Een ontzettend ongeluk. Twee slachtoffers De Schager Courant Raadsverslagen belang stellen. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. vorig* V(Y lir Vergadering van den Kaal der gemeente WINKEL, gjhoaien op Dins dag 26 Augustus j.1., 's voorin. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den <x>rz., lezing en goedkeuring de notulen van de vergadering. deelt mede. dat van H H. Ged. goedgekeurd zijn terugontvangen -erete snppletoire begrooting voor enat van.. 1902 betreffende de herstel- m den dorpsstraatweg. J De kohieren hoofdelijken omslag en honden nelasti ng. Ingekomen zijn a Een verzoek van den heer Bergman. hoofd der school, om eervol ontslag uit zijne betrekking tegen 1 Febr. 1903. Wordt tot nadere behandeling voorkennis- geving aangenomen. b Een verzoek van Winkel's Harmonie, tot liet mogen plaatsen van een muziektent in den tnin bij de onderwijzerswoning, of op een terrein aan den pubheken weg. De tent is 5 meter in middellijn. Met het oog op het vertrek van den heer drukwerk ter secretarie f124.33*. onderhond van huizen, torens enz. f 119.89*, onderhond wegen en voetpaden f 43.64. id. bruggen f30.96, grondlasten f 101.30*, dijk- en polder- lasten f 174.92. jaarwedde agent van politie (Zijdewind) f 60 id. veldwachter f275. gratificatiën aan rijks- en gemeente-politie f69.kleeding veldwachter f50.jaarw. onderwijzers f3700.onderh. schoollokalen en onderw.-woningen f325.69', huur onderw.- won. f90.leermiddelen f 181.38, verlicht., verwarming en schoonh. schoollok. f285.11. jaarwedde vroedvrouw f50.—, subsidie Bur gert. Armbest. f 1200.—, bijdrage voor onder houd wegen aan 't polderdistrict f 250.—, onvoorziene uitgaven f 160.68*. De totale inkomsten bedroegen f9801.89; de totale uitgaven bedroegen f8913 78*. zoo dat het dienstjaar een voordeelig saldo ople vert van f888.10*. Niemand verlangt verdere inlichtingen of heeft op- of aanmerkingen, zoodat de reke ning op de genoemde bedragen wordt vast gesteld. Hierop wordt overgegaan tot het opmaken van de voordracht van dubbeltallen voor Bergmanïn het begin van het volgende jaar zetters, vóór 1 September aan den Commis- en het benoemen van een ander hoofd der A school, is men eenparig van gevoelen, afwij zend op het verzoek te moeten beschikken, wat betreft het plaatsen van de tent in den tnin van het hoofd, der school. Het ontmoet echter geen bezwaar, een paar plaatsen aan te wijzen, waar -de tont op gemeente-grond zal mogen worden gebouwd. Op voorstel van Voorz. wordt goedgevon den. een gedeelte van het groote schoolplein, het kleine schoolplein, of de ruimte voor het raadhuis, naar keuze beschikbaar te stellen, een en ander in overleg met Voorz. c. De begrooting van het Armbestuur voor den dienst van 1903. Deze geeft alleen aanleiding tot bespreking wat aangaat den daarop onder ontvangsten uitgetrokken post: subsidie van de gemeente ten bedrage van f 3850. De sub6idie-aan vraag wordt zoo successie velijk steeds grooter, wat voor een groot deel kan worden toegeschreven aan de vele oude arme huisgezinnen en weduwen, die onder steuning behoeven. Kon verloden jaar een subsidie van f3400. worden verleend en dus aan de aanvrage voldaau worden, de gemeen te-begrooting voor 1903 laat niet toe, met de aanvraag ook om f 3850.te kunnen meegaan, waarom B. en W. f 3600.— subsidie op de begrooting heb ben gezet. Het is zeer wel mogelijk, zegt Voorz., dat het Armbestuur daarmede kan volstaan, omdat het bedrag der bedeeling tot heden in ver saris der Koningin in te zenden. Op de voor dracht worden geplaatst de beide aftredenden, de heeren Jb. Haringhnizen en C. Hille. en als 2e candidaten de heeren J. van der Oord en A. Strijbis. De verordening op de heffing en invor dering van waaggelden is indertijd goedge keurd tot 1 September 1902. Wanneer men dus met de heffing wil doorgaan, zal de verordening opnieuw ter goedkeuring moeten worden opgezonden. Nadat