De Boeren-generaals. Aan onze Lezeressen „HET NIEUWE MODEBLAD". groot PATRONENBLAD Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Koningin van België, t Marktbericht*^ In Antwerpen zijn de generaals, zooals bekend, verleden week geweest Hon tocht in België is afgebroken op hon eigen verzoek, door den dood der Koningin. Zij zijn ook daar, evenals elders, uitbundig toegejuicht Een klein voorbeeld daarvan, een ovatie aan De Wet, volge hier. 't Was in de Harmonie, waar de Boerengeneraals spraken: Het Hbld. van Antwerpen schrijft: „En toen woonden wij het heugelijkste oogenblik bij van deze onvergetelijke feest zitting. Daar trad De Wet op de estrade. Er ging als een electrische schok door de wijde zaalhet was. alsof die duizenden plots als door één enkele gedachte waren bezield, als door één enkel gevoel waren gedreven. Onder, boven, op zij, dame6 en heeren, arm en rijk, het vloog alles recht, en daar begon een ovatie, zooals nooit het volk van Antwerpen er bracht aan een mensch. Men zag nog enkel het gezwaai van hoeden en zakdoeken, men hoorde maar één kreet, maar één juichtoon. Als een storm, als een orkaan was hethet duurde volle 6 minuteD aan zijne voeten legden de comiteitsleden reusachtige palmen neêr, maar wat uit de ziel der menigte den frooten held tegengalmde, dat konden geen uizenden palmen vertolken. Dat was iets wat niemand, niemand, nie mand kan weergeven en dat ten slotte zich uitdrukte in een eindeloos, donderend hip hip hoera Neen, voor zulk een vuur had hij nooit ge staan, de koene De Wet. Dat is een stond, die geen der duizenden aanwezigen ooit van zjjn Teven zal vergeten." De Generaals hebben Maandag een bezoek aan Rotterdam gebracht, hoofdzakelijk aan de scho len. DeWet zou eerst dien tocht niet medemaken, hij was ongesteld. Ten slotte is hij toch meê- gegaan, maar in een dicht rijtuig reed hij, moe en ongesteld van al de ovaties Toen generaal De Wet uit Rotter dam in 't Doelenhof te 's-Gravenhage te rugkeerde, wachtte hem daar de droeve tij ding dat zijn 13-jarig zoontje tengevolge van een oorziekte in Zuid-Afrika was overleden. De generaal was door het treurige bericht ten zeerste geschokt. Toch nam hij Dinsdag voormiddag met de generaals Botha en De la Rey weer deel aan een conferentie, waarbij ook tegenwoordig was dr. Leyds. De Floralia-tentoonstelling te HOOGWOUD, op Vrijdag 19 en verder op de beide najaarskermisdagen Zondag 21 en Maan dag 22 Sept., heeft weer heel wat moois en lief hebbers van moois bij elkaar gebracht. Opge luisterd door een inzending van den bloemist Kramm van Benningbroek, rijk aan verschei denheid opgeluisterd vooral ook Vrijdag- en Maandagavond door uitvoeringen van „Nie- dorp's Mannenkoor met Damesafdeeling" met een programma even rijk aan verscheidenheid, baart het volstrekt geen wonder, dat, zooals de Voorz. bij de opening meedeelde, Floralia zich in de belangstelling van de gansche gemeente verheugt. Jammer, èn voor de planten, èn voor de zangers en zangeressen, dat men het rooken in de zaal ongestoord toeliet. Na afloop der uitvoering en onder den indruk van het laatste lied, bracht een col lectie voor de Boeren Vrijdagavond f 16.50 op. De prijzen werden als volgt behaald a. (voor leden): le pr. M. de Jong, a.d. Langereis 2e pr. P. Kooij, a.d. Langereis 3e pr. G. Oost- wonder te Hoogwoud, en 4e pr. Ds. Van Veen te Hoogwoud, bjj loting tegen K. Pran ger te Hoogwoud b. (voor niet-leden)le pr. R. Rempt te Aartswoud2e pr. Jb. Met te Aartswond3e pr. G. Glas in de Weere, en 4e pr. G. Klomp te Hoogwoud. Tot brievenbesteller te HOOG WOUD voor de Langereis en Pade werd aangesteld de heer S. Kos Dz. aldaar. Aan de harddraver ij te HOOG WOUD, op Zondag 21 Sept., werd met 9 paarden deelgenomen. De prijzen werden behaald als volgt1 e prijs C. Ursem, 2e prijs P. Groot Pz. beiden aldaar, en 8e troostprijs D. Wijnker te Opmeer. Voor het mooiste costuum behaalde D. Mulder