'^b,0°S7tr"L.« «ft a»t "f Staking. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. aardig gedicht getiteld: De bgdrage, een oudste zoon. Na de pauze werden vrijwillige bijdragen geleverd door den heer De Boer me dienstmeid" van Pol de Mont, en door den heer Jac. Kaan met: „De v<wrtplanting van de paling" door E. Heimans Hierin geeft deze bekende natuurkundige ons een kij je, en een zeer interessant kijkje, in het zoo wondere leven der natnur. Onder dankzegging aan heeren. die eene bijdrage hadden geleverd, sloot de Voorz., nadat de heer Bottger dezen nog voor zijne lezing had dank g®zeS°' de vergadering, met den wensch, a volgenden keer de opkomst grooter moge zijn WEERINGEN. Onze nienw-opgerichte hengstenvereenigmg is in haar doel geslaagd. Het be{*00£,®(l< kapitaal, groot f 2000 -, is bijna volteekend, zoodat tot aankoop van een hengst kon worden overgegaan. Een commissie, be6t®an^e uit de heeren J. Hermans, S. P. de V ries, J N. Rotgans en S S. Mulder, werd be noemd om een hengst te koopen en is hierin geslaagd op de groote markt te Aunch in Oldenburg. Het is een donkerbruine. 21/,- UUI g JJ-C t 10 jarige volbloed Oldenburger,genaamd,,Excel sior ter waarde van ongeveer f löUU. Na afloop van de te honden Ryks-keurin- gen te Haarlem en Schagen zal de hengst op 't eiland zijn nieuwe standplaats hebben op de hoeve Cmcilia in Polder Waard-Nieuwland van den heer J. Hermans. WIERINGE N. J.l. Dinsdagavond werd ten lokale van den heer D Lont de feestavond onzer afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw gehouden. De Voorzitter, de heer Cavaljé, opende de bijeenkomst en heette het in grooten getale opgekomen publiek hartelijk welkom. Het strijkorkest Apollo" liet hierna „De Cadetten- marsch" van J. P. Sousa hooren en vervol gens werden door den heer G. L. Kroonen- burg van Schagerbrug, de volgende stukken voorgedragen: „Witkiel Staatsspoor no. 1 Hannuske van Drumpt"; „Rentenier en Land- looper": „Onderling Kunstgenot „Hans en zijn Mama"; „Ondank is 's werelds loon en „Een Slachtoffer der Wetenschap Uit het applaus mag men opmaken, dat de stukken wel in den smaak van 't publiek vielen. Dat de strijkmuziek ook goed voldeed, bleek uit 't daverend applaus, dat na de uit- voering van de Klokjes-Wals en Mazurka, beiden van E. Felkers, weerklonk, terwijl op verzoek de Cadettenmarsch nog eens werd herhaald. Aan 't einde dankte de Voorzitter den heer Kroonenburg voor zijn voordrachten, den heer P. Bruul voor piano-accompagne- ment bij de voordrachten, en 't Strijkorkest voor zijn schoone muziek, en sloot de bijeen komst. Door Burgemeester en Wet houders van Alkmaar is de heer W. Kuilman te NIEUWE NIEDORP belast met het maken van het officieel verslag van het verhandelde in de gemeenteraadsvergade ringen aldaar. Vrijdagavond werd op initia- tief van de Afd. Schagen van den Bond voor Staatspensionneering, te SCHAGER BRUG een openbare vergadering gehouden, waarin de heer Ds. Van Krevelen van Anna Paulowna als spreker optrad. 26 Personen gaven zich op als lid, zoodat de oprichting van de Afd. Schagerbrug ver zekerd is. Tengevolge van het heer- schen der mazelen, was de openbare school te DEN HOORN op Texel nagenoeg ont volkt van de 70 leerlingen kwamen er nog 3. De school is nu, tot nader order, gesloten. HEER HUGOWAARD. Uit de 12 sollicitanten naar de betrekking van Hoofd der School no. 4 te Veenhuizen zijn op de rangvoordracht geplaatst de heeren 1 W. Molenaar, hoofd der school te Eierland op Texel2 K. van 't Veer, hoofd der school te Cocksdorp op Texel en 3 B. de Vries, onderwijzer te Zuid-Scharwoude. Station NOORD-SCHAR WOUDE. Uit de ons verstrekte