1 De Boerengeneraals. de groote beweegkracht. Plaatselijk Nieuws. Marktberic hten^ Een droevig ongeluk had Donderdagmiddag te SCHEVENINGEN plaats. Een 18-jarig meisje uit Rotterdam bevond zich met haar neefje op een der Delftlandsche hoofden, tegenover het Pavil joen van Prinses von Wied. Door de glad heid van het hoofd gleed het knaapje in zee. Het meisje sprong hem na om hem te redden, doch dreef weg, en alle pogingen om haar te redden, bleven vruchteloos. De agent van politie Machielse. die zich tijdens het ongeluk in politiek op den golfbreker be vond, begaf zich terstond te water en slaagde er in, beiden te grijpen, doch daar het water op die plek 3 meter diepte had en hij zelf onder geraakte, moest hij, ten einde zijn eigen leven te redden, het meisje loslaten. Den jongen bracht hij behouden op het droge. Van verschillende kanten werden daarna nog vergeefsche pogingen aangewend om het meisje te redden, dat 10 minuten later aanspoelde. Men kon er helaas niet in slagen, de levensgeesten weder op te wekken ofschoon hiertoe op het politieposthuis krach tige pogingen in het werk werden gesteld. Daarentegen gelukte het, 't knaapje, dat het bewustzijn had verloren, weder bij te brengen. Het lijk van het meisje, Petronella Groenendijk, is naar de Alg. Begraafplaats' overgebracht. In de vergadering der Afd. BARSINGERHORN der Holl. Maatschappij van Landbouw, den 27en dezer gehouden ten huize van den heer A. Slotemaker, wer den tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering benoemd de heeren C. Spaans Hz. en A. Schenk. Tot leden van het Bestuur, in plaats vau den heer C. Schoorl, die aan de beurt van aftreden, en niet herkiesbaar was en ter vervulling eener vacature werden benoemd de heeren D. Raat en E. Rijkes. Tevens werd besloten, om van wege de Aideeling een bronzen medaille van f 5. beschikbaar te stellen voor Edammerkaas, voorkomende onder No. 163 op het program ma voor de tentoonstelling, te houden te Alkmaar op 18 tot en met 24 Sept. a.s. Door den heer S. de Reus, Gediplomeerd hoefsmid te WINKEL, is in een wedstrijd voor hoefbeslag, gehouden den 25 en 26 Augustus te Leeuwarden, de derde prijs behaald. Donderdagavond tegen half li is te ZAANDAM een groote brand uitge broken in de fabriek „De Gebroeders" van den heer C. Bon. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De brand ontstond terwijl de fabriek in volle werking was en 20 werklieden zich in de fabriek bevonden. Zonder door reuk of rook vooraf opmerkzaam te zijn geworden, ontdek ten de werklieden brand in de zagerij boven de werkas. Terstond trachtte men toen het vuur nog met emmers water te blusschen, doch een der jongens, die naar boven ging, moest zich, om zichzelf niet in gevaar te brengen, naar beneden laten vallen. Daarop wilde men gebruik maken van de in de fabriek aanwezige stoompomp, om de vlammen, die inmiddels steeds grooter wer den, te blusschen, doch door een verkeerde behandeling barstten de slangen en moest ook deze poging worden opgegeven. Voor de werklieden zat er niets anders op, dan zoo spoedig mogelijk de fabriek te verlaten, met achterlating van al hun eigendom. De geheele fabriek met twee machines, waarvan één pas nieuw en nog niet geheel voltooid was, werd een prooi der vlammen. Van de in aanbouw zijnde schaverij bleef slechts een gedeelte behouden. Bovendien brandden twee schuren af. Van het hout bleef het meeste gespaard, daar dit in schuren op eenigen afstand van de fabriek stond. Alleen bevond zich een partij hout in de fabriek, dat bestemd was om in dien nacht te worden verwerkt. Door dezen brand komen ongeveer 70 werklieden buiten werk. W a 1 g e 1 ij k. Bij de jongste verkiezing voor de Prov. Staten moet het te GRAVE zonderling