten man, die een pak slaag van een kleinen jongen vreesde! Waarom hebbeD de Boeren in den vrede toegestemd Zeker niet omdat zij zich overwonnen ge voelden. Hoe lang is het geleden, dat Delarey den snorkenden generaal Methuen met zijn staf en troepen gevangen nam Hoe kwamen, tot het laatst toe, berichten van overwinning op overwinning Maar er is een ernstige, diepgaande reden. Het Boerenvolk verminderde. In de con centratiekampen werden de vrouwen en kin deren der Boeren vermoord. Er werden geen kinderen geboren. Er was mitsdien vrees, dat het Boerenvolk zou uitsterven. En dat kon en mócht een zoo fier ras niet. Laat ons tot rust komen, laat ons enkele jaren trachten ons in vrede te ontwikkelen, zullen de Boeren hebben gedacht. Een nieuw volk zal geboren worden van krachtige mannen. Wijs zijn wij geworden door de ondervin dingen der laatste twee en een half jaar. En in ons hart zal nimmer het vuur van den hartstochtelijken haat jegens Engeland ge doofd worden. De beste mannen van ons ras loven nog, wij zullen de stamvaders zijn van het nieuwe Zuid-Afrikaansche volk. Zóó zal, na enkele of vele jaren, ons de gelegenheid gegeven worden opnieuw voor onze vrijheid den strijd aan te binden, een nieuw glorieus Hajoeba te zien dagen als morgen van onze nieuwe vrijheid. Want ondanks alles blijven wij innig ge- looven, dat dit Zuid-Afrika het graf zal worden van den overwinnaar van thans. MM oveniciit öcr ret Eén enkel onderwerp vult in de laatste dagen de kolommen der wereldpers: 't Is de vrede tusschen Boer en Brit, of eigenlijk de onderwerping der Boeren aan het Engel- sche gezag. Bemoedigend is de uitslag van den strijd voor hen, die in de toekomst der kleine volken gelooven, zeker niet, maar toch, als wij overwegen, dat 35.000 weerbare mannen, zonder hulpmiddelen, geld, havens, mondvoorraad, ammunitie en arsenalen, 30 maanden lang een der machtigste en rijkste landen der wereld weerstonden, diens troepen in meer dan 50 gevechten deden wijken, als wij van den moed, het beleid en de trouw van Steijn, Schalk Burger, Botha, De la Reij en De Wet lezen, als wij zien, dat uit zoo weinigen zoo vele kloeke helden te voorschijn traden, dan dringt er een lichtstraal tot in ons diepste binnenste door en wij zeggen vol heilige overtuiging: „de kleine volken mogen tijdelijk van de wereldkaart worden weggeveegd, zij zullen blijven bestaan, wan neer ze hunne taal, hunne kunst, hunne traditie, hun ideaal als dierbare kleinoodiën niet gewanhoopt. Zeker is het, dat in vele groote rijken eene zucht naar uitbreiding, naar zoogenaamde afronding wordt waargenomen, die het bestaan van enkele kleine rijken be dreigt. Zoo komt de Oud-Duitsche partij in Duitschland er onverholen voor uit, dat haar streven is gericht op eene totale samen smelting van al de deelen, die door Ger- maansche stammen worden bewoond. Zij heeft reeds kaarten laten vervaardigen, waarop dat groot-Germanje is aangebracht. Dnitschland bestaat daarop uit het tegen woordige Duitschland, de Duitsche en gedeel telijk Duitsche landen van Oostenrijk, de Baltische provinciën van Rusland, Duitsch Zwitserland, de Vlaamsche provinciën van België, met de Vlaamsche gedeelten van Frankrijk, en Nederland. Zeker zou Duitsch land, wanneer dit plan tot werkelijkheid mocht komen, met millioenen zielen vermeer- aanvoerden. Bijna alle aanvoerders waren lid van „Nieuw Leven", of van de vereenigingen „Waarland" en „Anna Paulowna", zoodat van slechts enkele partijen 2 marktgeld werd geheven. De aardappelen zijn vrijwel uitsluitend aan gevoerd in de maanden Jnni, Juli en Aug. De totaal-aanvoer bedroeg 6728 manden van 35 K.G., waarvoor werd ontvangen f7062.16. f 1.295, voorz. hem en tevens de verg. gelukwenscht. Voor de functie van Afslager melden zich aan de heeren A. de Wit, P. Swager en P. Beersde eerste wordt met groote meer derheid herkozen. Hiermede is de agenda afgewerkt. Aller eerst komt ter sprake het nieuwe ladings terrein. De voorz. en de secr. worden aan gewezen, om in overleg met den Chef de noodige stappen te doen bij de Dir. der De gemiddelde prijs voor Juni was voor Juli f 1.03, voor Aug. f 1.05 per 35 K.G., H. S. M. terwijl ten aanzien der geheele markt ruim Bepaald wordt, dat de aardappelveiling f 1.05 als gemiddelde prijs der aardappelen zal aanvangen op 20 Juni, tenzij bij den kan worden aangegeven. Marktmeester aanvragen komen om de markt Van den aanvang der veiling tot het einde eerder te openen. werd voor een bedrag van bijna f 700 aan gevoerd aan uien, nep, snij- en slaboonen, komkommers, bloemkool, wortelen en boom vruchten. De hoofdaanvoer bestond natuurlijk uit het hoofdproduct van den landbouw dezer om- derd worden, doch of het daardoor werkelijk gevingde sluitkool. Reeds op 15 Juli werd sterker zou worden, is te betwijfelen. Het door den heer Jb. Blom een_ partijtje roode zou zeker op zijn Westgrenzen een tweede Polen scheppen en metéén kan het land het voorloopig zeker wel doen. Die Polen zitten den Duitschers dwars in de maag. In den vinnigen strijd, die reeds zoo lang tusschen de regeering en de Polen wordt gevoerd, heeft thans zelfs Keizer Wilhelm zich persoonlijk ge mengd. Bij het feest der Johauniter Orde in het gerestaureerde slot Mariënburg heeft de Keizer de ridders opgeroepen, om aan den strijd tegen de Polen deel te nemen. Na over kool aangevoerd, welke f 11.25 per 100 stuks j opbracht. De hoogste prijzen werden gemaakt op 26 Juli, nl. f 12.75 en f 12.60 per 100 stuks, zoodat voor een partij van 273 stuks f 34.125 werd ontvangen. In de maand Juli werden 1854 stuks roode en 701 stuks gele kooien verhandeld tegen een gemiddelden prijs van f 7.62 per 100, wat zeker vele land bouwers heeft aangespoord zich op de teelt van vroege kool toe te leggen. Gedurende het geheele seizoen werden op de taak en de roeping dier orde eene plech- j de markt verhandeld tige beschouwing te hebben gebonden, sprak 269.356 stuks gele en de Keizer verder woordelijk „De Poolsche overmoed wil het Duitsche volk te na komen en ik ben gedwongen mijn volk op te roepen tot verdediging zijner nationale goederen. Hier in Mariënburg spreek ik de verwachting uit, dat alle broe ders der Johanniter Orde altijd ten dienste zullen staan, als ik hen roep en hen verzoek den Duitschen geest te verdedigen." Zulke woorden zijn natuurlijk olie in 't vuur en in Oostenrijk zullen ze gebruikt worden als wapens, waarmee de tegenstanders van het Drievoudig Verbond Duitschland gaan be strijden. Het komt ons uit de prikkelende woorden van den Keizer-redenaar voor, dat Z.M. duchtig uit zijn humeur is. Misschien hebben de jongste handelingen van 's Keizers trouwe trawanten, de conservatieven, veel schuld daar- 965.276 stuks roode, 117.137 stuks plus 6 waggons witte kooien, wat een totaal ople vert van 1.351.769 stuks plus 6 