De Boerengeneraals. b"1 ,m Provinciale Staten Onze Kaasmarkt. Gemengd Nieuws. Aaaslag op koning Leopold- Zondag 16 dezer had te SINT MAARTEN de eerste uitvoering plaats van de nieuw opgerichte rederijkerskamer „Ou derlinge Oefening". De zaal in café Rost en Lust was zeer goed bezet, terwijl de drie blijspelen, in aan merking genomen dat «11e leden voor de eerste maal op de planken traden, goed werden gespeeld. Indien zij de raadgevingen en wenken van de oud-leden van bovengenoemde kamer big ven opvolgen, zal Sint Maarten in de toekomst weder op een flink tooneelgezel- schap kunnen rekenen. Een woord van hulde voor de uitstekende grimeering komt den heer Hovenier uit Scba- gen ten volle toe. In den tuin van den heer K. Ploeger te SENT PANKRAS zal door den Rijkstuinbouwleeraar voor Noord-Holland, den hoer J. 6. Hazeloop, een proef worden ge nomen met de teelt van schorseneeren, ter wijl te BROEK OP LANGENDIJK de be- mestingsproef, dienende om te onderzoeken in hoeverre bagger door kunstmest kan worden vervangen, ook in 1903 zal worden voortgezet. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur der Banne OTTDKARSPEL is be noemd de heer A. Eeceti Pz. De heer D. Koorn te KOLHORN is herkozen tot notabel bij de Hervormde Gemeente aldaar. Groote brand te ZAANDAM. Maandagnacht ongeveer kwart voor één uur werd de brandklok geluid voor een uit- slaanden brand aan den Zuiddijk tegenover den Burcht. Het logement van den heer A. Huisman stond in volle vlam. Met woede sloegen de vlammen, aangewakkerd door een sterken wind, om zich heen. Met moeite konden de bewoners langs een plank uit de bovenver dieping worden gered. Gelukkig ziin geen menschenlevens te betreuren alleen een hond kwam in de vlammen om. In korten tijd deelde het vuur zich ook aan j de belendende perceelen mede. te eener zijde aan het huis, waarin een winkel in bruilofts artikelen was gevestigd van den heer J. Huis man en toebehoorende aan den heer J. Blees Jr.; ter anderer zijde aan de slagerij van den heer J. G. Schoen. Beide gebouwen stonden binnen enkele minuten in lichterlaaie. Een ontzettende von kenregen verspreidde zich over de stad. Het blusschingswerk ondervond nogal eenige be lemmering door de ontzettende hitte, die het teru"trekken van de brandweerlieden dikwijls noodzakelijk maakte. Weldra werden ook de twee gebouwen, die elk aan de beide genoemde huizen grensden, de manufacturenwinkel van mej. de wed. Kerkhoven en de sigarenwinkel van den heer B. Schoen, mede door het vuur aangetast, doch deze beide huizen zijn gedeeltelijk be houden. HARENKARSPEL, 17 N o v. 1902. Van middag ontstond er brand ten huize van den heer T. de Jong, herbergier in het Waarland. Aangewakkerd door den sterken Oostenwind, was. bij afwezigheid van alle brandblusc.hmiddelen, aan geen blusschen te denken. Eerst verbrandde het woonhuis met de herberg en kort daarop vatte ook de daaraan grenzende stalling en de daarachter staande volgeladen kapberg met nog een klampje hooi vuur, zoodat de brand gedurende een poosje een verschrikkelijk aanzien had Een regen van vonken woei over de in de nabijheid staande huizen en tegen het schooldak, gelukkig evenwel zonder ook daar brand te veroorzaken. Een groote me nigte was weldra ter plaatse aanwezig, aan welke het mocht gelukken, de levende have. geld en kostbaarheden, benevens een deel van den inboedel te redden. Hoewel niet met zekerheid te constateeren, is toch waarschijn lijk een gebrek aan den schoorsteen de oor zaak van den brand geweest. Huis, inboedel enz. waren verzekerd in de Brandassurantie te Barsingerhorn. Intnsschen heeft deze brand opnieuw doen zien. dat bij de steeds aangroeiende bevolking alhier en het groote aantal woningen, die geheele buurten vormen, een brandspuit in dit deel der gemeente hoe langer hoe meer een gebiedende eisch wordt HEER HUGOWAARD. De open bare uitvoering door de Rederijkerskamer „Harmonie" op Zondag en Dinsdag 1.1. bij den heer Pijper, is met goed succes afgeloopen. Het stuk „Aan Flarden" in vier bedrijven, ook dezer dagen in Alkmaar opgevoerd, werd door een groot publiek met aandacht gevolgd. Door de goed-ingestudeerde rollen en begaafd spel is van den rijken inhoud veel genoten. Geen wonder dan ook, dat de spelers met een oprecht dankbaar applaus werden beloond. Het daarna opgevoerde blijspel „Een uurtje wonderdokter", bracht door het humoristisch karakter een opgeruimden geest bij het aan dachtig publiek. In de gemeente OUDKARSPEL i s thans een vrijwillig Brandweercorps opge richt onder bestuur van H. Tauber, J. Hen- sen, P. Rezelman, Jb. Pranger Jbz. en E. Evers, terwijl het gemeentebestuur zich met het toezicht heeft belast. Tusschen RUTJRLO en VORDEN is zekere vrouw Luesink uit de Wierse onder den trein geraakt en oogenblikkelijk gedood. De ongelukkige was zoo deerlijk verminkt, dat men haar aanvankelijk niet herkennen kon. Ze moet tegen den afsluitboom hebber 6taan leunen, toen een trein voorbij stoomde en daarop zich gehaast hebben om de baan over te steken, niet denkende aan de tweede lijn, die in 't voorjaar op dit gedeelte van den weg gelegd werd en waarop juist een kruisende trein kwam aanzetten, die haar schier vermorselde. —Uit GRAMSBERGEN wordt aan de Zw. Ct. gemeld Terwijl Vrijdagmorgen de arbeider Huisman uit de Krim met zijn aanstaande alhier ter secretarie verscheen om in ondertrouw te worden opgenomen, werd H. aldaar afge wacht door den veldwachter Spa en den kleermaker Alsters, beiden uit Coevorden Wat was er geschied H. was in den winkel van Alsters geweest om een broek te koopen, en een keuze gedaan hebbende, had hij te kennen gegeven ook een jas te willen zien. Terwijl A. zich naar zijn werk plaats had begeven om aan het verlangen van den kooper te voldoen, was deze met de broek verdwenen, zonder te betalen. Onmid dellijk was de veldwachter Spa van Let voor gevallene in kennis gesteld, die, vermoedende dat de man op het gemeentehuis zon komen, aldaar had post gevat. Huisman kwam, hij had het vermiste klee- dingstuk aan het lijf. Alsters herkende de broek als de zijne, en Huisman verklaarde die te hebben medegenomen. H. werd gelast zich van de broek te ontdoen, welke als overtuigingsstuk kan dienen, en tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. In de onderbroek nam H. plaats naast zijn meisje en beiden werden in ondertrouw op genomen Had intnsschen de burgemeester niet de goedheid gehad, H. van eene nieuwe broek te voorzien, de bruidegom had zonder bovenbroek naar de Krim moeten terugkeeren. De vorst. Dit jaar is de vorst nog 8 dagen vroeger ingetreden dan in het beruchte jaar 1890 Wel daalde in den nacht van 26 op 27 November in dat jaar de thermometer tot 27 gr. en in den afge loopen nacht slechts tot ongeveer 10 gr., maar het grondijs in het Monnikendammer Gat loopt reeds, zoodat bij aanhouden van die koude, het verkeer met het eiland Marken spoedig zal gestremd zijn. De havente Monnikendam is reeds met ijs bezetde schippers, die het veer naar Marken bedienen, loopen met ijshardschoenen en jompers aan, om de felle koude wat te weren en zien met bedenkelijk gezicht naar de strakke lucht. Wanneer het zóó doorgaat, is het niet on mogelijk, dat men nog vóór Zondag op schaat sen naar het eiland Marken kan rijden. Wel zal het ijs wat ruw en hobbelig zijn, maar de vereeniging Olympia heeft nu reeds be sloten, allereerst voor een goeden weg, zoowel voor schaatsenrijders als voor voetgangers, zorg te dragen. Ook van het eiland Ameland meldt men de aanwezigheid van drijfijs aan de kust. Uit Kampen meldt menDe IJsel langs Kampen is thans door den hevigen Oosten wind buitengewoon laag. De scheepvaart kan, zoo de vaartuigen eenigszins geladen zijn, als gestremd beschouwd worden. In zee was al eenig ijs. Luchtgas. Men schrijft aan de „Telegraaf" In