Binnenlandsch iNieuws. Plaatselijk Nieuws. Harddraverij en Vuurwerk. oefenen. Nu bestaat er groote vrees, dat het goede, reeds welig tierende zaad in eene algemeene beroering zal verstikken. Elk der drie partgen, de nationale, de Russische en de Japansche, zal haar best doen, om een vorst naar haren geest op den troon te brengen intriges van buiten zullen daarbij een belangrijke rol spelen, zoo dat een tijdperk van groote beroering moet aanbreken. Naast Korea, komt er voor heeren diplomaten ook in Marokko werk aan den winkel. Men spreekt ervan, dat tusschen Spanje en Frankrijk eene overeenkomst betreffende Marokko is aangegaan. Hoe die er eigenlgk wel uitziet, is nog een geheim, doch uit wat er van bekend is, krijgt men den indruk, dat het land onder Fransch protectoraat zal komen te staan. Wij verwachten echter, dat daartegen door Engeland en Duitschland wel bedenkingen zullen worden geopperd. Welk een heerlijk vooruitzicht voor een goed diplomaat Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, op Don derdag 26 September 1902, 'snamiddags 3'/i uur. Afwezig de heer Halff. De Voorz. opent de vergadering met wel kom aan de aanwezige leden, inzonderheid aan den heer Visser, die voor het eerst den wethouderszetel heeft ingenomen. Spr. hoopt met den heer Visser als wethouder even aangenaam te zullen samenwerken, als tot heden in zijne kwaliteit van raadslid. Ofschoon de heer Halff afwezig is, wenscht Voorz. bij deze gelegenheid een woord van dank uit te spreken aan den heer Halff, voor hetgeen hij als wethouder voor de gemeente heeft gedaan. Naar aanleidiDg van des Voorzs. woorden verklaart de heer Visser, van harte te hopen, dat hij in de aangenaamste verhouding met den Voorz. zal mogen samenwerken, om naar zijne beste krachten de belangen der gemeen te voor te staan. De notulen van de vorige vergadering worden hierna gelezen en goedgekeurd. De Voorz. deelt mede L dat de heer Visser binnen den voorge schreven tijd mondeling heeft verklaard, zijne benoeming tot Wethouder thans aan te nemen. 2. dat een geneeskundige verklaring als door den Raad gevraagd was, door mej. Das is ingezonden, waarop B. en W., overeen komstig het besluit van de vorige vergadering, de verlenging van het verlof hebben toe gestaan. 3. Een schrijven d.d. 26 September van den heer Halff, waarbij hij te kennen geeft, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. 4. dat bij de jongste kasverificatie by den gemeente-ontvanger op 20 September 1.1., overeenkomstig boeken en bescheiden f 1260.09 in kas was. 6. een adres van den heer J. G. van Eden, te kennen gevende, dat hij met 1 Nov. a.s. de gemeente met der woon gaat verlaten, waarom hij eervol ontslag vraagt als gemeente ontvanger en als weesmeester der Ned. Hervormde Weezen-administratie. Zonder discussie wordt besloten, het gevraagde eervol ontslag met ingang van 1 November te verleenendat van Weesmeester onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Teneinde te kunnen beoordeelen, of wijzi ging van de instructie voor den ontvanger ook gewenscht is, wordt hierop de instructie ter tafel gebracht en voorgelezen. Het blijkt dat de praktijk de wenschelijkheid van ver andering niet heeft aangetoond. Men wenscht evenwel de tot nu toe gevolgde gewoonte, om het overtollige kasgeld rentegevend bij de Bank te beleggen, in de instructie ver plichtend te stellen. Niet alleen toch zou zonder die verplichting een ontvanger, ten nadeele van de gemeente, die belegging kunnen wei geren ,maar ook is het wenschelijk, dat de ont vanger door een desbetreffend artikel in zijn instructie, bij eventuëele contröle van Gede puteerde Staten gedekt zij, wanneer hij inplaats van geld, een depositobewijs van de Bank toont. B. en W. worden daarom uitgenoodigd een artikel van deze strekking te ontwerpen, dat dan nog vóór de benoeming aan de instruetie kan worden toegevoegd. Goedgevonden wordt voorts, om bij de oproeping van sollicitanten voor de betrekking van gemeente-ontvanger, gegadigden uit te noodigen, hunne stukken in te zenden vóór of op Zaterdag 11 October a.s. Ook de benoeming van een Weesmeester zal later plaats hebben. Verder zijn ingekomenle een missive van den Rijksontvanger, den heer A. A. A. J. Stuten, mededeelende dat hij 29 September a.s. vertrekt en derhalve met genoemden datum de beschikking, krachtens de indertijd aangegane mondelinge conditiën, van zijn huis aan den Raad overdraagt. 