Itlinlteiul Ulftaal. Zondag 8 Juni 1902. 46ste Jaargang No. 3738. TWEEDE BLAD. Bianenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Vergadering Tan den Raad der gemeente OUDE NIEDORP, op Din.'dag 3 Juni 1902, voo'mtddags 10 nor. Tegenwoo dig alle leden. Vooraitter de heer A. Wonder Pr, burgemeester. De Voor», opent met welkom de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stokken 1. Een schrijven, d.d 13 Januari 1902. van den heer C.D.Baas, hoofd der school te Zijdewiod, waarbij bij deu Raad dank brengt voor de welwillendheid, om zjjne jaarwedde te veihoogen en geljjk te stellen met die aan de school te Oude Niedorp, docb waarbij hjj protesteert tegen hetgeen de heer Hille in die vergadering ter toelichting van ego stem heeft gezegd. Volgens den heer Hille waren het alleen Raanciëele bezwaren geweest, die hg indertijd tegen de verhoo- ging der jaarwedden had gehad, doch adressant be roept zich op het verslag in da Sthiger Courant, waaruit blijkt, dat de heer Hille, oltchoon bij later zeide, niets tegen den heer Baas persoonlijk te heb ben, in de eerste vergadering onderscheidene argu menten tegen de verhanging opnoemde die niet van fluanciëelen aard waren* Adressant geloofde wel, dat er bij den heer Hille geen wrok had voorgezeten, omdat er voor wrok geen reden bestond. De Voorz. deelt mede, dat hij dit schrijven in de vorige vergadering (van 19 Februari) n:et ter tafel had gebracht, omdat hij toen meende, dat dit tot niets zou leiden, aangezien de bealniten tot regeling der jaarwedden juist goedgekeurd waren terugontvangen. De heer Hille vraagt, welke strekking dit schrijven na eigenlijk heeft. Voor», meent, dit de heer Baas blijkbaar wil ver klaren, dat ook bg niet gelooft ean wrok van de zyde van den heer Hille. De beer Hille vraagt, hoe de heer Baas d»n nu bij den Raad kan kouvn met zijn 8'hrijven. Spr. zou niet zoo erg opgekeken hebben, als indertyd iets dergelijks bij de Schager Courant was ingezonden, maar wat beduidt het schrijven hier in den Riad De schrijver kan toch immers niets nienws vertellen, want alle leden waren by de behandeling tegenwoor dig en zyn dus op de hoogte? Voorz. gelooft, dat de heer Baas er op heeft willen wijzen, dat door den heer Hille in de latere vergadering is gezegd, dat by oorspronkelyk alleen financieels bezwaren tegen de verhooging had, terwyl nit het verslag der eerste vergadering ook vsd andere bezwaren blijkt, terwyl adressant daaraan wil toevoegen, dat ook hy niet aanneemt, dat by den heer Hille wrok bestond. De beer Hille meent, dat ala de heer Baas een man van tact was geweest en enkel had willen zeggen, dat hy niet aan wrok gelooft, dat hy dan veel van zijn schaven h.d kunnen weglaten. Algemeen wordt hierna goedgevondea het ach rij ven voor kennisgeving aan te nemen. 2. Een missive van Gedeputeerde Staten van 19 Februari, ten geleide van bet goedgekeurde kobier van hoofdelyken omslag over 1902. 3. Hem van 5 Maart, ten geleide van de goed- gekenrde bealniten tot regeling der onderwijzers- jaarwedden en der vergoeding voor herhalings- onderwijs. 4. Ilem van den Rijksontvanger van 3 Meien idem van 2 Juni, medvdeelende dat op die dagen reep. f 132.45 en f 221.69'/a aan den Gemeente ontvanger ia uitbetaald. 6. I.tem vau de Commissie tot wering van School verzuim te Oude Niedorp, ten geleide van het ver slag over 1901, (bij welk verslag de commissie met voldoening constateert, dat zij, dank zij de we.k'ng der vereeniging tot het honden van een jaarlij ksch schoolfeest, geen enkele maal den Arr.-Schoolopziener in zyn taak behulpzaam heelt behoeven te zyn.) 6. Idem van den Commissaris der Koningin, ten geleide van het 3e stnk van het verslag van den landbonw in Nederland over 1900. 