te Hoogwoud den uitgeloofden prijs. De arbeider G. Klaver te Aarts woud viel Maandag bij den landbouwer G. Bos in den Groetpolder te WINKEL van een vrij hooge bergstelling op den dorsch- vloer. Hoewel KI. tamelijk ernstig aan den schouder gekneusd is, mag men, de hoogte in aanmerking genomen, zeggen, dat hjj er goed afgekomen is. De molenmaker D. Renooij te Lambertschaag (gem. Abbekerk), (dus niet te Hoogwoud, zooals in het Zondagsnummer gemeld werd) echter viel van de molenas op den niet zoo heel veel lager gelegen kruizol- der, met het ongelukkig gevolg, zooals men weet, dat hij een levensgevaarlijke schedel breuk bekwam, terwijl, mocht hij het leven behouden, hy toch zijn eene oog zal moeten missen. Donderdag gevallen, lag hij Zondag nog steeds bewusteloos. De loting voor de Nationale Militie zal te WINKEL plaats hebben op Maandag den 20sten October 1902, des mor gens 10 ure, tevens voor de gemeenten Hoog woud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek en Opmeer. Voor WlERINGEN te Helder, Zaterdag 11 Oct., 's morgens 10 ure. Te HEER HUGOWAARD, voor de gem. Heerhugowaard, Broek op Langendjjk, St. Pankras. Oterleek, Obdam, Hensbroek, Oud karspel, Noord- en Zuidscharwoude, op Vrij dag 24 Oct., voorm. 9'/j ure te SCHAGEN, voor de gemeenten Schagen, Bareingerhorn, Haringcarspel, St. Maarten. Zijpe, Anna Paulowna, Callantsoog en Wie- ringerwaard, op Maandag 27 Oct., voorm. 9l/i u. ANNA PAULOWNA. Zondagavond, zoo had ons een advertentie in dit blad gemeld, zou er bij den heer P. Kreijger aan de Molenvaart een soirée gegeven worden. Met deze vage aanduiding moesten wij het voorloopig stellen en men kon zich verder vrijelijk verdiepen in de vraag, waarin die „soirée zou bestaan. Toch heeft die onbekendheid geen afbreuk gedaan aan de opkomst van het publiek. Het lokaal was tenminste Zondagavond goed bezet en de soirée bleek nu te bestaan in een muziek uitvoering door „Helder's Harmoniekapel", onder leiding van den heer C. F. W. Wer- necke, besloten door het nu eenmaal onmis bare „bal", dat velen nog lang op de been hield. Minister van Koloniën. De heer A. W. F. Idenburg, lid van de Tweede Kamer, is aangewezen als opvolger van den overleden minister van koloniën. (N.C.) President Steijn. De oud-president van den Oranje-Vrijstaat en bondgenoot van de Zuid-Afr. Republiek, de heer Steijn, heeft Dinsdagmiddag SCHEVE- NINGEN verlaten, om in de Zwitsersche bergen geduiende het aanstaande najaar verder herstel te zoeken voor z\jn reeds veel verbeterde gezondheid. In het Aquarium te AMSTER DAM is iets aardigs te zien. In een der bas sins. waar zich de twee Japanscne Reuzen salamanders bevinden, heeft het wijfje in den nacht van 17 op 18 dezer haar eieren afgezet. Aan een lang, dubbel snoer bevinden zich op regelmatige afstanden de witte eieren 46 mM. groot, een driehonderd onge veer in aantal in een doorschijnend, gelei achtig omhulsel gevatdoor het heen en weer zwemmen van het dier werd dit snoer op verschillende plaatsen rondom en over de in het bassin geplaatste rots gewikkeldhet jgeheel heeft het aanzien, alsof de rots met een rozenkrans is behangen. Voorzoover be kend, is dit interessante feit nog nimmer bij deze dieren in gevangen staat waargenomen de hoop wordt nu gekoesterd, dat de eieren zich zullen ontwikkelen. (Hbl.) Ongeluk met een geweer! Te GRIJPSKERK waren Zondagavond J. H. Siccama en zijn echtgenoote afwezig. Hun zoon, die waarschijnlijk bezig was ge weest met het schoonmaken van zgn jachtge weer, vonden zij bij hun thuiskomst dood, met een schot dwars door het hoofd. Treurig. In de gemeente HOOGE V EEN woont, naar men meldt, een gezin, bestaande uit de ouders en vier kinderen van 2 tot 13 ja ren, in een soort varkenshok, uit wat plan ken samengevoegd op eene wijze, dat weer en wind ongehinderd kunnen binnenkomen. Als die menschen gaan slapen, leggen zij zich op den lossen aarden grond, die met wat