46ste Jaargang No. 3763. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Donderdag 4 Septomber li*>2. AIiEiEci Kiens- Mmieiiis- Liilliivilil. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en gaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVBRTBNTIBN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau 9CHAOEX, Laan, IJ 4. Uitgever s P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 c' Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. nti dit nummer behoort een bijvoeg nel afgezonderde deelen trekken nog iets, omdat hebben beweerd, dat in den Polder een kermis hoog en de heer Rezelman vindt mede, dat "V Hanr nnir wat tot stand e-ebracht kan worden, geen reden van bestaan had, maar dit iaar de Assurantie-Maatschappij deze kosten be- (^emaento scliagen BEKENDMAKINGEN. o-o POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een op de weekmarkt laatstleden vermist T e x e 1 6 c h 1 a m en zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden A t j e h-M e d a i 11 e. daar nog wat tot stand gebracht kan worden, doch hier niets, de Ewijckslnis is een, uithoek en niemand denkt er aan, om hier te komen. Het tweede adres is van de kasteleins Klaas Smit en Paulus Bas, die hetzelfde verzoek doen. Zij verklaren, dat zij met de jongste kermis dansmuziek hadden gehad, doch er waren geen bezoekers. De oorzaak hiervan was dat alles naar de Kieinesluis trekt. Zij hadden alle pogingen aangewend, om een draaimolen enz. geen reden van bestaan had, maar dit jaar heerschte er zoo'n uitmuntende stemming en is de kermis zoo goed gegaan, dat Spr. vindt dat ze wel degelijk reden van bestaan heeft. En nu bewezen is, dat 't te Ewijcksluis niet gaat, zou spr. daarom ook hier graag kermis willen. De heer De Graaf: Maar waar moet dat heen daar komt niets, geen draaimolen, niets De heer Bakker zegtdat komt juist omdat hier aan de Kieinesluis kermis is. De heer de Assurantie-Maatschappij deze kosten be hoorde te dragen, want in haar belang is het, als het hooi behouden blijft. De Voorzitter belooft, de opmerkingen ter harte te zullen nemen. De heer Stammes rapporteert nu verder, dat de ontvangsten hebben bedragen f 19940.66'/i, de uitgaven f 19628 87'/i, batig slot f311.79, en de Commissie keurt de rekening goed, met een woord van dank aan den Gemeente ontvanger, den heer J. K. Kaan, voor de Dienover- Tegenwoordig alle leden Voorz. opent de vergadering, de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Aan den heer J. P. v. d. Ploeg, onderwijzer aan de Burgerbrug, wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Aan Mej. S. v. d. Ploeg—Tanga wordt op haar verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend uit hare betrekking als geplaatst te krijgen, maar niets wilde er komen. HIIIH De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor- De Graaf blijft echter sterk tegen de kermis, duidelijke en nette boekhouding, stellen, op deze adressen afwijzend te beschik- Ook de heer Van Mullem, die zich daarbij eeDkomstig wordt besloten, ken, en opent de discussiën. nog eens uitvoerig tegen de kermis in 't Naar aanleiding van de rekening wenscht De heer Volder meent, dat adressanten algemeen uit'aat. de heer Bakker nog even te zeggeD, dat betrekkelijk recht hebben, want zij hebben De Voorz. sluit nu de discussiën, en tot het hem is opgevallen uit de rdkening, dat de adressen de benoodigdheden en werkzaamheden voerde VergaderingvandenRaad d_ der gem. ZIJPE, gehouden deu 2 Sept. 1902. evengoed hunne belastingen als wij aan de j stemming overgaande, worden Kieinesluis en dat zij niets krijgen, is bepaald van de hand gewezen met 3 stemmen voor zeker. Door deze kermis lijden die kasteleins eerder schade, dan voordeel. Al kreeg de Ewijckslnis dan maar 2 dagen. De heer Bakker verklaart het volkomen met Volder eens te zijn. De heer Van Mnllem gelooft, dat hij 't niet meer behoeft te zeggen, dat hij geen voor stander van kermis is. Doch hij meent dat onderwijzeres aan de Sint Maartensbrug, met