F. F. m fa te, Muizen AüMod Werkman, Boerenknecht, yasi Werkman, HL Werkman, RAASMARERSKNECflT, Dienstbode, eeo van! Werkman, Dienstmeisje ei vast WERKMAN, Slukstroo Zwanen, Toorloopi£ psïaakï BAL indeMoerbeek, 2 krMplMisM, Wm y löiqraijjqrtraanl, P. 1. LEGÜIT ient 10, gUkmimr. iris ASEl S. ISKEGMAiN, gjimta ipauloitma. ÜU Ie HBtid li iir D. A Wissslink, vStaring's NA AFLOOP VRIJ BAL. Gevraagd, een ADVERTENT1RN. Gevraagd, Tegen I Maart gevraagd: Er biedt zich a^n Gevraagd, een Gevraagd, een Met Maart gevraagd Gevraagd TE KOOP: OMNIBUSDIENST wordt wegens te weinig deelneming B e beroemde P. TRAPMAN, Houthandel en Stoomzagerij, SPANBROEK. op Zondag 11 Jan. a.s. Uit de hand te koop de Natuur Vollen 1 Ondergoederen I] GpastiitveMipt „0LYS1PIA," op Zondag 18 Januari a.s., Kntrétt 50 cc ut. BIL NA. op Zondag 11 Jan. 1903, Het KANTOOR van den Architect Hoofdgracht 28, Den Helder, is iederei] Donderdag des morgens van half 9 tot iiaif 12 oren te spreken dagzijde, SCH \GE;N, adres firma Wed. J. H e d d e s. 1PEMTÏËW PIJNLOOS. Kassier en Makelaar, te ALKMAAR, Donderdags te spreken in het Noord-Hollandseh Koffie huis te 8 C H A G E N van 's morgens 9 tot 12 unr. 1. Kort van Memorie, 3. De erfgenamen van Neeltje Pater te Broek in Waterland, TE KOOP. ruim 12 perzen Weiland, Vergadering van den Gemeen- teraad te HEER HUGOWAARD, gehonden 3 Jan. 1903, 's namiddags 2 uur Tegenwoordig waren De Burgemeester, voorzitter, Jb. bwaag, D. Appel, Jb. van der Oord, D. de Boer, K. Gel der en W. van Slooten leden. De voorz. opent de vergadering met bet gewone welkom en met den wensch, dat bet pas begonnen jaar voor allen een gelukkig j;:ar moge zijn en de in dit jaar te houden vergaderingen in bet belang der gemeen e zullen zijn en haar bloei bevorderen, waarna de notulen van de voorgaande worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. Hierna deelt de voorz., wat zeker by de heeren al bekend is, mede, te zijn herbe noemd tot Burgemeester dezer gemeente, met ingang van 1 Januari, en brengt zijne akte van benoeming als zoodanig ter tafel, alsmede eene missive van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van 29 December 1.1., houdende, dat de heer P. Wonder Az., 'op dien datum, wegens zijne herbenoeming als Burgemeester, de vereischte eeden in zijne handen heeft afgelegd. "Deze beide stukken worden voor kennis- geving aangenomen. Mede worden gelezen lo. Een schrijven van den Betaalmeester te Alkmaar, van 2 Januari j.1., houdende, dat op dien datum aan den gemeente-ontvanger is uitbetaald geworden eene som van f 2747.04. 2o. id. van den Rijksontvanger te bchermer- horn van 2 Dec. 1902 en van 2 Jan. j.1., houdende mededeeling, dat op die datums aan den gemeente-ontvanger is uitbetaald geworden f 452 62'/j en f 216.91 '/2. 3o. Het procesverbaal van de op den 2d Dec. pi. gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat de ontvangsten over de beide diensten hebben bedragen f 39256.57 en de uitgaven f 35541.81, zoodat het kasgeld bedroeg f3714.76, wat conform de journalen was. Deze allen worden mede voor kennisgeving aangenomen 4o. Een adres van den heer G. Smit Az. van 3 dezer, hoofd der openbare lagere school No. 4 in deze gemeente, houdende verzoek, hem eervol ontslag als zoodanig te willen verleenen met primo Mei a. s. Na kennisneming hiervan, wordt, na eenige bespreking, met algemeene stemmen besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen tegen den genoemden datum, van welk be sluit aan den Districtsschoolopziener mede deeling zal worden gedaan. Op het daarbijgevoegde schrijven van den heer G. Smit Az. van 3 Jan., over eenige tegemoetkoming van de kosten, wegens door hem in den