pinkend gjletaal. Donderdag 17 Juli 1902. 46ste Jaargang No. 3749. Bureau ICH4CIEÏ, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. I li E L. DE GASFABRIEK. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGE Al IC1CC1 NiElWS- DRAAIT. Aiicrtcitie- LiifllimlM Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADV ERTEN TIEN in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzouderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ci o m oe ti t o Schagen. BEKENDMAKINGEN. o-o ARIE STOM PKD1S8EL, gehoren 24 Maart 1876 Ie Zijp®, won1' in «ijo belang nangernleo, tich zoo apoedi'g mogelijk ter Sec.e nrio dezer gerneente aan te mtldeo. 0—0—0 Het is zeker wel niet te vorwonderen, dat onze gasfabriek tegenwoordig de eer geniet het onderwerp te zijn vau veler besprekingen. Men voelt het, dat er dienaangaande iets zeer belangrijks op til is en we gelooven, neen, we weten het zeker, dat alle geineentenaren hoogelijk zijn ingenomen met het besluit van onzen Gemeenteraad, waarby eene beslissing in deze zoo moeilijke zaak nog eens is ver daagd geworden. Trouwens, het motief, dat de Voorzitter voor de verdaging aanvoerde, dat nog niet voldoende bescheiden aanwezig waren, was volkomen gegrond. Terecht hebben Burgemeester en Wethouders eerst de vraag vooropgesteld: welke verlichting is voor ons het meest gewensoht Op die vraag geeft de heer Klaassen in zijn rapport een uitvoerig antwoord. We achten ons niet bevoegd, dat antwoord te beoordeelen en zouden ons daarvoor tot der zake kundigen moeten wenden. En dan nog is het gevaarlijk, alleen op theorieën te gaan boawen, zonder de practijk een woordje te laten meespreken. Men zou daarvoor in gemeenten van onge veer dezelfde grootte als Schagen en die ook in ongeveer dezelfde omstandigheden ver- keeren als Schagen, een onderzoek kunnen instellen naar de beste en goedkoopste wijze van verlichting. De heer Klaassen noemt a. electrisch licht; b. steenkolengas; e. watsr- gas d. acetyleengase. luchtgas. Bij hoogstens vijf Gemeentebesturen zou men dus moeten aankloppen, omdat met één of meer van de hiergenoemde gassen waarschijnlijk Dog geene gemeenten worden verlicht. Kosten van aan leg, exploitatie-kosten, de deugdelijkheid en de prijs van het licht zouden bij dat onder zoek al zeer voor de hand liggende vragen zijn, terwijl natuurlijk niet mag worden ver geten de vraagwerpt de fabriek jaarlijks winsten af voor de gemeente, of moet er geld bij Laat ons voor een oogonblik eens aannemen, dat een onderzoek in die richting hetzelfde resultaat had als neergelegd is in het advies van den heer Klaassen, zoodat aan het steenkolengas de voorkeur moest worden gegeven. Dan zou het al weer niet ongewenscht zijn, om nóg in een paar gemeenten, die met Schagen kunnen worden vergeleken en waar de steenkolengasfabriek door de gemeente wordt geëxploiteerd, een onderzoek in te stellen nsar den prijs van het gas en naar de winsten, die de gemeente met de gasfabriek maakt, of de verliezen, die door de fabriek ■worden geleden. Bij dat onderzoek zon dan meteen kunnen blijken, of het gerucht waar is, dat de raming der kosten van aanleg van den heer Klaassen ad f 45000. veel te laag is. Wij, leeken, kunnen dat natuurlijk niet beoordeelen. Nu komt de al of niet overname der tegenwoordige fabriek. Op het gedeelte van het rapport van den heer Klaassen, dat over dit onderwerp handelt, veroorloven wij ons een paar opmerkingen. Tot tweemaal toe zegt de heer K.het terrein van de tegen woordige fabriek is te klein, „tenzij men den by de directeurswoning behoorenden tuin daar bij voegt." Nu ligt het toch voor de hand om te zeggenmaar voeg dan den tuin daarbij, dan zijt ge althans in dat opzicht klaar. Of bestaan hiertegen onoverkomelijke bezwaren Verder wordt gezegd, dat er behalve een kleine, misschien nog bruikbare werkplaats, nog eene woning is, bestaande nit een kamer en een kenken. Over die twee laatste ver