7. het verslag van de vereeniging De Ambachts school voor Alkmaar en omstreken over 1901, en 8. het verslag van den toestand der gemeente over 1901. Alle voor kennisgeving aangenomen. De laatste stukken zyn ter lezing beschikbaar vcor de leden die dit verlangen. Voorta is nog ingekomen de mededeeling van den Voorz. van Ged. Staten, dat de ter mij u, waarvoor de verordening tot heffing van staangelden bij ker missen ia goedgekeurd, veratreken is, zoodat, wil de Raad met die heffing voortgaan, inzending vau een nieuw besluit noodzakelyk is. De tot heden geldende verordening wordt gelezen en op voorstel van den Voorz onveranderd opuieuw vastgesteldevenzoo de verordening op de invordering. Hierna wordt gelezen een schrijven van den heer W. C. Bosman te Alkmaar, waaiby wordt medege deeld, dat het bestuur van de Ned. Hervormde Kerk te O. Niedorp besloten heeft, tot 1 Juli a.s. Door OTTO ELSNER. o-o-o 2. „Ik heb natuurlijk zeer beslist party voor je getrokken", vertelde Fransje. „Alles van jou, heb ik gezegd, was echt, je hadt het niet noo- dig, naar zulke middelen te grijpen toen begon ik allerlei van je te vertellen De aanwezige heeren werden als 't ware wild eenigen van hen, die je nog niet hadden gezien, vroegen mij, of het niet mogelijk was met je in kennis te komen." „Maar, mijn lieve juffer, met zulke praatjes zult u Hilde nog ydel maken riep de muziekmeester uit. Hüde keek maar met één enkelen blik naar hem. -Papa hoort niet gaarne, dat men mij W" zeide zij op scherpen toon. u er slechts voor waken, dat ge inbeeldt, dat een prins zou kunnen komen kjn(j0m Je hand te vragen. Je bent het niet hVaD eenvou<iig0 menschen en moogt ie k .Pen °P een buitengewone wijze uit de E®i 'e Heden, waarin je geboorte en Seplaatst 6 omstaQdigheden je hebben kleurde tot aan haar haarwortels, koud rm* D'emantl trouwen," zeide zij len ','5 mannen van tegenwoordig wil- kerkrot Z'.?D en beu armer dan een „Wat kan je toch raar praten," hernam heid te heeft te oude geven, heffen, om de grondrenten, die zij 't recht meer bekend onder den mem van en nieuwe erfptchien te O Niedorp af te koop», tegen den penning 20; dat is voor een koop som, gelijk aan 20 maal bel bedrag der jzulijksehe rente. De beer Hille wil hst schrijven voor kennisgeving aannemen; dat is z y n opinie. De Voorn, sou wel tot afkoop willeu adviveeren. De verplichtirg tot betaling ataat vast; dat heeft de iechtbs:.k uitgemaakt eo nu is het toch voor- deeliger, af te koopen, dan de jaarlykache renten te betalen Voor den heer Hille staat die verplichting niet zoo vast. Wel gelooft Spr. dat de Ke k enkele erf pachten kan hrden, maar niet zooveel ala beweerd wordt Spr woidt in die meening nog verate-kt door de hendelingen van den beer B «man tegenover de menschen, die nog wel blyken hebben gegeven, dat zij wilden b talen Op de vraag van den Voorz, welke handelingen de heer Hille hierbjj op 't oog heeft, antwoordt deze, dat nu biervoor, dan daarvoor betaling wordt ge vraagd Als de menschen hst eene betaald hebben, komt er later weer een kwitantie voor een ander stnk. Waarom, als het recht van htffijg dan zoo rast slaat, komt men niet met de geheele vordering iegelijk? dat gaat toch overal »oo mee. De Vootz meent, dat dit wellicht zal komen, omdat bet kerkbestuur na de uitspraak der rechtbank aanstonds aan het vervolgen ia gegaan en naderhand bleek, dat onderscheidene pereeelen waren ove gegaan, gesplitst of iets dergelyka. De nagekomen vorderingen zullen dus peiceeleu betreffen, die niet tot op't laatste tydatip waren overgeboekt. De heer Hille ia bovendien