plankenstrooisel is bedekt. De toestand van dat gezin gaat alle beschrijving te boven. Zondagsrust. Zoowel als bij de H. S. M., zullen met den a.s. winterdienst ook bij de Staatsspoor vele treinen op Zondag vervallen, voornamelijk die van den goederen dienst, waardoor het personeel meer Zondags rust wordt gewaarborgd. Bloedvergiftiging. Te HEIDENSCHAP (bij Workum) kreeg een slager aan één zijner vingers een beet van een varken, welke eene kleine, bloedende wonde deed ontstaan. Het spoedig daarna opzwellen van hand en arm deed vrees voor bloedvergiftiging ontstaan, welke vrees bij geneeskundig onderzoek gegrond bleek. Aan de flinke behandeling van dr. H. Snoep te Workum is het grootendeels te danken, dat de man het leven en den arm heeft behouden. Uit GRONINGEN: Zondagavond kwart na tien. Op 't politie bureau. Komt 'n jongetje, arm, vuil jongetje van misschien tien jaar, onder groote pet, smoe zelig modder-beplekt gelaatlange modderige jas, met goor boezeroen, flankeerend groot stuk bloote borstbroek met touwen vastgehouden, van onderen hoog opgeslagen, ruimte latend voor plooiïge sokken en reuzenschoenen. Haalt zegevierend z'n hand van den rug, waarin net kinderbaretje met witte aan-de- top-bemodderde veer „Vonden agent." „Schrei je Jongetje, terwijl tranen uit de nu zegevie rend schitterende oogen biggelden„Jao, ze wollen 'n h'm mie ofstelen.' Na naam en woonplaats opgegeven te heb ben, gaat-ie-weg, z'n te groote schoenen slie rend over de steenen. En in de hand houdt-ie z'n tropee, dat-ie wilde „aangeven", waarvoor ie 'n strijd aan bond met kornuiten, die tuk waren op de vondst, waarvoor-ie ging „kloppen", zich in de modder liet gooien en dat alles alleen om het „aan te geven." Zoo'n eerlijk jongetje toch(N. G. C.) Door het Dag. bestuur van het Ned. Landbouw-comité is het volgende schrijven aan den Minister van Buitenland- sche Zaken verzonden „Een der gronden, waarop indertijd de sluiting der grenzen zoo van Duitschland als van België voor den invoer van het Ned. vee berustte, was het heerschen van mond en klauwzeer hier te lande. „Deze reden mag thans niet meer gelden, daar de gezondheidstoestand van onzen vee stapel niets meer te wenschen overlaat. „Bovendien is er zoowel in België als in Duitschland in den laatsten tijd een groote beweging ontstaan om de grenzen voor ons vee open te stellen met het oog ook op de stijging der vleeschprijzen in genoemde lan den. Naar het ons toeschijnt, is derhalve nu de gelegenheid gunstig, om dezerzijds aan te dringen op wederopenstelling dier grenzen voor ons vee in ruimeren zin. „Daarom nemen wij de vrijheid op het vorenstaande te wijzen met beleefd verzoek om in overleg met uw ambtgenoot van Bui- tenlandsche Zaken in die richting bij ver nieuwing stappen te doen. „Hoewel in België ons slachtvee reeds op bepaalde voorwaarden wordt toegelaten, zult u, naar wij vertrouwen, met ons overtuigd zjjn van de wenschelijkheid, dat ook ons fokvee daar plaatsing kunne vindenaangenomen dat de Belgische Regeering een quarantaine noodig zal blijven achten, is wellicht thans de gelegenheid daar, om dat tijdperk zooveel mogelijk in te krimpen en op die wijze de invoer vooral van het fokvee te bevorderen. „Aangenaam zal het ons bestuur zijn, te zijner tjjd te mogen vernemen, of aan dit ver zoek gevolg kan worden gegeven." Naar aanleiding der Troon rede. De Tijd weet mede te deelen, dat met de in de Troonrede aangekondigde af schaffing der Staatsloterij bedoeld wordt een geleidelijke afschaffing, welke zich zou uit strekken over een niet te gering aantal jaren. En de „inperking" van den vaccinedwang zou hierin bestaan, dat aan de scholen, welke er om vragen, vrijheid zal worden gegeven, ook niet-gevaccineerde kinderen op te nemen. Het Vad. verneemt uit wel ingelichte bron, dat de Regeering met de ziekte- en ouder- domsverzekering een goed eind is gevorderd. K o n ij n e n-e x p ort. Te SINT WILLEBRORD (gemeente Etten, N.