AlTGTtEltifi- k LllHlITlll Politiek ovenfcit fler rat Aonuag o juii tyuz. i EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Uit en voor de Pers. Voor Aardappelbouwers. Nederlandsche hoffelijkheid." TRANSVAAL. Rinnenlandsch Nieuw s. i -iusie Jaaigaxig nu. oiiu. AIYT Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 nre, worden ADVER.TENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. giureauLaait, D 4. Uitgever s P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliiko nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. den Raad der op Dinsdag namiddags ten 7 Dit nummer bestaat uit ticee bladen. d etneeuto lïjcliogen. BEKENDMAKINGEN. o-o Openbare Vergadering van - - gemeente SCHAGEN, 8 Juli 1902, des ure. Punten van behandeling zijn 1. Ingekomen stukken. 2. Vacature-Zeeman. 3. Gasfabriek. 4. Adres Noorderstoomtramvereeniging. SchageD, den 4 Juli 1902. De Burgemeester, II. J. POT. Het groote politieke nieuws van den dag is, dat het Drievoudig Verbond ver nieuwd is. Voor velen is dit eene groote geruststelling, voor enkelen eene verras sing, vcor anderen, en die vindt men voor namelijk iD Frankrijk, eene teleurstelling. TJit de beschouwingen, die de Duitsche, de Oostenrijk-Hongaarsche en de Italiaan- sche pers aan het hernieuwde verdrag wijden, blijkt duidelijk, dat de alliantie in die landen zeer gewild is. Do sympathie voor het verbond schuilt niet zoo zeer in de achtiDg en genegenheid, die deze ver schillende volken elkander toedragen integendeel, tusschen allen hangen belang rijke geschilpunten tusschen Oostenrijk en Italië zön zelts kwesties van ernstigen aard, doch door het verbond wordt aan den algemeenen wensch naar vrede en het behoud van de bestaande omstandigheden voldaan, en dat is thans hoofdzaak. Wij merkten op, dat de betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk volstrekt niet van dien aard zijn, als voor goede vrienden wel wenschelijk was. Dat blijkt nu weer uit de reisroute, die Victor Emmanuel denkt te nemen. Op het programma staan bezoeken aan de hoven van Berlijn en Petersburg met voorbijgaan van dat te Weenen. Pe zaak nu is deze. Voor jaren heeft koning Humbert, keizer Frans Jozet te Weenen opgezocht. De beleefdheid had nu geëischt, dat dc Oostenrijksehe keizer dit bezoek te Rome had beantwoord, doch hoe de Italiaansche diplomatie zich ook heeft ingespannen, om vhet daar naar toe te leiden, het heeft haar niet mogen gelukken. Wanneer keizer Frans Jozef naar Rome ware getrokken, dan zou dat gelijk hebben gestaan met eene erkenning van Rome als hoofdstad van Italië. Nu zijn er in den Hofburg te Weenon machtige invloeden, die Rome als een gestolen stad en den Italiaanschen koning als een roover-koning beschouwen. Deze ultra-clericale partij zou niets liever zien, dan dat de Paus in het bezit der wereldlijke macht werd hersteld. Om dit doel te bereiken, zou zij tegen geen oor log tusschen Oostenrijk en Italië opzien en zij wacht slechts op veranderde omstan digheden, om actief op te treden. Keizer Frans Jozef staat gedeeltelijk en de Aartshertog-trocnsopvolger geheel onder den invloed dier partij. Aan haar is het te wijten, dat het bezoek van koning Humbert niet werd beantwoord; aan haar tevens, dat de kroonprins voor eenigen tijd tot twee malen toe een bezoek aan Italië bracht, zonder van koning Victor Emmanuel notitie te nemen. Dit viel nog te meer in het oog, toen de prins kort daarna in officiëele kwaliteit naar St. Peters- burg ging. In Italië is die geschiedenis toen zeer scherp besproken een der afgevaardigden heeft de grove onbeleefdheid van den Oostenrijkschen troonsopvolger zelfs in de Kamer ter sprake gebracht. Groote lands belangen alleen waren de oorzaak, dat