2e. Een adres van den heer A. G. Jalink, Surnumerair bg de DIr. Bel. te Amsterdam, te kennen gevende, dat hij tijdelijk is belast met de waarneming van het kantoor te N. Niedorp en derhalve gaarne het tegenwoor dig in gebruik zijnde kantoorlokaal op billijke voorwaarden van de gemeente wenscht te huren. De kwestie doet zich hierbij voor, of de Rijksontvanger al of niet bevoegd is, de huur van het door hem bewoonde perceel op te zeggen op een zóó korten termijn, als nu het geval is. Schriftelijke voorwaarden zijn er niet gemaakt, dus kunnen deze geen uitkomst geven. Blijkens de voor den dag gehaalde notulen is in 1888 op verzoek van den toen- maligen Rijksontvanger (den heer Mirandolle) besloten met ingang van 1 April 1888 het huis te verhuren per 3 maanden, welke bepaling evenwel niet zou gelden, als de Rijksontvanger binnen de gemeente of binnen den kring van het kantoor N. Niedorp eene andere woning wenschte te betrekken. Vol gens den secretaris is deze bepaling, ofschoon nooit een contract met de verschillende ont vangers werd gemaakt, steeds blijven bestaan. De heer Visser stelt nu de vraag, wat de bedoeling zal zijn geweestdat 3 maanden van te voren de huur moest worden opgezegd, of wel, dat de Ontvanger aan het einde van elk kalender-kwartaal vrij zou zijn, de over eenkomst al of niet te verlengen. Spr. gelooft het eerste; althans, hij kan zich niet voorstellen, dat hij. zooals uit ge zegde notulen bljjkt, zijne goedkeuring zou hebben gehecht aan een verhuring in laatst- gemelden zin. Dat er toen besloten zou zijn om den Rijksontvanger te vergunnen, vandaag te zeggen „asjeblieft heeren ik zegje de wo ning op en overmorgen ga ik er uit", zonder dat hij verplicht zou zijn, nog 3 maanden huur te betalen, acht spr. een onmogelijkheid. De heer Kuilman zegt, dat, waar g^n contract is. de wet geldt, zoodat, naar zijne meening, de heer Stuten volgens de wet nog 8 maanden huur zou moeten betalen. Spr. is echter van oordeel, dat de billijkheid mede brengt, om in deze niet de wet aan te halen. Een ontvanger toch wordt altijd zóó laat met zijne overplaatsing in kennis gesteld, dat hij nooit gelegenheid heeft, om 3 maanden te voren zijn huur op te zeggen. De Voorz. voelt niet zooveel voor dat bil lijkheidsargument en in iede: geval zou hij voortaan een schriftelijk contract met de huurders wenschen, waarin dan de verplich ting van tijdige opzegging werd neergelegd. Naar sprekers meening handelt de gemeente billijk genoeg, om voor een zoo lagen huur prijs een dergelijk huis met tuin steeds be schikbaar te houden voor een Rijks-ontvanger, zoodat er van geen onbillijkheid sprake kan zijn, als de gemeente niet geneigd is, de perio diek terugkeerende tijden, waarin voor het perceel weinig of geen huur gemaakt wordt (tijdens deze vacaturen) zonder noodzaak te verlengen. Ten slotte wordt algemeen goedgevonden, den heer Stuten met ultimo September van zijn huur te ontslaan en B. en W. te machtigen het kantoorlokaal te verhuren aan den heer Jalink voor f 2.— per week. Volgens den heer Kuilman, is dit het bedrag, waarvoor de surnumerairs steeds het kantoor tijdelijk gehuurd hebben. Zij hebben dan tevens het recht om één of meer kamers van het huis in gebruik te nemen. Nog is ingekomen een verzoek van den heer J. Brouwer, die een woning van het z. g. zaagmolenhuis met het zaagmolenland in gebruik heeft doch met 1 November in den Ko8tverlorenpolder,waar hij ook zijn land heeft, gaat wonen, om woning en land te mogen onderverhuren, of wel afstand van beiden te mogen doen. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten, Brouwer te berichten, dat hij afstand kan doen van de huur van zijne woning, maar dat hij natuurlijk gehouden is, eventuëele mindere huur tot Mei e. k. bij te passen, en voorts, dat over de al of niet onderverhuring van het land zal worden beslist, wanneer de candidaat-huurder8 en het door hen aan geboden bedrag, aan het Gemeentebestuur zijn opgegeven. Bij de rondvraag deelt de heer De Moor mede, dat van den Kakelerpost enkele planken los en stuk zijn, hetgeen nog al gevaar ople vert met het oog op de vele schoolkinderen, die de brug passeeren. Spr. wordt gemachtigd, den timmerman De Graaf op te dragen, in een en ander te voorzien. Den heer Kuilman wordt op zijne vraag toestemmend geantwoord, dat de betaling van het maken der kluft aan de Langereis uit de gemeentekas kan geschieden. De ge meente vordert dan later het door de mede contractanten verschuldigde bedrag terug. Hierop sluit de Voorz. de vergadering onder dankzegging voor de betoonde mede werking. Buitengewone vergadering der Vereeniging tot Ontw. van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier,op Vrijdag 26 September 1902, des middags 1 ure, in het hotel „De Toelast" te ALKMAAR. De heer K. Breebaart Jz. opent de verga dering met een hartelijk woord van welkom. Hij doet de mededeeling, dat geen notulen zullen worden gelezen; dit wordt tot de gewone algemeene vergadering uitgesteld. Alleen enkele mededeelingen wil hij doen, waaronder deze, dat aan den veeverloskundige Bos als standplaats Edam was aangewezen en dat de volgende maand lezingen zullen worden ge houden over byenteeltover het conserveeren van groenten zal dat nog niet gebeuren. Vervolgens wordt aan de orde gesteld punt 3 van de agenda: voorstel van het Bestuur om adhaesie te schenken aan een adres der Vereeniging tot bevordering en verbetering der Zuivelbereiding in Noordholland, aan Hare Majesteit de Koningin, in zake Wik- en Weegloonen. Voorz. deelt mede, dat door den heer Teengs en Spr., als afgevaardigden van Noorder kwartier, de heeren J. Koomen Hz. en G. Halff, voor de Vereeniging tot bevordering en verbetering der Zuivelbereiding in Noord- Holland, de heeren G. C. v. Balen Blanken Jr. £n H. J. Avis, voor de Veree niging van Besturen der afdeelingen van de Holl. Maatschappij van Landbouw in West- Friesland, met de heeren G. Vas Visser en S. C. Korteweg, als Voorz. en Secr. van de Holl. Maatschappij van Landbouw, een conferentie is gehouden inzake de wik- en weegloonen. Door die vergadering werd goedgevonden, dat de heeren Koomen, Halff, v. Balen Blanken en Spr. een adres zouden opmaken, om dat op te zenden naar Hare Majesteit de Koningin, om op verlaging der wik- en weegloonen aan te dringen. Een adres, door den heer Koomen bereids ont worpen, werd na enkele wijzigingen goed gekeurd. Dat adres is reeds namens de boven genoemde vereenigingen onderteekend of van adhaesie-betuigingen voorzien, en nu komt het Bestuur van Noorderkwartier aan de vergadering machtiging te vragen, eveneens adhaesie daaraan te betuigen. Voorz. leest het adres voor. Geeft met den diepsten eerbied te kennen Het Bestuur der Vereeniging tot bevorde ring en verbetering der Zuivelbereiding in Noordholland, vertegenwoordigende 30 Kaas- fabrieken, waarvan verreweg de meeste coöperatief werken dat in Noordholiand voor requestrant de ongunstige toestand, wat betreft het heffen van veel te hooge wik- en weegloonen in de steden Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam, maar steeds blijft doorgaan Wat toch gebeurt de wik- en weegloonen, op de kaas geheven, hebben gemiddeld bedragen, in 1898 en 1899 per jaar, volgens de cijfers getrokken uit het verslag van den Landbouw over die jaren: te Alkmaar f 36! 