Zondag 9 November li>02. 46ste Jaargang No. 3782. EERSTE BLAD. bekendmakingen. WRAAK IS ZOET. Buitenlandsch Nieuws. Bionenlandsch Nieuws. - k LnMlil. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij ineending tot 's morgens 9 ure, worden ADVBRTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: S^aan, O 4. Uitgever: P. TRAPMAN, fledewerkerJ. I K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afsonderliike nummers 5 Cent. ADVBRTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DJ nummer bestaat uit drie bladen. (jremeento «chagen. 0-0 Keuveltjesavonden. 0 De Borgenieester ten Schegen; Verzoekt bij deze den ingeeeiesen der gemeente om hoone medewerking tot het voorkomen ven het aan. _t van vuurtjes en het oMeken van vuurwerk 8t Maarten, of op de zoogenaamde keuveltjes avonden, op 11 en 12 November e k., opdat avonden nitaluitend feestavonden blijven kinderen. deze voor de Schagen, 4 November 1902 De Burgemeester, H. J. POT. Indische vertelling. Frederiks was een jong controleur. Hij was even dertig, en had het geluk gehad een goed vrouwtje te vinden in een meisje, dat hij op een zijner verloven naar Batavia had leeren kennen. Hij had nooit te voren gelegenheid gehad, een geschikt specimen van t „eeuwig vrouwelijke" te ontmoeten want in al de vijf jaren van zijn ambtelijke loopbaan was hij op een zoogenaatnden buitenpost geplaatst g-jweeet, waar iemand al heel blij is, een of twee landgenooten aan te treffen. Wat zijn geluk thans verhoogde, waa zijn plaatsing te Tandjoengpoetih, een der wei nige oorden in de Westerafdeeling van Borneo, waar een Europeesche dame een drageljjk leven kan leidenmet andere •woorden, waar men eenige sporen van Europeesche beschaving vindt. Een daarvan was het garnizoen, bestaande uit drie honderd man en eenige officieren, onder wie één een onwaardeerbare gave der Voor zienigheid was een officier van gezondheid. De Frederiks waren dus nogal in hun schik met hun plaatsje. „0," zei zy op een dag, toen ze juist aangekomen waren, „hoe heerlijk, weer 's wat blanke gezichten op den weg tegen te komen. Ta Pangkalan-pinang zag je niets dan inlanders Frederiks was controleur en magistraat op laatstgenoemd oord toen zyn huwelijk plaats had, en ze hadden er zes maanden gewoond, toen bij naar 't „heerlijke" Tandjoengpoetih werd gezonden. Dat de officier van gezondheid werkelijk een zegen was, besefte mevrouw Frederiks eerst ten volle, toen een tweede zegen geopenbaard werd, en 't gelukkige paartje voor het eerst oudervreugde leerde kennen. De kleine vent groeide op en was gezond, zóó gezond als 't voor een Euro- i had, peesch kind maar mogelyk is in klimaat, waar de meesten er alvijd bleekjes en magertjes uitzien. En Frederiks deed zyn werk met toe- Raad wjjding en voldoening. Wanneer hij na een zyner tournees in 't binnenland, door de zon verbrand en afgemat van dagen- wierp een lange tochten door de wildernis, weder j woede een thuis kwam, was het enkele gezicht van zyn lieve vrouw en zijn dierbaar kind voldoende, om hem al de doorgestane ellende te doen vergeten. Zoo leefden zy voort in vrede en verge noegdheid, totdat op zekeren dag zich een wolk vertoonde in den tot dusver helderen hemel van hun bestaan. Frederiks was een gewetensvol ambte naar. Hy kon geen onrechtvaardigheid van welken aard ook dulden, en hy was naïef genoeg te denken, dat ook anderen bven rechtschapen als hij handelden. De resident te Kota-Antoe, de machtige koloniaal stelsel, iets dat nu, Goddank, allengs tot de geschiedenis gaat behooren, namelijk het verpachten van het recht tot den opiumverkoop in 't klein aan den meest- b:edende. Deze laatste was altijd een Chinees. Nu is, zooals men weet, de „regie" daarvoor in do plaats getreden, d.i. hot