Zoudas 16 November 1908. DERDE BLAD. Plaatselijk Nieuws. 46sU Jaargang No. 3784. Alititti Bitiu- AfiyertBiiiB- Luliinilii Scha gen, 15 Nov. 1902. Verslag van de vergadering •an de Vereeniging tot ontwikkeling van ten Landbonw in Hollands Noorderkwartier, ehonden op Woensdag 12 November 1902, ,es voormiddags elf ure, in het lokaal Cérès. De Voorzitter, de hoer K. Breebaart Jz., jpeut de vergadering en zegt Mijne Heeren Weest hartelijk welkom ter vergadering! Uwe tegenwoordigheid wordt door ons, bestuursleden, zeer op prijs gesteld. Deze sterkt ons in de overtuiging, dat de belangen, door de vereeniging behartigd, en andere waarvan wij voor het volgende jaar de behartiging bij U wenschon aan te bevelen, uwe belangstelling trekken. Het is mij daarom recht aangenaam, op was wel eenige uitwerking merkbaar, hoe- meê en ook de vergadering hecht haar gelijken met meer andere variëteiten die roet het oogenblik in de gelegenheid te zijn, hier wel niet zeer beslist. Waar ze voor de eerste goedkeuring aan een adres in dien zin. j zaad zijn gekweekt en waarvan de roep openlijk hulde te brengen aan allen, die aan maal werd gegeven, was beslist geene uit- 1 1"~i 1 de tot-stand- komicg van deze markt mede- werking waar te werkten en hunnen steun verleenden. Aan heeren Kaasproducenten, die reeds toonden, door het ter markt zenden van hunne kaas, dat zij de markt alhier met ernst willen steunen, is een oprecht gemeend woord van lof zeer verdiend. Mogen zij vol harden in hun kranig streven, desnoods zich eenige geldelijke opofferingen getroostende, en de gemeente Schagen alle hare ten dienste staande middelen toepasten, om het haren marktbezoekers gemakkelijk te maken Dan voorzeker, is de voorspelling niet te gewaagd, dat de Schager kaasmarkt een welverdiend succes voor Schagen en hare omgeving be looft te worden. Mijne heerenLaten wij nu overgaan tot het behandelen der punten, op de agenda van heden voorkomende Met den oprechten wensch dan, dat de daarop te nemen besluiten iets mogen bijdra gen tot den bloei van den landbouw in het was beslist nemen. Voortzetting algemeen en van dien onzer vereeniging in Wjj allen kunnen er over oordeelen, in hoe- het bijzonder, verklaar ik de 676te algemeene verre die belangen met de onze samengaan, vergadering voor geopend. Het streven der vereeniging was het steeds, Daarna worden door den heer W. Teengs, en het zal dit, naar wij hopen, nog tal van den Secretaris der Vereeniging, de notulen ge- jaren blijven, dat zij zooveel mogelijk moet trachten te voorzien in de behoefte aan voor lichting en onderzoek op het gebied van den landbouw. Uwe belangstelling in de werkzaamheden der vereeniging moedigt ons, bestuursleden, steeds aan om te peinzen op nieuwe gezichts punten voor ons zoo nuttig arbeidsveld. Wij willen gaarne erkennen, dat onze po gingen niet altijd even gunstig slagen. Uwe wenken en voorstellen zijn daarom steeds welkom en bevelen wij ons ten zeerste voor uwe zeer gewaardeerde raadgevingen aan. Verwacht van mij geene lange openings rede! 't Zij mij evenwel vergund, een twee tal feiten in herinnering te brengen. Trok Hollands Noorderkwartier reeds menigmaal te velde, om te trachten eene ge leidelijke vermindering der onbillijk drukkende wik- en weeg'oonen te bewerkstelligen en was daarvan destijds het resultaat, dat eenige verlaging werd verkregen eu door den minister voor 't vervolg eene geleidelijke ver laging in het vooruitzicht werd gesteld, van die geleidelijke vermindering is tot heden weinig gebleken. De vier wik- en weegloonen-hefifende steden veroorloven zich nog steeds, met steun der Regeering, die onbillijke belasting te heffen van heeren Kaasmakers, die hnnne waar ter markt aanvoeren. Het is daarom begrijpelijk, dat deze kwestie bij menigeen de ontevredenheid weder heeft gaande gemaakt, nu tegen 1 Januari 1903 weer een poging der gemeentebesturen van de vier