81.88'/i; te Hoorn f 18606.14'/i, te Purmerend f 17383.93Vj en te Edam f 2606.23'/i; te zamen alzoo de kolosale som van f 74777.15, en bovendien nog te Alkmaar voor draagloon f 12060.61 en te Hoorn f 8721.22Vj, te zamen nog een bedrag uit makende van niet minder dan f 15781.831/», waarvan bij eene zuivere toepassing van artikel 254 der Gemeentewet, vermoedelijk niet meer zou behoeven te worden afgetrok ken dan f 8600.zoodat mag worden aan genomen, dat nog ruimschoots f 60.000 jaarlijks door de bovengenoemde Steden ge trokken wordt van de omliggende Gemeenten en dan nog wel alleen van de kaasproducenten. Daaruit blijkt wel, welk een zware en onbillijke belasting dit toch is. Mocht nu worden beweerd, dat bovenge noemde Steden die hooge heffing niet kun nen missen, dan is die bewering niet juist. Hoe toch staan de cijfers der belastingen tegenover de andere Steden in Noordholland, afgaande op de Begrootingen voor 1902 (Volgt nu van eenige plaatsen in Noord- holland de opgave der belastingen: opcenten, personeel, directe belastingen, per hoofd, waar uit blgkt, dat buiten Helder en Medemblik, Alkmaar het laagste is, waarop met weinig verschil, Purmerend en Hoorn volgen, hoewel in de beide laatstgenoemde Bteden de opcen ten slechts 60 bedragen.) Op alle drie plaatsen, waar de wik- en weegloonen den meesten invloed uitoefenen, is het slechts het halve bedrag wat te Haarlem en '/j van hetgeen per iuwoner te Amsterdam wordt gehevenook is de heffing te Zaandam en Enkhuizen het halve bedrag hooger dan in het geheel te Alkmaar, Hoorn en Purmerend. Het is om bovenstaande redenen, dat adressante eerbiedig tot Uwe Majesteit het verzoek richt, om bij eventuëele aanvraag de uitzonderingswet voor de steden Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam, niet weder te bestendigen, of indien daartegen bezwaren mochten bestaan, het daarheen te willen leiden, dat bij de toepassing door geleidelijke verlaging der wik- en weegloonen, die in overeenstemming komen met artikel 264 der Gemeentewet. Bij acclamatie wordt het bestuur machti ging verleend, adhaesie te betuigen. Aan le en 2e Kamer zal een afschrift van het adres worden gezonden. Er wordt nog meegedeeld door den heer J. Koomen Hz., dat ongeveer een 1800-tal handteekeningen op het adres zullen worden verzameld. Het adres is verzonden om hand- teekening aan alle directe belanghebbenden bij de wik- en weegloonen in den omtrek der bekende steden, in ongeveer 75 verschillende gemeenten. Spr. brengt tevens dank aan de vergadering voor de adhaesie-betuiging. Voorz. sluit, met de hoop op welslagen dezer poging, de vergadering. Vergadering van den gemeen teraad van ZIJDE, van Woensdag 24 Sept., 's namiddags half twee. Voorzitter de heer G. C. Hulst. Afwezig de heeren Jb. de Moor, G. de Wit en G. Nieuwland. Na opening der vergadering volgt voor lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst. Aan de orde is de benoeming van eene onderwijzeres te St. Maartensbrug. Met algemeene stemmen wordt benoemd no. 1 van het viertal, mej. M. J. Witle te Zaandam. (Indiensttreding 1 October a.8.) Op de voordracht kwamen nog voor: mej. A. Kreijger van Oostgraftdijk, mej. E. van der Wijk van Oldelamer, en mej. A. C. Denijs van Schagen. De rondvraag levert niets op. Hierna sluit de Voorzitter onder dankzeg ging voor de opkomst de vergadering. Men meldt uit HOORN: Door zeer vele boeren wordt druk getee- kend op het request, om de hooge heffing van wik- en weegloonen te Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Edam te doen eindigen. ANNA PAULOWNA. E i n d e 1 ij k is, blijkens publicatie op de aanplakborden, het herhalingsonderwijs hier geregeld, en wel als volgt Voor de jongensaan de scholen no. 1 en 2 gedurende 4 wintermaanden, vier avonden per week, van half zes tot half achtaan school no. 3 gedurende 6 wintermaanden drie dagen per week. Voor de meisjeshet geheele jaar door Woensdags van 3 tot 6. Het onderwijs omvattaal, rekenen, natuur kennis (in verband met het ambacht) en nuttige