Nitiii-, Aiierifiilis- k LuMliL Brieven Hit ie Maasstad MM tuit der rat. INGEZONDEN. Zondag 27 Juli 1^02. 4üstc Jaargang No. 3752 EERSTE BLAD. DE GASFABRIEK. D. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SCHA IIRANT. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIES' in het eeretuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. RurcauiCHiGEAi, liaan, D 4. Uitgever i P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I X W E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. (Gemeente Wchagen. BEKENDMAKINGEN. o-o POLITIE. Tet Secretarie dezer prmeeote aya iolichtinjcn te bekomen omtrent een roodbonten, linghnrigen HOND. liennt^sevins. Bnrgemeeater en We bonden ren Schsgen; gelet op «t 265 der Gemeentewet, brengen ter kennis rao belanghebbenden, dat het door Beeren Gede.ntee.de Staten op den 10 Juli 1902 goedgekeurde aupple'oir kohier ran den hootdelyken omaleg derer gemeente, dienst 1902, gedurende vijt maanden ter Secretarie der gemeente voor eeu ieder ter lezing ia nedeigelegd. Bei n aren tegen den aanslag kunnrn binnen S maanden na den dag der uitreiking van het aanslag biljet, bij den Baad, op ongeregeld papier, worden ingebracht. Schagen, den 24 Joli 1902. Burgemeester en Wethouder» voornoemd. H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. KenniHaeving. De Bnr ge meester van Schagen, daartoe de noodige aansehiyving ontvangen hebbende, brengt ter alge meens kennis, dat tot den werkelijken dienst worden opgeroepen onderstaande verlofgangers der lichting 1899, te weten Raven Jacob, Kcomen Lonwrens, Groen Cornelis en Kos Pieter, allen behoorende lot het le Regiment Infanterie te Helder; welke verlofganger» op den 6 Augustus 1902, dei namiddags \óór vier ure, by hunne korjaen present zullen moeten zijn Schagen, den 24 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. oo Openbare Vergadering van den KAAD der Gemeente Schagen, op Dinsdag 29 Juli 190 2, des avonds te 7 uur. Punten van behandeling zijn 1. Ingekomen stukken. 2. Comptabiliteit dienst 1901. 3. Aanbieding geineenterekeniug 1901. 4. Benoeming commissie van onderzoek. 5. Voordracht voor de benoeming van twee leden voor het college van Zetters. 6. Kaasmarkt. SchageD, 24 Juli 1902. De Burgemeester, H. J. POT. o—o- - Ingevolge het ingezonden stukje van den heer H. W. v. Rossem, hebben we ons tot den heer Burgemeester onzer gemeente gewend, met het verzoek, ons in de gele genheid te willen stellen, de rentabiliteits- berekening te kunnen publiceeren. De beer Burgemeester kon ons voor- loopig daarin niet ter wille zijn. Ot het ons zal worden toegestaan na de behan deling van de rentabiiiteitsberekening in een publieke zitting van den Raad, kunnen we nog niet zeggen. Na een publieke behandeling zullen we den heer Burge meester nogmaals het verzoek doen. RED. CCLXVL Rotterdam, 24 Juli 1902. Zondag 1.1. had ik een telegram te ver zenden en ik heb bij die gelegenheid kennis gemaakt met de verordening op de zondagsche sluiting van ons telegraafkantoor. Eerlijk gezegd was ik mij tot heden niets daarvan bewust, een bewijs, dat mjjee getrouwe deelneming in de dingen, die van deze stad zjjn, wel eens hapert. Daar is trouwens zóóveel by te houden, dat deze kleinigheid voor mjjn telegram-arm bestaan mij niet te zwaar mag worden aangerekend. De stad staat immers momenteel nage noeg overeind om de pas-verschenen aan slagbiljetten in de gemeentelijke inkom stenbelasting en de straatbelasting-ontwer pen. Het is een tamme steltenlooperij met ingezonden stukken, die blijkbaar van één en denzelfden heer afkomstig zijn, ofschoon de onderteekeningen verschillen