opium wordt voortaan ook in 't klein door 't Gouverne ment zelf verkocht. Zoo is de oorzaak van tal van onrechtvaardigheden en knevelarijen voorgoed verwijderd want de Europeesche en inlaodsche ambtenaren behoeven niet meer als vroeger den smokkelhandel zon der welken de pachter zelfs niet in staat zou wezen, zijn pachtsom op te brengen, laat staan zelf winst te maken oogluikend toe te laten, en dus hun plicht te verzaken. Deed hij dit laatste niet en keek hij den pachter wat sterk op de vingers, dan kreeg hij een wenk van hooger hand, zoodra de pachter klaagde. Frederiks was zoo naïef zich strikt aan de bepalingen te houden. Hy „snapte" den onder-pachter op zijn standplaats in zijn onwettig bedryf, en legde een kleine boete op, meenende den staartdrager duidelijk te hebben gemaakt, dat hij op hem lette en 't smokkelen niet wilde dulden, 't Kon hem niet schelen, hoe anderen er over dachten h:j meende zijn eed, aan den lande gedaan, te schenden ais hij toeliet wat de wet verbood. 't Smokkelen ging ongestoord zijn gang. Hoe toch kon Lim Kim Tai, de uitgesla- pene,gelooven, dat de controleur „'t meende", nadat al zyn voorgangers zoo „redelijk" geweest waren? Doch zijn geschenkjes werden geweigerd, zijn lielste zoetsappig- Keid werd door Frederiks genegeerd, en op een goeden dag zag de brave staart zich ten tweeden male „gesnapt". Een groote hoeveelheid heulsap werd door Frederiks' polftie-oppassers aangehaald. De zen juichtea op 't vooruitzicht hunner belooning, Lim Kim Tai was woedend. Hij beklaagde zich bij den resident Esn briefwisseling tusschen den jongen ambtenaar en 't machtig bestuurshoofd volgde. Frederiks handhaafde zijn standpunt. „Hij is een ezel." mompelde de groote man te Kota-Antoe. „Ea hij brengt niet alleen zichzelf in moeilijkheden, maar ook mij nog. God betere 'tWant de resident was dikke maatjes met den hoofdpachter ter plaatse, zijn prachtig Ohineasch thee servies was een geschenk van dezen, en meer zoo Frederiks weigerde iets te veranderen in zijn politieregister, 't Stuk moest door naar Batavia, en dit leek den resident niet bost. Hij bleef op wijziging aandringen, ten einde de heele zaak in den doofpot te doen. Frederiks bleef stokstijf weigeren.' Frederiks, die zeer goed inzag, welk een vijand hij zich in den resident gemaakt vroeg verlof naar Batavia, om zich een 1 te rechtvaardigen. De resident moest 't hem wat toestaan. De jonge ambtenaar had een machtigen beschermer in een lid van den van Indië, en gijn tegenstander had bezorgd. „Wat is er, vent? Slecht nieuws?" „De resident wil me er voor laten boeten, dat ik hem in moeilijkheid gebracht heb antwoordde hy somber en liet een brief zien. dien hij juist geopend had. „Nu „Ik ben overgeplaatst naar Simpangan". „Simpagnan, waar is dat „Hier in de residentie natuurlijk, zoowat drie dagen reizen van hier. Eerst per boot naar Kota-Antoe, dan twee dagen de rivier op. Een ellendige negery 1" „Geen dokter Angst stond in haar oogen te lezen. „Geen sterveling, behalve wat inlanders". „O, hemelEn Njo riep zyn vrouw in groote bezorgdheid. Njo is 't troetelnaampje van ieder Euro- peesch knaapje in Indië. „Ik weet 't niet...." zeide hij. „We zullen er ons in moeten schikken, hoe beroerd 't ook is". „Toch spijt 't me niet, dat ik gson over plaatsing gevraagd heb", liet hij in gedach ten volgen. Waar hij overtuigd was van zijn gelijk, zou bij zoo iets lafheid gevonden hebben. Zij vertrokken, verlieten hun lief huis met de aardige voorgalerij en de mooie bloemen Njo's genot verlieten hun vrienden en alles wat hun dierbaar was geworden op die plaats. Ze kregen een nieuwe woning. Ze zag er goed uit en lag schilderachtig te midden van een groep hooge boomen aan de samen vloeiing van twee