de zaak in den doofpot werd gestopt. In die dagen is in Italië meermalen de vraag besproken, hoe de verhouding tusschen Italië en Oostenrijk zal worden,waDneer aarts hertog Frans Ferdinand als keizer optreedt. Men vreest, en niet zonder reden, dat de Romeinsche kwestie dan weldra weder aan de orde zal worden gesteld. Oogenschijnlijk speelt Duitschlard in dit geschil tusschen Oostenrijk en Italië de onverschillige. Duitschland's politiek brengt verkondigd, dat Paus Leo Duitschland een voorbeeld van verdraagzaamheid heeft genoemd. De Times wijdt aan deze woor den een artikel en wjjst er op, dat in de jongste dagen door den Paus dezelfde lof aan Engeland en deVereenigde Staten is gebracht. Opmerkelijk is het, zegt het blad, dat het juist drie Protestantsche landen zijn, over welke in genoemde vleiende bewoordingen werd gesproken Zou het niet mogelijk zijn, vraagt het blad verder, dat de Paus zijn invloed ge bruikte, om in de Roomsche landen, met name in Spanje, ook wat verdraagzaamheid aan te kweeken? 't Is zoo jammer, dat deze menschendeugd zoo geheel van één kant Komt, en wanneer dat zoo blijft, zcu het wel weer eens anders kunnen worden. Do goede vriendschap tusschen Keizer en Paus wordt in Frankrijk met scheeve oogen opgemerkt. Men beticht daar den Keizer van om der wille van het smeer, den kandeleer te likken. Het Journal des Débats zegt, dat de Keizer voor buiten- en binnenlandsche doeleinden de hulp van den Paus zoekt. In Azië, voornamelijk in Klein-Azië, zoekt Duitschland het protectoraat der katholieke m'ssie, een recht, waarop Frank rijk aanspraak meent te mogen maken. Voor Let b'nnenland behoeft Keizer Wil helm den steun van den oppersten kerk vorst voor een leerstoel in de godgeleerd heid aan de katholieke universiteit te Straatsburg. De geestelijken van Elzas- Lotharingen ontvangen voornamelijk hunne opleiding in Zwitserland. Daar hunne vor ming onder Franscbe invloeden plaats heeft, blik is bijna de geheele geestelijkheid van het kan Rijkslaud anti-Duitsch. Hierin zoekt de Keizer verandering te brengen, door de opleiding onder Duitsch toezicht te stellen. Wij hebben deze kwestie een vorige maal reeds breeder uiteengezet en er toen mede op gewezen, welke rol Frankrijk hierin speelt. Geen wonder dat er spijt straalt uit de opmerkingen, die gemaakt worden naar aanleid ng van ?s Keizers rede voering te Aken. Voor Keizer Wilhelm is het eene groote voldoening, dat èn het Drievoudig Verbond hernieuwd, èn de betrekkingen met bet Vaticaan uiterst har tslijk zijn. Aan andere zijden is de Keizer minder gelukkig met zijn politiek. Het zijn vooral de Polen, die geen gelegenheid voorbij laten gaan, om den Keizer te tarten en te kwetsen. Zoo zullen de Polen op 15 Juli op luisterrijke wijze den slag bij Tanenberg vieren. Het was op den 15 Juli 1410, dat Ulrich von Jungingen, de Grootmeester van de Duitsche ridders, bij Tanenberg, een dorp dicht bij Konings bergen, door de Polen en Lithauers totaal verslagen werd. Nu de Duitsche ridders voor eenige wekeD door den Keizer zijn verheerlijkt en opgeroepen werden om den geestelijken strijd tegen de Polen aan te bindeD, is de herdenking dezer overwinning rechtstreeks tegen den vorst gericht. 't Feest zal vooral in Gallicië plechtig gevierd werden. Daar kan de lange arm van den Duitsclien strafrechter den Pool niet bereiken. In Oost-Pruisen en Posen zal de herinne ring aan de glorierijke dagen van 't ver laden niet met buitengewone vertooningen gepaard kunnen gaan. De voorzichtigheid zal daar tot kalmte aanmanen. 