tuin van de school geplante boomen, wordt na eene korte bespreking, waarbij ieder zijne verwondering hierover te kennen gaf, afwijzend beschikt. Hiermede de te behandelen punten afge daan zijnde, zegt de heer Van Slooten, bij de gewone omvraag, dat het met het openen van de afsluitboomen voor den Basseweg na de laatstgedane klacht, nog niets is verbe terd, daar j.1. Zaterdag zijn werkman aldaar een uur voor de boomen heeft moeten wachten. Deze mededeeling geeft aanleiding tot nogal eenige bespreking en geven de heeren De Boer en Van der Oord beiden te kennen, dat de toestand daar veel te wenschen overlaat en stelt De Boer voor, zich hierover recht streeks te wenden tot den Minister. De Voorz. echter geeft in overweging den stationschef nu niet mondeling, maar schrifte lijk hiermede in kennis te stellen en voor het geval dat zonder gevolg blijft, zich dan te wenden tot den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., met welk voorstel de vergadering zich vereenigt. Niemand verder het woord verlangende, sluit de voorz. met een woord van dank voor opkomst en medewerking de vergadering. (Wegens ongesteldheid van onzen verslag gever eerst heden geplaatst.) E en vergadering met klappen. Woensdagavond sprak te DOETINCHEM de heer Charles Frich, gewezen Trappist uit het klooster „De Schaapskooi" te Tilburg, die een voordracht zou houden over de vol gens hem aldaar bestaande misstanden. Reeds bij het begin werd de spreker door eenige katholieken onderbroken, hetgeen na korten tijd zoo hevig werd, dat men met stokken gewapend het podium opvloog en den spreker te lijf ging. De maréchaussees trokken hierop hunne sabels en het was een oogenblik een slaan zonder ophouden. Id minder dan geen tijd was de spreker gevlogen, de tent ont ruimd en erg beschadigd. Bedankt voor de Ned. Herv. Kerk te TIEL, de heer W. Bax Jr. te Roosendaal. Tot 7 Maart a. s. zal te EDAM geen wekelijksche kaasmarkt worden ge houden. Ook een bond. Kasteleins te DRACHTEN hebben zich onderling bij contract verbonden, voortaan geen 5-cents borrels meer te schenken, maar alleen voor een dubbeltje. Of ook de „halfjes" geboycot zijn, is nog niet bekend. Hooge Wik- en Weegloonen. Het Staatsblad no. 253 bevat de wet van den 31sten December 1902, tot afwijking van den regel omtrent plaatselijke belastingen, gesteld by artikel 254, eerste lid, der Gemeente- wet, ten behoeve van de gemeenten Alkmaar, Eda'm, Hoorn en Purmerend. Het eenige artikel bepaalt: Ten behoeve der gemeenten Alkmaar, Edam, Hoorn en Purmerend kunnen, behoudens Onze goedkeuring, in het jaar 1903 wik- en weegloonen tot een bedrag van ten hoogste zestig cent per 100 kilogram worden geheven. Om uitje vel te springen Bij den landbouwer Wolf te SCHOTEN is Zondagnacht ingebroken. De man ontving gister per post een met drie lakken gezegeld pak, waarin een schrijven als condoleantie met zijn verlies, alsmede een ander om hen?, geluk te wenschen met het terug ontvangen van het gestolene. Daarbij was aan prent briefkaarten met afdrukken van bankbiljetten gevoegd het bedrag van het gestolene, bene vens een kaart voor de rente daarvan. De brieven waren geteekendBobert en Bertram. Arm AMSTERDAM. Het totaal bedrag der schulden in de ge- I meente Amsterdam bedroeg op Januari 1903 I de som van f 118.651.800. In 1902 heeft de i stad f 3.118.400 afgelost. HOOGWATER. Uit VIANEN meldt men De rivier is nog steeds sterk wassende. De 1 peilschaal teekende 3.20 M. boven N. A, P. De uiterwaarden zijn dan ook grootendeels ondergeloopen. Ook in het polderland is de j waterstand hoog. Machines zijn in volle I werking. In Friesland is de stand van het boezem water zóó hoog, dat vele landerijen