zijn toegegaan. „De Tijd" vertelt er het volgende van „Terwijl in het naburige Limburg meer en meer wordt ingezien, hoe immoreel en onchris telijk het is, de ingekankerde zucht naar sterke dranken te misbruiken, om het kiezers volk te bewerken, heeft men op verscheidene plaatsen van ons district niet geaarzeld den candidaat der R. K. kiesvereeniging (of liever van haar bestuur) te maken tot oen jenever- candidaat. In eenige café's van Knik en omstreken werd den stemmers op den heer Hermans vrije vertering aangeboden, waarvan door sommigen zóó ruimschoots werd gebruik gemaakt, dat zij, tot groote ergernis van vreemdeling en inboorling, smoordronken over de straten rolden." Geen onkosten meer. Door 132 kleine landgebruikers te BER- LIKUM [Fr.] is aan heeren landeigenaren en notarissen medegedeeld dat zij zich bij ge zegeld contract, op straffe van boete, hebben verbonden, om noch publiek, noch bij gesloten briefjes, land te huren anders dan op voor waarde „vrij van onkosten voor den huurder", noch borg of medehuurder te zullen zijn voor iemand, die dat contract niet heeft geteekend. Een arbeider te JAARSVELD, bezig met het af bikken van steenen eener afgebroken wordende oude woning, is door een omvallend stuk muur getroffen en verpletterd eenige oogenblikken nadat hij onder het puin was uitgehaald, stierf hij. WIERINGEN. Een ongeluk, waarbij ook weereen geluk was, gebeurdej.1. Dinsdag in Polder Waard-Nieuwland. Terwijl de zusters van den heer K. en de vrouw van den heer H. met paard en kar naar 't dorp zouden rjjden, wilde het ongeluk, dat bij 't uit rijden van 't hek het paard achteruit liep en alles in de sloot terecht kwam. Spoedig kwamen er verschillende arbeiders van alle kanten toesnellen, zoodat weldra alles op den wal was. 't Paard kwam er ongedeerd uit, terwijl de kar vrij erg gehavend was. Ook de dames kwamen er met een paar kleine wondjes en den schrik vrjj goed af, doch zy zullen wel niet zoo spoedig meer zonder een mannelijken koetsier uit de gast gaan. WIERINGEN. JJ. Donderdag v.m. 10 uur had op 't marktplein alhier, vanwege de afdeeling Noord-Holland v.h. Ned. Paarden-Stambcek, een stamboek- en premie-keuring plaats. Voor de afdeeling 2-jarige merriën werden aangeboden 8 stukshiervan werden 7 in 't stamb. Ingeschreven, terwijl 1 werd afgekeurd. De uitslag van de hieraan verbonden premie- keuring was als volgt: 1. de heer Jb.Keijzer Ne.; 2. de heer J. Rotgans Johz.3. de heer L. C. Enthoven, bedrijfboer de heer Jb. Landman ieder een premie ad f 26. Voor de afdeeling merriën van 3 tot 7 jaar werden aangeboden 12 stuks. Hiervan werden er 9 bekroond. 1. de heer L. C. Enthoven met f 11.— 2. de heer Breebaart3. de heer Jb. Metselaar4. de heer Enthoven6. de heer Breebaart6. de heer Jb. Keijzer Nz,; 7. de heer W. Snooij8. de heer V. Heijbloken 9. de heer M. Heijblok, ieder f8. De overige drie, van de heeren J. Rotgans Sz., S. Bakker en N. Hellingman, werden als reserve aangenoteerd. - WINKEL. Woensdag jl. hield de heer Ds. Briedé de aangekondigde rede over staatspensionneering ten huize van den heer C. Kieft. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer P. Verweij. Op 't einde der vergadering werd er een afdeeling opgericht met aanvankelijk 31 leden. Het voorloopig comité, bestaande uit de heeren P. Schaap, Abr. Sloos Jr., R. Rezel- man en K. Vries, zal hiervan de leiding op zich nemen, tot de zaak definitief is geregeld. laad gelegenheid aan 't station zelf zeer ge brekkig en hoogst onvoldoende is. Bij rondvraag wordt door den aanwezigen handelaar nog gevraagd of er boete is gesteld op 't leveren der producten te Broek. Hij acht 't zeer ongewenscht, dat in dit opzicht streng wordt opgetreden. Omstandigheden, meent 9pr., zouden