't Is opmerkelijk, welk eene belangrijke positie de Polen in Oostenrijk innemen. Daar geven ze den toon aan in de hoogste regeeringskringen. In de Kamer is de stem der Polen van overwegenden invloed. Hunne voormannen nemen plaats op den ministeriëelen zetel;zelfa is de tegenwoordige rijkskanselier een Pool van geboorte. De gunstige omstandigheden, waarin zij ver- keeren, is oorzaak, dat van emigreeren onder de Polen aldaar geen sprake is. Doch ook in Rusland en Pruisen is de landver huizing zeer gering. Gehechtheid aan zijn land is eene der deugden van hetPooleehe volk. In Amerika treft men dan ook percentsgewijze het kleinste aantaiPolen aan. Hoe geheel anders is dat met de eveneens overheerschte Ieren. In de Nieuwe Wereld maken zij een der hoofdelementen nit. Tegen 3 millioen Ieren in Ierland, telt men er 8 millioen in Amerika. Trots hun aantal is evenwel hun invloed op de regeering van geringe beteekecis. welke thans te Antwerpen gebonden wordt. De tijd van het verblijf was bepaald op 12—21 Ju'i. Uit goede bron verneemt „De Nieuwe Coursnt," dat ia den datum van deD terug keer uit Antwerpen dezer dagen verande ring is gebracht. Niet den 21sten, maar den 23sten Juli zal de kruiser van daar vertrekken. Op verzoek n.1. van den Nederlandschen gezant te Brussel is' die datum verschoven, opdat het schip nog in staat zal zijn op 21 Juli de viering te helpen opluisteren van het jaarfeest ter eere van het 71-jarig bestaan der Belgische dyDastie. „Met andere woorden" zegt het blad „op verzoek van een Nederlandschen gezant heeft een Nederlandsche mi nister gelast, dat een Nederlandsch oorloga°ciiip, in afwijking van een reeds vastgesteld plan, een gedenkdag zal mede- vieren, waaraan, bij alle verbroedering en eensgezindheid en goede nabuurschap, voor eiken waren Nederlander niet anders dan pijnlijke historische herinneringen verbonden kunnen zijn. „Oude veeten zijn vergeten daarover zijn wij het eens en er bestaat geen enkele reden voor ons Nederlanders om in de geschiedenis van het jaar '30 te gaan wroeten en daaruit wrok tegen de Belgen op te diepen. Maar volmaakt tactloos schijnt het ons toe, dat de Nederlandsche Regee ring er zelfs in de geringste mate toe zou medewerken, die oude veeten aan de ver getelheid te ontrukken doorden vijand van weleer te huldigen op het oogen dat h ij ze herdenkt. Nederland alle nationale gedenkdagen van België hartelijk meevieren, behalve die welke de omwenteling van '30 ia het geheugen terugroepen. Het behoeft zich ook aan deze laatste niet te ergeren en 423. De sterfte neemt dus nog steeds af. In een particuliere vergadering ten stad- huize, waaraan werd deelgenomen door den burgemeester, den hertog van Abercorn en lord Rosebery. is besloten tot de oprich ting te Londen van een standbeeld ter nagedachtenis van Oecil Rhodes. 't Zou jammer geweest zijn, als 't niet was gebeurd. Het ministerie van oorlog heeft zijn beschikkingen openbaar gemaakt betref fende de terugzending van de troepen uit Zuid-Afrika, die daar niet meer noodig zijn. Bij het eindigen van de vijandelijk heden waren er 202.000 man onder de wapens in Zuid-Afrika. Er zijn 39 gouver nementstransportschepen,die te zamen 40.000 man en 3000 paarden kannen vervoeren, op het oogenblik bezig met het inschepen van soldaten. Bovendien zullen 2500 man per week met passagiersbooten vertrekken. Alle Zuid-Afrikaanscke koloniale troepen worden afgedankt. Voor het einde van Juli zullen de geheele yeomanry van 1901 en 18.000 reservisten ingescheept zijn. Verscheidene Boeren-vrouwen bij Johan- nesburg, die hertrouwd waren, nadat zij gehoord hadden dat hare mans gesneuveld waren, hebben moeten vernemen, dat dezen nog leven. Zoo zullen er wel meer zijn, elder3. Wederom is een Blauwboek verschenen over de concentratiekampen, ditmaal met de opgaven van de sterfte in Mei. Deze opgave is samengesteld uit de wekelijks