groote rivieren. Maar wat is een tehuis, zelfs voor zulk een gelukkig gezin als zij, zonder een enkelen vriend, ja, zonder een enkelen landgenoot, wiens gelaat u herinnert aan 't lieve verre vaderland, wiens taal in Borneo's wildernissen a's muziek klinkt? De afdeeling, waarover Frederiks nu 't bestuur te voeren had, was ontzaglijk groot. Zijn tournees duurden nu soms weken achtereen. Soms was hij veertien dagen uit geweest. Toen zijn reisprauw met baar twaalf inlaodsche roeiers einde lijk weder den kleinen steiger vóór zijn huis bereikt had, sprong hij opgewekt aan wal en ijlde de houten trap van zijn huis op, om naar zijn vrouw te gaan. Hij vond haar zittend naast een open doodkistje. Sprakeloos bleef ze vóór zich staren, en zag hem nauwelyks binnenkomen. Iu één oogopslag besefte de jonge man de vreeselijke waarheid, en met een woesten kreet wierp hij zich op zijn knieën en omvatte met beide armen het kistje, dat 't overschot bevatte van wat hem eens naast zijn vrouw het dierbaarst op de wereld was. „M'n jongen, m'n jongen kreunde hij. 't Kind was den vorigen nacht aan diphtheritis overleden. Er was geen dokter. De naaste garnizoensplaats was Lintang, op een dagreize afstands gelegen. orde-broeders en zusters. Het tegenwoor dige kabinet telde bij zijne vorming ver schillende voorstanders van staatstoezicht op de congregaties en het onderwijs. Lang zamerhand hebben zich deze radicalen by den bestaanden toestand neêrgelegd. De vrees, dat in een strijd met de kerk hun ministeriëele zetel in groot gevaar kon komen, heeft op deze wijziging in hunne land met verbazing opziet, zal aan de kwesties tusschen Engeland en Daitschland niet vreemd zyn. Engeland wil en kan de vriendschap van Amerika niet ontberen. Een conflict zon het Canada kosten, óók kunnen zyn handel en behoeften de Ver- eenigde Staten niet missen. Engeland weet, dat de democratische party soms sterke anti-Engelsche neigingen aan den dag legt. politieke begrippen grooten invloed uitge- In de toekomst zou daarom een samengaan oefend. Een der ministers is evenwel zijn van de Unie met Duitschland niet onmoge- politiek programma getrouw gebleven. Het j lijk zijn. Nu evenwel bij de jongste ver- gezien, dat het spel verloren was. Zoo bleek 't ook te wezen. De resident halve maand later ziedend van brief op den grond van zijn kantoor, en trapte er op 't was zyn over plaatsing, vergezeld van een ontevreden heidsbetuiging, zooeven met da mail uit Batavia gekomen. „Vervloekte kerelriep hij uit. „Dat dank ik aan dien ezelMaar hij zal er voor boeten." En er volgde een hart grondige vloek. De machtige zich gewroken. man te Kota-Antoe had Hbld. Politie! ouiit fier weet. Van kerkelijke zijde is menigmaal beweerd, dat, wie de school heeft, tevens de natie der toekomst beheerscht. Of 't waar is? Er zijn verschillende verschijnselen, zyde die op het tegendeel wyzen. Juist omdat Met innige voldoening bedacht de despoot, het individu in geestelijke ketens geklonken dat zijn overplaatsing eerst inging op den is, spant het veel malen alle krachten in eersten der volgende maandhij had nog om zich uit die boeien los te wriügen tijd genoeg, om „dien Frederiks-1 zijn macht Mr. Troalstra heeft nog onlangs bewezen, te laten voelen. „Hoe wonderlijk," dacht dat de sociaal-democratische arbeiderspartij hij, „dat ze hèm hier laten Hy wist niet, heerecher over 't uitgestrekte gewest dat de jonge man zelf verzocht had in een oppervlakte viermaal zoo groot als 't gewest, waar hij geplaatst was, te mogen Nederland 1 de man, wiens gezag onbe- blijven, en hem dit door bemiddeling van perkter was dan dat van menig Euro- zijn beschermer bewilligd was peesch vorst, was vertoornd. Eens op een avond zat Frederiks in En hy was niet