Zondag 15 Februari 1908. i.lóit JaaigaJAg No. 8810. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. DE STAKING. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Da kroonprinses van Saksen. "Wat te voorzien was, is geschied: de koetsiers hebben op de voorwaarden, door de patroons gesteld, het werk hervat. Er is in Amsterdam een vergadering ge houden van verschillende industriëelen, om te overleggen, in hoeverre onderlinge aanéén sluiting noodzakelijk is. Een voorloopig comité is met de verdere uitwerking belast. In de jongste zitting van den Raad der gemeente Amsterdam is een commissie benoemd, om de loonregeling der gemeente werklieden ter hand te nemen. Door den Voorzitter zijn benoemd in die commissie de heerenSerrurier, Blooker, Heemskerk, Van Waterschoot van der Gracht, Kruseman, Spakler en Henri Polak, het socialistische gemeenteraadslid. Wegens plaatsgebrek konden we in ons vorig nommer het volgende eigenaardige staaltje van uitoefening van druk en bedrei ging niet opnemen. Het vinde evenwel nu nog een plaatsje. Een aaDnemer, handelaar in bouwmate rialen te Utrecht, liet aan de redactie van het „Utr. Dagbl." de volgende circulaire zien, hem per post toegezonden Nationale Federatie van Transportarbeiders, betrokken in het vervoer van goe deren en personen te water en te land. Aan de heeren Cargadoors, Eactors, Fabrikanten en Scheepsbevrachters. M. H.! Wanneer wij de vrijheid nemen deze cir culaire aan u toe te zenden, dan doen wij dat met het oog op de afgeloopen staking te Amsterdam, en om bij de lossing en lading der goederen geen stoornis te onder vinden. In geen geval willen wij van u verwach ten, dat gij de schippers noodzaakt z'ch te organiseeren, maar toch kan door u bij het charteren van een schipper getracht en daar voor gewerkt worden, om, zoo doenlijk, schippers te charteren, die lid zijn van den Nederlandschen Binnenschippersbond te Am sterdam. Zeer zeker zullen UEd. kunnen hegrijpen, dat wij dit doen in het belang van den han del en scheepvaart, en zal ons streven en pogen door u gewaardeerd worden, wat tot gevolg zal hebben, dat u geen stoornis in het bedrijf zult ondervinden. Vertrouwende, dat deze wenk door u zal nagekomen worden in het belang van handel en scheepvaart, verblijven wij, met achting, Het Dagelijksch Bestuur, Namens hetzelve, A. J. TER LAERE, Secretaris. In „beleefde" termen vervat, geeft deze circulaire dus te kennen bedien u voor uw vrachten van schippers, aangesloten bij de „federatie1', dan zult u geen stoornis in het bedrijf ondervinden, zoo neenwacht u voor de gevolgen Bedekte bedreiging aan vervrachters alzoo voegt het blad er aan toe met het doel, het recht der schippers aan te randen, om zich aan te sluiten bij de organisatie, die zijzëlven verkiezen of zich ook niet bij de organisatie aan te sluiteD. Degene, die ons de circulaire mededeelde, gaf te kennen, geenszins voornemens te zijn, zich te laten intimideeren. Haar waar moet het heen, als een derge lijk terrorisme voortgang heeft? Van het recht van vereenigiDg blijft dan stellig niets Onze lezers zullen zich bepaald nog herin neren het medegedeelde over het Kamerlid Hugenholtz en deu Stationschef te Haarlem. Daarvan wordt nu de volgendo rectificatie ge geven door de directie der H. IJ. S. M. De heer Hugenholtz heeft zich op het perron tot den stationschef gewend, en op diens vraag „Wat wenscht u geantwoord„Mijn naam is Hugenholtz, ik ben secretaris van het Haar- lemsch Arbeiders-Secretariaat. Er is een telegram