ütlinkfnd UUlaal. Donderdag 25 September 46ste Jaargang No. 3769. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AüVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BEKENDMAKINGEN. Binnenlandsch Nieuws. Tentoonstelling Alkmaar. FEUILLETON. AlHlUt} IFiffij- ANT. Atmtcïtic- Liilliiillil Bureau: ICHAGEiV, liaan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 VKE L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afsonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 c' Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. (gemeente Schngen o-o I^ntioruile >Iilitie. Ba-penx-ester eo Wethouder» der genre i!e Schepen j Brengen, ter voldoening een de derde alinea van i't. 24 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212), ter kennitve van de neltnghebbenden, dat bet overeen komstig *rt. 2S dier Wet afgesloten Inechrijrings- Rrgittar van 1902, voer de liehliig 1903, met de daainit opgemaakte alphabeti.che naam ij-t, op heden Ier Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ia nedergelegd tot en met den 26 September a.s., des morgens van 9 tot 12 tn dea namiddag, van 1 tot 4 are. Schagen, den 17 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secre'sris, D E N IJ S. 0c De Burgemeester der gemeente Schagen Gezien de artt. 10 en 46 der Politie-verordening rao die gemeente. VERLEENT VERGUNNING aan de tappers, om op Dinsdag den 30 Sep tember a. s. muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats lubben en na bezetten tijd te tappen. Schagen, den 23 September 1902. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. O0O— Burgemeester en Weihouders van Schagen Gelet op art. 46 van de Politie verordening dezer gemeente, brengen ter algemeens kennis, dat het op aen 30 September a s. io het belang der open bare orde verboden is, in de kom der gemeente, vanaf de puDlen waar de dta'toe betrekkelijke waar- schnwingen zijn geplaatst, acders dan stapvoets te r ij d e n Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten ioogste f25 of 6 dagen heebtenia. Schagen, 23 September 1932. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. —oo Zaterdag was de eerste dag, dat er vee op de tentoonstelling was. Paarden, stieren, koeien en pluimvee. Zooals het andere deel, was ook dit het bezien meer dan waard. Wie graag mooie paarden ziet, wie een lief hebber is van mooi koevee, die heeft aan den ring, op het tentoonstellingsterrein staande, zijn hart kunnen ophalen. Van die gelegenheid tot kijken werd dan ook met graagte gebruik gemaakt door velen. Wilde men het vee mooi zien, dan moest dat ook wel, want op de paarden had men in hun stallen al een zeer slecht gezicht. Maandag was het eigenlijk de groote vee dag toen was er van alles, ook varkens en wolvee. Het aantal inzendingen was ver rassend. Uit de bekroningen deelen we mede: Tuigpaarden boven 160 c.M. stokmaat. Hengsten, geboren in 1898 of vroeger. Ie pr. „Frits III van K. de Vries Jr., Groote IJpolder2e pr. „Adolf" van de Hengsten- Vereen. Holl. Noorderkwartier, gev. te Alk maar; 3e pr. „Weltman" van de Hengsten- Associatie, Haarlemmermeer. Hengsten, geboren in 1900. Ie prbene vens een eereprijs van f '00, „Nelson II" van J. Breebaart Kz. te Winkel. Toigpaarden, beneden 160 c.M. stokmaat. Hengsten, geboren in 1898 of vroeger, ie pr. benevens een eereprijs, „Roli" van