Buitenlandsch Nieuws. Politie! OTerritkt der mol Plaatselijk Nieuws. f C. N. Vlaming. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws» Yan de laatste zaak mogen we om de bekende redenen niet anders vermel den, dan dat de beklaagde Hendrik Grin uit Anna Paulowna was, en dat de O. v. J. een jaar gevangenisstraf eischte, wat de verdediger Mr. Van der Hoeven niet juist vond. Aaaustaande zaken. week uitspraak in alle Wij allen herinneren ons het bekende sprookje van Blaauwbaard, en nog meermalen klinkt het, als wij vol verwachting naar iets uitzien Zuster Anna,ziet gij nog niets komen? Ook in de politiek mag die verzuchting meermalen geslaakt worden. Denken wij op dit oogenblik aan den Blaauwbaard, die in de bergen en dalen van Macedonië rond waart, of aan dien, die in Venezuela zooveel schoonheden aan zijn wanbestuur opoffert, dan zien wij „zuster Anna" in den vorm van eene politieke .conferentie opdagen. De geruchten doen althans de ronde, dat men verschillende kwesties, waaronder ook die van Macedonië, aan eene algemeene bespreking zou willen onderwerpen. Tusschen Oostenrijk en Rusland, als meest belanghebbenden, is reeds druk over de toestanden in Macedonië gesproken. Voor zoover er van het bezoek van graaf Lamsdorf aan Weenen is uitgelekt, moeten de resultaten zeer mager zijn. Wij weten er alleen dit van, dat men door zachte middelen den Sultan tot hervormingen wil dringen, maar ook, dat de Sultan volstrekt niet genegen is, zijn bestuur te wijzigen. Zelfs wil men te Konstantinopel weten, dat de Sultan het eerder op een oorlog wil laten aankomen, dan zich de wet te laten voorschrijven. De aankoop en de bestellingen van groote wapenvoorraden worden daarmee in verband gebracht. Turkije's beste vriend, Duitschland, heeft zelfs de opdracht ont- vaugen, zoo spoedig mogelijk 300.000 Mauser- geweren te leveren. Het grootste bezwaar in de Balkan-aangelegenheden is, dat de een den ander niet vertrouwt. Oostenrijk en Rusland meenen, dat de Sultan in stilte gestijfd wordt door Duitschland; van den Sultan wordt daarentegen gezegd, dat zijn vertrouwen in Duitschland begint te wankelen. De Macedoniërs wantrouwen Rusland, terwijl de Balken-staten elkander met naijverige oogen bespieden. Zelfs in Oostenrijk wint de meening veld, dat Rusland achter den rug van den Donaustaat om zich geheel anders voordoet, dan in de bijeenkomsten op den Hofburg. De Sultan en zijne omgeving zijn ook al van die meening. Daar denkt men, dat de regeering van den Czaar is stilte alles voor een oorlog voorbereidt. Op de bezoeken, die graaf Lamsdorf te Sofia en te Belgrado heeft afgelegd, zou het plan van een gemeenschappelijken aanval zijn voorbereid. De Slavische staten zouden met een ge meenschappelijk leger van 300.000 man den aanval moeten beginnen. Wanneer dan de Turksche troepen tegen den vijand zouden zijn opgetrokken, zou Rusland onverwacht een aanval op Konstantinopel doen. In Engeland schijnt men ook niet gerust ten opzichte van Rusland te zijn. De schen ding van het tractaat van Parijs, waarbij de Bosporus voor oorlogsschepen werd ge sloten, baart daar groote ongerustheid. Thans is eene torpedovloot van Rusland op weg, om van uit den Atlantischen Oceaan door de Middellandsche Zee naar de Zwarte Zee te stoomen. Engeland heeft nu te Konstantino pel te kennen gegeven, dat, wanneer Rus land die doortocht wordt toegestaan, Enge land voor zich diezelfde rechten zal vragen. 