van directe staking ontvangen, doch dat wordt verkeerd begrepen; de bedoe ling is, dat alles op zijn plaats komt en afge werkt wordtindien u goed vindt, wil ik dit wel aan eenigen van het personeel mede- deelen." De stationschef nam hierin geen beslissing, doch liet die aan zijn superieur, die op het perron aanwezig was, over. De tuKschenkomst van den heer Hugen holtz betrof dus alleen het ophelderen van een misverstand. De stnkingswoede vindt overal haar slacht offers. Zoo brak er te Krimpen a. d. IJsel een staking uit onder de poffers (zijnde de jongens, die de nagels heet maken) op de scheepswerf van de firma C. van der Giesen, en verlangden meer loon. Verscheidene jongens kregen van hun vader een ferm pak voor hun broek, zoodat ze maar weer aan het werk togen. In Middelburg is een agitatie onder de dienstmeisjes. Een viertal dames, met me vrouw Wibaut aan bet hoofd, maken onder de dienstbaren propaganda voor het socialisme. Er wordt een nauwkeurig onderzoek inge steld, hoeveel werk zij moeten verrichten, hoo het loon is en de kosten vooral wordt den boden aangeraden, zich geen opgewarmde kliekjes te laten welgevallon. Er wordt op aangestuurd, dat de meisjes xioh tot eon bond zullen vereenigec. i Men meldt uit Den Haag: Naar men verzekert, geeft do opkomst der miliciens van de opgeroepen lichtingen 1900 en 1901 over het geheele land reden tot tevre denheid. Er moet slechts een betrekkelijk gering aantal zijn achtergebleven. Met het oog op ziekte, buiten landsch ver blijf en andere geldige redenen, bleven natuur lijk ook eenigen achter. Van de wederom opgeroepen verlofgangers van 1902 kwamen slechts zeer enkelen niet op. De scheepsmacht op het IJ. Men meldt uit Amsterdam De scheepsmacht der marine, op het IJ samengetrokken, bestaat uit Hr. Ms. Evert- sen, Cerberus, Dolfijn, Mervn, Isala, terwijl Hr. Ms. Bulgia, Dufa en Havik, eerstge noemde gestationneerd te Vlissingen, de beide laatsten te Rotterdam, gereed zijn om naar Amsterdam op te stoomen. Deze gezamenlijke bodems beschikken der halve over 39 kanonnen en pl.m. 600 koppen. Behalve Hr. Ms. wachtschip Admiraal van Wassenaer en Vulkaan en nog van elders te requireeren schepen, is op 's Rijks werf nog in sommatie materieel, dat voor onmiddellijke in-dienst-stelling gereed kan worden geacht. De loonbeweging onder de koetsiers te Hilversum schijnt op een fiasco te zullen uit.loopen. In de laatste dagen is door de stalhouders druk vergaderd om de beweging in de geboorte te smoren, en dit schijnt wel te zullen gelukken. Besloten was op één dezer vergaderingen, een stuk op te stellen, waarin stond, dat de koetsiers zich moeston onthouden van aan sluiting bij de pas opgerichte vereeniging van i koetsiers en ook bij den Bond te Amsterdam. Dit stuk werd aan alle koetsiers voorgelegd en tevens een termijn bepaald, binnen welken 1 moest worden geteekend. Na afloop van den gestelden tijd zouden diegenen onder de koetsiers, die niet hadden geteekend, binnen enkele weken hun ontslag krijgen. Die termijn is nu verstreken, en het blijkt nu, dat nagenoeg alle koetsiers zich aan de gestelde voorwaarde hebben onderworpen. Slechts enkelen, onder wie het bestuur van de te Hilversum opgerichte afdeeling, hebben niet geteekend. Hbl. [Zie voor mogelijk later nieuws het le blad.] De V o o r j a a r s-v e r g a d e r i n g van de Afd. Noord-Holland van de Vereen. „Het Nederl. Paarden-Stamboek" zal plaats hebben op Vrijdag 6 Maart 1903,in het Hotel „De Toelast" te ALKMAAR. De punten van behandeling zijn: Notulen; Ingekomen stukken Mededeelingen Benoe ming van eene Commissie tot onderzoek der rekening over 1902Bepaling van de plaats voor de volgende vergadering der Afdeeling. Vaststelling begrootingen 1903; die der afd. bedraagt in ontvang en uitgaaf f 1422.9372 die der Provinciale Subsidie in O. en f 5000.