geseinde sterfgevallen en is derhalve nog voorloopig. Zij bedraagt op een zielental van 116 572 (mannen, vrouwen en kinderen) 196 sterfgevallen. Voor April waren de cijters 116.535 en 264; voor Maart 110 427 behalve met de schoolkinder-cantates, welke onder leiding van den oud-schepen De Mot op de Place des Martyrs te Brussel plach ten gezoDgen te worden, geven onze vrienden de Belgen daartoe niet de minste aanleiding. Maar anders dan negatief of onverschillig kan toch onze houding ten aanzien van zulke feesten niet zijn. „Waartoe dient dan dez9 officiëele liefdoenerij Het is zeer aangenaam voor Koning Leopold, dat zijn geslacht 71 jaren den troon bekleedt, waarop te voren een vorst uit het Huis Oranje-Nassau zetelde. En het is waarschijnlijk ook aaDgenaam voor de Belgen althans zij vieren feest. Maar moet een Nederlandsch oorlogsschip daar van top vlaggen,niet omdat het er toeval lig bij is, maar krachtens uitdrukkeljjkbevel? „Dat de „Holland" Daar Spithaed zou gaan, we hadden er vrede meêhet was een internationale beleefdheid, waaraan men zich niet kon onttrekken. Maar strekt Sedert Januari bezweken 15 206 wassenen. 1901 zijn in de kampen kinderen en 4841 vol- Er was gemeld, dat president Steiin verlamd was en dat Kruger daarvan mede deelÏDg had gehad. Dat bericht heeft Kru ger gelukkig niet ontvangen. Een transportschip met vangen Boeren van St. Simonsbaai aangekomen. 400 krijgsge- Holena is te Nu de tijd aanbreekt, waarop ieder ver bouwer vau vroege aardappelen weer een gedeelte van zijnen aardappeloogst zal bewa ren om het in het volgend jaar te kunnen gebruiken als pootgoed, meen ik nog eens ieders aandacht te moeten vestigen op het deze geïmproviseerde vertegenwoordiging j groote belang van d e afkomst der poters, ten bate van onze nationale waardigheid? Bij eene proef, die verleden jaar door den De oorlogsbodem, door minister Knyper reeds in Maart aan een collega van „De Zouden al was het alleen maar dit die allen, die daar Nederland zullen vertegenwoordigen, de officieren, de beman ning,onze jantjes, zich heelemaal geen reken schap geven, van wat ze eigenlijk helpen opluisteren door hun aanwezigheid en feest betoon Wij hopen en gelooven het niet. Wat meer is, wij weten dat er in onze marine anders over gedacht wordt. „Nu begrijp ik best schrijft iemand uit marine-kringen ons dat we om die oude standjes met de Belgen Diet meer geven en met een of anderen Belg er zelis grapjes over maken, er toevallig zijnde, van top vlaggen op dien datum enz. Maar dat men als Nederlander op verzoek van een Nederlandsch gezant expres twee dagen langer blijft om een feest te vieren, ter eere van de omwen teling van '30, de uitroeping en kroning van Leopold I op 21 Juli en het voor altijd vervallen verklaren van het Huis Oranje-Nassau van den Belgischen troon, dat noem ik weggooien van alle gevoel van eigenwaarde „Het lijkt er inderdaad op. Weet de minister Kuyper hiervan en geschiedt dit met zijn goedkeuring Ziet bij er tegen op het is toch meer geschied zich met een ander departement dan het zijne te bemoeien en te zorgen, d&t de aanvan kelijk voor het vertrek bestemde datum behouden blijft? Het is in zekeren zin z ij n „oorlogsbodem", die naar Antwerpen gaath ij hceit hem toegezegd aan den Viaamschen reporter. En wat meer is hier schijnt wel zeer voldoende reden voor het ingrijpen van een premier (Zie bericht Binnenland hierover.) Heer W. Singer Jjz. te Andijk is genomen met Duitsche muizen (en welke dit jaar wordt voortgezet), is gebleken, dat poters, afkomstig van stoelen, die veel goede aardappelen had den voortgebracht, bij dezelfde bemesting, op denzelfden grond en bij denzelfden afstand, gemiddeld 78 H.L. of 156 zak groote