kortelings algemeen besloten is, om een 3- iugang van 1 October a s. Tot Wethouder wordt herbenoemd de heer G. Schnijt met 10 stemmen. De Voorz. vraagt den heer Schuijt, of hij die betrekking opnieuw wil aanvaarden, waar op de heer Schnijt toestemmend antwoordt, tevens de raadsleden dankend voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna aanbieding van de begrootingen voor de Gemeente, het Armbestuur en het Weeshuis. De Voorz. vraagt, of een Commissie tot onderzoek der begrootingen gewenscht is, waarop blijkt, dat de meerderheid dit niet wenschelijk acht; met B. en W. stemde alleen de heer De Moor er voor. De Voorz. deelt mede, dat door B. en W., in overleg met den Arrondissements- Schoolopziener, tot waarnemend onderwijzer aan de Burgerbrug is benoemd de heer P. J. Teeling van Wormerveer. Verder deelt Voorz. mede, dat reeds enkele sollicitanten voor de betrekking van onder wijzeres zich hebben aangegeven en vraagt, of de Raad genegen is, No. 1 van de te maken voordracht als de benoemde te willen beschou wen; dan kunnen B. en W. wellicht de vacature reeds met 1 October a.s. doen eindigen. Aan genomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Mann. Ingekomen is een schrijven van den heer J. P. v. d. Ploeg, waarin hij zijn dank betnigt voor de benoeming tot H. d. S. te Burger- j p0j<ier, en dan brug en tevens mededeelt, dat hij die benoeming dagen.' Tenzij we aaDneemt. Voor kennisgeving aangenomen. De rondvraag niets opleverende, sluit de Voorz. de vergadering. Raadsvergadering te ANNA PAULOWNA. Dinsdag j.1., v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. Na opening, lezing en goedkeuring notulen. Als eerste punt op de agenda is aan de orde benoeming wethouder wegens periodieke af treding van den heer C. Waiboer. Deze wordt met 10 stemmen herkozen en verklaart gaarne de benoeming aan te nemen. De Voorz. feliciteert den heer Waiboer en beveelt de belangen der Gemeente opnieuw bij hem aan. Vervolgens worden gelezen een tweetal adressen, waarbij verzocht wordt, weder een kermis te stichten te Ewijckslnis. Het eerste is van ruim 60 personen in en nabij de Ewijcksluis, die gaarne een kermis wenschten van 3 dagen evenals als vroeger, in het laatst van Septem ber. De kermis van vroeger werd goed be- daagsche kermis te houden over den gelieelen polder. En nn is hij 't er wel meê eens; dat men aan de Ewijckslnis schade heeft, maar als we beginnen met Ewijcksluis toe te geven, zullen dan volgend jaar Breêzand en anderen i ook niet komen en wordt dan de toestand niet nog moeilijker dan die geweest is En op grond, dat dit niet in 't algemeen belang is, zal spr. er niet voor stemmen, kermis in te voeren aan de Ewijcksluis. Maar waar is 't ook in elk deel van een gemeente kermis? Dat is nergens zoo. 't Moet zich bepalen tot het dorp. Kermis is een algefneen feest, een elk gaat op naar 't hoofddorp. De heer Volder zegt, den vorigen keer te hebben voorgesteld om Breezand en Ewijck sluis gelijk kermis te geven. Dat kan volgend jaar dan ingesteld worden, en dit jaar Ewijcksluis alleen. De Voorz. repliceert, dat toch het besluit genomen is, om in den geheelen Polder een 3-daagsche kermis te honden, en de katjes- kermissen dan af te schaften, en dat besluit is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. En nn gaat het toch maar niet aan, om nu Ewijcksluis ook weer kermis te geven De heer De Graaf wijst er op, dat er be sloten is, voor den geheelen polder 3 dagen kermis te geven, maar als we nu aan Ewijck sluis een aparte kermis geven, dan blijft evengoed gelden de kermis in den h e e 1 e n heeft Ewijcksluis feitelijk 6 dat besluit intrekken bepalen eerst hier kermis en dan daar. Een hoofdmotief voor ons besluit is geweest, de katjeskermissen af te schaffen, en spr. vreest er dan voor, dat de kasteleins weer zullen vragen om de bal-avonden van vroeger. De heer Van Mnllem meent, dat Gedepu- teerde Staten, als we op de adressen een gunstig besluit nemen, zullen vragen maar zijn ze daar in den