handwerken. Aangifte tot 25 September bij de hoofden van scholen. ANNA PAULOWNA. In het lokaal van den heer C. Keijzer te Breêzand had Donderdagavond een bijeen komst plaats, welke geleid heeft tot het op richten van een vereeniging, genaamd „Vrien denkring," zich ten doel stellende, onder lezing, voordrachten enz. gezellig samen te zijn. President de heer N. Nap, vice-president de heer P. Westerhuis, secretaris de heer J. van der Ham en penningmeester de heer Jonker. Een Reu8. Vrijdag is aan het abattoir AMSTERDAM een beest geslacht, dat tot heden zijn weder ga aldaar nog niet heeft gevonden, 't Is een 3'/i-jarige stier, aangevoerd door den heer M. de Leeuw, groseier in vleesch, Pieter Vla mingstraat, en aangefokt door den landbou wer F. Woudenberg te Breukelen Op tal van tentoonstellingen heeft het dier een bedrag van f 700 aan prijzen mogen verwerven. Volgens weegbrief heeft het reusachtige dier een gewicht van 1115 kilo. (N. v. d. D.) Het p r o v inci a a 1 Ker k bestuur van Noord-Holland heeft goedgevonden het werk aan de Ned. Herv. Kerk te HARING HUIZEN te gunnen aanK. van Bodegraven, Haringhuizen, smidswerkD. D. P. Westen berg, idem, timmerwerkA. C. Muller, Winkel, metselwerk; G Grootes, Haring huizen, schilderwerk. Naar wij vernemen, heeft de Groentenvereeniging te WINKEL geen rechts persoonlijkheid kunnen krijgen als afdeeling van de „Niedorper Kogge'zoodat men ook daar, evenals te Lutjewinkel, zal moeten overgaan tot het stichten eener geheel nieuwe vereeniging, om de Koninklijke goedkeuring te verwerven. LUTJE WINKEL. Bij Koninklijk besluit van den 13 Sept. zijn goedgekeurd de statuten van de „Land en Tuinbouwvereeniging Lutjewinkel-Weere". Men schrijft: De Boeren-generaals hebben aan de Com missarissen der Koningin in de onderscheide ne provinciën een afschrift gezonden van hun Beroep op de beschaafde Wereld, en eveneens van een brief aan alle burgemeesters, waarbij dezer hulp wordt ingeroepen tot het vormen van een commissie om geld voor de ongeluk- kigen in Zuid-Afrika te verzamelen. Het zou geheel in den geest der generaals zijn, luidt het in den brief aan de burgemeesters, indien in deze commissie zooveel mogelijk de ver schillende politieke en godsdienstige gezindten werden vertegenwoordigd. De generaals vragen den Commissarissen der Koningin, hun zedelijken steun aan het plan te willen verleenen. Na een bijna 21-j arig verblijf als onderwijzeres aan de O. L. school te SINT MAARTENSBRUG, heeft mej. Van der Ploeg als zoodanig haar ontslag genomen. Waar de verhouding tusschen onderwijzeres en kinderen steeds zoo hartelijk is geweest, daar spreekt het als vanzelf, dat dit afscheid niet zoo ongemerkt kon voorbijgaan. De meisjes gaven als blijk harer hoogachting aan de scheidende Juf een canapé-tafeltje de jongens een schemerlamp. Op haar beurt versterkte, zoo mogelijk, de juffrouw de goede verstandhouding nog door een feestje, dat in de kolfbaan van den heer Swarthof den jonge lui door haar werd aangeboden en dat met groote opgewektheid werd gevierd. Een gezegende ouderdom. Te ROCKANJE vierden Donderdag L. Noordijk en A. Korevaar (87 en 86 jaar oud) hun 65-jarig huwelijksfeest. 102 Kinderen en kleinkinderen zijn hun nakomelingen, het oudste kind is 64 jaar en het jongste klein kind 4 maanden. Groot was de belangstelling. Van den ambachtsheer, mr. Vlielander Hein, te 's-Hage, tot den gerings ten dorpeling werkte mede om het den oudjes gezellig te maken. Van Rockanje's Fanfarekorps kre gen ze ten slotte eene serenade. Wedrennen te BERGEN. De races, welke vanwege de „Kennemer Sportclub" op Zondag 28 September te Ber gen zullen worden gehouden, beloven deze maal zeer veel. Behalve dat er 64 paarden zijn aangegeven (47 voor de draverijen en 17 voor de rennummers), zal een maten gereden worden tusschen Loafer en Parsimony. De inleg bedraagt voor ieder dezer paarden f 125. De Kennemer Sportclub heeft hieraan een prijs toegevoegd