nog versterkt in zyn t wij tel aau de rechtmatigheid der heffing, omdat ingestelde vervolgingen nooit tea einde toe worden doorgezet. Men veivolgt tot aan den gerechtelyken ver koop toe, maar tot opsehryven en verkoopen komt het nooit. Er sijn voorbeelden, dat de menschen al 2 jaar verwachtten, dat de „boel" wordt opge schreven, maar nooit komt er iets van. Waarom, zegt spr als de verplichting dan zoo stellig ie, beeft men nooit eens een kras voorbeeld gesteld en b.v by Klaas Machtel -of een dergelijk persoon, die tot aan de optcbryving is vervolgd, den boel verkocht? Dan was tenminste oen bewijs geleverd van de recht matigheid tan den eisch. Zelf heeft spr. betaald, maar niet omdat bij overtuigd was, schuldig te zyn hetgeen bij betaalde. De Voor», zegt, dal het lange nitstel van executie zijn oorzaak heeft in den langzamen gang van zaken by de Rechtbank. Men weet dat alles daar lang duurt en dat men er nieta aan kan doen. De heer Hille blijft er by, dat hy liet schrgvec van den heer Boaman voor kennisgeving wenscht aan te nemen en wil afwachten wat er verder zal ren. De heer Over is daar niet tegen, maar zou voor- loopig de jaarlijksche rente willen betalen. Dat bedrag (ruim f7.is te klein, „om er breuken door te maken." De heer Hille geeft toe, dat er voor de gemeente meer reden kan rijn om te betalen, dan voor particu lieren, omdat de gemeonte misschien een halve eeuw of langer de rente heeft betaald en aldus erkend heeft dat geld schuldig te zijn. De beer Strybis had gedacht, dat het Kerkbestuur misschien ook met het 10-voud van de rente genoegen zou nemen. De Voorz. zegt, dat het Kerkbestuur overtuigd ia, dat het recht van b, ffing vaststaat en als men die overtuiging heeft, mag men natuurlijk ais bestuurder van een administratie de goederen of rechten niet wegschenken, en dat zou het geval zijn, wanneer alkoop tegen den penning tO werd toegestaan. De heer Orer merkt op, dat niet het geheele Kerkbestuur van die rechtmatigheid overtuigd ishij zelf n.1. niet. De Voorz. erkent, dal in dat opzicht zyne woorden verbeteiiug behoeven. De heer Over ia het (euige lid in het Kerklestnnr, dat niet van het recht tot heffing overtuigd is. De heer Kriller vraagt, of het Kerkbestuur vaBt besloten is, met geen mindere afkoopsom genoegen te nemen. Voorz. antwoordt toestemmend. De heer Van der Oord zou, als 'them zelf betrof, maar jaarlijks rente betalen en niet af koopen. Ook zou hij wel te vinden zijn voor een bod van 15 maal de rente. Ten Blotte zijn er eigenlijk 3 voorstellen één van den heer Hille, om het schrijven eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen: een van den Voorz., om tot afkoop orer te gaan overeenkomstig de aan- jaarrente willen betalen. De heer Hille zon de d:tcu<aiea hierover lieTer verdaagd hebben; hij heeft niet heel veel tijd en er ataat nog meer op de agenda. De h'eren Van der Oord en Voorz., ofachoon niet bepaald tegen verlaging, meenen, dat de zaak vol- doeode bekend en besproken is, zoodat wel dadelijk een besluit kan worden genomen. O.k meenen de heeren, dat aanneming van het voorstel-Hille niet belet, om nog op het voorstel-Van der Oordeen bad aan het Keikbaetuur te doen van afkoop tegen den penning 16, in te gaan. Dan wil de heer Hille naast bet voorstel-Van der Oord een ander stellen en wel een bid tegen den penning 10. Spr. twijfelt niet. of het kerkbestuur zil odenig bod dankbaar aanvaarden. Nn wordt het voorstelVan der Oord in stemming gebracht en aangenomen. Vóór stemmen de heeren: Stam, Kriller, Over en Van der Oord; tegen de he-renLigthart, Strybis en Hille, Thans is dus weer besloten een bod te doen van 15 maal de rente. De