ondergezet zijn. Door den zuidwestenwind kan met de zeesluizen geen water geloosd worden, ter wijl het steeds hooger wordt opgestuwd in oostelijke richting. Voor de weilanden, die reeds bemest werden, werkt dit onderloopen schadelijk. Uit Nijmegen meldt men De Waal heeft thans dubbele breedte. Het water staat op de kade. Uit Maastricht De bewoners der Maasvallei zijn er ditmaal met eenige dagen van bange vrees afgeko men. De rivier had reeds een hoogte bereikt, die elk oogenblik voor overstrooming deed vreezen. Gelukkig is het gevaar voorshands geweken en geeft de zachte weersgesteldheid redenen tot geruststelling, welke nog wordt versterkt door de berichten uit België, die allen gunstig luiden. Als een be wijs van den sterken stroom van het wassende water kan dienen, dat een schip in 3 uur tijds van de Ruhr naar Nijmegen zeilde. Dat komt de snelheid van een spoor trein nabij tegen 1 Febr., een die goed kan melken, bij W. DE GRAAF, 't Wad, Schagen. zwager van terzijde aan. Of hg het begre pen zou hebben „Dan behoet ik jou wel niet te vertel len, dat ik op Klokkenburg geen zyde spin", zeide Kurt spottend, „wanneer jy, zoo'n model-boer, den hongerdood reeds nabij bent." „Hongerdood is een beetje te veel gezegd," meende Langen. „Maar een elk weet, hoe het heden ten dage met de boeren staat en „Zeker en vooral met een, zooals ik er een ben, die weinig van zijn vak ver staat, den rechten lust er niet in heeft en zich totaal met zyn landgoed bekocht heeft. Daarbij een arme vrouw „Maar een ryke schoonzuster." „Schoonzuster „Ja toch. De zuster van je vrouw, de kleine Ilse, die bij jelui inwoont, die heeft toch een aardig kapitaaltje?" „Zij is niet de zuster van mijne vrouw." „Dat is me bekend, maar ze gaat er voor door en daar ze toch by jelui inwoont en je kosten veroorzaakt, kan zy je ook wel eens met haar geld helpen." „Zy zou het ook dadelijk doen. Maar ik wil daaraan niet beginnen, en Irma in 't geheel niet, en bovendien is Ilse nog lang niet mondig en mag dus niet vrij over haar vermogen beschikken. Dat de hypotheken op Klokkenburg waardelooze papieren zijn, kan een ieder je vertellen." „Zoo erg zal het wel niet zijn," bromde Langen verdrietig. „Wie is de voogd van de kleine? Die zal er misschien toe zyn over te halen." „Een oom van haar moeder, mynheer Von Hanstein een oude jonggezel, die pteeds op reis is. Dat zou de kleinste met een aankomenden ZOON, bij D. SLEUTEL, Koegras, gom. Helder. een zeer net goed kunnende melken, ook genegen voor Koetsier of iets dergelijks Voor zien van goede getuigen Adres Bureau van dit blad, lett. P. aan de kaasfabriek te Sint Maarten, O. Hrabman. tegen 1 Mei, goed kunnende melken, bij P. de JBoer, Valkkoog. liefst kunnende melken, bij c. J. de Maiorp, Anna Paulowna, die kan melken, bij R. v. MULLEM, Anna Panlowna, Grasweg. Aan 't zelfde adres een GEVRAAGD. goed kunnende melken, tegen 1 Maart, C. KOMEN, Veerweg, Anna Paulowna Ongeveer 20 voer Te KOOP, bij P. MICHIELSEN, Anna Paulowna, Westdeel. een best paar oud 5 jaar. Voor billijken prijs. Te bevragen lett. Z bureau van dit blad. Wieringerwaard, Januari 1903. voor 1903 is weder te bekomen bij Schagen. Eiken-, Dennen-, Amerikaansch Grenen-, Grenen- en Vuren Bestek hout. Buitenlandscb gezaagd en ge schaafd Hout, Sneedelen voor Kisthout, Paalbalken, Ellens, Kolders, Juffers, Sparren, enz. moeilijkheid zijn, maar ik zou het niet voor mijzelf kunnen verantwoorden." „Je doet toch genoeg voor de kleine. Dat is reeds een offer waard." „Wat doen we dan Zy woont by ons. j Dat is toch natuurlyk. Waar moet ze anders heen Zy heeft immers niemand buiten Irma „Je hebt zooeven zelf beweerd, dat ze volstrekt geen familie