—. Hetgeen verder aan de orde zal wor den gebracht. Het bestuur maakt bekend, dat de keu ringen voor de toekenning der Rijks- en Provinciale bijdragen en subsidiën voor hengsten zullen plaats hebben te SCHAGEN op Dinsdag 17 Maart e.k.; te Beverwijk op Woensdag !8 Maart e.k.; te Hoofddorp op Donderdag 19 Maart e.k. Voor deze keuringen zijn uit het Provin ciaal subsidie beschikbaarvoor hengsten geboren in 1900 of vroeger, zeven subsidiën van f250.—, n.1. 2 voor het Noorder-, 2 voor het Midden- en 3 voor het Zuiderdeel voor hengsten geboren in 1901 zes aanhou- dingspremiën van f 150.Voorts uit het Rijkssubsidie voor hengsten van 3, 4 of 5 jaar oud, (warmbloed), drie bijdragen van f 400.voor elk deel één, zoomede één bijdrage van f 400.voor hengsten van denzelfden leeftijd (koudbloed). Indien de met f 400.bekroonde hengsten na de vorige keuring uit het buitenland zijn ingevoerd en niet in Nederland zijn gestati- onneerd geweest, worden deze vier bijdragen I met f 200.verhoogd. j De toekenning der drie onderhoudsbijdragen j van f 400.heeft onder de volgende voor waarden plaats: a. do hengsten moeten ten volle bekronings waardig zijn b. de bekroonde hengsten zullen minstens 2 achtereenvolgen- do jaren tegen een dekgeld van ten hoogste f 25.in het deel der provincie, waarin de j bekroning is geschied, beschikbaar moeten j worden gesteld; c. de eigenaar is verplicht minstens een getal van 50 merriën bij den hengst toe te laten d. aan denzelfden hengst zal de premie niet meer dan tweemaal mogen Worden toegekend, wanneer in volgende jaren deze premiën opnieuw mochten worden uitge loofd. De bijdrage wordt in twee termijnen uitbetaald, de le helft in het jaar waarin de keuring plaats had, en de tweede helft in het daarop volgende jaar, telkens in Novem ber of December. Voor Texel is beschikbaar een bijdrage van f 250.—; voor Terschelling een van f 350.—; voor Wieringen een van f 200. Zij, die genegen zijn, hunnen hengst op WIERINGEN te stationneeren, moeten tijdens de keuringen hiervan aangifte doen bij de Commissie en den hengst voorbrengen. De hengst, die in rang volgt op de geprimeerden, i komt voor dit stationnement het eerst in aanmerking aan te wijzen door de Keurings commissie. Mocht men te Wieringen tot aankoop van een premiewaardigen hengst besluiten, dan vervalt bovenstaande bepaling. De naar aanhoudingsbijdragen of subsidiën mededingende hengsten moeten in het Neder- landsch Paarden-Stamboek zijn ingeschreven, of op de Keuring daarvoor zijn opgenomen of goedgekeurd. Vóór de premiekeuringen wordt gelegenheid gegeven tot opname van I hengsten in het Stamboek. Het Bestuur behoudt zich de bevoegdheid voor, de standplaats van de bekroonde heng sten aan te wijzen en herinnert belangheb- j benden, dat geprimeerde hengsten tot den 15en Augustus van het keuringsjaar, binnen het bepaalde deel der provincie moeten zijn gebleven en als dekhengsten werkelijk gediend hebben. Aangifte moet geschieden 14 dagen voor de hierboven genoemde keuringsdagen, bij den secretaris te Alkmaa r, op formulieren, die op aanvrage franco worden toegezonden. 