genoemde steden kon worden verwacht, om van de Regeering bestendiging der uitzonde ringswetten te verkrijgen. De Vereeniging tot bevordering en ver betering der zuivelbereiding in Noord-Hol land stelde ditmaal, met medewerking van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat- pij van Landbouw en de Vereeniging iesturen der afdeelingen van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw in West-Friesland, krachtige pogingen in het werk, door zich per adres tot Hare Majes teit de Koningin te wenden, met het eer biedig verzoek, deze hoogst onbillijke heffing niet weder te bestendigen, of indien daar tegen bezwaren mochten bestaan, het daar heen te willen leiden, dat bij de toepassing door geleidelijke verlaging der wik- en weeg- loonen die in overeenstemming kome met artikel 264 der Gemeentewet. Onze Vereeniging schonk, zooals u bekend is, hare volle adhesie aan deze zeer gerecht vaardigde pogingen. Mogen de oogen Harer Maje6teit's Regee ring door deze worden geopend, dat het toch niet langer met de billijkheid is over een te brengen, dat een groot deel van den hoofdelijken omslag der inwoners dier steden worde afgewenteld op de schouders der inwoners uit de omliggende plattelandsgemeenten, die toch bovendien hun eigen hoofdelijken omslag hebben bij te passen. Laten wij dus hopen, dat de Regeering een geopend oog heeft voor de belangen van den plattelandsbewoner, zoowel als voor die dier steden, en inziet, dat bevoorrechting van den eenen boven den ander op zijn zachtst gezegd, zeer onrechtvaardig is. Veroorlooft mij verder nwe aandacht te vestigen op een ander belangrijk feit, dat nauw verband hondt met de wik- en weeg loonenkwestie. Op initiatief der Vereeniging „Algemeen Belang" te Schagen werden, wanneer ik mij niet vergis, ongeveer een jaar geleden plannen beraamd, of het niet mogelijk zoude zijn, in Schagen een kaas markt te stichten. Deze plannen, gesteund door de Vereeni- &mg tot bevordering en verbetering der zuivelbereiding in Noord-Holland, kwamen steeds meer tot rijpheid. Men wendde zich dit voorjaar tot den Raad der gemeente Schagen, met het ver- soek, een kaasmarkt te stichten, vrij van hooge wik- en weegloonen. Onze Vereeniging zond bij den Gemeente rad van Schagen een adres van adhesie v°°r deze plannen in. De Raad nam deze plannen bereidwillig m overweging en het gevolg dezer overwe- fimgen, gij kunt het allen weten, was de lezen van de twee jongste vergaderingen, die, uitstekend gestyloerd, en het verhandelde getrouw weergevend, zonder eenige verande ring worden goedgekeurd. Medegedeeld wordtdat verschillende hee ren de vergadering niet konden bijwonen dat de vereeniging op dit oogenblik 1Ö2 leden telt; dat lezingen over bijenteelt door den heer Kelting zullen worden gehouden dat het onderzoek naar niet-stremmende melk niet heeft plaats gehaddat het onderzoek naar de meest geschikte stallen voor jonge paarden niet directe resultaten heeft opge leverd, waarom Voorz. voorstelt, een prijs vraag vanwege Holl. Noorderkwartier uit te schrijven, (vindon allen goed); dat het onder zoek naar de 1- en 2-jarige stieren loopende isdeze proef gaat over eenige jaren dat de veevoedertabellen aan de leden zijn verzonden dat de enquête over de voeding van rundvee in bewerking isdat de be kroonde schrijver over het werkje over de inrichting van kaasl'abrieken, zich bereid heeft verklaard, zijn werkje in den geest zooals door de commissie wordt gewenscht, te wijzigen en dat het binnenkort in druk zal verschijnen; dat de Pachtcommissiëu een voordracht van leden hadden ingezonden voor het le en 3e district en dat de heeren J. v. Beusekom te 't Zand en J. Bntter te Oud- carspel waren benoemd dat de lezingen over het conserveeren van groenten niet waren gehouden, omdat geen geschikt persoon was te vindendat de Voorzitter had deelgeno men aan de conferentie te Alkmaar over de hooge invoerrechten