er toe kunnen leiden, dat men genoodzaakt werd van den regel af te wijken. Deze opmerking geeft aanleiding tot be spreking van andere zaken, de markt betref fende, als 't d e e 1 e n van gemijnde goederen en 't gelijktijdig mijnen. Hierover ontstaat een levendige discussie, waaraan door den V oorz. een einde wordt gemaakt met de vraag, of iemand nog een of andere zaak ter sprake wenscht te brengen. Daar niemand 't woord verlangt, sluit de Voorz. de verg. „Laat ons toonen." zegt hij, De Engelsche bladen lasteren maar steeds dat we door vereenigd streven veel zullen met denzelfden ijver voort. Ze hebben het den vermogen de leden der vereeniging dienen de laatsren tijd druk gehad over de oneenigheid overtuiging te hebben, dat zij houvast aan die er tnsschen Kruger, Leyds en de elkaar hebbenwanneer we dan voor behoor Boerengeneraals zou heerschen. Om dat praatje den kop in te drukken, hebben de generaals de volgende publicatie de wereld ingezonden „De generaals Botha, De Wet en De la Rey wenschen te constateeren. dat hun aan dacht gevallen is op herhaaldelijk in Engel sche bladen voorkomende berichten, die afkomstig heeten te zijn van hunne in Den Haag, Brussel of elders op het vasteland gevestigde correspondenten. Die berichten hebben ten doel, de bestaande goede vei stand houding en overeenstemming onderling tns schen de generaals, president Kruger, de deputatie of dr. Leyds, verdacht te maken, door geheel ongemotiveerde mededeelingen omtrent meeningsverschillen, die in hun ver schillende conferentiën zouden geuit zijn, te publiceeren. De generaals wenschen nadruk kelijk ter algemeene kennis te brengen, dat de meest volkomen eensgezindheid tusschen V.UUUl UW VVU y W OLliAVVl lijken aanvoer weten te zorgen, dan behoeven we zeker de toekomst niet zoo donker in te zien. Inzonderheid brengt Spr. een woord van dank aan den aanwezigen handelaar voor zijne getoonde belangstelling en niet minder voor zijn goede wenken. Holl. M ij. van Landbouw. Naar wij vernemen, zal het hoofdbestuur der „Holl. Mij. van Landbouw" op de agenda der algemeene vergadering, in Sept. e.k. te Alkmaar te houden, alsnog plaatsen een voor stel van urgentie, dat voor de Maatschappij van het grootste belang is. Naar aanleiding van de bekende voorstellen van den heermr. Ph. de Kanter, zal het hoofdbestuur voor stellen, ook in den vervolge vereenigingen en corporaties als lid der Maatschappij toe te laten en een commissie te benoemen, die in verband daarmee wijzigingen zal voorstel- I ten in de statuten der Maatschappij. Nog vernemen wij, dat gedurende de ten- hen en voornoemde personen steeds heerscht toonatelli te Alkmaar zullen plaats hebben en steeds geheerscht heeft; elke bewering of twee belarfgrgke nieuwigheden. De eene zal onderstelling van het tegendeel is absoluut zijn een wffdsUtrijd op 10 Sept. met raachines, bezijden de waarheid en kan alleen afkomstig zljnJ het graan te dorschen en het zijn van kwaadwilligen of verkeerd inge lichte en lichtgeloovige personen". 's-Gravenhage, 26 Augustus 1902. (w. g.) BREBNER, Secretaris van de Boeren-generaals. Helpen zal het wel niet veel; alleen zullen de generaals zelf nu wel het voorwerp wor den van allerlei laster en verdacht makerij, waar trouwens al aardig mee wordt begonnen. Spoedig zullen de generaals naar Londen gaan, met het doel, zooals de Daily Telegraph zegt, om een uitgebreide autonomie voor Transvaal te verkrijgen van de Engelsche regeering. Hun zending moet een uitsluitend politiek karakter hebben. Er komen nog meer Boerencommandanten naar Europa, w. o. Ben Viljoen. Ze zullen voordrachten houden ten bate van het Fonds voor de Boerenweduwen en Weezen. - HEER HUGOWAARD. Na eenige weken van rustige sluimering heeft