iel erarat fer Ml. IH6EZ0NDEI. Zondag 25 Januari 1903 Jaargang No. 3804. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERÏENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTÊHBLAD. Gemeente Sclingen. BEKENDMAKINGEN. De democratische Coalitie. Buitenlandsch Nieuws. Weerstandskas. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER AliciCËS Niiiiu- COURANT. AiuitciUt- k Luftiif Hl Bureau: M3HAGEJST, Laan, D 4. Uitgaver P. TRAPMAN. MedewerkerW X li E L. Dit nummer bestaat uit twee bladen POLITIE. Ter secretarie dezer ge meente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden portemonnaie met eenig geld. Openbare Vergadering van den RAAD der gemeente Sc hagen, op Dinsdag den 27 Januari 1903, des voormiddags ten 10 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. Verzekering werklieden. Adressen Vereeniging motordienst Schagen—Kolhorn. Vertegenwoordiging gemeente als lid dier vereeniging. Regeling belooning invordering weeg loon van kaas. BetaliDg uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1902. Schagen, 23 Januari 1903. De Burgemeester, H. J. POT. 2. 8. 5. —o—o— In De Gids beeft Mr. Van Deventer aange prezen een aaneensluiting van alle vooruit strevende partijen met inbegrip van de sociaal-democratische, bij de verkiezingen van 1905, ten einde te kunnen komen tot eene regeoringsmeerderheid, die de grondwets herziening in democratischen zin kan ter band nemen. Daarvan wil Mr. Troelstra evenwel niets weten. Het oogenblik daarvoor is volgens hem al zeer ongelukkig gekozen, waar de Eranscbe sociaal-democratie in bopelooze verdeeldheid verkeert juist wegens een regeerings-coalitie, door het grootste gedeelte der partij met de republikeinsche meerderheid aangegaan. En dat vooral niet, nu Dr. Kuyper zelf dag aan dag „aanschouwelijk onderwijs geeft iu het gevaarlijke van dergelijke coalities voor de verstgaande partijen". De leider der sociaal democraten hier te lande wijst dan ook een dergelijke coalitie, die o. a. door de heeren Staalman en De Vries nog al wordt gepropa geerd, vlak-weg af. Volgens zijne innige overtuiging kan daarvan alleen sprake zijn, als de sociaal-democratie de leiding heeft. Daarvoor is niet alleen eerst noodig, volgens Mr. Troelstra, dat het algemeen kiesrecht wordt verkregen, maar ook dat de burgerlijke democraten „de onafwendbaarheid van het sociaal-democratisch einddoel zoodanig hebben ingezien, dat zij verderen tegenstand daartegen nutteloos achten en in de arbeiders partij niet slechts de drijvende, doch ook de herscheppende kracht van onzen tijd erken nen." Tot zoolang wil de heer Troelstra de zelf standigheid van de sociaal-democraten, zoo wel bij de verkiezingen als in de Kamer, zien bewaard. Vrij blijven dus, om oppositie te voeren tegenover elke regeering, ook eene democratische regeering, op de wijze zooals wij dat van hen gewoon zijn. Afbrekende critiek dikwijls zonder in de gelegenheid te komen, indien zij zelf het roer in handen namen, diezelfde kritiek te ondervinden. Be houden de bevoorrechte positie van eene oppositie-partij, die principiëel weigert mede de verantwoordelijkheid voor de leiding van 's lands zaken te aanvaarden, zoolang niet de meerderheid des lands de juistheid van hare beginselen en doeleinden heeft erkend. Nu weten wij het. Ook voor het vervolg wordt, tot in een onafzienbaar tijdvak, de mede-verantwoordelijkheid van den leider der sociaal-democraten, daarin waarschijnlijk wel gevolgd door de meerderheid zijner partij, verschoven. Maar laat men nu, afgezien van de waar