en met advertenties. Nu, daar hebben de luidjes buiten Rotterdam, bijzonderlijk die in Am sterdam en in Antwerpen, plezier in, wij trekken er ons niet zoo heel veel van aan. Het is niet erg stichtelijk, dat geklasg als van een kruideniertje, dat het altijd goed heeft gehad in zijn zaakje en dat de halve buurt bijéénhuilt, als er eens een kilo of wat zout, zeep en soda minder wordt gesleten, maar het gaat in zoo'n egalen jammertoon, met zoo precies gelijk klinkende gilletjes en snikjes en zoo 'delfde vertellinkjes, dat we er al niet meer naar luisteren. Het eenige dat er te vragen overblijft, is, op welke manier de lui zouden klagen als de Maashaven er eens niet geweest was, want die Maashaven vooral heeft 't hem gedaan, die Maashaven is momenteel de schuld van alles. Ik vermoed, dat zonder die Maashaven geklaagd zou zijn over 't gebrek aan havens en 't beleid van het gemeentebestuur, dat niet intijds gezorgd heeft voor voldoende ligruimte. Een zonde bok is in een stad als deze altyd wel te vinden, voor elke klacht is er een voor wendsel gemakkelijk ontdekt. Myn plan is dus thans te klagen over den Zondagsdienst aan het telegraafkantoor. Natuurlijk voel ik alles voor rust na arbeid. Elke week behoort voor ieder wer kend wezen minstens één rustdag te bren gen. Maar voor de absolute Zondagsrust voel ik heel weinig. Dat men den arbeid beperkt, waar minder geëischt wordt op den Zondag, vind ik zeker heel best, dat dus post eu telegraaf met minder ambtenaren werken, om de minder omvangrijke taak uit te voeren, kan ik zeer wel begrijpen. Ik geef persoonlijk post en telegraaf op Zon dag heel weinig te doen. Maar men beperke den dienst rationeel. Ais er bijvoorbeeld van 100 ambtenaren, die alle dagen bezig zijn, op Zondag niet meer dan 5 in functie zyn, kunnen die het werk best af en dat 't dan niet zoo erg vlug gaat, zal ook voor geen Nurks klaag- motief worden. Maar aan onze telegraaf heeft men een Zondagsdienst ingevoerd, die eigenljjk een beetje mal ishier en daar een greep ge- gedaan en zonder naspeurljjke redenen voor een erfoom, of een aankomst van een mail- genheden reeds zoo vaak heeft geholpen, boot Dat kan wel wachten meneer, zei hij rustig. Ja, alles kan wachten. Maar in mjjn gevalen ik vertelde hem alles. Dit is zeer ernstig, dit is een huise lijk accident van wichtige beduidenis, recen seerde hij (vermoedelijk seint de man gere geld de New-Yorksche handelsbeurs voor de Nieuwe Rotterdammer over). En ik sta volslagen hulpeloosMaar hoe gaat het dan met het ontvangen van telegrammen vroeg ik. O, dat is practissh geregeld, ant woordde hij. Van 2 tot 5 en van 8 tot 10 worden alleen dringende telegrammen be zorgd en telegrammen, die betrekking hebben op mailbooten. Bovendien is er nog gelegenheid om van 3 tot 4 en van 9 tot 10, telegrammen te laten afhalen. Krijgen de lui dan bericht, dat er een telegram is Neen, zei hij, vriendeljjk-inlichtend, want dan zouden we evengoed het telegram kunnen laten brengen. Maar hoe weet men dan, dat er een telegram arriveerde Dat wéét men niet, dat voelt men misschien aan het kloppen van een hart of het suizen van een oor. En de man die het telegram afzendt, kan gemakkelijk een dag ot een week te voren Echrijven, dat hy telegrafeeren zal. Ja juist, zei ik. Dat is heel practisch bedacht. De telegraaf is een prachtige uit vinding en wat zijn zijne wegen eenvoudig. Het best zou wel wezen, om iemand van 3 tot 4 en van 9 tot 10 voor het tele- aangegrepen en eene commissie benoemd, die een onderzoek naar de hervormingen in Macedonië zal instellen. Zoo moet de Sultan glimlachend gedoo- gen, dat de groote