m President Kruger. 2 September 1902, 's morgens 10 nre. Afwe zig de heer K. Slot Jr. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Geschiedt mededeeling. dat de wijziging der leges-verordening bij Koninklijk Besluit van 8 Aug. j.L No. 22 is goedgekeurd en dat by de gehouden kas verificatie het kassaldo bedroeg f 2125.26. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur dienst 1903, groot in ontvang f4201.89, uitgaaf f 5335. dus een nadeelig saldo opleve rende van f 1133.11, werd goedgekeurd Die der gemeente werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 10232.975de sluit post" bedraagt f 294.9<5. terwijl een susidie van f 1100 werd uitgetrokken om dit te ver- leenen aan bovengenoemd Armbestuur, ter tegemoetkoming in het vermoedelijk nadee lig saldo hiervoren vermeld. De heer G. Visser, die als wethouder moest aftreden, werd opnieu w gekozen met alge- meene stemmen. Besloten werd, een geldleening aan te gaan van f 700, voor de aangekochte brandspuit de atioesingen en renten te voldoen uit de gewone inkomsten. Eveneens om de school en onderwijzerswoning te Eenigenburg te la ten verven door den schilder Van der V elde, en hardsteenen paaltjes op de begraafplaats aldaar te laten plaatsea door mej. de wed J. Dekker. Tot het laatste punt van de agenda beproe ving der nieuwe brandspuit, kon niet worden overgegaan, omdat ze niet was gearriveerd. De Voorz. zegtden 21 sten Augustus zond de heer Bikkers ons bericht, dat de spuit den volgenden dag gereed zou komen en door het schilderen een week daarna zou worden toegezonden nu gisteren, zegt Spr., ontving ik bericht, dat ze den 30 Aug. per spoor naar Schagen was verzonden, doch van morgen was ze aldaar nog niet aangekomen, zoodat we dus niet tot de beproeving kunnen overgaan. Ik heb gisteren, vervolgt Spr., den heer Bikkers laten schrijven om heden over te komen, en vanmorgen telegraphisch tegen bericht gezonden, om een vergeefsche reis te kunnen voorkomen. Niets meei te behandelen zijnde en nie mand het woord verlangende,sluiting der ver gadering. Vergadering van den Raad der gemeente WINKEL, gehouden op Dins dag 2 September 1902, 's morgens 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering,door den Voorz., lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst. Hierna stelt de Voorz. aan de orde het benoemen van een wethouder, ten gevolge van het periodiek aftreden van den heer Nobel. Bij de hiervoor gehouden stemming blijkt, dat zijn uitgebracht zeven stemmen, waarvan zes stemmen op den heer A. Nobel, terwijl een blanco briefje werd gevonden. De heer Nobel is dus herbenoemd als wethouder. Do Voorz. vraagt hem, of hij zich reeds nu wil bereid verklaren, deze benoe ming aan te nemen, of het tot den daar voor gestelden termijn in bedenking wil hou den, waarop de heer Nobel verklaart, reeds nu wel te willen mededeelen, dat deze benoeming door hem met genoegen zal worden aange nomen onder dankzegging aan den Raad voor het weder in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter wenscht den heer Nobel har telijk geluk met zijne herbenoemingen hoopt dat hij weder voor zes jaren genoegeljjk met den heer Nobel zal mogen samenwerken. In verband met de donkere avonden, die op handen zijn, stelt voorzitter de vraag, of de Raad kan goedvinden, dat de gelegenheid weer wordt opengesteld tot inschrijving naar de levering van tien vaten eerste soort Am. pe troleum ten behoeve der straatverlichting. Zonder hoofdelijke stemming worden B.enW. gemachtigd, deze aanbesteding te doen plaats hebben. Hiern i sluiting. Raadsvergadering te HARING- CARSPEL, den 2 September 1902. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de secretaris leest de notulen der vorige verga dering, die onveranderd worden vastgesteld. Ter tafel wordt gebracht een schrijven van Jan Pronk te Kalverdijk, waarin deze zijne bezwaren te kennen geeft tegen de overplaatsing van zijne kinderen naar de school te Dirkshorn, hierin bestaande, dat zijne kinderen telkens den voormiddagschool tijd moeten verzuimen, wanneer zij 's morgens voor het ontvangen van godsdienstonderwijs te Tuitjenhorn moeten zqn. Gaan de kinde ren echter te Kerkbuurt school, dan is het verzuim door het godsdienstonderwijs hoog stens een uur. Op grond daarvan verzoekt adressant, maatregelen te nemen, dat zijne kinderen binnenkort weder op de school te Kerkbuurt kunnen worden geplaatst. Op de vraag van den Voorzitter, of iemand over dit veizoek het woord verlangt, zegt de heer De Jongh, dat adressant van zijn standpunt gelijk heeftals de kinderen soms vier dagen per week 's morgens godsdienst onderwijs ontvangen en daardoor vier van de tien schooltijden moeten missen, acht Spr. dit een groot bezwaar, vooral omdat, wanneer de school te Kerkbuurt bezocht wordt, het verzuim veel minder is. De heer Bjjpost acht dit een bezwaar, dat overweging verdient. De Voorzitter wiist op de kinderen van Wijnker en wed. Broersen in de Schager- waard, die eveneens telkens den voormiddag- schooltijd moeten verzuimen, als ze gods dienstonderwijs ontvangen. De heeren De Jongh en Keesom meenen, dat er geen overeenstemming bestaat tusschen het door den Voorzitter genoemde en den toestand, waarin de kinderen van Pronk ver- keerenwat laatstgenoemde aangaat, is de toestand door de overplaatsing ontstaan. Voorts, vervolgt de heer De J., is de toestand te Kerkbuurt toch zoo, dat spoedig een onderwijzer moet worden aangesteld. De heer Bijpost herinnert, dat by het besluit tot overplaatsing de voorwaarde is gemaakt, dat de ouders er niets tegen moes ten hebben. De Voorzitter stelt nu voor, tegen 1 Januari as. een onderwijzer te benoemen te Kerk buurt, dan kunnen de kinderen weer naar die school terugSpr. acht dat tijdstip het best gekozen, aangezien er dan bij de be grooting op kan worden gerekend. Met alge meens stemmen aangenomen. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een wethouder, periodieke aftr. de heer J. Schoorl. Met zes stemmen wordt de heer Schoorl herbenoemd. De herbenoemde verklaarde die betrekking, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, aan te nemen. De Voorz. deelt mede, dat door B. en W. op 28 Aug. J.L nit den boedel van wijlen C. Hoogeboom twee akkertjes bouwland zijn aangekocht voor f 724.04 (met inbegrip van onkosten) ter belegging van de f 600.—, als toegift ontvangen bij den ruil van land met den heer Boekei. Hij stelt voor, die perceel tjes voor de gemeente te accepteeren en de vereischte goedkeuring van H.H. Ged. Staten aan te vragen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorz. deelt mede, dat de Veldwachter, die belast is met de ontvangst van, en het uitbetalen van de premie voor doode ratten, om hniseUjke omstandigheden daarvan voor- loopig verschoond wenscht te wordennaar aanleiding daarvan doet de Voorz. het voor stel, de premie-betaling tot bijv. Maart 1903 te staken. De heer De Jongh vraagt, of er geen ander is te krijgen, die dat werk zou willen over nemen, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit nr-eilijk zal gaan. De heer Groot zegt. dat de premie-betaling dit jaar tot heden is doorgegaan, in tegen stelling met vorige jaren, toen dit veel vroe ger ophield. De Voorz. meent, dat de ratten thans weinig of geen schade meer kunnen aan richten en brengt onder de aandacht der vergadering, dat de begrootingspost voor 1902 ad f 100.