ook de Vereeniging „Ons Belang" weer teekenen van ontwaking gegeven door de op Vrijdag 29 dezer gehouden algemeene verga dering ten huize van den heer Pijper. Kon de Voorzitter bij de opening der vergadering zijn spijt niet onderdrukken over de vele be langhebbenden, die schitterden door afwezig heid, onder de beraadslagingen kwamen nog zoovele leden ter vergadering, dat 't aantal aanwezigen ruim 40 bedroeg. Na lezing der notulen kwam aan de orde punt 1 der agendaBespreking der kool veiling. Kunnen vele landbouwers reeds kool snijden? vraagt de Voorz., en kan de aanvoer van eenig belang zijn De heer Zuurbier, Secr., geeft te kennen, dat hem verscheidene leden bekend zijn, die kool voor de markt klaar hebben en dus zouden kunnen aanvoeren. Op de vraag van den Voorz., wie de markt geopend zou willen zien, geven negen perso nen den wensch daartoe te kennen, terwijl de overigen zich er niet tegen verklaren. De Voorz. stelt de vraag, of er voorloopig twee-of meermalen per week zal worden ge veild. De heer Jb. van der Busse ziet nog geen heil in 't openen der markthij vreest, dat door geringen aanvoer de zaak voorgoed zal worden bedorven. Anderen deelen met hem dit gevoelenin elk geval acht men alledaagsche veiling beslist ongewenscht. De verg. heeft 't voorrecht een der Lange- dijker handelaars in haar midden te zien. Deze geeft als zijn opinie te kennen, dat niets de markt meer kan schaden, dan te geringe aanvoer, waarom 't hem wenschelijk voor komt, nog liever een week te wachten, vooral ook, omdat de handel op 't oogenblik wat gedrukt is. Op voorstel van den Voorz., die van oordeel is, dat de meening der handelaars niet van gewicht ontbloot is, wordt na eenige discussie besloten, de markt te openen op Dinsdag 9 Sept. en voorloopig alleen veiling te houden op Dinsdag en Vrijdag. Bij de discussie over dit punt werd door den heer Den Engelse er op gewezen, dat 't te voorzien zou zijn, dat bij stuggen handel veel kans bestond op slechte markten aan 't station, waarom Spr. 't gewenscht achtte, de kool ook te leveren te Broek, indien zulks door den handelaar mocht worden geëischt. Dat zou geheel buiten de bedoeling der Vereeniging zijn, antwoordt de Voorz. hierop. Aan de behandeling van punt 1 werd onmiddellijk vastgeknoopt de bespreking van punt 3, nl.„de tijd der veiling". Aanvan kelijk was 't oordeel der verg., de veiling te houden 's namiddags te 2 uur. Door den aanwezigen handelaar werd echter in 't licht gesteld, dat dit niet zou zijn in het belang van den handel, dus ook niet in 't belang der markt. Wenschelijk toch moet 't geacht worden, dat goederen, gekocht op de veiling van „Óns Belang", nog vervoerd kunnen worden met den trein, die den aanvoer der Broeker markt vervoert. Overeenkomstig dit advies wordt besloten, de veiling te doen aanvangen 's morgens te half elf. Vervolgens brengt de Voorz. nog in behan deling punt 2 der agenda„bespreking der laad- en losplaats". Ingevolge een besluit der vorige verg. was aan de Directie der H. S. M. verzocht, verbetering te willen brengen in de gelegenheid tot lossing en lading van goederen. Hieraan was toegevoegd de opmerking, of 't niet wenschelijk zou zijn, dat de H. S. M. het lijntje van den heei Swager overnam. In 't antwoord van den heer Van Hasselt, op dit schrijven ontvangen, werd meegedeeld, dat 't niet op den weg der Maatschappij ligt, ge noemd lijntje te Daasten. Op verbetering van laad- en losplaats, werd overigens niet het minste uitzicht gegeven. Uit de bespreking over dit punt blijkt, dat de verg. 