gegevens leiden wij voor de handelsprijzen van 't oogenblik het vol gende afroode kool f 3 a 10, gele f 4 a 12, Deensche witte f 5 a 8 per 100. Uien, die echter nog steeds haast onverkoopbaar zijn, gelden f 0.60 a 0.70 per baal, rapen f 2.50 a 3.25, wortelen f 2.75 a 3.25, voor bieten besteedt men f 10 a 13. Zijn de prijzen voor gele kool wat stijgen de, die der Deensche witte zijn nog weer aan daling onderhevig. Uitslag der openbare ver- kooping, gehouden ten overstaan van Notaris Vrijburg te ZIJPE, op 13 dezer, in hat lokaal van den heer Abbenes aan de BURGER- BRUG 1. Het perceel van den heer Adama, ver kocht aan den heer Jn. Schenk te Zijpe voor f 610. 2. Het perceel van den heer Nieuwland, verkocht aan den heer Mr. E. N. Rahusen te Amsterdam voor f 1200. 3. Het perceel Biersteker is niet verkocht. WINKEL. Naar we vernemen, is de heer Van Dijkte Bloemendaal benoemd tot gemeente-veld wachter in onze gemeente. Opruiïng. M. van der Sommen te EINDHOVEN is in voorloopi r u hechtenis gesteld, beschuldigd van dd. 10 dezer de miliciens aldaar, toen zij zich aan het station bevonden, om aan de oproeping om zich onder de wapens te stellen gevolg te geven, in opruiende taal te hebben toegesproken en hun te hebben aange raden om in plaats van op burgers, op ge kroonde hoofden te schieten. Volgens de „N. R. C." is te Arnhem tegen een openbaar onderwijzer proces-verbaal opge maakt wegens het verspreiden van socialis tische manifesten onder de troepen. Een bl ij- eindend slot. Vrijdagmorgen bemerkte een werkman, dat een viertal timmerlieden in den kelder van een leegstaand Koffiehuis te ROTTERDAM rondom een open kolenvuur lagen uitgestrekt. Hij maakte onmiddellijk alarm. De politie kwam te hulp en onder een grooten toevloed van menschen, waaraan de Vischmarkt een groot aandeel leverde, werd geconstateerd dat alle vier bewusteloos waren, terwijl zelfs werd verondersteld dat twee hun roekeloos heid reeds met den dood hadden moeten be- koopen. Doordien deuren en ramen waren opengemaakt, kwamen twee der werklieden onmiddellyk bij. De beide anderen, de doodge- waanden, werden elk op een brancard naar het Ziekenhuis gebracht. Toen de voertuigen, daar aankwamen, moest echter de politie tot haar verrassing bespeuren, dat een van de dooden nauwelijks den tijd kon afwachten benoodigd voor het losmaken van het zeil. Zonder hulp verliet hij de brancard en koos onmiddellijk het hazenpad, zijn geleiders in stomme verbazing achterlatend. Ook de tweede doode was, alvorens het Ziekenhuis binnen te gaan, weer springlevend. Desniettemin onderging hij daar nog een geneeskundige behandeling. De aanvankelijk tragische ge- chiedenis kreeg dus een blij-eindend slot. Verslag van de vergadering van de Land- en Tuinbouwvereeilig.ng Lut- jewinkel-Weere", op Vr«dasJ-,3 ebr. 1908, ten huize van den heer J. Korff te LUI JE ^De^Voorzitter, de heer J.Br®ebatal^.kI)z;' opent de vergadering, die hoofdzakelijk belegd met het oog op de lezing over G r o e1 n- teteelt van den heer J. G. Hazeloop, Rijks- over 't algemeen gunstig is voor de groente teelt, wat klimaat, grond, middelen van VeOkp"riuinbouwgeb^ staat Nederland dan ook gunstig aangeschreven in het buitenland. Detradnbouw efscht een vruchtbaren bodem en dus veel mestsoms wordt er wel f 300 a f 400 oer H A. besteed. Hierdoor weet men zelfs gronden, die tamelijk arm zijn aan plantenvoedsel en dus voor den ^wonenland- bouw weinig geschikt zijn, geschikt te maken voor den groentebouw. Vandaar, dat ook op veen- en zandgrond tuinbouw wordt uitge oefend, evengoed als op klei. bchrale grond soorten [Loosdninenl, die anders weinig waarde hebben, kunnen