W. van Oppenraaij te Bemmel2e pr. „Sultan" van X D. Kaan c. s., te Wieringerwaard3e pr. „Nelson" van P. D. M. Scholten, te Haar lemmermeer. Hengsten, geboren in 1899. Ie pr. „Olivier" van J. Oosterhuis te Holwierde 2e pr. niet toegekend 3e pr. „Jonbert" van H. Waiboer Az. te Winkel. Hengsten, geboren in 1900. Ie en 2e pr. niet toegekend 3e pr. „Matador" van N. D. Kaan c. s. te Wieringerwaard. Stieren, geboren in 1899 of vroeger. Ie pr. Th. Schreuder, te Watergang; 2e pr. C. Posch, Binnenwijzend3e pr. K. Spaan, Oterleek. Stieren, geboren in 1900. Ie prijs „Concur rent" van H. de Goede Az. te Beemster; 2e I pr. „Frits" van J. W. Clant te Alfen a/d. Rijn 3e pr. Nr. 5479 N. R. S. van J. de Veer te Schagen. Stieren, geboren in 1901. Ie pr. „Zwart bont" van A. Schaberg Jz. te Poortugaal 2e pr. G. Clay te Haringhuizen3e pr. „Cordes" van D. Hoogetoorn Kz. Jr. te Beemster. Verzameling melkvee van één eigenaar, I minstens 6 stuks. Ie pr., 6 stuks van P. I Jonges Dzn. te Beemster2e pr., 6 stuks j van A. J. Peeck te Schoorl3e pr., 6 stuks van P. Cz. Boekei te Schagen. Melkgevende koeien. Moeten vóór 31 Mei 1902 hebben gekalfd. Ie pr. J. W. Clant, Alfen aan den Rijn2e pr. Wm. Bakker, Beemster; 3e pr. J. W. Clant, Alfen a/d. Rijn. Buitengewone toekenning2e pr. A. J. Peeck, Schoorl; 3e pr. P. Jonges Dz., Beem ster 4e pr. dezelfde. Melkgevende koeien, geboren in 1899, die vóór 15 Mei 1902 haar eerste kalf hebben geworpen. Ie pr. P. Zeeman te Beemster 2e pr. P. Cz. Boekei te Schagen3e pr. J. de Veer, Schagen. Koeien, geboren in 1899, vóór 15 Mei 1902 haar tweede kalf geworpen. Ie pr. A. D. Sleutel te Wieringerwaard2e pr. P. Jonges Dz. te Beemster3e pr. roode witkop van J. W. Clant te Alfen a.d. Rijn. Melkgevende vaarzen, geboren in 1900. Ie pr. A. Commandeur te Berkhout; 2e en 3e pr. K. de Moor te Nieuwe Niedorp. Koeien, geboren voorjaar 1899, gekalfd in 1902; minimum productie in 1901/02 óf 2800 K.G. melk, öf 81 K.G. melkvet, óf 324 K.G. droge stof, berekend per 300 melkdagen uit de gemiddelde dagelijkscbe opbrengst. Ie pr. „Neeltje" van J. Verweij te Alkemade; 2e pr. „Cornelia XXX" van J. L. T. Groneman te Wieringerwaard 3e pr. „Mie" van C. Wijdenes Gz. te Opperdoes 4e pr. Willy gemerkt II" van S. Overwater te Strijen. Koeien, geboren voorjaar 1898 als voren óf 3800 K.G. melk, óf 108 K.G. melkvet, Of 428.4 K.G. droge stof. Ie pr. „Netje VIII" van C. Wijdenes Gz. te Opperdoes; 2e pr. „Geertje" van J. Posch te Berkhout3e pr. „Roza III gemerkt 7" van W. Scheygrond Az. te Vier- polders; 4e pr. „Cornelia XXVIP'van J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. Koeien, geboren voorjaar 1897, gekalfd in 1902, minimum-productie in 1901/2 óf 4300 K.G. melk, óf 120 K.G. melkvet, óf 472 K.G. droge stof, berekend als voren. Ie pr. D. Appel, Twisk; 2e pr. D. Brander Tz., Hoog- karspel3e pr. T. Schuurman, de Hout, gem. Hoogkarspel4e pr. P. Stapel Sr., Berkhout. Koeien, geboren voorjaar 1896 oi vroeger, gekalfd in 1902, minimum-productie in 1901/2: óf 5000 K.G. melk, öf 135 K G. melkvet, öf 626.5 K.G. droge stof, berekend als voren. Ie pr. H. Vijn Hz.. Twisk 2e pr. P. Bakker Cz., Hoogkarspel 3e pr. Jn. Bregman, Berk hout; 4e pr. C. Koeman Jr., Berkhout; be- stuurspr. C. Wijdenes Gz., Opperdoes; idem: J. Goes, Moordrecht. Pluimgedierte. Hoenders. 