trekken, die toch in ieder geval ruimte aan bieden, wordt zoo maar heengegleden, en aangezien die ruimte toch zeer goed kan benut worden voor de uitbreiding der fabriek, omdat men in de fabriek geen kamer of kenken noodig heeft, meeuen wij, dat aan die lokalen toch in ieder geval wel een beetje aandacht had kunnen worden geschonken. Vervolgens meent de heer Klaassen, dat over de toeRtellen niet behoeft gesproken te wor den, omdat daarbij het technische terrein moet worden betreden, hetwelk geacht kan worden, voor de leden van den Raad onbe kend te zijn. Dat vermoeden kan gedeel telijk waar zijn, maar de heer K. vergeet, dat de Baad toch zeer waarschijnlijk ZEd.'s oordeel over de toestellen en andere zaken, waarover men zelf niet voldoende kan oor- deelen, aan het oordeel van één of meer andere deskundigen zal onderwerpen. Daarbij doet de Baad niets te kort aan de kunde en de waarde van het advie6 van den heer K. Men gaat na eenmaal bij zulke ingrijpende en zoo veel geld kostende zaken niet over één nacht ijs, omdat men wel weet, dat het beste paard wel eens kan struikelen en dat twee altijd meer weten dan één. Blijkt dan, dat het advies in allo opzichten betrouwbaar is, des te meer eer voor den heer K., doch mocht er onverhoopt blijken, dat hier of daar iets is vergeten, iets hapert, of dat er eene vergissing is ingeslopen, dan kan onze Gemeente zich voor tegenspoeden swgcktan. Beeds do uitdrukking van den heer K., dat zijne cijfers slechts zeer globaal zijn (de cupeiveering is van den heer K.) en geen aanspraak kunnen maken op een correct uit gewerkte becijfering, nopen tot voorzichtig heid. We kunnen hier niét uitmaken, in hoeverre de heer K. er in gesluagd is, den leden van den Baad het eigenaardige van het feit te verklaren, dat de verandering van de bestaande fabriek betrekkelijk weinig minder zal kosten dan de stichting van een geheel nieuwe. Dat woord „betrekkelijk" is ook al weer zeer „betrekkelijk." Wat beteekent betrekkelijk weinig in dit geval Cijfers moeten we hebben, om dat te kunnen beoordeelen, en in de aller eerste plaats de cijfers van den heer Van Rossem, die betrekking hebben op de overname der fabriek, met alles wat ertoe behoort. Daarbij moet dan gevoegd worden het bedrag, dat noodzakelijk moet worden besteed voor de verbetering en de uitbreiding der fabriek, die thans, zooals de ondervinding leert, in de behoefte van Schagen kan voorzien. Geen zeer globaal, maar liefst een zeer juist bedrag. Dan pas kan men een oordeel vellen over de vraagwat is beter voor Schagen, een geheel nieuwe, of de tegenwoordige fabriek Wij zullen de laatste zijn, die bij voorkeur met gedeeltelijk versleten en gedeeltelijk verouderde materialen willen werken, maar wanneer men door flinke verbeteringen aan de oude fabriek, enkele duizenden guldens in de gemeentekas kan laten en toch de zaak goed kan laten marcheeren, dan treedt vanzelf de vraag naar vorenwat weegt nu voor de gemeente het zwaarst, de duizenden, of de meerdere volmaaktheid der fabriek Doch zooals gezegd, daarvoor moet men juiste cijfers tegenover juiste cijfers kunnen plaatsen. Thans willen we nog even releveeien, FEUILLETON. hetgeen de heer Roggeveen over dit belangrijk onderwerp heeft gezegd en waartegen geen der raadsleden iets heeft aangevoerd. Menigeen zal zich daarmede dan ook gaarne hebben vereenigd. Zeer duidelijk spoort ZEd. tot voorzichtigheid en grondig onderzoek aan. - Dat is ook enkel het doel van dit schrijven. Wanneer men bij verlenging der concessie gunstiger voorwaarden kan bedingen en bovendien een halve ton gouds in de gemeentekas laten, waarlijk, dan mag men de zaken wel van alle kanten goed bekijken en is een paar honderd gulden voor een grondig onderzoek heel best besteed, al moeten daarover dan ook nog een paar maanden verloopen. Heeft men moeilijkheden ondervonden bij de uitvoering der tegenwoordige concessie, de ondervinding is de