deering der redenen, die tot dergelijke op vatting leiden, vaststellen de gevolgen. Een eerste gevolg is, dat geen democratische regeering in de eerste tijden mogelijk wordt, en dat dus daarmede de actie voor grond- wets-herziening, om tot algemeen kiesrecht te komen, wordt vermoord. Zóó schitterend staan de voorstanders van algemeen kiesrecht er in het land niet voor, dat zij eene meerderheid in de Kamer kun nen brengen, geheel buiten de sociaal-demo craten om. En welke politieke partij of coalitie van partijen zal de verantwoordelijkheid voor liet in handen nemen van de regeering kun nen aanvaarden, wanneer deze gedurende het tijdvak, waarvoor zij is geroepen, zou moeten steunen mede op een partij, die verklaart tot de oppositie te blijven behooren Het ontstaan en de groei der sociaal- democatie hebben eene regeering van de andere partijen der linkerzijde alléén onmo gelijk gemaakt. De heer Troelstra heeft vol komen recht, dat te verklaren, al zal het de vraag zijn, of de geschiedenis van ons volk in deze jaren hom op den duur het recht zal geven, zich daarop te beroemen als een heu gelijk feit. De overige vrijzinnige groepen, democraten en niet-democraten, kunnen te zamen, ook in het vervolg, geen 51 zetels bezetten; weigert dus de sociaal-democratie elke coalitie met democratische groepen, dan is onverbiddelijk gedurende vele jaren de ^rechterzijde, misschien door eenige conser vatieve liberalen versterkt, de regeerende meerderheid. Door eene oppositie, die onmachtig is hot roer zelf in handen te nemen, wordt eene regeering buitengewoon versterkt. En met alle recht zal Dr. Kuyper, zoodra een volgend jaar een principieel debat over richting en beleid der tegenwoordige regeering zich ont spint, kunnen zeggenToegegeven, dat wij onze fouten hebben, dat wij ons naar elkander moeten schikken en niet allen doen zooals wij wel het liefst zonden willenmaar wij zijn althans eene coalitie, die regeeren kan, en dat zijt gij anderen niet en kunt gij ook nooit worden, zoolang gij niet allen opgaat in de sociaal-democratie. Misschien zal de heer Troelstra dat dank baar accepteeren en geestdriftig voorspellen de nadering van den nieuwen tijd, waarin het einddoel der sociaal-democratie, het gemeenschappelijk maken, het ophouden van het privaat bezit der productie-middelen, door eene meerderheid in het land als onafwendbaar zal worden erkend. Welnu, de werklieden, die thans voort durend worden vergast op het verhaal van de wandaden der Christelijke regeering, mogen zich eens afvragen, of ten slotte deze regeering en de meerderheid, waarop ze rust, niet het sterkst worden gebaat met eene felle oppositie in woorden, die afwijst de verantwoordelijkheid voor eenige daad. Terwijl de Duitscbe Rijkskanselier in den Rijksdag de verwachting uitsprak, dat de con ferentie te Washington tot eene spoedige opheffing der blokkade zou leiden, bombar deeren Duitsche oorlogsschepen de kustforten van Venezuela. Reeds voor eenige dagen had de Panther het beproefd, den toegang tot de Golf van Maracaïbo te forceeren, doch het welgerichte vuur van het kustfort had de Panther genoodzaakt, zijn klauwen terug te trekken. De commandant van het fort werd na dieü dag tot nationalen held verheven. De Panther werd evenwel met de Vineta en de Gazella versterkt eu met dit schijnbaar vredig ge zelschap is hot roofdier er weer op los gegaan Thans kwam de telegrafische tijding, dat het bombardement met zooveel kracht is begonnen, dat het dorp San Carlos aan den voet van het fort door het vuur in brand