FRIESLAND waar men gewoonlijk eerst Je kat uit den boom kijkt, waar het nieuwig heden geldt, begint men zich meer en meer te interesseeren voor de verlichting door middel van aerogeengas. Deze verlichting, lie met veel minder kosten gepaard gaat dan door middel van kolengas, blijkt voor kleinere plaatsen uitstekend geschikt. In het dorp Balk werd de eerste aerogeen- gasfabriek in Friesland gesticht en nu de verlichting door dit gas sinds eenige maanden de prachtigste resultaten geeft, komen ook uit andere dorpen belangstellenden kijken. De kennismaking heeft die gevolgen, dat men ook dat gas wil hebben en natuurlijk is de aerogeengasmaatschappij gaarne bereid, aan dat verlangen te voldoen. Te Wolvega is aan die maatschappij door het gemeentebestuur reeds concessie verleend voor de stichting en exploitatie eener derge lijke gasfabriek. Thans worden te Makkum pogingen aangewend, dit gas voor straat- en particuliere verlichting te erlangen en is de belangstelling onder de ingezetenen zoo groot, dat dit pogen wel resultaten zal hebben. In een landbouwvergadering te MIJDRECHT heeft de heer Swierstra uit Utrecht belangrijke mededeelingen gedaan over een bezoek dat hij bracht aan eenige kaasfabrieken aan den Neder-Rijn. Hij raadde de aanwezige landbouwers sterk aan, die fabrieken hier in de streek ook op te richten want ze waren zeer winstgevend, als ze op Duitsche leest werden geschoeid, d. w. z. coöperatief met subsidie van Rijk of Provincie. De Duitsche regeering verstrekte n.1. gelden bij de oprichting tegen 3'/ï a 4 Voor de kaas op die fabrieken werd na aftrek van alle onkosten 36 cent per pond bedongen, terwijl die prijs hier zelden op de Hollandsche kaasmarkten werd verkregen. Dinsdagj.1. werd in de herberg van den heer C. Keizer, Breezand te ANNA PAULOWNA, ten overstaan van Notaris Backx geveild Een Huis en Erf met Bouw land, aan den Stoomweg, groot 1.46 10 H.A. kooper de heer C. v. Eeten voor f 1112.—. Een Huis en Erf met Bouwland, aan den Balgweg, groot 1.46.40 H.A.kooper de heer C. Dito voor f 876. Deze perceelen waren eigendom van den heer C. de Croos. Men meldt uit IJMUIDEN: Toen de bark Admiraal Tromp, kap. Kuiper, van Malmo naar hier onderweg, Dinsdag jl. ter hoogte van Doggersbank met frissche koelte zeilde, viel er een jongen over boord. Men wierp hem een reddingsgordel toe. 'tWas 's avonds 7 uur, doch bij het weinige maanlicht kon men toch zien, dat de jongen den gordel greep en zwom. In minder dan geen tijd was een boot overboord gezet en bemand met 4 personen trok men op redding uit. Een lantaarn werd meege nomen. Op het barkschip gaf men onafge broken signalen, opdat men het schip zou kunnen vinden en in het oog houden. Tot 12 uur 's nachts bleef de bark daar zeilen en wachten op den terugkeer van de boot, echter vergeefs. Men heeft er taal noch teeken meer van vernomen. Meest waarschijnlijk zijn alle 6 personen verdronken. De kans, dat zij door een ander schip of boot zijn opgenomen, is zeer klein, nu er in zooveel dagen niets dienaangaande bekend is geworden. Aan boord der bark meende men een noordwaarts sturend stoomschip gezien te hebben, doch het was reeds ver weg van de plaats des onheils. Van de 10 koppen bij vertrekken uit Malmö waren er nu nog slechts 5 hier over. Een treurige thuiskomst dus Een tippelaar. Zaterdagavond arriveerde te VENLO de heer Paul P. Deutsch op zijn voetreis door 8 Europeesche staten in 1000 dagen. Deze heer reist volgens zijn zeggen in opdracht van de Intern. Journalistenclub. Hij deelde het volgende mede: Op 1 Sept. 1901 begon hij zijn reis te Marchecq bij Weenen, reisde via Hongarije, Siberië, Rusland, Bukowina, Duitschland en kwam langs Keulen en Wesel te Venlo aan. Hij legt per dag 45 K.M. af en 121 schreden per minuut, heeft tot heden 24.000 K.M. afgelegd en heeft nog voor zich 26.000 K.M. waarvoor hij tijd heeft tot 26 Mei 1904. Komt hij op den