beste leermeesteres, men voorkome die moeilijkheden in het ver- lengings-contract. Andere gemeentebesturen zullen volgaarne hun contract ter inzage zenden, om daaruit het beste te putten, wat op dit gebied bestaat. Men concludeere hier uit niet, dat wij in elk geval voor verlenging der concessie zijn. In geenen deele. We stellen ons geheel op hetzelfde standpunt, dat door den heer Roggeveen in de laatste raadsver gadering werd ingenomen en waarop zich blijkbaar de geheele Raad heeft geplaatst, namelijk het standpunt der voorzichtigheid, om van dit standpunt ten slotte die beslis sing te nemen, welke men het meest in het belang van onze gemeente acht. Wij meenen dit te meer te mogen zeggen, omdat nog geeti der raadsleden zich in de een of andere richting heeft uitgelaten en men dus gerust mag aannemen, dat er, nu nog niet alle gegevens zijn ingekomen, bij niemand nog een bepaald gevestigde meening bestaat. We zeggennog niet alle gegevens, want ook de voorwaarden, waaronder de tegen woordige concessionnaris bereid is in den ver volge het gas aan de gemeente en aan de burgers te leveren, zijn niet ter tafel gebracht. Stel eens, dat die zeer voordeelig waren, zoowel voor de Gemeente, als voor de parti culiere gebruikers, zou dan niet menigeen nog meer gaan aarzelen dan thans reeds, om de gemeente met een schuldenlast van f 50.000.te bezwaren, voor een zaak, die reeds in onze gemeente bestaat en waarvan een ieder kan gebruik maken of niet, al naar hij verkiest En bovendien mag niet ver geten worden, dat op geen enkel gebied zóóveel wordt uitgevonden, als op het ge bied van het licht, zoodat zeer gemakkelijk over enkele jaren bijna waardeloos kan zijn, wat op dit oogenblik nog als het beste wordt beschouwd. XXX. Door OTTO ELSNER. 0-0-0 13. Intusschen hadden zich boven het geluk der beide elkaar liefhebbende jonge menschen nog van andere zijden donkere wolken saam getrokken. Hilde had het noodig gevonden, ook haar vader mededeeling te doen van hare verloving met Axel. Bij de eerste woorden flikkerde zjjn mat oog in vroolijke verrassing. „De eenige zoon van mevrouw Bertram Dat ia een partij, die ik wel kan aan nemen Op deze wijze wordt je de rijkste vrouw van Fordingen. Ik had niet gedacht, dat je zoo verstandig waart, om je toekomst op zulk een uitstekende wijze te verzekeren." Maar deze opgewekte stemming veran derde dadelijk, toen Gilde hem vertelde van de verwijdering, die er tusschen Axel en zijn moeder had plaats gevonden, en dat de zoon van het oogenblik af aan dat het huwelijk gesloten was, elke ondersteuning zou missen. „Wat denk jij nu te deen?" „Officier kan Axel onder die omstandig heden niet blijven Daarvoor moet men ten bepaald inkomen hebben, waarop hij bu niet meer kan rekenen. Zoo blijft er niet ■veel anders over te doen, dan de uniform uit te trekken en naar een burgerbetrek king uit te zien." „Dus jelui gaat evengoed trouwen „Zeker Dat is Axel's vast besluit Hij lachte spottend. „Waarmede, wanneer ik vragen mag, zult ge uw huishouden betalen?" Hilde kon slechts de waarheid ge trouw tot antwoord geven, dat ze dit nog niet wist. „Dat is nu net eens iets voor jou... En daaruit kan ik mij wel een voorstelling maken van het karakter van je verloofde Op een goeden dag maar eens trouwen, en niet eens weten waarmede men het brood moet betalen. Een huishouding opzetten en niet eens zóóveel hebben om de huur te betalen Gelooft ge dan werkelijk, dat ik voor zulke avontuurlijke plannen om geen andere uitdrukking te gebruiken, die beter den toestand zou aantoonen mijn toe stemming geven zal Hilde zweeg. „Verbeeld je dat maar nietWanneer je bruidegom dat noodig vindt, kan hij persoonlijk hier komen en dan nog duide lijker hooren, hoe ik over zijn trouwplan nen denk Voor zulke romantische gril len ben ik niet te vinden Wanneer ik je ten huwelijk geef, wil ik beslist de overtuiging hebben, dat je goed en zeker geborgen bentIk