werd geschoten. Vol verwondering vraagt een ieder, hoe de vredige woorden van den Kanselier te rijmen zijn met deze daden van geweld. En opnieuw duikt het addertje tusschen het gras op, dat sist, dat het Duitschland niet te doen is om de kwestie op te lossen, doch dat het er zich stelselmatig op toelegt, de zaak zoo ingewikkeld mogelijk te maken, 't Hééft er wel iets van Intusschen is pre sident Castro druk bezig, den storm te bezwe ren en heeft hij te kennen gegeven, dat, zoo de blokkade werd opgeheven, hij alle waar borgen zou geven tot afdoening van het geschil in den geest der protesteerende mo gendheden. Gelijk in Caracas, zoo poogt men ook in Konstantinopel den naderenden storm te be zweren. De Sultan is tot de overtuiging gekomen, dat er een onweer broeit, dat onheil voorspelt. In de conferentie der Russische en Oosten- rijksche ministers te Weenen moet besloten zijn, den Sultan door eene vloot-demonstratie tot hervormingen te dwingen. Zoo'n vloot- demonstratie, dat weet de Sultan bij onder vinding, is een lastige en kostbare zaak. Meestal toch eindigt zoo'n demonstratie met de bezetting van een of meer strategische punten, in dit geval waarschijnlijk van Salo- nika, de in- en uitvoerhaven van Macedonië. Ook is het voorgekomen, dat den Sultan de kosten van de demonstratie in rekening werden gebracht. Met alle haast worden nu in de Oostenrljksche oorlogshaven Palos eenige oorlogsschepen uitgerust, wat, in ver band met de loopende geruchten, den Sultan eensklaps in een ijverig hervormer heeft herschapen. Gedachtig aan de goede les, dat men bij het schoonmaken eener trap van boven af moet beginnen, heeft Abd-ul-IIamid het besluit genomen, om van grootvizier te verwisselen. De onder den invloed van de ultra-behoudende Camarilla staande Kutschuk Saïd-pasja is vervangen door den Albanees Ferid-pasja. Van den nieuwen grootvizier wordt veel goeds verteld. Zoo moet hij als rijksbestnurder in Klein-Azië belangrijke hervormingen hebben ingevoerd. Zoo moet de nieuwe grootvizier daarginds wegen hebben aangelegd, het onderwijs en hot rechtswezen hebben verbeterd, bandieten benden hebben opgeruimd, en meer dingen, die in een gewoon laDd van zeer normalen aard zijn, doch in het Turksehe Rijk tot de zeldzame verschijnselen worden gerekend. Goeden wil bezit deze Rijkskanselier zeker als hij nu maar niet door de paleiskliok aan handen en voeton wordt gebonden. Ook op andere wijze toont de Sultan zich tot inschik kelijkheid bereid. Zoo heeft hij thans ander maal aan een Russisch oorlogsschip den door gang door de Dardanellen toegestaan. Deze inbreuk op het Tractaat van Parijs heeft ook weder een protest van Engeland uitgelokt. Engeland zou Rusland het liefst iu de Oost zee en de Zwarte Zee opgesloten houden. Vooral het vrije verkeer tusschen de Zwarte en de Middellandsehe Zee is voor Engeland een bron van aanhoudende zorg. Het is dan ook vooral op aandrang van Engeland geweest, dat bij den vrede van Parijs in 1856, de Dardanellen voor Rusland werden gesloten. Van een Engelsch standpunt is deze poli- j tiek zeer goed te verklaren. Wanneer de Rus sische oorlogsvloot ongehinderd uit de Zwarte Zee naar de Middellandsehe Zee kan stevenen, dan kan zij in twee dagen bij het kanaal van Suez zijn. Engeland zal daardoor genoodzaakt zijn, zijn Middellandsclie-Zee-eskader belang rijk te versterken, terwijl nog andere maat regelen genomen moeten worden, om, in geval van een plotselinge botsing met Rusland, niet de vaart naar Indië afgesneden te vinden. Het schijnt dat Rusland