Kantongerecht Schagen. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Nieuwj aar swenschen! V olks voordrachten. Gemengd Nieuws. Marktberichten WIERINGEN, 18 Dec. 1902. Donderdagavond te 7 unr had op de boven zaal der Herv. Kerk de bezichtiging plaats van de door de Naaivereeniging „Dorcas" vervaardigde kleedingstnkken. Door het stormachtige weer was de belangstelling echter niet groot, doch degenen, die opgeko men waren, hadden zich hnn gang niet te beklagen, daar een groote voorraad goederen tentoon was gesteld, welke een kijkje meer dan waard waren. Na afloop werden ongeveer 240 kleedingstnkken onder behoef tige menschen verdeeld. Dat deze dankbaar werden aanvaard, behoeft eigenlijk geen vermelding. Een woord van dank komt toe aan de leden van „Dorcas". die zooveel avon den hebben besteed om deze kleederen te vervaardigen, en aan die burgers, die de ver- eeniging met een geldelijke bijdrage stennen. WIERINGEN. In den storm van Donderdagnacht is de steiger of aanleg plaats van Polder Waard-Nieuwland door 't zeeijs in elkander gedrnkt. Uit dit feit kan men zich eens voorstellen, welk een ver bazende kracht 't zeeijs heeft. WIERINGEN. Alhier heerscht een besmettelijke ziekte, namelijk de pokken; 2 gevallen deden zich deze week voor. WJERENGEN. Naar wij nit goede bron vernemen, bestaan alhier plannen tot oprich ting van een kaasfabriek. Als die plannen tot uitvoering kwamen, zon dit een flinke stap op den weg van vooruitgang voor ons eiland beteekenen. De boeren hadden dan slechts, evenals dit op 't vasteland geschiedt, hnn melk naar de fabriek te brengen, en waren ontslagen van de noodzakelijkheid van zelf te kazen. Een eerste gevolg zou al zijn, dat de boeren zich meer op de melkerij konden toeleggen, wat thans door de be zwaren, verbonden aan den afzet van de kaas, moeilijk gaat. Een kaasfabriek zon dus groote voordeelen kunnen afwerpen. Met ingang van 16 Jan. 1908 is benoemd tot postbode te 't ZAND, de heer G. Rempt te Wieringerwaard. Kiesvereeniging te KOLHORN. Donderdag j.1. vergaderden in de kolfbaan van den heer Kist te Kolhorn een zestigtal kiesgerechtigden, om te trachten een Kies- vereeniging op te richten. De heer K. Breebaart Dz. opende de ver gadering en lichtte het doel der bijeenkomst toe. Hij deelde mede, dat door de Vereeniging Denk en Doe alhier het denkbeeld was geop perd zou het niet verkieslijk zijn, te Kolhorn een vrijzinnige kiesvereeniging op te rich ten Door alle leden die tegenwoordig waren, werd goedgevonden het initiatief te nemen en een oproeping te doen aan alle kiezers alhier, om die zaak te bespreken en te regelen. Spr. verklaarde nu de noodzakelijkheid van eene Kiesvereeniging. Bij de thans van kracht zijnde regeling van ons Kiesrecht gaat vooral in kleine gemeenten het stellen van candi- daten met eigenaardige moeilijkheden gepaard, daar de kern der kiezers bestaat uit werklie den, neringdoenden, enz., die afhankelijk zijn van hunne medeburgers en die door het stellen van een candidaat, de vrees koesteren zich in eigen zaken te benadeelen. Maar ook voor Provinciale Staten en Tweede Kamer toonde Spr. aan, dat eene Kiesver eeniging gewenscht was. In de eerste plaats met 't oog op samenwerking en ten tweede, om ook alhier zelfstandig te kunnen optreden en niet maar te moeten kiezen de candidaten, die door andere vereenigingen zijn gesteld. Na deze toelichting deelt Spr., alvorens de onderlinge besprekingen te openen, mede, dat naar aanleiding van het request, geteekend door 135 kiezers, dezen zomer aan den Raad gezonden om te Kolhorn een stembureau te vestigen, en waarop afwijzend is beschikt hij, in overleg met anderen, een request aan Gedeputeerde Staten heeft gericht. Hierna volgt de voorlezing van het