heb steeds mijn plicht als vader gekend en ik zeg je, dat ik steeds op je toekomst zal blijven letten en van den gevolgden weg geen vingerbreed zal afwjjken." Hjj sprak met tranen in de oogen en met grooten nadruk. Een vreemde, die dit I gesprek zou hebben aangehoord, zou zich wellicht hebben laten beetnemen. Hilde Door de z a n g v e r e e n i g i n g „Orpheus" werd op Zondag 13 Juli j.1. voor een talrijk publiek een concert gegeven in de Ned. Herv. Kerk te OUDKARSPEL, hetwelk uitstekend is geslaagd. Als medewerkers traden op de heer en mevrouw Sluis van Amsterdam, die met hun mooi viool- en orgelspel gespeeld werden Largo van Handel en Preghiera (gebed) van Schubert de aanwezigen geheel met zich sleepten. Kleine correctie. In het vorig no. beeft men in het bericht uit ANNA PAULOWNA overVier ongelukken, kun nen lezen van een „aseptereb" noodverband van Utermöhlen. Dit had moeten zijn een „a s e p t i s c h" noodverband. Een driftig joggie. In de Nederlandsche Sigarenfabriek van G. van Dorssen te AMERSFOORT kreeg een j sigarenmaker Maandagochtend twist met zijn bosjesmaker, waarop een 15-jarige bosjesmaker, 1 collega van laatstgenoemde, zich daarmee bemoeide. De sigarenmaker gaf toen dien jongen een klap, waarop deze hem met een sigarenmakersmos in de linkerzijde stak. De ter hulp geroepen geneesheer kon nog niet bepalen, of het hart geraakt was, doch achtte de verwonding ernstig genoeg om voorzichtig te zijn. Onderstaande circulaire werd gezonden aan de Afdeel ingen der Holland- sche Maatschappij van Landbouw benoorden het Noordzeekanaal: Het zal u wellicht bekend zijn, dat door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier o. m. ook de opleiding van veeverloskundigen is ter hand genomen. In het afgeloopen voorjaar werd uit de vele sollicitanten de heer K. Bos, van Koedijk, in de gelegenheid gesteld, zich voor rekening der vereeniging, onder leiding van den heer J. Pronk te Warmenhuizen, in dit vak te bekwamen. Het verheugt het Bestunr, dat blijkens mededeeling van den heer Pronk, de heer Bos den cursus met allen ijver heeft gevolgd en geacht kan worden, voldoende in staat te zijn zelfstandig op te treden. Een de: voorwaarden, aan de kostelooze opleiding verbonden, was, dat het bestuur de plaats aanwijst, alwaar de heer Bos zich zal vestigen. Het is begrijpelijk, dat hiervoor die streek in aanmerking komt, waarin be paald behoefte bestaat aan een bekwaam veeverloskundige en waar in het vooruitzicht kan worden gesteld, dat de werkzaamheden van dien omvang zullen zijn, dat er een bestaan gevonden kan worden. Mocht uwe afdeeling er prijs op stellen den heer Bos in hare omgeving gevestigd te krijgen, dan verzoekt het bestunr beleefd, hiervan vóór 1 Augustus e.k. kennis te geven aan den secretaris der vereeniging te Alk maar, onder mededeeling, welke vooruit zichten uwerzijds hiervoor zouden kunnen worden gesteld. Het Bestuur, K. Breebaart, Voorzitter, W. Teengs, Secretaris. Winkel, Juli 1902. Een aanlokkelijk aanbod. Iemand, die in een der Graafschapsche dorpen kost en inwoning vroeg met vrije zit- en slaapkamer, kreeg dezer dagen een briefje van den volgenden inhoud Mijn Heer Ik heb uw adfertensie gezien en ben soo vriej ow te komen zeggen as dat ik wel geerne een kostganger wil honen ik heb een flinken kamer met een wiede bede6te er in waar u goed in kan slapen het is een friese kamer niks benauwd met een gesigt op den schoolplas ik heb een grooten goorden en verbou veile moos, boonen en kool en heb doorom in den winter vul in de ton ik slacht elk jaar een dik vet varken dus spek genoeg zooveel u lust daar ik self niet veel eet soms slacht ik ook nog wel een sik en de prijs is 18 Gulden misschien ook nog wel minder ik moet u eerst eeus sien ik heb u ook noch te vertellen als dat ik vrie van starken drank ben daar veel kostgangers daar niet van houwen dat de kostvrouw drink. In afwach ting van u brief noem ik