waggons. Voor deze aangevoelde hoeveelheid werd ontvangen f 41978.505, waaruit afgeleid kan worden, dat gemiddeld op de markt is besteed ruim f3.per 100 stuks. Ware de witte kool wat hooger in prijs geweest, dan zou 't gemiddelde zeker eenige centen per 100 stuks hooger zyn geweest. In t geheel werd op Nieuw Leven's afslag verhandeld voor een kapitaal van f 49736.19, van welk bedrag f 515.355 marktgeld werd geheven, zoodat we hiervoor een gemiddeld vinden van f4.06 ruim per dag. Vele klachten werden in 't afgeloopen jaar weer vernomen over de lossing der produc ten; deze moeilijkheid was mede oorzaak, dat sommige landbouwers hunne producten aan. De heeren Agrariërs zijn met de door gingen veilen op den afslag van „Ons Belang". den heer Von Biilow voorgestelde verhoogde rechten nog lang niet tevreden. In de Prui sische Kamer van Afgevaardigden hebben zij een voorstel ingediend, waarin het stand punt der Agrariërs wordt uiteengezet. Toen deze zaak in behandeling zou komen, gaf de Rijkskanselier, die tevens Minister-presi dent van Prnisen is, te kennen, dat hij over de kwestie geene bespreking wenschte te houden. Von Biilow gaf te kennen, dat de tarieven- wet een rijkszaak was, waarin de vertegen woordigers der verschillende landen als zoo danig niet konden of mochten ingrijpen. De ontwerp-wet was uit eene langdurige onder handeling tusschen de verschillende deelen des rijks ontstaan en het was de Rijksdag, die verder had te beslissen. Na deze duidelijke verklaring verliet de Minister met zijne ambtgenooten de zitting zaal. De heeren Agrariërs deden echter alsof ze niets gehoord hadden, hielden eene lang durige beraadslaging over hunne eischen en verklaarden ten slotte met groote meerder heid van stemmen, dat het voorgestelde tarief bij lange na niet aan hunne billijke wenschen voldeed. Dit duidelijk uitgesproken verzet tegen keizer en kanselier heeft in de hoogste hof kringen heel wat opschudding veroorzaakt. Zullen de Agrariërs in den Rijksdag de hand reiken aanVrijzinnigen en Sociaal-Democraten? blijven waardeeren. Evenmin als het tijdperk remen aan vrijzinnigen en öociaai-jjemoci der revoluties in de vorming onzer aardkorst i zu"e" de vereenigde uitersten der rijksregeering de oplossing der kwestie onmogelijk maken Men vreest het antwoord op deze vragen. De moeten voorwaarden, die Engeland zich heeft vorming voorbij is, (getuige in de laatste dagen de geweldige werkingen in Midden-Amerika,) evenmin is de periode der staatkundige revo luties afgesloten. Niemand weet, welk een invloed de ineenstorting van het Turksche rijk, of de ontbinding van de Oostenrijksche monarchie op de wereldpolitiek zullen uitoefenen. Welke lang ingebonden krachten dan zullen vrijkomen en hoe ze ais onweerstaanbare machten zullen werken op het worden en vergaan Eeuwenhebben de Donau-vorstendommen en Griekenland onder het juk der Turken ge zwoegd eenwen van onrecht hebben de kleine volken van den Balkan gelouterd eu gesterkt en na die honderdtallen van jaren, hebben ze door de geweldige vrijmakende krachten zichzelve wedergevonden. Wat voor Grieken, Bulgaren, Serben en Roemenen was weggelegd, wie zal het zeggen of dat niet binnen korten tijd ook aan Bohemers en anderen is beschoren, en of niet Finnen en Polen en Klem-Russen eene even blijde toekomst wacht. Daar is bij al die volken levenskracht genoeg, om groote gebeurte nissen te kunnen