1 haan en 1 hen. Leghorns, Italiaan, patrijs. Eervolle ver melding, Jac. Geel, Wieringerwaard. Wjjandottes, Zilverlaken, le pr. E. Huij- nink, Twisk. Hamburgers, zilver- of goudlaken, le pr. Jb. Pool, Heer Hngowaard. Brahma's. lichte, le pr. D. Kooiman, Opmeer. Eenden. 1 Woerd en 1 Eend. Peking, le pr. P. Maats, Barsingerhorn. Gewone eenden, le pr. P. Cz. Boekei, Schagen. Gewone ganzen, le pr. W. Schermerhorn, Zuid- en Noordschermer; 2e pr. Jac Geel, Wieringerwaard; eerv. verm. P. Cz. Boekei, Schagen. Tnigpaarden boven 160 c.M. stokmaat. Veulenmerriën, gedekt in den dektijd van 1902, met haar veulens van de vorige dekking, le pr. „Nelly" van Johs. Voliebregt Cz., te Zegwaard, en eereprijs 2e pr. „Eureka" van G. C. W. F. Obreen te Nederhorst den Berg (N.H.) Eerv. verm. J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard. Merriën, geboren in 1898. le pr. „Flora" van J. C. Blaauboer te Anna Paulowna 2e pr. „Augusta" van H. F. Bultman te Haar lemmermeer. Merriën, geboren in 1899, le pr. „Martha" van J. L. T. Groneman te Wieringerwaard; 2e pr. „Emma" van J. C. Blaauboer te Anna Paulowna. Merriën, geboren in 1900 le pr. „Nedda" van J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. Tuigpaarden, beneden 160 c.M. stokmaat. Veulenmerriën, gedekt in den dektijd van 1902, met haar veuleus van de vorige dek king. le pr. en eereprijs „Nelly" van J. L. T. Groneman te Wieringerwaard2e pr. „Lize" van P. Barendregt te Beverwijk. Merriën, geboren in 1898. le pr. P. S. Zijl mans, Haarlemmermeer2e pr. „Bruin" van S. Ligthart te Warmenhuizen. Merriën, geboren in 1899le pr. niet toe gekend 2e pr. „Johaana" van A. J. Peeck te Schoorl; eerv. verm. J. Breebaart Kz. te Winkel. Herfstkalveren of dikke koeien, die in de maanden September, October of November moeten kalvenle pr. D. J. Govers te Alkmaar; 2e pr. Jn. Zijp Hz. te Twisk 3e pr. Gb. Wijdenes Jz. te Twisk. Kalfdragende vaarzen, geb. 1900. le Pr., „Johannavan M. J. L. Schram te Bloe- mendaal2e pr. N. D. Kaan c.s. te Wierin gerwaard eerv. verm. Jn. Zijp Hz., Twisk. Knispinken, geboren in 1901. le. pr. P. Jonges Dz. te Beemster2e pr. K. van der Oord te Barsingerhorn3e pr. „Anna III", van J. W. Clant te Alfen a.d. Rijn. Stierkalveren, geboren in 1902. 1 pr. P. Jonges Ds. te Beemster2e pr. „Leopold", van K. Schoenmaker te Beemster3e pr. P. Maats te Barsingerhorn. Kniskalveren, geboren in 1902. le pr. „Sientje II", van J. W. Clant te Alfen a.d. I Rijn 2e pr. „Prima Donna, van H. de Goede Az. te Beemster. De beste vette os, 1 pr. J. Boot Kz. te Ursem 2e pr. W. Visser Rz. te Oterleek. De beste vette koe, le pr. J. Lammer- schaag te Koedijk2e pr. D. Jonges en A. I de Ridder te Beemster3e pr. K. de Moor te Nieuwe Niedorp. 2 stuks vette schapen, le en 2e pr. D. J. Govers te Alkmaar. Vet varken, le pr. niet toegekend 2e pr. P. Borst te Haringcarspel. Ram, geboren in 1900, van vreemd ras, le pr. niet toegekend; 2eid. „Watson" (Lincoln) van J. L. T Groneman te Wieringerwaard. Ram, geboren in 1901, van vreemd ras, le pr. niet toegekend2e id. Jan Houter te Schellinkhout. Ram, geboren in 1901, van zuiver Texelsch. ras. le pr. A. de Graaf te Anna Paulowna 2e id. A. J. Peeck te Schoorl. Gekruiste ram. geboren in 1901. le pr. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard; 2e id. Jan Houter te Schellinkhout3e pr. dezelfde. Twee melkgevende ooien, onverschillig van welk ras, geboren in 1899, 1900 of 1901. le pr. P. Cz. Boekei, te Schagen2e id. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. Eerv. verm. J. Gz Schuijt te St. Maartensbrug. Twee melkgevende ooien,van zniver Texelsch ras, geboren in 1899, 1900 of 1901le prijs C. Keijser Pz., Den Burg, Texel2e pr. A. de Graaf te Anna Panlowna. Een ramlam en twee ooilammeren van zuiver Texelsch ras, geboren in 1902le pr. P. K. Bremer, Oosterend, Texel2e pr. C. Keyser Pz., Den Burg, Texel. Ramlam, onverschillig van welk ras, gebo ren in 1902 in Nederland le pr. W. Keetman te Winkel2e pr. Hoogetoorn Kz. Jr. te Beemster. Eerv. verm. J. L. T. Groneman te W ieringer waard. Zes ooilammeren, onverschillig van welk ras, geboren in 1902 in Nederland le pr. D. Jonges Dz. te Beemster2e pr. G. Clay te Haringbuizen Eerv. verm. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. Lammeren van Cotswold-ras, le pr. Jb. Stammes te Anna Paulowna2e pr. K. J. Govers te Stompetoren. Lammeren van Lincoln-ras, le pr. Jb. Stam- De manoeuvres van de veldartillerie met bespanning, tegen Zondag aangekondigd, gin gen op order van hooger hand niet door. Dinsdag de groote harddraverij met 10 deel nemende paarden. De prijs f 350 werd behaald door „David A", van Wed. A. de Goede, Beemster; le premie f '60 door „Egbertine", van Stal Jan Steen, Den Haag; 2e premie'f50 door „Sador II" van H. Glas Jz., Lopperaum. Had de harddraverij zeer veel bezoek, niet minder belangstelling wekte het concours-hip- piqne. Het was een mooi nummer. Van den uitslag vermelden we, dat van het concours voor het schoonste en bestgaande rjjtulg- paard, behoorende aan landbouwers, de eerste prijs gewonnen werd door „Felix Faure" van K. A. Kaan en Co. te Anna Paulowna. Verder wonnen nog 3e prjjzen A. D. Sleutel, Wieringerwaard J. W. Geerlings, Purmerend en een 4en prijs K. Zijp Kz., Wieringerwaard en H. Eecen, Oudkarspel. Nu kregen we de manoeuvres van de veld artillerie te zien. De verschillende bewegingen, het ving manoeuvreeren, het galoppeeren met die zware stukken geschut, dat alles.was interessant. Als onze lezers dit overzichtje onder de oogen krijgen, is het de laatste dag der groote tentoonstelling, die een groot succes genoemd mag worden. Voor degenen, die zich op verschillend gebied voor dat welslagen mes te Anna Paulowna2e pr. K. J. Govers hebben geïnteresseerd, de beste dank, die te Stompetoren. Lammeren van Wensleydale-ras, le pr. K. J. Govers te Stompetoren2e pr. Jb. Stam mes te Anna Paulowna. Lammeren van Hampshire-downras, le pr. K. J. Govers te Stompetoren2e pr. Jb. Stammes te Anna Paulowna. Beeren, groot soort, geboren in 1901 of i vroeger, le pr. Wm. H. Muller Co., te Hoek van Holland, abattoir voor export „Hoek van Holland"; 2e pr. J. Buurs te Beemster; 3e pr. Wm. H. Muller Co., mogelijk is. We hopen van harte, dat de tentoonstelling ook weer veel heeft mogen bijdragen tot verheffing van onzen boeren stand en tot bevordering van zijne belangen. We hebben nog een abuis goed te maken alléén de heer Joh. F. Morra te Alkmaar ver wierf de zilveren medaille voor zijne inzen ding Hnlpmeststoffen; niet, zooals wij mede deelden, nog meerdere inzenders. Een correspondent van deN. I Rt. Crt. te München is in de gelegenheid geweest, Kruger's Gedenkschriften gedeelte lijk te zien. Hij