vastgestelden tijd op het uitgangspunt terug, dan ontvangt hij f40.000 van de Club en geeft in ruil hiervoor alle geschriften, waaronder een dagboek dat hij gedurende zijne reis samenstelde. Komt hij echter na dien tijd terug, dan behoudt de Club haar geld en hij zijne geschriften. Alle benoodigdheden gedurende zijne reis worden hem door de Club verschaft. Hij gebruikte tot heden 109 paar zolen en 69 paar laarzen. Op elk dorp dat hij passeert laat hij bij de plaatselijke Overheid zijn pas afteekenen en van een stempel voorzien. Hij gaat 's avonds 9 uur te bed en slaapt tot 4 uur. Van 4 tot 8 houdt hij zijn dag boek bij, stuurt berichten aan 26 bladen, maakt zijne kleeren in orde en gaat na oen flink ontbijt genomen te hebben om 8 uur op reis. Hij vertrok Maandagmorgen naar Brussel via Maastricht om de terugreis via Parijs, Zwitserland, Italië enz. te aan vaarden. Ook 'n reiziger. Het tooneel verbeeldt 'n coupé 2e klasse der tram ZUT- PHEN-EMMERIK. Grades-eum verschijnt aan 't portier. Costuumzwarte jas, hoog opgetrokken manchester broek, glimmend vest, veroor- zaakt door 'n sijverende pijp, groote lakensche pet over de ooren, betraande vetlaarzen met doorgezakte rimpelschachten haarlokken en wenkbrauwen als zonneschermenzwaait en wenkt met zijn stok bij 't naderen en 't stop pen van de tram. (Tot den conducteur)„G n margen samen, zak door mien mrfnde moor neer zetten door zalle wel good stoón. Zie zoodan zak moor nó binnen goón. Alle reizigers krijgen 'n handdruk met de woorden „Margen samen 1 margen samen 1" Jo'k zal hier moor midden op die lange banke goón zittendan kank owlu allemole zien. Bo jo'k heb al zoo lange met 't wief over den trem éproót, dak ter ook es 'n dub- beltjen an wil wogen um der met te rien. Ieder bots ziew 'm jverbiej vliegen, dai ow niet begriepen kunt hoe 't kan. Aw 's óvens biej 't vuur zit en wiej henrt 'm fluiten dan nog 's gaw no buutendan heffe 't licht op en stoomtte en schreeuwte en belte dai der naar van wordt. 'n Dubbeltjen is wel vuile, moor ai 'm zoo vake ziet, wiej der toch ook wel 's 'n keer met rien. Iej kunt ow niet begriepen dat deur zon kettel met kokkend water zon dink zoo hard loopen kan." (de tram stopt) „Wat buw der nowVl? da's jammer van 't geld, 'k go neet weer mee, want 't ende is vul te kort veur 'n dubbeltjen. Grades-eum staat op en vertrekt met 'n dagsamen en 'n handdruk en dat 't owlu dan allemole moor goet geet. Now konne dan toch zeggen, datte ook met den trem had éreên. (Zutph. Ct.) - Dinsdagavond is er in Artis te AMSTERDAM brand uitgebroken en wel in de zaal, waar de apen hun winterlogies hebben. De brand was spoedig gebluscht, maar het ongelukkige is, dat een mooie Orang- Oetang is gestikt in den rook. De andere apen zijn met den schrik en sommigen met een nat pak vrijgekomen. - WINKEL. De invallende vorst brengt voor velen (arbeiders zoowel als werkgevers) onaangename verrassingen. Alle werk, dat voor den winter af moest zijn, is nog lang niet verricht. Vele bloembollen bjjv. moesten nog den grond in. Het vee, dat bij mooi weer nog een tijdje buiten had kunnen blijven, is reeds op stal gezet, 't Is te hopen dat 't zoo niet blijft, maar afgaande op den winter van 1890 op '91 die den 25 November met volle kracht inviel, moeten we daarop niet te vast rekenen. - Een ongeluk. Gisternamiddag gebeurde te NIEUWE- DIEP een ernstig ongeluk. Drie officieren der infanterie liepen nabij het fort „Dirks Admiraal" langs de spoorlijn, toen er een locomotief met een wagen achter hen aan kwam rijden. Door den harden wind bemerk ten zij het te laat. Twee hunner konden nog juist bijtijds ter zijde springen, maar de derde, de pasbenoemde 2e-luitenant der infanterie Engers, struikelde, zoodat zijn voet onder den wagen kwam en verbrijzeld werd. De voet werd in het Marine-hospitaal te Willems oord afgezet. - In de Dinsdag gehouden ver gadering van Prov. Staten onzer