— reeds belangrijk is over schreden. De heer Boekei zegt, dat de verdelging van ratten minder geschiedt om de schade die ze aanrichten, dan wel om de vermenigvul diging tegen te gaan. Het voorstel van den Voorz., om de premie betaling tot voorjaar 1903 te staken, wordt hierna aangenomen. De Voorzitter brengt een mondeling ver zoek over van G. Entes te Kalverdijk, om de helft der kosten van verpleging van zijne vrouw in het St. Elisabethsgasthuis te Alk maar voor rekening der gemeente te nemen. De vergadering, van oordeel, dat Entes een oppassend werkman is, die hulp en steun waardig is en door de helft dier kosten zelf te dragen, doet wat hij kan, besluit het ver zoek in te willigen. Hierna worden aangeboden de gemeente- begrooting dienst 1903 en eene suppletoire begrooting dienst 1902, waarna de vergade ring, de gewone rondvraag niets opleverende, door den Voorz. wordt gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente HEER HUGO WAARD, op Dinsdag 2 September, 's namiddags 2 uur. Afwezig de heer Gelder met kennisgeving van verhindering. De Voorz., de heer P. Wonder Az., opent met welkom de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden ga- lezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van mej. E. van Albada, onderwijzeres aan school no. 1, waar bij zij mededeelt, dat zij op 28'Aug. 1.1. te Amsterdam geslaagd is voor hoofdacte. Voor kennisgeving aangenomen. In de vorige vergadering is aangehouden de gratificatie aan den heer Smit te Veen- huizen, voor meerdere werkzaamheden tijdens de onderwijs-vacature. Volgens opgave heeft de heer Smit bijna 5 maanden alleen onderwijs gegeven en 3 maanden 3 schooltijden per dag gehouden van 2 uur. De heer De Boer zou de gratificatie op denzelfden voet willen berekenen als in vorige gevallen. Voorz. deelt mede, dat B. en W. er over beraadslaagd hadden en thans voorstellen, eene gratificatie van f 76 te verleenen. Uit de besprekingen hierover blijkt, dat dit be drag met vroegere regelingen verband houdt. Algemeen wordt dan ook tot het verleenen van de voorgestelde gratificatie besloten. De heer Appel, die periodiek moet aftreden als Wethouder, wordt herkozen met 6 stem men en 1 blanco. Hij verklaart zich bereid, die betrekking opnieuw te aanvaarden en ont vangt de felicitatie der vergadering. Voorz. stelt nu aan de orde de benoeming van het onderwijzend personeel voor het her- halingsonderwijs. B. en W. hadden ook dit onderwerp "be handeld en meenden, dat de hoofden van de scholen voor dit onderwijs de aangewezen personen waren. Voor de handwerken kon dan gestemd worden tusschen mej. Van Albada en mej. A. M. Kraaijenhagen. De Raad is het hiermede eens. De heer De Boer merkt nog op, dat mej. Van Albada nu nog al aanspraken had door de verworven hoofdacte. De heer Swaag herinnert er aan, dat mej. Kraaijenhagen daarentegen langer in de gemeente is. Bij de hierop volgende stemming bekomen beiden 3 stemmen, waardoor het lot thans moet beslissen. Het lot is mej. Kraaijenhagen gunstig, zoodat deze benoemd is. Hierop wordt in behandeling genomen de gemeente- begrooting voor het jaar 1903, die, na lezing van alle posten, wordt vastgesteld zooals ze door B. en W. is opgemaakt. De ontvangsten en uitgaven beloopen elk een totaal bedrag van f 23262.20. Voor onvoorziene uitgaven is f 1382.20 kunnen worden geraamd. Nog is vanmorgen bij den Voorz. ingeko men een schrijven van den heer D. Tjalsma, namens alle hoofden van scholen in de ge meente, waarbij te kennen gegeven wordt, dat naar hunne meening het billijk is, de hoofden van het herhalingsonderwijs voor hun bemoeiingen en de leiding als hoofd ieder een extra-vergoeding van f 26 te ver leenen. De heer Van Siooten merkt op, dat er toch van geen leiding sprake is, als alleen het hoofd dat onderwijs geeft. De andere heeren zijn dit met Spr. eens. Het algemeen gevoelen is, dat voor het toekennen van een extra belooning waarlyk geen reden is. Het schrijven wordt dan ook voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Van der Oord, of het niet mogelijk is, nu de loting weer ophanden is, om op den lotingsdag het schenken van sterken drank te verbieden. Misschien, dat daardoor de dronkenschap en herrie, die bij deze gelegenheid altijd plaats vindt, kan worden voorkomen. Er komen