rechtschapen„broek en kabaai- in zijn schommelstoel, VII Welnu, als een man boos is, èn machtig ea sipte op zijn dooie gemak aan zijn thee. de hoog-clericale provinciën zich tegen de én gewetenloos daarby, kan men verwach- Vanuit zijn „voorgalerij" keek hij naar sluiting der kloosterscholen verzette, 't Is de bloemen in zijn tuintje, maar nog meer waar, daar werd dat verzet een wapen in naar zyn kind zyn jongen die vóór de hand vau de clericaal-monarchale partij, op den weg aan de hand van zijn inlandsche doch ook buiten deze politieke samen- kindermeid op en neer wandelde. Zijn vrouw koppeling hebban velen der regeering haar zat naast hem. Beiden waren vol verrukking krachtig optreden tegen de secteschool over hun telg, die al zoo flink ken loopen. 't Ventje was vijftien maanden oud. Op dat oogenblik verscheen de postbode. De mail was aangekomen. De inlander gaf lachend een pakje brieven en couranten aan ie juist de minister van onderwys. De heer Romanones heeft het zelts zoo ver weten te brengen, dat de Staat toe zicht op de geestelijke scholon uitoefent. Deze controle is evenwel den monniken een doorn in het oog. Tegen de bemoeizucht van den Staat, die de voorrechten van de kerk aantast, hebben zij thans den stryd aangebonden, en de vrees is zeer gegrond, dat de minister van onderwijs het tegen zijn tegenpartij zal moeten afleggen. De schoolstrijd in Engeland zal waar schijnlijk met eene overwinning van hot ministerie-Balfour afloopen. Eenige belang rijke artikelen zijn reeds met eene flinke meerderheid aargenomen. Aan deze stem mingen is echter niet door de Ieren deel genomen. Zij zijn nog weifelend in hunne houding. Hun haat tegen het bestaande kabinet dringt hen tot verzet tegen de kerkelijke schoolwet. Met die wet toch zou het ministerie van de baan kunnen worden geschoven. Als goede katholieken zyn ze echter verplicht de wet met beide handen aan ta grypen. Do invloed van de kerk toch is de grondgedachte van deze regeeringsvoordracht. De bisschoppen hebben de Ieren aange maand, om de belangen der kerk niet aan den partijstrijd op te offeren. Wat de Ieren nog op het laatste oogenblik zullon doen, is niet met zekerheid te zeggen. Uit de jongste gemeenteraadsverkiezingen zou men op kunnen maken, dat een deel der kiezers eene zwenking naar de liberalen maakt. In verschillende groote steden leden de Torry's gevoelige nederlagen. Wil deze regeering in den zadel blijven, dan zal zij iets moeten vinden, waar de massa zich meê bezig kan houden. Afleiding voor de kiezers was een verzekeringspolis op het leven van menig ministerie, ja, zelfs op dat van menig vorstenhuis. Napoleon de Darde gebruikte daarvoor de expeditie naar Mexico, den oorlog in Italië tegen Oo3tearyk, en ten slotte den oorlog tegen Duitschland. Een gelukkige krijg tegen Duitschland had hst bestaan zijner dynastie weer met 10 jaren verlengd.— 't Is voor Balfour en Chamberlain moeilijk, om een geschikt onderwerp te vinden, dat den volksgeest in beslag kan nemen. Zuid-Afrika hoeft afgedaan, Somali is te nietig, de eeuwige twisten met den Sultan zijn verouderd, da wrijving mot Rus land geeft nauwelijks warmte, laat staan hitte ot koortsvuur. Er is thans maar één onderwerp, waar de Brit genoeg belang in stelt, om er de schoolkwestie, de legerwet, de fiaanciëele plannen, of wat dies meer zij, by te vergeten. Dat is de verhouding tusschen Engeland en Duitschland. Een bekend Engelsch diplomaat op non-activiteit ver klaarde zeer openhartig, dat op dit oogen blik ieder oprecht Eugelschman Duitschland uit den grond zijns harten haat. Hy meende, dat er genoog brandstof was voor een groote vlam. Dat de Duitschers zioh in den Zuid-Atrikaanschen oorlog aan de der Boeren schaarden, verwekt eerst