zegt, dat zij in vele opzich ten zeer belangrijk zijn en een nieuw licht werpen op personen en gebeurtenissen in President Kruger's veelbewogen leven, op zijn zienswijze betreffende den oorlog en de toekomst der Boeren, Kroger beschouwt «ijn Een toom biggen, minstens 6 stuks, niet gedenkschriften als het testament ziju8 volks, ouder dan 8 weken, le pr. P. Frans Pz. te voornoemd. Beeren, klein soort, geboren in 1901 of vroeger, le pr. niet toegekend2e pr. G. Brands te Anna Paulowna. Zengen, geboren in 1901 of vroeger, le pr. J. J. Stroomer te Oterleek2e pr. W. Ligt hart te Egmond-binnen 3e pr. P. Frans Pz. te Warmenhuizen. Warmenhuizen 2e pr. K. Dekker te Beemster; 3e pr. Th. Yerdnin te Beemster. Aan de harddraverij, die Zaterdag werd gehouden, namen 19 paarden deel. De paarden mochten op de korte baan geen hoogeren prijs of premie gewonnen hebben dan f 100. De uitslag was, dat de le prijs f 126, werd ge wonnen door „Eiber" van den heer F. J. E. Horstman te Rotterdam, bereden door A. H. van Wiokevoort Crommelinde 2e prijs f60, „Ceres" van den heer J. de Mol, te 's-Hage, bereden door B. Schippers de 3e prijs f 26, door „Fanfare" van denzelfden eigenaar en bereden door B. Schimpers. Zondag was de grootste attractie voor velen het turnfeest. Een paar honderd turners namen aan verschillende oefeningen en wed strijden deel. 's Morgens vrije oefeningen, ver springen, hoogspringen, hardloopen,enz., door jongelui, (a. s. militie-plichtigen) en 's na middags voorturnersles en tot slot estafette wedloop een en ander maakte een zeer afwisselend programma. Geen wonder dan ook, dat een groote macht belangstellen den deze verschillende oefeningen met veel genoegen volgde. Door OTTO ELSNER. o-o-o 33. Toen Gelzinger met Hilde sprak over het ontslag der oude bedienden, antwoordde deze bedaard „Ik begrijp niet, lieve vriend, hoe jij je daarover zoo kunt verwonderen. Die mec- schen hebben voortdurend gestolen, de be wijzen daarvan liggen voor het grijpeD, toodat het mij zeer gemakkelijk zou zijn gevallen, ze aan het gerecht over te leveren. 1^ denk daar natuurlijk niet aan, omdat ik elk schandaal wil vermijden en het niet in mijne bedoeling ligt, tegen de vroegere dienstboden in een publieke behandeling van een dergelijke onaangename zaak, cp ie treden. Maar ik had ze tóch niet willen bonden, al waren ze eerlijk geweest. Zij sagen in mij naar de indringster, die kunne rechten verkortte. Hun gehoorzaam heid was onwillig, gedwongen, ging steeds Vergezeld van openlijken of stilzwijgenden tegenstand. Welke reden ze daarvoor hadden... °ch, hoe kon het ook anders. Zij kern I en OriJ van vroeger, toen ik alles kon hopen en verwachten, behalve dat ik ooit meesteres ?P het slot Everest zou worden. Uit hun "ukken las ik den nijd, omdat ik zulk een Positie had ingenomen, en de spijt over den "egfpraal, dien het lot mij deed behalen." ntie hebt gelijk!" mompelde do notaris, gelijk, zooals altijd." „Dat is geluktfluisterde Hilde, toen hij weg was. „Het is nu maar de vraag, ot hij een anderen dag niet zal begin nen te spreken over de krankzinnigheid van den geheimraad en over zijn verblijf plaats in Zweden." Inderdaad begon de notaris daarover. Met de grootste gerustheid antwoordde Hilde „Ik kon hem toch niet hier houden Stel je dat leven eens voorin dit een zame slot een krankzinnige, die