verwachten. Vooral* bij de Polen wordt een zóó krachtige nationale propaganda gemaakt, dat zij eenmaal vruch ten zal moeten dragen. Hoe somber dns ook het heden moge zijn, wij willen blijven hopen, hopen op de toe komst, ook van Zuid-Afrika. De geschiedenis heeft groote wereldrijken zien worden, ze heeft ze gekend wier groot heid onverkleinbaar scheen, wier macht schijnbaar geen zwakke zijden had, wier laten welgevallen, zijn zeker niet i an. z°édanigen aard, dat men van een alge- i 'e overwinning bij mogelijkheid spreken =>-miuuiuu gecu zwaaae zijuen riau, wier jSn" zou het geval zijn geweest, als de kracht onuitputtelijk leek, en tóch hebben cor Engeland eertijds begeerde onvoorwaar- rij zich opgelost in de zelfstandige deelen, eujke overgave had plaats gehad. waaruit ze schenen saamgesmeed. De Baby o„ ,aar de Boeren 'tis waar, dat zij hnn loniërs en Perzen en Romeinen der oudheid naihankeljjl^heüi hebben prijsgegeven wil- rijn de Engelschen en Russen en Duitschers van onvoorwaardelijke" 1"~'" L"JJ overgave niets j hebben bedongen toelating van van het heden, gelegd, kan Wat voor den een was weg- een ander wachten, en daarom 't Kan óók zijn, dat het taktiek van de hee ren landjonkers is. Door enorm te overvragen, kan men anderen den pas afsnijden om de aangeboden verhoogingen te besnoeien. Mis schien is deze laatste opvatting de juiste. Nieuw Leven," te HEER HUGO- WAARD. Algemeene vergadering op Maandag 2 Juni, ten huize van den heer P. Swager aan den Veenhuizer Middenweg. Na opening der vergadering door den heer S. Brugman, werden door den heer P. Won der Pz., Secr., de notulen der beide laatstge houden vergaderingen gelezen. Deze notulen erlangden zonder op- of aanmerking de goed keuring der vergadering. Na voorlezing der ingekomen stukken, welke voor kennisgeving Tesselaar besluit werden aangenomen, deelt Voorz. 't een en ander mee omtrent de beweging tegen de Duitsche Toltarieven. Hij vraagt de goed keuring der verg. over de toezegging van een aandeel in de te maken kosten, welke deze beweging met zich brengt. De Secr. heeft van een lid der benoemde commissie vernomen, dat de zaken thans vrij gunstig staan, hoewel officiéél nog niets omtrent het optreden dier commissie is vernomen. Uit het marktverslag blijkt, dat van 19 Juni tot 12 Aug. om den anderen dag is geveild, van 12 Aug. tot begin December dagelijks, en dat in die maand nog 8 veilingen werden ge houden, zoodat 't aantal veilingsdagen in 1901 heeft bedragen 127. Uit vele plaatsen werden verschillende artikelen op den afslag gepresenteerd. Het grootboek wijst niet minder dan 282 personen aan, die voor grootere of kleinere sommen De nog niet voltooide uitbreiding der laad plaats aan het station N.-Scharwoude moge afdoende verbetering brengen. Naar aanleiding van dit verslag wordt door den heer Tesselaar gevraagd, wat gedaan zal worden met 't overschot der marktgelden na aftrek der salarissen. De Voorz. antwoordt hierop, dat ook moeten worden betaald 't materiëel voor de markt, advertentiekosten enz., terwijl overigens 't batig saldo der markt, indien dit er is, stellig kan worden aangewend tot delging van schuld der vereeniging. Door den Secr. wordt vervolgens verslag uitgebracht over 't jaar 1901. Uit dit verslag blijkt, dat 't ledental nog weer is toegenomen en thans 191 bedraagt. De verg. werden slecht bezocht, wat spr. aanleiding geeft een woord te spreken om tot 't bijwonen der verg. op te wekken, opdat de vereenigings- zaken mogen worden geregeld met gemeen schappelijk overleg, wat meer waarde geeft aan de te nemen besluiten. De financiëele toestand der vereeniging geeft aanleiding tot tevredenheid, hoewel door omstandigheden nog geen cijfers kunnen worden meegedeeld. 