hier zoo veel personen en maar al te dikwijls wordt er veel overlast ondervonden. Voorz. beaamt, dat 't er meermalen schan delijk toegaat en zou dat ook voor 't vervolg wel graag willen stuiten, maar door het tappen zou Spr. haast vreezen, dat de herrie, uit verzet daartegen, nog grooter zou worden. Voorts moet niet vergeten worden, dat zij, die de herrie maken, gewoonlijk al dronken hier komen, zoodat een verbod aan de kaste leins hier geen verbetering zou aanbrengen. Ook de heer Swaag zou een maatregel als de heer Van der Oord wil, heel goed vinden, maar dan moesten alle gemeenten 't doen. Alleen Hugowaard zal niets baten, want de jongens komen van Langedijk hier met een fleschje in d'r zak. De heer De Boer gelooft niet, dat het verbod de zaak erger zou maken, maar verwacht er toch niet veel verbetering ook van. Z.i. kon het al heel wat helpen, als de politie heel streng tegen de bengels optrad. De heer Van der Oord blijft een verbod tot tappen van sterken drank zeer wenschelyk vinden. „Misschien," zegt Spr., „nemen andere gemeente-besturen een voorbeeld aan ons." Per slot van rekening wordt algemeen goedgevonden, voor dit jaar eens te beproeven in hoeverre zoodanig verbod helpen kan. Het verbod tot tappen op lotingsdag zal voor alle herbergen in de gemeente gelden. De heer De Boer deelt nog mee, dat tegenwoordig 's avonds, vooral tusschen J en 10 uur. de boomen aan den overweg oij 't station gemakshalve gewoonlijk neergelaten blijven. Spr. heeft het al een paar maal gehad, dat hij er met een rijtuig voor stond en eerst moest uitstappen en aan t station verzoeken, de boomen op te halen. Ook komt 't meermalen voor, dat, wanneer ze neer gelaten zijn, geen lantaarn geplaatst is met onveilig licht naar den weg. zoodat men in de duisternis tot vlak aan de boomen rijdt en dan soms moet ervaren, dat er net een trein voorbijvliegt. Dat zijn heel onaange name dingen, die. nu er zooveel minder geladen wordt te Hugowaard en er dus ruimte van personeel is, zonder eenig bezwaar voor komen kunnen worden. Voorz. belooft een en ander onder de aan dacht van den stationschef teznllen brengen. De vergadering wordt hierop gesloten. Verslag der verga der i n g 'LjLn den Raad der gemeente WIERLNGER- WAARD, gehouden den 2en September 1902. '8 voormiddags 10 uur. Tegen woordig 6 leden. Afwezig de heer J. L. T. Groneman, vol gens kennisgeving wegens verhindering. Na opening der vergadering, legt de tot raadslid gekozen heer D. A. Kaan de ver eischte eeden af. De Voorz., de heer C. Dz Rezelman, heet den benoemde hartelijk welkom, met den wensch, dat hij in gezondheid met kracht en lust de belangen der gemeente zal helpen behartigen. Algemeene felicitatie volgt, met dankzeg ging van den heer Kaan. De notulen worden voorgelezen en goed gekeurd. Ingekomen is een schrijven van het Bestuur der afd. Wieringerwaard van „Het Witte Kruis", waarbij dank wordt betuigd voor de verleende subsidie ad f 100.en het welwil lend afstaan in bruikleen van een stukje grond bij het Armhuis, tot stichting van een regenbak. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde: Benoeming van een Wethouder. De Voorz. deelt mede, dat de Raad thans weer voltallig is en kan worden overgegaan tot voorziening in de vacature, ontstaan door hot overlijden van den heer J. D. Schenk, die tevens heden periodiek zou hebben moeten aftreden. Met 6 van de 6 stemmen wordt de tijdelijke wethouder, de heer K. Koster Hz., benoemd. Op den heer Groneman werd één stem uitgebracht. De heer Koster zegt, na ontvangen felici- tatiën, dat hij bjj het geschonken vertrouwen geen termen voor bedanking kan vinden. Hij hoopt met zijn beste krachten in dienst der gemeente werkzaam te zullen zijn. De heer Koster wordt hierna met 4 stem men benoemd tot lid der Commissie tot we ring van Schoolverzuim,(vacature-J.D.Schenk). De heeren A. D. Sleutel en D. A. Kaan ver kregen