hare meeste aanhangers heeft gerecruteerd uit hen, die vroeger de Christelijke school hebben bezocht. Toch maakt het bezit om de school in vele landen nog een der grootste politieke twistpunten nit. Wy hebben het kort geleden in Frankrijk gezien, hoa men in ten wat er gebeuren zal, wanneer hy met ®en zwakkeren vijand te doen heeft. Frederiks hield niet van onaangenaam heden. Hij was een stevig, gezond man,. en in zyn studiejaren te Delft had hij 'eet gemak menig medestudent, die hem "Verveelde", een „pak" kunnen gaven, al3 dat gewild hadmaar. zooals veel l'chamelijk sterke menscben, had hy een eekel aan ruziemaken, en voelde hij zich zeer kwalijk genomen, De stelling, dat de school de maatschap pij der toekomst vormt, wordt ook in Frankrijk weer'egd. De algemeen geeste- tha-is de grootste ontstemming. Toen voor 2 jaar Keiier Wilhelm Engeland bezocht, j moet hij aan Chamberlain een overeenkomst tusschen EDgeland, Daitschland en Ame rika hebben voorgesteld. Chamberlain, die in dien tijd elke vreemde hand met warmte vastgreep, ging terstond op dit voorstel in, doch Von Bülow wist het geheelo plan te verijdelen. De spot en hoon. dien Cham berlain van hoog en laag in die dagen in Duitschland opliep, wordt thans in de Jingo- pers ten lengte uitgemeten. - Dan nog ontmoet Engeland in alle werelddeelen Daitschland op zijne wegen. In Arab'ë, te Korveit, in het dal vanden Jangtse-Kiacg. in Klein-Azië, overal ontwaart Engeland de tegenwerkende kracht van Duitschland. En nu komt nog het ergste. Duitsch land heeft een vloot, en versterkt die zoo danig, dat wauneer in 1916 alle plannen zijn uitgevoerd, zyn maritieme sterkte voor goed gevestigd is. Wat doet Duitschland met een vloot Zijne over/eesche belangen luttel en dus, vteleer geneigd tot vredestichten, waar hij het kind, en ging verder. De kleine jongen tweedracht zag, zelfs daar waar het hem bracht ze naar zijn vader. „Och, wat Frederiks. jnet rechtstreeks aanging, tusschenbeide te komen. Doch hier gebood zijn plicht hem, van meening te verschillen en daarnaar te han delen. beste h'60 eenige jaren geleden i oogenblik later er nog een leeljjk euvel in ons Haar vreuud 'n schatriep mevrouw .miUl en dus, zoo redeneert men in Z1 lijke scholen der 18de eeuw leverden de Engeland, die vloot wordt tegen Engeland Fransche revolutie; de kerkelijke scholen gebouwd. Eigenaardig toch, dat iemand der restauratie, beschermd door Orieanisten met een slecht geweten overal spoken ziet en Bourbons, onderwezen het geslacht, Als in de 17e eeuw die van N derland, en kiazingen de republikeinsche meerderheid van Kamer en Senaat is bestendigd, zal de Amerikaansche staatkunde wel in dezelfde lyn zich blijven voortbewegen. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 6 Nov. 9500 bloemkoolen, f 2.a f 3.—, renzenbloemkool f6.a 9.75; 44000 roode kooien f 3.50 a f 6.75, 6000 gele, f 3.— a f5.60, 14000 witte, f2.a f4.per 100. 6 Nov. 6500 bloemkoolen f3.a f6.— reuzenbloemkool f7.a f 11.32000 roode kooien, f 3.60 a f 7.6000 gele f 2.60 a f 5.—, 28000 witte, f 2.— a f3.60 per 100. 30 balen uien fl.— per 60 K.G. 7 Nov. Bloemkoolon f2.50 a f4..renzen bloemkool f 7.a f 11.roode kool 3.60 a f 7.25, gele f 3.a 4.75, witte f2.