't Is anders wat moois! Men sluit verdragen en traetaten op de meest plechtige manier, maar wanneer de eene of andere mogendheid later meent, dat die overeenkomsten in strijd met zijn belangen zijn, doet ze net, of er geen tractaat bestaat. Waarvoor toch dienen dan al die plechtige, bezworen verbintenissen, als men ze naar verkiezing als spinrag kan verbreken De verkoeling, die wegens de doorvaart tusschen Engeland en Rusland is ontstaan, wordt in Engeland zeer verschillend beoordeeld. De lijforganen van de regeering, mede rassen- haters 1ste klasse, stapelen kolen vuurs op den traktatenverbreker aan de Neva. Hoe jammer, dat diezelfde bladen niet eens bla deren in het Engelsche geschiedboek, wat zouden ze menigen balk kunnen vinden, terwijl zij op splinters staren. De anti-Duitsche handelspers ziet in de verwijdering tusschen Brit en Rus de hand van Keizer Wilhelm. Volgens hen zou het Duitschland er om te doen zijn, genoemde landen met elkander in een oorlog te wik kelen, om zelf daardoor de handen zooveel vrijer te hebben. Er zijn slechts weinige toon gevende bladen, die niet aan Duitschlands vriendschap twijfelen. En dan wijzen ze daarbij op de kameraadschappelijke wijze, waarop men thans in de Caraïbische Zee op treedt. Wonderbaarlijk is de toestand aldaar. Geen der mogendheden heeft Venezuela den oorlog verklaard en toch bestaat de oorlogstoe stand in alle opzichten.Oorlogs- eu handelssche pen worden opgebracht en als goede prijs ver klaard; kustforten worden gebombardeerd en ontmanteld, havenplaatsen en douanekantoren worden bezet, een strenge blokkade voor riviermonden en zeesteden belemmert het geheele verkeer, zelfs de mails uit Venezuela worden in beslag genomen. En trots dat alles wil niemand van oorlog weten. Wat er uit die beroering geboren zal worden, is voor allen een raadsel. In de Vereenigde Staten wint de gedachte in kracht, dat het den Europeeschen mogend heden om landbezit te doen is. In 't bijzonder wordt Duitschland aangeduid als belust te zijn op een kuststrook in Venezuela. Dat is natuurlijk voor de Monroemannen om woe dend te worden. Hoe jammer, dat ook deze voorvechters niet eens naar de Philippijnen en de Sandwich-eilanden kijkenze zouden dan zien, dat het beginsel der Monroeleer door de Vereenigde Staten al slecht wordt toegepast. De geachte heer president te Caracas begint zoete broodjes te bakken. De heer Castro moet thans genegen zijn, 1 om het geheele geschil aan de uitspraak van het Haagsohe Hof te onderwerpen, 't Zal de vraag zijn, of de mogendheden nu weer niet met eischen komen. De diplomatie'beweegt vu te dien opzichte op zulk een vruchtbaar terrein. De stok is in handen van heeren diplomaten altijd aanwezig, als zy een hond willen slaan. Mocht het doorgaan, dan krijgt het arbitragehof een prachtig karweitje om op te knappen. Misschien stellen de heeren straks nog voor, om ook de Marokkaansche kwestie te 's-Hage in studie te geven. Wat er daar eigenlijk in Marokko gebeurt, komt veel met een der bekende tooversprookjes uit de Duizend en een Naoht overeen. De kroon pretendent trekt met een aangroeiend leger opmerking gemaakt, dat in dit progr^ geen van fanatieke volgelingen op en staat voor sprake was van meegaan met den B. v. S. de poorten van Fez. De wanhopige Sultan en toen vervolgens in t licht trad, dat er ontstoft de poorten der gevangenis voor zijn (omtrent dit punt nog geen eensgezindheid mishandeldeoouderen broederOnder gejuich bij de vrijzinnig-democrat.sche party bestond, en gejubel wordt deze de hoofdstad des rijks binnengehaald. Het leger van den Kroon pretendent verstuift als kaf voor den wind. Alle oproerige stammen bieden hunne onder werping aan. De Sultan gehandhaafd, het rijk gered, twisten en veeten bijgelegd Wgii.», - h„ zou een ,Sg «S 5»™^' JT'sSÜIta'S t.S lichamen in den weg mochten staan, en dat en dit te zyner tijd voor de vereeniging min gewenschte gevolgen kon hebben, kwam het voorstel, om den naam der vereeniging te wijzigen inKiesvereeniging „Kolhorn". Het meerendeel oordeelde echter, dat men aan de omgeving kleur moest bekennen, dat er voor een operette vormen. Schagen, 10 Januari 1903. 