Voorz. de beide verordeningen heeft voorgelezen, wordt op zijn voorstel algemeen goedgevonden, de verordeningen zooals ze thans luiden, opnieuw in te zenden. In behandeling wordt nu genomen het adres bovengenoemd van de afd. Noord- Holland van den Algem. Ned. Politiebond. Voorz. vraagt, hoe de heeren er over denken. De heer Hille meent, dat Voorz. het best zal kunnen zeggen, hoe hoog het inkomen van den heer Kooiman is met inbegrip var. zijn emolumenten. De heer Over denkt, dat de adressanten met die emolumenten niet bekend zullen zijn. Voorz. veronderstelt, dat Kooijman met inbegrip van zijn emolumenten ongeveer f 426 inkomen zal hebben. De heer Hille meent alleen uit de rekening f 436 geteld te heb ben. De bedragen uit de rekening samentellende, komt men tot de conclusie, dat over 1901 uit de gemeentekas aan den heer Kooijman f 434 is uitbetaald. Daaronder is echter een houding tot het vorig jaar beduidend minder I som van f 24 voor gratificatiën, welk bedrag is, zoodat dit een gunstig toeken en een hoop voor de toekomst kan zijn. Wordt besloten, aan het Armbestuur voor het jaar 1903 uit de gemeentekas een subsidie van f 3600.— te verleenen. Daar overigens tegen de posten van ont vang en uitgaaf geene bedenkingen bestaan, wordt de begrooting met wijziging van f 250.minder sndsidie, goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van f 5025.50 in ontvang en uitgaaf. Hierna wordt door den Voorz. aangeboden en overgelegd de door B. en W. opgemaakte gein. begrooting 1903. In verband met art. 203 der Gemeentewet wordt de behandeling hiervan uitgesteld tot na de ter-visie-ligging. Wegens periodiek aftreden van de heeren Slooves en Timmerman als leden van het collegie van zetters, wordt thans, ter voor ziening in de vacature, een voordracht van tweemaal zooveel personen als er plaatsen te vervullen zijn, opgemaakt. Bij stemming worden daarop geplaatst no. 1. de heer P. Slooves Kz., no. 2, de heer J. Timmerman, no. 3, de heer S. Over, no. 4, de heer 0. Meurs, welke voordracht aldns opgemaakt aan Ged Staten zal worden op gezonden. Ten slotte wordt gelezen de verordening op de heffing van schoolgeld, wat betreft de gewone dagschool, en geeft Voorz. hierbij als zijn meening te kennen, dat deze veror dening ook kan gelden voor het herhalings- onderwijs, immars beiden sluiten in openbaar lager onderwijs,wanneer althans geene wij ziging in de bedragen wordt noodig geacht. Dit wordt niet noodig gevonden, omdat men ter aanmoediging van deelname aan het herhalings-onderwijs, het schoolgeld zoo laag mogelijk moet stellen, en daar volgens de bestaande verordening het bij de Wet gestelde minimam schoolgeld wordt geheven, kan dit zeer goed gaan. De rondvraag, niets opleverende, sluit de Voorz. de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente OUDE NIEDORP, op Dinsdag 26 Augustus 1902, voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester de heer A. Wonder Pz. Na de opening met het gebruikelijk wel kom door den Voorz., worden de notnleu der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat, zooals den heeren trouwens bekend zal zijn, de aanbesteding van de verbouwing der z.g. oude school tot veldwachterswoning heeft plaats gehad. De natuurlijk niet vaststaat. Gemiddeld zal even wel op een bedrag van f 425.gerekend kunnen worden. Daar komt bij het bode schap van het polderdistrict en van den Nie- dorper- en Leijerpolderhulp aan den ge meente-ontvanger, enz enz., zoodat de veld wachter een inkomen zal hebben van f 500. Voorz. vraagt, of men dit voldoende acht. De heer Van der Oord meent, dat dit bedrag niet in slechte verhouding zal staan tot de jaarwedden van de agenten van politie in Amsterdam, ook met het oog op de werk- die er voor gedaan moeten zaamheden, worden. Aangezien vergadering echter de volgende week weer moet pl tats hebben, vindt men goed, over dit punt nog eens na te denken en er nader op terug te komen. Een suppletoir kohier van de hondenbelas ting, opgemaakt tot een bedrag van f 11.26, wordt onveranderd vastgesteld. Nadat nog in geheime zitting een supple toir kohier van Hoofdelijken Omslag is vast gesteld, wordt na de rondvraag, die niets oplevert, de vergadering gesloten onder dank zegging aan de leden voor hunne opkomst en medewerking en aan den gemeente-ont vanger voor zijn nauwkeurig beheer. 