van f 250 en een souvenir voor den rijder van het winnend paard. Voor de heatharddraverij zijn 10 paar den ingeschreven. Aan prijzen zal worden besteed pl.m. f 3000. We denken, dat deze courses nog meer bezoekers zullen trekken dan de beide vorige. Minister van Koloniën. Bij kon. besluit is de kapitein van den generalen staf van het leger in Nederlandsch- Indië, op non-activiteit in Europa, A. W. F. Idenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op zijn verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen. Bij kon. besluit islo. de minister van oorlog, de gepensionneerde luitenant-generaal J. W. Bergansius, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, eervol ontheven van het beheer van het departement van koloniën, ad interim, onder dankbetuiging voor de door hem in deze den lande bewezen diensten2o benoemd tot minister van koloniën A. W F. Idenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Men schrijft uit St. OEDEN- RODE aan de „Boss Ct." Er heeft hier Donderdagvoormiddag omstreeks elf uur een treurig ongeluk plaats gegrepen, toen de tram, komende van 's-Bosch, deze gemeente naderde ter hoogte van den „Hei kant", alwaar de landbouwersknecht Willem van der Heijden met paard en kar huis waarts keerde en den weg wilde passeeren, niettegenstaande de tram o-p zeer korten af stand naderde. Toen de kar midden op de rails was werd deze door de tram aangereden met het onge lukkig gevolg dat de kar totaal werd verbrij zeld en genoemde v. d. H. daarbij onder de tram geraakte en in stukken werd gereden. Hij moet op slag dood geweest zijn. Het paard is met den schrik vrij gekomen, ter wijl een zoon van De Koning bij wien v. d. H. diende die mede op de kar zat, daar op 't laatste oogenblik af sprong en zich zoo het leven reddehij moet daarbij echter nog al ernstige kwetsuren hebben opgeloopen. Dit ongeluk wordt alleen toegeschreven aan onvoorzichtigheid van den verongelukte, zoo dat het trampersoneel er niet de minste schuld aan heeft. Men schrijftuit TILBURG aan de Nbr. In den nacht van Dinsdag op Woensdag tusschen 12 en uur is een moordaanslag gepleegd door zekeren C., vroeger te Breda, thans te Tilburg woonachtig. Hij bracht zijn vrouw, waarmee hij eerst kort gehuwd is, een messteek in de borst toe. Hij had den steek zoo krachtig toegebracht, dat het mes, dat op 't been afgestuit was, geheel krom gebogen was. De agent van politie Brekelmans, wiens hulp was ingeroepen, arresteerde hem en bracht hem geboeid naar het politiebureau, alwaar hij bekende den steek opzettelijk en met voorbedachten rade te hebben toegebracht, met het doel zijn vrouw, waarmede hij in ongenoegen leefde, te dooden. Dr. Daamen heeft haar behandeld. Haar toestand was bevredigend. Men meldt: In het dorp KNIJPE (Fr.) woont een persoon, een smid, die, als hij onder den invloed van sterken drank verkeert, en dat gebeurt nog al eens, ruzie maakt met ieder een en niet zelden ook met zijne vrouw. De ze in zeer belangwekkende omstandig heden verkeerende had Dinsdagavond weder last met haar beschonken man; hij dreigde met brandstichting, doodslag enz. Politie woont een eind af, waarom de buren besloten hare taak maar op zich te nemen en den man onschadelijk te maken. Acht pootige vuisten grepen hem aanhij zat zoo vast als in een schroef en hij werd onder den toren gebracht, om daar zijn roes uit te sla pen en zijn drift te doen bekoelen. De smid verbrak echter de sluiting en keerde huiswaarts, terwijl de buren druk delibereerden over de vraag, wanneer „buur" weer moest worden losgelaten. De smid was door het geval zeer gekal meerd, en een paar uur daarna schonk zijne wederhelft hem een nieuwen wereldburger. De hoofdprijs der ALKMAAR- SCHE Landbouwverloting, een landauer met twee paarden, is gevallen op no. 12621, aan een drietal ingezetenen te Sint Pancras2e pr., Utrechtsche wagen, compleet bespannen, op no. 6571; 3e pr., een os, op no. 12276. Een