ierkarren. W. F. STOEL Zoon, Zondag 22 Juni 1902. iüsle Jaargang No. 3742. DERDE BLAD. STEMMING MAKEN. Uit den Ouden Tijd. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. ADVBRTENTIEN. IJZEREN MESTWAGENS, InrUpoorten, Tuinhek- ken, enz. AUma ar» SGHAGER Alicicci Riim-, COURANT. Aiurteitie- LiiM Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNT1EN in het eeretuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: H tfJKI, Laan, B 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I K E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60 Afzonderlijke nummers 6 Cent. AD VERTEN TI EN van 1 tot 5 regels f 0.26 iedere regel meer 6 cl Groote letters worden naar plaatsruimte berekend -K>O-t- Het gaat de tegenwoordige regeering en de partijen, waarop zij steunt, niet voor den wind. Zelden is na eene zoo schitterende overwinning bij de stembus, als in 1901 door de verbonden partijen der rechterzijde is behaald, eene zoo merkbare inzakking van geestdrift en vertrouwen bij de overwinnende partij waargenomen. Het loopt dan ook niet meê. Men had zoo afgegeven op de regeering van 1897, dat zij totaal de belangen had ver waarloosd van de stamverwante volken in Zuid-Afrika. Had Dr. Knyper slechts aan 't hoofd gestaan, hoe zouden wij anders en beter voor den dag zijn gekomen En zie, de aanvoerder van de antirevolution- nairfen is nauwelijks aan het bewind, of men verneemt van reizen naar Brussel, Parijs en Londen, alsof wij werkelijk nog waren in den grooten tijd der zeventiende eeuw, toen onze staatslieden wat meê te zeggen hadden. Er werd gomompeld over belangrijke stap pen, die onze regeering zou doen en ziedaar eindelijk de bekende Hollandsche nota, zoo wonderlijk gesteld, zoo zonderling gedacht, dat niemand eigenlijk begreep wat onze re geering er mee wilde, Een mooi figuur maakte ze er althans niet mede. Maar dat is minder, als slechts de goede zaak, ons allen dierbaar, de onafhankelijkheid van de Zuid-Afrikaansche republieken, de toekomst van den Hollandschen stam werd gered. Helaas, Dr. Kuyper is wel ongelukkig, dat met schijn van ernst Engelsche bladen kun nen voorstellen hem ter kroningsfeesten uit te uoodigen, waar hij heeft meegewerkt zoo spoedig een vrede te verkrijgen, die eene onder werping onder het Engelsche juk beteekent. Waar blijft de glorie van dezen staatsman in de buitenlandsche politiek En binnenslands loopt het ook niet meê. Wat kranige generaal de Minister van Oorlog moge zijn, zijn houdiug èn Wij de behandeling van het militaire strafwetboek, en van dat op de krijgstucht, was alles behalve fraaidie bij de bekende lichtingen-kwestie zelfs meer dan zwak. Neemt men dKn verder het optreden van den Minister van Buitenlandsche Zaken, dien van Marine en nu ten 6lotte weer dien van Waterstaat bij de behandeling van de Hem- brugkwestie, neen, waarlijk, dan hebben de verbonden partijen geen reden tot danken over dit eerste zittingsjaar. Evenwel, „Het Vaderland" heeft groot gelijk de toestand wordt geen haar beter, al zou ook ten gevolge vau allerlei onaangenaamheden de een of andere Minister moeten aftreden. Met de tegenwoordige groote meerderheid aan de rechterzijde komt er eenvoudig een andere Minister van dezelfde kleur en de zaken blijven nog meer in onbeweeglijkheid dan ze nu reeds schijnen te zjjn. Van sociale hervormingen zal nu al bitter weinig komen; hoe zal het dan gaan, wanneer nog bovendien andere personen tusschentijds zouden optreden Voor de democratische vrijzinnigen kan de politiek geen andere zijn dan