't Gebrek aan waggons heeft zich in 1901 minder sterk doen gevoelen dan in 1900, dank zij de veelzijdige pogingen, welke werden aangewend om hierin verbetering te krijgen. Op adressen aan polder- en gemeentebestu ren werd een gunstig antwoord ontvaDgen. Spr. eindigt zijn verslag met den wensch, dat ieder zijn besten krachten zal inspannen in 't belang dei vereeniging, opdat zij meer en meer worde een zegen voor de landbouwers in deze omgeving. Dit verslag geeft geen aanleiding tot dis cussiede Voorz. brengt den Secr. den dank der verg. en hoopt, dat hij 't volgend jaar weder een gunstig verslag zal kunnen uit brengen. Door afwezigheid van den Penningm. en aangezien de contributie over 1901 nog niet ten volle is geïnd, kan aan pnnt 4 der agendarekening over 1901, niet worden voldaan. De voorz. stelt voor een comm. te benoemen, welke de rekening met hare beschei den zal nazien. Dit wordt aangenomen, ter wijl tevens wordt besloten, dat dit binnen een maand zal geschieden. De h.h. P. Oudhuis, P. Meereboer, S. Tesselaar, Jb. Blom, Abr. Bart en W. Groot worden aangewezen als leden dier comm. Op voorstel van den heer de verg., een Bode aan te stellen. Na vaststelling van het salaris wordt tot Bode benoemd de heer J. Leegwater. Hierna wordt verkiezing gehouden van bestuursleden. Aan de beurt om af te treden zyn de heeren S. Brugman, Jb. Groothuizen en A. A. Overtoom. Van laatstgenoemde is een schrijven ingekomen, dat hij niet meer in aanmerking wenscht te komen. Herkozen worden de heeren Brugman en Groothuizen. Voor de vacature wordt gekozen de heer R. Zwartdaar deze echter bedankt, wordt de heer Tesselaar aangewezen, die de benoe ming aanneemt. Omtrent de salarissen van den Marktmeester en den Afslager wordt besloten, deze te be palen op hetzelfde bedrag van 't vorig jaar. Voor de functie van Marktmeester meldt zich niemand anders aan dan de heer P. Wonder Pz., Aanvankelijk zullen drie veilingen worden gehouden per weekr n.1. Maandag, Woensdag en Vrijdag. Het uur van aanvang werd bepaald op 3 nar. Ten aanzien der uitbetaling wordt besloten bij de Dir. der H. S. M. aan te vragen, daarvoor een gelegenheid te verschaffen wordt daaraan niet voldaan, dan zal 't vei- lingBgebouw iets worden vergroot, opdat daarin ook de betaling zal kunnen plaats hebben. Nog wordt bepaald, strikt de hand te hon den aan de bepaling, dat bij aankomst op 't vei lingsterrein ieder verplicht is achter den voor gaande te blijven met z'n rijtuigwie aan deze bepaling niet voldoet, krijgt beslist de laatste beurt. Den afslager wordt opgedra gen minstens een half uur vóór aanvang der veiling aanwezig te zijn ter nummering der rijtuigen. Aan de handelaars zal worden ver zocht, .zooveel mogelijk ook op 't nummer af de gekochte partijen te laten lossen. Nog wordt besloten bij het Polderbestuur aan te dringen om de voorsloot langs de noordzijde van den Laanderweg in orde te doen maken, opdat de brug over dien weg aan de landbouwers dan ook werkelijk gele genheid geve, 't lossingsterrein te kunnen bereiken. Hoewel de agenda vrij vlug was afgewerkt, kon de verg. door de veelzijdige discussie, welke 't gevolg waren van zaken, ter sprake gebracht bij de rondvraag, eerst te half elf worden gesloten. Ongeveer 40 personen woonden de verg. bij, wat zeker veel bij droeg tot de levendigheid der debatten. WIERINGËRWAARD. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. D. Scheuk, zal op Woensdag 11 Juni e. k eene verkiezing worden gehouden (candi- daatstelling) voor lid van den Gemeenteraad. De stemming zal, zoo noodig, plaats hebben op Dinsdag 24 Juni en de herstemming op Woensdag 3 Juli a.s. WIERINGERWAARD, 6 Juni. Door het schrikken van een paard geraakte heden morgen bij den heer Kater paard en rijtuig van een Schagermarktbezoeker te water. Mensch en dier kwamen er goed af, doch het rijtuig werd deerlijk beschadigd. Benoemd te Alkmaar tot on derwijzeres aan de openbare burgerschool mej. A. van der Pol, ie SINT PANKRAS. Te AMSTERDAM is in Krasna- polsky een vergadering gehouden van vee houders en landbouwers, om te komen tot een organisatie der plattelandsboeren en land bouwers, waaronder te verstaan zijn al diegenen, die bun bestaan vinden in de practische uitoefening van het landbouwers- en veehoudersbedrijf, met het doel om zich los te maken van den invloed der door zoo genaamde heerenboeren bestuurde landbouw- maatschappijan. Het plan is plaatselijke af- deelingen van den bond te stichten, die haar concentratiepunt vinden in provinciale centra met een algemeen hoofdbestuur als opperst beheer. De vergadering was bezocht door een honderdtal belangstellenden uit verschillende provincies, want men wenscht te komen tot een organisatie over het heeleiand. Na toelich- ring van het onderwerp door den heer G. A. A. Knaap uit Haarlemmermeer werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel ter benoeming eeiier oommissie van 10 per sonen, met het recht van toevoeging met nog 5 leden, welke de opdracht heeft de organi satie voor te bereiden en een werkprogram vast te stellen. Tot leden der commissie bovenbedoeld worden aangewezen de heerenJ. A. A. Knaap, Haarlemmermeer J. Brinkman, Zaandam; A. Colijn,NieuweramstelJ. Schor- tingliuis, idem J. Zeelte Monnikendam J. Blokker, Wijdewormer; J. Geertsema, Haar lemmermeer K. de Vries, Groote LJpolder A. de Ridder, idemG. Veldhuizen, Utrecht. De Verslaggevers van d-e Raadsvergaderingen te HOOGWOUD waren V rijdag weer heel onfortuinig. Te 12 uur was de raadsvergadering aangekondigd en als goede reporters stonden ze te twaalf unr voor de deur van het gemeentehuis. Ze hoorden al vreemd op, toen de heer Breebaart, ambtenaar ter Secretarie, hen ver zocht, even op de Secretarie te komen. W at zon dat geven Die eer was hun nog nooit te benrt gevallen. Enfin, voor den Secretaris gebracht, was deze zoo welwillend, meê te deelen, dat de heele boel in de war geloopen was. Zooals bekend, was er een brandspuit gekocht van Amsterdam. Volgens bericht van de fabri kanten was de spuit met den schipper van Opmeer meêgegeven. De Burgemeester had nu tegen Vrjjdag 12 uur een raadsvergadering belegd, in de verwachting, dat de spuit te 10 uur te Aarts woud gereed zou kunnen zijn om beproeid te worden, na afloop waarvan dan de Raadsver gadering kon plaats hebben. De spuit had er ook wei kunnen zijn, maar, daar zat 'm die daarmede dus is benoemd, waarmede de nu juist het ongeluk. Kuin, de veldwachter,

Schager Courant | 1902 | | pagina 1