't Was Maandagavond even achtuur. Op de Prinsengracht te AMSTERDAM tnsscheD de Utrechtschestraat en den Amstel was het stil en rustig, zooals in den regel op dit stadsdeel het geval is. Op eens hoort men een vreeselijk gekraak, gevolgd door een doffen slag, die de huizen deed schuddendadelijk daarop een vreeselijk gegil. Er was iets ont zettends gebeurdin 't eerst dacht men, dat een gasontploffing had plaats gehad. De bewoners van beide kanten der gracht vlogen naar hun vensters, van de Utrechtschestraat stroomde de menigte toe. Een onzer ver slaggevers, zegt het Hbld., mede daar woon achtig, vloog de deur uit, de straat op en was dadelijk ter plaatse, waar het onheil had plaats gehad. Hij verhaalt thans als volgt: Ik spoedde mij naar den kant van den Amstel, waar ik zag, dat de menschen zich reeds ophoopten, voor perceel 850, en zag spoedig wat geschied was Voor dat hnis tegen den wal gemeerd lag de ledige tjalk van schipper De Hond uit Wildervank, die gisteren zand gelost had voor het in aanbouw zijnde theater op het Rembrandtsplein. De man was op het oogenblik, dat het ongeluk ge- L beurde, de stad in de vrouw vertelde mij, dat inschrijvingen waren als volgtJ. Burgmeijer een oogenblik te voren een met metselsteenen f 1093.P. Steen f 1296.W. Kriller geladen schnit langs zij was gekomen, waarop f .1180.K. van Rijn f1170.en R. Groen eenige mannen waren. Twee hnnner waren f 1240.Aan den laagsten inschrijver, den over haar schuit op den wal gegaan, om te zien heer J. Burgmeijer, was het werk gegund. of de schutsluis in den Binnen-Amstel open was. Ingekomen zijn a. Een tweetal missiven Zij waren teruggekeerd en hadden hun vier Politie van het posthuis Frederiksplein was toegesneld en ook de brandweer. Beschenen door het fantastisch licht der brandweerfakkels, dregde men in de omgeving maar het daurde geruimen tijd vóór men een der beide ongelukkigen kon te pakken krijgen. Het was tegen negen uur toen de dreg pakte ongeveer in het midden van de gracht, waarheen de omgekantelde schuit was afge dreven. Eenige oogenblikken later werd een lijk naar de tjalk gesleurd en aan boord gehaald het was dat van J. Kleerebezem. Het lijk werd gelegd in een der reeds aan gekomen lijkenmanden en naar het politie bureau aan den Amsteldijk vervoerd. Niet zoo gemakkelijk ging het om het lijk van den anderen verongelukte te krijgen. Wel is waar pakte spoedig de dreg en kreeg men een arm van den ongelnkkigen Pieter Stoop boven water, doch er was geen mogelijkheid het lijk boven te halen, zóó bekneld was het onder de steenenvracht. Eerst des nachts tegen 1 unr gelukte het, het lijk boven water te krijgen. De heer G. C. Hulst te SCHA- GERBRUG heeft een eersten prijs behaald op de Internationale Hondententoonstelling te 's-Gravenhage, met zijn hond ras Field Spaniels. Het Bestuur der Afdeeling „Waard en Groet" van de Holl. Mij. van Landbouw heeft tot Voorzitter gekozen den heer W. C. Visser te NIEUWE NIEDORP in plaats van den heer P. Schaap te Winkel, die als zoodanig niet herkiesbaar was. Kostelooze opleiding H. B. S. Men schrijft „Zooals men weet, had de minister Van Houten al spoedig na zijn optreden bepaald, dat onvermogende jongelingen kosteloos op de Rijks-hoogere burgerscholen konden wor den toegelaten, mits zij een bijzonder goed examen hadden afgelegd. Minister Borgesius ging verderhij bepaalde, dat ieder onver mogend jongeling zoo hij slechts aan de eischen van het toelatingg-examen had vol daan, kosteloos onderwijs aan genoemde inrichtingen kon ontvangen. Zóó bleef het ook in 1901, kort nadat dr. Kuyper minister van binnenlandsche zaken was geworden, „Thans is het echter anders geworden. Dr. Kuyper heeft een ware razzia ouder de onvermogende jongelieden, ofschoon ze een voldoend toelatingsexamen hadden afgelegd, gehouden. Slechts een zeer klein getal van hen is door hem uitverkoren om de R. H. B.