nog zeer geschikt gemaakt worden, -j,dat_ deze^ondenjuur- maar als gewone groente ^riAt word ]f Zaai onder glas, ongeveer half Maart, hall Mei komen ze ter bestemder p.aatseen wo den ruim geplant. Spr. verwacht dat onze gronden daarvoor zeer geschikt zijn. kan selderij zeer geschikt als na- en tusschen- vrucht van pootuien gebruiken. Afstand der planten 60 cM. In den de planten samengebonden en aangeaa om ze te bleeken. (Wordt vervolgd). (Vervolg van 't medegedeelde derde De dit no.) der betaald worden dan vele b°De^tand van het grondwater heeft een overwegenden invloed op de geschiktheid van de grondsoorten. Hooge, droge zandgronden zijn daarom ongeschikt. Het grondwater mag niet lager zijn dan 30 cM. k 1 M.dit varieert met de grond- S° De vorm van grondsoort geeft de soort van groente aan. De zandgronden leenen zich uitstekend voor vroege groenten. Deze is vroeg in het voorjaar klaar,doordat het water spoedig wegzakt en de grond dus niet koud is. Veengrond, vermengd met zand 01 kalk, wordt geschikter gemaakt. Kleigrond heeft als nadeel, dat hij in het voorjaar langer nat en koud blijft en dus minder geschikt is voor vroege cultures. Daar tegenover staat, dat klei rijker is aan planten- voedende stoffen, dan zand. Spreker zal daarom niet spreken op deze plaats over de allervroegste groenten. Wel zal hij aangeven, hoe vele groenten hier nog vervroegd kunnen worden, daar vroeg-zijn een zaak van belang is, omdat hiermeê hoo- gere prijzen zijn te behalen. Voor het vervroegen is glas noodig. Een klein aantal ramen is voldoende om planten voor te bereiden, om ze later naar het vrije veld over te brengen. Een tweede voordeel van het vervroegen van het éérste gewas is, dat er nog tijd overblijft voor een tweede gewas in hetzelfde jaar. Spr. zal zich eerst bezig houden met aanleg en behandeling van koude bakken. De bakken moeten niet diep zijn. Zoo ondiep mogelijk. In diepe bakken komt betrekkelijk weinig licht, hetgeen aanleiding geeft tot zwakke, spichtige planten. Sommigen meenen, dat in ondiepe bakken de planten te spoedig aan het glas zullen komen. Dit heeft ook plaats bij diepe, daar de planten lang worden. Losse bakken zijn te prefereeren boven vaste, daar ze dan beter verplaatst kunnen worden, hetgeen met het oog op grondverversching gewenscht is. De best ingerichte bakken vindt men in het Westland, waar de achterwand ongeveer een voet en de voorwand 8 a 10 c.M. hoog is. Spr. maakt met teekeningen duidelijk, hoe zoo'n bak ingericht is en gezet moet worden, en bespreekt uitvoerig de voordeelen van één- ruiters tegenover de ramen met een groot aantal kleine ruitjes. De heer Hazeloop behandelt eerst bloem kool. De prijzen hiervan zijn zeer variabel, hetgeen sterk samenhangt met het weer. De eerste bloemkool wordt gezaaid in bakken. Hier moet goed gelet worden op het luchten. Soms ziet men een schuif achter in den bak. Dat is niet gewenscht. Om te luchten moet men de ramen openzetten aan de luwe zijde. De planten houden niet van tocht. In April worden de planten naar het open veld gebracht. Als navrucht kan late bloemkool of een soort sluitkool gebruikt worden. Spr. behandelt verder, hoe dit aan den Langedijk geschiedt. Een zaak van belang is het, zelf zaad te winnen, om een soort te krijgen, die voor een bepaalde grondsoort het meest geschikt is, en om door teeltkeus de bestaande soort te veredelen. Het winnen van bloemkoolzaad is evenwel nogal lastig, omdat de plant in een jaar haar volledige ontwikkeling moet doorloopen. Sommigen gaan daarom voor de zaadwinning bloemkool den voorafgaanden herfst zaaien. Spr. vergelijkt de voor- en nadeelen van de vroege