mij(volgt hanateekening.) Als u kom moet u mij schrijfen daar ik veel in den goorden ben. Bijenmarkt. Men schrijft nit VENENDAAL Menigeen in den lande zal zeker met ge noegen vernemen, dat althans één tak van nijverheid in ons land wederom begint te herleven. De toeneming der bijenteelt schijnt meer en meer een feit te zijn. Waren de aanvoeren het vorige jaar reeds grooter, dit jaar werd, de slechte weersgesteldheid van hét voorjaar in aanmerking genomen, ieders verwachting overtroffen. Zij bedroegen den eersten dag reeds meer dan 800 stokken en den tweeden plm. 900, die alle direct ver kocht werden tegen de hooge prijzen van f 3.tot f 3.50 per stok, oud en jong door een. 113 Stokken werden alleen voor rekening van een te Vaassen bij Apeldoorn opgerichte vereeniging tot aanmoediging der bijennijver heid gekocht. Zaterdagavond vergaderde de Landbouw- en Handelsvereeniging (afdee ling Harenkarspel) te TUITJEHORN. Onge veer dertig leden waren opgekomen. Het voornaamste punt van de agenda waseen door het Hoofdbestuur ingediend voorstel tot statuten-wijziging. Het doel dezer wijziging is, de „Vereeniging" te veranderen in een Bond van vereenigingen, blijkbaar om daardoor in 't vervolg te voorkomen, dat een afdeeling, die niet instemt met een door een meerder heid van leden der vereeniging aangenomen voorstel, zich daaraan heeft te honden. In het uitvoerig advies, door den secretaris der afdeeling, den heer A. Blad, te dezer zake gegeven, betoogde deze, dat, wat het H. B. een wijziging noemt, zulks niet is. Een bond van vereenigingen, die niets met elkaar hebben uit te staan, is toch heel iets anders dan een vereeniging met afdeelingen, wier leden allen recht vau stemmen hebben. Uit dien hoofde meent de heer Blad dan ook, dnt feitelijk het voorstel van 't H. B. niet in stemming kan of mag gebracht worden. Wil men een Baud oprichten, goed, maar dan moet men dat doen bniten deze vereeniging om, of men moet eerst komen met een voor stel, om het doodvonnis der vereeniging uit te spreken en dan met een ander tot hen, die niet meer vereenigd zijn, tot oprichting van een Boud. 't Bleek, dat allen het hiermee eens waren en besloten werd, in dien geest een schrijven tot het H.B. te richten. 't Tweede punt van de agenda veiling van kool op den akker, lokte nogal eenige bespre king uit. Besloten werd, zich in verbinding te stellen met andere afdeelingen, ook om te komen tot het vaststellen der veilingsvoor- waarden. Wat de aanschaffing van een ijsbreker be treft, het derde punt van de agenda, was men vrij algemeen van gevoelen, dat dit niet een zaak is voor de afdeeling, maar dat be langhebbenden dat zijn zij, die kool op slaan zich daarover met elkaar moeten verstaan. Treurig. 1 Een ongeluk had Maandagmiddag te EDAM plaats. De landman S. H., vau Volendam, keerde met den ledigen wagen van de markt j te Edam huiswaarts. Bij hem zaten op het rijtuig de veehouder K. de B. en een jong man, zekere S. In de onmiddellijke nabijheid der stad sloeg het paard op hol, de wagen slingerde tegen een boom en werd verbrij zeld. H. was bijna onmiddellijk dood, De B. werd vrij zwaar, S. licht gewond. Het verblijf van H. M. de Koningin te Schaumburg, dat tot 19 Juli a. s. zal duren, heeft op Harer Majesteit's gezondheid een zeer gunstigen invloed gehad; inachtneming van de noodige voorzichtig heid blijft echter nog gewenscht. echter wist, dat het slechts komedie was. Zij gaf geen antwoord. Ook zij was door de mededeeliDgen van Axel onaangenaam getroffen geworden. Dat zijn moeder zoo zonder meer zijn stap zou hebben goedgekeurd, daarop had ze be paald niet gerekend. Maar zij had zich Axel's positie heel anders gedachtze meende, dat hij vermogen bezat. Zij had de meening gehad, dat Axel over een deel van het vermogen baas was, en nu vernam ze, dat hij afhing van de genade zijner moeder. Hilde was zeer ontstemd geweest. Van de hoogte van het geluk, die ze