't Aangiften per brief of briefkaart worden niet aangenomen. Woensdagavond 1.1. verga- derde de Afdeeling NIEUWE NIEDORP van „Het Witte Kruis", in het lokaal van den heer P. Haringhuizen. De heer D. Kuilman opende de vergadering en deelde mede, dat het bestuur hem tot Voorz. gekozen had. Hij had die taak over genomen van iemand [den heer Jb. van der Stok], die, zooals bekend was, steeds met groote toewijding voor „Het Witte Kruis" ijverde. Spr. zou trachten blijk te geven, dat hij met de taak ook de toewijding van zijn voorganger had overgenomen. De secretaris, de heer W. Kuilman, las de notulen van de vorige ledenvergadering, die onveranderd goedgekeurd werden. Namens de commissie, die de rekening over 1902 had nagezien [de heeren J. de Vries Az., K. Mijts en R. Blok Kz.] bracht de heer Blok, bij afwezigheid van den heer De Vries, rapport uit, strekkende tot goedkeuring der rekening. Nadat alle posten waren voorgelezen, sloot de vergadering zich bij het voorstel der commissie aan. I Voor ontsmetting was ruim f 105, voor verplegingsmaterialen f 75, voor ijsverstrek king (2 maal vulling v. d. kelder] bijna f 60 uitgegeven. De totale ontvangsten hadden f 503.30, de uitgaven f 450.20 bedragen, zoo dat er een batig saldo was gebleven van f53.10, terwijl het jaar was ingezet met een nadeelig slot van f 12.79. De begrooting voor 1903 werd in alle onderdeelen voorgelezen en toegelicht. Zonder aan andere posten tekort te doen, kon voor aanschaffing van verplegingsmaterialen f 145 worden geraamd; voor ontsmetting f45 en voor verpleging op Heideheuvel f 50. Met een eindcijfer van f 471.30 werd ook de begrooting ongewijzigd goedgekeurd. Het daarna door den secretaris uitgebracht jaarverslag over 1902 werd onder dank aan den samensteller voor notificatie aangenomen. Het verslag behelsde de klacht, dat de ver plegingsmaterialen veel langer onder de menschen bleven, dan noodig was, waardoor soms anderen moesten wachten. Ook liet de zindelijkheid der teruggebrachte goederen dikwijls veel te wenschen over. Verbetering in een en ander werd dringend noodig geacht. Van een aangeboden brochure „Het Witte Kruis" en „Het Groene Kruis" van den heer Fleischer, Doopsgez. Predikant, thans te Mak- kum, werd besloten 10 exemplaren (a f0.25) aan te schaffen, eensdeels ter waardeering van de zeer groote verdiensten van den heer Fleischer, jegens beide vereenigingen, ander deels omdat er ongetwijfeld wel wetens waardigheden in zouden staan. Op voorstel van het bestuur werd verder besloten 1. op verzoek van den heer Schuchart in 't Veld, zijn depot van eenige meerdere arti kelen te voorzien. 2. 2 ledikanten voor halfwas-personen en 1 voor volwassen personen aan te schaffen. 3. een paar ijskisten te laten maken, waarin de menschen, vooral uit de buitenwijken, enkele dagen lang een kleinen voorraad ijs uit den kelder zouden kunnen goed houden, zoodat niet eiken dag of meermalen per dag gehaald behoeft te worden 4. aan den magazijnmeester Pool de helft uit te keeren van de opbrengst van het ijs, dat voor buiten de afdeeling gehaald wordt. Met de door het bestuur overgenomen meening van den heer Pool, dat het niet onbillijk was hem eenige vergoeding te laten genieten voor die werkzaamheden in 't be lang van buiten de afdeeling staande personen, te meer daar de afdeeling geenszins beoogt nit het ijs munt te slaan, ging de heer J. v. d. Stok niet mee, voornamelijk omdat juist met het oog op die afgiften het magazijn meester s-salaris in der tijd verhoogd was. Echter had hij niet 't minste bezwaar, aan Pool de voorgestelde 60°/o