en late reuzenbloemkoolsoorten. De teelt der vroege is zekerder, maar die der late kan meer winstgevend zijn, als het weer tot Nieuwjaar zacht is. Het bewaren der sluitkoolsoorten heeft verschillende voordeelen lo. omdat de prijzen in 't voorjaar doorgaans hooger zijn dan in 't najaar2o. om ook 's winters werk te hebben voor zijn personeel. De geschiktheid om te overwinteren kan bevorderd worden door teeltkeus. Deze kooien moeten voldoende vast zijn, maar niet te vast, omdat ze dan soms scheuren. Veel, j liefst vijf bladribben moeten zichtbaar zijn. De bovenzijde moet door weinig, liefst 2, hoogstens 3, zijn afgesloten. Door teekenin gen maakt Spr. duidelijk, hoe de koolschnren zijn ingericht en bespreekt de geschiktste middelen en voorzorgsmaatregelen, om de kool daar te bewaren. Warmte, vochtigheid en licht moeten worden geweerd. Een andere geschikte cultuur voor deze streken is die van tuinboonen. De teelt hier van is in den laatsten tijd meer loonend geworden, doordat de handel met het buiten land steeds toenemende is. Aan te bevelen is de tuinboonen te vervroegen, door ze in een bak onder glas te zaaien en uit te planten, als de eerste bladen zichtbaar zijn. Tuin boonen houden van ruimte. Men moet daarom de rijen ver van elkaar zetten. Men kan er dan geschikt een lager gewas tusschen zaaien, bijv. augurken, waarvoor men tus schen elke 2 rijen boonen een ruimte van 1V» M. overlaat. Hier kunnen bovendien nog vroege wortels worden gezaaid, die men half Maart laat weeken en spruiten. Voor de augurken laat men dan een klein strookje over. Tegen den tijd, dat de augurken gaan vertakken, zijn de wortelen reeds verwijderd. Bij de teelt van vroege aardappelen wijst spr. op de voordeelen van beschutting en dekstrooken. Deze laatste vooral met het oog op de nachtvorsten, 's Avonds rolt men dan de matten uit, die dan een halven meter boven den grond liggen, terwijl de kanten open blijven. In het Westland worden voor vroege aardappels de schoolmeesters genomen, (overeenkomst met hun naamgenooten wegens het late opstaan, maar als hij op is, dan werkt hij hard.) Voor de uien zijn de pootuien aan te bevelen, niet omdat ze duurder zijn dan de zaaiuiemmaar omdat ze gelegenheid geven voor een navrucht In den laatsten tjjd heeft de bleekselderij veel opgang gemaakt, die niet als soepgroente blad van mlger.de oproeping is verspreid voor eene „groote protestmeeting op ^ond,g Eebr. a.s. te Utrecht, tegen de eedbreuk van onze mede-arbeiders en tegen de jamme .1 gebeurtenissen der laatste dagen van Januari 1903 Spoorwegpersoneel,komt in grooten getale op! Nederland moet weten, dat nog een zeei aanzienlijk deel van de onzen zich me g - dwee overgeeft aan de revolutionnaire leiders. Wij moeten er tegen protesteeren, dat aan kleine burgerij en werkmansstand door onze collega's in een oogenblik van zinsverbys e- ring zooveel duizenden verlies is berokkend. Wij dienen te herstellen den smaad en de schande, die op ons allen neergekomen is door j de eedbreuk en het ruw geweld der stakende j spoorwegarbeiders. j Daar moet getuigd worden, dat nog ae meesten van het personeel het gezag der directie willen helpen handhaven. Wii moeten opkomen voor het beginsel, j dat onze lotsverbetering niet kan geschieden j dan door meerderen bloei der maatschappijen en dat deze bloei alleen kan geschieden door j onze goede verstandhouding met het wettig gezag, door orde en tucht, niet door belem mering van handel en verkeer, maar door liefde voor onzen dienst en toewyding aan het openbaar belang. Op deze meeting zal een definitief comité gevormd worden, dat zich belast met het uitmaken van den dienst