in de Dardanellen- kwestie voeling heeft gehouden met andere onderteekenaars van het Verdrag van Parijs. Frankrijk en Italië toch hebben zich aan het protest van Engeland onttrokken. Dat betee- kent derhalve, dat wij weldra een herziening van genoemd verdrag kunnen verwachten, 't Zal voor Engeland een hard gelag zijn, doch dien storm bezweren, zal niet gaan.'t Is zeker niet iedermans, om opkomende onweers buien van den politieken hemel te verwijderen, en meer dan eens is het gebeurd, dat groote persoonlijkheden den storm ontketenden, waar zij hem dachten te verdrijven. Zoo'n storm en zoo'n onhandige bezwering heeft thans graaf Von Ballestrem, voorzitter van den Duitschen Rijksdag, zijn presidents leven gekost. Het kon wel niet anders, of de scherpe uitvallen en heftige redevoeringen van den Keizer moesten in den Rijksdag ter sprake komen. Dr. Schadler, een Beiersch afgevaardigde, hekelde het telegram uit Swinemünde, waarin de keizer zijn afschuw uitsprak over de wei gering van 100.090 Mark voor kunstdoeleinden Doch het onweer stak eerst op, toen de socia list Vollrnar de redevoeringen van den monarch ter gelegenheid .van Krnpp's be grafenis ter sprake bracht. En nu beging Von Ballestrem de onhandigheid, waarvan wij spraken. Hij verbood den spreker, over die rede critiek uit te oefenen. Dit verbod bracht den president iu tegenspraak met zichzelf. Bij vorige gelegenheden had hij gedecreteerd, dat alleen die uitingen van den keizer ter sprake mochten komen, die in den Reichs- Anzeiger gepubliceerd waren. De rede te Essen nu was in de Staatscourant opgenomen en toch werden aanmerkingen daarop verbo den. Van alle kanten is deze partijdigheid den president hoogst kwalijk genomen, en dit heeft den edelen graaf zoo ontstemd, dat hij Vrijdag in den Rijksdag te kennen heeft gegeven, zijn ambt als president neer te leggen. Dat een en ander koren op den molen der socialisten is, begrijpt men. (Nieigeplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegevenj Geachte Redacteur Namens 't Bestuur en de leden der Gym nastiekvereniging „Olympia" te Wieringer- waard zeg ik dank aan den correspondent van Wieringerwaard voor zijn waar en opbouwend verslag over onze gymnastiek- uitvoering van 18 Jan. j.1. Dankzeggend voor de plaatsing, Jb. KAAN Kz. De Bond voor Staatspeftsionneering Afdeeling SCHAGEN. Uit het verslag over de laatst gehouden algemeene vergadering van de afd. Schagen van den Bond voor Staatspensionneering zal het uwen lezers gebleken zijn, dat het ledental in het eerste jaar geklommen is tot ruim 100. Wij zijn over dat feit dankbaar, doch niet voldaan Willen wij kracht bijzetten, willen wij het allen toonen, dat het ons ernst is met de zaak der ouden van dagen, dan moet dat aantal nog meer dan verdub belen en moet ook vooral de kleine man in onze gelederen worden opgenomen. Maar voor hen is de contributie van f 0.50, f 0.60, f 0.75 of f 1.- te hoog, zal men mij misschien toevoegen. Toch niet. Wanneer voor iemand een bedrag f 0.50 per jaar nog te hoog is, dan kan hij met zijn vrienden of buren gezamenlijk lid worden. Zulke leden worden buitengewone leden geheeten. Indien dus drie personen zich gezamenlijk aanmelden als een buiten gewoon lid van f 0.60, dan betalen ze elk f 0.20. Ze moeten dan echter ook het courantje, dat maandelijks gratis aan de leden wordt gezon den, met hun drieën lezen. Voor een maand blaadje is dat zeker geen bezwaar. Tevens meonen wij er do aandacht nog eens op te moeten vestigen, dat voor elk lid jaarlijks f 0 60 moet worden afgedragen