in Duitschland op kool, maar dat van die zaak niets meer is verno men; en dat de heer Teengs had bijgewoond de samenkomst van verschillende landbouw- vereenigingen over het schenken van vee aan de Boeren. De heer v. Foreest doet de mededeeling dat er Dinsdag (gister) een vergadering van afgevaardigden is geweest in Den Haag. Uit alle provinciën was medewerking toegezegd; alleen de landbonwvereeniging in Gronin gen wilde niet, omdat het de zaak geen landbouwbelang noemde, maar eenvoudig filantropie. Men zou zich nog eens tot Groningen wenden. Er was tevens besloteü, dat zich in elke provincie snb-commissies zouden vormen, die de zaak verder zonden helpen uitvoeren. In de volgende vergadering zouden de Afrikaansche heeren aanwezig zijn. Verschillende liggen ingekomen stnkken voor belangstellenden ter inzage. Door den heer Chr. Oortman Gerlings wordt een uitvoerig verslag uitgebracht van het 54e Landhuishoudkundig Congres, te Zierikzee gehouden. Daarna Rapporten a. Omtrent het stennen van fokvereeni- gingen rapporteur de heer P. Schenk Dz. Er werd in de voorjaarsvergadering van dit jaar besloten, f 300 subsidie te geven als 6tenn voor fokvereenigingen. Deze sub sidie werd aan verschillende fokvereenigingen toegestaan als onderhondspremie voor stier kalveren, afkomstig van koeien, ingeschreven in een der registers der vereenigiugen. Elk stierkalf, dat op de voorjaarskeuring vertoond wordt, ontvangt daarvoor f 6.onder voor waarde, het aan te honden tot de te houden najaarskeuring. Worden de dieren dan weer goedgekeurd om te worden aangehouden, dan ontvangen ze wederom een subsidie, mits ze aan de Provinciale Stierencommissie van 1903 worden vertoond en zjj moeten blijven het eigendom van de leden der bestaande fokvereenigingen De vereenigingen Hoogcarspel, Twisk, Berkhout en Wieriugerwaard maakten aan spraak op de snbsidie. Respectievelijk werden daar 6, 3, 6 en 6 stierkalveren aangeboden. Op de najaarskeuring werden van die 21 stierkalveren er 19 gepresenteerd, die dus allen aanspraak maakten op fó. 16 Stieren werden waardig gekeurd, om ver- het bestuur niet der aan te houden, die dns aanspraak maken wetswijziging, op onderhondspremiën, beschikbaar is. zal moeten leeren, of dit middel voor de praktijk waarde heeft. c. Omtrent de proeven tot onderzoek, welke graad van rijpheid de meest ge- wenschte Is bij den oogst van landbouwge wassen rapporteur de heer K. Breebaart Jz. Deze zegt. dat 2 veldjes karwy werden gesneden 7 Juli. twee op 12 Juli en twee op 17 Jnli. Op Woensdag 9 Juli en vol gende dagen stormde het ontzettend. De opbrengst van de beide eerste veldjes was 34 balen per H.A., van die op 12 Juli ge sneden 30 balm per H.A., en die van 17 Juli 29 a 29'/i baaltje per H.A. Het blijkt dus, dat de storm groote schade haó aangerichtongeveer 4 a 5 balen per H.A. Eveneens handelde de heer Breebaart met tarwe, haver en gerst. Het slechte weer deed het graan nitloopen, dus was het niet geschikt voor betrouwbare proefneming. De proeven werden daarom opgegeven. Na is met karwij weder bewezen, dat rijp oogsten van karwij is aan te bevelen, als men met geen andere, machtiger invloeden rekening had te houdeneen vroeger stadium van oogsten verdient de voorkeur met het oog op hagel en harden wind. Tarwe en haver kan men het best oogsten bij volrijpheid, dat geeft de hoogste opbrengst; gerst kan zonder nadeel tamelijk vroeg ge oogst worden. Men dient evenwel ddarmede rekening te houden, of het graan gelegerd is of niet. De proeven zijn hiermede geëin digd. d. Omtrent de aardappelproefvelden rap porteur de hoer C. Nobel. De heer Nobel komt in zijn rapport tot verschillende con clusies. Ook dit jaar hebben weer de poters vau beste stoelen afkomstig, een veel hoogere opbrengst gegeven, dan de poters van slechter afkomst, bij gelijke grootte der poters, bij bijna volmaakt gelijken grond en bemesting en bij denzelfden