komeet. Er is weder een komeet aan den hemel zichtbaar. Prof. Nyland schrijft dienaangaande aan het U. D.: De komeet is op de sterrewacht hier gere geld waargenomen. Maandagavond te 8 uur, vóór het opkomen der maan, was ze voor het bloote oog zichtbaar als een zeer flauw nevelachtig vlekje. Verrast de komeet, wat in het geheel niet buitengesloten is, ons niet door een buitengewone lichtsontwikkeling, dan zal haar helderheid ongeveer vier maal zoo groot worden als ze thans is. De komeet zal deze grootste helderheid ongeveer 10 Oct. bereiken en dan de lichtkracht der sterren van de vierde grootte bezitten. Zeer opvallend zal derhalve het hemellicht ook dan niet zijn, maar in een tooneelkijker kan ze toch een aardig voorwerp van waar» neming zijn, interessant door de groote snel heid, waarmede het zich tusschen de vaste sterren door beweegt. Een ongeluk. Donderdag omstreeks kwart voor twaalf had tusschen 's-GRAVELAND en WEESPER- CARSPEL een ongeluk plaats. De sleeper Bus uit Hilversum zou een lading hardsteen brengen naar de watermachine in de Hilver- sumsche Meent. Hij werd vergezeld van eenige werklieden, onder wie zich ook W. Lustig bevond. Gekomen bij de brug over de Gooische vaart, vlak bij het polderhuis te Ankeveen. wilde men de brug overgaan, die naar de Meent leidt, doch die feitelijk voor zulke zware vrachten (2000 kilo) niet berekend is. Er was dan ook een andere weg, om bij de machine te komen en bedoelde brug is feitelijk alleen voor voetgangers en voor de beesten, welke op de meent grazeD, toegankelijk. Toen de wagen op de brug was, zakte deze plotseling in, met het gevolg, dat voerman, paarden, wagen en Lustig te water geraakten. Laatstgenoemde kreeg een gedeelte van de vracht op zijn lichaam, zoodat het onmogelijk was hem in de eerste oogenblikken te redden. De voerman kon zich, na een paar maal kopje onder te zijn geweest, zelf redden; de paarden werden door toegesnelde hulp uit hun benarde positie verlost, doch voor Lustig, die onder het hardsteen was geraakt, was het reeds j te laat. Toen men hem na veel boven water had, bleek het leven -Er is te SCHOONHOVEN dagen een schrikkelijk ongeluk gebeni' 12-jarige knaap, A. D., had zich onbewaakt oogenblik begeven na» s. graanzolder van den heer C. S. T van tijd tot tijd behulpzaam w&s I vervoeren van winkelgoederen; spew' v de staande spil van het luiwerk graanmolen, schijnt hij al ronddraaien!? t zelig te zijn geworden, met het gevn! de machine hem deerlijk verminkte dood schier onmiddellijk volgde. Dametjes-opvoeding! Alweer eens een ladylike lievigheM de Brievenbus in „De Hollandsche ri weekblad voor jonge dames, gerin),. „Mamaatje van Liesje:" „U zit te schrijven over uw „goaHi. engeltje," terwijl ze „slapend, in haar nevens u ligt." Hoe poëtisch! 0ng»|^ is de uitvoering van uw poëtische heel onvoldoende. Ik moet u daarom d 1 mare mededeelen, dat uw papieren lokkig engeltje" op dit oogenblik nevèf*- ligt, in eeuwigen slaap, in mijn bedi^" dergelijke kindertjes...., namelijk miin lenmand." J kt De 2e openbare les der r eeniging tot bevordering der BijentJ,e' Nederland, provinciale afdeeling NoTj Zuid-Holland, gevestigd te BEVERvtp? wordt voor deleden gegeven op den mr,/ te Santpoort, bij Haarlem, op Donden October a.s., namiddags ten 1 uur. E>e h F. Aug. Kelting te Santpoort en R. ]uj* te Heemstede zullen hiervan de te, zich nemen. Niet-leden hebben tott?,^ toegang tegen betaling van f 0.25. Ernstig ongeluk. Gisternamiddag heeft bij de werken de demping der Prinsegracht te 's-GRAVtt had 8611 erDStig on«eluk plaats j. Ter hoogte van de brug bij den Zuid-W, Binnensingel, moesten twee zware cem,- stukken uit een schuit geladen worden. Dn, L.1 van een der binten, waaron j stukken rustten, sloeg plotseling do schnr om, met het gevolg dat de cementblokken 8 twee werklieden te water geraakten. Oogenblikkelijk werd hulp verleend en -, gelukte dan ook, een der werklieden ot». deerd uit het