eene van ver- eeniging tot het bereiken van een vastgesteld doel. Maar de ervaring van het laatste jaar heeft het reeds bewezen dat doel kan geen ander zijn dan onmiddellijk aan te stu ren op eene grondwetsherziening, die ons algemeen kiesrecht, evenredige vertegenwoor diging en een andere Eerste Kamer moet geven. Indien deze eischen niet voorop worden gesteld, zal een volgende regeering niets kun nen uitvoeren en in de Kamer niet op vol doenden steun kunnen rekenen. Wanneer nu „Het Vaderland" meent, dat over drie jaren wederom vertrouwen zal worden geschonken aan hen, die door de jongste stembus smadelyk werden gedisquali- ficeerd,- dan moet het blad, dat door dik en dun het Kabinet van 1897 heeft gesteund, niet denken, dat in 1905 die regeering en die wijze van regeeren meer vertrouwen zal in boezemen dan in 1901. Met alle waardeering voor de hervormingen, die tot stand zijn gekomen, zal toch geen demo craat thans de houding van mannen als Bor- gesius vertrouwen, wanneer dezen niet rond weg, door te breken met al hunne conserva tieve, tijdelijke bondgenooten van 1901, zich verklaren vóór de noodzakelijke groote her vormingen. die onze staatsinstellingen op democratischen grondslag zullen vestigen. Doen zjj dat niet, onomwonden, zooals ze t reeds hadden moeten doen vóór de stembus van 1901 open ging, dan ziet geen enkel democraat in hen iets anders dan personen belust op de regeermacht, bereid wel om in het belang vau het volk maatregelen te nemen, maar niet te vinden voor het leggen van deze macht in de handen van het geheele volk. „Het Vaderland" schijnt langzamerhand het te willen doen voorkomen, alsof in de hoofdmannen van de Unie de personen zijn opgestaan, die eens zullen laten zien wat deze politieke vereeniging nu eigenlijk wil. Zoodra de Liberale Unie hare kiesrecht-plan nen heeft geformuleerd, zouden de conserva tieve liberalen daarover hun licht moeten laten schijnen, om daarna gezamenlijk op te trekken als ze zich er mede kunnen veree- ntgeu. Mooie democratische plannen, waarbij Mees en Tydaman. zich aansluitenOp de plannen van Borgesios c.8. moet dan nu gewacht worden. Maar zeer zonden degenen dwalen, die meenen, dat bereid zijn aan den leiband van de tegenwoordige bestuurders der Liberale Unie te loopen al degenen, die in de politiek van het kabinet Pierson Borgesins hebben gezien een opportunisme zonder voorbeeld, maar helaas niet zonder navolging, een ge ringschatten van democratische beginselen, waarvan de houding van zijne leden bij de stembns van 1901 de meest duidelijke bewij zen heeft gegeven. De vrijzinnig-democraten mogen op hunne hoede zijn voor het spelletje, dat „Het Vader land" thans opzet. De houding van dat blad tijdens de urgentie-kwestie in de Unie van 1901 stemt tot zeer gereserveerd opnemen vau hetgeen het thans geleidelijk aan zijne lezers wil ingeven. Het blad blijft stemming maken voor de grondwetsherziening en het Uniebestunr. Opgepast dat ten slotte niet het Uniebestunr van meer belang wordt dan het kiesrecht. Dieventaal in de 17e eeuw. «»(o)§(o)«» - Dieven waren er in vroeger tijd al net zoo goed als tegenwoordig en dat zij ook toen de voorzichtigheid reeds betrachtten, moge onder staand proefje van 17e eeuwsche dieventaal bewijzen, waarvan we de vertaling onmiddel lijk zullen laten volgen Heb je wat te botten of te buizen Geen gitselijnDe deistere heeft mij gisteren het laatste bncht uit den avel koert gehaald. Ik heb geen rijster te verkimmeren Dan moeten we nering doen en zien wat te mijnen op