afstand. Bij een proef bij den heer Singer was het verschil in opbrengst zelfs 84 H.L., dit waren Duit- sche muizenbij Zeeuwsche Blauwen bij den heer nartog was het verschil in op brengst 288 H L. over 8 bedden. De kwaliteit van de opbrengst der poters van beste afkomst was zeer goedgekookt was liet uiterlijk en de smaak eveneens goed, maar was de aardappel kruimelig. De aard appels van slechte afkomst waren in de kook niet zoo goed. De grootte van de poters heeft bij de Duitsche muizen niet veel invloed op de opbrengst gehad. De kleine poters waren voordeeliger, omdat de aardappelen daarvan wat grooter van stuk waren, wat een groot voordeel is, doordat ze vroeger gorooid kunnen worden en ook meer handelswaarde hebben. Bij de Zeeuwsche blauwen was de opbrengst van de groote poters veel kleiner dan die van do kleine. Bij de poters van slechte afkomst waren de verschillen onbe- teekenend. Daar ook vorig jaar de kleine poters liooger opbrengst gaven dan de'groote, krijgt het allen schijn, dat de kleine poters de voorkeur verdienen. Een feit is het, dat groote poters meer kriel en poters en klei nere eetaardappelen leveren, dan kleine poot- aardappelen. De groei van het loof iR een zeer onbetrouwbare maatstaf voor de begroo- tiug der vermoedelijke opbrengst. Bij acclamatie worden de heeren J. Koop man, J. Man en W. Bakker benoemd tot leden der commissie, belast met het onder zoek van de rekening van dit en der begroo ting voor het volgend jaar. Tot plaats voor de volgende vergadering wordt aangewezen Oosthuizen. Voorstellen van het Bestuur a. Om een adres aan de Regeering te richten met verzoek tot wijziging der wet op het veeartsenijkundig Staatstoezicht. In leider, de heer J. J. Winkel, noemt 't het hoofddoel dier wet om de besmettelijke vee ziekte onder het vee te bestrijden, en nu be hoeft het geen betoog, dat spoedig optreden de meeste kans van slagen heeft ter bestrij ding. De wet, meent spr., is er eenigszins op ingericht om het lang te laten duren, eer er een onderzoek naar het doode dier en de ziekte, waaraan gestorven, plaats heeft, en het komt voor, dat het dier 2 a 3 dagen ligt eer dat onderzoek plaats vindt. De boer moet aangifte doen bij den Burgemeester, deze geeft kennis aan den Districts-veearts en wanneer die verhinderd is, zendt hij zijn plaatsvervanger, en bij verhindering van dezen een geëxamineerd veearts, wat mede in spoed- eischende gevallen kan plaats hebben. Die weg is te lang, en nu zon spr. willen, dat aan de Regeering werd gevraagd, een bepaling in de wet op te nemen, dat een spoedeischend geval aanwezig is, wanneer bij den Burge meester aangifte wordt gedaan van een ver moedelijk aan miltvuur gestorven dier. Milt vuur toch is een zeer gevaarlijke besmettelijke ziekte. De heer Hengeveld juicht het bespoedigen van het constateeren van gevallen van milt vuur zeer toe. Hij acht 't evenwel beter, dat aandringe op een formeele maar alleen op een bespoedi- b. Tot het opzeggen van eenige lidmaat schappen. De heer K. Breebaart zegt, dat het bestuur, hoewel ongaarne, voorstelt te schrappen eenige lidmaatschappen tot een bedrag van f 70.Alleen blijft Noorder kwartier lid van de Kamer van Koophandel te Londen. Algemeen goedgevonden. Bespreking van belangen, waarvan men 1 de behartiging voor het volgende jaar aan- beveelt d. Tot het nemen van voederproeven met verschillende lijnzaadkoeken bij mestvee. De inleider, de heer Dr. Van der Zande, brengt nog ln herinnering, dat de vorige proef is genomen met tweeërlei lijnzaadkoeken en dat het vee toen is gevoerd met hooi en lijnkoeken, welke methode spr. niet rationeel noemt. Beter wordt geoordeeld, nn de proef te honden met vee, dat een andere voeding zal hebben, niet alleen lijnzaadkoek en hooi. Ook weet het bestuur nog niet, welke soort lijnzaadkoeken tegenover elkaar znllen wor den geplaatst, misschien is het meest ratio neel de direct