der goedgezinder! bij eventuëele staking en de naamlijsten der trouwe leden van het personeel aanhoudt. SpoorwegmannenLeve het gezag en de trouwe dienst Weg met eedbreuk en revolutie aan den spoorwagen Hoog de solidariteit der niet-stakers Namens het voorloopig comité tot organi seering van den dienst bij staking C. van Dorsten, hoofdcond. H. S. M., Den HaagB. Nibbelke, hoofdcond. S. S„ Amster dam J. Vos, machinist H. S. MRoozen- daalE. J. Schutten, machinist S. S., Har- lingen E. Klabbers, perroncontröleur S. S., Zutfen Alf. de Rooy, opzichter W.W. H.S.M., Amersfoort. Ook de Katholieken onder de spoorweg ambtenaren sluiten zich aaneen, om langs vredelievenden weg hun toestand te verbeteren. Nóg een voor de arbeiders min-gewenscht gevolg van staken, dat DE TIJD meedeelt Tot de kleinere stakingen, welke dezer dagen op last van verschillende comités plaats hadden, behoorde ook een in een van ouds bekende zaak op de Amsterdamsche „eilan den," Die patroon, een man reeds op leeftijd en daarbij zeer welgesteld [om bijzondere redenen noemen wij hier geen namen], hield de affaire aan uit liefhebberij voor zijn vak, alsook ter wille van zijn ruim twintig vaste knechts. Daar komen dezen op eenmaal staking aankondigen De patroon vermaant hen nadrukkelijk, van hun plan af te zien en den volgenden dag als altijd op hun post te wezen. Niemand echter verschijnt. De bejaarde patroon, die al lang naar rust had verlangd, wachtte één, meer uren, sloot toen zijn werkplaats en liet op de deur de bekend making aanplakken van liquidatie en defini tieve opheffing zijner zaak. Daarop, natuur lijk, bezoek van vertegenwoordigers van het verbolgen werklieden-comité, den ouden heer sommeerend, zijn knechts weder te werk te stellen. Hun echter werd duidelijk gemaakt, dat de macht der stakers-comités [hoe vèr reikend ook] toch niet zóó ver reikte, dat een patroon gedwongen kan worden, zijn zaak aan te houden, als hij dit niet verkiest. Na de werklieden staakt thans de patroon, en wel voorgoed. De man heeft, naar wij vernemen, reeds de stad verlaten en gaat elders een welverdiende rust genieten. Het getal der werklieden, voor onbepaalden tijd werkloos, omdat zij naar de opruiende raai geluisterd hebben, is daardoor weder met ruim twintig vermeerderd. Schagen, 14 Eebruari 1903. Donderdag 12 Eebruari is ter terechtzitting van het Kantongerecht te Schagen als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij dat kantongerecht geïnstalleerd de WelEd. Achtb. heerA. Brants te Alkmaar. Uitslag der verkooping, ten overstaan van den Notaris C. L. v. d. Bergh den 12 dezer in het Noord-Holl. Koffiehuis alhier gehouden, van de Boerenplaats op de Nes, bewoond door den heer W. Grootes (Perceel 1, Huis, erf en boet, groot 16.60 Aren, kooper de heer A. Asjes te fivtSnarWVA°0r, f 1650.-; perceel 2, groot l.bï.d0 H.A., kooper de heer G. Boontjes alhier, voor f 3271.84; perceel 4, groot 2.19.60 H.A., kooper de heer J. Lind te Alkmaar voor f 4523 76; perceelen 9 en 10, groot' 2.68.60 H.A., kooper de heer S. Bregman te Alkmaar, voor f 8060.— perceelen 8, 5, 6, 7, 8, 11 en 12 opgehouden. HoUandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Schagen en Omstreken. Vrjjdag vergaderde in het lokaal „de Roos" alhier bovengenoemde vereeniging. Nadat Voorzitter, de heer C. Nobel, de aanwezigen had welkom geheeten, inzonderheid de nieuwe bestuursleden, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Als eerst ingekomen stuk werd voorgelezen de beantwoording *1 •v^Sn,f8t' over de verrichtingen der afd. inl902, enz ,van het Hoofdbestuur. De heer C. Bfjpost stelt, betreffende het jaarboekje, voor, dat