- school kosteloos te bezoeken. Op sommige plaatsen slechts een vierde. Men begrijpt, welke groote teleurstelling thans heerscht onder vele „kleine luyden", voor wie Dr. Knyper vóór hij Minister was, bij voorkeur zei te willen opkomen." Naar men aan de Midd. Ct. meldt, is dezer dagen tegen den pastoor der R. K. kerk van SINT JANSTEEN proces verbaal opgemaakt wegens wederrechtelijke vrijheidsbeneming. In Mei j.1. moet iemand uit de naburige gemeente Stekene, die onder den dienst het kerkgebouw verlaten wilde, door voornoem den pastoor daarin verhinderd zijn, waarbij zelfs beleedigingen zouden geuit zijn. Een aanklacht wegens die beleedigingen tegen den pastoor is, naar men wil, ingetrokken. De kantonrechter te Hulst, wien het feit ter oore is gekomen, heeft last gegeven tot het doen van onderzoek, waarvan het bovenbedoeld proces-verbaal 't gevolg is. weest zijn. waaruit ik opmaak dat het den eenen dag erger is dan den anderen. Marktbericht van WINKEL van Gladb 1 aadjes f 0.90 per zak, s'aboonen 22' dus dat in de steden, waar de arbeiders j industrie geen kiesrecht hebben, de bezit> neemt van alle gemeenten van Hollands Noorderkwartier de op, waardoor de burgers vooral in de Schager Courant kameraden, die op de schnit waren, toege roepen, dat de sluis dicht was en men dus moe6t vast-meeren. Over de tjalk gingen zij weer naar de schnit, teiwijl de andereu met haken aan het stuurboord van de tjalk vast hadden zij voet op de lading steenen begon af van den Rijks-ontvanger d.d. 2 Juli en 2 Augs., mededeelende. dat op genoemde data aan den Gemeente-Ontvanger is uitgekeerd resp. f 206.61* en f 154.41* b. Een missive van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit hielden. Nauwelijks tot het bezigen van een som, thans bij de schuit gezet, of de Grootboeken der N. S. ingeschreven, voor de te glijden, een zwaard en een deel van het betaling van de verbouwing der oude school, boord van de tjalk werden afgerukt, een bij elke missive tevens toezending verzocht vreeselijk gekraak gevende, en in eenige wordt van een besluit tot wijziging van de seconden was de geheele lading steenen begrooting voor 1902. afgegleden in het water, de schuit daarbij Deze stukken worden voor kennisgeving onderst boven werpende. De mannen er op aangenomen. 1 hadden er niet intijds af kannen springen en Het adres van de afdeeling Noord-Holland waren allen te water geraaktdegenen, die van den Algem. Nederl. Politiebond, om her- juist weder op het vaartuig teruggekomen ziening van de jaarwedden der politie-amb- tenaren. zal straks, na het onderzoek der rekening, in behandeling genomen worden. Hierop wordt overgegaan tot het nazien der gemeenterekening over 1901. Ter assistentie hierbij is mede aanwezig de gemeente-ontvanger, de heer P. Schaap. Van de inkomsten vermelden weBatig saldo dienst 1899 f 462.25, huur van lande- waren. konden spoedig weder op het droge komen, doch de vier anderen werden met de lading steenen naar de diepte gesleept slechts een gil hadden zij kunnen slaken. Knechts eener stalhouderij op de gracht, kruiers schoten toe, schippers van nabijlig- gende schuiten, en men had het geluk twee spoedig op de tjalk te hebben. mannen vrij g r Een hnnner had een bloedende hoofdwonde, rijen f 2042.40, 40 opcenten gebouwde eigend. een ander werd in bewusteloozen toestand f 610.92, 10 id. ongeb. eigend. f 336.08. 