Bira i fle^Maasstad. EERSTE BLAD. Markteü te Schagen. ARM LEVEN. Buitenlandsch Nieuws. MM ow?It Jar weaL Zondag 7 December i^i2. Almtci NieiWE- I 46sU Jaargang No. Ó790. ANT AimtsitiB- k Lüiliiillai en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- ;»terdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden (dVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. NGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: Baan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W IVK E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 3.60. AfzonderKike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. W nummer beslaat uit twee bladen. Wat aardig meê te geven van Stien, om haar die rijst die zon ze warmen, en dan, met die twee lekkere gebakken scholletjes erbij, was 't een best eten voor haar man ze hoopte maar. dat hij nog niet thnis was gekomenOchgod, ochgod, dat zonder werk zijn dat wi6t toch watEn na al over 't half jaarZij-alleen moest den kist maar verdienen, bij zwabberde en dweilde maar langs de straat... Net of ze niet be greep, dat hy al langwat zon hebben gevonden, .als hij er erg zijn best voor had gedaan Burgemeester en Wethouders van Hoe dikwjjls hadden de bazen bemnn al wegge- jchagen brengen ter algeni'-ene kennis, jiagd. en immer door eigen schuldomdat, wezens het invallen op Donderdag bij lui was, en dronk... O wat een kerel, i i ir - j.„ \:;0„^;QO-a^ao. wat een kerol toch.... en alles kwam ma»T tan het Kerstfeestenden Nieuwjaarsdag, op Mir En dat wekehjksche veemarkten alsdan dat f,rren> <jat hij haar deeddat was nog ilemeento Soliagen, BEKENDMAKINGEN. o-o— je dag an dag de beene lam en dood om werk, en zoo'n wijf, zoo'n wijf, verdikme, die weet niet waar dat ze 't late zal waar blijve ze Haar vingers werden kil en beefden, haar hart klopte fel van innige, diepe verontwaar diging, maar zij zweeg, zweeg als steeds zij was bang voor zijn vuisten. Dreigend kwam hij naar haar toe, en toen ineens, zonder te weten wat zij deed, nam tij de centen, en smeet ze hem voor de voeten. kannen-onttrekken aan botterl etterbekoring en vrijkaarten, een recette van drie gulden dergelijke geneugten en op een frissche kamer wordt gemaakt van een paar kennissen van met een sigaar je wereldbeschouwing te ver- vronwelijke vrijkaarten, die anders niet meê diepen door denken, overwegen, bepeinzen kannen, maar de directeur heeft zijn droom Vanavond ben ik tot de overtuiging geko- zien verwezenlijkenhij slaat de maat en een men, dat 's menschen ondankbaarheid volle zaal ziet het hem doen, juicht er hem groot Is, althans groot kan zijn, en dat er zelfs warmelijk om toe. vele dingen tusschen dezen hemel en deze Met deze uitvoering in de groote Doelezaal aarde zijn,waarvan schoolsche en on-schoolsche is de vereeniging aan den rand van den wijsheid nimmer heeft gedroomd. afgrond, waarin zij onvermijdelijk neerploffen In den vooravond hadden we een zéér moet. De directeur dient den volgenden dag langdnrig gesprek met eon dame, gehuwd, schriftelijk zijn ontslag in omdat hij bezwaar dit Daar riep zij heesch, daar hè je ze gekinderd, gezeten. Gesprek over de ondank- heeft tegen de kosten op te tornen, maar zulkffl worden gehouden op Woensdagen het ergste van al, nog erger dan de slagen vloer, en grabbelde naar de centen, vloekend, r» 4 r»1A.. OT1 cfnmnan Ain Mi Uur i r\ rriir» rlrnnb oncohon I nm rl «f Mi y.A lliof Er Rn W frAnOPfr VOUtl. 