provincie werden de geloofsbrieven van den heer C. S. Jaring onderzocht en goedgekeurd, waarna het nieuwe lid zitting nam. De commissie, die de plaunen voor een tweede prov. krankzinnigengesticht onder zocht, betuigt met de keuze van het terrein en de ontworpen plannen hare onverdeelde instemming. Zij adviseert dan ook tot goed keuring van de voordracht van Ged. Staten. Ook de commissie tot o'nderzoek van het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot ten behoeve van een spoorweg Schellinkhout-Venhuizen, adviseert tot aan neming van het voorstel met eenige wijzigingen in de onderdeelen. Besloten werd een provinciale bijdrage ad f 300 voor 1902 te verleenen ten behoeve van den omnibnsdienst „De drie Egmonden." - Zondag had te AARTSWOUD wegens de periodieke aftreding een ver kiezing plaats van twee notabelen bij de Ned. Herv. Kerk aldaar. De beide aftredende leden, de h. h. R. Keppel en K Vel Kz., werden herkozen respectievelijk met 33 en 19 van de 35 uitgebrachte stemmen, terwijl de heer K. Glas Pz. 12 st. en enkele andeien ieder 1 6t. verkregen. Nog geen derde deel van de stemgerechtigde leden had het de moeite waard geacht, zich een wandelingetje naar de consistoriekamer te getroosten, ter wijl er toch, blijkens den uitslag, over een der zetels eenige strijd gevoerd werd. - In WAARD en GROET geeft het inschepen van suikerpenen verbazend veel drukte. Alle beschikbare paarden zijn in 't haam, want behalve de penen, vraagt het vervoer van zaad, stroo- en hooibalen etc., ook heel wat van de beschikbare krachten. Dat zoo af en toe een klein ongelukje den gewonen gang van zaken een weinig afwis selt, is te begrijpen Zoo zag men b.v. een driespan met een ploeg achter zich aan 't hollen slaan. Toen de ploeg achter een dam- hek vastliep, de tuigen braken en de paarden te water raakten, waaruit zij met inmiddels toegeschoten hulp spoedig op 't droog ge holpen werden, was dit intermezzo afgeloopen. Ook in den Waardpolder had een jong paard, dat van een blaffenden hond schrok, de aardigheid, om alles kort en klein te slaan. In minder dan geen tijd stond dit zaakje voor elkaar, het paard geheel vrij en de geladen penenwagen schuin in den wal kant. Daar bleef het bij, maar dat alles zoo goed zonder ernstige ongelukken afloopt tot heden, mag wel onder de bijzonderheden gerangschikt worden. —Vergadering „Har m o n i e," ANNA PAULOWNA, op Dinsdag 18 Nov., in 't hötel Veerburg. Aanwezig 11 leden. Na lezing en goedkeuring der notulen leest de secretaris het jaarverslag, waarin gerei e- veerd wordt de gewonnen 3e prijs te N. Nie- dorp en het aantal kunstlievende leden, dat 73 bedraagt. Hierna doet de penningmeester I rekening en verantwoording. De ontvangsten bedroegen f 320.89 de uitgaven f271.66, dus een saldo van f 49.34. Hiervan worden de nummers 13, 26, 37 en 43 der aandeelen uitgeloot. Tot bestuurslid wordt met algemeene stem men herkozen de heer Blankevoort. Verder wordt besloten de contributie te houden op f 10.40 per jaar en de secretaris, die met de tentoonstelling aangeklaagd is door iemand uit het dorp omdat hij be stelde niet in uniform, zijn boete van een gulden te restituëeren. Na eenige huishoudelijke besprekingen wordt de 3e jaarvergadering gesloten. - "WINKEL. Voor de betrekking van hoofd der school alhier hebben zich elf sollicitanten aange meld. - WINKEL. De liberale kiesvereeniging heeft in hare vergadering van Zaterdag j.1. met algemeene stemmen besloten de candidatuur van den heer K. Breebaart Jz. voor de Provinciale Staten te steunen. De daarop betrekking hebbende candidaten- lijst is reeds van een voldoend aantal hand- teekeningen voorzien. ANNA PAULOWNA. Zoowel de kaasfabriek „De Volharding aan de Kleinesluis, als „De Concurrent aan de Driebruggen hebben besloten, voortaan haar producten in Schagen ter markt te brengen. Als voorloopig bericht z ij gemeld, dat de bekende declamators