het bestuur nog eens in overwe ging zal nemen, hoe dat in eene ver- 6>?5 rr ultgave zou kunnen worden uitge reikt. Voorstel werd aangenomen. Ook werd wijziging van het Landbouwweekblad gewenscht geacht. Besloten werd, dat de afdeeling zich onthouden zal iets te doen inzake zending van geld of vee voor Zuid- Afnka. Meêgedeeld wordt, dat van eene brochure over chili-salpeter een aantal exemplaren ter verspreiding zijn aangevraagd De heer Asjes bracht, namens de daartoe benoemde commissie, rapport uit over een plan voor het nemen van voederproeven met tokkalveren. De commissie acht het nemen van dergelijke proeven voor de afdeeling van ondergeschikt belang. Toch geeft zij in overweging, eens een proef te nemen met 6 kalveren, in drie groepen van 2. Besloten Ti0' T®wat wijziging, de door do commissie voorgestelde proeven zoo mogelijk te nemen. Tot leden der commissie, die de proeven zullen uitvoeren, werden benoemd de heeren C Asjes K. Blaauboer en Do Gier, die hunne bêr oeming voorloopig aannamen. - Om het contröleeren van het melkvee meer populair lo rnaken stelde het bestuur voor, f 25 beschikbaar te stellen voor het contröleeren op vereenvoudigde wyze, van b.v. 1 of 2 stallen vee Dit voorstel werd zonder discussie aangenomen. De aangenomen voorstelen zullen in uitvoering ongeveer f 100 kosten. Het bestuur stelde voor, aan het hoofd bestuur eene subsidie voor die proeven te vragen van f 75, welk voorstel eveneens werd aangenomen De rekening en verant woording over 1902 werd nagezien door de heeren J B'aauboer en P. Hopman en op hun voorstel door de vergadering goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 290 82', de u tgaven f 259.78; batig saldo t 31.04'. Derv Penningmeester, den heer Muijs, werd dank gebracht voor zijn goed gehouden beheer. De begrooting voor 1903 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 366.04'. De punten van beschrijving voor de alge meens vergadering op 3 Maart 1903 te Am sterdam, gaven geen aanleiding tot bijzondere bespreking. Tot afgevaardigde naar de vergadering werd benoemd de heer C. Nobel, tot diens plaatsvervanger de heer C Asjes. Mèt een toepasselijk woord reikte de Voorz. verder de prijzen uit, behaald op de tentoon stelling te Alkmaar. Tot de gelukkigen behoorden de heeren J. de Veer met twee bekroningen, P. Cz. Boekei met 4 bekroningen en K. Blaamoer met 2 bekroningen De inzending namens de Commissie voor de Rijksproefvelden werd bekroond met een gouden medaille- Een woord van lof bracht de Voorz. voor de regeling der gehouden tentoon stelling, die in vele deelen zeer practisch mocht genoemd worden. De heer C. Bijpost stelde bij de rondvraag voor, dat er pogingen zouden worden aan gewend by het gemeentebestuur, om op de markten een vee-bascule aanwezig te hebben, ten einde den verkoop van vee bij het gewicht beter mogelijk te maken. De heer C. Asjes is er niet voor, oindat hij vreest, dat de verkoopers dien maatregel niet zouden toejuichen. De heeren Boekei en De Veer achten den maatregel zeer goed in het belang der vee houders: men verplichte niet te wegen, men make het alleen mogelijk. Daarmee kan de heer Asjes zich wel vereenigen. Besloten werd het aan het Gemeentebestuur te vragen. Nadat de heer Asjes den Voorz. hulde had gebracht voor diens leiding, sloot deze de vergadering, die door 13 personen werd bijgewoond. De markt in vet vee was ook Donderdag j.l. vast. De prijzen varieerden van 28 tot 35 cent bet pond. In gelde koeien blijft de handel stug Iets gunstiger wae het met versche kalfkoeien gesteld. Schaarschte van melk en hooge boterprijzen laten hier hun invloed gelden. Voor nuchtere