van tijd tot tijd boosaardig was. Reeds de gedachte daaraan alleen doet me sidderen. En dat ik hem naar Zweden stuurdezoo ver wegover de zee Vooreerst, omdat het gesticht inderdaad als het allerbeste werd gerecommandeerd. Mijn zwager be vindt zich daar in de beste handen. Oppas sing, verpleging, alles is voortreffelijk zoodat wij beiden hij niet minder dan ik daarmede volkomen tevreden kannen zijnMaar ik had er nog een andere reden voor, die ik u, mijn besten vriend, wel wil openbaren. Zeg mij eens eerlijk en oprechtwelke banden kunnen mij aan dien ouden, rimpeligen man binden Dat bij de broeder is van mijn overleden man moet dat mij verplichting geven, dat ik een zachte en vriendelijke neiging voor hem koester Wij zagen elkaar maar zeer zel den, en de woorden, die we met elkaar wisselden, laten zich tellen. Op eenmaal wordt hij krankzinnig en bij snelt op mij toe alsof hy mij vermoorden wil. Ik had al myn krachten noodig om het gevaar, dat mij dreigde, af te wenden. Moet ik mij voortdurend aan een herhaling van zoo iets blootstellen Neen, duizendmaal neen Voor zulk een mensch kan ik geen sympathie Ingerekend. Eenigen tijd geleden werd in een der hotels in de Doelen straat te AMSTERDAM een Engelschman voor een aanzienlijk bedrag, bestaande uit Engelsche ponden sterling, die den beeldenaar van wijlen koningin Victoria droegen, doch niet van een jaartal voorzien waren, bestolen. Van dezen diefstal werd destijds aangifte gedaan bij de politie, die thans den dief schijnt gevonden te hebben en hem Vrijdag in hech tenis heeft genomen. De dief schijnt zich verraden te hebben door te trachten, zich door inwisseling van de gestolen goudstukken te ontdoen. Bij den goudsmid F. Huissen, Vijzelstraat 1, kwam namelijk Vrijdag een meisje uit een tapperij in de buurt om een Engelsch pond te wisselen. Het gebeurde wel meer, dat men met een dergelijk verzoek bij den heer Huis sen, die veel vreemdelingen in zijn winkel krijgt, kwam en daarom werd ook thana aan dit verzoek voldaan. Dit muntstuk droeg den beeldenaar van koningin Victoria en was niet van een jaartal voorzien. De politie schijnt nu hier de lacht van-ge kregen te hebben, en Zaterdag kwam een surnumerair in den winkel des heeren Huis sen, om op het muntstuk beslag te leggen, terwijl de dief achter slot en grendel zit. gevoelen, dat moogt ge niet van mij ver langen Ja, veeleer verafschuw ik hem. Hoe verder de afstand tusschen ons is, hoe veiliger ik me gevoel, 't Heste zou zijn, dat hij dood ware, opdat het spook, dat in eenzame uren voor mij ver schijnt, eindelijk eens verdwijnt." Zij liep d9 kamer op en neer, als ver volgd door een spooksel, dat de dorre armen naar haar uitstrekte. „Ook daarin heb je gelijk", zeide de notaris. „Vergeef me, dat ik een der gelijke herinnering bij je wakker riep." „Bewijs me een dierst." „Alles, wat ge ook maar moogt ver langen antwoordde hij met een werkelijk verliefden blik. „Ge komt dus nooit meer op het thema terug ..Nooitik beloof het je." Toen de notaris het slot verliet, was hij in de beste stemmicg. Hilde was vriende lijker voor hem geweest, dan ooit te voren. Zij had zijn arm aangenomen, toen ze door het park wandelden, en als toestemmend gelachen bij de wenschen, die hij had ken baar gemaakt. „Ook deze aanval is gelukkig achter den rug", mompelde de mooie