in der tijd verzonden adres, alsmede het daarop ont vangen antwoord in (ifwijzenden zin, waar op spreker vervolgde Het is bijna regel, dat zulks wordt afge wezen, omdat advies van B. en W. wordt gevraagd, dat natuurlijk luidt als hun geno men besluit, en Ged. St. het Gemeente bestuur in dergelijke gevallen niet gaarne in het ongelijk stelt. Maar wij mogen den moed niet laten zak ken. Ik geloof zeker, indien wij ons tot de 2e Kamer wenden, waar al reeds door enkele leden gesproken is in onzen geest, n.1. dat er te kort stembureaux zijn ten platten lande, dat we zullen slagen, maar dat is het werk voor een Kiesvereeniging. Daarna las Voorzitter een concept-regle ment, annonceerde een korte pauze, om daarna het debat te openen, waarvan slechts een spaarzaam gebruik gemaakt werd. Wel wer den eenige vragen gedaan en inlichtingen gevraagd over dnistere punten, maar daar bleef het bij. Eén aanwezige o. a. wenschte flink regle mentair verband tusschen de op te richten vereeniging en den Bond voor Staatspension- neering. Een ander wen'Schte te weten wat inleider met een „vrijzinnige kiesvereeniging" bedoelde, en lichtte die vraag toe. Toen eindelijk de hoofdvragen gesteld wer den „Wat beginnen we Wat onderschrijven we en er op gewezen werd de zaak goed van alle kanten te bekijken, omdat volgens een der aanwezigen er wel degelijk verband mocht bestaan tusschen Kiesvereeniging en Bond v. Staatspens., eindigden de voorloopige besprekingen, natuurlijk nadat inleider alle dl vragers van antwoord had gediend.66 Personen naraden nu tot het Lidmaatschap toe, die be- Joten een Commissie van 7 leden te benoe- len om 't Reglement samen te stellen. iNadat er een schriftelijke stemming had uits gehad, die vrij vlug van stapel liep, gekozen te zijn de heerenG. Holle, Jroog, W. Ondt, J. Geertsema, L. W. v. d. D Blaauboer en K. Breebaart Dz. ka sluiting. „Witte Kruis'. VT)e Minister van Waterstaat, H. en N. heeft aan de Hollandsche IJzeren Spoorw. Mij. bericht, dat de bezwaren, die de Mij. had tegen het vervoer van besmette goederen, nmreerond zijn. Onze lezers zullen zich herin- nefen, dat onlangs de H. IJ. S. geweigerd heeft, voortaan besmette goederen te ver voeren naar den ontsmettingsoven van „Het Witte Kruis" te ALKMAAR. De Minister heeft dus nu beslist, dat de H. IJ. S. daar toe verplicht is, doch de voorzorgen, voorge schreven voor het vervoer van goederen, af komstig van lijders aan besmettelijke ziekten, vullen nauwkeurig in acht genomen dienen te worden. Het Hoofdbestuur van „H. W. K." vestigt hierop de bijzondere aandacht der Afdeelingen. HEER-HUGOWAARD. De hervatte vei lingen aan het station N.-Scharwoude zullen wel spoedig geheel worden gestaakt. Woensd. was voor den geheelen aanvoer geen enkele handelaar komen opdagen Wellicht ware de vlieger beter opgegaan, indien ook goede par ken aangevoerd waren geworden. De hande laars, die gewoonlijk deze veiling bezochten' verschenen niet meer. Bij den onderhandschen verkoop wordt voor roode kool van f4 tot fll besteed, voor gele kool f6 tot f14, voor gewone witte f4 tot f7, voor Deensche witte f6 a f 12.60 per 100 stuks. Veelal worden geheele partijen tegen een gemiddelden prijs opgekocht. Voor roode besteedt men voor le, 2e en 3e soort f9 a f 10, voor gele f 10 a f12 per 100. Voor later te leveren kool worden hoogere prijzen bedongen. Uitspraken van Donderdag 18 Dec. 1902. C. S., Anna Paulowna, op openbaren weg trekdier laten staan, f 2 of 2 d. M. G. R id., loopen langs den spoorweg, id. M. J., Helder, te Zijpe rijden zonder licht, f 1 of 1 d. C. W., Schagen, dronkenschap, f 3 of 2 d. J. V., St. Maarten, eens anders grond beja gen zonder vergunning, f 2 of 2 d. G. W., Schagen, dronkenschap 2 maal ge pleegd, 