- a f 4.per 100. Bond van Ned. Onderwijzers. Tot lid van het hoofdbestuur van boven- genoemden Bond werd met 1169 van de 1951 stemmen gekozen de heer M. van Assen te Enschedétot lid der redactie van „De Bode", het Bondsorgaan, do heer J. Joose met 1240 van de 1872 stemmen. De uitslag van de te SINT PANCRAS op Donderdag 1.1. door den Notaris Backx gehouden verkooping van land, toebe- hoorende aan den heer A. de Boer, is als volgt: 3 akkers bonwland aan de Zomersloot, groot 1.24.H.A., f 2703; 1 akker bouw land in het Broekerveld, groot 0.17.20 H.A., f 642diverse akkers aan de Zomersloot, te samen groot 4 35 30 H.A., f10129; lakker bouwland aan de Kerkelaan, groot .27. H.A., f 731.50. De typhus, welke te DIRKS- HORN dezen zomer eenigen tjjd heersebte, kan als geweken worden beschouwd. Sedert zes weken heeft zich geen nieuw geval voor gedaan. Vau de 15 patiënten, die typhus haddon, stierf er één. Te Kalverdijk en Kerkebuurt komen telkens nog weer nieuwe gevallen voor. WEERINGEN. Dat voor het bei halingsonderwijs in deze gemeente niet veel ambitie is, bewijst het volgendeAan de O. L. Scholen te Oosterland en Westerland hebben zich geen liefhebbers aangemeld, terwijl te Hippolytushoef de cur sus is begonnen met 7 leerlingen. Thans hebben er zich nog twee aangemeld, zoodat er nu 9 zijn, namelijk 4 meisjes en 6 jongens. WIERINGEN. De uitvoeringen der inuziekvereeniging „Harmonie" zijn voor 't eerste winterseizoen vastgesteld als volgtOp Zaterdag 16 No vember a. s. voor de ongehuwde contri- buëerende leden en Dinsdag 18 November d. a. v. voor de gehuwde oontribuëerende leden. Meisjes met een mes. Men schrijft aan de Tel. Nog slechts enkele dagen geleden kon men in verschillende bladen lezen, dat voor de rechtbank te ASSEN in behandeling was geweest het feit, dat een der dochteren Eva's met een mes verwondingen had toegebracht, voor welk feit de daderes dan ook is veroordeeld. Vanwaar kwam de gedaagde? Niet van een der zandgedeelten uit Drente, want daar zijn onze meisjes nog niet zoo geëmancipeerd, dat ze in dat opzicht met mannelijke personen op één lijn gesteld kunnen of willen worden. Weineen, 't was weer een veenstreek, van waar deze daderes kwam. Wie dan ook zijn oog eens laat gaan over de behandelde recht zaken, staat verbaasd over het groote contin gent, dat telkens van daar wordt geleverd en 't is meer dan erg, hoeveel jonkmans en jonge dochters vandaar moeten verschijnen. Wie echter het leven van vele dier meisjes kent, kan zich over 't zooeven gezegde min der verbazen. Hij moet zich verwonderen, dat dergelijke feiten niet eer en meer gecon stateerd zijn, waar men nog enkele gedeelten in de Oost-Drentsche koloniën aantreft, waar 's Zaterdags- of Zondagsavonds meisjes met voorbedachten rade een mes in heur zak steken, wanneer ze den avond gedeeltelijk in een kroeg denken door te brengen. 't Is echter ook hier een kwestie van oor zaak en gevolg. Als kind hebben tal van die meisjes van de school weinig opgedaan. Als vader en moe der op 't veen aan den arbeid waren, konden zij den tijd thuis doorbrengen met het cppas- van broertjes of zusjes. Was zoo de tijd gekomen, dat ze zelf mtê konden verdieneD, dan gingen ze, zoo vroeg als haar krachten 't maar toelieten, voer de „krooi" kruiw; gen, waaruit Vrijmetselaren en Socialisten voort- in de 18e die van Frankryk, zou Er geland j waarmee men de turf naar 't zetveld breiïgtj Hi, hi, hizei 't ventje met een stra- kwamen; dat zijn de mannen, die heden ten HÉÉfl zoo graag de Duitsche lend gezichtje. dage in Frankrijk oppermachtig zijn. De voltooiing vernietigd zien. „Vrouwke", zei de jonge ambtenaar een strijd om do school is ook tot in Spanje diplomatie heeft de oogen wijd geopend. gecblik later. doorgedrongea. Daar is meer dan 80 per- Zijne opmerkeiyko toenadering tot Amerika, de kunst, om op tijd haar slokje of maatje Haar vreugde was weg: zijn stem klonk cent van het onderwys nog in handen van naar welks ontwikkelende macht ook Enge- te gebruiken, als heur mannelijke kameraden. vloot voor hare om den ganscken dag tusschen jongemannen Duitschland's j f? 0PS«*hoten jongelingen door te brengen Hoor de taal, welke soms gevoerd wordt Al spoedig verstaan de deernen al even goed om

Schager Courant | 1902 | | pagina 1