vergoeding te geven. De heer Van der Stok wees verder op de wenschelijkheid, om, ieder in eigen kring, te trachten nieuwe leden te winnen. Trekt men tegenwoordig de bijdrage aan het Hoofd bestuur van het subsidie uit de Algemeene Kas af, dan wordt men gewaar, dat onze afdeeling geenszins kan en mag teren op het subsidie. Op eigen wieken te kunnen drijven, is noodzakelijk. In verband daarmee werd goedgevonden, binnenkort, op het voetspoor van Volksonder wijs, een circulaire te richten tot allen, die in de termen vallen om lid te zijn, met uitnoodiging zich als zoodanig door invulling van een bijgevoegd biljet aan te melden. Verder werd op voorstel van den heer A. Nieuwland aangenomen, eon andere circu laire samen te stellen voor alle ingezetenen binnen den kring der afdeeling, waarin ver schillende nuttige gezondheidsmaatregelen ter naleving worden aanbevolen zoo o. a. het „luchten" van kamers en scholen, het niet gebruiken van vaartwater, het reinhouden van binnenslooten langs en tusschen de erven, enz. Tevens zullen daarin worden vermeld de geschriften en boekwerkjes op verschillend hygiënisch gebied, die bij deu secretaris nog voorradig, en gratis verkrijg baar zijn. Ook werd op voorstel van den heer A. Nieuwland besloten, nieuwe en meer in 't oog loopende bordjes aan te brengen op de plaatsen, waar dreggen opgehangen zijn. Onder dankzegging voor de belangstelling van het kleine getal aanwezigen, sloot de Voorzitter de vergadering. Niettegenstaande het nn toch lichtemaan was en de convocatiën vroeg genoeg rond waren, om afspraken te maken, waren nog geen 20 leden opgekomen van de 230. B ij den op 11 dezer vanwege het Departement OUDKARSPEL van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen gehouden zang- en tooneel wedstrijd, was de uitslag als volgtZangwedstrijdle prijs niet toegekend2e prijs, kwartet voor ge mengd koor te Broek op Langendijk, mot 34 punten 3e prijs, kwartet voor vrouwenkoor te Broek op Langendijk, met 30 punten 3e prijs, kwartet voor gemengd koor te Zuid- Scharwoude, met 30 punten. Tooneelwed- strijdle prijs, niet toegekend2e prijs, Tooneelgezelschap te Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk, met 32 punten. Een moeder te HENGELO, weduwe, lijdende aan verstandsverbijstering, sloot haar nog kleine kinderen op in een kamer, waar een lamp stond te walmen. Een harer buren vermoedde onraad, sloeg een ruit stuk en bracht de reeds bedwelmde kinderen naar buiten, waar ze, door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, weder bij kwamen. De moeder is onder bewaking gesteld en zal in een gesticht worden opge nomen. —Te UTRECHT is een oudje van bij de 70 levend verbrand. Toen de buren merkten, dat in haar kamertje, in de Koningspoort brand was ontstaan en het forceeren van de deur te veel ophield, werd een ruit ingeslagen, en zag men haar toen geheel verkoold en met brandwonden overdekt ineengedoken op den grond liggen. Terwijl de vrouw op haar stoel zat te slapen, zijn blijkbaar haar kleeren in aanraking ge komen met het vuur in haar stoof. Stakingsvaria. Als historisch wordt het volgende verzoek van een eenvoudig boertje aan het school hoofd in een Geldersch dorp vermeld „Mester, 'k heur ielkereis proaten over stoaken in Amsterdam an 't spoor en ze zegge, da ze overal stoaken willen. Kerl, 'k heb zukke beste boonstoaken, zoude ers'ne oavertenzie willen opmoaken veur me, woarin stoat da'k stoaken zat te koop heb De familie van O. aan den Dubbeldamschen weg te DORDRECHT is op zeer