den breehaart. Heb je niets in den zwirlink Mijn 8nuiterik joont me zelden, maar ik mag gestoept en gesankt worden, als ik nog weet waar ik mijn grijpelingen iets te genfeu zal geven Niet Zie je daar die kalaausche mosse in 't gedrang, waar die houtsen horselen Die winnen berg in dat blauwe klaffst Ja, 't is een soensinne. Vast heeft ze vossen in de sui, dat snatert haar dossement. Kwist zachter hier zijn lenseliuks,die op je morf letten. Bah ze verlunsen geen krakelink. Haal je windvang over je zwengelink en alg mee. Binnen een uur flonken we kren Vertaling. Heb je wat te eten of te drinken Geen stukje brood. De teerling heeft mij gister het laatste geld uit den zak gehaald. Ik heb geen duit te besteden. Dan moeten we rondloeren en zien wat te stelen op straat. Heb je niets in 't oog Mijn neus bedriegt me zelden, maar ik mag gegeeseld en gebannen worden, als ik nog weet, waar ik mijn vingers iets te stelen zal geven. Niet Zie je daar die mooie vrouw in 't gedrang, waar die boeren kijven Die mooie vrouw in dat blauwe kleed Ja, 't is een Edelvrouw. Vast heeft ze goudstukken in de beurs, dat verraadt haar kleeding. Spreek zachter hier zijn luisteraars die op je mond letten Bahze verstaan geen zier. Haal je mantel over je wambnis en ga meê. Binnen een uur braden we vleesch. W. van Markel. -De schoolkinderen van NIEUWE N1EDORP, die minder dan 3 wettige school verzuimen hadden, maakten Woensdag een tochtje naar Stavoren per W. F. Tram tot Hoorn, vandaar per spoor tot Enkhuizen en daar met een speciale boot retour Stavoren, waar door de oudsten naar de roode klift werd gewandeld. Vooral het zeetochtje was met het mooie weer heel aardig. Tot t ij del ij k onderwijzer aan de school te MOERBEEK, gemeente Nieuwe Niedorp, wegens de ongesteldheid van mej. Das. is aangesteld de heer C. van Twuiver te Moerbeek. Beroepen (toez.) bij deNed. Ilerv. Gem. te HELDER: ds. A. H. Scholte te Zuid-Scharwoude. Men meldt uit ARNHEM: Woensdagmiddag had op den Velperweg een vermakelijk voorval plaats. De geweldige regenbuien, die zich in den loop van dien middag boven deze stad ontlastten, deden een hoeveelheid zand en steenen van de sterk hellende Hollaan naar beneden komen. Een en ander maakte het rijden der tram zeer lastig. Nadat reeds eenige malen met hulp van condncteurs en bereidwillige voorbijgan gers een tram door de met zand versperde rails was geduwd, werd 't ten slotte te erg en bleef een wagen steken. De passagiers moesten in eeD stortregen loopende hun heil zoeken en na eenig beraad trokken koetsier en conducteur schoenen en kousen uit, sloegen hun pantalons om en begonnen het zand uit de rails te halen. Toen de weg weer voldoende 1 vrij was, hield de regen op en het publiek kon weer van de tram gebruik maken, zonder dat uien angst behoefde te hebben voor een onvrijwillige wandeling in den regen. L it Schaumburg wordt gemeld: De gezondheidstoestand van H. M. de Konin- 1 gin blijft bevredigend. H. M. gaat dagelijks een- of tweemaal uit rjjden en heeft ook reeds kleine wandelingen gemaakt. Het weêr is niet bijzonder gunstig. Naar de N. R. Ct. verneemt znl- len overal, waar op de hulpkantoren der posterijen het verkeer meer dan 40.000 brieven [>er jaar bedraagt, deze hulpkantoren gelei delijk vervangen worden door postkantoren. Krijgsgevangen Nederlanders. Naar wy vernemen heeft de minister van buitenlandsche zaken aan onzen gezant te Londen opgedragen, bij de Britsche regeering stappen te doen, de spoedige invrijheidstelling te bevorderen van Nederlanders