van je vrouw is en dan vervalt de verplichting ook voor jou, om voor haar te zorgen." Kurt sprong ongeduldig op. „Myn hemel, wat een woorden. Mijn oude schoonvader huwde toch de jonge weduwe, die hem, behalve een aardig kapitaaltje, nog de kleine Ilse meebraeht. Dat de arme vrouw na nauwelyks twee jaar zonder testament stiert, was zyn ongeluk. Natuurlijk erfde de kleine alles. Irma heeft het diertje steeds afgodisch liefgehad. Na den dood van haar vader eerst recht. Toen we pas getrouwd waren, wilde ik het kind niet by mij heb- ben, zij moest toen op een kostschool gaao. Nu ging dat natuurlyk niet langer. Irma smeekte zoo lang, tot ik inwilligde dat ze I bij ons in huis kwam." „Dat is ook heel aardig zoo," meende Langen gemoedelijk. „Zulk een vroolyke meid brengt leven in huis. Want steeds met jelui beiden alleen, dat was ook I erg stil." „Ja," antwoordde Kurt lakoniek Hy bedankte kortweg om meê te ontbyten. Totdat zyn paard voorgebracht werd, zette hij zich als zwygende toeschouwer aan de bijna onder de vracht van worst en ham bezwykende tafel. De jongste spruit des huizes verscheen in de deuropening, op de handen binnenkomend, terwyl zyn beide broeders hem ieder bii een been vasthielden, hem als een levenden kruiwagen voor zich uitduwend. Een eeuigszins vermoeid er uitziende bonne sloot den stoet. Mevrouw Von Langen had genoeg te doen. Zij sneed worst en ham voor haar man in aanzienlijke porties. Ook de kin deren waren niet spoedig tevreden te stellen. Bij het zien van die heerlijke plakken vleesch, kreeg ook Kurt appetijt. Hy liet zich het een en ander door zyn zuster voorzetten en door zijn zwager een glas ouden wijn inschenken. Eigenlijk een char mant thuis, dat thuis van zijn zuster Hy dacht daarby aan zÜn eigen huis. De kleine, donkere kamers, met de smalle boogvensters, waartegen den gan- schen dag de boomen zwiepten, zoodat geen zonnestraal naar binnen doordrong. De teere, slanke vrouw tegenover hem, wier bleeke mond den geheelen maaltyd door ge sloten bleef. Hij kon de woorden tellen, die zij beiden gedurende de maaltijden spra ken. Stilte, koel grauw schemerlicht overalhartbeklemmend. Hy haalde zwaar adem en dronk haastig een glas port leeg. Hartbeklemmend Neen, nu niet meer. Sedert de blonde Ilse naast hem zat, scheen het, alsof de boomen een zonnestraal doorlieten. Het was ook niet meer zoo stil. Zij babbelde zoo aardig over paarden en honden. Wat had ze een aardig kuiltje in haar wangen als ze lachte. Ze zou bepaald eens een mooie vrouw worden, evenals zyn zuster Anna een gelukkige moeder, aan wier rok zich een prachtexemplaar van een jon gen klemde en die zijn lokkenkopje in haar schoot verborg. „Nog een plak ham, Kurt?" Aanbevelend, II. Wal boer. tezamen groot ruim 83 H A., genaamd Ruimzicht" en Kruiswijk," in de onmiddellijke nabijheid van het station ANNA PAULOWNA. Te bevragen en te bezichtigen bij den eigenaar en bewoner J. SMIT CzDriebruggen, Anna Paulowna Fabrieks-SMpl Merk 11 «a* van j der te in 't lokaal van Mej. de Wed. J. BOON, afgewisseld door een paar Tooneel- stukjes en door Muziek der K. N. M. van Den Heldor. Aanvüii^ lirtif 8 uur. Plaatsen zijn te bespreken a 10 ct extra. door de ia isreveatiefd. belast zich met het bezorgen van gelden onder hypotheek, het verleenen van crediet op korten termijn, neemt gelden in deposito, sluit verzekeringen op het leven en tegen brandschadeen verder met alles wat tot het Kassiers- 8f Makelaarsvak behoort. Kantoor: XieuWCRlOOt 45, tegenover het Postkantoor. !iuw 1 uuiuuiug, giuuii», in hel lokaal f/DE HOOP" van den Heer P. KREIJGER Jnzaan de kolenvaart, te Op te voeren stukken: Blijspel in één bedrijf, door A. A. van der Stempel