Polder gek Voorz. is het hiermede eens, en hij ver- j klaart, dat,als een gunstig besluit mocht vallen, hij gebruik zal maken van de bevoegdheid, hem bij art. 70 der Gemeentewet verleend, om vernietiging door Ged. Staten te vragen. De heer Bakker zegt dat de heer Van Mullem meent, dat in geen enkele gemeente de verschillende deelen eigen kermis hebben, maar in de Zijpe dan daar is in elke buurt kermis. Spr. had toen een algemeene 3-daagsche kermis werd ingesteld, gehoopt, i dat dit goed gaan zou, dat overal geprofiteerd en 8 tegen. Vóór stemden de heeren Bakker, Stammes en Volder. Nu is aan de orde een ingekomen adres van den heer J. Kz. Kaan, Gemeente-Ont- vangir, waarin deze met ingang van 1 Janu ari 1903 f 150 verhoogiag vraagt van trac- tement. Adressant heelt thans de betrekking 1 jaar vervuld en heeft de ervaring opgedaan, dat het salaris van f 250 niet in evenredig heid is met de werkzaamheden en verant woordelijkheid Redenen, waarom hij ge noemde verhooging vraagt. De Voorz. stelt voor, met het oog op de begrooting voor 1903, die binnen korten tijd wordt aangeboden, dit adres aan tc hon den en bij de begr. te behandelen. Goed gevonden. Eveneens wordt het voorstel van den Voorz. goedgevonden, om de verordening op het lierhalingsonderwijs in de volgende ver gadering te behandelen B. en W. waren er nog niet meê klaar kunnen komen er had den zich moeilijkheden voorgedaan op finan cieel gebied. Vervolgens moet worden overgegaan tot vaststelling der Gemeenterekening over 1901. De commissie, belast met het nazien dezer rekening, de heeren Bakker cn Stammes deelt bij monde van den heer Stammes mede, dat alles in orde was bevonden slechts over 1 post wenschten zij inlichtingen, n.1. de uit gaaf inzake brand op de boerderij Zeeland. Het bedrag hiervoor kwam de Comm. wat hoog voor. Bij nazien blijkt, dat deze kosten te zamen ruim f 103 hebben bedragen en de beer Stam- j mes vindt, dat, als de Gemeente zoo toege- vend is bij het blusschen van branden, we verschrikkelijke cijfers znllen krijgen. De mandaten worden voorgelezen, waaruit blijkt, dat die hooge kosten voornamelijk zijn en ontstaan uit de lange wachten van eenige zocht en was daarom voordeelig, maar thans werd maar nu is 't bewezen, dat dit niet trekt alles naar de Kieinesluis. De andere zoo is en dat vindt spr. erg jammer. Sommigen mannen bij het brandende hooi. Voorz. licht in, dat, toen do brand uit was, er eenige man nen zijn aangesteld om te waken, onder toezicht van den opperbrandmeester. De heer Stammes vraagt, of dat dan ver plichtend is, dtit zoo iets op kosten der ge meente gebeurt. Hij vindt f 103 heel erg, en meent, dat, als die werklieden het beetje hooi uit elkaar hadden gegooid, de brand dadelijk uitgeweest was. Maar zij hebbeu er niets aan gedaan, hebben 't maar laten branden. De heer v. Mullem zou op die kosten niets tegen hebben, als 't in de kom was, maar voor zoo'n hoeve op zichzelf staande, vindt hij 't met te erg. Hij acht het beter, dat daar de Brand- maatschappij voor opkwam. De Graaf meent, dat de brandmeesters op hun plaats gezet dienen te worden, opdat iets dergelijks niet meer gebeurt. Voorz. antwoordt, dat de leiding bij brand berust bij den opperbrandmeester, in overleg met B. en W. Algemeen vinden de heeren de kosten zeer gemeente gedeeltelijk werden aanbesteed en gedeeltelijk uit de hand gegund. Hij vond 't beter, alles aan te besteden. Votrz. licht in, dat de'levering der school- behoeften wordt aanbesteed en ook die van steenkolen. De kleinere karweitjes worden onder de ingezetenen verdeeld door den Opzichter. De heer Bakker zag echter rekeningen van 100 gulden en ook die werken wilde hij aanbesteed zien. 1 Voorz. zal er nota van nemen. Goedgevonden wordt,eenige ingekomen recla mes Hoofdelijken Omslag in besloten zitting te behandelen.Voorz. deelt mede, dat er van de on derwijzeres Mej. Veen een schrijven is ingeko men met dankbetuiging en dat zij reeds in functie is dat van Ged. Staten de politie-veror- dening is