aan het Hoofdbestuur, als bijdrage in de kosten van het orgaan van den Bond en andere kosten. Het is dus zeer wenschelijk, dat allen, die dat om financiëele redenen niet behoeven te laten, hunne contributie op minstens f 0.60 brengen, omdat er dan ook nog iets overschiet voor de afdeeling zelve. Zeer gaarne zou ik willen, Mijnheer de Redacteur, dat naar aanleiding van het bovenstaande zich velen kwamen aanmelden als leden of buitengewone leden bij een der leden van het bestuur, zijnde, behalve don oudergeteekende, de heeren W. Oudenhoven, G. Brouwer, G. Metselaar, H. A. Baron Collot d'Escury, W. Roggeveen Cz. en C. Aij. Met vriendelijken dank voor de verleende plaatsruimte, gaarne Uw dw., II. EEISSER. Schagen, 24 Januari 1903. Vergadering van de Vereen i- ging „Algemeen Belang," gehouden op Vrij dag 23 Januari 1903, in het lokaal „Cérès," des avonds half acht ure. De heer Eeisser opent de vergadering met een hartelijk en passend woord. Voorz. deelt mede, dat de heer De Gier zijn benoeming tot bestuurslid der vereeniging niet heeft aangenomen. Door de afwijzende beschikking van den Raad onzer gemeente, om f 60000.te geven aan het Kanaal Schagon-Stolpen, zal het bestuur zich met het bestuur der Kanaalver- eoniging in verbinding stellen, om andere plannen voor vaartverbetering voor te bereiden. Van de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij was een schrijven ingekomen, waarin mededeeling, dat men afwijzend moest beschikken op het verzoek van de vereeniging om verschillende verbeteringen van het Station. Daa>~ door het bestuur een 6-tal verbete ringen waren aangegeven en de H. IJ. S. M. collectief op het adres afwijzend beschikte, had het bestuur zich gewend tot den Baad van Toezicht op de Spoorwegen te 's-Graven- hage. Vooral was aangedrongen bij dat College op verlenging van het perron en vergrooting en verbetering van het bagage- lokaal. Dit lokaal is niet grooter dan 11 M2. en tevens de gang naar het kantoor, zoodat vele goederen daar geen plaats kunnen vin den en vaak aan regen en wind zijn bloot gesteld. Verder deelt Voorz. mede, dat het bestuur gemeend heeft, zich te doen vertegenwoordi gen op de begrafenis van het bestuurslid der vereeniging, den heer Vlaming. Zoover als de gezondheid van den heer Vlaming dat toeliet, was bii steeds geweest een ijverig be stuurslid en het is welbekend, dat alles, wat Schagen's bloei kon bevorderen, bij hem vond een open oog en oor, en het deed ons veel leed, dat de heer Vlaming uit ons midden is weggegaan. Voorz. twijfelt er niet aan, of het bestuur heeft gehandeld in aller geest, door twee leden af te vaardigen op de begra fenis van den heer Vlaming. Spr. gelooft, dat de nagedachtenis van den overledene bij de gansche burgerij in dankbare herinnering zal blijven. (Applaus.) De notulen worden gelezen en daarna het jaarverslag, beiden door den secretaris, den heer M. Visser. Uit het jaarverslag vermelden we, wat Algemeen Belang zooal heeft gedaan en voorbereid oprichting kaasmarktadres pol derbestuur van Schagen, om subsidie te ver- leenen aan de Noorderstoomtram; adres H. IJ. S. M. betere aansluiting op de treinen naar het zuiden en verbetering station een extra trein op laatsten Zondag van Kermisaan vraag tweede postbestelling in de buiten wijken onzer gemeente; een nieuwen vracht rijder aangesteld, zoodat nu 8 diensten wor den onderhoudenmet het bestuur der Kanaalvereeniging plannen beraamd tot vaart verbetering oprichting volksbadplaatsover dracht van het plantsoen bij het station aan de gemeente; voorbereiding feest 300-jarig bestaan Juni-paardenmarktverbetering ver lichting bij 't postkantoor en dokterswoning; gidsen voor zomer- en wiuterdienstkonin- ginnefeest. Het ledental was gestegen van 135 tot 165; het aantal donateurs van li tot 13. 