30 uit het water gehaald. Beii Beiden werden gebracht bij dokter H. J. Damen, die de eerste hulp verleende. Den drenkeling Chr. Roos kon hij gelukkig spoedig tot bewustzijn brengen en naar huis laten vervoerenden verwonde Arie Dokter verbond hij en liet hij daarna naar het Binnen-Gasthuis brengen. De beide w anderen, P. Stoop, en J. Kleerebezem, waren polderdistrict voor onderhoud bruggen f400.bepaald onder de steenenvracht medegesleept Van de uitgavenjaarwedde Burgem. en jammerlijk omgekomen, f 400.wethouders f50.secrt. f350.Ondertusschen heerschte er om de tjalk ontv. f 160.—, bode f 50.—, bureaubeh. en van schipper De Hond een groote drnkte. id. personeel f336.01''. hoofd, omslag f 1023.30, hondenbelasting f 150.75. belasting op tooneel- vertoon. en O] enb. vermakelijkheden 1 67.20, vergunningsrecht f 160. schoolgeld f 164.95, vergoeding van het Rijk lager onderwijs f 1100, Rijksuitkeering wet "97 f2720.02*,Rijksbijdrage jaarw. Burg. en Secr. f 187.50, vaste bijdrage Explosie. Zondag overkwam den heer Otto Ringer, reparateur van naaimachines, wonende in de Tuinderstraat te ROTTERDAM, een ernstig ongeluk. Bezig zijnde met het beproeven van een spiritusmachiDe, welke hij in reparatie had, sprong eensklaps de ketel dier machine met één slag en kreeg R. den brandenden spiritus over het lyf. Over het geheele lichaam kreeg hij brandwonden, die zijne onmiddelijke overbrenging naar het Zieken huis noodzakelijk maakten. Een stuk vloog door de deurruit van een der buren aan de overzijde. Op het gerucht der explosie waren een viertal spuiten uitgerukt, doch behoefden geen hulp te verleenen. De eigenaar der machine was bij de be proeving tegenwoordig en kreeg een lichte hoofdwond. Ook hij begaf zich naar het ziekenhuis om verbonden te worden. Een wereldwandelaar. Hans Holzer, de wereldwandelaar, die van eenen naar UTRECHT wandelde, kwam op zyn terugreis j.L Donderdag te Culemborg aan. De gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap" aldaar bood den wandelaar een kruiwagen aan (zeker een symbool, dat men dien tegenwoordig moet bezitten, om door de wereld te komen) met het opschrift„Te voet van Culemborg naar Weenen, aangeboden door de Turnvereeuiging „Kracht en Vriendschap" te Culemborg." Zondagmiddag tegen halfvijf aanvaardde Hans met dezen kruiwagen aan de hand de terugreis naar Weenen, gevolgd door een tiental turners en honderden nieuwsgierigen. Hij vertrok in de richting van Gelder malser, Zaltbommel, 's-Hertogenbosch enz. Bijeninstinct. De heer H. D. Luppeus schrijft in het Hbld. Vanochtend langs de Nassankade gaande, bemerkte ik een zwerm bijen, die zich hadden nedergezet tegen den deurpost van het pand, gelegen Nassaukade, hoek Jac. van Lennep- straat, in welk pand een tapperij wordt uit geoefend. Mij nader op de hoogte wenschende te stellen, werd mij medegedeeld, dat ongeveer 16 jaar geleden voor 't laatst in datzelfde pand bijenkorven werden gehouden, en nu sinds al die daaropvolgende jaren het pand door een zwerm bijen wordt bezocht, welk bezoek ongeveer 3a 4 weken aanhoudt, zeker niet ten gerieve van den tegenwoordigen huurder, die door het ongewenscht bezoek verplicht is de voordeur gesloten te Houden, waardoor de bezoekers door een zijdeur moe ten worden binnengelaten. Eigenaardig is het, dat den daarjaast wo nenden kruidenier in geen enkel opzicht door de diertjes overlast wordt aangedaan, te meer mag dat eigenaardig worden genoemd als men in aanmerking neemt, dat zoo'n kruide nier veel zoete waar als krenten, rozijnen, sniker, enz. in hnis heeft. J.1. Maandag moet 't aantal byen legio ge- a 0.95, witte idem f 0.40 a t 0.75 per 100, roode aalbessen 9 cent per pond, komkommers 2 a 3 ct. per stuk, wortelen 3 ct. per bos, kruisbessen 4 ct. per pond. Uit HOORN schrijft men: Door prachtig zomerweer begunstigd, hield de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Hoorn eti omstre- ken Maandag haar eerste feest. Duizenden vreemdelingen waren met treinen en trammen reeds vroeg in de met vlaggen versierde stad aangekomen. 