aard appelen meer voortbrachten per H.A., dan evengroote poters, afkomstig van stoelen met zeer kleine opbrengst. Men kieze daarom zijn pootgoed met zorg. De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. S c h a g e n, Juli 1902. Vlaamsche Gazet belootd, zal den 12den mee. om niet alleen de beide vorsten, maai Juli in de Schelde het anker uitwerpen. Het is Harer Majesteit's „Evertsen". wie ook Dat den dit Pretoria herkrijgt langzamerhand zijn gewoon uiterlijk, naar aan de Londecsche t bladen wordt geseind. De meeste vrijheide- de eer te lieurt valt. Nederland te vertegen- beperkingen, onder de krijgswet ingevoerd, woordigen ter gelegenheid van de zeer zijn herroepen en de spoorwegen zijn onder Daarin wordt den volke belangrijke aardrijkskundige tentoonstelling, burgerlijk bestuur geplaatst. Paus tot bondgenoot te hebben, keizer Wilhelm gelukt is, is ge bleken uit de rede. die de Keizer te Aken /heelt gehouden. Men meldt: De voortvluchtige P. T. uit VENLO, blijkt zelfmoord gepleegd te hebben. Zijn lijk werd door Duitsche grensbeambten gevonden op de heide tusschen Kaldenkirchen en Leuth. Het kastekort moet betrekkelijk niet aan zienlijk zijn en veroorzaakt zijn door op eigen hand gedane speculatiën. (Zie 2e blad.) Een droevig ongeluk is er te VEEN (Nbr.) gebeurd. De stoomboot „Neu traal", die om half één uit 's-Hertogenbosch vaait, kwam te Veen met een roeiboot in botsing, die geheel verbrijzeld werd, waar door het zestienjarig meisje v. O., dat in Aalst dient, verdronkhaar vriendin die bij haar zat, is gered kunnen worden. Een flinke maatregel. Het kwam in den laatsten tijd herhaaldelijk voor, vooral op de lijn der H. IJ. S. M. AMSTER DAMROTTERDAM, dat harmonicabespe lers of virtuosen op andere muziekinstrumen ten, gedurende den rit bun instrumenten bespeelden, om, na met een geldbakje te zijn rondgegaan, op het eerstvolgend station van coupé te veranderen en dan in dat compar timent hun „recitals" te hervatten. Sommigen maakten daarmede een aardig daggeld. De directie der H. IJ. S. M. heeft, naar de XC." mededeelt, dit muziekmaken verboden, terwijl het treinpersoneel is opge dragen zoo noodig de muzikanten uit den trein te verwijderen, ingevolge art. 14 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen. Wegens de late uitdeeling der Floralia-planten, zal de tentoonstelling te KOLHORN waarschijnlijk eerst in de 2e helft van September kunnen plaats hebben. Te KOLHORN heerscht onder de schoolgaande bevolking een hard nekkige koorts. Meer dan 8 der kinderen moet er geheel of gedeeltelijk om verzuimen. Waar dit aan toe te schrijven is, blijft onop gelost, maar dat door verschillende invloeden de atmosfeer in de laatste maanden bijna voortdurend bedorven wordt, is een feit, waarvan een ieder zich kan komen overtuigen. En de ziektegevallen bepalen zich in hoofd zaak tot deze omgeving. In den loop dezer week zal met den karwii oogst een aanvang gemaakt worden. Al is het gewas niet best, toch staat het er over het algemeen niet onaardig voor. Het verkeer per Motorboot SCHAGEN-KOLHORN neemt hand over hand toe. Tijdens de Schager Kermis werden 13 extra reizen ingelascht, om aan de eischen van het verkeer te voldoen. Door meer dan 700 passagiers werd er in die week gebruik van gemaakt. Alleen den laatsten Zondag vervoerde men ruim 300 personen. Waar het laadvermogen van den motor onvoldoende bleek, werd een vaartuig zoo goed moge lijk tot personenvervoer ingericht op sleep touw 'genomen. Er blijkt te AMSTERDAM, zegt het N. v. d. D een vereeniging te bestaan met een „hoofdman" aan het hoofd. Deze is zoo vriendelijk van dat bestaan per brief kennis te geven en tevens als doel der ver eeniging te ontvouwen „geld te nemen