kalveren blijft de gunstige toestand voortbestaan. Het is vooral de Engelsche markt, die dit artikel vastmaakt. Groot was de aanvoer van vette varkens. Geen wonder, dat in de prijzen volstrekt geen verbetering kwam. Magere schapen waren stug, met overhouders ging het wat beter, doch veel gang zat er ook niet in. Boter klom tot 1150, ook eieren gingen weer vooruit. Voor beide artikelen kunnen evenwel spoedig lager markten verwacht worden. Donderdag werd alhier het grasgewas verpacht van den West- frieschen Dijk, behoorende tot het Am bacht van West-Friesland, genaamd de Scbager en Niedorper Koggen. De 35 perceelen brachten 1652 gld. op, tegen f 1979 in 1902 Dus eene vermindering van f 827. Van wege het marktfonds werd Donderdag weer eens eene ver kooping van vleesch gehouden. Door elkander werd ongeveer 20 cent per pond besteed. W eerstandHbns ?«ehager Kaasmarkt. De Commissie voor deze weerstands- kas heeft tot heden van de 93 daartoe aangezochte burgemeesters van gemeen ten boven het IJ, van 61 hunner reeds toezegging van medewerking ontvangen tot verspreiding van een eerstdaags te verschijnen circulaire. Zij besloot in eenige gemeenten eene meeting voor de weerstandskas uit te schrijven en zal er den 20sten reeds eene houden te Span broek. Gemeente SCHAGEN. Ingosohreven van 11 12 Febr. 1903. Geboren Willem Jacob, z.v. Arie Cor- oelis Roggeveen en Neeltja Stammes. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. Gemeente ZIJPE Ingeschreven van 30 Jan 6 Febr. 1903. Geboren Catharina Maria Afra, d v Henderikus Gerardus Kroon en Elisabeth Klaver. Arie, z. v. Dirk Bakker en Trijntje van der Vlies. Ondertrouwd Johannes Strooper, jm. koopman, 43 jaar te Zijpe en Maart|e Leek,jd. 32 jr.,zonder beroep teSpanbroek. Petrus Johannes Lengers, jm. koopman, 30 jaar, te Helder en Geertruida Bakker, jd. zonder beroep, 31 jaar te Zijpe. Arie Blaauboer, jm. arbeider 23 jaar' te Zijpe enTiesje Blom, jd. zonder beroep 22 jaar te Texel Jacobus Iioortens, jm. arbeider 25 jaar en Neeltje de Groen, jd. zonder beroep 22 jaar, beiden te Zijpe. Getrouwd Cornelis Pater, jm. arbeider 38 jaar te Oude Niedorp en Petronella Hes, jd. zonder beroep 31 jaar te Zijpe. Jan Delver, weduwnaar van Neeltje Öut, schipper 41 jaar en Pietertje Duinmeijer, ld. zonder beroep 33 jr. beiden te Zijpe Overleden Geene R echter: Hoe kwam je er toe, die automobiel te stelen P Beklaagde; Ik had benzine noodig om mpn handschoenen schoon te maken I Een modegek. In Londen zijn in den laatsten tijd verschillende vreemde mode-proeven ge nomen op 't gebied van heerenkleeding, b.v zag men een fluweelen gekleedejas, een blauwe rok, en andere zonderling heden. Deze „uitvindingen" zijn gedaan door den jongen markies van Anglesy, die in heel Londen, van Piccadilly tot Hampton Court, den bijnaam heeft van „the very last dandy". In 't Duitsch zou men zeggen „Uebergigerl", bij ons „modegek". Deze merkwaardige jonge man moot de grootst bestaande verzame ling bezitten van dasspelden, hemds- en manchettenknoopjes, ringen, horloge kettingen en armbanden. Toen hij on langs op de jacht ging, gaf hij den directeur van het hotel, waar hij over nachtte, sieraden ter waarde van 70.000 pd. st. te bewaren. Bovendien heeft de markies de volmaaktste verzameling van dassen, linnengoed, laarzen, bovenkleeren en hoeden. Daar hij niets anders te doen heeft, bemoeit bij zich in de laatste twee jaren alleen met het bedenken van nieuwe modes. In zijn paleis in West- End heeft hij daarom een atelier inge richt, waar de twee beste kleermakers van Londen werken hij geeft hun een kolossaal inkomen, omdat ze voor niemand anders mogen arbeiden. Zoo