7 Januari j.1. is in den ouderdom van 63 jaar, na een zeer lang lijden, overleden de heer C. N. Vlaming alhier. Onze gemeente verliest in den heer Vlaming SfïLÏE K. b-w D, Voo^W Oud., in dien tijd heeft hij steeds met 2e Voorz.L. W. v. d. Me«r. Secretans.Tb. de naam vrijzinnig-democratische vereeniging gehandhaafd moest worden. Na stemming werd in dien geest besloten. Nadat door de vergadering aangenomen was, dat het Bestuur uit 7 leden zou bestaan en de contributie minstens f 0.15 per jaar zou bedragen, werd het Reglement goedgekeurd en ging men tot de Bestuursverkiezing over. Gekozen werden: K. Breebaart, G. Blaauboer, G. Holle, W. Oudt, L. W. v. d. Meer, Jb. Kalf en P. Ploeger. Hierna sluiting. In de daarop volgende Bestuursvergadering werden de functiën nader aangewezen als bezitten, en grooten ijver, zoowel met raad als daad, de belangen van ons dorp voorgestaan. De heer Vlaming had Schagen lief, voelde warm voor alles wat Schagen in bloei kon do°n toene men, en heeft zijn beste krachten aan onze gemeente gewijd. Ook als lid en bestuurslid van verschillende corporatiën was hij steeds vooraan, om daar, waar steun noodig was, dien te verleenen, en menigmaal heeft zijn zakelijk advies, of zijn doortastendheid een flinken stoot gegeven aan verschillende zaken. Zijn geloofsgenooten, zijn kerkelijke ge meente, zullen hem zeer zeker dubbel missen, want bovenal was de heer Vlaming een ijverig Katholiek. Als oprichter en Voorzitter van de St. Lodewijksvereeniging, als Voorzitter der St. Vincentiusvereeniging, als lid en Voor zitter van het R. C. Armbestuur, heeft hij ontzaglijk veel gedaan, overal met groote toewijding en liefde zijn werkkracht, zijn hulp verleend. De armen verliezen in den heer Vlaming veel: zijn hand was mild. Hetlijkt wel, dat er met het nieuwe jaar ook weer nieuwe levenskracht in de markten komt. Met onze markt was dat althans het geval. Vette schapen, waar naar we in December tevergeefs uitzagen, werden opnieuw gepresenteerd. De prijzen ervoor waren heel goed. Dat kan ook gezegd worden van de vlëezige overhouders. Een en ander was natuurlijk voor de Londen- sche markt bestemd. De aanvoer van vette koeien was buitengewoon, en, wat nog meer beteekent, de geheele voorraad ging tegen flinke prijzen van de hand. Men deelde ons mede, dat 1ste qualiteit zelfs 36 cent kon gelden. Dat is een aardige vooruitgang. Ook vette varkens waren in flink getal aanwezig. De markt was iets drukkend, hoewel de om zet vrij goed was. Verder bleef de stand van zaken vrijwel als voren. Woensdag j.1. inspecteerden de heeren J. H. Lovink, directeur-generaal van landbouw, en P. van Hoek, inspecteur voor het landbouw-onderwijs in Nederland, onze Rijkslandbouwwinterschool. De heeren volgden met belangstelling het geven van een paar lessen en namen verder van school en tuin bijzondere notitie. 'Tot kaasmaker in de kaas- fabriek „West-Friesland" aan de Nes alhier, is benoemd de heer T. JongejaD, van Barsin- gerhorn. Mede op het drietal stonden de heeren E. Veerman te Twisk en A. Rentenaar te Sint Maartensbrug. Woensdaga.s. zal in het lokaal „Cérèa" alhier eene vergadering worden ge houden van den Bond van Kaasfabrieken. Bond voor Staatpension- n e e r i n g. Deze bond telde op 1 Jan. 1903 53 afdeelingen, 4449 leden en 16 aange sloten vereenigingen. De ontvangsten be droegen in 1902 f 410.08®, de uitgav. f353.26 batig saldo, waai onder ook batig saldo strijdpenning, f86.03®. Het onderzoek in de zaak van den dubbelen moord in de Czaar-Peter- Meer, SecretarisJb. Kalf, Penningmeester. Vrede iiiAtjeh. De