-B.), is eene konijnen-exportslachte rij opgericht. In de acht dagen tnd, dat zij in werking is, werden 2000 geslachte konij nen naar Londen verzonden. Laaghartige moordaanslag. Een laaghartige aanranding heeft in den afgeloopen nacht plaats gehad in den krui denierewinkel, tevens brooddepöt, van den heer J. T. Vereluys, Marnixstraat 13 te AM STERDAM. Reeds gedurende eenige dagen had deze in de straat een paar kerels zien rondzwerven en af en toe in zjjn winkel loeren op eene wijze, die hem verdacht scheen, ook de buren hadden deze lieden nu en dan opgemerkt. Dat deze mannen niet veel goeds in den zin hadden, is in den afgeloopen nacht duidelijk geworden. Het was ongeveer twaalf uur. De winkel was reeds gesloten, de echt genoote van den heer Vereluys was reeds naar bed gegaan en hij zelf was ook voor nemens dit voorbeeld te volgen, toen aan de straatdeur geklopt werd. De kruidenier deed open en twee mannen traden binnen, die beschuit verlangden te koopen. Waaischijn- ljjk hebben zij geweten dat de heer Vereluys, om hen aan het gevraagde te helpen, zich achter zijn toonbank naar de beschuittrom mels te bukken had, althans toen hjj dit deed, werd hem door de kerels van de andere zijde der toonbank met een hamer een slag in den nek toegebracht en nog eenige ver wondingen aan het hoofd, waardoor de aan gevallene bewusteloos ineenzakte. Meenende dat de kruidenier dood was. begaf het twee tal zich naar boven en viel thans de bejaarde vrouw in haar bed aan. Ook haar wilden zij een slag op het hoofd toebrengen, die haar echter de wang trof. Er ontstond toen een worsteling, waarbij de vrouw nog eenige verwondingen kreeg, doch door haar gegil beangst geworden, lieten de aanranders haar los en kozen het hazenpad, zonder dat zij aan hun voornemen om na den moord op het echtpaar te stelen, gevolg hadden kunnen geven. De heer Ver- sluys. later tot bewustzijn gekomen, kon aan de politie, die ter plaatse was geroepen, nadere verklaringen geven. Hij wist nog te zeggen, dat hij, vóór hij het bewustzijn had verloren, de kerels,terwijl zij naar boven gingen, tot elkander had hooren zeggen„nu dat wijf nog". Aangezien hij de mannen dikwerf voor zijn deur had zien zwerven, wist hij een signalement te geven, waardoor de politie een der onverlaten spoedig kon arresteeren. De commissaris van politie in de 4e sectie, de heer J- B. Daman, stelde met de justitie verder een nader onderzoek in. Een nader bericht meldt De beide bedrijvers van den moordaanslag op Van der Sluvs en zijn vrouw hebben thans een volledige bekentenis afgelegd. Zij heeten Liebert en Janning, zijn 20 en 18 jaar oud. en bankwerker en schilder van beroep. Slechts zucht tot diefstal heeft hen tot de misdaad geleid. Zij meenden te weten, dat Van der Sluys nogal wat geld is huis had. De toestand van Van der Sluys is vrijwel bevredigend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. heeft het in de omstreken van MEPPEL zóó fel gevroren, dat de wateren met ijs bedekt waren. De schoolkinderen liepen 's morgens met stukken ijs in de handen. Ook de twee daaropvolgende nach ten heeft het flink gevroren. Door de landbouwers te ANDIJK is een adres geteekend aan de Re geering, met verzoek niet langer te bestendi gen de heffing op den bestaanden voet van wik- en weegloonen op de kaasmarkten van Alkmaar, Edam, Hoorn en Purmerend. Op tal van dorpen gaan gelijke adressen rond Bij het intreden van het winterseizoen vestigen wij de bijzondere aandacht onzer lezeressen op de belangrijke PREMIE, welke voor onze abonnées verkrijgbaar is in Aan hen, die nog niet mochten hebben kennis gemaakt met dit zeer fraaie en uiterst practische modetijdschrift, zullen wij gaarne op aanvrage een Ex. gratis en franco ter kennismaking doen geworden. Bij inzage zal een ieder moeten er kennen, dat een zoo fraai Modeblad nog nimmer tegen zulk een ongekend lagen prijs werd aangeboden. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zijn bezaaid, geven uitnemende en praktische modellen voor onze Dames, die in dit tijdschrift vinden, wat haar op het gebied van Modes kan interesseeren. Een keur van toiletten, zoo van eenvoudige als kostbare, tal van gravures van kinder- kleeding, een schat van patronen voor alle kleedij, een groote verscheidenheid van hand- werken.Het blad gaat telkens vergezeld van een zoodat de lezeres in staat is, met behulp daarvan, zelf het model harer keuze te verwer kelijken, alsmede van eene aflevering van een HOOGST BOETENDEN ROMAN, (in boekformaat.) Wie van onze lezeressen nog naliet om daarop in te teekenen, de prijs is slechts 55 cents, (franco per post 80 cents), per 3 maanden, verzuime niet het thans te doen. DE UITGEVER. Met 1 October a. s. verschijnt no. 1 en vangt een nieuwe Jaargang aan. Schagen, 24 September 1902. D e vooruitzichten voor onzen harddraverij-dag zijn mooi. Toezegging van deelname is reeds nu gedaan door een 10-tal van de beste dravers uit ons land. D e Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland heeft Schagen aangewezen als zetel voor de vereeni- ging van gemeenten voor een gezondheids commissie. Het aantal leden dier commissie is bepaald op 7. - Naar ALKMAAR. Op Zondag, Maandag en Dinsdag werden aan het station alhier 1185 kaartjes Alkmaar verkocht. Op Dinsdag bedroeg dit getal 492. De bekende Zangvereeniging „Jacob Kwast" te Wognum is uitgenoodigd in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier eene uitvoering te geven. Schipbreukelingen. Te Boston, in het Engelsche graafschap Lincolnshire, werden acht schipbreukelingen van de stoomboot „Bewick" binnengebracht, welke de stoomboot „Shark" in een open boot op zee vond. Het vergane schip, de „Bewick," was met kolen naar Stockholm onderweg, toen het in 't laatst der vorige week door een hevigen storm werd bestookt. De lading van het schip verschoof, en een kenteren van het vaartuig was elk oogenblik te vreezen. De kapitein besloot daarom het schip te verlaten. De beide eerst te water gelaten reddingsbooten werden tegen het schip verbrijzeld, de derde en laatste werd met groote moeite van het schip afgebracht. De kapitein en negen matrozen, die in zee geraakten, konden het schip niet meer bereiken. De boot zelf had vreeselijk te lijden van de golven. Een der matrozen werd met twee riemen uit de boot geslagen, hij zelf werd gered, maar de riemen waren verdwenen. Den volgenden morgen zag men een schip, maar dat sloeg op de signalen geen acht. Hetzelfde was 't geval met een stoomboot, die op eenigen afstand de schipbreukelingen voorbij stoomde. In den nacht sloeg de boot om. Zeven der inzittenden klauterden er boven op, terwijl een achtste wonderbaar- lijkerwijze binnen in de omgekeerde boot bleef en zich daar vasthield aan het houtwerk. Er was gelukkig lucht genoeg, zoodat hij niet stikte. Plotseling gelukte het deD mannen, boven op de kiel, om de boot weer om te krijgen. Nu had men echter maar één riem meer en een vaatje. Van dit laatste sloeg men den bodem in om het te gebruiken voor het uitscheppen van 't water. Met den eenen riem en een plank wist men de boot op te werken tegen de golven. Eindelijk zag men het licht van een vischtrawler, die bljjkbaar voor anker lag Na anderhalf uur geworsteld te hebben met de golven, bereikte men den visschers- man en werden de ongelukkigen opgenomen. Men vermoedt dat het schip, de „Bewick is omgeslagen. Tn ons vorig nummer hebben we reeds mededeeling gedaan van den plotselingen dood van de Koningin van België. Het behoeft eigenlijk geen mededeeling, dat overal in België alle feestelijkheden zijn afgelast. Aan de overleden voretin worden in velschillende bladen zeer sympathieke artikelen gewijd en worden de treurige voorvallen, die haar leven hebben verbitterd, in herinnering gebracht. Het maakt een zeer pijnlijken