mogendheden zich steeds met zyne bijzondere huiselijke aan gelegenheden bemoeien, terwijl hjj by groote ongerustheid eene geveinsde onver schilligheid moet voorwenden, wanneer hy bemerkt, hoe er gekonkeld en gewerkt wordt, om hem zijn erfdeel te ontnemen. De reis van koning Victor Emmanuel naar St. Petersburg wordt met het erfdeel van den Sultan in nauw verband gebracht. Eerstens moeten er zekere afspraken over Albanië gemaakt zyn en verder wil men weten, dat 's Konings bezoeken aan Rusland, aan Duitschland en waarschijnlijk ook aan Frankrjjk, de voorbereiding tot de bezetting van Tripoli zijn. Het heeft er veel van, dat Tripoli eene verwijdering tusechen Italië en Engeland zal veroorzaken. Wel heeft de En- gelsche minister van buitenlandsche zaken, lord Lansiowne, dezer dagen in het Hooger- huis hoog opgegeven van Engeland's warme vriendschap voor Italië, wei heeft hy ver klaard, dat er geen land was, waarmede Engeland vriendschappelijker betrekkingen onderhield, doch met al die mooie woorden is de toestand niet zuiver. Het heeft in Italië de aandacht getrok ken, dat de Engelsche minister bij de lieve woordekens tevens sprak van Engeland's medewerking tot handhaving van het statu- quo in de Middellandscho Zee. Die woorden bevallen Italië volstrekt niet, want het wensoht liefst zoo spoedig mogelijk dat statu-quo te verbreken. Met dat doel een paar uur de geheele zaak stilgezet. Op i graafkantoor te zetten, die alle vijf minu- heeft het eene toenadering tot Frankrijk een willekeurig uur gaan alle ambtenaien een paar uurtjes kuieren en in dien tijd is het telegraafkantoor gesloten. Ik had Zondag een dringend telegram, heusch zéér dringend. Er was noch zieke, noch doode, noch bevallene, noch finan- ciöele crisis, maar het geval was ernstig. Om half twee kreeg ik Zondag een tele gram uit Amsterdam, ongeveer in deze woorden „Ik reis zonder tegenbericht om 4 uur at en kom dineeren Manus." Manus is een neet, een brave man, dien we graag zien. Maar hy is épicurist en gourmand tegelijk. Hij eet niet dan uitgezochte schotels en porties voor drie. Op hèm moet je een dag of wat te voren al rekenen. Wij hadden Zondag kliekjesdag, niet veel soeps, zélfs geen soep, omdat onze kokinne met verlof was, Zondagsrust had en wij en familie den namiddag aan een rijtoertje besteden wilden. Zeer burgerlijk, o zeker, maar zeer men schei ijk. We konden dit spreekt vanzelf Manus dus absoluut niet velen. Dus dan maar tegenbericht. Ik stel een gepaste boodschap op „Meid uit, vrouw kiespijn, onmogelijk. Later graag. Dick."en ik snel er meê naar 't telegraaf kantoor. Ik nam de tram. Had ik geloopen, dan was ik er lang vóór tweeën geweest, maar ik was zoo dom per tram te gaan en ik arriveerde mitsdien één minuut over tweeën aan het kantoor. Daar vond ik de deur gesloten en een lachenden ambtenaar op de stoep. Ik duw, zeker van myn recht op tele grafeeren, tegen de deur. De ambtenaar laat me eerst een poosje duwen en vraagt dan vriendelijk Wou je iets Jawel, meneer, zeg ik, geagiteerd, ik wou een telegram verzenden. Om drie uur meneer. Dan is 't te laat meneer Dat spijt me meneer, maar 't kan niet eerder. Meneer, de rust en het geluk van mijn gezin hangt er van af! Heel jammer, meneer, maar u zal een iedere grensschending van Bulgaren, Ser- aur moeten wachten. veu of MontenegrijneD, eene scherpe nota Maar dan is het te laat, dan is de naar KoDStantinopel gericht, waarin aan ramp onherstelbaar, meneer. zekere beloften wordt herinnerd, of op De telegraafambtenaar reikte mij de verbeteringen wordt aangedrongen. Zóó is hand, drukte die hartelijk, keek mij mee- 't ook