's Middags te 12 uur steeg de luchtreiziger H. J. Rodenhof van het Doelenplein op. Spoedig daalde de balion echter en kwam in de Zuiderzee terecht, waar de luchtreiziger door een schipper werd opgepikt en behouden aan boord gebracht. Een groote aantrekkelijkheid leverde de internationale harddraverij op, afstand 280 M., bespannen voor sulkeys. Door de jury wer den toegekend le prijs 250 gld. „David A", eigenaar C. de Goede, Purmerend, berijder C. Bier le premie 150 gld. „Sador II", eigenaar H. K. Glas, Loppersum, beryder J. Ensing 2e premie 75 gld. „üawnlight", eigenaar J. Koster, Heemstede, berijder J. KosterTroost prijs 60 gld. „Fanny", eigenaar C. de Goede, Purmerend, berijder C. Bier. Aan den berijder M. Brocatus, paard „Ideaal", Gastelveen, werd f 10 toegekend voor 't mooiste kostuum. Na afloop der harddraverij volgden muziek uitvoeringen, vuurwerk en bal. De extra- treinen, die tegen middernacht vertrokken, waren overvol met menschen. De feestviering is nitstekend geslaagd. „N ienwLeve n", Station NOORD- SCHARWOUDE 23 Aug. Aanvoer 5300 stuks kool. Roode kool f4.— a f 5.25, gele f 4.75 a f6.—, witte f 7.per 100. 25 Aug. Aanvoer 60 mnd. aardappelen en 6600 stuks kool. Groote muizen f0.66, graafjes f 0.66 per 35 K.G. Roode kool f4.a fö.— gele f3.a f 5.50, witte f6.— per 100. Nep f 1.76, drielingen f 1.25, uien f 1.70 per 50 K.G. 26 Aug. Aangevoerd ruim 6000 stuks kool. Roode kool f3.a f4.gele f3.af4.— per 100. Uit SNEEK meldt men: In 't Friesche stadje Workum heeft de diaken M. D. zich schuldig gemaakt aan diefstal van den collectantenzak. De man werd op heeterdaad betrapt door ds. V. en een kerkvoogd. De treurige zaak is thans in handen van den rechter. M. D. is streng geloovig. Naar men mede deelt, kon hij 't eenige jaren geleden met zijn geloof niet overeen brengen, dat er op een feest van schoolkinderen een draaimolen zop komen. De diefstal is niet uit armoede gepleegd. D. verkeert in zeer goeden doen. klasse thuis blijft en geen gebruik rn r van haar recht. Maar dergelijk redeneeren is maar doekje voor het bloeden, omdat de heer» belang bij hebben, dat de arbeiders 'f inedekiezen. Ook de tegenwoordig gen HÜ "oen,,' i wordende en gemaakte sociale wetten knn in Spr.8 oog geen genade vinden. Hij luidjes tevi het allen middeltjes om de te honden. red,» De kieswet, die algemeen kiesrecht schenl Wa is de allereerste wet, die er moet doorko niet met geweld, maar door agitatie neer de ze zouden arbeiders geweld zouden gebruik sn de macht, de militaire tegenover zich vinden. Ook om het militarisme te bestrijde algemeen kiesrecht noodig. ErgerIijkJ' wat nu op dat gebied wordt vermorst t voorbeeld haalt Spr. Helder aan. Een Rf' te Helder is een zucht op Texel. te Schagen, 27 Augustus 1902. Onze p 1 a a t s g e n o o t e de firma Merz, kaashandel, heeft op de internationale landbouwtentoonstelling te Leeuwarden een lsten en een 3den prijs behaald met hare inzendingen kleine Edammer kaas. De meeting voor Algemeen Kiesrecht, Zondagmiddag in het lokaal van den heer J. Vader Az. gehouden, had maar een 20-tal belangstellenden. Het slechte weder zal wel een der oorzaken zijn geweest. De heer Roep opende de bijeenkomst en gaf iD de eerste plaats het woord aan den heer J. Verstegen. De spr. begon met te wijzen op de agitatie voor algemeen kiesrecht, die reeds voor 25 jaar was gehonden en gaf als de reden op, waarom die agitatie was doodgegaan, de scheuring in den Sociaal-Democratischen Bond. Domela Nieuwenhnizen, die eerst voor alge meen kiesrecht had gestreden, veranderde van tactiek en zag meer heil in een revolu- tionnair optreden. In Friesland had men van de toenmalige agitatie te veel gehoopt, men was over den uitslag teleurgesteld en de agitatie verliep. Met die vroegere beweging was toch nog iets verkregen en dat was de wet van den minister Van Houten, een echte knoeiwinkel, waarbij meer dan de helft van alle meerder jarige Nederlandsche ingezetenen en