4. Algemeene vergaderingen waren gehouden; 14 bestuursvergaderingen. De heer Joh. Govers, penningmeester, doet daarna rekening en verantwoording. De ont vangsten waren f 257,505, de uitgaven f 251.04, zoodat het batig saldo bedraagt f 6.465. De commissie, met het nazien der rekening belast en bestaande uit de heeren W. Roggeveen en F. v. d. Kamp, adviseert tot goedkeuring. De vergadering besluit alzoo. Punt 5 der agenda is: bespreking vieringJuni- inarkt. Het voorstel van het bestuur was, op 15 Eebr. eene uitvoering te geven, om geld te innen voor het koopen van een pomp op de markt. Op dien avond zullen hun medewerking verleenen de Harmoniekapel, Euphonia, door op te voeren een toepasselijk zangspel, ge componeerd door den heer Schouten en ge dicht door den heer M. Visser, en eenige particulieren met het opvoeren van een paar tooneelstukjes. Op den herdenkingsdag zelf zal de burgerij verzocht worden te vlaggen, en op Koninginne-verjaardag zal de pomp het Gemeente-bestuur worden aangeboden. Het bestuur had een schetsteekening van een pomp ontvangen. Een monumentale pomp, van hardsteen gemaakt, mot een lantaarn er op; zou kosten ongeveer f 400.—; van zandsteen gemaakt f350.—. Voor teekening en uitvoe ring, enz., zou f50.benoodigd zijn. Na een zeer breede discussie wordt besloten een pomp aan te bieden aan het gemeente bestuur, maar niet, zooals het bestuur had ge dacht, een monumentale pomp, maar een meta len'pomp, waarop een drie-armige luster met lantaarns, zoodat vooral het idee verlichting hoofdzaak zou worden. Op de pomp natuurlijk toepasselijke inscripties. Daar door do gymnastiek-vereeniging Lycurgus was vastgesteld haar gewone jaar- lijksche uitvoering op Zondag 15 Eebr. te geven, werd besloten het bestuur dier veree niging te vragen, haar avond te verstellen mocht dat onmogelijk zijn, dan zal de feest avond op Dinsdag 17 Februari plaats hebben. Vervolgens wordt gelezen het rapport der commissie tot afzet van kaas buiten hooge wik- en weegloonen. Dit rapport is reeds in zijn geheel opge nomen in het nommer van 18 Januari jl. Commissie eu Secretaris wordt hartelijk dank gebracht. In verband met het vormen van een Weer- standskas voor de Schager kaasmarkt, werd besloten, dat het bestuur van Algemeen Belang zich zal wenden op de een of andere wijze tot de burgerij van Schagen, om van uit de burgerij een flinke som af te dragen aan die Weerstandskas, als een blijk, dat ook de Schager burgerij gaarne het hare bij wil dragen, om de boeren-kaasmakers te steunen in hun streven tot verlaging van de te hooge wik- en weegloonen. Van de Vrachtrijders was ingekomen een adres, waarin verzocht werd een handwagen voor hen te huren. Verder gaven de vracht rijders als grieven op het lang moeten wach ten op goederen en hun te laat vertrekken en het karig bepalen van hun vracht. Zij oordeelden beter, dat door henzelf de vracht werd bepaald. Op de beide laatste punten kon de verga dering niet ingaan, daar dit een particuliere kwestie was tusschen neringdoenden en vracht rijders een kar zal voor hen worden gehuurd voor den tijd van 1 jaar. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Dr. A. C. Melchi.or, J. de Veer en 0. Zijdewind, en gekozen wegens het bedanken van den heer De Gier, de heer S. Overtoom. Met een hartelijk woord sloot Voorz. hierna de vergadering, die door 41 leden was bezocht. De Coöperatieve Vereeniging alhier, opgericht 1887, heeft tegen 4 Febr. aanbesteed de levering van ongeveer 100.000 kilo superphosphaat en 8000 kilo Chilisalpeter. De Kaascommissie heeft tegen a. s. Don derdag eene openbare vergadering belegd, waarop alle belangstellenden worden uitge- noodigd, tar bespreking van het vormen der weerstandskas, welke men voornemens is tot stand te brengen, tenoinde hieruit de kaas producenten, die op de Schager markt mark ten, schadeloos te stellen, indien zjj voor hunne kaas een iets te lagen prijs bedin gen. In aanmerking genomen den tijd, was er Donderdag een heel aardige aanvoer. Het hoofddeel bestond in vette koeien. De handel hierin was vrij goed, zoo dat de geheele aanvoer zijn koopers vond. Percentsgewijze verzekerde het fonds dit maal het grootste getal. De prijzen waren iets beter dan voor acht dagen. De gelde- koeien en kalfkoeien waren prijshoudend duur, voor nuchtere kalveren worden nog altijd goede prijzen gemaakt. Overhouders voor de weide bleven vast vette varkens gaan geregeld achteruit, zoodat de prijzen thans tot 8Vs stuiver per Kilo zijn gedaald. Natuurlijk is dit verschijnsel niet plaatselijk, doch wordt het ook op andere markten, zelfs in nog hoogere mate, waarge nomen. Verder een prijshoudende markt voor den geheelen aanvoer. Vier vliegen in één klap. In het huis van bewaring te HAARLEM zijn opgesloten vier Amsterdammers, die, op klaarlichten dag, diefstal met braak pleegden bij een juffrouw te Halfweg. De juffrouw had even haar woning verlaten en toen sloegen de dieven hun slag om een horloge, zilveren lepels enz. te ontvreemden. De gemeenteveldwachter Koster achterhaalde het viertal te Sloterdijk. Toen zij hem per fiets zagen aankomen, werd een deel van het ontvreemde wegge gooid en zij weigerden mede te gaan. Maar Koster trok ziju revolver en zei even veel tijd te hebben als de heeren. Wilden zij gaan zitten, dan was het goed, wilden zij naar Halfweg of Amsterdam, dan was het ook goed, doch mocht een hunner probeeren weg te loopen, dan kon hij rekenen op een blauwe boon. De heeren gingen toen kalm mede naar Halfweg en werden later met behulp van den rijksveldwachter De Wilde naar Haarlem getransporteerd. Toch niet. Een renteniertje uit BATENBURG van 67 jaren had zich in het hoofd gezet te trouwen met een 62-jarige weduwe aldaar. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd eenige dagen van te voren gewaar schuwd, opdat de noodige stukken klaar waren. Daags voor zijn ondertrouw kwam hij zéggen, dat hij vooralsnog van zijn voor nemen afzag, doch 's avonds van dienzelfden dag verklaarde hij, „dat het er nu toch maar door moest" en diensvolgens werd het paartje den volgenden dag in ondertrouw opgenomon. Maar ook nu was het nog ver vau lachen, zooals de bruid nit het spreekwoord zegt Het bruiloftsmaal, bestaande uit dikke pa ling en eieren, bekwam den bruidegom zoo slecht, „dat hij er nu toch maar voor goed van afzag." En aldus geschiedde. Wjjziging van het ministerie De Haagsche correspondent van het Handelsblad schrijft „Wij hebben uit parlementaire kringen vernomen, dat hot plan bestaan zou, om oen deel van binnenlandsche zaken af te wentelen op een nieuw te vormen departement en dat, in verband daarmeê (om niet te hooge kosten te maken) geen nieuwe minister van marine zou worden benoemd, doch oorlog en en marine vereenigd zouden blijven, herdoopt in landsverdediging."

Schager Courant | 1903 | | pagina 1