water te halen. De andere verdween echter in de die. Zijn lijk werd eenigen tijd later opgelm en naar de algemeene begraafplaats vervoeit Bij koninklijk besluit i 8 88t de gemeenten bt. Maarten, voor zooveel d* gedeelten Eenigenburg en Valkoog betreft en Schagen, tot het einde van den oor™ 1903/1904 vrijstelling verleend van de ver plichting, voor meisjes gelegenheid te vei schaffen om, buiten avonduren, 96 uren ie het jaar herhalingsonderwijs te genieten. Schagen, 27 September 1902. Tot hedenmiddag zijn voor de harddraverij. Dinsdag a.s., de volgende dravers definitief aangegeven David A, Fanny en Johanna III van Wet De Goede te Purmerend, Ideaal van Akkermt te LoppersumEgbertine, Stal Jan Steen Dawnlight en Bellwood van J. Koster; Rota See Steele en Ceres van J. de Mol te 's Graw hage en Nelly en Talpa van A. van Strn Haarlem. De aangifte wordt Dinsdagmiddag geslok.1 zoodat het getal nog wel grooter zal worde:; Een flinke deelname dus van de beste dra vers vau ons land. Een interessanten strijd zal het geven om de prijzen van f 200.— ei f 75.— en vervolgens nog eens tusschen de afgevallen paarden om de troostprijzen vat f 50.-, f 25.- en f 15.-. Om negen uur 's avonds wordt het jaar- lijksch vuurwerk van gemeentewege afgesto ken. Het wordt geleverd door de Fabriek van PyrotechnischeDecoratiën van A.Gall teRotter- dam, en het programma ervan luidt als volgt 1. Luisterrijke opening van het vuurwerk door reeksen van ontbrandingen van zware kanonnadesuitbarsting van vnurmijneii, gevolgd door uiteenspattende sterrenregens aan het firmament2. Groote brillante decoratie, prijkende met de inscriptie: „Welkom," in brillante vuuischikkinget. geflankeerd door 2 draaiende sterren va: diamantvuur, alles eindigende onder donde rende kanonnades3. Duplex kleurenmen geling door vuurlansen en draaiende licht zonnen, op een fond van gouden vuurvederen. 4. Fantastisch kleurenspel in brillante kleurengloed, een schat van flonkerend sterrenpracht opwerpend. 5. Draaien* watervallen in gouden wrongen en tintelen* vuurregens, een triplet-rotatie vormend, al* eindigend met zware kanonnades. 6. Gh>r» van vuurvederen met draaiende vuurcirke» in kleuren versierd, een krans van floM' rende sterrenregens formeerend. 7. Blinken* bengaalsche zon, in wisseling van kleurct de omgeving belichtend. 8. Groote briilan slotdécoratie, zijnde het „Oranje Boven var groote blokletters in brillanten klenrsng zich opééns aan het oog vertoonend, door een rijk fonteinwerk en üin8'otóI'waar- twee piramiden van vuurvederen, 'u tusschen gekleurde draaiende h™11 schitteren, alles eindigend in 660 1 bombardement. j— Tot afwisseling van het geheel zo' f"eura; schen de nummers bengaalsche tteC vlammen, Romeinsche kaarsen, lWer^ ^na;- en bouquetten ontstoken worden, terwij signalen, vunrbommen, luohtwentelaars,^^ pijlen in het nieuwere type de men doorklieven. Voor de wolveekeuring °P a.s. zijn tot heden aangegeven, 40 van halfjarige rammen, 9 van V'Uen. 8 van 4 ooilammeren, 7 van 4 ooiscf benevens eenige Nos. ter opluistering- De levering van 350.000 'JU koeken ten behoeve van de 2de Ooöpf vereeniging tot aankoop van veev „,e- b vv v uuunvo^ fflw' onder de volgende voorwaarden lfl84 Ruhrorterölfabriek garandeert^ 11% vet, 137i vocht en 94°/o ZQ, De prijs bedraagt f 9.80 per 104 koek In tegenwoordigheid ,al ,f Dagelijksch Bestuur van het -^m t> West-Friesland, genaamd de Scuag Niedorper Koggen, en Hoofdingelan West-Friesland, is de steenen walm Kolhorn afgeachouwd. Eenstemmig,.,- men over het werk zeer voldaan. De °P j,t: van het Ambacht, tevens opzichter - werk, de heer P. Smit te Lutjev. '^L-j-atr aannemer, de heer A. Visser te waard, werden met den goeden afloop b gewenscht. Warm weer met veel *^1 damp in de lncht, is zeer nadeelig yp vleesch. Wanneer het nu zulk weer m--^ den is, dan is het zeker, dat de exPort7abb«& op onze markten een slechten dag

Schager Courant | 1902 | | pagina 4