alle vrouwen van het kiesrecht werden uitgesloten. Vau dat oogenblik is men weer begonnen te ageeren en ongeveer 2 jaar geleden heeft de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij het initiatief genomen tot een k1 achtige beweging. Spr. gaat nu na wat nut er aan het alge meen kiesrecht is verbonden en wat doel men met het algemeen kiesrecht heeft. In de eerste plaats heeft het dit nut, dat het zal bevredigen het rechtsgevoel van elk Nederlander. Allen worden gedwongen door verschil lende wetten, allen moeten bijdragen in 't belang van het land, en dat wel de arbeiders het meest. Onder de strafwet hebben zy het meest te lijden, de heeren kannen verschil lende straffen afkoopen voor alles heet men gelijk, maar voor de kieswet is men dat niet. Alle bestaande wetten zijn voor de arbei ders, de een meer, de ander minder, drukkend en bezwarend, en nu is het voor die arbei ders van het hoogste belang, dat zij mannen knnnen kiezen, die die bezwarende wetten kunnen veranderen in wetten, die voor hen nuttig en noodig zijn. Wat belang hebben de arbeiders bij de tegenwoordige wetten? Ze zijn bijna allen speciaal gemaakt in 't belang van de heeren Er moeten andere wetten worden gemaakt verzekeringswetten, schoolwetten; wetten dus, waar de arbeider belang bij heeft. De arbeiders moeten zorgen, dat mannen, die hnn belangen kennen, in de Tweede Kamer, in den Gemeenteraad komen te zitten, om hun belangen te bepleiten. Algemeen kiesrecht is zoo noodig. De arbeider is nog niet rijp voor algemeen kiesrecht, wordt beweerd, en tevens, dat wij socialisten daar schade by zullen hebben. Wat dat laatste betreft, antwoorden we dat kan ons niet schelen. Algemeen kiesrecht is een recht, dat wij allen willen geven op een paar uitzonderingen na, en welke partij er voordeel by heeft, of nadeel, dat raakt ons niet. Op het eerste bezwaar zou ik willen antwoorden: loopt een kind, als het ter wereld komt, óók dadelijk neen, niet waar welnu, geeft den arbeiders algemeen kiesrecht en wij zullen het ze leeren gebruiken. De bewering, dat er geen gebruik wordt gemaakt door de arbeiders, die nu het kies- recht hebben, van dat recht, gaat niet op, 1 want de statistieken wijzen het uit, dat op het platteland, waar het kiesrecht het meest uitgebreid is, juist het best wordt gestemd Algemeen Kiesrecht is noodig om penBi krijgen. Voor een arbeider is er pensioen, dat is te duur. Voor een nf*1* gemaal, als zijn vrouw de koningin j!?'" gaat, f 160.000 pensioen. De ex-minister Cort v d. Linden eens gezegdwanneer de arbeiden kiesrecht vragen, is er geen reden b«,. geven; wanneer ze het vragen is er reden het ze te onthouden, en dnaron, f eindigt Spr.: vragen, steeds vrageu om L algemeen kiesrecht, niet omdat het is C, eenigst noodige, maar het éérst iioodigr om SppW) - Werkelijke S0Ciale he™rnfin'g£ De heer A. Rezink krijgt nu het woord en zegt er zich toe te zullen bepalen, dc houding te bespreken van de andere partijen die stelling genomen hebben in het kies' rechtvraagst.uk, en hij stelt in verband daar" mede de vraag hoe komt het toch, dat iets dat iedereen moet erkennen als een reclit. niet als een recht van een enkele, maar als een recht van allen, door de politieke partijen waartoe mannen behooren, die men bc weert de beste hersens te bezitten en b,.r gevoeligste geweten, die steunen op God.' woord, hoe komt het, dat oud-liberalen eii antirevolutionnairen en katholieken, dat recht niet willen geven De katholieken wil Spr. maar in hnn sop laten gaar koken, daar wordt het volk als een ondereind behandeld, daar geven zc blijk geen gezond verstand te bezitten, dns ,'lië tellen niet meê. Pastoor commandeert: dien moet je stemmen, en het gebeurt; zoolang als men daar niet eerst gezond leert denken wil Spr. zich niet met hen bemoeien. De liberalen beweren, dat de arbeiders ezels zijn, dat ze geen hersens genoeg heb ben, om het kiesrecht te kunnen gebruiken. Het