24 en 31 December a.s., terwijl de we- jfelijksche Kaasmarkten onveranderd bepwld blijven op evengenoemdedatums. flet wegen op de waag van andere goederen dan kaas, zal op 24 en 31 December evengenoemd niet langer kun nen plaats hebben dan tot des voormid- d&gfl half elf ure. Schagen, den 2 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. O De Burgemeester van Schsgea, Weegt ter voorkoming van bekeuringen, ter kennis aer ingezetenen, dat de schuors'.eenea ingevolge het b'paalde bij de politie-veror lening dier gemeente, ten minste twee taaien 'sjaars en wel in December en Maart, moeten worden geveegd en schoongemaakt. Schagen. 2 December 1902. De Burgemeester voornoemd. fl. J. POT. o Uitslag Verkiezing. oo ■Burgemeester en Wethonder» der Gemeente Schwgea maten" bekend, dit een afschrift van het p'oces- rerbaal, vermeldende den uitslag der op 2 December j.1. gehouden stemming, ter verkiezing van één Lid van de Provinciale Staten van Noord-liolland, ia aangeplakt 'en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Schagen, den 4en December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretarie, De Bargen-eeater, DENIJS. H. J. POT. JEANNE REYNEKE VAN STUWE. Overgenomen nit de N. R. Ct. o—o— Zij pakte haar mandje in. Vergeet nou niks, zei Stien, die stond toe te kijken, goedhartig. Hè je de toffels van meneer En hier, neem die rijst ook nog maar meê ik lus ze toch nie Dankbaar en blij stond Jans toe te kijken, hoe Stien, de meid, de overgebleven, gekookte rijst uitschudde op-een courant, en die toevouw de. Ze trok haar versleten, geruiten doek vaster om de schonkige schouders heen, voelde naar de zwait-wollen muts op haar hoofd, of die wel stevig zat, en zeiI Nou, dan tot overmorrege k ben altijd maar blij, as 'k hier weze ken, hèd'r valt hier nog 's wat af, en de mensche ben best... Gut, ja, daar is niks op te zegge, ik ben hier ook best tevreje, alleenig wa' stil, aflijn, d'r mot wat weze, wat jij Non, Bjuns, geef die toffels nou nie an je vent, maar hou ze zelf, hoor, da's best voor de koue voete Dag, Stien... nee, 'k hou ze zelf, vast... blijf maar, 'k zei de deur wel goed dicli trékkedag 1 Dag 't beste 1 Jans haastte zich, schutferig-drnk, door de gang naar buiten, 't Was al over achten, ze moest maar hard loopen, anders was 't weer Bnauwen en grauwen van Kees Ja, d r ventze kon 't gerust niet helpen, dat ze zooveel van m aan Stien had verteldje wil je hart dan toch wel 's luchten en god 1 god hoe ze 't nog uithield ze waarachtig niet bij Dorst ze maar weg te loopen maar en stompen, die hij haar in zijn dronkenschap gafO, het was eigenlijk geen leven voor haar, hij maakte haar gek Laatst was hij haar eens tegemoetgekomen, toen zij van een harer werkhuizen kwam, en had haar haar loon afgedwongen. Hij had haar bijna op straat' te lyf willen gaan. toen zij het hem geweigerd had.... en huilende had zij het hem toen afgegeven. Maar zij deed scholletjes erbij, en haalde het brood... het niet meer, hij zou dat geld niet meer Hij was weer overeind gekomen, en keek zien waarvan moest dan de kamerhuur van uit zijn volle lengte op de tafel neer. en zorg jjj nou morge voor brood1 baarheid van dienstboden en wat, je met Maar sidderend dook zij voor hem weg, dienstboden alzoo beleven kan. Gesprek dat toen hij, met de nit de zakken '.os-getrokken mijne gedachten nu nog houdt geboeid als handen, op haar af wilde konen; maar hij be- boterletter eene, ook sterke, maag. Gesprek dacht zich, en bukte zijn roeden kop naar den dat mij geïnspireerd he9ft voor mijn brief. In resumé oververteld, bedoelde dit gesprek verontwaardiging vast te stellen om het feit dat een meid geweigerd had Vrijdagavond thuis te blijven, toen mevrouw en meneer naar de Toonkunstnitvoering gaan en haar het huis overlaten