Minister van Koloniën las Vrijdag in do zitting der Eerste K amer het tele. gram voor, meldende dat de Pretendent- Sultan van Atjeh zijn onderwerping heeft aangeboden. Dit werd met bravo's be groet. Inderdaad is er reden, om zich van harte te verheugen over dezen loop van zaken in Atjeh, die het vooruitzicht opent op een eindelijke pacificatie, na een strijd van welhaast dertig jaren. Heeren Stroopers. Wanneer landeigenaars in ZEEUWSCH- VLAANDEREN jagen, spannen zij dik wijls bij een hunner pachters uit, brengen er hun buit, drinken er hun koffie, zijn er om zoo te zeggen thuis. Wanneer men dit weet, zal het leuke van 't volgende in 't oog springen. Eenige heeren met lange, witte man chetten over de handen, een flink wit overhemd voor en een veer op den hoed zijn nabij een hofstede aan 't jagen met behulp van een paar drjjvers. Voorbij gangers salueeren beleefd voor de voorna me jagers, die een paar langooren vellen en doen wat des waren jagers is. Na een paar uur trekken ze met hun buit af. „Maar moeder", zegt bij het middag maal een zoon des pachters, „ik begrijp niet, dat mijnheer met zijn gezelschap niet hier in huis geweest is. Hij komt toch nooit jagen, of hij komt met zjjne gasten hier aan. „Ik begrjjp dat goed", merkt een der knechts op, „'t zijn de stroopers die en die, welke door hunne kleeding een elk gefopt hebben." „Jandorie", herhaalt de zoon, „en ik heb voor die snijiters nog zoo beleefd mijn pet afgenomen." In Waard en Groetziet men het land beploegen en meer buiten werkzaamheden, alsof het voorjaar is inge treden. Veel werk, dat om den buitenge woon vroeger winter onafgedaan bleef, komt nu nog tot zijn recht. Het groot ste gedeelte van den arbeidenden stand, dat andere jaren om dezen tijd tever geefs naar werk uitziet, is thans met werk en hoewel korte dagen kleine loonen maken, is klein loon toch altijd beter dan geen loon. WINKEL. Maandag 12 dezer, des avonds half acht, houdt het departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen straat te AMSTERDAM wordt nog steeds door de justitie ijverig voortgezet. Naar De Tel. meldt, heeft de justitie een spoor gevon- zijn maandelijksche wintervergadering met den te Bussum. dames, ten huize van den heer A. Wit Daar was sedert eenigen tijd werkzaam een zekere H., glazenwasscher van beroep, die daar nog niet lang woonde en uit Amsterdam afkomstig was. Deze H. is in het begin van de week, terwyl hij bezig was de glazen schoon te maken van een villa in het Spiegel, plotseling gearresteerd. Hij mocht niet van kleeding ver wisselen, maar moest in zijn glazenwasschers- pak meê. Op het raadhuis werd hij verhoord door de justitie en het gevolg is geweest, dat H. in arrest gehouden en naar Amsterdam overge bracht is. Naar verluidt, moet H ook nog betrokken zijn bij verschillende inbraken, in den laatsten tyd te Bussum gepleegd. Als glazenwasscher zou hij het dus geweest zijn, die eerst het terrein verkende, alvorens de slag geslagen werd. Nader wordt gemeld, dat niemand te Bus sum gelooft, dat H. schuldig is. Hij woont reeds acht jaar aldaar en heeft er een glazen- wasscherij. Maandag 8 Januari werd hy, toen hij op karwei was, in een villa gearres teerd door een Amsterdamsch rechercheur. Hij werd naar Amsterdam getransporteerd. Zijn knecht, zijne vrouw en schoonvader hou den vol, dat de man nooit van huis gaat. Toen de moord geschiedde, was 't juist in 't drukst van den tijd en was hij nooit vóór des avonds elf uur gereed, om den volgenden morgen om half zeven weder klaar te staan. te Winkel. Als redenaar treedt dan op de heer A. J. Onnekes. Verder wordt er verslag uitgebraoht van de spaarbank. Bovendien heeft er verkiezing plaats van twee beheerders der spaarbank, een