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. P. G., Warmenhuizen, dronkenschap, f 1 of 1 d. J. B., Bergen, id., id. A. S., Zijpe, te Zijpe rijden zonder licht, f 1 of 1 d. J. V., id., dronkenschap, id. J. S., id., jagen zonder acte of vergunning, f 3 of 2 d., met verbeurd-verklaring van het niet in beslag genomen geweer en tot uit levering daarvan of betaling der bij het von nis daaraan toegekende waarde ad f 10, met bepaling dat bij niet-uitlevering of niet-betaling binnen twee maanden nadat deze uitspraak kan worden ten uitvoer gelegd, deze straf zal worden vervangen door hechtenis van vijf dagen. A. S., Kolhorn, fietsen zonder lantaarn, f 1 of 1 d. P. M., Anna Paulowna, de sluitboomen van een overweg van den spoorweg niet tijdig sluiten, f 8 af 6 d. J. V. te Callantsoog. Te Callantsoog rijden zonder licht, f 1 of 1 d. E. S. te Egmond aan Zee. Honden zonder muilkorf f2 of 2 d. D. van S. en H. de S. te Schagen, en J. G. te Zijpe. Burengerucht te zamen en in vereeniging, ieder f2 of 2 d. C. B. te Zijpe. Dronkenschap, f2 of 2 d. P. B. te Warmenhuizen. Eens anders vischwater bevisschen zonder schriftelijke vergunning, f3 of 2 d. H. K., J. H., P. B., C. K., C. B., J. B P. B., C. B., J. G., allen te Haringcarspel, W. B. te Blokhuizen (Oude Niedorp), B. B. te Oudkarspel. Te Haringcarspel na sluiting in tapperij bevinden, allen fl of 1 d. H. F. te Hoorn. Honden zonder muilkorf voor wagen, f 1 of 1 d. C. W. te Winkel. Kind niet geregeld school doen gaan, le herhaling, f4 of 3 d. Schagen, 20 December 1902. 6de Algemeene Vergadering der Vereen, van Oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Schagen, gehouden op Woensdag 17 Dec. 1902, in het lokaal „Cérès" te Schagen. Aanwezig een 25-tal personen. Voorzitter, de heer J. Best Nz., opent met een hartelijk woord de vergadering, waarna de Secretaris de notulen der vorige Alge meene Vergadering leest, die worden goed gekeurd. Hierna is aan de ordemededee- lingen van verschillenden aard. Voorz. ver meldt o.a., dat 3 nieuwe leden zijn toegetreden verder, dat dezen middag eene commissie uit „Algemeen Belang" tegenwoordig zal zijn bij de beraadslagingen over punt XII der agenda„De Landbouwwinterschool in gevaar Door den Penningm., den heer G.Nobel,wordt rekening en verantwoording gedaan, waaruit blijkt, dat tegenover een ontvangst van f 93.50s, een uitgaaf staat van f87.95, alzoo een voordeelig saldo van f 6.655. Bij monde van den heer Koster adviseert de flnanciëele commissie tot goedkeuring. Door den Secretaris wordt het zeer uitge breide jaarverslag gelezen, waaruit blijkt, dat veel tijd en moeite van het Bestuur is gevorderd voor de voorbereiding van de inrichting van het laboratorium voor melk- onderzoek. Daarna volgta. benoeming bestuurslid aftredend en niet herkiesbaar de heer J, Best Nz. Gekozen de heer H. Eriks van Petten, die verklaart, de benoeming aan te nemen en dus Jen heer J. Best als voor zitter zal vervangenb. benoeming lid van de Comm. van Toezicht op het Station voor Melkonderzoekaftredend en niet herkies baar de heer J. Zijp Az.; benoemd de heer J. Best Nz.c. benoeming flnanciëele comm. 1903. Gekozen de heeren C. Zeilemaker, Hau- wertD. van der Oord, BarsingerhornD. Smit, BarsingerhornPlaatsvervanger de heer J. de Veer Jz., Schagen. Dan komt aan de orde Verslag der Comm. van Toezicht op het Station voor Melk onderzoek rapporteur de heer J. Zijp. Uit het verslag blijkt, dat ten onderzoek zijn aangeboden in het boekjaar 1901—1902 (dat slechts 10 maanden telde) 864 monsters melk, waarvan werden onderzochtop vetgehalte alleen 150, op vetgeh. S. G. en drogestofgehal te 714 monsters. Ontvangst bedroeg f 106 72 uitgaaf f74.74, saldo f30.98. Nu volgen bestuursvoorstellen a. uitloting