van digeuen die te veel hebben". Zij, die met een dergelijke kennisgeving begunstigd worden, krijgen daarbij de uituoodiging een zekere som f 900 bijv. aan dat doel ten offer te brengen. Daarop volgt eene omschrijving, hoe men dat doen moethet geld moet in, goud of zilver, in een ijzeren geldkistje op een bepaalde plaats begraven worden, alles met scnetskaartje toegelicht. De hoofdman dreigt wel bij niet-betaling met „onze wraak doch is toch vriendelijk genoeg in zijn brief te schrijven „zeer gaarne zagen we, dat ge het geld gaf", en dat deze Aballino heelemaal met zijn tijd meegaat, blijkt wel uit zijn postscriptum „Zer. zoo spoedig mogeljjk in het N. v. d. D. de volgende advertentie „R. Cte A. Brief ontvangen." Men schrijft uit UBBERGEN aan de Kam pioen Eenigen tijd geleden was ik van een zeer vreemde tuimeling ooggetuige. Lerwijl ik mij omstreeks lialftieu uren 's morgens op d. n straatweg te Beek—Ub- bergen bevond, juist op de flinke belling bij villa „Bion-Huize kwam een wielrijder achter mij aan, die zijn rad niet meer in bedwang had, zoodat hij in volle vaart in den greppel voor het bijna één meter hooge hek van genoemde villa terechtkwam. Dooi de groote vaart, die de man had, sprong de fiets op en met een zonderlingen zwier, die veel op een salto-mortale geleek, kwamen èu wielrijder, èn fiets aan den anderen kant van het hek in het gras terecht. De man la» op den rug en hield de fiets in zijne armen. Tot mijn groote verwondering mankeerden heiden niets. De wielrijder zeide alleen „Och, je krijgt niet zoo spoedig een ongeluk maar jongen, dat is gevaarlijk hier met die hel lingen." Na over het hek teruggekrabbeld te zijnen een eindje doorgewandeld te hebben, vervolgde hij per wiel zijn weg, of er niets gebeurd was. Men meldt: Een vermakelijk geval heeft zich te SNEEK met een schutterpiichtige voorgedaan. De man in kwestie heeft 't er nu eenmaal op gezet, niet aan de wekelijksclie oefeningen deel te nemen. Dat bezorgde hem zoo voor en na een boete van ruim f80, die de weiger achtige niet verkoos te betalen. Vandaar dat de bevoegde macht jacht op hem maakte, om hem in te rekenen. Maar de man was vlug, telkens wist hij zijn belagers te ont snappen. Dinsdag echter wist men sinjeur te verschalken. Terwijl hij bezig was een wal te restaureeren (de man timmert van zijn beroep), komen vijf jagers in een bootje op hem ai. De schutter ziet 't gevaar niet of hij springt te water en tracht, snel zwem mende, den overkant te bereiken. Maar ongelukkig, de wai is hoog en glibberig Welke wanhopige pogingen hij ook doet om op t droge te komen, 't gelukt hem niet De vijand is nu genaderd, Pieter wordt in 't bootje geheschen en geen kwartier daarna of onze schutter zit met een nat pak achter slot en grendel, s A\ onds was hij weer op vrije voeten betaling werd geprefereerd boven afzondering. Een man verbrand. Een brandje van weinig beteekenis heeft Donderdagavond te ROTTERDAM een slacht- ofter geeischt. Omstreeks 10 uur werd brand ontdekt op de 2e verdieping van een onaan zienlijk logement, Groote Kerkplein 15 waar tevens gevestigd is het geheel-onthouders- koffiehnis. De braua bleek omstaan te zijn in een kamer op de 2e verdieping achter. Al spoedig w as deze verdieping geheel met rook gevu»i en sloegen de vlammen aan beide zijden ait. De reddingsbrigade, wier stand plaats vier huizen verder is, w as met bekwa men spoed ter p aatse en begon haar onder zoekingstocht door het geli-ele huis In bovenbedoelde kamer kon zij niet doordringen dan nadat twee spniten den brand ongeveer gebluscht hadden. Toen wachtte haar een vreeselijk schouwspel In een bedstede waar van de matrassen er naast lagen, werd

Schager Courant | 1902 | | pagina 1