heer Hille vindt het een kolossaal bod. De heer Orer is het daarmee eens, maar. segt Spr we erkennen allen, dat de heele geschiedenis voor de gemeente een leelijk ding ia; wellicht dat meerderen ons voorbeeld «uilen volgen en dat alsoo de geheele laek uit de wereld raakt. Na verdere bespreking van een voorstel van den heer Over, om in afwachting van een besluit omtrent afkoop, de rente over het vorige en dit jaar te be talen, teneinde voor dit kleine bedrag geen vervol- gingskoaten op te loopen welke vervolging de heer nog niet ziet irebeuren wordt bealoten, die verbouwing te atemmen. de heerenSta-n. Strijbis; tegen de Hille rente te betalen. Vóór stemmen Kriller, Orer, Van dei Oord en heeren Hille en Liglhart. Eindelijk van de erfpachtgeachiedenis afatapperde, gaat men over tot behandeling v.n het kohier der hondenbelasting- Dit wordt vastgesteld op een bedrag van f 148 50 voor 99 honden Verder worden goedgekeurd de door B. en W. voorgestelde af- en overachry vingen cp den dienst 1901 tot een gezamenlijk bedrag van f 142 57' en de betaling uit onvoorziene uitgaven op de begrootiog van dat dienstjaar vau f 160.68*. De b.rgrootingspost was f 325 78, zoodat er nog f 165.09* overschiet. Ten einde te voorkomen, dat een vergadering moet worden belegd alieen voor de benoeming vsn een stembureau waarvoor mogelijkheid bestaat door bet vertrek van het lid van de Provinciale Staten, den heer Kolff te Wieringen wordt goedgevonden reeds nu een stembureau te benoemen. Tot leden worden (naast den Burgemeester, die Voorz. i») gekoaan de heeren C. Over en J. Stam en als plaatsvervangers de heeren H. Kriller en Jv. d. Oord of J Ligthart. Hierna brmgt Voor», ter tafel een teekening en begrooting, opgemaakt door Jen heer A. Vis van Oudkarspel, van de reeds eerder besproken vernieuwing van den gemeentetoren op de Ned. Herv. Kerk te Oude Niedorp. Volgens het plan zal het binnenwerk bestaan blyven, doch de houteu buitenwand (die altjjd lekt) door een sieenen mnur vervangen worden. Het geheele werk zou volgeus de begrooting f 1166.50 kosten Op verzoek van den Voorz. geeft de heer Hille hierbij eenige toelichtingeno. a. dat het onderwerk alleszins in staat zal zijn om het nieuwe buitenwerk te dragen. De heer Over zegt, dat Reinde't Groen hem (spr.) gezegd bad, dat een steenen toren (door den heer Óver nader aangeduid) heel goed was te lllaken zoo, dat hij wel 40 jaar meê kon voor ongevier of hoogstens de helft van het bedrag der thans over gelegde begrooting. De heer Hille wil, na de aanduiding van den heer Over, hoe do heer Groen den toren dan dacht te maken, niet tegenspreken, dat de vernieuwing aldns vrij wat miuder zon kosten. Echter wordt de toren dan foei-leelijk, terwyl hy nu heel aardig gezicht kan verdragen en ook zal het op de door den heer Groen aangegeven wijze niet soliede gemaakt kannen worden voor de helft van het door den beer Via geraamde bedrag. Spr. weet by ervaring, dat dergelyk werk, om het naar eisch goed te doen, niet meevalt. Na eenige verdere besprekingen vindt men goed de zaak nog maar eens aan te houden. Het is wel waarschijnlijk, dat de Kerk binnen niet al te langen tyd tot herstelling van het ketkedak moet overgaan, in welk geval aamenwerking wellicht mogeljjk en zelfs zeer gewenscht ware. De Voorz. brengt hierna ter sprake de in de vorige vergadering aangehouden vraag of bij de land er geen oordeel over uit te sp eken. De heeren Strybis en Ligthart voorzien ook vele moeilijkheden van zoolanige bepaling en zijn er dnz tegen, deze in de acte op te nemen Men zal geen commissie vinden om er uitspraak in te doen, meent de heer Strybis. Na verdere diacn-aie wordt