nu weer warig aan en zei„Om drie uur kom ik Nauwelijks is het bericht gekomen, dat terug, ik ga een Blaakje pakken. U kunt een detachement Bulgaren van 350 man zoo Tang hier wachten". de grenzen is overgetrokken, de Turkscbe Ik dankte den man voor zijn welwillend- troepen heeft aangevallen en daarbij 25 heid, maar vroeg uitleg. Turken heeft gedood, of men meldt, dat O, als u meê wilt loopen, zal ik u Montenegrynen een gevecht aan de Turken met plezier op de hoogte brengen, maar ik hebben geleverd. Ot nu Turkije al met blijf hier liever niet staan, want als toe- kracht en klem beweert, dat het in beide vallig de inspecteur voorbij kwam, zou hij gevallen de lijdende partij is geweest, dat denken, dat ik myn Zondagsrust niet waar- zijn vriendelijke buren, roovers gelijk, zijn deerde. grondgebied afloopen en afstroopen, dat Mét den telegraafambtenaar stapte ik het alleen ter verdediging van huis en den Blaak op. Een vriendelijk, beleefd haard de wapens heeft gevoerd, dat helpt man, als alle telegraafambtenaren zijn. niet. Er kan van 2 tot 3 en van 8 tot 11 Van de Russische en Oostenrijk-Hon- niet geseind worden, vertelde hij mij, zonder gaarsche gezanten te Koastantinopel heeft verdere vragen mijnerzijds. de Porte naar aanleiding der grensgevech- Maar als er dan eens een spoorweg- ten een nota ontvangen, waarin op hervor- ongeluk gebeurt, of een bevalling, ot een mingen in Macedonië wordt aangedrongen. ten kon vragen of er ook iets gekomen is. -r Zeker, dat is het allereenvoudigste. Dan zal ik dat ook maar doen, be sloot ik. Want je kunt nooit weten, of er in deze uren niet eens een telegram komt. Ik raad u dat zéér aan, zei hij. Dat doen vele menschen. Maar was het dan niet veel eenvou diger, om twee of drie bestellers in voor raad te honden, dan 't op die practische 1 manier te regalen. De telegrambestellers moeten Zondags rust hebben, meneer. O ja meneer, dat is waar. Dank u zéér 's Middags kwam Manus, hongerig als een beer. Maar zijn appptijt vervloog ten aanschouwe van onze kliekjes. Hij kies kauwde, en sprak weinig. Om tenminste niet in brouille met hem te rakeD, heb ik hem by de rijst met bessensap ons Zon- dagsch telegraafreglement beschreven. Toen heeft hij zich voldaan gelachen en we zijn in vrede gescheiden. In het groote internationale huisgezin, dat de Europeesche staten vormen, is Turkije de zondebok, die van alle onge lukjes en misgrepen de schuld krijgt, die voor alle daden verantwoordelijk wordt gesteld, die steeds gedreigd of gestraft wordt, ook voor handelingen, die het Doch heeft uitgelokt, noch waartoe het aanleiding heeft gegeven. En gelijk zoo menig zonde bok steeds geneigd is om toe te geven, wetende dat het in den regel van kwaad tot erger gaat, of door gunsten of presentjes de hulp en medewerking van anderen zoekt te verkrijgen, zoo is ook de Sultan er steeds op uit, zijn lastige neven vriendelijk voor hem te stemmen. Doch met dat al, wordt bij elke oproerige daad van Armeniërs of Macedoniërs, of by gezocht, waarbij het met welwillendheid werd ontvangen. Bij de daarop gevoerde onderhandelingen over de belangen in de Middellandsche Zee, heeft Frankrijk Italië's aanspraken op Tripoli erkend. Deze toenadering tusschen Italië en Frankrijk, is in Engeland met leede oogen waargenomen en in het Lagerhuis is er het ministerie dezer dagen een verwijt van gemaakt, dat het de herstelling van de goede betrekkingen tusschen deze lan den niet heeft weten te voorkomen. In zijn antwoord op deze interpellatie, bezigde de minister de boven aangehaalde uitdrukkingen. Nu doet zich de vraag voor, wat er gebeuren zal, als Italië