die tijdens den oorlog in Znid-Afrika krijgsgevangen zijn gemaakt. HARINGCARSPEL. Voor de afdamming van de ringsloot te Dirkshorn, den 18 dezer aanbesteed door het bestuur vau den Ringpolder, werd ingeschreven door P. Withoud voor f 165, C. Dam voor f 160, J. Wartenhoret voor f 170 en J. Levendig voor f 174, allen te Dirkshorn. Aan den laagsten Inschrijver werd het werk gegund. Een jachtopziener-s trooper. Voor het kantongerecht te THOLEN is gedagvaard een jachtopzieuer wegens stroopeneen collega verraste hem bij het stellen of herstellen van een wildstrik. De kindermoord te TILBURG. „Een rechterlijk ambtenaar" schrijft het volgende aan de Haagsche Courant „Wie dit proces in beide instantiën met aandacht heeft gevolgd, die vraagt zich af waarom is de kapelaan der kerk niet ge- hoord Evenals de pastoor, die wel als getuige gehoord is, was de kapelaan toch ook een dergenen, die dagelijks in de kerk kwamen. Te meer, omdat de pastoor tijdelijk afwezig was. Van waar dan dat men in het heele proces vau dien persoon niets hoegenaamd bespeurt? Waarom is hij voorloopig in de instructie niet als getuige gehoord Waar was hij vóór, tijdens en na het gebeurde Waar is hij sedert geweest? Waar is hij nu Niet alleen ter wille van de verdachten, maar ook in het belang van den kapelaan zeiven moet ook voor de openbare mee ning over een en ander het volle licht schijnen." Een kindermark t. De directeur van een weesinrichting te Temesvar (Hongarije) annonceert, dat njj elke maand gelegenheid zal geven voor menschen, die een of meer kinder tjes willen adopteeren, om uit de kleinen in zijn inrichting een keuze te doen Kranige reizigsters. De dames Van Andringa de Kempe- naer en Yon Schmidt auf Altenstadt, die oen groote reis door Oostelijk Azië ma ken, woonden den 17n April het kerse- bloesemfeest te Yokobama bij als gasten van den Keizer van Japan, en zijn daarna naar Nikko vertrokken. Den 30en April zeiden zij Japan vaar wel om via Korea naar China en Peking te reizen, van welke laatste stad o.a. een bezoek zou worden gebracht aan de graven der Ming-dynastie. En eindelijk gaan de kranige reizigsters daarna door Mandsjoerije en met den Trans-Siberischen spoorweg de thuisreis aanvaarden, om tegen half Augustus in het vaderland terug te zijn. De dames zullen dan juist ongeveer twee jaren op reis geweest zijn. Woningbouw. Te Frankfort a. M. wordt in den laat- sten tijd veel gedaan voor volkshuisves ting. Deze week is daar weder een blok van 17 huizen met 136 woningen in ge bruik gesteld. Het is opgericht door een bouwvereeniging, welke daartoe uit de gemeentekas 200.000 mark als bijdrage ontving in den vorm van deelneming in 't aandeelenkapitaal, terwijl de verdere bouwgelden door de spaarbank tegen 4 °/0 op hypotheek werden verstrekt. Het blok beslaat een oppervlak van 6080 vierk. meter, waarvan 2770 zijn bebouwd, terwijl bet overige terrein door tuintjes en een algemeene speelplaats in het midden wordt ingenomen Van de 136 woningen hebben 50 drie kamers, 86 tweezes woningen hebben een winkel. De wonin gen van 3 kamers doen 3238 mark (f 1922.50) huur 's maands, de andere 24—28.50 mark (f 14—17.50). Elk huis heeft een gemeenschappelijke badkamer, waschkeuken, bleek en droogplaats. De duurdere woningen hebbeD elk een bal kon. Bij den gevel is de vorm van kazernebouw vermeden. j In de Pyreneeën heeft het reeds vier dagen achtereen gesneeuwd. Iu sommige streken hagelde het tevens, terwijl bet overal zeer koud was. De landbouwers hebben veel schade geleden. In