nit lijnzaad geslagen koek en de omgeslagen koek. Het bestnnr zal evenwel de details van de'proef overwegen en in het voorjaar een volledig plan voorleggen. Alge meen goedgevonden. e. Tot het nemen van voederproeven met verschillende maïssoorten bij varkens. De inleider, Dr. Van der Zande, wijst er op, dat voor het voederen van varkens veelal maïs wordt gebruikt. En nn is het gebleken, dat sommige varkenshouders een groote voorkeur geven aan sommige soorten maïs. Voorname lijk hebben we drie soorten maïsmixed maïs, La Plata maïs en Europeesche maïs. Tusschen die soorten bestaat een enorm prijs verschil, en nu acht bet bestuur het wel wenschelijk, eens na te gaan, door een te honden proef, of het gerechtvaardigd is, dat men die duurdere soorten de voorkeur geeft, en of de goedkoopere niet evengoed, misschien beter zijn; om dus na te gaan: de voedings waarde der verschillende soorten. Algemeen goedgevonden. a. Tot voortzetten der proeven ter bestrij ding van Unjer. De heer Nobel, de inleider, begint mot te zeggen, dat er wel eenige hoop bestaat, dat door overvloedige voeding j van het gras de nnjer zal kunnen worden verdreven. Spr. herinnert er aan, dat kort geleden in Duitschland een boekje Is verschenen, waarin wordt beweerd, dat door sporen de unjer weinig of niet wordt verspreid, maar alleen door middel van onleraardsche stengels, die ln horizontale richting in een vochtige grondlaag voortgroeien. Door de bovengrondscho groene deelen steeds te vernietigen, gaan ton slotte de onderaardsche deelen dood, omdat de reservestof, in de onderaardsche deelen opge hoopt, verbruikt wordt. Dat is dezelfde rede neering, die ook bij den opzet der proeven heeft voorgezeten, en de schrijver van het boekje komt dan ook tot de conclusie, dat uitmuntende voeding van het gras een doel treffend bestrijdingsmiddel moet zijn. Bij het vernietigen der groene deelen van den unjer letto men ook op den nnjer die zich in wallen en greppels bevindt. Blijft die onge schonden, de onderaardsche stengels blijven van nieuw voedsel voorzien. Het vernietigen der groene deelen in Juni en Juli schijnt vooral aan te bevelen te zijn. Het bestuur stelt zich voor, de unjerproe- ven voort te zetten door voeding van het gras en ook door vergiftiging van den unjer. De heer Hartog zag ook gaarne een klein proefje op bouwland genomen. De heer Teunissen hoort steeds spreken van vergiftiging van Unjerweet men wel, vraagt spr., of de meststoffen, die men daar voor gebruikt, vergift voor de nnjer zijn Zijn er geen andere chemische praeparaten, die beter resultaat geven De heer D. Raat geeft eenige treffende voorbeelden uit zijn rijke ervaring, dat door voeding van het gras unjer wordt bestreden en verdelgd. De beer Nobel zegt, dat het hier niet geldt nitgaat, dat zij in de praktijk hooge opbreng sten geven, of weinig te lijden hebben van ziekte. Het volgend voorjaar zal een volledig plan worden aangeboden. Na een korte discussie, of Eigenheimers ook voor deze proef geschikt zijn of niet, wordt algemeen het voorgestelde goedge vonden. c. Tot het snbsidiëeren van een te Hoorn te honden hoefsmidenrsas. De inleider de heer C. Wijdenes Gzstelt de vergadering voor, om weder f 100.crediet te verleenen voor een hoefsmidcursns te Hoorn, vamwege den Smelenbond Hollands Noorderkwartier. De heer Foreest zag gaarne, evenals dat bij de Hollandsche Maatschappij is gedaan, aan deze snbsidie de voorwaarde verbonden, dat de smeden het geleerde op den cursus in de praktijk znllen blijven volgendat zij niet weer tot de oude slenr zullen vervallen. De heer Kooij meent, dat het eigenbelang van de smeden hen wel er toe zal brengen, de geleerde goede methode te blijven volgen. De heer SVissekerke zegt, dat veel beter vormen van ijzers worden gebruikt, dan vroe ger. Men klaagt over den smid, maar veelal zijn de voeten der paarden zoo verwaarloosd dat er geen goeden vorm meer aan de voeten te geven is. Hierna wordt met algemeene stemmen de f 100.