Gehr. Wilson op Zondag den 28en December a.s. te BARSINGERHORN zullen optreden in het lokaal van den heer A Slotemaker aldaar. Het Neder). Rundve e-S t a m b o e k. Te AMSTERDAM werd een buiten gewone algemeene vergadering gehouden, on der leiding van den heer J. Breebaart Kzn. De «vergadering was druk bezocht. In te- handeling kwamen: „Ontwerp, gewijzigde be palingen nopens het N. R. S.," en een „Machtiging tot het aanvragen van subsidie aan het Rijk en de Provincie." De Voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur zich bezig heeft gehouden met het samenstellen van een reclameplaat voor binnen- en buitenland. Uit alle provinciën kreeg men hulp, behalve uit Limburg. In het geheel komen er 26 stuks photo- graphieën van vee uit verschillende provinciën. Omtrent den prijs is men nog niet volledig ingelicht. Duizend platen en even zooveel brochures in vier talen zullen ver spreid worden. De inspecteur voor de provincie Groningen, de heer M. Wibbens, te Kantens, heeft eervol ontslag gevraagd en in zijn plaats werd benoemd de heer J. Dijkveld Stol, te Ulrum. Thans kwamen de gewijzigde bepalingen in behandeling, die in concept waren rond gedeeld. Brussel, 18 Nov. Generaal De la Rey kwam hier uit Londen aan op de doorreis naar Berlijn. Hjj vertelde aan een verslaggever van de „Petit Bleu", dat de generaals beslo ten hebben, hun reis door Europa af te breken en naar Afrika terug te keeren, ten einde daar aan minister Chamberlain den toestand uiteen te zetten. De generaals zullen den minister te Pretoria ontmoeten. Generaal De la Rey vertelde ook nog dat Botha te Londen vrij ernstig ongesteld ligt. Kaapstad, 18 Nov. Generaal De Wet is hier aangekomen. Hij ziet er goed uit. In een interview verklaarde de generaal dat de reden voor zijn plotselingen terugkeer was gelegen in ziekten van zijn familieleden te Heilbron. Hij wenschte niet weder naar Europa te gaan, omdat daar zooveel verplichtingen waren te vervullen en zoovele bezoekers de generaals kwamen zien, dat dezen zelf niet konden slapen. Groentenmarkt te BROEK OP LANGEDIJK. 16 Nov. 10000 bloemkoolen f2.— a f 4.26, reuzenbloemkool f 6.—a f 10.60, 8000 roode f 3.60 a 17.—,11000 gele f2.50 a f6.25, 20000 witte f 1.50 a f2.60. 17 Nov. 8000 reuzenbloemkoolen f 7. a f 12.- 50000 roode f 3 50 a f 7.25, 12000 gele f 2 60 a f5.25, 11000 witte f2.—af3.76 pei 100, 13 balen uien f 1.05 per 60. 18 Nov. bloemkoolen f 2 reuzenbloem kool f 5.a f 10 50, roode f 360 a f 7. gele f 3.— a f 5.75, witte f 2.— a 3 50 per 100, uien f 1.— per 60 K.G. Marktbericht van WINKEL van 18 Nov. 1902. Peren f 1.90 per mand, roode kool f 1.80 a f 2.26, gele f 2.90 a f 4.—. witte f 2. bloemkool f 4.50 per 100. andijvie f 0.85 a f 0.90 per 100 bos, witte aardappelen f 0.66, blauwe f 0.76 per 36 K.G. „Nieuw Leven." S t a t i o n NOORD- SCHARWOUDE. 16 Nov. Aangevoerd 9400 stuks kool. Roode kool le en 2e &oort f 6.— a f6.60, 3e en 4e s. f 2 80 a f 4 76, kleinere f 1.10 a f 2.60, gele le en 2e s. f3.60 a f4.60, kleinere f2. a f 3.25 per 100. 17 Nov. Aangevoerd 18580 stuks kool. Roode kool le en 2e s. f 5.a f 6.50, 3e en 4e s. f 3.a f 4.75. kleinere f 1.20 a f 2 75, gele le en 2e s. f 3.— a f 4.75, klei nere f 2.witte f 1.80 per 100. 18 Nov. Aangevoerd 20CXX) stuks kool. Roode kool le en 2e soort f6.— af 6.76, 3e en 4c s f 3.60 a f 4.75, kleinere f 1.40 a f 3.26, gele le en 2e s. f 3.— a f 3.75, kleinere f 0.75 a f 2.76 per 100. „Ons B e 1 a n g". Station HEER HUGOWAARD. 15 Nov. Aangevoerd 22360 stuks kool. Roode kool le en 2e soort f 4.60 a f 6 ,3e en 4e s. f 2.80 a f 4.—, kleinere f 0.60 a f 2.50, gele f 2.80 a f 4. -. 17 Nov. Aangevoerd 17600 stuks kool. Roode kool le en 2e s. f 4.— af 6.60, 8e en 4e s. f 2.a f 3 50, kleinere f 0.60 a f 1.80, gele f 3.— a f 4.—, kleinere f 0.75 a f2.80 per 100. 18 Nov. Aangevoerd 20600 stuks kool. Roode kool le en 2e s. f 4.60 a f 6.