dan ook op voorstel van den Voor», bealoten, geene bepaling omtrent onderhandsche inhnor in ie acte op te nemen. Aan de orde is tn een voorstel van B. en W., om de a.g. onde school in te richten voor eene woning van den veldwachter. Deze woont thana in de pastorie, maar die moet, volgens mededeeling van den Voorz.. noodig belangrijke reparatie ondergaan en bovendien b-ataat natuurlijk altyd de kans, dat de pastorie ten behoeve van een eventuêelen predikant ontruim! zon moeten worden. Een andere woning, die voor den veldwachter geschikt is, staat er naar de meening van B en W. in de kom of in de nabjjheid niet. Hoe de inrichting zal moeten plaats hebben, kannen B. en W. nog niet zeggen, omdat zij geen vry heid vonden een plan en begrooting te doen opmaken, nog eer de Raad tot de verbouwing bealoten had. Wel kon medegedeeld worden, dat er evengoed in het gebouw nog rnimte zou blijven voor waag en brandspuit. De heer Over informeert, of de veldwachter een verzoek in dezen geest gedaan heeft en of hij tot deze verandering genegen is. Voorz. antwoordt van genegen zeer zeker. De heer Over had liever eerat een plan en begrooting gezien, alvorens vóór het doen van de en met verzoek de betrekking te waarnemen totdat een opvolger in De Voorz. herhaalt, dat B. en W. geen vrijheid gevonden hadden om al met een plan en begrootiug by den Raad te komen, nog eer deze tot de ver bouwing besloten had. Het spreekt echter vanzelf, Jat de Raad ten allen tyde bevoegd is, het aan te bieden plan met begrooting te wijzigen of te ver werpen. De heer Slam vraagt, of voor deze verbouwing geld van het Grootboek kan worden genomen. Voorz en andere heeren meenen van wel. De verbouwing wordt natuurlijk prodnetief door de huishunr, die ontvangen wordt, zoodal Ged. Staten in dat opzicht wel geen bezwaar zullen maken. Ten slotte wordt met algemeene stemmen tot de verbouwing bealoten, waarvoor B. en W, plan en begrooting sullen indienea. De Voor*, vraagt nog, wie bestek en teekening, begrooting etc. zal opmaken. De beer Van der Oord informeert, of er niemand in de gemeente is, die dat kan doen. Voorz. denkt het wel; het werk is nog al eenvoudig. De heer Hille gelooft, dat men niet veel beter doen kan, dan bestek en teekening enz. weer door den heer Vis van Ondkarspel te doen opmaken. Hei is, naar sprekers meening wat de heer Kriller beaamt voor eene aanbesteding in de gemeente veel mooier, als bestek en teekening van elde's komen. De concurrentie is dan veel eerlijker; het kan toch niet anders, of degeen, die de zaak heeft opgenomen en uitgewerkt, is beter op de hoogte dan anderen en hjj kan b v, aan rijn concurrenten de zaak wat zwaar toelichten enz., enz. Oar die redenen niet omdat hy er in de gemeente niemand bekwaam voor vindt acht spr het beter bestek en teekening etc. niet door een van de mededingers in de gemeente te laten opmaken.' Algemeen kan men met de mcening van den heer Hille meegaan, zoodat brsloten wordt, den heer Vis te belasten met da opmaking van genoemde stukken. Hierna sluit de Voorz., onder dank voor opkomst en medewerking, de vergadering. Vergadering van den Eaad der gemeente NIEUWE NIEDORP, op Donderdag 5 Juni 1902, namiddags 3 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorz. de Burgemeester, die met het gebruikelijke welkom de vergadeiing opent. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat het kohier van den hoofdelijken omslag reeds kort na de ver zending goedgekeurd is terugontvangen. De heer D. Kuilman, die naar de tram diensten blijven functie is getreden. Na eenige bespreking wordt goedgevonden, de benoeming van een opvolger tot een volgende vergadering uit te stellen. Hierna wordt gelezen een verzoek van Mej. M. A. L. Das, onderwijzeres aan de school in de Moerbeek, om haar gedurende 3 maanden om gezondheidsredenen verlof te willen verleenen, met behoud van tractement. Bij haar adres legt zij een attest over van prof. Jelgersma te Leiden. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het gevraagd verlof met behoud van tracte ment te verleenen, terwijl zij een crediet van f160 verzoeken ter bezoldiging van tijdelijke hnlp. Beide voorstellen worden met algemeene stemmen aangenomen. Verder is ingekomen een schrijven van het Gemeentebestuur van Hoogwoud, waarbij wordt medegedeeld, dat bij de regeling der onderwijzersjaarwedden in die gemeente, die tractementen zijn bepaald op f60 boven het minimum der wet, waarom zij ook gaarne de jaarwedden aan de Langereizer school aldus vastgesteld zouden zien. Daartoe wordt verzocht te willen medewerken, dat die jaar wedden aldus worden vastgesteld. De Raad besluit algemeen, aan het Ge meentebestuur van Hoogwoud te berichten, dat hij geen vrijheid vindt, om op het voor stel in te gaan de beweegreden van Hoog woud in het midden latend en derhalve handhaaft zijn besluit, medegedeeld aan het Gemeentebestuur van Hoogwoud bij schrijven van 9 Mei 1902, no. 200. Volgons de verordening op het pensioen fonds der ambtenaren in de gemeente, moet de Burgemeester jaarlijks in de maand Juni verantwoording van zijn beheer doen aan een door den Raad benoemde commissie. Die commissie, bestaande nit de heeren Visser, Koopman, De Moor en Kuilman, besluit na onderzoek met algemeene stem men het beheer goed te keuren. Vervolgens wordt nagezien het beheer van het Burge meestersboekje, voor welk beheer de Burge meester wordt gedechargeerd. Het kasgeld daarvan bedraagt f 82.48. De commissie adviseert, dat bedrag zooveel mogelijk te beleggen. Bij de rondvraag wordt algemeen goedge vonden, op advies van de heeren Koopman en Kuilman, den heer B. Strijbis aan te manen, dat hij het gras op het kerkhof eerder maait en in het algemeen het kerk hof netter houdt. De heer Koopman deelt mede, dat, zooals bekend zal zijn, door Volksonderwijs besloten is, dit jaar met de kinderen naar Friesland te gaan. De kosten daarvan blijken echter zoo hoog te zijn, dat de kas der vereeniging daartoe niet in staat is ook niet'met de sub sidie uit de Weezenkas. Aangezien het jam mer zon zijn, de kinderen, die zoo'n muts van het rei.-je op hebben, te leur te stellen, vraagt Spr., als Voorz. van Volksonderwijs, hoe de gemeentebegrooting er bij staatof er uit de gemeentekas ook eenige subsidie is te ver wachten. Do Voorz. deelt mede, dat er f 60 voor op de begrooting staat, waarvan ongeveer f 20 altijd gebruikt is voor subsidie aan „Volks- min te Hoogwoud. Spr. meent echter, dat er, als het nipt, noodiger dingen zijn te doen, dan het schoolfeest te subsidiëeren. Ook ge voelt hij niet zoo veel als de heer Koopman voor het voldoen aan de door de jeugd zoo warm gekoesterde wenschen. De heer Kuilman stelt voor, f20.— uit de gemeentekas bij te dragen. De heer Visser heeft niet vergadering afgevaardigde is geweest, deelt patÜe~voorheTVlTn'van Vofksonde^'wii^ hii mede, dat op d,e vergadering de Burgemeester, zoa „ra a nf)(r bieding van het Kerkbestuur, en een von den heer verhuring van dezen herfst bepalingen zullen worde» Van der Oord, om aan het Kerkbestuur een bod te doen van 15 maal de jaarrente. Het eerst komt in stemming dat van den heer Hille. Dit wordt aangenomen. Vóór zyn de heeren Stam, Ligthart, Over en Hille; tegen de heeren Kriller, Van der Oord en Strybis. Het schrijven wordt dus voor kennisgeving aan genomen De