elk één stem. Ook deze benoeming wordt aangenomen. De Commissie voor onderzoek der gemeente rekening en die van het Burgerlijk Armbe stuur, dienst 1901, rapporteert schriftelijk, dat een nauwkeurig onderzoek dier rekening en bijbehoorende bescheiden tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven. Zij stelt voor, beide rekeningen goed te keuren en hen, die het geldelijk beheer hebben ge voerd, dank te betuigen voor hunne deugde lijke en nette administratie. De rekening der gemeente bedraagt in ontvangst f 12870.325, in uitgaaf f 11966.28, alzoo met een batig slot van f 904.04®de rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluit met een ontvangst van f 3389.055 en een uit gaaf van f 3306.13, dus met een voordeelig saldo van f 83.92®. Het voorstel der Commissie wordt aange nomen, met dankbetuiging aan de rappor teurs, de heeren Groneman en Kooij, voor het gedane onderzoek. Namens B. en W. wordt door den Voorz. den Raad aangeboden de begrooting der gemeente voor 1903, die, met de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor hetzelfde dienstjaar, bij de raadsleden ter beoordeeling zal eirculeeren. De begrootingen bedragen in ontvangst en uitgaaf respectievelijk f 13323.99 en f3600.—. Het door het Dag. Bestuur ontworpen contract met het Bestuur der afd. Wierin gerwaard van „Het Witte Kruis," inzake het in bruikleen afstaan van een stukje grond bij het Armhuis vooi het maken van een regenbak, wordt voorgelezen. De heer Zijp meent onder de aandacht te moeten brengen, dat o.a. bij het contract staat omschreven, in welke gevallen de opzegging van bruikleen kan geschieden; dat daarbij eenigszins in strijd is gehandeld met het in de vorige vergadering op voorstel van den heer Groneman in beginsel aangenomen be sluit om een onbepaald recht van opzegging voor te behouden. Het spijt spr. daarom, dat de heer Grone man niet tegenwoordig is. De Voorz. zegt, dat het Bestuur der afdee- ling geen bezwaar heeft tegen een opzegging bij in-gebreke-blijving der exploitatie, verwaar- loozing,overbodigheid of afwijking van de voor waarden, een en ander ter beoordeeling van B. en W. De heer Sleutel vindt dat er niets tegen is om het onbepaald recht van opzegging in het contract op te nemen. De heer Koster daarentegen acht zulks gevaarlijk voor „Het Witte Kruis". Zoolang de inrichting aan het doel beantwoordt, zou zijns inziens een opzegging ongewettigd zijn. De heer Zijp houdt zich overtuigd, dat het gemeentebestuur, al bezat het 't recht, daar van geen gebruik zou maken, zoolang de behoefte aan den bak bestaat. Spr. geeft verder te kennen, dat bij on derzoek is gebleken dat de polder bekend staat als mede-eigenaar van het erf. Het erf was vroeger 8 Are en 40 cA. en thans 11 A. en 60 cA. groot. Vermoedelijk is de aange wonnen grond eigendom van deu polder. Spr. verzoekt den Secr. uitdrukkelijk te willen notuleeren, dat de gemeente niet kan instaan voor de gevolgen van eventuëele moeilijkheden, die daardoor voor „H. W .K." kunnen ontstaan. Teneinde een zuivere toestand te verkrij gen, wordt aan B. en W. opgedragen, met het polderbestuur in overleg te treden. Ver der wordt het contract goedgekeurd en defi nitief besloten, een stukje grond ter grootte om p.m. 85 ML in bruikleen af te staan, echter onder bepaling, dat voor 1 Mei 1903 dak en bak gemaakt moeten zyn. Bij de rondvraag zegt de heer Zijp, dat het hem niet recht duidelijk is, of de gemeente als donatrice van „Het Witte Kruis" mede aansprakelyk kan worden gesteld voor nako ming der verplichtingen en dekking van mogelijke tekorten dier vereeniging. Gaarne zou hij te dien opzichte eenige zekerheid willen bezitten. De heer Koster gelooft, dat een donateur niet treedt in de rechten en verplichtingen. De heer Sleutel spreekt den wensch uit, dat de wegen zooveel mogelijk zindelijk worden gehouden. Hij vindt dat o.a. voor de kaasfabriek „de Volharding" de onzinde lijkheid over het erg heen is, vooral met gevallen regen, en dat de kaasmaker eiken morgen wel voor het opruimen van paarden- fooitjos kon zorg dragen. Als politietoezicht mog.