van aandeelen f 5 in de storting ten behoev van de installatie van het laborato rium. Wordt aangenomen. De loting wijst aan, welke aandeelen worden uitbetaald. b. Ten behoeve van het station wederom af te zonderen een bedrag van f25 als waar borgsom. Aangenomen. c. Om uit de vereenigingskas f 12.50 bij te dragen in de kosten van samenstelling en verspreiding eener brochure, speciaal hande lend over„de betaling op vetgehalte aan zui velfabrieken". Aangenomen. d. Om alinea 2 van Art. 10 van het Huishou delijk Reglement te wijzigen, zoodat het tweede lid van den tweeden zin dezer alinea moet worden gelezen„heeft wederom eene vrije stemming plaats, waarna zoonoodig herstem ming" enz. Aangenomen. De heer C. Smit Cz. geeft hierna eene lezing over „bessenteelt als bijverdienste." De hooge opbrengsten, die goed verzorgde bessestruiken kunnen geven, maken deze teelt volgens spr. bij uitstek geschikt als middel tot eene aardige bijverdienste voor hen, die aan teelt in het groot niet kunnen denken. Spr. noemt voorbeelden van hooge opbrengsten, maakt berekeningen voor den aanleg van een bessentuin, en bespreekt de verdere behandeling daar van,als snoeien, wieden en mesten. Na de pluk en verzending nog te hebben nagegaan, eindigt 6pr. zijne belang rijke en leerzame lezing. Hierna brengt de heer G. Nobel verslag uit omtrent de door hem aangehouden melk- staten. Uit de eindcijfers bljjkt, dat is verkregen van Koe no. 1, 6362 K. G. melk waarin 135.67 K.G. vet en 570.89 K. G. droge stof; koe no. 2, 4347 K.G. melk waarin 116.469 K.G. vet en 482.261 K.G. droge stofkoe no. 3, 3536 K.G. melk, waarin 107.801 K. G. vet en 404. i98 K.G. droge stof; koe no. 4, 3554 K.G. melk, waarin 94.916 K.G. vet en 403.742 K.G. droge stofkoe no 6, 3752 K.G. melk, waarin 100.481 K.G. vet en 421.207 K.G. droge stof. Rapporteur geeft ook nog de uitkomsten aan, die zouden zijn verkregen bij onderzoek om de 4 weken, waarbij de geringe verschil len met de uitkomsten van het 2-weeksch onderzoek, Spr. tot de conclusie brengen, dat onderzoek om de 4 weken voldoende zou zijn. Over dit punt ontspint zich eeDe belang rijke discussie. Het..wat is voldoende, om de twee, vier, of misschien wel om de zes weken onderzoeken hlijkt moeilijk uit te maken. Het volgende punthet conserveeren van vruchten en groenten met „Wek's Sterilisator" wordt door den Voorz. aanschouwelijk toe gelicht. Dit werktuig maakt een elk mogelijk vruchten en groenten op eenvoudige wijze te verduurzamen. Deze toelichting wordt met belangstelling aangehoord. De heer G. Nobel leidt in Op excursie. Spreker geeft eene beschrijving van de op 2, 3 en 4 Juni 1.1. gehouden excursie naar Friesland en Groningen, welke met aandacht wordt aangehoord. Hierna betoogt spr. het nut van excursiën. Op de vraag van den Voorz. wordt besloten het volgend jaar verder eene excursie te hou den. De voorbereiding wordt aan het Bestuur overgelaten. Door den Voorz. wordt ingeleid De Land bouwwinterschool in gevaar? (De Comm. uit „Algemeen Belang" is inmiddels ter ver gadering verschenen). Spr. schetst, hoe de tijding hem trof, dat dit jaar niemand zich als leerling der school had aangemeld. Een vreemd verschijnsel, waar de winterscholen in andere provinciën in meer of mindere mate bloeien. Door de Directeu ren der Scholen zijn aan Voorz. opgaven ver strekt, waaruit zulks blijkt. Wat zijn de oorzaken van het verval der school en welke middelen daartegen aan te wenden Veel wordt in de vergadering hierover gesproken. Vele middelen worden aangegeven en weder bestreden, totdat eindelijk het gevorderde uur dwingt, hiervan af te stappen. Bij monde van den heer Feisser brengt de Comm. uit „Algemeen Belang" hulde aan de Vereen, voor haar streven in deze zaak