wilden, wijl zij zelve dien avond een groote zanguitvoering had en daarbij niet kon worden gemist. Zij zong in omdat hij ze niet gauw genoeg vond. En krijg 'k geen ete, gromde hij, nog rond tastende naar den laatsten cent", wa' voer jij toch uit, da 'k eeuwig en altijd mot wachte lui be st da' je ben Nog altijd hield zij zich in, ofschoon zij haar lippen bijna pynlyk opeen geperst. j HIPI stortle de rijst op een bord, zette de gekregen bet koor mee mevrouw deed en doet zulks worden betaald en het eten en en alles Nooit bracht hij iets in en toch verdiende hij wel eens wat, met sjouwen, of boodschap- pen-loopen, oi zoohoe zou hij anders komen aan geld voor drank De tijd lieugdo haar niet meer, dat zij van hem hield. Had zij dat werkelijk ooit wel gedaan Nu voelde zij niets meer voor hem, dan een vagen afschuw, en een angst. een angst.. Sinds hij haar haar loon had afgenomen, ging zij altijd een anderen weg, dan zou worden verwacht, naar huis. Zij liep hard, zij durfde niet anders, maar ook dwong haar de kon er toe. Haastig ging zij haar schuld betalen, en haar boodschappen doen, brood haalde zij en koffie, en wat stroop. en snelde de trappen naar haar kamer op, om een emmer voor de kolen te hulen. Goddank, alles was donker, haar man was nog niet thuis. In het duister zette zij haar pak en mandje neer, greep naar een emmer, en liep weer naar beneden, naar de kolen- vronw. Toen zij weer terugkwam, was alles nog donker eu stil. Zij stak de lamp aan, met haai bevende, verkleumde vingers, en deed haar doek af en haar muts. Gejaagd stopte zij het kleine potkacheltje met hontkrullen en spaanders vol, en wierp er wat kolen op Die brandde. hoor 'm snorren, lekker, heerlijk. en nu wat water opgezet. Bij elk geluid keek zij schichtig naar de deur, maar haar man kwam nog niet, en zij begon zich wat rustiger te gevoelen. Met trots bekeek zij de pantoffels, die zij van mijnheer gekregen had, zoo warm en nog in 't geheel niet versleten. neen, ze gaf ze niet aan haar man, ze pisten haar immers best, en zij kon ze wèt goed gebruiken. Zij redderde en scharrelde door de kamer, ondanks haar vermoeienis nog vol bedrijvig heid. Netjes moest alles zijn, daar hield zij van, en omdat zy den heelen dag niet thuis was, moest zij het huiswerk wel 's avonds doen. De poes, die den heelen dag was opge sloten geweest, wreef en streek zich tegen haar beenen zij streelde het dier den kop, en gaf het een schoteltje melk. De kachel verspreidde nu een heerlijke hitte, het water kookte, en zij ging koffie maken. Het werd laterhet oude koperen klokje wees reeds kwart over negen. Zon hij vannacht weer niet thuiskomen, de zwabber In het begin, toen zoo iets gebenrde, was zij wol eens angstig geweest, dacht aan een ongeluk maar tegenwoordig gaf zij er niet meer om zij ging gewoon naar bed, zonder naar hem te zoeken, en liet hem vanzelf maar weer boven water komen. Maar neen, daar hoorde zij toch stappen op de trap, stommelende, onzekere stappen, dat moest hij zyn... en weer aangeschoten, natuurlijk Daar zwaaide hij de deur open. Zij stond met den rug naar hem toe, en bleef zoo staan, als zonder hem te hebben bemerkt. Goeienavend ik zeggoeienavend 1 daar kon Goeienavend j Hij liet zich vallen op een stoel bij de die tafel, stak de handen in de zakken, en strekte angst, die angst dat hij haar dan vinden en I zijn beenen ver voor zich nit. terug-halen zou... O, ze was bang voor 'm. - Het mevrouw weer de bokkes-pruik Wig. dat was 't 'm juistze kon hem op? Ik zeg: goeienavend! en zij zeit goeien-avend. ,.goeien-avend...goeien-avend... Zij lette niet op zijn