indruk, vooral in België, dat geen enkele bloed verwant bij haar sterven aanwezig was. Zij heeft alleen geleefd, is ook alleen gestorven. Hoe droevig de verhoudingen in deze hooge familie waren, het was geen geheim, maar nu is er nog een incident bijgekomen, dat zulks zeer scherp aan het licht brengt. PrinBes Stephanie, eerst getrouwd met den Oostenrijksch-Hongaarschen troonopvolger, is na diens dood getrouwd met graaf Lonyay, die wel uit een aanzienlijk geslacht stamde, maar toch niet de evengeboortige van de prinses mag heeten. Dat huwelijk is door den Belgischen Koning, haar vader, nooit goed gevonden en deze is daarover nog steeds zeer boos op zijn dochter. Prinses Stephanie was bij het vernemen der tijding van den dood harer moeder naar Spa gesneld. Zij kwam aldaar aan, terwijl vier geestelijke zusters bezig waren het lijk harer moeder in de kist te leggen. Uit hoofde van het spoedig ingetreden bederf, wilde men haar niet in de onmiddellijke nabijheid toelaten. Eerst toen de kist behoor lijk was gesloten, kon zij er een oogenblik bij nederknielen. De ontmoeting met haar zuster Clémentine moet, onder de gegeven tragische omstandigheden, roerend geweest zijn en het schijnt, dat de jongste zuster de tegen prinses Stephanie heerschende gevoelens niet deelt. De Koning arriveerde, terwijl zijn dochter Stephanie bij het lijk lag te bidden. Hij gaf bevel zijn dochter te doen heen gaan, alvorens hij binnentrad. Dit inci dent is weinig geschikt om de populariteit van den Koning te verhoogen. Gravin Lónyay verliet Dinsdagmiddag om 2 uur 14 Brussel, aan de Gare du Midi plaats nemende in den trein naar Calais. De zeer talrijke menigte, bij het stationsgebouw ver zameld, bracht haar een ovatie. De prinses, zich tot de menigte wendende, zei van ganscher harte dank voor deze goede bejegening. Zij was ten prooi aan een hevige gemoedsaandoening. De ontmoeting tusschen de gravin Lonyay en de gravin van Vlaanderen was zeer be wogen. Snikkend wierp prinses Stephanie zich in de armen der gravin, die haar bemoedigende woorden toevoegde. De graaf van Vlaanderen, de troonopvolger, omhelsde zijne nicht. Het bezoek duurde zeer lang. Bij het verlaten van het paleis van den graaf van Vlaanderen, werd gravin Lonyay door de menigte eerbiedig gegroet. De begrafenis der Koningin van België had Maandag plaats met prachtig weder, waardoor een dichte menigte langs den weg, dien de stoet moest afleggen, aanwezig was. De troepen stonden langs den weg, met de vereenigin- gen uit Spa. De lijkwagen was beladen met bloeien en kransen. De Koning, aan den arm van prins Albert, volgde te voet. Daar achter kwamen de ministers, de generaals, de autoriteiten en een groot aantal voorname Belgen. Een bijzonderheid uit het leven der Ko ningin, dat haar treffend schetst, is het volgende Het was de 13de Augustus 1878, België vierde het zilveren huwelijksfeest van den Koning en de Koningin. Op het programma der feestelijkheden kwam voor eene revue der scholen, die tusschen haakjes prachtig was. Eene estrade was opgericht op de Paleizenplaats, waarop hadden plaats genomen, omringd door de ministers, hovelingen en voornaamste autoriteiten, de Koningin en aartshertog Karei van Oostenrijk, oom der Koningin. Deze laatste had het verlangen te kennen gegeven, een bezoek te brengen aan keizerin Charlotte, zijne schooD zuster, weduwe van den ongelukkigen keizer Maximiliaan die, jong en ridderljjk, viel onder de Mexi- caansche kogels. De Koningin vergezelde den Aartshertog naar het kasteel van Bouchout, waar de arme krankzinnige gehuisvest is. De samenkomst was pijnlijk, in den hoogsten graad smartelijk. De Keizerin werd woedend bij het zien van haren schoonbroeder en schoonzuster en kreeg een onbeschrijfelijken aanval van waan zin, en het was onder den indruk van dit vreeselijk bezoek, dat de Koningin op de estrade plaats nam, en toen aan het hoofd van den optocht