en betuigt haar erkentelijkheid, in deze vergade ring te hebben mogen vertoeven, waar zij met genoegen de discussiën aanhoorde. De heer Dr.Scheij brengt den 3en melkstaten- wedstrijd ter sprake en wijst de Oudleerlingen op de rubriek, speciaal voor Oudleerlingen van Winterschool en Wintercursussen Spr. beveelt deelneming ten zeerste aan. De vraagbus levert niets op. Bij de rond vraag stelt de heer G. Nobel zich ten tolk van de Vereeniging, waar hij den Voorz. bjj diens scheiden als zoodanig hulde brengt voor de wijze, waarop deze zijn moeilijke taak heeft volbracht. De Voorz. sluit met een hartelijk woord van dank de vergadering. Tot regent van het Weeshuis alhier is verkozen de heer P. Buis Jz. De heer W. Kooij alhier is herkozen tot Heemraad van de Schager Kogge Strijkmolens. -„Een gangetje markt met een heel flauw zoo ongeveer kon men van die van Donderdag j.1. spreken Zoowat in alle afdeelingen waren de prijzen trekkend. Op merkelijk is de geringe aanvoer van vette schapen, en dat tegen Kerstmis. roeger was December de maand voor vette schapen. En vooral de laatste markten in die maand spanden de kroon. Thans schjjnt de toestand wel omgekeerd. Het verschijnsel is evenwel volstrekt niet onrustbarend, daar het in geenen deele met eene vermindering dier weiderij in verband staat. Vanaf Schager kermis toch wordt het vette wolvee reeds aangevoerd, zoodat er ten slotte weinig of niets meer overblijft. Aan alle goede dingen komt een einde. Konijnen, kippen, boter en kaas, 't was al mede stug, prijshoudend. De Motor tusschen Schagen en Kolhorn heeft zijn dienst hervat, 't Ging niet gemakkelijk, een vaargeul door het ijs te breken. Alleen de afstand van achter de gasfabriek tot den steiger kostte 3 uren arbeid. De boot heet echter niet tevergeefs: „De Volharding". Benoemd tot politi e-a gent alhier de heer Jan Posthumus, Gep. Militair van het Oost-Indisch leger, van Leeuwarden. Tot lid van 'tDagelijkschBe- stuur van de Banne en den Polder Schagen werd herbenoemd de heer J. Stammes. Aanbestedingen Polder Scha gen. Het vischwater in den Polder en de Banne Schagen werd den 20sten in 23 perceelen verpacht. De totaal-opbrengst be droeg f 65.—, waarvan f 25.— voor de Schager- en f 11.26 voor de Keiosmerwiel. Over 1902 bedroegen de ontvangsten f 66.25. Het rietgewas werd in 4 perceelen ver pacht voor 1' 10.50 tegen f 14.60 in 1902. De uitslag van de levering van olie en reuzel ten behoeve der watermolens was, dat de leverantie gegund werd aan den heer J. Groot voorpetroleum 8 ct. de L., reuzel 72 ct. de K.G., raapolie 30 cent de L. VERVOLG Treurig. Te POPPEL bij de BelgUcho 4> .1 rtlr 4a a n 11\ 4 Vr>i J.C i Viijau uy uc Delgl8chp ontdekte de jachtopziener van s aldaar Dinsdagnacht twee stroopt' met een geweer, de ander rnet den i- Op zijne sommatie om het geweei f In het nummer van 31 De cember a. s. wordt wederom gelegenheid gegeven tot het plaatsen van Nieuwjaarswenschen a f 0.25 a contant, van 1 tot 5 regels. Opgave kan van heden af geschieden aan het bureau van dit blad, benevens aan alle Brieven gaarders. Gisteravond heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad. Wij constateeren nog onver flauwde belangstelling in deze avonden, want de zaal was vol met een aandachtig publiek, dat blijkbaar zeer voldaan was. 