't oordeel der Voorz. deelt, n.1. voor loopig hierop niet verder in te gaan, doch eens af te wachten, wat de toekomst baren zal. Blijkt de toestand onhoudbaar, dan acht men 't het test, de Directie tot een bezoek uit te noodigen, wanneer de nood op 't hoogst is. Toont de markt eenige levensvatbaarheid, dan zal stellig spoedig genoeg blijken, dat de overblijvende stroo aan schoven te binden en te persen vier machines zijn daarvoor inge schreven. De tweede nieuwigheid is een tentoonstelling van koeien uit Noord- en Zuid- Holland en wel van die beesten, waarvan de in het laatste jaar door de eigenaars bij gehouden melkstaten bekend zijn. Reeds zijn 40 koeien ingeschreven. Aan de bestgekeurde beesten van deze categorie zullen prijzen worden toegekend. (Hdbld.) President Kruger zal zijne gedenkschriften uitgeven. De firma Lehmann te München heeft het recht van uitgaaf aangekocht voor alle landen. Zij zullen in November tegelijkertijd in verscheidene talen verschijnen. President Kruger heeft iu den loop van dit jaar het handschrift aan twee van zjjn vertrouwden gedicteerd. De voor naamste inhoud moet bestaan uit een heldere uiteenzetting van de Engelsche listen en lagen, die sedert jaren z\ju toegepast, terwijl vaD den oorlog zelf in ruwe trekken een kort overzicht wordt gegevenverder van de reis van president Kruger naar Europa, van zijn „Portugeesche gevangenschap" en van zijn verblijf in Nederland. In het slot woord spreekt de president zijn onwankel baar geloof in de toekomst van zijn volk uit. i* Wat de stoom is voor de industrie, is het adv er t e e r en voor den handel ÏT o f o o ii i o- a f n r rr o o n vnnv Brand te HULHUIZEN. Piet Koks, smid en bierhuishouder, had zich Woensdagavond met zijn gezin sinds een half uur ter ruste begeven, toen de vrouw aan het raam der slaapkamer hoorde kloppen en opgeschrikt werd door het ge roep van brand. Zekere Chr. Kuipers, die op dat uur den kapelaan was gaan halen ten behoeve van een zieke, had opgemerkt, dat het huis in brand stond en waar schuwde de bewoners. Deze, uit hun eersten slaap opgeschrikt, riepen de drie kinderen en den knecht, die boven sliepen, doch een regen van vuur daalde al van de trap naar beneden, zoodat zij die niet meer konden bereiken en zich zelf door het venster uit het brandende huis moesten reddeD. Gelukkig was de knecht inmiddels boven uit het raam in den tuin gesprongen en had daarop het knaapje, dat hem nage sprongen was, in zijn armen opgevangen. De jonge man, wien het kind zjjn behoud te danken heeft, is Hendrik Evers, uit Nijmegen die eerst sedert een paar dagen bjj baas Koks in dienst was. Nog was daar een nichtje gelogeerd, Marie van Dijk. Zij sliep beneden en werd gered. Inmiddels werden de twee meisjes van acht en twaalt jaar, die ook boven sliepen, in de algemeene verwarring nog vermist. Herhaaldelijk wilde de wanhopige vader nog het brandende huis binnendringen, om zjjn kinderen aan de vlammen te ontrukken. Men moest hem met geweld tegenhouden, wijl redding toch onmogelijk was. De meisjes zijn waarschijnlijk in haar slaap gestikt en daarna verbrand. De verkoolde lijkjes zijn naar het doodenhuisje te Gent overgebracht. Terwijl men aldus poogde bjj Koks te redden wat te redden was, sloeg het vuur over op de aangrenzende woningen. De eerstvolgende was bewoond door de gebrs. Willem en Gradus Derksende daarop volgende door de negentig-jarige weduwe Driessen, die zich nu al voor de tweede maal door brand uit haar woning verdreven zag. Het vierde huis eindelijk was bewoond door Gradus Wegh. De brandspuit uit Doorenbeig was vrij tijdig ter plaatse en deed al het mogelijke om het vuur te stuiten. Daaraan is het te danken, dat ten minste nog eenig huisraad is kunnen gered worden. Maar toen de spuit uit Gent aankwam, lag alles zoo goed als in de asch. Men meldt uit AMSTERDAM In het specialiteiten-theater Flora, Am- stelstraat, bestaande, uit drie groote