de knapen defileerden, kwam haar heur eenige zoon, de jonge graaf van Henegouwen, in de gedachten, die op elf-jari gen leeftijd stierf, en welken zij nooit verge ten kon. Men kan gemakkelijk raden, hoe die herinnering, gevoegd hij den indruk der hier boven medegedeelde scène, de Koningin moest treffen. Nochtans bewoog geen enkele spier van haar gelaat. Zij bleef onbewegelijk gelijk een standbeeld van marmer, niemand kon raden wat er in haar omgingde cere monie was voor de vrouw, voor de moeder, een pijniging geworden, een onbeschrijfelijke marteling. Toen zij later in hare vertrekken kwam, werd zij ten prooi aan een tranencrisis en alsdan kon ze, al snikkend, de verschrikke lijke martelingen vertellen, die ze doorstaan had. Deze smart was helaas niet de eenige. welke het bestaan der Koningin versomberde; zij kende bittere droefheid en verdriet. Zij wreekte zich op het noodlot door het lijden van andere ongelukkigen te verzachten daar om is het, dat zij, verre van den officit elen en hofrouw, door velen oprecht en diep zal be treurd werden. Uit Birmingham, in den Amerikaanschen staat Alabama, komt een bericht over een zeer noodlottige paniek in een kerk. Een National Baptist Convention vergaderde daar; de 1500 aanwezigen waren meest negers. De bekende Dr. Booker van Was hington hield juist een voordracht, toen door een onbeteekenende aanleiding een woor dentwist, waarop een vrouw begon te gillen - het gerucht ontstond dat er brand was. In de paniek, die toen volgde, vielen ont zettende tooneelen voorhonderden raakten onder den voet, en bij de uitgangen vormden I zich klompen van menschen, waarover de 1 stroom van verbijsterde vluchtelingen zich bleef ewegen. Er moeten honderd en vijftien mensohen omgekomen zijn, en honderden min of meer ernstig gekwetst. In twee groote volksmee-' tings is Zondag te Berlijn gesproken over het geDrek aan vleesch, en zijn motiën aangeno men ten gunste van bevordering van den vleeech-invoer en tegen verhooging van in- voorrechten op vee en veevoeder. Zondagavond heeft er Vincent plotseling weer eeu hevige nische uitbarsting plaats gehad. Het 1^- schip Newington, dat zich op acht fejU van de kust bevond, moest zoo mogelijk het ruime sop kiezenhet sch^* weinig of het schip was in brand door den regen van gloeiende stoffen <4t' President Roosevelt. Men weet zich zeker nog heel trn-j herinneren de botsing van president k velt's rijtuig met een electrische tramT dat ongeluk heeft de president zijn 1' t~: been gekneusd, en daaruit heeft ziel- gezwel ontwikkeld. 1 h De doctoren achtten een onmidd il- operatie raadzaam de verdere plannen de reis van den president zijn gesel/' Overigens is de president volkomen wel 't geval is volstrekt niet ernstig. Alles wijst op een spoedig herstel het is volstrekt noodig dat de patiënt 'J"1* blijft en zijn been niet gebruikt Het is niet ernstig, maar maakt den nrf'?4' tijdelijk invalide. frwid^, Vrees voor de Kapotjag Zelfverminking, om vrij te komen ya krijgsdienst, komt in vele landen w 11 zoo verbazend als in Rnssisch-Polen nwmaar Een gewone practijk daartoe is het fDiet den der teenen, waaraan tot voor ken 0®" gewezen officier van gezondheid te War' 2® in 't bijzonder zijn talent wijdde. De (u1 Warsz. heeft, toen dit bedrijf aan 't kwam, eens een onderzoek ingesteld !f meer soortgelijke middelen bestonden' en 1 uitkomst heeft geleerd, dat het afsnSi. der teenen nog maar een heel besclieL* onderdeel der zelfverminkingsmanie voj In de Neue Lodzer Zeitung, een te Ly, in Polen, verschijnend Duitsch blad, vlrA wij de bizon derheden van de waarneming der Gaz. Warsz. weergegeven. Zoo zijn er „oorenoperateurs", die het tron. meivlies doorsteken en vervolgens in hf oor bijtende, stinkende vloeistoffen giet» waardoor zij doofheid en zoogenaamd, loopende ooren te voorschijn roepen. I)a, zijn er „oculisten," die hun patiënten een ol an Ier poeder in de oogen blazen, otn e.