't Programma was dezen keer samengesteld uit muziek van de Harmoniekapel, voordrach ten van den heer Kronenburg en tot slot de operette Ridder Magnus van Schagen, uitgevoerd door de dames-zangvereeniging „Euphonia", in concertvorm. De muziek van onze onmisbare Kapel bracht de opgewekte stemming in de zaal en de voordrachten konden de aanwezigen uitstekend amuseeren. Doch 't grootst was de aandacht bij den zang van „Euphonia", van mej. T. As jes, die hare soli als steeds zoo mooi zong, en van de solisten, de heeren B. Ranke en C. Roggeveen. Ondanks dat velen de geschiedenis van de Operette niet zullen begrepen hebben, wat zonder tekstboekje bij eene uitvoering in concertvorm ook bijna niet mogelijk is, geloo- ven we, dat allen van den zang genoten hebben, die zooveel afwisseling aanbiedt. „Euphonia" had succes. De piano-begeleiding was bij den heer L. A. Schouten in uitstekende handen. De Commissie is dus geslaagd met haar eersten avond. Zij vinde daarin haar dank, en de burgers, die door hunne bijdragen de volksvoordrachten mogelijk maken, eveneens. c li i Ider ij n. Belangstellenden maken wij attent op de advertentie, in dit blad voorkomend, waarin een tentoonstelling wordt aangekondigd van aquarellen, pastel- en penteekeningen, uit de portefeuille van het schilder- en teekenkundig Genootschap „Kunstliefde" te Utrecht. De tentoonstelling wordt gehouden op de bovenzaal van het café van den heer Joh. de Beurs, van 21 tot en met 26 December. Met zeer veel zorg is deze verzameling bijeen gebracht, men heeft alle moeite gedaan een mooie collectie saamgesteld te krijgen, en dat is volkomen gelukt. De entree is laag en drie Zondagen zijn er, om er van te profiteeren, dus alle reden voor een druk bezoek, waartoe we dan ook gaarne allen opwekken. 300-jarig bestaan Paarden markt. Voor het concert op 17 Febr. waar van de baten de viering van het 300-jarig bestaan der paardenmarkt mogelijk moeten maken, hebben de vereenigingen Harmonie en Euphonia reeds hare toezegging tot mede werking gedaan. Euphonia heeft in studie genomen een nieuw toepasselijk zangspel, getiteld „De Junimarkt"; woorden van den heer M. Visser, muzikale bewerking van den heer L. A. Schouten. De heer G. Zijlstra, leonder- wjjzer alhier, is geslaagd voor acte wis kunde L. O. ANNA PAULOWNA. Woensdag 17 Dec. hadden we in de zaal van „Veer- burg" weer het eerste „Volksnut" voor dezen winter. Ofschoon de wegen allerverschrikke lijkst waren, was er toch een flink publiek. Tot nog toe had het bestuur ernaar gestreefd,t steeds met eigen krachten den avond zoo aangenaam mogelijk te maken, doch ditmaal was van die gewoonte eens afgeweken en zou de heer Chr Niessink uit Amsterdam optreden. Nu, verandering van spijs houdt den eetlust gaande, en de heer Niessink bleek wel voor zijn taak berekend. Op een eenvoudige, bevattelijke wijze kregen wij eerst het verhaal van Colum- bus' ontdekking van Amerika, aanschouwelijk gemaakt door fraaie, heldere lichtbeelden. Nog tal van andere lichtbeelden volgden, te veel om op te noemen, die eveneens uitmuntten door groote helderheid. Van de gelegenheid een groot publiek bijeen te hebben, maakte de hoer Oostra gebruik om nog eens een warm woord te spreken in het belang van den op te richten kookcursus. Na de pauze gaf de heer Niessink een reeks van afwisselend ernstige en humoris tische voordrachten ten beste, die veel bijval vonden. De „Harmonie" zorgde als gewooD- lijk voor een aangename afwisseling, kortom, het was weer een rechtgezellige volksbijeen komst. - WINKEL. Donderdagavond werd vanwege de Afdee- ling Winkel van den Bond voor Staatspen- sionneering een openbare bijeenkomst gehou den in de kolfbaan van den heer A. Wit, waar als spreker optrad de heer N. Prins, oud-katholiek pastoor te Aalsmeer. Nadat de vergadering met een kort inlei dend woord van den Voorzitter der Afdeeling was geopend, betrad de heer Prins den catheder en begon met de schildering van den toestand der bejaarden van voorheen en thans, om zoo te komen tot de erkenning der wenschelijkheid van Staatspensionneering, waarbij de verzorging van den ouden dag niet als een gunst, maar als een recht wordt beschouwd. Verder deelde Spr. mede, wat door andere landen reeds op dit gebied is verricht. Het Deensche stelsel komt het meest overeen met datgene, wat de Bond voor Staatspensionneering wil. Eindelijk gaf Spr. de middelen aan, waaruit de kosten ge vonden konden worden en eindigde met een aansporing tot aansluiting bij den Bond. De keurige rede werd door het vrij talrijk opgekomen publiek met de meeste aandacht gevolgd en beloond met een dankbaar applaus. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Eenige aanwezigen, die zulks nog niet hadden gedaan, lieten zich als lid inschrijven, zoodat het aantal leden dezer afdeeling nu circa 80 bedraagt, - WINKEL, Woensdag hield de Afdeeling Winkel van de vereeniging Volksonderwijs eene verga dering in de kolfbaan van den heer A Wit. De vergadering werd geopend en geleid door den Voorzitter, den heer A. J, Onnekes. Behalve 15 leden, waren aanwezig een dertigtal jongens en meisjes, die het lager onderwijs met vrucht hebben gevolgd, bene vens eenige belangstellende ouders. De Voorz. sprak de kinderen en do ouders met een toepasselijk woord toe, waarna de uitreiking der getuigschriften plaats had. De jongelui werden nu getrakteerd op chocola, zongen eenige liederen en verlieten de zaal. Daarna las de secretaris, de heer J. H. Bergman, de notulen dei vorige bijeenkomst Wegens het a s. vertrek van den heer Berg man waren dit de laatste, die we van hem als secretaris dezer vereeniging kregen te hooren. 't Spreekt vanzelf, dat er, èn door den voorz., en door de leden hartelijke woorden gewijd werden aan den scheidenden secretaris, die meer dan 25 jaren onafgebroken deze betrekking vervulde en gedurende al dien tijd de ziel dor vereeniging en de rechterhand der elkaar opvolgende voorzitters was. Tot leden van het bestuur koos de verga dering de heeren K. Singer, Jb. Spaan6, S. Vonk en J. Zeilemaker, in plaats van de heeren J. H. Bergman, J. Homan, K. Knecht en E. Wind. De heeren K. Bakker, G. R. A. Meijer en K. Vries werden benoemd tot leden der com missie tot nazien van de rekening van den penningmeester, den heer N. Loder. De heer K. Boekei bracht als afgevaardigde verslag uit van de laatst gehouden algemeene vergadering te Amsterdam. Door den Notaris B. van der Veen van Schoorldam werd Woensdag 1.1. in de herberg van den heer Greeuw te SINT PANKRAS het land verkocht, nage laten door Mej. de wed. W. Keizer aldaar. 3.73 H.A. weiland in de Daalmeer, sectie A. nos. 891 en 894, werd verkocht voor f2776, terwijl 0.82.60 H.A. bouwland aan de Melk- sloot, sectie A. no. 1322, f2443 opbracht. richtte de strooper zijn wapen onV''**'- opziener en schoot hem de volle f" W de beenen. ladtn^ De jachtopziener, beducht voor loste nu zijn geweer op den strooi» stond dood neerviel. De j ach ton J' '4. - naar men vreeet zijne bei<L moeten missen. Vrijdagmorgen, te 0n„ half twaalf uren, liep te GOUDA e mende goederentrein tegen een zestal"1 emplacement aldaar staande personen Daar deze wagens vaststonden en*?^ den schok voor- nóch achteruit kond 'i de botsing zóó hevig, dat de locomn°' tender derailleerden, de opvolgenje k uit het spoor liepen en omrolden op d 8taande op het naastaanliggend s, hun vaart eveneens omverwerpende r' De wagon, waarin de conducteur 7 vertoefde, werd uit elkaar geslagen beambte werd met moeite eruit eehol 60 bizondere tegenwoordigheid van Zijlstra het allereerst aan het bije/ zijner papieren, Hij, zoowel als de nc''^'5- en de stoker, die intijds van de W Bii' waren gesprongen, kwamen zonder de botsing vrij. stsel-i- In het geheel zijn vernield 3 gens, 1 bagage- en 1 personen wag^ r£en,Pa- is natuurlijk groot en het ongerjÈ/ verkeer belangrijk. r°°rlet van LaBibou». uit Instelling raden Een wetsontwerp is ingediend w ling van landbouwraden. 