de Temps staat een lezenswaardige mededeeling over den toestand in Klein Rusland. Een van de medewerkers van die courant heeft daar alles met eigen oogen aanschouwd. Hij zegt, dat de toestand op het platte land allertreurigst is. Sinds drie jaar is er geen oogst binnengehaald, wat gelijk staat aan hongersnood. Een rapport van de Russische afdeeling van het Roode Kruis, uitgebracht op het congres te St. Petersburg, geeft een juist denkbeeld van wat er voorviei en wat er nog voorvalt. Het zaad is aanmerkelijk duurder geworden en de boeren moesten, om het zich te kunnen verechaffen, hun beesten verkoopen, die, in massa op de markt komend, slechts een lagen prijs opbrachten. Zij die geen grond bezaten, verlieten hun woonplaats om werk te zoeken, maar konden dit niet vinden De gevolgen van die ellende bleven niet uittyphus en huidziekten vertoonden zich onder hen. Te verwonderen was het dus niet, dat er onder lieden, die in zulk een toestand zijn gebracht, ontevredenheid, ja geest van oproer gaat heerschen. Dat er door kwaadwilligen gebruik gemaakt werd van deze stemming, behoeft geen betoog. Aphanosius Ivanovitch, een Klein Rus sisch boer, met wien schrijver een onder houd had, vertelde dezen, dat er op zekeren dag een generaal kwam die een bevelschrift van den Koning" (sic) bracht. Daarin stond, dat er weldra verdeeling zou plaats vinden van de goederen, die aan de groote grondbezitters behoorden, daar het den Koning had behaagd te voltooien, wat door den ouden, overleden Koning was begonnendat dit eerst na den oogst zou geschieden, omdat het niet billijk is iemand te berooven van hetgeen voor hem is gegroeid, doch dat, aangezien de Koning geen tijd had gehad om ons zaaigraan te schenken, wij dit konden nemen bij hen, die het bezaten en men, wat de beesten betreft, evenzoo kon handelen, dat men op den dag waarop de verdeeling zou plaats hebben, die zaken volgens de wet zou regelen. Op de vraag of hij, Aphanosius Ivano vitch geloofde, dat dit waarlijk een gene raal was, antwoordde deze „Wat ik geloofd heb, of niet geloofd heb, gaat u niet aan. Maar ik kan u wel zeggen, dat verschillenden het wel ge loofd hebben. Bovendien was hetgeen hij zeide, redelijk. Wjj hebben geld gegeven om zaaigraan te krijgen het voedingB- kapitaal, zooals zij dat noemen, nu moet men ons ook zaad geven ais wij dit noodig hebben. Wat hebben wij er aaD, als die Zenisky Natchalnik, die ver vloekte Moskoviet, het ons eerst achttien maanden later doet toekomenDe Koning zeide, dat wij het terstond konden nemen bij hen die er te veel aan hadden. Dat is rechtvaardig, vindt u niet?" En vervolgens verhaalde de boer, dat zij toen waren gegaan naar K., waar goederen van een groot grondeigenaar, die familie is van den Koning, die 60 000 hektaren goeden grond bezit, waarvan hij er niet meer dan 12 000 laat bearbeiden het overige ueeft hij in huur Een „Niemetz" (Duitscher) be heert die bezittingen. Maar die „zwijns- snuit* was nog erger dan een Mosko viet en zeide dat hij wel van zijn wiDst maar niet van zijn verlies kon mede- deelen en ons noch zaad, noch vee kon geven. „Zaad en vee dat van ons af komstig is* riep Ivanovitch verontwaar digd uit. De gouverneur van Poltawa, zoo deelde hij verder mede, tot wien men zich wendde om te weten te komen of het waar was, wat de generaal had voor gelezen, liet ons twee dagen zonder antwoord. Nu, wie zwijgt stemt toe. Bij den Duitschen rentmeester teruggekomen, bedreigden wij dezen met geweld te zullen nemen wat hij ons weigerde en alles