— verleend. f. Tot het nemen van proeven over de beteekenis en waarde van Visser's Weideploeg met en zonder gelijktijdige toepassing van bemesting. De heer Brander stelt voor, dat met den weideploeg van den heer Visser, die op de Alkmaarsche tentoonstelling den len prijs mocht behalen, een proef wordt genomen in bovengenoemden zin. De heer Jonker acht de groote trekkracht, voor den weideploeg noodig, een groot bezwaar. Noorderkwartier mag er de paarden wel bijleveren. De heer Nobel zegt, dat te Hoogcarspel is gebleken, dat de trekkracht niet zulk een bezwaar is. De heer Dr. Van der Zande vraagt naar het meest gunstig# tijdstip voor het gebrui ken van den weideploeg. De heer W. C. Vi6ser zegt, dat dat tijdstip is van Nov. tot Maart, eu wel, omdat dan de weiden zonder vee zijn en bovendien, omdat een herfstwond vlugger geneest, dan een voorjaarswond. In den heeten zomer sterven de wortels, die losgerukt worden. In het vroege voorjaar zullen de nieuwe wortels in den lossen grond kunnen uitschieten. Het ploegen direct op 25 c.M. acht spr. ongemotiveerd ploeg eerst niet dieper dan de graszood dik is, bijv. 12 cM. Spr. heelt opgemerkt, dat, hoe grooter grasopbrengst, hoe dikker zoden; is de gras- opbrengst klein, dan ook dunne zoden. Wat doet men, zoo heeft spr. zich wel eens afge vraagd, met den grond vlak onder de gras zood? Niets. Nu is spr. er toe gekomen, over een kleine oppervlakte de graszoden weg te steken, den grond om te woelen en dan dezelfde graszoden weer neer te leggen, en heeft dan steeds een zeer loonend resultaat gehad. In de praktijk Is dat echter niet door te voeren: de kosten zouden enorm zijn. Eenvoudiger is het middel, dat den grond losmaakt zonder de zoden weg te moeten halen; dat doot de weideploeg. Maar men ga niet direct tot 25 c.M., maar geleidelijk dieper. Algemeen is men vóór de proef. g. Tot het beramen van maatregelen, om een doelmatige bewaring van mest en gier te bevorderen. De inleider, de heer Nobel, zegt dat men eigenlijk niet weet, wat de beste manier is om mest te bewaren. Spr. wijst op de vele gier, die wegloopt, ver loren gaat, en acht het aan twijfel onder hevig, of het te waren van gier in een zooge naamde giersloot wel gewenscht is: of er dan óók nog niet veel verloren gaat. Het andere praeparaten te zoeken. Er is beweerd, bestuur zou de zaak eens wiileu onderzoekt n dat chloorhoudende verbindingen nadeelig zijn welke inrichting gewenscht is, en dus gaarne voor uojerjdat wordt nn geprobeerd of het waar nadere plannen beramen, is; het ligt niet op den weg na te gaan, of Algemeen goedgevonden. er nog andere praeparaten zijn, die schadelijk Bij het Nederlandsch Landbouwcomité is een zijn voor unjer. Misschien dat mijnheer Teu- schrijven ingekomen van de Kamer van nissen wel het een of ander weet aan te Koophandel te Londen. Daarin staat vermeld geven. dat zich nu een uitstekende gelegenheid voor- De heer Teunissen zegt, dat het zijn bedoe- doet, om de verbetering van het Hollandsche waarvoor nog f 205 ging van het constateeren van miltvuur. Of dat dan moet geschieden door een wetswij- Van de Vereeniging Hoogcarspel kwamen ziging,of bij ministeriëel besluit, wil hij aan de daarvoor in aanmerking 2 stieren, Twisk Regeering overlaten. 