sarrend na-gebanw. Wa's dat, bromde hij. Hè je niks beters as dat?... Hij nam het bord met de schol letjes. en zette het op den grond. Daar, poes, vreet óp 1 beval hij Zij was zichzelve niet meer. Met een schreeuw schoot zij toe op het bord, en rnkte het op van den vloer. En, met een in zich zelf onvermoede zennwkrachfegilde zy het thans uit Is jou dat ete nie goed genog, gaat 't dan maar ereges anders scliooie... en blijf hier w.eg, blijf hier weg! elléndeling god wat 'n ventik werk, ik werk, en weet nie hoe dat 'k d'r kom, en jij maak 't maar op, jou niksnut, jou doodeterte lui om 'n poot nit te steke, en z'n vrouw, die ken ploetere voor 'm, die ken zich doodzwoege, en dan sart ie en plaagt ie nog je maak me gek gék 1 Eerst even verbluft door haar woordenvloed, dien hij van de zachte, verdraagzame vrouw nooit gewend was geweest, was hij biijven staan, met opongezakten mond. Maar dadelijk overschreeuwde hij haar. Ja, werachtig, zo is gek, klinkklaar gekhè je ooit zoo'n wijf gezien En nou zwijge'k waarschouw je, hoor zwijge 1 dreigde hij. Nee 1 gilde ze, da' doen 'k nie meerJe mot nou maar weto, waardat 't op staat 1 't Is uit'k verdraai 't langer 1 Ik werk uie meer, ik doe niks meer, zie dan maar hoe da' je d'r komp, dan motte we maar verhon- gere wa' het 'k tóch an me leve Zijn oogen begonnen vurig te glimmen. Hij greep naar haar, met een vloek, maar zij ont schoof hem, en, wraakzuchtig, vatte hij de koffiekan aan, en wierp die in scherven over den vloereen donkere stroom vloeide aan stonds over de verflooze planken. Zij vloog op hem toe. Haar angst was ver dwenen, zij had geen enkele gedachte. De zoo lang verdragen ellende wreekte zich eens klaps in deze daad. Zij krijschte hem haar verwijten in het gezicht, zi, sloeg hem, waar zij hem raken kon, met harde, gebalde banden, ontweek snel zijn slagen, en overschreeuwde zijn woorden, met haar schril-zeauwachtige stem Ga weg 1 ga weg 1 ga wég, zeg 'k je.. ook op Toonkunst, zij zon sopraan zingen mevrouw zingt alt. In den strijd tusschen deze beide muzikale belangen, is de meid, hardnekkig, baas gebleven. Zij is sopraan gaan zingen in haar zangvereeniging, mevrouw heeft 't voor Toonkunst laten af weten en is bij liare kinderen gebleven. Dat de recensies van bedoelde Toonkunst- uitvoering 's anderendaags niet gunstig waren, wijt mevrouw waarschijnlijk in 't diepst harer gedachten aan het ontbreken van hare medewerking, dus aan do zanglustige kop pigheid van hare meid. Wij hebben derhalve veel onvriendelijks gehoord van een meid die zij met weldaden overladen heeft, die zy vertrouwd en befooid heeft en die zóó, koppig, haar in de ure der noodzakelijkheid dienst had geweigerd. Waar aan zich een beschouwing vastknoopte over de „hoogheid in de borst" van zulk soort menschen en over het verval van de muzikale kunstover de zuurkool, die dien middag 1 verbrand was (judasserij) en over de noodza kelijkheid van het 1'art ponr 1'art, waarmee j bedoeld werd, dat de kunst nimmer dalen mng beneden de hoogte van Toonkunstnlt- voeiing en zeker niet vergoren in een sfeer als waarin de koppige meid zich placht, althans behoorde, te bewegenover het slechte werk in keuken en portalen en over de i verdemocrar.ing van deze tijden. Het was een alleszins belangwekkend ge sprek, waarover ik nadacht, éér ik dezen Brief begon. Wanneer je een uur lang 't geklaag over een feit als het beschrevene hebt zitten be luisteren, dan hebben je daarin natuurlijk frases getroffen,waarop je als beschaafd man en gastheer niet hard-op reageert, maar die toch in je geheugen blijven vasthangen. Daar vindt je