onaangename wijze dupe geworden van een ambtelijke vergissing. Achttien jaren geleden verloor zij een zoontje van zes maan den, waarvan destijds behoorlijk aangifte werd gedaan. Thans ontvingen de ouders een op roeping van dien jongen om zich te doen inschrijven voor de nationale militie. Uit goede bron hebben wij vernomen, meldt de Zijper Crt., dat de heer G. Nobel, wethouder onzer gemeente, zich met 1 Mei in Alkmaar metterwoon gaat vestigen. PURMEREND, 11 Febr. De Paaschtentoonstelling zal in stede van op 31 Maart, op Vrijdag 3 April worden ge houden, in verband met de opheffing van de Alkmaarsche Paaschtentoonstelling, welke op dien dag was gesteld. O ng e 1 u k. Woensdag heeft ten huize van een hewoner van den Schenkweg te 's-GRAVENHAGE een jong meisje ernstige brandwonden beko men en thans verkeert het in hoogst zorg- wekkenden toestand. Het meisje was als verpakster in dienst van den heer H., apotheker. Bezig zijnde eenige huiselijke werkzaamheden te verrich ten, vatten hare kleeren vlam aan een gloeiende kachel. In de verbijstering liep zij naar de binnen plaats, waardoor het vuur in hare kleeding- stukken nog meer aanwakkerde. In allerijl werden haar dekens op het lijf geworpen en de patroon bluschte de vlammen met kalk- water, maar helaas waren de brandwonden reeds op verschillende lichaamsdeel en door gedrongen en was vooral de buik vreeselijk verminkt. Aangezien het bedrijf van den apotheker naar de ongevallenwet verzekerd is, heeft hij de noodige formaliteiten vervuld ter verkrij ging van bijstand of uitkeering van de Rijks verzekeringsbank. Het meisje wordt in het gemeente-ziekenhuis verpleegd. Een verzoekschrift? Op het oogenblik dat H. M. de Koningin Woensdagmiddag met den Prins op het ge wone uur, half twee, zou uitrijden voor den gebruikelijk en rijtoer, begaf zich een fatsoen lijk gekleed man uit het publiek, dat steeds op dat uur voor het paleis het uitrijden van het Koninklijk echtpaar bijwoont, in de rich ting van het paleis. De politie, meenende dat de man, die een vrij dikken brief in de hand had, in het paleis moest wezen, liet hem gaan, I maar het bleek dat hij met een zeer beleefden groet op het rijtuig toetrad en H. M. de Koningin den brief overhandigde. H. M. nam dien aan. De man wilde zich daarna verwij deren, maar werd toen dooi de politie ver zocht, mede te gaan tot het geven van inlich tingen. Het bleek, dat het een werkman uit Delft was. Hij gedroeg zich ten politie-bureele volko- men ordelijk en beleefd, doch weigerde hard nekkig den dienstdoenden inspecteur in te lichten omtrent den inhoud van den aan H. M overhandigden brief. De man werd dien tengevolge nog eenigen tijd aan het politie bureau gehouden, ten einde door den com missaris gehoord te worden. Later werd bekend, dat de man was de bekende stukadoor Bruigom uit Delft, die reeds verscheidene malen adressen richtte aan de autoriteiten in zake het bezit van een stukje grond, en nog onlangs, toen in de Tweede Kamer het Kamerlid Ter Laan over zijn zaak interpelleerde, van de publieke tribune den minister in de rede viel, roepende dat deze bewindsman onwaarheid sprak. Ten polite-bureele is door den politie-dok- ter een onderzoek ingesteld naar den toestand van 's mans geestvermogens. Gemeente NOORD-SCHAR WOUDE. Ingeschreven van 1—31 Januari 1903. Geboren5 Jan. Christina Jacoba, d.v. Mattheus Jacobus Rijker en Geertruda Euge- ringh. 17 Jan. Cornelis, z.v. Arie Rus en Maartje Goed. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden 26 Jan. Dirk Beers, oud 32 jaar, wonende te Heer Hugowaard. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 1—31 Januari 1903. GeborenArie, z.v. J. Wagenaar en Tr. Dekker. Maartje, d.v. T. Smit en G. Snijder. Aldert, z.v. W. Hopman en A. Dekker. Jacob, z.v. A. Ouwehand en H. Visker. Jan, z.v. J. Pik en G. Vredenburg. Nicolaas, z.v. Andr. Winder en A. C. Koppers. Aarjen, z. v. A. Glas en A. Jonker. Rokusje, z.v. J. de Does en A. Kruk. Tames, z.v. G. Bobeldijk en M. Kruk. Ondertrouwd Geene. Gehuwd Willem v. d. Zei te Spanbroek, 26 jr. en Maartje Dekker, 24 jr. Overleden Geene. De loop van de bevolking dezer gemeente in 1902 is als volgt Op 31 Dec. 1901 M. V. Totaal, telde de gemeente 877 822 1699 M. V. Tot. in 1902 geb. 26 27 63 ingek. 62 70 132 88 97 185 in 1902 overl. 16 12 28 vertrokk.29 35 64 965 919 1884 45 47 92 Bevolking op 31 Dec. 1902 920 872 1792 Aantal huwelijken 16. Levenloos aange geven 3. Gemeente OUDKARSPEL. Ingeschreven van 1—31 Januari 1903. Geboren Matthijs, z.v. Jacob Smit en Grietje Kramer. Klaas, z.v. Arie Half en Trijntje Hopman. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: Jan de Jager en Antje Boot. Overleden Jan Miessen, oud 53 jaren, echtg. van Grietje Boot. Maria Balder, oud 5 weken, d.v. Cornelis Joh. Balder en Neeltje Keizer. Alisebeth Bruijn, oud 2 maanden, d.v. Corne lis Bruijn en Antje Hoogeboom. o-o Kroonprinses Louise van Saksen is Woensdag door het bijzondere gerechts hof gevonnist, haar huwelijk is ontboden verklaard, zij is de schuldige en de kos ten van het geding worden op haar ver haald. De quaestie heeft hiermede haar wet telijke oplossing gekregen, want tegen het uitgesproken vonnis zijn geen rechts middelen aan te voeren. De koning van Saksen heeft de geheele procedure aan gegeven en een hooger beroep tegen het vonnis kent men in het onderhavige geval in de Saksische Huiswet niet. De uitspraak in dit proces toont wel, dat de beweringen van de laatste dagen, dat de prinses krankzinnig zou zijn en dat dientengevolge het proces zou wor den uitgesteld, om eerst de mogelijkheid te doen onderzoeken of de prinses wel licht ontoerekenbaar zou geweest zijn toen zij met Giron vluchtte, een onjuiste meening hebben gewekt. De prinses be vindt zich in het sanatorium La Metairie bij Nyon, waar zij volkomen vrij is, te doen en te laten wat zij wil. Zij ging er heen op aandringen van haar raads lieden, mrs. Lachenal en Zehme, die alle overredingskracht noodig hadden om de kroonprinses te weerhouden, naar het ziekbed van haar zoontje te Dresden te ijlen. De laatste stap van prinses Louise heeft in Saksen een beweging van sym pathie met haar gaande gemaakt. De kranten zeggen, dat ze overstroomd wor den met ingezonden stukken, waaruit die sympathie spreekt. Prinses Louise Antoinette heeft voor eenige dagen een adres ontvangen, door hondorden Saksische vrouwen on derteekend, waarin dezen haar hare aanhankelijkheid verklaarden en de hoop uitspraken, haar spoedig weder in Saksen terug te zien. De prinses heeft hierop geantwoord, dat zij, indien zij niet in Saksen mocht wederkeeren, hoopte, dat het Saksische volk over hare kinderen zou waken. Men moet in deze quaestie nog op merken, dat de heer Giron volgens Belgische wetten niet met de prinses in het huwelijk kan treden. De laatste storm is in vele streken van Schotland gepaard ge gaan met buitengewoon sterken regenval en het overstroomen van vele rivieren. Steden en dorpen zijn onder water ge-

Schager Courant | 1903 | | pagina 9