> acute ontsteking der oogleden te bewerk stelligen. Vervolgens komen de „dentij. ten," die enkel gezonde tanden uittlekke; en wel zooveel, dat er afkeuring vov den dienst op moet volgen. Maar radicale gaan nog te werk de „orthopedisten," die tegenstelling met de kunst hunner voor ha gewone publiek werkende collega's, zich toeleggen op het te voorschijn roepen van beenen van ongelyke lengte, scheeve schou- ders, bochels, ruggegraatsverkrommincon kromme vingers en zelfs alsof dit uii<^ nog niet afschuwelijk genoeg ware van heupontwrichtingen. Waarschijnlijk geschie den al deze kunstbewerkingen onder chloro form, met het oog op de vreeselijke pijn, d;e ze moeten veroorzaken. Andere „specialiteiten geven hun patiënten verschillende medica menten in, om hartgebreken, katarrhen e. d. te veroorzaken, Hoeveel jonge mannen aan deze operaties en medicamenten bezwijken, kunnen alleen de Russische kerkhoven vertellen, maar hun aantal moet niet gering zijn. Het meeren- deel der jongelieden, die zich uit vrees oi afschuw voor den krijgsdienst aan een der bovengenoemde behandelingen onderwerpen, zijn Israëlieten. Gelijk wij in den aanhef zei den komt deze zelfverminking het sterkt voor in Russisch-Polen, maar daar is zij da: ook zeer verspreid. E en anecdote van de koningin van België. Men vertelt van de overleden koningin van België het volgende, wellicht weinig bekende verhaal. 22 Augustus 1863 zou aartshertogin Hen- riette met den tegeuwoordigen Belgischen koning |n bet huwelijk treden. Twee dagen van te voren zou te Verviers de ontmoeting plaats hebben van bruid en bruigom, ten huize van vicomte Biolley. De jeugdige verloofde was te Aix-Ja-Cha- pelle stil gehouden, en de officier, met haur geleide belast, was daar aan het groene laken al het geld, dat de prinses bij zich had, 80.000 frs., kwijt geraakt, waarop hij met eeu pistoolschot een einde aan zijn leven maakte. De aartshertogin had geen andere fondsen bij zich, zoodat de brnid zonder één cent op zak zich aap hef Belgische hof moest vet- toonen. H arry de Windt is de reiziger, die den grooten tocht, 19.000 mijl lang, over land heeft willen ondernemen van Parijs naar New-York. Dezer dagen is hij in Enge land aangekomen van New-York, dat hij in overeenstemming met zijn plan, over land had bereikt. Hij vertrok in December van Parijs, reisde 11.263 mijl in Siberië, waarbij hij 8Cl paarden, 900 rendieren en 113 houden ge bruikte, en legde in Alaska op dezelfde wjja 4000 mijl af. De route was als volgtvan Parijs naar Irkoetsk per Siberischen spoor weg; van het Baikalmeer naar het noorden van Tfakoetsk, vandaar noordoostelijk naar hef Arctische sfatiop van Sredni Kolymak, een afstand van 1600 mijl, en per hondendeé naar Nijni Kolymsk, 80 mijl van de Noor delijke IJszee. De groote moeilijkheden be gonnen toen pas, maar hij kwam *11° t-'eva ren en ontberingen te boven en bereikte 5 Mei van dit jaar Je Aziatische ktt« ring Straat. Yau de resultaten van zijn reis is het be langrijkste, wat de reiziger meedeelt over iea goudrijkdom van het dorp Vitimsk, waar 'n 1900 meer goud werd gevonden dan ia 0 beste jaren van Klondyke maar deRn**'80'1® overheid waakt mét angstvallige zorSen' dat deze goudschatten niet bekend worden. flOORN, 20 Sept. 1902. Aangevoerd H.L 4.50 a 0.— a 3.- a 6.25 a 10.— a 9.- a 14.— a 7.60 a 10.- - a 17.25 a 5.7a 0.- 4.' &- 17.50 12.- 18.- 12.- 19.- U.60 a 90.a 260.- Gerst x Rogge Haver Tarwe Vale Erwten Groene Grauwe BruineBoonen Witte Mosterdzaad Karwjjzaad 29 Paarden 80 Koeien 116 Schapen 6 Kalveren 19 Varkens 160 Biggen Kipeieren per 100 1850 koppen boter, p.kop ALKMAAR, 20 Sept. Aangevoerd: 5 Paarden f 100.— a 12ö- 46 Koeien 25 nucht. Kalveren 363 magere Schapen 88 magere Varkens „160.a 18.- a 12.- a 17-- 8.— a 4.— —,65 a „160.— a 8.- a 10.- a - 16.- 220.- 24.- 20.- 23.- 13.- 4.25 67' 250.- 20.- 23.- 19.-

Schager Courant | 1902 | | pagina 2