heeft hij ook een eigen schoenmaker en linnen- goedmaker in dienst. Als hij iets nieuws wil bekend maken, laat hij een aantal van zijn vrienden naar zijn smaak (P) kleeden en zoo uitgaan. Een goede vrouw is het grootste geschenk, dat een man uit den hemel ten deel kan vallen, zei mijnheer Jaspers, Zij is zijn vreugde, zijn geest, zijn ziel. Door haar leert hij te streven naar het ware en goede, en haar zachte handen leiden hem over moeilijke plaatsen en scherpe terreinen. Zij is Wat sta je daar toch voor dwaas heid uit te kramen, Jeremias weerklonk opeens uit de verte een vrouwelijke stem. Ik versta er hier niets van, maar 't zal wel gezanik wezen zooals altijd. Ga liever aan je werk President Roosevelt heeft een brief geschreven aan twee dames, die samen een boek geschreven hadden, waarin zij den achteruitgang van het menschelijk ras en de veldwinnende neiging tot zelfmoord beweenen. Die dames waren in een fabriek gaan wer ken om materiaal voor haar boek te verkrijgen. Zij zeggen onomwonden, dat de Amerikaansche meisjes te zelfzuchtig zijn om te trouwen, of om kinderen op te voeden In zijn brief trekt de President te velde tegen het ongehuwd blijven van jongelieden. „De man of de vrouw," zegt hij, „die met voorbedachten rade ongehuwd blijft, een hart heeft zóó koud, dat het geen hartstocht kent en opper vlakkig en zelfzuchtig genoeg is om een afkeer te kunnen hebben van het kin deren krijgen, maakt zich inderdaad schuldig aan een misdaad jegens de menschheid en dient te worden veraf schuwd door al wie een gezonde levens opvatting heeft In de Vereenigde Staten baren de toestanden op nijverheidsge- bied veel zorg. De correspondent der Times te New-York zegt, dezer dagen met verschillende welbekende werkgevers te hebben gesproken, die geen geheim maakten van hun ongerustheid. Woensdag hield de gouverneur van der staat New-Yersey, de heer Murphy, een openbare redevoering, waarin hij verklaarde, dat, tenzij binnenkort een groote toenadering mocht ontstaan tus schen kapitaal en arbeid, een burger oorlog zou uitbreken. De heer Murphy, zegt de correspon dent, is niet als een alarmist te be schouwen. Hij geeft enkel in het openbaar te kennen, wat in particuliere gesprekken niet verzwegen wordt. De practische Amerikanen. Het schijnt dat de Amerikaansche brievenbestellers niet algemeen kunnen bogen op een nauwgezetheid en ijver, die boven alle kritiek verheven zijn. Het kwam althans tot voor kort nog vele malen voor, dat een brief,'in den vroegen morgen gepost te New-York en met New-York tot plaats van bestemming, niet eerder bezorgd werd dan laat in den avond. Om hieraan een einde te maken, heb ben de practische Amerikanen een zeer ingenieus en practisch controle-systeem uitgevonden. Alle brievenbussen ziin thans door electrische draden met de desbetreffende bureaux verbonden en elke lichting wordt in hot correspondeerende bureau automatisch opgoten ken d Hierdoor ie natuurlijk de brievenbesteller verpik^ de lichting op tijd te doen. Daarbij zij" nog alle brievenbussen onderling zooda* nig met electrische draden verbonden dat eene brievenbus niet geopend ka" worden voordat de vorige op de normal® wijze geledigd is. Heeft dus de brieven besteller uit traagheid of onachtzaamheid een der bussen overgeslagen, dan is kij verplicht weer op zijn schreden terug te keeren, of alle bussen blijven voor hem gesloten. S e n 8 a t i e-v erwekkende geruchten loopen gedurende eenigen tijd reeds in Londen over schandalen, welke plaats gehad hebben in het regiment garde grenadiers. In dit regiment ver oorloven de offioieren onder den rang

Schager Courant | 1903 | | pagina 2