per- ceelen, 24, 26 en 28. ter gezamenlijke lengte van ongeveer 40 k 45 meter, ont stond Vrijdagnamiddag omstreeks 2 u 15 brand, die zich in zeer korten tijd over de geheele lengte van het gebouw uit strekte, en een dikke rookwolk over het midden der stad verspreidde. Uit de hevigheid, waarmede de vlammen uit ramen en ver boven het gebouw uit- hraken, bleek alras, dat daarin veel licht brandbare stof aanwezig was. Het dak en de zolders stonden in een oogwenk in lichte laaie, zoodat de brandweer, die spoedig met veel bluschmiddelen Ranrukte, weliswaar den brand spoedig in bedwang had, doch niet veel anders dan de steenen romp heett kunnen behouden. Aangaande de oorzaak van den brand verluidt, dat die gelegen zou zijn in het omvallen van een pot kokend vet op de bovenverdieping van perceel 28, waarin beneden een café is, doch dat overigens evenals het bovengedeelte van het theater, door artisten bewoond werd. Velen dezer waren in hunne kamers, zoodat de paniek bij het uitbreken van den brand niet gering was. Een werd zoo hevig door schrik bevangen, dat zij door een politie agent met een lid der Vereeniging van hulp bij ongelukken moest worden weg gedragen, terwijl een ander lichte brand wonden in het aangezicht bekwam. Van de requisieten werd een gering deel door spoedig opgedaagde hulp vanuit per ceel 28 gered. Alles is door verzekering gedekt. Te ongeveer drie uur, terwijl brandweer lieden tot blussching in het gebouw aan wezig waren, viel met een ontzettend geraas de galerij van het theater naar beneden. De schrik, die toen allen om het hart sloeg, uitte zich in een vreeselijk angstgegil maar gelukkig hadden zij, die in het gebouw waren, bijtijds gewaar schuwd door het gekraak, een heenkomen weten te zoeken, zoodat niemand letsel kreeg. Kolven. Bij den te KOOG AAN DE ZAAN gehouden nationaien koifwedstrijd werd de 5e Serieprijs behaald door Jb. Westerman, Barsingerhornde 9e J. G. van Eden, Nieuwe Niedorp10e Jb. Kuilflaau, id. President Steijn. In deD toestand van President Stejjn is zooveel verbetering merkbaar, dat de zieke Dondeidag voor de eerste maal op het balkon aan de achterzijde der villa „Norma''eenige uren zittende kon doorbrengen. ALKMAAR, 29 Aug. De heer J. M. de Sonnaville, sinds 13 Sept. 1894 wethouder dezer gemeente, heelt te kennen gegeven, bij de aanstaande verkiezing op 2 September voor dat ambt niet weder in aanmerking te willen komen. HEER HUGOWAARD. De heer G. Sieffers, Hoold van school No. 3, alhier, is geplaatst op de voordracht voor H. d S. te Stompotoren, gem. Oterleek. Uitslag der Donderdag gehouden verkoopingen, ten overstaan van notaris Gouverne van Alkmaar: 1. In het koffiehuis van den heer N. Boon te KALVERnIJK: a. Huis en erf en daarnaast gelegen bouwterrein, te Kalver dijk, benevens 3 perceelen bouwland te Warmenhuizen, samen groot .99.50 H.A is opgehouden voor f3210; b. akker bouwland te Warmenhuizen, groot —.22.10 H A., kooper KI. van Duin, voor f 549 id., groot .17.20 H.A.. kooper S Rus, voor f399; 2 id., groot-—.14.80 en—.14.10 H.A., kooper J. Schoorl q.q., tezamen voor f 684; id., groot —.14.80 H.A., konper J. Boon Rz., voor f 342. Nagelaten door wijlen den heer C. Hoogeboom. 2. In bet koffiehuis van den heer A. Strooper te TUITJENHORN een huis en erf nabjj de R. C. Kerk, groot 120 c.A., kooper Corn. Tesselaar Pz., voor f 750. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Beetgum (Fr.) de heer Ds. P. Groot te MI DW0ÜD. Overreden. Tusschen Amersfoort en Soesterberg is Donderdagavond een 60-jarig man, die strui kelde toen hij over de spoorbaan liep, door trein 916 H. S. M. overreden. De trein stopte, de man werd opgenomen ennaar Utrecht vervoerd waar hij naar het Ziekenhuis werd gebracht. Hoewel nog eenig leven was waar te nemen, bleek de toestand hopeloos. Een arm was afgereden en over het geheele lichaam wer den breuken geconstateerd. De vlekziekte en haar voor behoedmiddel. Nu de gevreesde vlekziekte onder de var kens zich weder begint te vertoonen, hebben wij een onderzoek omtrent de resultaten der inentingen ingesteld, welk onderzoek wij in I 't belang van houders van varkens hier open baar meenen te moeten maken. De inentingen tegen vlekziekte zijn tot heden bjj een 160-tal houders van varkens in en om Schagen geschied, en zooals het zich tot heden laat aanzien, met succe6. Bij een tiental houders van varkens, die dit jaar niet lieten inenten, heeft de ziekte hare intrede gedaan. Door tijdig den bevoegden veearts te ontbieden, die terstond de kunstbewerking op de dieren toepaste, werd de ziekte vrjjwel met succes bestreden. De gevallen van ziekte, waarvan hier sprake is, deden zich voor te Anna Paulowna, Wieringerwaard, Zijpe, Win kel en Dirkshorn. In 't geheel bevatten de stallen, waar de ziekte zich vertoonde, 64 varkens. Van deze 64 zijn er 6 na de inen ting gestorven, al de anderen zijn gezond gebleven. Bij enkele van de varkenshouders waren de dieren gestorven voordat de inspui ting een aanvang nam. De ondervinding in deze heeft dus geleerd, dat het middel als ge neesmiddel niet alle dieren geneest en dat, inplaat6 van het aan te wenden als de dieren reeds ziek of verdacht zijn, men het tijdig als voorbehoedmiddel moet gebruiken. Opmerkelijk is het, dat de ziekte bij de tien gevallen in zeven gevallen zich bij zoo genaamde bloedvarkens vertoonde; 1 was een visch varken en 2 waren biggen, die nog bij de moeder liepen. De nieuwe ziekte, die verleden jaar zoo veelvuldig voorkwam, is tot heden wegge bleven. Over de voor- en nadeelen van inentingen en bloedvoeding kregen wij de volgende gegevens Bloedvoeding 1, stilstand in groei; 2, stikken door brokstukken vleesch 3, be vordering van tuberculose, daar de afval vaak afkomstig is van tuberculose dieren. Inenting: 1, doorgang in groei; 9 ven tengevolge van inenting zeer zeliu (nog geen 3: volgens sommige naars bevordert inspuiting den groei s" dieren. wt Het is aan de praktijk, om deze steil! aan de werkelijkheid te toetsen. -„Nieuw Leven", Station NOrm- SCHARWOUDE. 27 Aug., aangevoerd 3060 stuks kool - kool f2.50 a f3.-, gele f3.- per 100 28 Aug., aangevoerd 1300 stuks kool-- kool f2.70 a f3.50, gele f4.- per 100°°* 29 Aug., aangevoerd 5 a 6000 stuks k roode kool f 3.25 a f 460, gele f 4.50 a f v witte f 6.50 per 100, uien f 1.80 a f 2 baal. h Marktbericht van WENki* van 28 Aug. 1902. Peren f 1.50 a 2 60 L mnd.; appelen f 1.80 a f 2.10 id. muizen f 0.50 a f0.65 id.; blauwe aardanrüT' f 0.55 uien f 1.05 per 50 K.G.; snijfc!e!: f 1.20 af 1.25 per 1000; slaboonen f 0]?" f 0.20 id.; komkommers 2 a 3 cent per ska witte pruimen f 0.50 a f 0.80 per 100 hl! f f 0.65 id.bieten f 0 80 a f 1.— id. U*! Groentemarkt te BROEK LANGENDIJK. K °P 27 Aug.: 12600 bos wortelen f 1.70«f», per 100 bos; 132000 bloemkoolen f iv10 f 5.50 per 100; roode kool f3 n 9 ^'_Eseie f3-50 a f4.75 per 100, witte iu a 5.75 per 10018 balen nep f 2.60 a fu per 50 K.G.; 91 balen uien fl.40 a f 2 60 K.G. 28 Aug.12000 bos wortelen f 1.50 a f2.fin per 100 bos; 105000 bloemkoolen a fl.60i f 5.— per 100; 36000 roode kooien f2.80i f- per 1007500 gele f 2.50 a f 4.25 1004200 witte f 3.— a f 5.50 per 100 fc balen nep f 2.20 a f 3.10 per 60 K.G.- 'l'i balen uien f 1.50 a f2.— per 50 K.G. 29 Aug.: 6000 bos wortelen f 1.80 a t9qri per 100 bos 77000 bloemkoolen f 1 7o' f 2.90 per 10029000 roode kooien f s a f 4.60 per 100; 2000 gele f4.— a f 57c per 1007500 witte f 3.50 a f 7.50 per l(y/.' 