ze dan later terug. Daar was het dames-dilettantismo in botsing gekomen met het meiden-dilettantisme, een kuDSt-eerznchtige dame had hot met een knnst-eerznehtige meid, om de kunst, aan den stok gekregen. Een wèl mal conflict. Muziek is de meest bedilettanteerde van alle kunsten. God heeft nu eenmaal alle nor male menschen met een keel en een paar longen geschapen, met de zanginstrnmenten mitsdien wordt er ontoerekenbaar veel gezongen. Dat is heel goed ea heel behoor lijk voor zoover dat gebeurt buiten de zegt hij niet, hij beweert dat tijdsgebrek hem helaas.... enzoovoorts. De directeur wordt ge volgd door den penningmeester, dan gaat de secretaris weg, dan de commissaris van orde, en de vereeniging bestaat niet meer. Wie tenslotte de zaaibaar voldoet, weet ik niet. Zoodra de zangvereeniging dood is, maakt de directeur werk van een nieuwe, en veelal met gelukkig resultaat. Men heeft speciaal Christelijke zangver- eenigingen, wier uitvoeringen met gebed ge opend en gesloten worden. De directeur, die een Christelijke zangvereeniging onderneemt, krijgt allicht hulp van een dominé. Er wor den in zulk een zangvereeniging natuurlijk Christelijke liederen gezongen, van den Kerst nacht, de Ster van Bethlehem, of de Kruis tochten om het Heilige Land te veroveren, waarbij de executanten ook werkelijk als kruisriddets staan te schreeuwen. Ik heb gehoord van ean Christelijke zangvereeniging die gedirigeerd werd door een man, die het wel onchristelijk ambt van deurwaarder ver vulde. Overigens wordt de gewijde muziek, die van Handel, Bach, Haydn, bij preferentie gezongen door onchristelijke zangvereenigin- gen, de wèl-christelijke honden het bij de zeer respectabele hoogte van de Böth- lehemsche Ster. Verleden jaar is een zangvereeniging ge failleerd, die een vaandel had, waarop een bronzen medaille bengelde, in de derde af- deeling van een concours gewonnen. Zij had, om de kas te stijven, twee uitvoeringen op een Zondag bepaaldeen matinée en een soirée. Maar, de macinée werd verboden en voor de soirée werd tot een bedrag van f L7B aan kaarten verkocht. Om de maat vol te meten, had de commissaris vergeten een stoel te reserveeren voor den genoodigden criticus, waarom de criticus zich verontwaardigd ver wijderde. Toen had de directeur geen pleizier meer in het dirigeeren en de vereeniging was dienzelfden avond kapot. Het zangvereeniging-geval wordt, vooral in den laatsten tijd, zwaar geteisterd. Wellicht dat we gaan tot waar we wezen moeten alle menschen die zingen willen, onder leiding van één ervaren man, en de clubjes van de dilettanteerende directeuren weg. Als men eens begon de Doelezaal niet meer beschik baar te stellen Dan was althans het ideaal verloren D. of 'k zei 'n ongeluk an je begaan!... Wa' doe je hier nogga wegga weg 1 Ze rukte achter zijn rug de deur open, en Daar is de Italiaanscha regeering gevraagd, welke houding zy dacht aan te nemen ten opzichte van de Engelscheexpeditie in Somaliland. Minister Prinetti heeft daarop geantwoord, dat een deel van het aangren zende gebied, behoorende tot de sultanaten open- van Midechurtini. eu Obdia, onder Italiaausch dnwde hem weg met haar overspannen k' acht. stichtelijke liedjes óók niet vpor zoover Hij verweerde zich nog, slap en onhandig, een bekwaam man is om de evolntiën te door het onverwachte van den aanval verward, leiden en de leerlingen een nattig, ook wel baarheid, ik zelf heb gisteravond een heelen protectoraat staat, en dat Italië op avond zitten zingen uit den Vierden Bundel andere streken de sfeer van invloed meent van Coers' groot Nederlandsch Liederboek