secretaris penningmeester en een commissaris der bibliotheek. Het is anders geen regel, dat wij vooraf van deze bijeenkomsten melding maken, maar wij meenden voor deze gelegenheid van onze gewoonte te moe ten afwijken, omdat dit de laatste ver gadering is, welke de heer J. H. Berg man, die jarenlang door het bekleeden van verschillende functiën een integree rend deel uitmaakte van ons departe ment, als lid zal bijwonen. LUTJEWINKEL. Dinsdag 13 dezer houdt de Land- en Tuinbouwvereeniging „Lutjewinkel- Weere" hare jaarlijksche ledenvergade ring ten huize van den heer W. Fijn heer te Lutjewinkel. Dit is de eerste vergade ring, die deze vereeniging, welke in de Zijn knechts zeggen, dat hij geen enkelen j plaats gekomen is van "de" Afdeeling van Hrtlr Jn I -J .11 J morgen niet bij de hand was Ook de buren j denzelfden naam der Groentenvereeni- zyn bereid dit te verklaren. Volgens hen zou >t- j «roenienvereeni- de man, wanneer hij by den moord betrokken »r®,0rPer !x °&Be i houdt na was geweest, des morgens niet zoo vroeg "e Koninklijke goedkeuring, aanwezig hebben kunnen zijn. Recht van toegang tot deze bijeenkomst De Vrijzinnig-democratische Kiesver- hebben de leden, genoodigden, en zij, die eeniging te KOLHORN hield Donderdag j.1. I zl(-h als lid wenschen op te geven, een vergadering, die door 36 kiezers byge- j De agenda bestaat uitlo. Opening woond werd. Ze was belegd tot vaststelling door den Voor» A F van 't Reglement en ter benoeming van een J® Voorz-i 2o. Notulen der vorige bestuur. De heer K. Breebaart üz., die als 1 verSaderin& J °0. Mededeelingen 4o. Ver voorzitter fungeerde, las artikelsgewijs het slaS over het affceloopen jaar5o. Benoe- ontworpen reglement voor, en onderwierp ming van een Commissie voor het nazien ESC e.1 Stg f'irSSf S' 1 Bo-Sekening onVerflntw.van kelen bijv. gaf in korte duidelijke trekken te J Fenningm.; 7o. Verkiezing van drie kennen dat de kiesvereeniging meeging met de bestuursleden. De aftredende leden de hoofdgedachten, vervat in de statuten van den heeren K. Boekei, P. Kooiiman Pz' en Bond voor Staatspensionneering. Toen nu ge- P Wit p, i vraagd werd, wat met vrijzinnig-demoCfat o' TW.S'' Z1JD he'kiesbaar. precies bedoeld werd, las een der kiezers het "e8Pr0ktng aanstelling en werkzaam- program dier fractie voor en lichtte het zoo van Keurmeester, Afslager en bevattelijk mogelyk toe. Doch nu werd de Boekhouder. 9o Vaststelling marktgeld. Het Bestuur stelt weer 82% voor; lOo. Vaststelling contributie. Het bestuur stelt voor f 0.50 per jaar; 1 lo. Voorstel van het Bestuur omtrent aankoop van een tweede bascule met gewichten12o. Verslag van het behandelde op de ver gadering te Alkmaar (rapporteur de heer K. Boekei); 13o Verslag proefvelden, (rapporteur den heer Jb. Spaans)14o. Voorstel aanschaffing zaaizaad en poot- goed (inleider den heer G. Nobel); 15o. Voorstel omtrent het aanschaffen van broeiramen (inleider den heer J. Porte); 16o. Behandeling der vraag omtrent de bestemming dor aanwezige broeiramen 17o. Voorstel van het Bestuur omtrent het maken van een bergplaats; 18o- Bespreking marktregeling; 19o. Rond vraag 20o. Sluiting. WINKEL. Meermalen hadden we ons in den laatsten tijd afgevraagd „Gaan sommige menschen nooit meer uit Zitten ze altijd thuis Verschillende vergaderingen toch, hoe belangrijk de agenda ook moge zijn, worden slecht bezocht. Soms beeft men moeite een tiental personen bijeen te krijgen. Bij zang- en muziekuitvoeringen en tooneelvoorstellingen ziet men zelden volle zalen. Maar nu zijn we er achter gekomen, bij welke gelegenheden men vele men schen bij elkaar krijgt. Toen we toevallig deze week de laud- verkooping van Notaris Sloos bij den heer A. Wit bijwoonden, kwamen we tot