tot daden overgaat en Tripoli gaat bezetten. De Wiener Alg. Ztg., een blad dat gewoonlijk iets meer kan weten dan de groote massa, vreest, dat er moeilijkheden zullen kunnen ontstaan, wanneer Italië tot de bezetting van Tripoli overgaat. Deze bezetting is volgens dit blad aanstaande. De aankomst van vier Italiaansche slag schepen in de haven van Tripoli zou dan wel de voorbereiding van het protectoraat kunnen zijn. Moge de band tusschen Italië en Engeland eenigszins losser zijn gewor den, ja moge Engeland in Europa vrij wel geïsoleerd staan, des te vaster zoekt het zich aan zijne koloniën en aan Japan te hechten. Op initiatief van den minister van koloniën worden thans in Looden ver gaderingen van de koloniale premiers met genoemden minister gehouden. Tot heden hebben die bijeenkomsten tot resultaat gehad, dat do koloniën meer zullen bijdra gen aan de versterking en uitbreiding van de vloot en dat aan weerszyaen voor enkele artikelen eene verlaging van het tarief zal worden toegestaan. Verder zullen de heeren ot hunne opvolgers geregeld om de 3 jaar by elkander komen om de vragen van den dag te bespreken. Zoo tracht Chamberlain eenheid onder de deelen te brengen en de grootheid van het rijk door samenwerking te verhoogen. In het verre Oosten sluit Engeland zich al vaster en vaster bij Japan aan. Gemeen schappelijk zijn de Westersche en Oostersche eilanden-rijken thans opgetrokken, om Korea uit de handen van Rusland te houden. In overeenstemming met Korea hebl>en zij een overeenkomst aangegaan, om Korea in alle belangrijke binnen- en buitenlandsche kwesties met raad en daad van dienst te zyn. Voor die hulp verplicht Korea zich, om zijne land- en zeemacht uit te breiden, geen buitenlandsche leeningen in andere landen te plaatsen en geen vreemdelirgen in zijnen dienst te nemen. Deze overeenkomst is voor Rusland een bittere pil om te slikken. Zoowel in China als in Korea, hebben de concurrenten thans de poort voor zijne voeten dicht gegooid. Reeds zóó nabij en dan nog terug, 't is zeker hard. Wij kunnen nu weder op eene hernieuwde en levendige actie in Perzië en Afghanistan rekenen. Op die wijze wor den de stukken op het politieke schaak bord verplaatst. Mijnheer de Redacteur I Koorts en sloot Kolhom! Uw corres pondent wenscht hieraan nog een slot! Welnu dan, Berichtgever le. We waren niet persoonlijk; er zijn nog meer niet-leden Witte Kruis. 2e. We zijn de Redactie bekendanders toch was ze niet zoo bereidwilligen 3e. Uwe slotbewering en het oorspronke lijk bericht zijn nogal verschillend. We weten, dat we lastig worden, daarom basta. DE KLORNDERS. zeeramp, of een onverwachte etensgast, of een oproer, of een aanval van beroerte bjj De Sultan heeft terstond zijn gewoon redmiddel, dat hem bij voorkomende gele- De leden va n hetgemengd Koor Jacob Kwast" hebben een driedaagsch pleizier- reisje gemaakt naar Maastricht en omstreken. Op uitnoodiging en met medewerking van de Koninklijke Zangvereeniging „Mastreechter Staar" hebben zij Zondag j.l. in de voorma lige Dominicanerkerk een Concert gegeven. Naar aanleiding daarvan schrijft men thans uit Maastricht het volgende De voormalige Uominicaner-kerk aan de Staat leent zich uitstekend tot het geven van concerten. De zang klinkt zoo mooi daar tusschen die gewelven, vooral wanneer een klein koor daar zingt, zoo helder als glas, zoo onberispelijk als het gemengd koor „Jacob Kwast" uit WOGNUM. Typiscne gedachte, om in boerentoilet te zingen. Coket staat dat gouden oorijzer op het blond-harige achterhoofd, en daarboven het kleine, Westfriesche kapje, oudere boeren vrouwen een klein hoedje daar nog