te vernielen. Dit hielp. In zijn angst opende hij toen schuur en stallen en wij namen wat ons toekwam In het geheele land heeft men hetzelfde gedaan bij de andere grondeigenaars. Met de redeneering, dat de grond onmogelijk het eigendom van één mensch kan wezen, maar aan elkeen toebehoort en men alleen den oogst, maar niet den grond kan koopende mededeeÜDg, dat er gezegd werd, dat de studenten de vrienden der boeren wareD, iets wat men evenals zooveel wat ons wordt ver teld, zeide hij, niet moest gelooven en de volgende kenmerkende woorden „De studenten willen hebben, dat men om de drie jaar een Koning moet benoemen, ovenals men bet doet met de „Starosten"; doch dit is nonsensweet u wat de waarheid is: de menschen behooren aan den Koning en de grond aan de men schen", besloot Aphanosius Ivanovitch het onderhoud met den medewerker van het Fransche blad. Het Pruisische spoor- wegbestuur heeft twee locomotieven van bijzondere constructie besteld, met welke men wil beproeven, de snelheid van de expres-treinen, langs wegen met stevi- gen ondergrond, van het tegenwoordige maximum van 90 K.M. te verhoogen tot 130 KM. in het uur. Het nieuwe type zal overigens ook te gebruiken zfjn in sneltreinen die, wegens den toestand van den weg, niet zoo hard kunnen rijdenhet kan dan veel langere treinen trekken en maakt het voorspannen van twee locomotieven overbodig. Hoe' kleingeestig men soms in de politiek is, bewijst het vol gende De krachtige houding, door den Duit schen rijkskanselier in de suikerquaestie tegenover de Duitsche agrariërs aange nomen, heeft hem den bitteren toorn dezer laatsten op den hals gehaald. In tal van openbare vergaderingen werd het optre den van Von Bülow door de brave agra riërs aan critiek onderworpen en zelfs geschiedde het, dat op een dier bijeen komsten door een verwoed spreker tegen Von Bülow de beschuldiging werd inge bracht, dat diens geliefde poedel van Engelsche afkomst was en zelfs o snoodheid naar Engelsche mode ge schoren. „Neen, dan was Bismarck een heel wat beter rijkskanselier geweest, want diens honden waren altijd echte, trouwe, Duitsche beesten Toen men Von Bülow in kennis stelde met de tegen hem ingebrachte beschul diging, antwoordde hij, dat zijn hond wel degelijk van Duitsche afkomst was, „maar" voegde hij er bij „geschoren moet hij blijven." Tengevolge van de Los- von-Rom-beweging od door andere oor zaken, zijn volgens opgave van het Evangelisch Opperkerkbestuur in de laat ste drie jaren in Oostenrijk 18 082 per sonen van het Katholicisme tot het Protestantisme overgegaan. Het leeuwen deel ervan valt op Bohemen (7691) en Neder Oostenrijk (6279). Zooals men weet, staat in Bohemen de Alduitsche beweging in nauw ver band met deze bekeering op groote schaal, terwijl tevens het fanatisme van den troonopvolger Frans Ferdinand en diens morganatische gemalin, gravin Cbotek, er niet vreemd aan is. De weerwraak. De wreedheden op de Philippjjnen begaan door den Amerikaanschen gene raal Smith, die alle mannen boven de 10 jaar in de omgeving van 8amar liet dooden, en door andere generaals, die op de inboorlingen de waterkuur toe pasten, hebben een bloedige repressaille uitgelokt Verscheidene inboorlingen zijn gear resteerd, wegens het vermoorden en verschrikkelijk verminken op 30 Mei laatstleden van een sergeant, twee kor poraals en vier soldaten van het Ameri- kaansche leger, door hen te Binangonan, in het Noorden van Manilla, gevangen genomen. worden vervaardigd in de fabriek van

Schager Courant | 1902 | | pagina 9