teruggekomen en dat die reeds is afgekondigdeu dat de heer Raap zijn be noeming tot lid der C. t. w. v. Schoolver zuim heeft aangenomen. Nn is men aan de rondvraag gekomen. De heer Bakker zegt, dat volgens mede- deeling van Voorz. de politie-verordening in werking is, maar bij het publiek is niet bekend, hoe zij thans werkt, b.v. kent het publiek niet de verplichting, om met licht te rijden. Zou het niet nuttig zijn, hier wat 'publiciteit aan te geven vraagt de heer B. Voorzitter merkt op, dat de verordening is aangeplakt aan de borden. En spoedig zullen ook de boekjes van den drukker in komen. De heer Bakker is hiermede voldaan. De heer Stammes vraagt aan het Dage- lijksch Bestuur, als belast met de regeling van het onderwijs, of de schoolkinderen voorzien zijn van een gedragboekje. Spr. gelooft van niet (Voorz. zegt van neen), en hij zou dat graag willen, want hij acht dit zoo nuttig voor de kinderen. De Voorzitter vraagt, of de heer Stammes bedoelt boekjes, afgegeven door het Hoofd, waarnit blijkt van vorderingen, vlijt, gedrag, enz. De heer S. bevestigt dit. We zul len er nota van nemen, antwoordt Voorz. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente BARSINGERHORN, op Dins dag 2 Sept., des middags ten 2 ure. Aanwezig alle leden. Voorz. de heer D. Spaans, Burgem. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen stukken 1. Missive Ged. Staten goedkeuring kwijting uit den post voor onvoorziene uitgaven 2. dito met goed keuring regeling herhalings-onderwijs. 3. Adres van de afd. Wieringerwaard van „Het Witte Kruis," met verzoek om f 25. subsidie voor een regenwaterbak te Nieuwe- sluis. Algemeen vóór. B. en W. stellen voor, den heer Schuitemaker f 25.gratificatie te geven voor het ver vangen van het hoofd der school te Haring huizen. De heer Smit vraagt, of dat bedrag van f25 in overeenstemming is met het bedrag, dat het hoofd der school, de heer De Boer, in dien tijd als salaris geniet. Op het ontkennend antwoord vaa Voorz. meent Spr., dat den heer Schnitemaker toch eenzelfde bedrag toekomthij toch heeft het werk verricht, dns moet ook de belooning hebben. Voorzitter zegt, het volkomen met den heer Smit eens te zijn, als het hier was een vaca ture dan kwam hom precies hetzelfde toe als het hoofd der school. Nn is het evenwel anders. Het hoofd blijft salaris genieten, de heer Schuitemaker ook, en bovendien nog f 100 aan een onderwijzeres als hulp, en dan acht Voorz. f 25 aan den heef Schuitemaker voldoende voor het werk, dat hij meer gedaan heeft dan anders. De heeren Smit, Beers en Jonker betoogen, dat het voor den onderwijzer, die als plaats vervanger optreedt, hetzelfde is, wat de oor zaak ervan is hij moet het werk doen van het Hoofd, das komt hem ook toe het tracte- ment van het hoofd. Nadat de heeren nog eens hun meening releveeren, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heeren Smit, Jonker en Beers. De heer Blaanboer wordt als wethouder herkozen met 6 van de 7 stemmen. De Voorzitter zegt, zooeven nit de notulen te hebben vernomen, dat de heer Blaanboer dat ambt al 31 jaar waarneemt. Spr. hoopt, dat er nog vele jaren zullen mogen volgen en steeds in het belang der gemeente. De gemeente-begrooting wordt aangeboden in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 19688, met een post voor onvoorziene uit- gaven van f 1530.08''i- Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, den 2 September 1902. Aanwezig alle leden. Voorz. de heer J. v. d. Stok. Na opening met het gewone welkom, worden door den Secretaris voorgeleeen de notulen van de voorgaande verg., welke aanteekeningen zon der op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Aan de orde ishet benoemen van een Wethouder, wegens de periodieke aftreding van den heer G. Halff. Die taak bleek echter niet gemakkelijk. Na 3 stemmingen eindelijk herstemming tusschen de heeren G. Halff en K. de Moor. De heer De Moor bekwam hierbij 3 en de heer Halff 2 stemmen. De heer De Moor is alzoo benoemd, maat bedankt