over heen. Do mannen zien er net uit als wij het typische uit hun kleederdracht is weg, ze zijn daar niet geïsoleerd genoeg. Wat zouden die boerenmenschen wel terecht brengen? gedachte vóór het zingen. Mach tig, overweldigend-bekorend, gedachte na het zingen. Het klonk als het lieflijk ruischen van een beek, ruiscbend, murmelend, kabbelend. De sopraan zoo glashelderde uitspraak van het Hollandsch zoo mooi afgerond zuiver. Twee nummers verdienen buitengewone vermelding: „Nieuw Leven" van Beethoven en „Woudgedachten" van F. Abt. „Het kwezelke", het bekende oud-Hollandsche liedeke, werd gebisseerd. De Staar zong als altijd. We halen enkel de woorden aan van Wognum's voorzitter: Koninklijke zangvereeniging, het zegt wat. Koninklijk, waarlijk majestueus was de zang, die zooeven klonk lang6 deze gewelven, hetgeen ons verschafte oogenblikken Van waar kunstgenot. Zoo is het. De Staar huldigde de zustervereeniging uit het Noorden door het overhandigen van een lauwerkrans en het schenken eener herinne- ringsmcdaille. Gisterenavond was de Vereeniging uit het Noorden gedurende enkele uren de gast der Staar in haar sociëteitslokaal aan de Kleine Gracht. Menige toast werd hier geslagen en gezongen, terwijl „Jacob Kwast" nogmaals enkele nauwkeurige liederen ten beste gaf. Laten we hiervan een enkel vermelden, n. 1. een kinderliedje „Kleine Suze". Behaalt de Staar in „Chanson des Vagues" met hare bromstemmen een groot succes, Wognum's Zangvereeniging toonde by deze gelegenheid dezelfde kunst in de hoogste mate te verstaan. Toen te lO'/j uur het uur van afscheid had geslagen, kon men met recht zeggen, dat tusschen Noord en Znid broeder- en zusterschap was gesloten. Een oogenblik werd recht har telijk de „Liebespolka" gedanst eneen hartelijk „tot ziens" vergezelt deze kleine, doch lieve Vereeniging op haren verderen tocht. - WIERINGEN, 2 5 Juli. Dinsdag j.l. vierden de jongste schoolkin deren te Westerland hun schoolfeest. (De ouderen waren naar Amsterdam geweest.) Hoewel het feest te twee nar zou beginnen, waren ze, ongeveer 70 in getal, reeds om één uur mooi uitgedost met hun vlaggetjes by de school. Vol ongeduld stonden ze te wach ten tot eindelijk het gelukkige uur sloeg, waarop zij in de net versierde school konden gaan. Daar lagen hun mooie prijzen tusschen bloemen en vlaggen uitgestald. Wat keken aller oogen begeerig, wat waren de tongen in beweging. En geen wonder, daar lagen ze, de mooie prijzen voor de tombola en wed strijden. Na eerst getracteerd te zijn op cho colade en een jodenhoek, en na eenige vroo- lijke liederen gezongen te hebben, kwamen de rytoigt-n voor om een rijtoer over „W e s- t e rl a n d" te maken. Wat wareD ze ge lukkig, hoe luide klonk hun liedom half vier kwamen ze terug. Na eerst weer het noodige genuttigd te hebben, gingen ze naar buiten, om hun kracht en vlugheid te toonen. Zakloopen, huppelwedstrijd, kruikarrijden met ballen, wedloop met hindernissen en muilen- loopen waren de spelen van het program. Natuurlijk viel er veel te lachen, èu voor de kinderen, èn voor de ouders, die zéér zeker zullen genoten hebben by het zien van de vroolijke kindergezichten. Na afloop der spelen ging het de school in, om weer wat versnaperingen te genieten. Het weêr, dat voor een oogenblik iets betrokken was, klaarde op, en gelukkig ook, want er zouden eenige luchtballons opgelaten worden. Gingen niet allen omhoog, eenigen gingen onder luid hoera de lucht in. Na afloop hiervan was 't al wat laat geworden. Nogmaals werden de kinderen getrakteerd en had de lang verwachte tombola plaats. Ieder ging nu

Schager Courant | 1902 | | pagina 1