-lnk 1s, zou hq dat willen toepassen. De heer Zijp meent, dat het polderbestuur eenige verbetering kan aanbrengen door op dien veel bereden weg wat meer grint te laten brengen. De Voorz. zal het Bestuur der kaasfabriek verzoeken, verontreiniging van den openbaren weg tegen te gaan. Hierna sluiting. Het voorstel van B. en W. der gemeente ALKMAAR, om voor deze gemeente deel te nemen in het te vormen aandeelen kapitaal, benoodigd voor het aanleggen van een stoomtram Schagen—Zijpe-Alkmaar, tot een bedrag van f 10.000, en een renteloos voorschot te verleenen van f 20.000, is zonder stemming aangenomen. HOORN, 2 September. De Raad heeft het voorstel tct bestendiging der heffing van wik- en weegloonen na 31 Dec. a.s. goed gekeurd. - Bij genoegzame deelname zal de heer J. Porte van Lntjewinkel in den a. s. winter te NOORDSCHARWOUDE voor bou wers boven 18 jaar een cnrsus in land- en tuinbouwknnde geven. Per advertentie in een der bladen wordt de villa Oranjelust, aan de Maliebaan te Utrecht, thans bewoond door president Kruger, uit de hand te koop aangeboden. Aanvaarding 1 November a.s. De heer Kruger gaat uit Utrecht weg. In den loop van de volgende maand begeeft hij zich naar Mentone. waar twee villa's voor hem gehuurd zijn. Met hem gaan mede de heeren Van Boeschoten, Bredell, dr. Heymans en Bok, alsmede de familie Eloff. De presi dent blijft den winter en het begin van het voorjaar te Mentone. Bij ministeriëele beschikking is benoemd tot assistent bij de cliniek en de heelkundige leervakken de heer K. Over, veearts, te OUDE NIEDORP. WIERINGEN. J.l. Maandag werd met de schoolkinderen der lagere klassen van Hippolytushoef en Oosterland feest gevierd. Ofschoon het weer zich in den morgen slecht liet aanzien, hel derde de lucht tegen den middag op en was het verder den geheelen dag mooi weer. De vaderlandsche driekleur met oranjewimpel werd uit de woningen uitgestoken, zoodat alles een feestelijk aanzien verkreeg. Om l'/i uur waren alle kinderen in de school vereenigd en werden zij op koek en melk onthaald. Ook arriveerde daar weldra onze onmisbare „Harmonie." In optocht toog nu de stoet het dorp door naar het feestterrein. Hier werden verschillende kinderspelen uitgevoerd onder opluistering van eenige vroolijke liederen door „Harmonie." Na afloop hiervan ging men in optocht naar de bovenzaal van den heer Koorn, waar voor de kinderen een tooneelstukje wertl opgevoerd. Vervolgens weder naar het schoollokaal terug en weer werden de kinderen op ververschingen onthaald. Tevens werden nu aan de winners der kinderspelen prijzen uitgereikt. Dat al het genoemde veel pret verschafte, behoeft niet gezegd. Allen gingen dan ook voldaan huiswaarts. Een woord van dank brengen wij aan heeren onderwijzers en dames onder wijzeressen en verdere geleiders, voor hunne bemoeiingen en uitnemende regeling, waar door deze feestdag zoo volkomen geslaaed is; vooral ook aan de „Harmonie" voor haar belangelooze medewerking. De jaardag onzer Koningin is hier dan toch niet onopgemerkt voorgebijgaan. WIERINGEN. Bij de Doopsgezinde Gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer Ds. H. van Veen te Medemblik. Vergadering van den Raad der gemeente OUDE NIEDORP, op Dins dag 2 September 1902, voormiddags 10 uur. De heer Strijbis is met kennisgeving van verhindering afwezig. Na de opening der vergadering worden de notulen der voorgaande gelezen en goedge keurd. Aan de orde is de verkiezing van een wet houder in de plaats van den heer C. Hille, die aftreedt, doch herkiesbaar is. Met 6 stemmen en 1 blanco wordt het mandaat van den heer Hille vernieuwd. Deze aanvaardt de benoeming onder de geluk- 1 wenschen der vergadering. In behandeling wordt genomen de aange houden verhooging der jaarwedde van den veldwachter, den heer M. Kooijman. De heer Over meent, dat men in deze niet mag afgaan op de f 275.