onmiddellijk, vooral met het oog op den grooten afstand tusschen de Moerbeek en de kom. Alzoo nieuwe stemming. Na 2stemmingen geraakt men tot herstemming tusschen de heeren G. Halff en W. C. Visser. Van de 5 uitgebrachte stemmen bekomt de heer Halff er 2 en de heer Visser 2, terwijl 1 st. in blanco was uitgebracht. Volgens het reglement van orde moet nu het lot beslissen en dit blijkt gunstig te zijn voor den heer Visser, die alzoo benoemd is. De heer Visser maakt gebruik van bet recht, in art. 85 der Gemeentewet omschreven, en zal binnen 24 uren over al- of niet-aanneming beslissen. Aangezien de rondvraag niets oplevert, wordt de vergadering op de gewone wijze door den Voorz. gesloten. Nader ontvingen we bericht, dat de heer Visser zijn benoeming als wethouder niet heeft aangenomen. Itlmkfnd gfiftaal. Door OTTO ELSNER. 0-0-0 27. „Zij gehoorzamen mij allen", ging Gel- tinger opgewonden voort. „Zij doen blinde lings, wat ik van hen verlangmijn cliënten, voor wie ik de ingewikkeldste pro cessen voer en die mij vorstelijke honora riums betalen, wanneer ik voor hen de sommen red, die zij verloren waanden, hahaha, allen zjjn ze feitelijk mijn gehoor zame dienaars. Maar gelooft ge óók niet, dat iemand, die gewend is iedereen naar zijn pijpen te laten dansen, in wieDS spreek kamer de menschen zich verdringen om slechts een raad te krijgen dat die er ook eens naar verlangt, te mogen gehoor zamen De wereld wil aan een leiband ge houden worden. Tot dusver heb ik dien in handen gehad, nu zult gij de leiding over mij nemen en ik, ik zal mij gelukkig voe len, alle bevelen na te komen, die gij mij geven zult." „En uw vrouwuw kind «Ach, waarom herinnert ge me daar nu a&o ik was jong en had pas de eniversiteitsjaren achter deu rug, en toen "°°d zich een partij aan, welke het mij 'oogeljjk maakte, de nog niet afgeloopen je zorgeloos voort te zetten. Het ont weekt mijn vrouw aan niets, wat ze Doodig J*u' ZÜ is ziek, reeds toen ik haar ewde, en ze is het tot dit uur gebleven. Mijn kind is, zooals ge misschien reeds zult weten, kreupel. De ziekte van mijn vrouw schjjnt op den knaap te zijn overgegaan. Ik maak haar daarvan evenwel geen ver wijt. Maar gij znlt ook begrijpen, dat ik door dergelijke verhoudingen mij niet zeer aan huis gebonden gevoel. Na een bezig heid vol geestelijke inspanning steeds weer die terugkeer in huis, tot een familie, die niet met mij mede kan leven, dat is ontzettend. O mijn God, zal dat nog een maal anders worden Met een smeekend gebaar had hij zich tot Hilde gewend. „Laten we het hopen", klonk het toon loos van hare lippen. Zij leunde behaaglijk in de kussens van het rijtuig achterover. Daarbij ritselde de kostbare zijde van haar japon, waarin ze gekleed was. Over haar vingers had ze weer het zachte glacé getrokken, waarvan ze met groote coquetterie de lange rij knoopjes vastmaakte. „Zeg mij één enkel woord", begon de notaris, terwijl hij opnieuw haar hand trachtte te grijpen „Dat woord, waar naar mijn hart zoo verlangtde beves tiging dat gij Met een schelmsch gebaar onttrok zij hem haar hand. „Wij zullen niet zoo haastig zijn de mannen willen ook dadelijk zegevieren dan toonen de vrouwen toch een veel grooter geduld. Denk liever eens aan mijn positie en dat ik nog zeer weinig meesteres daarover ben, of uitzicht heb, dat dit spoe dig beter zal worden. „Graat Tassilo is ziek zieker dan hij zelf geloott zeer ziek", fluisterde de nota ris, terwijl zijn blikken die van Hilde zochten. Zij hield steeds het hoofd gebogen. „Ik geloof, dat ge u bedriegt, mijn vriend. Mijn man heeft een zeer sterke natuur. Al voelt hij zich op dit oogenblik lijdend, de reden daarvan zal wel zijn te zoeken in een lichte ongesteldheid. Graaf Tapsilo wil een rustig levenge heel afgezien ervan, dat hij deze terug getrokkenheid daarom reeds zoekt, omdat het hem minder kost dan een leven te midden van het gezellig verkeerdat is een soort huiselijkheid, namelijk die zeer goelkoop is. U hebt er geen denkbeeld van, hoe staalsterk