vrouw. Intusschen vervolgde zij het plan dat ze zich had voorgenomen, steeds verder. Axel had haar brief niet beantwoord. Daarop was ze voorbereid geweestiets anders bad ze niet verwacht. Zij besloot nu een stap verder te gaan en het beste middel daartoe scheen haar, een samenkomst met den man dien ze liefhad, te bewerkstelligen Zij moesten "elkaar weer eens in de oogen kijkenzij moest haar bekoorlijkheden nog eens op Axel beproeven, om te zien of ze de macht nog over hem had. die ze eenmaal bezeten had. Een geleerd rechtskundige heeft eens beweerd, dat een misdadiger door een ge heime macht steeds wordt aangetrokken tot de plaats, waar hij eenmaal zijn misdaad heeft begaan. De liefde moet bepaald ook zulk een aandrang hebben. Het is ten minste een feit, dat twee menschen, die elkaar ééns innig toebehoorden, maar later, door een wending van het lot, van elkaar gescheiden werden, als door een instinct matige macht er toe gedreven worden, de plaats op te zoeken, waar ze eens de duurste eeden hebben gewisseld en het heerlijke geluk der minne hebben genoten. Wanneer in Hilde's borst de smart woelde, een martelplaag met duizend kwel lingen, zoodat ze geen rust vond en als een gejaagd wild door de zalen van het slot dwaalde, dan zocht ze dikwijls werk tuigelijk, zonder het te weten die plaats in het bosch op, waar Axel het eerste liefdeswoord tot haar had gesproken. Dat geschiedde een-, twee-, driemaal. Tenslotte werd het voor haar een moe ten. Zij kon niet andersze werd naar buiten gedreveneen woaderlyke macht nam bezit van haar, die zich door niets liet vermeesteren. De dag had zijn doel gemist, het uur zijn inhoud, wanneer ze niet een enkele maal aan dezen drang ge volg had gegeven. „Of het hèm ook zóó gaat mompelde zij, met het hoofd tegen een boom leunend, welks heerlijk groen zich boven haar hoofd uitstrekte. Plotseling luisterde ze gespannen. Een stap werd hoorbaar, alsof zich iemand over de ritselende bladeren voort bewoog. Over Hilde's barg gespannen gelaat kwam een schijn van gelukkige verwachting. Een gestalte dook op een man groot, slank, mooidie in gepeins ver zonken naderbij kwam. De oogen der geplaagde vrouw verhel derden. „Axel I" kwam het als een schrille kreet over haar lippen een kreet, die al het wee inhield, dat in haar borst rondwoelde eveneens de gansche kracht van den terug gedrongen hartstocht. Hy stond als iemand die eensklaps een slag had gekregen. Een oogenb'.ik scheen hy te aarzelen Blykbaar wilde hij vluchtenDan echter liep hij voorwaarts en plotseling. hield hy haar in zijn armen. Zy klemde zich aan hem vast, als wilde ze hem nooit meer loslaten. „Hilde mompelde hy, „wat hebt ge van mij gemaakt." HOOFDSTUK XXV. Notaris Gelzinger was zeer uit ayn hu meur. Zijn liefde voor Hilde had geen grenzen, maar wel was zijn lust tot wach ten zeer beperkt. De gedachte, dat de mooie vrouw hem aan het lijntje hield, was al eenige mahn in hem opgekomen. In den eersten tijd was een blik uit haar oogen, een drukje van haar hand voldoende, om hem gerust te stellen. Maar later hielpen ook deze middeltjes van Hilde niet meer. Hy wilde bepaald weten, wat hy had te hopen. Zij moest hem in heldere, duidelyke woorden zeggeD, wanneer hij haar als zijn echtgenoote zijn woning zou mogen binnenvoeren. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1