— jaarwedde als veldwachter, daar de heer Kooijman uit andeien hoofde zooveel verdient, dat hij een behoorlijk inkomen heeft. De heer Hille beaamt de meening van den heer Over. De Voorz. is nog hetzelfde gevoelen toege daan, als bij het doen der oproeping voor de betrekking van veldwachter, n.1. dat jaarwedde minstens f 300.- behoort te zijn. Dat is toch waarlijk niet te veel voor iemand, die onafhankelijk moet kunnen zijn, meent Voorz. Ook de heer Krlller zou een verhoo ging van f 26.— billijk vinden. Een voorstel van den Voorz. tot zoodanige verhooging wordt verworpen. Tegen zijn de heeren Hille, Stam, Ligthart, Over en Van der Oordvoor de heer Kriller. Een concept verordening op 't herhalings onderwijs wordt gelezen en aangenomen. Goedgevonden wordt voorts nog, de bepa lingen omtrent de verhuring van het bouw land aan te vullen met een omschrijving van de paden. Ten slotte wordt nog door B. en W. aan geboden de gemeente-begrooting voor 1903, sluitende in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 10466.83®. B. en W. kunnen er de verblijdende mededeeling bijvoegen, dat de personeele opcenten van 30 tot 10 zijn kun nen worden teruggebracht en desniettemin de onvoorziene uitgaven zijn geraamd op f *>92.87. De Voorz. slnit hierna de verga dering. Vergadering van denRaad der gemeente HOOGWOUD, op Dinsdag 2 September 1902, voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorz., worden door den Secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen. De heer Hartog maakt de opmerking, dat omtrent het herhalingsonderwijs wel is besloten} zooals in de notulen staat, maar op voorwaarde, dat die regeling den 2den September behandeld zal worden,waarop Voorz. antwoordt, dat dit ook gebeuren zal, straks. De heer Vijn vraagt, of dat van den brand wel goed in de notulen staat. Er staat, dat „ieder, die tot de blussching heelt medegewerkt", de belooning zal ont vangen, en het is toch wel de bedoeling van „ieder, die aangesteld "wordt". 7 het er nu in staat, zou er wel eens kunnen komen met hen, die wel hbo* blusschen, maar dit uit eigen be»> deden. De heeren Hartog en Kooij wil]e zóó zetten, dat ieder, die tot het vast» wv - behoort, de vastgestelde belooning Va f voor de eerste 2 uur en t 0.25 voor «I volgend uur krijgt, en dat anderen, di i°' eventuëelen brand aangesteld worden d niet tot het corps behooren, f 0.25 pe'r (dus zonder minimum van f 1.beloo genieten. Dan blijft de prikkel bestaan!"1 tot het corps toe te treden. Ieder ban zich hiermede vereeniaen 1:s 1 dat deze regeling in de nieuwe zal worden opgenomen. De notulen vorige vergadering worden nu onderteeke De heer Vel, die aan de beurt van no dieke aftreding als Wethouder is, met 6 van de 7 stemmen (1 blanco e op den heer P. Kooij) herkozen en ontv«n de felicitatiën der vergadering. Aan de orde is nu de verordening or, 1, herhalingsonderwijs voor de scholen j, Kerkelaan, te Aartswond en in de \(v, e In art. 1 hebben II. en W. de tertm,;.re' van de Wet gevolgd door op te L?e dat tot het herh.-onderwijs zullen wotU toegelaten de kinderen, „die het gèw| lager onderwijs genoten hebben." De heer Vijn vindt het beter, de redact* van de hoofden van scholen te volgen, di, in hun rapport spreken van kinderen, ..di, de school hebben verlaten." De wet bedoelt volgens den heer Vn, met „gewoon lager onderwijs", het onder, wijs in alle 6 klassen en het is z. i. heel wenscholijk en zelfs noodig, om gelegenheid tot herh -onderw. te geven aan kinderen die niet alle zes klassen doorloopen zjjn De Voorz. ziet er niet veel nut in 0m aan kinderen, die met hun 7e of 8e jaar de school hebben verlaten, op 13- 4 14 jarigen leeftijd nog eens herhalingsonderwijs te geven. Niettemin