1D8W- Blijkens de Memorie van Toelichtin in de eerste plaats de oprichting van 1p ciale landbouwraden in de bedoeling Deze zullen de vertegenwoordigers zün„ de landbouwbelangen in de provincie !]f van advies kunnen dienen aan het 2*? ciaal bestuur, de gemeentebesturen eo landbouwvereenigingen in de provincie li! alle op den landbouw aldaar betrekking tl bende of daarmede onmiddellijk verWri houdende onderwerpen. Voorts dienen zi aanwijzing van Commissiën van beheer! De provinciale lichamen zullen tevens kiescolleges voor den Rijkslandbouwraad l te s-Gravenhage zal vergaderen. Tevens zdle de provinciale raden den Rijkslandbou wraadv n advies hebben te dienen. Laatstgenoemde Raad zal de Regeering hebben voor te lichten over alle onderwerpen, betrekking hebbende op of in onmiddellijk verband staande met denland- bouw, terwijl hij zooveel mogelijk zal worden gehoord over alle onderwerpen van landbouw kundigen aard. Geen Krupp-proces. Het gerucht heeft zich bewaarheid: het proces tegen de „Vorwarts" zal geen voort gang hebben. Het directorium der firma Krupp heeft nn ook een manifest aan de arbeiders uitgegeven, waarin uiteengezet wordt, dat bij voortzetting van het geding naar het eenstemmig oordeel van rechtsgeleerden een lange verbitterde strijd zou ontstaan, waarbij door de tegenstan ders alles in het werk gesteld zou worden om de nagedachtenis van den overledene nog meer te bezoedelen. Door den dood van den heer Krupp is bovendien de procestoestand ongun stiger geworden, daar het woord en de eed van den gestorvene niet meer in de weeg schaal gelegd kannen worden. Dan wordt gewezen op den tegenzin van mevrouw Krnpp om het proces en den verbitterden strijd voortgang te doen hebben, terwijl gezegd wordt„en voor ons allen staat zijn aandenken zoo hoog en rein, dat het geen gerechtelijke eerverklaring noodig heeft". De verheffende betoogingen ter eere van den gestorvene en niet het minst de eenstemmigs verklaringen van zijn be anbten en arbeiden en van degenen die hem vroeger in zijn leven en werken nabij stonden, hebben mevrouw Krupp bewezen, dat bij allen, aan wieroor deel zij waarde hecht, de verdachtmakingen zonder uitwerking en het vertrouwen en de achting, die de gestorvene bezat, ongeschokt zijn gebleven. Mevrouw Krupp heeft onder deze om standigheden het O. M. meêgedeeld, dat zij den wensch tot vooitzetting der vervolging niet wilde uitspreken en de beslissing aan het O. M overlaat, met het gevolg, dat aan de ingestelde strafvervolging geen voortgang zal worden gegeven. 8 (J HA (JEN, 18 Dec. 1902. Aaugev.. 12 Paarden f 50.— a 220. Veulens 8 2 Stieren 8 10 Gelde Koeien - 76'~ 4 38 Vette Koeien n180'- 8 12 Kalfkoeien 8 3 Pinken 8 20 Nuchtere Kalveren 90.- 9.— 20-- Schapen, (magere) n 8 g1' 950 Overhouders 8 Bokken en Geiten Varkens (magere) - ig 29 Idem (vette) p.K.G. 44 a a 60 Biggen -.75 a 1.25 1.10 40 a 1 _.30 a 00 —.10 a 1.— 90 ft 6.50 a '-60 a 2950 250 Konynen 80 Kippen 70 Eenden 16 Duiven 450 Kilogr. Boter 300 kilogram Kaas 300 Kipeieren Eendeieren HOORN, 18 Dec. 1902," Kleine kaas, hoogste prijs 1 Commissie f 28.—, Middelbare i -"C aangev. 99 stapels, wegende 39178 ki J ALKMAAR, 19 Dec. Kaas. Aan«f v .erd 192 partijen, wegende 69669 K' Kleine f 30.---. Commissie f29.50. Midd* l are f 28.Handel stug. ALKMAAR, 19 Dec. Granen. Tar*e 1 5.90 a f 6.—Rogge f 4.90 a f a f id. Chev. f4.90 a fo.1- llaver f 3.25 a f3.60. nieuwe t zaad f a nieuwe f ®'8"7t maanzaad f af -Paardeb. t a f6.60, Bruine 1 8.a f 11.—» ?.r d. f 14.-, Witte id f 13.- a---"'] Mosterdzaad f -- af Geel id- 1 f,Karwijzaad 1 Groene Er* 12.a f 16.— Vale id. f -- a"Z~Z a f Grauwe id. f 21.a f nen f af DuivenboO"

Schager Courant | 1902 | | pagina 2