—, 3e en 4e s. f 2.80 a f 4 kleinere f 0.56 a f2.50, gele f3.— af 6.50, kleinere f 1.20 a f 2.80 per 100, „Euphonia" alhie: die operette opgevoerd De muzikale bewerking was van d L. A. Schouten, en voor de zooveels?0 heeft de heer Schouten bewezen, dat rt van aangename, lieve muziek te sehrij hem in uitstekende handen is T T"1 H mooie melodieën is deze operette Vatl waar in dit zangspel verschillende - componisten mede aan het woord 7 koort de mnziek van den heer So?n' zeker niet het minst. Het wel sla;,' '"S „Magnus van Schagen", het succes ri '6r' uitvoering had, is dan ook in hoofdzaak den heer Schouten te danken. Een niet klein deel tot dat wel l heeft ook mejuffrouw T. Asjes bij.,,.,^ die met haar stemmiddeien heeft gëwn b1 sommige oogenblikken heeft ze bej.aaM r' koord. Heel mooi was ze in haar ant aan Urla, die, tusschen twee haakjes „W°°r|l haar solo allerliefst heeft gezongen frouw Asjes ontwikkelde in verscVdr scènes ook een prijzenswaardige acti' tot het goede geheel bepaald veel br'; Een woord van hulde komt haar toe r°®& De heer B. Ranke was als Ridder V eveneens zeer te loven. De heer RanW^?1 schikt over een aangenaam, helder o en hem kwam dan ook het succes èno /lol- Vlii rviof nnrt J Vfill» toe, dat hij met zijn optreden mocht "et mej. Asjes was hij mede voorstelling droeg. De heer C. Roggeveen Jr. was een Schagen, 19 Nov. 1902. Wij vestigen de aandacht op de advertentie over den cursus van nuttige handwerken, die onder leiding van mej. Atema zal worden gegeven. We wekken meisjes en vrouwen, voor wie dit onderwijs nog goede vruchten kan afwerpen, op, vooral van deze gelegenheid te profiteeren. Huis vrouwen, voor wier dienstboden dit onderricht beslist nog noodig kan zijn, zullen, hopen we,hare dienstboden tot deelneming aansporen. De G y m n a s t i e k v e r e e n i g i n g „Lycnrgus" alhier, die langen tijd een kwij nend bestaan leidde, zoodat met reden voor haar leven werd gevreesd, is dit jaar weder sierk in bloei toegenomen zij telt thans een i flink getal werkende leden, en heeft tevens een adopirantenafdeeling aan zich verbonden, i In eene Zaterdagavond gehouden vergade ring werd besloten, om in 't laatst van Janu ari a.s. eene uitvoering te geven voor de kunstlievende leden en genoodigden. Tevens was op deze vergadering aan de orde een voorstel van den heer Th. Roep, dat de Vereeniging eene Jongens- en Meisjesklasse zou oprichten, waarvan dan de leiding zou berusten bij den heer Roep. Er werd besloten, niet op dit voorstel in te gaan, doch den heer Roep te steunen, als hij op eigen initiatief zijn plan doorzette, met het verleenen van vrjj gebruik der toestellen en werktuigen, benevens vrij zaalhuur, waarvoor de Vereen, het recht bedong, dat 6 onverm. leerlingen tot de klasse van den heer Roep gratis zou den worden toegelaten. 't W as al reeds eenigen tijd geleden, dat er van de hand van den heer M. Visser was verschenen de tekst voor een operette, Riddei Magnus van Schagen geheeten. Zondagavond is in het lokaal van den heer JVader Az. door het dameskoor Fulco, die aan de hem toevertrouwde"100'? alle recht deed wedervaren. Partij In de verschillende gedeelten Wa_ koor prijzenswaardig en kweet Z]>| van zijn taak. Ook Madzy zong heel aardig. ',ed Een overzicht van deze uitvoerw kend, vertoont de creditzijde de smw!tuv cijfers en klopt de balans niet alleen F* laat nog een flink batig saldo, een resuh dus, waarmede de leider van „Eunhrmi.» de heer M. Visser, volkomen kan revr!L zijn en dat hem de grootste voldoening schenkt, waarop hij door zijn uitnemende leiding aanspraak maken kan. De zaal was meer dan goed bezet, en het publiek toonde zich zeer dankbaar. Dinsdagavond had in het Noordhollandsch Koffiehuis de aangekondigd» lezing plaats van de heeren S. Eermanen .e elix Ortt, beiden van de Internationale Broe- derschap te Blaricum. In een zeer uitvoerige rede schetste onze oud-burgemeester, hoe