wordt algemeen goed gevonden, de redactie van de schoolhoofden te nemen. Ten opzichte van de dagen en uren enz hebben B. en W. geheel het genoemde rapport gevolgd Voor de jongens wordt het nu gedurende Nov., Dec., Jan., Pebr. eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, '8 avonds van 6 tot 8 uur, en voor de meisjesdit jaar Nov. en Dec., Woens dag en Zaterdag, 's namiddags van 1 tot 4 uur en volgende jaren van 1 Mei tot 15 Sept., Maandags van 3tot 61/, uur, Woensdags van 1 tot 4 uur en Vrjd&ga van 33/, tot 53/4 uur. De heer Vijn gelooft niet, dat de meisjes Woensdags en Zaterdags van 1 tot 4 nar zullen komen, zoodat dit jaar het her'n.- onderw. voor de meisjes niets beteekent, Men vindt echter goed, het voor deze twee maanden zoo maar te laten staan. De heer Kooij vindt 4 avonden in de week te veel. Dan wordt er te veel vao de jongens gevergd en zullen ze misschien slecht komen. De heer Vijn zegt, dat ze tot heden 3 avonden per week trouw kwamen en hjj verwacht, dat ze, nu er een avond b^ komt, daarom niet weg zullen blijven. Enfin, het is trouwens al aaogenomen, om het rapport van de hoofden te volgen. In navolging van andere verordeningen op het herhalings-onderwijs en van de regeling van het lager onderwijs, is in de verordening opgenomen, dat het leerplan en de te gebruiken boeken ete. door het hoofd zullen worden vastgesteld, „onder goedkeuring van den districts schoolopziener en B. en W." De heer Vijn wenscht die goedkeuring niet aan B. en W. en den distr.-schoolopz maar aan den Raad op te dragen. Art. 21 van de wet op het lager onderwijs is niet van toepassing op het herh. onderw., zegt Spr., dus kan de Raad het doen zooals hij wil. B. en W. hebben geen bezwaar, om de goedkeuring aan den Raad over te laten, zoodat algemeen besloten wordt, het ontwerp in dien geest te wijzigen. Ook de toezending door het hootd der school van de lijst van leerlingen, die aan het herh.-onderw. hebben deelgenomen en het jaarverslag over het herb.-onderw., zal niet aan B. en W., maar aan den itaad plaats hebben. Alzoo wordt nu de geheele verordening aangenomen. De heer Vijn zegt, dat nu immers van het rrquest aan de Koningin niets komti1 Hjj meende, dat het noodig was, vergun ning te vragen voor het onderwijs aan de meisjes in de zomermaanden, m&ar dat w niet noodigdaar had hjj abuis meé. Hierop wordt in behandeling genomen de verordening voor de gemeenschappelijk® school aan de Langereis. Eerst wordt geleden het advies van het hoold dier school, den heer M. de Jong, die daarin nog zijn verwondering uitspreek dat hij niet evenals zijne collega'®, eerder tot het geven van advies is uitgenoodigdi welke zinsnede Voorz. meent, dat er ten onrechte in staat. Verder geeft het advies te kennen, dat de bestaande regeling &eer naar genoegen van alle betrokken personen was en dat het dus wenscheljjk is, daari» alleen verandering te breDgen voor zoovel de wet dit eischt. Aangezien het gelijktjjdig onderwijs aan de meisjes en de jongens nooit tot eenige klachten had aanleiding gegeven, wordt in overweging gegeven vrijstelling te verzoeken van de verplichting om den meisjes en jongens afzonderlijk herhalings-onderwijs te verstrekken. Wordt die vrijstelling verleend, dan konden de schooltijden zjjn als volgt Gedurende Nov., Dec., Jan. en Febr- eiken Maandag-, Donderdag- en Vrijdag- avond voor de jongens van 6 tot 8 voor de meisjes van 5'/, tot 71/, uur 1).' Werd geen vrijstelling verleend, dan word in overweging gegeven het onderwijs van de meisjes te regelen zooals dat aangeg®" ven is voor de andere scholen, n.1. i° zomermaanden.In de voorgelezen ontwerp verordening van B. en W. is het advie® van den heer De Jong in zooverre gevolgd- dat afzonderlijke schooltijden zijn bepaal voor de jongens en de meisjes in de ^er- onderstelling, dat een request om vrij"1" stel-

Schager Courant | 1902 | | pagina 2