beste middel is daarvoor, meent Sjc; leer het ze gebruiken, en dat kan je alleen door het ze te geven. Eerst zullen ze flaters maken, de arbeiders, eerst zullen ze liberalen en antirevolutionnairen kiezen, maar spoedig zullen ze bemerken, dat dat voor hen de ware broeders niet zijn en zij zullen huu eigen kornuiten kiezen, om hnn belangen te behartigen, ze zullen mannen afvaardigen, die die belangen kennen van nabij. De anti-revolutionnairen zeggenjelui liberalisten, dat is het heele zoodje dat niet direct alles gelooft wat in den bijbel staat, jelui liberalisten hebt geen principes, jelui bent slechte menschen. Je denkt alleen om je eigen belang, om wat meer brood en minder werk, en verder om niets anders, en wij, wij steunen op Gods woord. Maar nu is het gekke, dat je uit Gods woord halen kunt wat je maar wilt, en nn maken ze voor het kiesrecht uit dat woord van God een huis manskiesrecht, waarover natuurlijk geen woord in den bijbel staat. Nu is er tusschen het uitgebreid huismans kiesrecht van Patrimonium, zooals Talma dat wil en ons algemeen kiesrecht niet zoo heel veel onderscheid. Talma zegtook den ongehuwden het kiesrecht, mits ze het een of ander doen, niet leegloopen, als je hebt een verantwoordelijke positie. Nu zal men zeggen als er dan tusschen dat uitgebreid huismanskiesrecht en hef algemeen kiesrecht zoo weinig verschil is waarom ga jelui dan niet samen in deze beweging. De anti-revolurionnairen beweren, dat ze niet in ons zog willen varen. Niets is er minder waar, dan dat; juist voor ons zon dat het geval zijn, omdat de anti-revolutionnaire party veel machtiger en grooter is, dan de sociaal-democratische. Maar men is bang, dat, als de antir. arbeiders in deze kwestie met ons zijn opgetrokken, zij bij ons zullen blijven, omdat ze weldra zullen ontdekt hebben, dat wij degenen zijn, die hunne belangen naar waarheid behartigen, dat het bij de andere is: echte volksbedriegerij. Wat oorzaak is er voor, dat de liberalen en de anti-revolutionnairen toch zoo bang zijn voor dat algemeen kiesrecht? Dat komt, omdat zij wel inzien dat het algemeen kiesrecht van de arbeiders zal maken één groote partij, die een krachtige organisatie in het leven üal roepen, om tot een betere wetgeving te komen, tot een betere inrichting der maatschappij. 35 regeert op dit oogenblik 65 °/a, eu men begrijpt daar in die partijen, dat dat anders zal worden. Dht mag niet, en nu werpt men als twistappel het geloof daar tusschen. Alweer in dien bijbel staat over de scheiding van bokken en schapen. E° 'r geloovige arbeiders, dat zijn de schapen, de ongeloovige dat zijn de bokken, en die mogen niet bij elkaar. Maar dat staat niet in dien bijbel. We zien het voor onze oogen: de burgerlijk® partijen sluiten zich nauwer aanoen. De liberalen en anti-revolutionnairen vinden elkaar zoo kwaad niet,» omdat ze begrijpen dat zy één belang hebbeneen strijd tegen de arbeiders. Daartegenover past een algemeene orga nisatie der arbeiders, een krachtige agitatie van de arbeiders, opdat de bezittende klasse gedwongen zal worden met de eischen van de arbeiders, met den eersten eisch algemeen kiesrecht, rekening te houden. (Applaus). Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt en de heer Roep sloot met een woord van dank aan sprekers en publiek de vergadering. Dinsdagavond vergaderde de feestcommissie ter vaststelling van het feestprogramma, dat per advertentie in dit no. is opgenomen. De verschillende bijzon derheden zijn reeds in vorige nommers mee gedeeld. Het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente is uitgenoodigd, bij de officiëele opening tegenwoordig te zijn. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 15 22 Aug. 190-- GeborenMaria d.v. Jacob Boontje» en Dieuwertje Vries. Catharina Margare- tha d.v. Jacob Johan Groenvelden Ietj0 Brommer. Willem PlorinuB, e.v. Nio<>" iico-

Schager Courant | 1902 | | pagina 2