te kannen laten gelden. Nu as aan Eugeland toegestaan, door deze meer of minder tot de invloeds-sfeer vau Italië behoorende streken zou dat was 't 'm juist I "ist aanhij was zoo groot, zoo sterk, en rij zoo nietig en klein hij kon haar wel Daken en breken Haar klompen, in haar bonte schort gerold, droeg zij onder den arm, in de hand van dienzelfden arm hield zij het hengsel van h&ar mand, om de andere warm te kunnen Dergelijke dingen hinderden haar niet meer, ze was er te veel aan gewend. En waar is je geld M'n geld? M.IJa, je geld, je geld, je geld, je geld! doen blijven onder haar 'doek, maar haar vin- waar is dat, vraag 'k geef je 't haast, of kers werden zoo stijf en gevoelloos van kou, mot 'k 't komme hale d« zy moest stil 'blijven staan, om ze even Geve kunnen verwarmen. Zij wreef en kneep Ja, géve, bè jij gei, verstaan je me naa* stramme harde vingers met haar warme nie je ben toch uit werke gewees rechterhand ''t was toch sukkelen met die Da' geld, zei ze stug, maar toch vinnig, Ü^iee kou', en "-ek, 't was of ze er eiken daar het 'k brood voor gekoch en kole en whuer erger last van haden als ze nu koffie, en de schoonmaker het 'k betaald thuis kwam in die doorvroren kamer, dan net nog nege eeute ben d'r van overvoor °!®ef ze ma'ar rillen, rillen, totdat ze einde- mórge, voor brood en melk..non weet je t. "jk onder de deken kon kruipen. Ze zon Met een ruk trok bij zich op van zijn stoel. 10011 maar even eec emmer steenkolen halen.De handen hield hij nog in de zakken, maar *as niet te doeneu dan zon ze wat °fhe ook meebrengen, er was niet meer dan, het was wel een eindje om, maar het móest gebeuren, zou zij nog even deder- h a °ent aan (leu schoenmaker brengen, hy nad er al ZOo vaak om gevraagd, de man "Qn het niet helpen, hij had het noodig woedend schreeuwde h'j: Hè je dat uit durve geveda' geld, da' geld, da' komp mijn toe, wa' jij verdien, da' komp mijn toe, en da' la je voortaan maar nit je harses, om da' stiekem te gaan verdoen waar ben die nege cente schrijven, hier d'rmee hier zeg 'k daar loopje' Voel je aangenaam en leerrijk tijdverdrijf te bezorgen. Maar we zitten hier in Rotterdam, als gevolg van 't algemeen keel- en longenbezit en de eerzucht van vele onbevoegden, opge scheept met een rits zangvereenigiugen, die in 'topenbaar plegen bezig te wezen en dan dilettantisme produceeren van de slechtste soort. In den regel ontstaat een z. g. zangver- Daar bevangt op I H die lust heeft in 't openbaar de maat te slaan, het verlangen het.-ie je weer naar een schare zingenden en fluks trekt hy da' zwijn da' aan óen slag. Het is een feit (mijn informatiën zijn uit goede bron) dat meestal niet een ver eeniging bestaat, die een directeur benoemt, maar dat er eea directeur bestaat, die een zangvereeniging vormt. Het valt hem niet zoo moeilijk dat gereed te krijgen. De zangvereeniging ontstaat en het is van stonde aan haar hoogste ideaal een uitvoering te geven in de groote Doelezaal met orkest. Naar dat ideaal streeft de direc teur in het bijzonder dag en nacht, 's Nachts droomt hij er van of bedenkt argumenten, overdag zoekt hij zijn lnidjes op eu bepraat ze. Er zal een „groot werk gemaakt moeten worden" (dit is de terminologie van het geval), dan komt muzikaal Rotterdam wel. Kleine uitvoeringen in kleiDe zalen, waarop kleine prijzende stadsnieuwtjes volgen, vuren de vereenigde eerzucht aan, tot zij ten slotte uitbreekt. De directeur kiest een werk van een groot-benaamdeu componist en de presi dent gaat diea dag de Doelezaal bespreken. Kunstlievend Rotterdam zal de kosten dek ken, er zal zelfs een overschot zijn en de naam der vereeniging is subiet gevestigd. Aan 't bewust groot werk vergapen zich zangers en directeur gelijkelijk, de directeur nog het meest, omdat hij leiden moet. Leiden in een inrichting waar hij zelf heg noch steg weet. 