dit lichaam is. Ik heb het op onze huwelijksreis gezien, hoe hij met het grootste gemak alle vermoeienis sen doorstond en hoe hij zich steeds opge wekt en met de beste gezondheid bewoog. Hij nam aan ai mijn uitspanningen en ge noegens deel." Notaris Gelzinger schudde het hoofd. „Ik geloof, dat ge u vergist. Sta mjj toe, dat ik u dat zeg. Eu zelts, al hebt ge gelijk eenmaal zal de door een ieder ge vreesde gast toch ook bij hem aankloppen." Hilde draaide hem bliksemsnel het gelaat toe. „En dan vroeg ze heesch. „Dan...?" herhaalde notaris Gelzinger zacht, terwijl bij dacht, dat nu zijn eigen wenschen voor de toekomst op het tapijt zouden worden gebracht. „Ik bedoel", ging Hilde voort, slechts met moeite haar opgewondenheid meester blijvend, „wat er dan van mij zal worden Haar oogen straalden vonkenieder woord kwam met grooten nadruk over de lippen. Op deze vraag was de notaris blijkbaar niet voorbereid. „Ligt het niet vroor de hand, dat een vrouw, die haar jeugd en schoonheid aan een grijsaard heeft gebonden, steeds door zorgen voor de toekomst wordt geplaagd Zal de vrouw van graaf Tassilo, als bij eenmaal de oogen voor altijd zal sluiten, als bedelares over den drempel van het slot worden gejaagd, waar ze eenmaal het recht heeft gehad, als meesteres op te treden? Of kunt gij mij de zekerheid geven, dat ik ook dan nog, wanneer de laatste der Evere6ts tot zijn vaderen in het groote familiegraf zal zijn geroepen, de plaats onaangetast zal blijven bezetten, welke ik mij zoo moeilijk en met offers, die gij ai een kunt begrijpen, heb veroverd Zij zweeg een oogenblik, als geroerd door de wending, die het gesprek zoo plotseling had genomen. Een korte pauze ontstond. Men hoorde duidelijk, hoe de raderen van het rijtuig over de steenen ratelden. Het slot Everest moest heel dicht bij zijn. „Dat" antwoordde de notaris zwaar ademhalend „dat is iets, dat ge maar aan mij moet overlaten!" 'HOOFDSTUK XXI. Hilde kende haar man inderdaad uit stekend. Wat ze .hem een poosje geleden voor da voeten had geworpen in die scène, het was volkomen waar geweest. Hij had haar naar het slot Everest terug gebracht om te sparen, en wilde verder niet, dat de vrouw, die hij om haar licha melijke bekoorlijkheden had gehuwd, door anderen werd aangekeken Hij had Hilde tot waanzinnig, tot razend wordens toe lief. .Vergadering van den Raad der gemeente SINT MAARTEN, op Dinsdag Maar geheel op zijn eigen manier, die, zooals lord Balmoral dat zoo treffend had gezegd, steeds daarop uitliep, dat hij zich voor zijn egoïsme een altaar kon oprichteo, zooa's alleen hem, met zijn verknochtheid aan alles wat geld was, mogelijk was. Maar hij wilde Hilde ook er voor straf fen, dat ze op de huwelijksreis, vooral bij hun verblijf iu Rusland, al te ijverig aan het vroolijke leven had deelgenomen. Nu moest ze boeten Hier op het slot Everest was daarvoor de b^ste gelegenheid en geen passender jaargetij dan de winter, wanneer het eiland bijna afgesloten was van de bewoonde wereld, wanneer rondom het gansche landschap met sneeuw en ijs is bedekt. Maar de graaf had zich er spoedig van overtuigd, dat Hilde zich niet aan zijn wil zou onderwerpen. In die scène, waarin hij haar had gezegd, hoe hij de toekomst wilde zien ingericht, had hij zijn onmacht om zijn wil door te drijven, gevoeld en erkend. Zijn egoïsme verzette zich er met alle macht tegen, het leefprogram zooals hij het zich had gedacht, los te laten. Als hij alleen was, morde hij er over, dat hg zoo geduldig, zoo kalm den teugel verdroeg, dien zijn vrouw hem had aangelegd. Maar in Hilde's tegenwoordigheid deed hij geen enkele pogiDg dien teugel kwijt te raken. Deze vrouw dat zeide hij zichzelf bezat een macht over hem, die nooit zou eindigen. Ja, deze macht zou veeleer toe nemen, hoe langer de rij van dagen werd, dat ze aan eikaar waren verbonden. Zijn eigen beer- en meesterschap kromp hoe langer hoe meer in. Hiide was het, die beval, hij gehoorzaamde. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1