het ambt van burge meester hem langzamerhand was gaan tegen staan, doordat het hem niet schonk bevrediging, den waren vrede. Hij noemde het ambt van burgemeester van Schagen een echt renteniersbaantje, dat hem geen werk genoeg gaf. De verschillende misstanden, die er in de maatschappij heerechen en die door spr. zeer uitvoerig werden geschetst, hadden hem er toe gebracht, er over na te denken, of zijn leven wel een goed leven was, en hij en zijn vrouw waren ten slotte tot de overtuiging gekomen, dat, waar zoovelen lijden, het ande ren niet geoorloofd is, zich in weelde te baden. Een naam-christen wilde hij niet z.ijn; leven was zijn streven, zooals Jezus dat had ge leerd, volgens zijn gebod: heb uw naasten lief als u zelf, en zooals 't was neergelegd in de Bergrede, volgens de vijf geboden daarin vervatgij zult niet toornig worden op uw broedergij zult geen vrouw aanzien om haar te begeeren gij zult in 't geheel niet zweren, uw ja zij uw ja, uw neen uw neen wederstaat den booze niethebt uw vijanden liefbidt voor die u vervolgen. Toen spr. tot het besef was gekomen, dat de geloofsbelijdenis, in de Bergrede neerge legd, de ware was, was het hem natuurlijk onmogelijk, langer burgemeester te zyn, daar dit ambt steeds in tegenstrijd was met de leerstellingen, daarin vervat. En na twee jaar was spr. gelukkig, te kunnen getuigen, dat zijn tegenwoordig leven steeds warmer sympathie bij hem opwekte. Na de pauze trachtte de heer Ortt duide lijk te maken, dat het streven van den mensch moet zijn, gelukkig te worden, en dat hem dit alleen mogelijk is door anderen gelukkig te maken. Niet moet het streven zijn, zooveel mogelijk voor zich bijeen te schrapen. Neen: veel geven en weinig nemen. Er wordt voortgebracht juist genoeg voor allen, dus neemt er een te veel, hij doet het ten koste van de anderen. Hoe minder men neemt, hoe zuiverder wordt dan ons menschwaardig bestaan, hoe langer hoe min der parasitisch. Dat hadden degenen, die zich tot ie Internationale Broederschap te Blaricum hei den vereenigd, in de praktijk gebracht. Spr. raadde een elk aan, zooveel mogelijk in de goede richting te streven eD noemde het onthouden van alcoholische dranken, vegetarisme enz., daartoe reeds uitnemende middelen. Van de gelegenheid tot debat werd door den heer Pietersz gebruik gemaakt, waarna de heeren Berman en Ortt van antwoord dienden en de vergadering gesloten werd. Hedenmiddag 4 uur is de candidaa stelling gesloten voor Lid van de Provinciale Staten. Candidaten zijn G Bos Wz. (Kath.), Oudorp, 1 lijf Oude NiedorpK. Breebaart Jz. (Rib.), te j Winkel, 4 lijsten uit Anna Paulowna, f'ua- gen, Schoor] en Winkel; A. Eriks(Soc.dem'. Petten, 2 lijsten uit Petten en Callantooog H. Feisser, Schagen, 1 lijst uit Sint Maarten. De vijfde markt is weer uitstekend slaagd, de handel was vlugger dan vorige week en weer een drietal nieuwe fabrieken waren er met haar waar. Er waren aangevoerd 66 stapels waaronder 16 fabrieks-, 37 kleine boerenkaas, 11 middel bare en 2 commissie. De hoogste prijs de kleine kaas was f26.50 de laagste f 23.5*4 de middelbare f25.50, de commissie f25. Aan gewicht was er 26861 K. G. Zaterdagmorgen had er te Brussel een plechtige rouwdienst plaats, ter eere van de nagedachtenis der overleden Koningin. Bij het nitgaan der kerk, toen de rijtuigen in de Rue Royale kwamen, werden door iemand uit de volksmenigte drie revolver schoten gelost op het derde rijtnig, waarin adjudanten en hofdames zaten. Niemanu werd gewond. De naam van den dader van den aanslag is Gennaro Rubino, hij is ge boren in 1859 bjj Napels. Toen Rubino ge fouilleerd werd, vond men een pak patronen op hem. De revolver was met kogels geladen. De eerste kogel ging over het rijtuig heen, waarin o.a. de graat d'Onltremont gezeten was; de tweede kogel schrampte het gelaat van d'Oultremont en verbrijzelde het portier-

Schager Courant | 1902 | | pagina 2