't leuk-lekkere van zoo'n je-even- Op den avond wordt de zaal gevuld met in ziju nevelig hoofd slechts enkele klanken vindend, die hij maar aldoor herhaalde Katrazende katze is gek ze is gek Zij had hem de denr uitgekregen. Maar toen zij hem de trap af-sjokken hourde, zonk zij gebroken ineen op den grond, ea barstte nit in een kermend, snikkend gehuil. Om de denr keek een buurvrouw, met een diep-meewarig gezichtzij had maar op het eeuiging op deze wijze eind der ruzie gewacht, het niet wagend, eer ?®n dag eeu man, binnen te komen. Gnt, gat, arme ziel zoo geslage da' varke, mos mijn man me-n-'s lappe 'k zou 'm wel diene... maar jij... je durft ook uie, mensch Klappertandend dronk zij nit het kopje met water, dat de buurvrouw haar helpend aan den mond had gebraoht. De tranen vloei den haar nog steeds langs het opgezet, hoog rood gelaathet was niet enkel smart, wat zij nu ondervond, er was ook een 6oort triomf in haar gevoelens gemeDgd, omdat zij hem de haas was gebleven, maar zij huilde, zij huilde toch geheel ontroerd en verschrikt als zij was, door dio vreemd-plotselinge ontdekking harer eigen groote, steeds-onderschat te kracht.... CCLXXIV. Rotterdam, Sinterklaasavond. 'k Heb even den huiselijker] kring met de boterletters alleen gelaten en afgezonderd op mijn kamer (die straks nog vol surprises stond zij heeft als zoodanig wel een week gediend, omdat zij do meest gevreesde en geheiligde kamer in mijn huis is) ga ik mijn plichtmatigen veertiendaagschen brief zitten Somali te mogen bestoken, doch daarbij zijn voorwaarden gesteld, die ten allen tijde de Italiaansche belangen waarborgen. Italië is in deze zeker heel wat meer vrijgeefsoh ge weest, dan Engeland. Toen toch Italië in den oorlog met Abessynië aan Engeland verlof vroeg, om door het Engelsche gebied troepen te mogen vervoeren, waardoor de oorlog zeker een heel ander verloop zon hebben gekregen, wenschte Engeland .op dat verzoek niet in te gaan. 't Is ook ai weer hier de leer vanhet recht van den sterkste Wij kannen toch niet aannemen, dat bij omgekeerde verhoudingen, dezelfde besluiten gevallen zonden zijn. Trouwens, dit recht heeft reeds een grijs verleden achter zich, en het is slechts het kleed onzer eeuw, dat het vau do wandaden van vroegere eeuwen onderscheidt. Waar wij de oogeu slaan, overal wordt dit beginsel in toepassing gebracht, daba, de Philippijnen, Zuid-Afrika, Finland Ierland, Slecs%vyk-Holstein, Polen. Posen Kreta, Armenië, eigenlijk geheel Azië en Afrika, zuchtou allen onder de oppermacht van den knoet. Bij de wording van nieuwe machtige krachten, is het aan enkele aangewezen over weldigers minder gelakt, hunne sferen van invloed te kunnen constateeran. Japan, Ame rika en Duitschland spreken tegenwoordig ook meê in buitenlandsche politieke aange legenheden. Het beste bewijs daarvan levert thans de ontruiming van Sjanghai. Wij spraken over deze kwestie reeds eerder, doch telkeBS treedt ze meer op den voorgrond en neemt ze scherper trekken aan. Duitschland blijkt niet genegen te zijn dea sleutel tot de Yang-tse-Kiang-valiei uit zijn handen te geven. Engeland zou gaarne met een mooi praatje de concurrenten op zij schuiven, om dan later door een achter deurtje alleen binnen te glippen. Doch zyn listen en lagen worden te goed begrepen. Nn hebben Frankrijk, Duitschland en Japan

Schager Courant | 1902 | | pagina 1