heer Over zou, ofschoon het schrijven voor ken nisgeving wordt aangenomen, evengoed voorloopig de Fransje het woord, „Alsof er geen huwe lijk uit liefde meer zou kunnen gesloten worden Maar ik vergat bijna, dat ik wat voor je heb meegebracht." Zij opende een pakje, dat ze by haar komst in de hand had gehad en haaide daar iets uit. „Een blouse riep Hilde vroolyk. „Jawel, een blouse!" herhaalde Fransje, stralend van geluk en zichtbaar tevreden, dat ze met de keus van haar geschenk zoo gelukkig geweest was. „Zoo een heb ik mij reeds lang ge- wenscht," zeide Hilde, terwijl zjj de stof betastte en de coupe bewonderde. Intusschen babbelde Fransje onafgebro ken door, met een handigheid, welke haar allerliefst afging. „Ik heb namelijk voor Elli Reventlow een japon gemaakt. Je weet wel, voor die jonge dame, die altoos bij mevrouw Bertram is, wanneer deze op haar villa aan de zee den zomer doorbrengt. Zij moet onmetelijk rijk zijn, ofschoon ze zoo eenvoudig in wezen en kleeding is, alsof het een dienstmeisje of een bonne was. Maar smaak heeft zezulk een fijne smaak, dat men van haar nog veel leeren kan. Deze stof voel nog eens, het is zóó zacht als zijde en bewerkelijk als wol die heeft ze zich uit Weenen laten zenden. Voor de kant gaf ze mij het adres van i een fabrikant in Antwerpen. Van al dat bleef heel wat over, wat ik haar natuurlijk wilde teruggeven want muizen, dat komt bij mij op het atelier niet voor. Maar lief en goed als juffrouw Elli is, meende ze, dat ik die zaakjes maar moest houden. Toen dacht ikdat is een mooie blouse i voor Milde- Zoodoende ben ik begonnen I opgenomen betreffende gelegenheid tot onderhandsche inhuring na uitmuntend gebruik. De wenschelykheid was reeds in die vergadering uitgesproken, echter zou men het nog Dader over de uitvoerbaarheid hebben. De heer Over gelooft met anderen, dat de eommi-sie voor de landerijen een ondankbare, ja een onmogelyke taak zal hebben. Ieder meent er recht op te hebben zyn perceel onderhands in te huren. Spr. zelf wil althans, als het aangenomen wordt, niet langer lid van de commissie voor de landerijen zyn;hy wenscht het ding te maken en kom ik nu zelve om mijn geschenk te brengen." „Dank... duizendmaal dank", zeide Hilde „Nu behoeft papa my er geen te koopen Juist toen gij kwaamt, deelde ik hem mede, dat ik niets fatsoenlijks meer had om aan te trekken. Maar wat ben ik toch onhartelijk. Je maakt zoo'n heele wan deling om mij vreugde te bereiden, en ik heb je nog niet eens een verfrissohing aangeboden." i „Dat neem ik aan", antwoordde Fransje op haar gulle, openhartige manier. „Hebt ge al reeds gegeten?" „Wanneer je het precies weten wilt: neen." „Dat treft goedWij hadden van middag zulk een royale tatel, dat jij nog wel genoeg kunt krijgen Het is bijna alsof ik vooruit voelde, dat wij zulk een lieve gast zouden krijgen." In weinige oogenbiikken was het witte linnen over de tafel gespreid en de maal tijd opgedischt. „Gebraden eend, gesmoorde kersen en eierkoek dat is ja een eten, dat ik thuis nog nooit heb gehad." „Je zult ook wel dorst hebben vroeg Hilde. „Wanneer ik je om een glas bier mag verzoeken." „O, we zullen nog wel wat beters heb ben." Daarbij kreeg Hilde een flesch rooden wijn uit de kast en zette die voor Fransje. Deze sloeg van verwondering de handeD in elkaar. „Dat alles moet ik verorberen „NatuurlijkJe kunt je niet voor stellen, hoeveel pleizier het mij doet, als de heer Jb. van der Stok, met algemeene stemmen als bestuurslid is herkozen. Aan den wenk, om eens nieuw bloed te brengen in de commissie tot bet nazien der rekening, is gevolg gegeven. Spr. is nu zelf j in die commissie benoemd. Ten