66 balen nep f 1.80 a f 2.20 per 50 Kr uien f 1.20 a f 1.40 per 50 K.G. Groentemarkt te SINT PANR.AS 27 Aug. aardappelen f 0.65 per IVL gft' slaboonen f 0.22 a f 0.26 per 1000, bloen.( kool 2e s. f 1.50 a f 1.60 per 100. 28 Aug. aardappelen f 0.60 per 171/, R.q slaboonen f 0.26 a f 0.27 per 1000, snijboonen f 0.50 a f 0.90 id., bloemkool 2e s. f 1 50 f 2.60 per 100. 29 Aug. aardappelen f 0.66 a f 0.70 per 17K.G., slaboonen f 0.26 a f 0.29 per 1000, bloemkoolen 2e s. f 1.50 a f 2.— per 100. Nu het aantal kinderen uit de gemeente KOEDIJK, schoolgaande op ie openbare school te St. PANKRAS, gestegen is tot 62 en daardoor de benoeming noodig is van nog een onderwijzer en dus 2 onder wijzers voor deze kinderen noodig zijn, heeft de Raad van laatstgenoemde gemeente beslo ten in plaats van f 650.wat nu betaald wordt, van Koedijk eene jaarlijksche vergoe ding van f 1000.te vragen. Als lantaarnopsteker werd dooi den Raad benoemd Jb. Fok. Schagen, 30 Augustus 1902. Door den heer D. Kramer zal voor rekening van den heer G. Wit aan den Stationsweg alhier een burgerwoning worden gebouwd. Donderdagavond hield de Feestcommissie voor de a.s. Koninsinnefeesteü een spoedvergadering in 't lokaal van den heer J. Vader. Deze vergadering was noodig, doordat de Harmoniekapel door omstandigheden geen concert zou kunnen geven op de markr. Algemeen werd dat natuurlijk hoogst jam mer gevonden; een feest zonder muziek, en dan nog wel zonder onze Harmonie, is iets, wat we in Schagen onmogelijk achten. Maar er was niets aan te veranderen. Wat er dus voor in de plaats Andere muziek Een paar aanbiedingen werden gedaan, maar de kosten waren van dien aard, dat het buiten het bereik van de portemonnaie der feestcommissie viel. Er werd tenslotte besloten, een paar volks spelen er voor in de plaats te stellen. Half 4 's middags volksspelen1. Ma6t- klimmen voor mannen boven 16 jaar, 6 prij zen in kunstvoorwerpen2. Wortelenslaan voor mannen boven 23 jaar, eveneens 6 prijzen, bestaande in kunstvoorwerpen. Wie meedoet aan mastklimmen, mag nog niet meedoen aan wortelenslaan, en omgekeerd. Alleen inwoners onzer gemeente mogen meêdoen. Aangiften tot Maandag 1 uur bjj P. Trapman. Den 7den September geeft Schagen's Harmoniekapel haar 2 e Zomer- concert in den tuin van den heer Broersma, als het weer tenminste gunstig is. De Coöperatieve Vereeniging alhier, opgericht 1887, (Administrateur de heer C. Kooij), heeft tegen den 11 aanbesteedDe levering van ruim oOO.av Murwe Lijnzaadkoeken, om franco te 'ever®" aan de stations Schagen, Anna Paulowna Lutjewinkel, in 6 termijnen benevens v ongeveer 50.000 kilo Thomasphosphaat, geleverd moet worden in de derde week v September, franco in kleine vaartuigen T .-.*-4ötüi'nk0l 60 gaf Donderdag enen tot tevredenheid- Schagen, Anna Paulowna, Lutjewinkel en Zand. De markt vele opzichten redenen lol - vette koeien was de handel vlug. e_. Amsterdamsche grossiers waren reeds Woen» dagavond present, om toch vooral Donderöa* vroeg op de markt te kunnen zijn. Dat zeker als bewjjs van de gunstige stemniu'6 voldoende. Voor vette schapen waren 111 liefhebbers, dan eene week te voren. D* was een teeken, dat er voor het buiten! meer vraag was. De prijzen regelden zj naar die meer gunstige stemming. eif5 waren weer heel duur. Wjj hoorden ze 54 cent per K.G. noemen. Deze prijs a* in geen tijden besteed. Het eenige artikel, waarin de markt lu» loos was, was kalfkoeien. De koopers N de groote stadsmarkten kwamen matig uit. Dit is evenwel een tijdelijk v schijnsel. Een volgende week kan t omgekeerd zijn. De kleine verhooging zuivel en eieren hield stand. HOORN, 28 Aug. 1902. Kleine kaas. hoogste prijs 1 Commissie f 27.—, Middelbare t C" aangev. 243 stapels, wegende 8480

Schager Courant | 1902 | | pagina 2