meende beklommen te hebben, voelde zij zich nu in den diepsten afgrond neêrgeslingerd. Reeds den volgenden dag kwam haar vader weer op deze aangelegenheid terug. „Een mooie mijnheer jouw verloofde. Die noemt zich man en officier. Hij ziet er geen been in, om het bijltje er maar bij neer te leggen, zoodra er maar sprake van is dat er gestreden zal moeten wor den voor het doel, dat men zich voor oogen heeft gesteld. Wanneer ik de zoon van een millionnaire was, zooals de weduwe van den handelsraad dat is, dan zou ik mij tegeD haar wil verzetten en mij zonder haar hulp weigeld weten te verschafien. Afgezien daarvan, dat de duivel zijn hand in 't spel moet hebbeD, als het een eenigen zoon en lieveling niet gelukken mag, zijn moeder voor het huwe lijk te winnen, dat hij zich eenmaai in het hoofd heeft gesteld." Weder zweeg Hilde. Maar die woorden riepen een duizend- stemmige echo in haar binnenste wakker. Ook zij kon zich met de opvatting van Axel in deze zaak onmogelijk vereenigen. Had hij, de aanstaande bezitter van vele millioenen, niet een vriend, die hem zoo veel zou willen voorschieten, als hij noodig had, om geheel onafhankelijk van zijn moeder te kunnen leven Zou er anders niet een mogelijkheid bestaan, om een bron ta scheppeD, waaruit geld geput kon wor den Voor alleswa'arom trad hij niet wat flinker tegen zijn moeder op? Waarom niet een strijd op leven en dood In plaats van zich zoo kalmpjes in zijn noodlot te schikken en alles maar goed te vinden, en lijdelijk aan te zien, wat het trotsche wijf maar geliefde te doen Hilde's wangen gloeiden. De beide roode vlekken op haar wangen vertoonden zich opnieuw. 0, hoe haatte ze die vrouwhaten tot in 't diepst harer ziel. Zij had gehoopt, als Axel's vrouw haar te kunnen betaald zetten, wat zij van haar bij de eerste ontmoeting had moeten verdragen. Maar nu bleet dat w\jf de overwinnares en had het in haar macht, de haar opgedrongen schoondochter zoo diep te vernederen, als zij het maar goedvinden zou 's Avonds ontmoettenAxel en Hilde elkaar. „Jij hebt mijnentwege zooveel ver loren," zeide zij. „Den vrede met je moeder, wellicht ook je positie in de wereld in jouw kringen alles wil je mij ten offer brengen Bijna zou ik er tegen opzien, dat alles te aanvaarden. Ik zou je ten minste de vraag nog wel eens willen stellen, of je beslist op je plan blijft staan Hij vatte haar hand met koorts achtige kracht, terwijl tegelijk over zijn lippen een kreet kwam, die, sidderend en scherp, als de uiting van een gemarteld hart klonk. „Hilde!" riep hij uit„Wat een gedachte Aan mij twijfelen Eer is 't mogelijk, dat de golven van de zee tegen den stormwind inbruischen. Gevonden hebben wij elkaar en wij blijven ook bij eikaar, zoolang als het ons vergund is te leven. Nooit, ik zweer het, zal het mij berouwen, dat ik jouwentwege al mijn voorrechten heb vaarwel gezegd. Ik wenschte, dat ik nog meer bezat, om dat te kunnen geven voor de zaligheid van jou geheel alleen en eeuwig te kunnen bezitten." Stormachtig sloot hij haar in zijn armen. Hilde schrikte bijna over den hartstocht, waarmede Axel die woorden tot haar had gesproken. Zijn liefde scheen in dezelfde mate te groeien,, als de moeilijkheden toenamen, die zich voor de verwezenlijking van zijne plauneu stelden. Daarna voegde hij er, kalmer geworden, aan toe „Wij zullen, ook zonder dat we veel rijkdommen hebben, gelukkig zijn Ge loof niet, dat ik er naar verlang, een vrouw te bezitten, die in zijde voortruischt en diamanten draagt.... Niet het minst is door den eenvoud van je wezen mijn liefde voor jou ontstaanIk zal rusteloos arbeiden, van 's morgens vroeg tot s avonds laat, om mij waardig te toonen dit groote geluk te bezitten. Kom ik na mijn werk naar huis dan eet ik wat gij zelf mij hebt gekookteen eenvou dig maal, waarvan het heerlijkste genot zal zijn, dat gij er ook aan deelneemt." WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1