opzichte van 1 de uitkomsten der exploitatie werd de meest mogelijke openbaarheid betracht. De tram gaat steeds belangrijk vooruit. Ingekomen is een schrijven van den heer J. Stammes, waarbij hij onder dank voor het tot heden genoten vertrouwen, ontslag ver zoekt als armvoogd. B. graag zien, dat daarin nog wijziging kon worden gebracht. In stemming gebracht, wordt het voorstel- Knilman aangenomen. Vóór stemmen de heeren Halff, De Moor, Kuilman, Koopman en Wijn tegen de heer Visser en de Voorz. Hierna sluit de Voorz. de vergadering, onder dank voor de ondervonden medewer king. en verleenen Export van Vee naar Spanje. De vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen export te 's-GRAVENHAGE HHH BH dat zij een bezoek ontvangen W. stellen voor, dat ontslag te heeft van een Spaanschen koopman, die be- onder dank voor de bewezen geluid door den correspondent der vereeniging het jou smaaktEn papa eveneens Dien kan men het van het gelaat aflezen." Weder wierp ze een hoonenden blik naar haar vader. Zijn avondeten was het, dat nu Fransje Petergen werd voorgezet. Hij wist, dat Hilde het alleen weggaf om hem een poets I ts bakken. Slechts met moeite kalm blijvend, verliet hij al spoedig de kamer. „Goed zoomompelde hij tusschen de tanden „Ga zóó maar voortOp deze wijze zult ge tenminste bsreiken, dat ge dat, wat ge zoo gaarne weten wilt, nooit in uw leven van mij zult hooren II. Het was inderdaad geen wonder, dat Fransje Petersen er bijna kogelrond uitzag. Zij verheugde zich in een gezegende appe tijt, welke haar een elk, die haar bij het eten gadesloeg, zou hebben benijd. Met behagen kloof ze een vogelboatje af en nipte van tijd tot tijd aan het glas wijn, dat Hilde voor haar had ingeschonken. Intusschen babbelde ze over allerlei zaken, zonder evenwel daarom haar opmerk zaamheid te onttrekken aan de compote, waarvan ze zoo nu en dan een lepeltje vol snoepte. „Zeker, eigenlijk ben ik slechts hier ge komen, om jou te bezoeken. Je weet, dat ik je zoo liefheb, dat me telkens een vurig verlangen overvalt wanneer ik je een tijd lang niet heb gezien. Ofschoon ik geloof, dat ik daarmede een groote dwaasheid bega." „Waarom „Wel, ik vrees, dat jon aan mijn vriendschap al heel weinig gelegen is." „Kleine dwaas, waaruit maak je dat op Hebben we het- dan niet steeds uitermate best kunnen vinden „Dat is wel het gevalMaar ik kan me niet losmaken van de gedachte 1 wanneer ik den blik van je oogen ontmoet, komt gij mij zoo koud en streng voor Mij is het altijd, alsof jij geen enkel mensch liethebtrecht liefhebben kunt." Hdde haalde de schouders op. „Ik weet wel," antwoordde zij gering schattend, „dat dat het thema is, waarmede men in Lindow den tijd passeert Ze noemen mij koud en trotsch, omdat ik niet met iedereen varkeeren wildaarom ben ik verwaand. De menschen vergeten, dat ik niet veel tijd heb om buitenshuis te zijn en deel te nemen aan ieder klets- praatje van de eerste de beste oude baker. 'j zijn arm, papa kan geen dienstmeisje houden, maar hij wil zijn boeltje toch netjes in orde hebben. En danjelui allen hebt goed praten. Je hebt een moe der. Een moeder! Ik heb de mijne nooit gekend." Hilde's stem klonk scherp en snijdend. Daarbij beefde ze van de ontroering, die haar binnenste beheerschte. Fransje zweeg verlegen. Zij had een thema aangeroerd, waarvan het beter was geweest te zwygen. „Je bent boos op me?" „Waarom zou ik?" „Ik had werkelijk niet de bedoeling je pijn te doen." „Daarvan ben ik overtuigd." „Geef me dan een kus." Fransje wachtte evenwel niet tot aan haar verlangen werd voldaan. Zij was reeds opgesprongen en had Hilde omhelsd. -

Schager Courant | 1902 | | pagina 5