de ontdekking, dat velen, die we zelden of nooit bij publieke aangelegenheden aan treffen, toch niet altijd thuis zitten. De kolfbaan van den heer Wit was flink met publiek bezet, beter dan we zulks bij vergaderingen en publieke vermake lijkheden gewoon zijn. De stem van den afslager schijnt velen aangenamer te klinken, dan een zang uitvoering de rammelende rijksdaalders in zijn hand schijnen meer bekoring te hebben, dan de tonen der muziek, en de vraagwie zal mijnen P brengt blijkbaar een aangenamer spanning teweeg, dan de ontknooping van een intrige in een tooneelstuk. Maar gezellig was 't er. Dat moeten we erkennen. Hoe kan 't ook anders, waar vele menschen bijeen zijn? Bij besluit van 24 Dec. 1902 is door Gedeputeerde Staten dezer provincie het aandeel in de lichting der Nationale Militie bepaald, te dragen door iedere gemeente, met aanduiding voor elke van het aantal manschappen, in te lijven voor volledige oefening (8 maanden) en van dat tot korte oefe ning (4 maanden). Het aandeel is voor de onderstaande gemeenten als volgt Gemeente. Aandeel. Warmenhuizen Petten Schagen Barsingerhorn Haringcarspel St. Maarten Zijpe 4 1 6 7 6 3 15 Volledige Korte oefening, oefening Anna Paulowna 13 Callantsoog 4 Wieringerwaard 3 Winkel 5 Hoogwoud 8 N. Niedorp 6 O. Niedorp 6 H. H. Waard 9 B. op Langendijkö St. Paucras 2 Oudkarspel 2 N. Scharwoude 4 Z. Scharwoude 7 3 1 4 5 4 2 11 9 3 2 4 6 4 4 6 4 1 1 3 5 1 2 2 2 1 4 4 1 1 1 2 2 2 3 2 1 1 1 2 Het door de provincie te leveren aan deel bedraagt 3321, waarvan in te lijven voor volledige oefening 2334, voor korte oefening 987 manschappen. De vorige week sprak Mr. M. Mendels van Zaandam te HOOG WOUD in drie matig bezochte buurt- vergaderingen, aan de Langereis, aan de Gouw en te Aartswoud, belegd door de Volkskiesvereenigingen aldaar, over den grooten strijd onzer dagen. Het gesprokene viel blijkbaar in goede aarde, zoodat behalve eenig direct succes, dit optreden zeer zeker zeer ten goede zal komen aan de opkomende arbeidersbeweging in deze gemeente. LUTJEWINKEL. i Op 31 Dec. 1902 was er door de gezamenlijke spaarders in de schoolspaar-1 bank te Lutjewinkel bijeengebracht een som van f 443 84'. Door de heeren Constanz c.s. te BURGERVLOTBRUG is voor slooping aldaar te Delfzijl aangekocht de driemast schoenerbark „jan Sybrands". Voor vele ingezetenen te Burgerbrug geeft deze aankoop weer eenige maanden werk. uitslag der verkoo-J ping, door den Notaris Abr. Sloos te WINKEL Dinsdag j.1. aldaar gehouden, was, dat Weiland ter grootte van 3.29.18 H A. is gekocht door de Diaoo- nie te Winkel voor f 5821.—. Een percoel ter grootte van 1.05.20 H.A. I werd gekocht door den heer W. Fijnheer te Winkel voor f 1935.68. LUTJEWINKEL. De heer J. G. Hazeloop, Rijks- tuinbouwleeraar voor Noord-IIollaud, zal Vrijdag 13 Februari alhier een lezing houden over de teelt van groenten, voor zooverre deze vervroegd kunnen worden zonder warme bakken. Deze voor dracht wordt gehouden vanwege de Land- en Tuinbouwvereeniging en is toegankelijk voor iedereen. Dr. Sohaepman's ziekte. Naar aan Het Centrum en De Tijd uit Rome geseind wordt, is de toestand van dr. Schaepman door een hartaandoening zoodanig verergerd, dat den lijder de laatste sacramenten der stervenden zijn toegediend, HEER HUGOWAARD. Hoewel 't met de kool nog niet wild gaat, is er toch wat meer leven in den handel te bespeuren, zoodat de prijzen thans weer iets stijgende zijn. De thans geldende prijzen zijn als volgtroode kool le en tweede soort f 10 a f 12.50, 3e en 4e soort f7 a f 9 kleinere f4 a f6; gele le en 2e soort fll a f 14, 3e en 4e soort f8 af 10; kleinere f 5 a 7.50Deensche witte le en 2e soort f10 a f 14, 3e en 4e soort f 6 a f 8 per 100. Uien worden