Jr» 2. Het spreekuur van den Dokter> Kluchtspel in één bedrijf, naar het Hoogduitsch van A. Reich, bewerkt door Servaas de Bruin. Blijspel in één bedrijf. Aanvang half 8 uur'. Entrée 80 Ct. 10 a 80 zak bij P. GROOTEWAL, Landbouwer, Hoogwoud, a.d. Gouw. gelegen in de Neskaag, gem. Schagen Te bevragen bij L)k. KATER, te Wieringerwaard. Houttil Xo. I, Alkmaar, belast zich met den aan- en verkoop van effecten, plaatst en bezorgt kleine en groote kapita len op hypotheek op zeer BILLIJKE voorwaarden neemt gelden a déposito, opent rekening-courant met rentevergoeding, geeft geld op prolongatie, koopt cheques, coupons, vreemd bankpapier en specie voor de hoogste koersen, sluit verzekering tegen brand on inbraak., verzekert op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken, belast ziel: verder met alles wat op het kassiersvak betrekking heeft; Houdt Donderdags te Schagen zif ting in het Café van dan Heer Cot- nabs ^ildeWmd. Hy schrikte uit zyn g'p»ins op en hield werktuigelijk zyn bord by', ofschoon zijn honger al lang gestild was. „Waarom maak jij het je zoo moeilyk, door alles zelf te snyden, Anna vroeg hij verwonderd. „Moeite? Dat is geen moeite, het is iets prettigs. Bovendien is zoo'd groot stuk vleesch veel heorlyker gezicht, dan die kleine schoteltjes met eenige plakjes er op. Spaarzamer is het ookmen weet toch niet, hoeveel er gegeten worden zal. „Geeft dat huishouden je dan nog steeds genot „Nu, ot het, en nu ik zadelvast ben, eerst recht. Je moet myn keuken en myn voor- raadkelder eens zien. De salons mogen bij andere dames mooier zijn mynentwege. Voor hooggaande palmen en al dat verheven gedoe heb ik geen tijd, Doch zin. Maar met mijne keuken sla ik ze allemaal." Mynheer Von Langen glimlachte vergenoegd. „Fameuze vrouw, je zuster, Kurt, wat?" Hij sloeg zijn zwager op dea schouder: „Het nootd niet verliezen, mijn beste, en alles redt zich weer." „Het paard van den baron is voor!" meldde de bediende. „Dank je - - ik kom dadelijk." Kurt liet zich niet langer tegenhouden en brak op. Het onrustige paard had verlangen naar den stal. Het danste heen en weer en wilde zijn meester nauwelijks laten opstijgen. Mynheer Von Geldern sprong vlug in den zadel. Hy groette vluchtig met de hand en vooruit ging het. „Een pracht van een ruiter," prees myn- heen Von Langen. Hij keek met de hand voor de oogen paard en ruiter na, totdat een grauwe stofwolk ze beiden aan zijn blik onttrok. „Jammer, dat hy niet in dienst is gebleven. Hij had het var kuonea bren gen als landbouwer komt, hij er nooit," „Hoe zóu hij ook met deze vrouwant woordde mevrouw Von Langen gering schattend. „Nu, veel voor zich gebruiken doet Irma niet." vergoelijkte haar echtgenoot. „NeeD, dat niet, maar zij leest zooveel en dan voert ze niets uit. Wat er in zulk een huishouden verloren gaat, daar kan men zich geen idee van maken." In het volle gevoel harer eigen waar digheid greep ze naar de sleutelmand en verheugde haar keukenmeid door een nauw keurige inspectie van de provisiekamers, HOOFDSTUK II, Geldern reed de laan langs, die van de bezitting van zyn zwager in ongeveer een uur naar Klokkenburg voerde. De weg was mooi. Aan beide zyden bontgekleurde wouden. Trots het verge vorderd jaargetij, was het loover aan de boomen nog irisch. Kurt streek ongeduldig met de hand over zijn gelaat. „Kon men de zorgen maar eens verdrijven," zeide hy halfluid voor zich heen. Hij hield het paard in, en zocht naar zyn sigarenkoker. „Verduiveld 1 Heb ik dat ding by de Langens latön liggen, oi misschien niet eens bij me gestoken Voor omkeeren ben ik te ver vooruit Ehrenboge 1" WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1903 | | pagina 6