2 stieren, Berkhout 2 stieren en Wieringer- 0.Jwaard5 stieren; de andeien werden om ver- stichting eener kaasmarkt, die des Woens- schillende gebreken geen snbsidie waardig gekeurd. b. Omtrent de proeven ter verdrijving van unjerrapporteur de heer C. Nobel. Rappor teur vestigde er de aandacht op, dat de beide vorige jaren de proef in 2 richtingen werd genomensterke voeding van het gras, en vergiftiging van de onjerplant. Dit jaar is alleen de unjerproef door vergiftiging voortgezet en daarmede werd zeer weinig resultaat verkregen. Waar de bemesting (ver- dags van 12 tot 2 uur wordt gehouden ■fk stel n voor, straks gedurende de pauze, Q ?e'Ten te overtuigen, in hoeverre deze *teuting geslaagd mag heeten. Gemeenteraad van Schagen nam hier- ede een moedig besluit en het valt niet te ontkennen, dat °P*ij.ro plaats is. Niemand toch had succes durven vooxsi tuarkt tot heden te het woord „moedig" hier van te voren het dat deze jeugdige t viel Hij noemt miltvuur een zeer gevaarlijke ziekte, maar in vele gevallen is de boer zelf I de schuld, dat het cadaver zoo lang ligt eer het gekeurd wordt. De boer wacht te lang met zijn aangifte. Bovendien kan de boer nn reeds dadelijk zijn veearts vragen, of het dier aan miltvuur is gestorven; dat is zijn eigen belang, en dan aangifte doen bij den burgemeester, als de veearts geconstateerd heeft, dat het miltvuur is; anders zal hij niet aangeven. Wordt dan ling is geweest, de aandacht er op te vesti gen, of het niet goed was, dat deze proef verhuisde naar het laboratorium, opdat ze daar eens onderzochten, of er geen andere stoffen bestaan, dan die nn worden gebezigd. Na nog een kleine discussie gaat de verga dering met het voorgestelde mede. b. Tot het voortzetten van het aanleggen van aardappelproefvelden, inleider de heer C. Nobel. De gehouden proeven hebben vrij duidelijk bewezen, dat de aardappelteelt belangrijk meer voordeel afwerpt, als alleen aardappelen, van de beste stoelen afkomstig, voor poters worden gebruikt. De proef in dezelfde richting voort te zetten, heeft geen doel, meent spr.; dat kan op de rijks-proefvelden geschieden. Men wenscht nu in de le plaats de vraag te beantwoordenwelke grootte van poters is van schapenras krachtig ter hand te nemen, door dat de verbodsbepalingen op den invoer van levend vee in Argentinië, de vraag naar ram men voor dat land hebben doen ophouden en de Engelsche maikt dus bijzonder gunstig gestemd is voor het aankoopen van zuiver Engelsche fokrammen en het invoeren daar van in Nederland. De prijs van een inge- voerden ram zou zoo ODgeveer komen te staan op 6 pond, is f 72. De Kamer van Koophandel noemt het verkeerd, dat de verkregen afstammelingen van reeds eenmaal gekruiste dieren als dek- rammen dienst doen. De schapenhouder moet zelf uitvinden, welke soort voor zijn 6treek het meest geschikt is, en zoo een nieuw geslacht scheppen. De Engelsche rammen moeten in Neder land verkrijgbaar worden gesteld en het ras en de streek van herkomst van de verschil de meest gewenschte voor het verkrijgen lende rammen kan worden bekend gemaakt een zoo groot mogelijke opbrengst: de opdat de boer dien ram zal kunnen koopen' poters van middelmatige grootte vau 50 a7ü die hem het best geschikt voorkomt voor' gram worden als de beste aanbevolen, en bij -jan deze proeven hebben de kleine poters 20 a 25 gram het eenige malen gewonnen van de poters van middelmatige grootte. Meerdere zekerheid is dus gewenscht. De tweede vraag is, of het kweeken van aardappelen nit zaad de eenige manier is om hooge opbrengsten te verkrijgen en of het voortdurend gebruiken van de knollen voor de voortkweeking noodzakelijk moet giftiging) 2 jaar achteseen werd toegepast, later toch miltvuur geconstateerd, dan acht leiden tot een lage opbtengst en groote spr. den boer niet aansprakelijk meer. vatbaarheid voor ziekte. Het bestuur gaat met den heer Hengeveld de kruising met zijn ooien. De heer Foreest zegt, ook reeds van deze missive kennis to hebben genomen en die in de Wolveevereeniging ter sprake te heb- gebracht. Die vereeniging was bereid in overleg met Noorderkwartier en het Ned.' Landbouwcomité, die zaak af te wikkeleu en als tusschenpersoon tusschen boer en Enge land te willen fungeeren. Er wordt met algemeene stemmen goed gevonden, dat Noorderkwartier als tusschen persoon zal optreden en ook het Laudóouw- Inleider wil de Zeeuwsche blauwen ver- comité met den goeden wil van de Wolvee-

Schager Courant | 1902 | | pagina 9