ver handeld tegen f 0 70 a f 0.90 per baal, rapen tegen f 2 a f 3, bieten tegen f 10 af 14, wortelen tegen f2 a f3. Chamberlain in Trans vaal. Dinsdagavond heeft er ter eere van Chamberlain een feestmaaltijd plaats ge had en vele Boeren, de hoofdmannen, waren aanwezig. Ze konden niet anders. Dit was de eerste keer sedert den oor log, dat bij een dergelijke hooge bijeen komst Boerenleiders aan dezelfde tafel zaten met hunne gewezen vijanden. Verschillende toespraken werden ge houden en ook Chamberlain bleef niet in gebreke. Als antwoord op het adres, door de Boerenleiders hem aangeboden (zie vorig nummer), zeide Chamberlain, dat het hem aangenamer zou geweest zijn, als in het adres niet alleen was gevraagd, maar ook was erkend, wat de Britsche regee ring reeds voor de Boeren had gedaan. Wat de vraag om amnestie voor de rebellen betreft, zegt Chamberlain, dat de bepalingen van het verdrag van Ver eeniging loyaal waren aangenomen door de Boerenleiders en deze bepalingen maakten geen melding van amnestie voor rebellen. Laten de Boeren, zeide hij, eerst vergiffenis schenken aan hun eigen landgenooten, die zich overgaven en de Britten steunden. De verbannen burgers zullen geen verlof krijgen terug te keeren, indien zij niet de bepalingen van het verdrag van Vereeniging wilden aan nemen. Omtrent de Boeren in Europa, zou elk geval op zichzelf moeten worden beschouwd. Zij konden hun loyauteit bewijzen door het geld, dat naar Europa meê was genomen, af te dragen. De annexatie van Vrijheid en Utrecht bij Natal kon niet worden ingetrokken, maar Chamberlain wees er op, dat de inwoners onmiddellijk burgerrechten ver kregen, gelijk aan die der andere inwo ners van Natal. Wat de taalquaestie betreft, de regeering zou eerlijk de vredesbepalingen te dezen opzichte uitvoeren en aan het vraagstuk haar aandacht wijden. De Kaffers zullen worden gedwongen, hun verplichtingen in het oog te houden. Chamberlain nam de uitnoodiging in het adres gedaan aan, om eenige districten te bezoeken. Over den toestand in Transvaal en elders in Zuid-Afrika lezen we Te Pretoria klaagt men nog ernstig over den „nood der tijden"; maar in Johannesburg niet minder. Men leze slechts, wat de correspondent van de Kölnische Zeit. in de Goudstad aan zijn blad sjhrijft „Na een afwezigheid van 3 weken in Johannesburg teruggekeerd, vond ik den stand van zaken eerder verminderd, dan verbeterd. De Engelsche bevolking beweert, dat de Boeren vóórgetrokken wordende Boeren beklagen zich, dat zij achteruit worden gezetdrievierde der geheele bevolking jammert over de duistere manoeuvres der kapitalisten en het geheel is bitter ontevreden over het bestuur eü de regeering. In dezen chaos orde te brengen, schijnt een taak, die gelijk «laat met het reinigen van den Augiasstal." De correspondent is van oordeel, dat de regeering het onmogelijk allen partijen naar den zin kan maken, en dat hoeft ook niet. Een algemeene opbloei van handel en nijverheid is het eenige heilmiddel. Met een welvarende, tot nog toe door en door vaderlandslievende bevolking is alles te doen, terwijl nood, ellende en slecht bestuur niet alleen de vaderlandsliefde dooden, maar ook de nationale verschilpunten verscherpen. „Om deze reden alleen al, is het zoo moeilijk, ja onmogelijk, do Engelsche politiek te begrijpen. „Want juist voor dezen opbloei doet de regeering niets. Nog altijd heerscht er onzekerheid over de lasten, die op de nieuwe koloniën gelegd zullen worden, en daardoor worden handel en bedrijf totaal verlamd. Niemand durft geld wagen en iets op touw zetten. E?ke politiek ware beter en minder schadelijK, dan juist dezedat ziet ieder, die land en volk kent, duideljjk in."

Schager Courant | 1903 | | pagina 2